BINNENLAND. STADSNIEUWS. TLAA1IDÏNGEN. k tem" Kunst eu Wetenschap. Binnenschippers. In <le quaestie der Binnenschippers is men geen schrede verder gekomen. Gebleken is, dat de tegenstand der handelaren oorsprong vond in verkeerde inlichtingen. Sommigen willen ook, dat schippers boete opgelegd zal worden bij n iet- nakoming der con ditiën. De schippers hebben thans hunne conditiën overgelegdaan inr. Havelaar,. advocaat der be- viaciileis. Naar men verneemt, heeft H.M. de Koning in Moeder instemming betuigd en medewet king toegezegd aan bet plan, om een shospitaal- en kerkschip" uit te rusten voor onze visscliers, die ter Nooidzee haring- en beugvisschei ijen uitoefenen. Ook ilames-comitós zullen voor dit plan po gingen doen. De antirevolutionaire partij in liet district Veeridam zul naar men verneemt voor de a. s. veikiezmg geen car.didaat stellen en zicli van stemming onthouden. Te Amsterdam is ovei leden in den ouderdom van 63 jaren, mr. Josua van Eik Jz., oud vice president der Amsterdamsche rechtbank. Naar men mededeelt, is de bekende socialis tische woordvoeider T. Luitjes (Travailleur) voornemens binnenkort tiaar Transtaai te ver trekken. *OVERSCHIE, 6 Maart. Nu het oorspronkelijk plan, een geheel nieuwe kerk met toren te bouwen, niet doorgaat, zullen de giften, welke de loden der Ned. Herv. Kerk daarvoor hebben toegezegd, beschouwd worden als niet to zijn gedaan, en zullen er nieuwe circulaires verspreid worden, waarin om steun ge vraagd zal worden, ten einde te komen tot repa ratie en verbouwing van genoemde kerk. OVERSCHIE, 4 Maart. Do heer jhr. mr. A. P. de Savornin Lohuian zal op Vrijdag 10 dezer, des avonds, voor de vrije anti-revol. kiesvereeniging „Steunende op den Bijbel verdedigen wij de Vrij heid", alhier, als spreker optreden. Het onderwerp zijner rede zal zijn „Samenwerking van partijen. *OVERSCOIE, 6 Maart. De collecte voor den mole naar P. Nccleman, die verleden weck bij den brand zijn gehcekn inboedel heeft verloren," heeft ruim f410 opgebracht. Ds. Hugenholtz en do S. D. A. P. De vorige week gaven wij den indruk weder, dien bel besluit van den heer Hugenholtz, in verband met vroegere uitlatingen zijnerzijds, in verband ook met wat ten vorigen jare in de aldeoiing voorviel, op de nHerv." maakte. In sOi.ze Kring" wordt thans door den heer Hugenholtz medegedeeld, waatdoor hij tot zijn besluit werd geleid. Na ernstige overweging, schrijft ds. Hugenholtz, heb ik gemeend mijne Sehiedaiuscho betrekking te moeten neorleggen. Ik heb dat gedaan in de eerste plaats ter wille van do afdceling zelve, die ik niet langer mocht opofferen aan mijn godsdienstige cn economische inzichten. Deels uit persoonlijke sym pathie (in dit geval natuurlijk een onzuiver motief), deels uit liefde voor het vrijzinnig-godsdienstig leven, hebben vele leden der afdceling mij door de crisis gevolgd. Behoudens een zeer kleine kern, die wel bewust bet door mij ingeslagen pad mee opging, voelt do overgrooto meerderheid niet anders dan een zekeren spijt dat in onze gelederen scheuring is ontstaan, die zij toeschrijven aan louter persoonlijke oorzaken, niets begrijpend van het beginsel waarom hot ging. Dit kon ik niet weten op do ledenvergadering in 't begin van November gehouden. De strijd vvas toen pas ontbrand. Ik hob mij door de geestdrift der ledcu die niet mijn beginsel gold, laten misleiden. Doch ook ter wille van zichzeiven heelt hij den stnp gedaan Het predikambt is mij te lief en te heilig om het een wekclijksche kwelling voor mij te laten worden. .Mijn godsdienst is niet een Zondagmorgen amuse ment, noch een rustig onderonsje tusschen God en mijzelf, maar bet grooto levensbeginsel, dat heel het menschenbestaan moet behecrschcn en dus op elk gebied des levens, stoffelijk zoowel als geestelijk, zijn