n n 52- jaargang. Donderdag 2 Maart 1899. N°. 9873. Eerste Blad Strijdige Werelden. fr.. nh Verschijn! dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS, BUITENLAND. noon IDA BOY-ED. Hit| Jail Ned. GOURAIT. ^fgggtmtsw» f«r Schiedam, per kwartaal 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 franco per peet, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommere- 0.02 BUREAU t BOTER STRAAT ÏO, Tcleplioon Ho. 123. Advüstshtdspeub van 1—6 gewone regels met inbe grip van eene Courant.f 0.53 Iedere gewone regel meet- 0.10 By abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 1 Maart '99. De kansen voor aanneming van het revisie- ontwerp door den Franschen Senaat zijn door de laatste politieke gebeurtenissen blijk baar niet beter geworden, en 't deed genoegen te lezen hoe twee senatoren die allerminst van édn staatkundig geloof zijn, wedijverden in hun scherpe afkeuring van het ontwerp der regee ring en veroordeeling van Quesnay de Beaure- naire's dubbelzinnig gedrag. Zoowel Maxime Lecomte als Bérenger hebben door hun forsche protesten Maandag de kans op aanneming weer verminderd, en de minister president achtte het gisteren aan het eind zijner rerdediging van het ontwerp noodig de quaestie van vertrouwen te stellen. Vooraf was het ontwerp der regeering warm verdedigd door Tillaye en bestreden door Monis, waarna de minister van justitie Lebret uiteen zette hoe bij den tegenwoordigen stand der zaïk eenvoudige vernietiging van het vonnis tan 1894 niet meer mogelijk is. De regeering had overigens alle maatregelen getroffen dat de behandeling voor de vereemgde kamers van het Hof publiek en contradictoir zou zgn. Morellet kwam er tegen op dat de wetgever tusschen rechter en beklaagde trad. Daarop nam Dupuy het woord om den Senaat te trachten te overtuigen dat de regeering alleen bevrediging wenscht. Zij doet haar plicht, en de geheele republikeinsche meerderheid der Kamer had dit erkend. De minister-president haalde nog eens aide oude argumenten op en vroeg tegenover de beschuldiging, als zou hq het vonnis willen veranderen, of de revisionnisten dan het arrest kendenhy, de minister, kende het niet. Ten slotte vroeg hq de ongewijzigde aan neming van het ontwerp. Noch van verwerping noch van uitstel kon de regeering de verant woordelijkheid dragen. Nog bestreed Waldeck-Rousseau hierop het ontwerp op de bekende, goed-republikeinsche gronden. De algeraeene beraadslagingen werden daarna gesloten, en met 155 tegen 125 stemmen werd besloten over te gaan tot de artikelsgewijze behandeling. De verdere discussie werd tot heden verdaagd. Met een even groote meerderheid hoopt de regeering te overwinnen. Op een 30 a 35 stem men meerderheid meent zij te kunnen rekenen, en wellicht zal de belofte van een openbare behandeling der zaak nog weer eenige senatoren gunstig stemmen voor het ontwerp. Wordt het ontwerp niet tot wet verheven, n gaat Oupuy heen. &1) „Met het uitzicht kam je tevreden zijn," zei Charlotte. „Ik mag het gerost mooi noemen.; want ik heb het niet gemaakt." Salvaitrix keerde zich om. Aan haar voeten strekte zich de als een park aangelegde tuin uit. Hij was uitnemend verzorgd!wat tuinbouw kunde slechts vermocht, was hier aangewend. Zacht hellend daalde hij, soms in terrassen, neer tot aan een. dichten, hoogen wand van. struikge was. Van hier, van. dit hooggelegen punt uit, zag men over het struikgewas heen de roode en grijze diaken der visschershuisjes aan den oever der Elbe. En men zag de breede, gele rivier. Haar okar- Ideurigé oppervlakte schitterde* in den. gloed! der namiddagzon. Do vlakke oever aan. gene zijde geleek een blauwgroene streep. De hemel scheen oneindig ver, ver weg kon de blik stroomaf waarts, stroomopwaarts zwerven. Het grooteche landschap had op het meisje den invloed van een blijde verrassing. Er kwam leven in haar gelaat. Van der jeugd aan was zij gewend aan het laagland, aan water, aan een wijd! vergezicht. Onwillekeurig had zij het samenleven met haars Jnoedera familie steeds in verband gebracht met het huis