gezaghebbend woord moet spreken. En wanneer ik in mijn preeken de brandende maat schappelijke vragen aanroer, mij altijd te moeten bepalen tot algemeenheden, die de zaak ten slotte niet verder brengen, met het onaangename bewust zijn dat ik zelfs dan aanstoot en ergernis geef aan een groot deel van mijn gehoor, is mij oen gruwel geworden, dien ik niet langer kan en wil dragen. Uit liefde voor den godsdienst houd ik op langer godsdienstprediker te zijn. Het is waar dat ik mij binnenkort zal aansluiten bij de S. D. A. P. en zeker, na ecnigen tijd aan rus tige studie gewijd te hebben, mijn plaats in de rangen der propagandisten zal innemen. Den bc- staandon klassenstrijd te aanvaarden en do arbeiders, door organisatie en ontwikkeling is dien strijd krach tig te maken, lijkt mij de onafwijsbare plicht van ieder, wiens oogen zijn opengegaan voor hot feit dat do bezittende klasse slechts leeft van do uitbui ting der arbeiders. Alleen door den klassenstrijd, door de machtsver overing van het proletariaat, kan m. 1. het onrecht van het individualisme vervangen worden door de rechtvaardiger verhoudingen van het socialismo. Ik ben mjj niet bewust ooit geschreven te hebben, zooals de „Sociaal-Democraat" mij keer op keer verwijt, dat de klasse der bourgeoisie als klasse door bet prediken van aigemeene broederliefde zal ophouden te bestaan. Wel echter is het mijn heilige overtuiging, dat bij velen onder de bourgeoisie en daartoe reken ik alier- allereerst de lezers van „Onzen Kring" het besef van rechtvaardigheid en meoschenliefde krachtiger werkt dan het kiasse-egoïsme. Moet nr i. het socialisme voornamelijk worden bevochten van onder op door den strijd van het proletariaat, de invloed van ge zonden natuurlijken godsdienst zal den tegenstand van boven af gestadig doen afnemen. De klassenstrijd zal eenmaal het privaat-eigendom doen wijk?'- voor het gemeenschappeHjk bezit en de bourgeoisie zal ophouden te bestaan. Maar, al blijft het uiterlijk resultaat hetzelfde, toch zal de vrij willige bekeering van één lid der bourgeoisie uit moreel oogpunt duizendmaal meer waarde hebben dan de gedwongen bekeering van honderd anderen. /B. r. N. O. Zaterdag behandelde de heer F, L. Ossen- uorp uit Amsterdam voor de afd. Schiedam van den B, v. N. O. liet onderwerp: Hoofden van scholen voor de klasse. De voorzitter, de heer J. Valkenburg, opende de vergadering met een korte uiteenzetting van den wordenden toestand in de onderwijzerswereld, van andere en beteie inzichten der onderwijzers zelf, die tot gevolg' hebben, dat onderwerpen rds van hedenavond op de agenda worden geplaatst. Mededeeling werd gedaan van een ingekomen schrijven van de heeren: Van Hai'wegen den Breems, Vinkesteyn, Westendorp en Vernède, dat zij verhinderd waren de vergadering bij te wonen. De heer Ossendorp kreeg nu 't woord. Een paar jaar geleden werd er reeds in't „Nieuws van den Dog" op gewezen, wat eigenaardig verschijn sel het is, dat ondergeschikte ambtenaren wijzen op misstanden in den werkkring van hun chefs. Die ambtenaren in 't algemeen echter hebben daartoe 't recht, omdat bij gelijke opleiding en gelijke bevoegd heid, hoofden en onderwijzers gewoon collega's zijn. Bij de laatsten komt steeds helderder inzicht wat zij worden moeten, wat zij worden kunnen voor het onderwijs. Als gevolg van dat beter inzicht ontstaat hoogcr plichtgevoel en daaruit de drang naar meer der zelfstandigheid. Onder de middelen, om die te verkrijgen, behoort ookHet hoofd der school voor do klas, In Amsterdam is de beweging begonnen. Daar viel het oog op misstanden, uit het ambulan- tisme voortgevloeid, en toon zijn de onderwijzers over het voor en tegen gaan nadenken. Eigenaardig is het, dat de heer Fabius, inspecteur bij het L. O., do schoolcommissie te Brielle,adviseerden, de hoofden in 't belang van 't onderwijs voor de klasse te plaat sen, terwijl in Zaandam en Amsterdam het voorstel daartoe slechts met één stem meerderheid in de res pectieve gemeenteraden werd verworpen. Ook de heeren Visser, Moerman en Van Dalen, zelf hoofden van scholen hebben zich in dien ziD uitgelaten, even als de „Christel. Schoolbode." Wanneer nu wordt aangetoond, dat hot ambulant zijn niet is in 't belang der schooi, dat er voordeden zijn op te noemen als gevolg van het „aan 't werk zetten" van de schoolhoofden, dan is het pleit ge wonnen. Wat meenen de heeren zelf, dat hun taak is 1. Het verrichten van concierge-dienstcn. 2, Het bijhouden der administratie. 3. Bestrijdon van school verzuim. 4, Uitoefenen van controle. 5. Zoeken van candidatcn, 6. Invallen bij verzuim van onderwijzers. 7. Het dragen der verantwoordelijkheid. Het onder 1. gcnoeoJe kan iemand verrichten, die zelfs het a-b in onderwijszaken nog niet heeft gezegd. Punt 2 kan geschieden nh schooltijd. Punt 3 moet ge schieden door den onderwijzer zelf, wat tal van voordeden heeft boven het tegenwoordige systeem. Pnnt 4 werkt zeer nadeelig op onderwijs en onder wijzers, n.l. de verslappende controle van dag tot dag, van uur tot uur. Punt 5, Daarin moet, zoolang het onderwijs gemeentezaak blijft, de gemeente beter voorzien. Punt 6. Dat bezwaar wordt opgeheven bij aanstelling van reserve-ouderwijzers. Punt 7. Zijn slechts woorden, daar steeds de onderwijzer (en nooit het hoofd der school) de gevolgen draagt van zijn verkeerde handelwijze. Do voordeden van „de hoofden voor do klas" zullen zijn: De gang van het onderwijs wordt niet meer verstoord, het oordeel van het hoofd over de onderwijzers zal milder worden, als hij ook weer tot klasse onderwijzer bevorderd is, want hij ondervindt dan weer de bijzondere moeilijkheden, die hem nu ontgaan. Jonge onderwijzers zullen niet langer dage lijks het slechte voorbeeld voor oogen hebben, iemand te zien, waarvan men wel kan zeggen, wat bij niet doet, maar nooit, wat hij wel doet. En de praktijk bevestigt deze theoriëen, In do eerste plaats do toestanden op het platte land, waar alle hoofden vyerkzaam zijn. De achtklassige school van den heer KI. de Vries te Enschedé, waar het hoofd een vaste klasse heeft en schoolvergaderingen zijn ingevoerd. De scholen te Middelburg. Bij den bouw van twee nieuwe scholen werd besloten, de hoofden daar werk zaam te doen zijn, wat zoo goed beviel, dat ook aan de andere vier scholen de hoofden, tot nog toe ambulant, voor de klasse zijn geplaatst. Op grond van dit alles is het voor 't belang van 't onderwijs hoog noodig, dat het ambulantisme overal worde afgeschaft. Aan 't debat namen deel de heeren G, Kerdei, C. van Meurs en A. J. Dekker. De heer Kerdei zou geen rede houden, om 't ambulantismo te verdedigen, omdat hij niet was geprepareerd, terwijl de aanvaller geheel in't onder werp thuis was. Alleen enkele hoofdpunten wilde hij relcveeren. In de eerste plaats werkte bij even hard als do onderwijzers. Dan zag hij geen reden, waar om het hoofd der school geen klasse van den onder wijzer zou kunnen overnemen. Deze is in 't algemeen nog niet zoo doordrongen van de concentratie bij 't onderwijs, dat een vreemde storend zou werken op den gang van zaken. Hij vindt do contróle na schooltijd hatelijker en de bewering, dat contróle over bodig is, onhoudbaar. Het beroep op autoriteiten als de heer Fabius enz. vond hij af te keuren. Deze werd bij zijn optreden al3 inspecteur met wantrou wen begroet, omdat hij niet was een man van „onze kleur", maar na de missive aan den gemeenteraad van Middelburg door een deel van „ons corps" met toejuiching begroet. De meest practische verbetering acht spreker die van do salarissen; daarvoor moet