in de stad, dat zij van haar bezoeken De begrotingscommissie uit den Duitschen Rijksdag behandelt de begrooting van buiten- landsche zaken. Wat natuurlijker dan dat daarbij de verschillende quaesties die de betrekkingen poet den vreemde raken, ter sprake komen en dat de regeering meer of minder belangrijke verklaringen aüegt, althans zoo zij daar lust in heeft. Dat was gisteren niet het geval, toen de be kende Eugen Richter het opnam voor de Ne- dei landers die uit Duitschland waren gebannen. Hij dacht dat die uitzettingen plaats vonden om in Duitschland wonende Nederlanders te beletten zich aan hun dienstplicht te onttrekken. Maar hoe stond het dan met een man die n i et in Nedeiland dienstplichtig was, een in Duitsch land wonenden en daar getrouwden houtgraveur, die toch ondanks alle door hem zelf en zijn familie gedane stappen over de grenzen was gezet? Von Bütow, de handige staatssecretaris van buitenlandsche zaken, zei niet veel. De rijks kanselier Von Hohenlohe had immers in den Rijksdag, toen over de Sieeswqksche uitzet tingen werd geïnterpelleerd, de zelfstandigheid der bondsstaten in deze erkend en op dien grorid geweigerd aan het debat deel te nemen. Welnu, de minister handelde desgelijks. Richter was het met die opvatting niet eens, en meende dat Von Bülow in ieder geval als Pruisisch minister de op voormeld geval be trekking hebbende stukken in ontvangst kon nemen. Daartoe verklaarde de minister zich dan ook bereid. Even later wilde Richter weten hoe het met de ontwapeningsconferentie stond, en of de regeering de stukken daarover nog niet open baar kou maken. Von Bülow deelde mede dat de Nederland- sche en de Russische regeering samen uitnoo- digen. De conterenlie zal te 's-Gravenhage worden gehouden. Het Russische program zou aan de besprekingen ten grondslag liggen, maar alle regeeringen hadden zich hun volkomen vryheid voorbehouden. Stukken openbaar maken, kon de regeering nog niet. Verschillende hangende vraagstukken kwamen nog ter tafel. Ten opzichte van Samoa sprak Von Bülow, die zijn oordeel wilde opschorten totdat hij inlichtingen per brief had ontvangen, de hoop uit dat een vriendschappelijke oplos sing zou te vinden zijn tusschen de betrokken mogendheden, Engeland, de Vereenigde Staten en Uuitschiand, waarbij de belangen der Duit- schers behartigd zouden worden. Dat een nieuwe regeling ten aanzien van Sa moa noodig is, werd door alle partyen erkend. Het Engelsch-Amei ikaansch-Duitsclie protec toraat was een mislukking gebleken. Mits Engeland en de Vereenigde Staten die goedkeurden, zou ook Duitschland instemmen met een volkomen scheiding. Tot zoolang blijft evenwel het verdrag van 1881) gelden en laat Duitschland geen inbreuk too op zqn rechten krachtens dat verdrag. Zijnerzijds echter eer biedigt het ook de rechten van anderen, aan Hamburg gedurende dan winter kende; van te voren had zij wed een wednig het gevoel gehad! van opgesloten te worden. „Maar nu willen wij onzen intocht houden," zei Charlotte vroolijk. Zij geleidde het meisje door de veranda en de daarop uitkomende zaal da trap op. „De indeeling van het huis is heel eenvoudig, zooals je zietbeneden aan de voorzijde rechts van den ingang de keuken met toebekooren, links de kamers van het personeelaan. die park zijde een salon, de eetzaal en nog een salon. Daarboven jou twee kamers en onze slaapka mer; aan de voorzijde een aantal erg sombere logeerkamers. Ons huis heeft inderdaad een licht- en een schaduwzijde," babbelde Charlotte. „En nu zijn wij er," voegde zij er bij, terwijl zij de deur naar de balkonkatner open deed. Salvatrix stond verbaasd. Ja, zij wist dat zij haar eigen inboedel hier zou vinden. Maar op een met zooveel zorg te voorschijn geroepen na bootsing van haar zitkamer in haar vaderlijk huis, was zij toch. niet bedacht geweest. Zelfs de vier hoeken had Charlotte laten afscliieten, zoodat het vertrek den haar zoo vertrouwden in druk van een achthoekige kamer maakte. Een zeer fijn gevlochten kleed, van Manilla garen bedekte den grond. De witte meubeltjes