gestreden worden; dan zal de onderlinge strijd op houden. De heer v. Meurs vindt do benoeming van hoof den van scholen verkeerd, waardoor zelden de rpchte map op de rechte plaats komt. Contróle acht hij vooral voor jonge onderwijzers, noodig en nuttig. Hij zelf zou op achttienjarigen leeftijd graag onder beter contróle hebben willen staan, waardoor hij te spoe diger een goed onderwijzer had kunnen worden. Ook wil hij verbetering ia do salarisregeling, waardoor als 'tware het standenverschil tusschen hoofden en onderwijzers wegvalt. De heer Dekker meende, dat de Christelijke school ia Amsterdam door den inleider in een min gunstig daglicht was geplaatst. De heer Ossendorp heldert het misverstand op, dat bij den heer Dekker bestaat. Hij is met den heer v. Meurs eens, dat de wijze van benoeming verkeerd is, maar een goede wijze van benoeming heeft niets uitstaande met het am bulant zijn. Contróle bestaat alleen op uiterlijke din gen. Wil men"? een ander opvoeder worden, dan moeten onze inzichten veranderen, die inzichten moe ten ons eigendom worden, wat nog nooit eenige con trole heeft bereikt. De salarissen zijn slecht, maar ook zelfstandigheid is beslist noodig. Salarissen tot te weinig bedrag -f- zelfstandigheid zuHen beter werken dan voldoende salarissen zonder zelfstan digheid. Aan den heer Kerdei vraagt inleider, boe lang hij al wist, dat het onderwerp van hedenavond zou be handeld worden en waarom hij verklaart, zelf hard te werken. Dat doet aan 't stelsel niet af. Er zijn hoofden, die wel iets goeds doen, maar aks klasse- onderwijzer zijn zij beslist nuttiger. De idéc der concentratie dringt meer en meer door en elk onder wijzer, die hart heeft voor de kinderen, zal noode zijn klasse aan een ander toevertrouwen. Wanneer 't moet, bij ziekte b.v. voldoen reserve-onderwijzers beter, omdat het hoofd nooit kan nalaten, bij tussehen- poozen uit de klasse te gaan, ze zijn er niet in te houden. Wat het beroep op autoriteiten betreft, men moet het goede, ook in tegenstanders, waardeeren. Boven alles dienen wc eerlijk te blijven. Dat dc strijd tusschen hoofden van scholen cn onderwijzers geen salarisqnaestie is, is al gezegd. Al waren de salarissen naar den kant der onderwijzers hoogcr, dc strijd zou even fel blijven, want bij be treft de zelfstandigheid. De heer Kerdei komt nog op enkele punten terug en verklaart op een gezegde van den heer Ossendorp, gaarne als onderwerp te willen inleiden. „Dc taak van het Hoofd eener veelklassigo school", wanneer hij daartoe door het bestuur van den B. v. N. O. wordt aangezocht. De heer Tak vraagt, of de „hoofien voor de klasse" slechts een brug is om te komen tot „hoofdelooze" scholen cn of de aangegeven manier om candidatcn te zoeken weer niet ccn examen noodig maakt. Do heer Van Meurs vindt zelfstandigheid een mooi woord, maar geen geschikte zaak voor jonge onderwijzers. De heer Ossendorp geeft als zijn meening te kennen, dat do republikeinsche schooi werkelijk de school der toekomst is, waarbij dan plaatselijk een rijksschooltoczicht verscherpt zal wezen, waardoor dc nimmer verzwakkende controle van het hoofd overbodig is. En hoeveel examens worden bij de tegenwoordige wijze van benoeming afgelegd? Verscheiden. Daar voor kunnen wo er ons dan wel één getroosten. Dat jonge onderwijzers als zelfstandige leerkracht oplrcden is dc schuld der wet, maar er heersebt wel eenige al te groote bezorgdheid daaromtrent. In Amsterdam is 22 pOt, te Zaandam 96 pCt. en te Schiedam 85 pCt. der onderwijzers ouder dan 23 jaar. En voor de enkelen, die leiding en steun noodig hebben, werken schoolvergaderingen het best. Daarom moeten onderwijzers in de eerste plaats Zelfstandige mannen worden. Met de gebruikelijke plichtplegingen werd de vergadering te elf uur gesloten. Door