met de liclit gebloemde zijden overtrekken ver hoogden den indruk van zomerache vroolijkheid Aan de lichte wanden zag men schilderijen in olieverf, Delftscbe en Japansclie schotels. Door de open balkondeur stroomde de van zout-watar- en bloemengeur gelijkelijk bezwan gerde lucht de kamer binnen. Wat de Engelsch-Duitsche overeenkomst ten aanzien van Afrika betreft, deelde de minister mede dat door beide regeeringen overeenge komen was, den inhoud van deze conventie geheim te houden, totdat zekere omstandig heden intreden, daar do overeenkomst jneer slaat op toekomstige dan op tegenwoordige gebeurtenissen. SgEindelijk sprak van Bülow nog over China, Naar aanleiding der aanranding van Duitschers te Tien-tsin had de minister den gezant te Peking last gegeven de Chineesche regeering aan het verstand te brengen dat indien derge lijke gebeurtenissen niet ernstig gestraft werden, dit voor China leelijke gevolgen zou kunnen hebben. Van meer vredeiievenden aard was de mede- deeling dat Duitschland een overeenkomst staat te sluiten met een syndicaat voor den aanleg van een spoorweg Kiautscbau- -Hoangho aan sluitende aaa de lijn Tien-tsinTsching-kiang. Uit Rome komen a'armeerende berichten over de gezondheid des Pausen. In de laatste dagen ontving de Kerkvorst ver schillende diplomaten. Zoo kwam Maandag de nieuwe Fransche gerant bq het Vaticaan, de heer Nizard, zjjn geloofsbrieven aanbieden, en groep jes boden de diplomaten in de laatste dagen hun gelukwenschen aan met den aanstaanden verjaardag (3 Maart) van 's Pausen troonsbe- styging. De Heilige Vader voelde zich daarbij her haaldelijk vermoeid en koud, en gistermorgen klaagde hq over hevige pijn in de ingewanden. Dr. Lapponi, 's Pausen lijfarts, constateerde koorts en schreef den patient voor het bed te houden en volkomen rustig te blijven. De ontvangst van een derde groep diplo maten, die gistermorgen zou plaats vinden, werd tot later uitgesteld. Later op den dag kreeg de Paus een onmacht die geruimen tijd aanhield. In aanmerking genomen de hooge leeftijd \an den Paus zijn deze verschijnselen wel ge schikt om ongerustheid te wekken. De eer waardige grijsaard zal zich verbazend in acht dienen te nemen en het mag als zeker worden aangenomen dat de audiëntie op 2 Maart niet zal doorgaan en dat de Paus niet, zooals ge woonlijk, op 3 Maart den pleclitigen dienst ter eere van zijn troonsbestijging zal bijwonen. Gemengde Mededeel lagen. De Fransche Kamer heeft gisteren besloten, het voorstel in behandeling te nemen om onge- teokeude stukken in de bladen te verbieden. Twaalf vei huis wagens vol papieren zijn te Parys in beslag genomen. Men is gisteren met het onderzoek begonnen. Er is een brief gevon den waarin gesproken wordt over een generaal die gereed is voor de samenzwering, het wordt echter verstandig geoordeeld te wachten tot een bevriend generaal minister van oorlog is. Ook „O, mijn lieve, arme vader," zei Salvatrix, en weeneud viel zij Charlotte om den, hals. „Stil maar! Of moet ik denken dat ik mijn werk niet goed heb gedaan? Zou een totaal vreemde omgeving beter zijn geweest?" zei Charlotte. Salvatrix richtte rich op. „Neen," riep zij uit, „neen, ik ben u innig dankbaar. Wat herinnert dat alles mij aan thuisZelfs de lucht, die zware lucht der kusten, waann men tegelijk de zee en bloemen ruikt." De deur naar het in één lijn met de zitkamer liggende slaapvertrek ging open. Een groote vrouw vertoonde rich op den drempel. „Kaatje," riep Salvatrix uit em rij reikte haar de hand. De oude meid greep de hand harer jonge mees teres en drukt© die eerbiedig. Het was een vrouw van ongeveer veertig jaar, met een geheel kleur loos, breed, vleerig gelaat. Van. haar vaal, blond haar zag men slechts een klein gedeelte glad ge kamd. boven haar voorhoofd; de Westfnesche kap met de gouden Inirketrekkers aan de sla pen, verborg het overige haar. Kaatje droeg een gewone, zwarte japon, maar met een witten borstdoek er over heen en een wit schort, „De juffrouw is zeker erg moe; de juffrouw zal tocht vatten; het beste is dat de juffrouw meteen wat gaat liggen," zeide rij in 't Neder- landsch. Zij verstond Duitsch en sprak het ook eeuigsrina, maar rij bediende rich altijd van 't Nedmrlandsch. „Neen, Kaatje," sprak Charlotte, die in de laatste drie maanden Nederiandseh had leeren verstaan, „dab zal de juffrouw niet doen. Er blijken de Orleanisten de baantjes reeds verdeeld te hebben 1 De hertog van Orleans heeft geprotesteerd tegen de confiscatie van brieven van zjjn hand. Volgens de „Patrie" heeft Quesnay de Beau- repaire aan Berenger, die hem in de Senaat een „voilen spion" noemde, rijn getuigen gezonden. In Duitschland wantrouwt men de opzien barende beweringen der nPolitiken" over den Czaar, en men is geneigd te gelooven dat ont stemdheid over de maatregelen tot Russificee ring van Finland, die men van den liberalen jongen Czaar niet verwacht had, de geruchten in de wereld heeft gebracht dat de Czaar de regeering niet meer dan in naam voert. Lord Georges Hamilton deelde gisteren in het Lagerhuis mede dat volgens berichten van den onderkoning van Indië het gerucht van den dood van den emir van Afghanistan niet be vestigd is. Naar aan de ïCorriere delln Serra" uit Rome wordt gemeld onderhandelen de regeeringen van Frankrqk, Rusland en Engeland met de Itnli- aansche regeering om een soort comité ter be sturing van Kreta op te richten. Admiraal Canevaro, de minister van buitenlandsche zaken zou voorzitter worden. Met 120 tegen 108 stemmen, heeft de Spaau- sche Senaat dien afstand der Pbilippijnen, goed gekeurd. Aile Hongaarsche bladen zijn het er over eens dat met Koioman Szell niet alleen een nieuwe regeering, maar ook een nieuw regee- ringsstelsel begint. In de toelichting tot zijn program verklaart Szell zelf onwrikbaar te willen vasthouden aan het vergelijk met Oostenrijk van 1867, maar anderzijds een liberale politiek te zullen volgen, steunende op de liberale partij. De steun van allen die hem dien schenken willen, is hem echter welkom. Dit laatste slaat natuurlijk op de oppositie. Toen in de vergadering der regeeringspartij, waarin Banffy van zijn vroegere getrouwen afscheid nam, de wensch werd geuit dat de afgetreden minister-president ook verder met zij» partij zou samen werken, antwoordde Banffy daar in 't geheel niet op. Men maakt daaruit op dat hy zich eenigen tijd uit het politieke leven wil terugtrekken. Een gisteren te Washington ontvangen tele gram van generaal Otis zegt dat een bataillon vrijwilligers nib Califoniië heden naar Negros vertrekt. Te Manilla is het de laatste drie da gen rustig geweest. Men beweert dat de Panama-naaalschappy de regeering der Vereenigde Staten heeft aan geboden het Panama-kanaal te voltooien, waarna de Vereenigde Staten het zouden koopen. Of deze er op in zullen gaan wordt er niet bq verteld. komt nu een eind aan die angstvallige zorg. Ons lief kind is Goddank! gezond. De dokter heeft gezegd dat rij moet leven zooals wijzorgeloos en onbevreesd." „Heusch, Kaatje laat de deur maar open ik begin zelf té gelooven dat mij in 't geheel niets mankeert," zei Salvatrix. „Je moet niet meer zoo met mij optobben als me.t een riek duifje. Jo zult heb voortaan gemakkelijker krij- Tt gen. Kaatje stond daar onbewegelijk, met gevou wen handen en neergeslagen blikken. Maar haar voorhoofd was gerimpeld; men zag dab haar gedachten met van aangenomen aard waren. Toen het Charlotte de nieuwe liuisgcnooten aan elkander over. De eerstvolgende uren gingen voor haar daar mee voorbij, dat zij weer in haar huishouden in leefde en de leiding daarvan weer ter hand. nam. Men dineerde om zeven uur. Baumeister was er inderdaad niet, en Charlotte gaf bevel dat to gen tien, uur voor hem een souper gereed zou gehouden worden. Toen Salvatrix rich daarop, toch wel wat ver moeid, vroeg naar haar kamer terugtrok, zat zij alleen te wachten. Zij zat in de eetzaal op oen ottoman e. Voor haar brandde de lamp op de krantentafel; een andere lamp stond op de tafel vóór de plaats waar voor Baumeister reeds gedekt was. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1