B. en W. is benoemd tot 2den brug wachter aan de Ooievaars- en Mallebrug J. Groenendaal. Bij 's rijks belastingen en accijnsen zijn be noemd tot verificateur, de heeren A. Kluit en M. P. Feltzer, thans kommies-verificateur, en is bevorderd van kommies-verificateur der 2de categorie tot die der eerste de heeren W. H. Huismans en J. H. Stadhouders, alhier. Heden kwam alhier in de Haven binnen IJ. M. imtruetiescbip H a v i k, commandant de luitenant ter zee le klasse M, van Nassau. liet schip vertrekt weder morgen om den tocht langs de rivier voort te zetten. In vei Sand met het overlijden van een 19- jarig meisje hier ter steee waarbij aan het misdrijf van art. 298 Wet v. Sr. schijnt gedacht te moeten worden is te Rotterdam een viouw als de vermoedelijke schuldige gearresteerd. De inschrijving voor de op 2 en 3 Septem ber a.s. te houden tentoonstelling van zelfge kweekte p'anten is een beslist succes geweest. Al liep het den eersten inschrijvingsavond niet druk, de tweede was veel beier en den derden avond meldden zich zóóveel liefhebbers aan, dal de commissie-leden het bijna niet konden bij houden. Er zijn in 't geheel ongeveer 600 in schrijvers, aan wie pl. m. 800 jonge plantjes zullen moeten worden uitgereikt. Mooie cijfers, voorwaar. Het vooijaarswecr doet de jeugd naar buiten gaan, spelen in de vrije natuur, vliegers oplaten, daar waar de hemel piet van de aarde is ge scheiden door een net van telefoondraden, daar waar lustig kan worden slootje gesprongen zonder dat men bevreesd behoeft te zijn dat elk oogenblik een agent dat genoegen verandert in leed. Maar helaas, ook buiten is geen soogestoord genot". Zondag bleek dit weder aan den Vlaar- dingschen dijk waar Bernardus Noordijk zijn vlieger opliet maar daarbij van den berm van den dijk viel en met zijn ZoDdagsche kleeren in een sloot terecht kwam. Een paar vriendjes bi achten hem naar de ouderlijke woning in het Broers veld. Erger nog was het met Jan Schot. Deze 10-jaiige knaap vermaakte zich met slootje springer, viel en brak een arm. Ook hij wtr-' -v.ar zijn ouders, die aan de Verbrande Erven wonen, gebracht. Hedenmorgen te 9 uur heeft de branders knecht J. Rademaker, werkzaam in de branderij van den heer S. van der Schouw het ongeluk gehad om door mis te stappen van den distil leerketel te vallen, tengevolge waarvan hij het stuitbeen bezeerde. Pet vigilante is hij naar zijn woning aan de Nieuwe Haven gebracht. De ooievaar heeft hedenmiddag zijn nest bij de Ooievaarsteeg weder in bezit genomen. In de jaren '96, '97 en '98 was die datum res. pectieveiyk 4, 5 en 24 Maart. Geveilde en verkochte onroerende goederen Vei kocht: 4 Maart. NotarisH. W. M. Roelants. Een heerenhuis met zolders, bovenbak. werk en bergplaatsen en erven, genaamd aDe Wind* hond" aan den Dam en de Oude Sluri nr 1" groot 262 centiaren, in veiling f 4350, verkocht voor f 5450. Notaris: II. B. E. Blaisse. Een winkelhuis met afzonderlijke bovenwo ning en open plaats, aan de Kethelstraat nr, 17* groot 73 centiare, in veiling f1726. Een huis, verdeeld in beneden- eu boven- woning, aan de Kethelstraat nr. 19, naast perc* I, groot 29 centiare, in veiling f900. Gecombineerd verkocht voor f2980. Notaris: W. J. A. Roldanus. Een winkel- en woonhuis met afzonderlijke bovenwoning en erve, aan de Hoofdstraat do 119, groot 71 centiaren, in veilin» f 2920 verkocht voor f 3120. 5 Een woon- en winkelhuis met erve en over dekte plaats, bleekveld en een aandeel in eeo open gang, aan de Hagastraat no. 45, groot 73 centiaien, in veiling f 1300, verkocht voor f1310, Tien huizen met open giond en ei ven, aan den Rotteidamsc'nen dijk, nabij het RoodeHefc no?. T-, c, 'o, 93, 5 en groot 548 cen tiaren, in veiling 1 f 650, 2 f690, 3 f680 4 f660, 5 f670, 6 f440, 7 f410, 8 f380 9 f560, 10 f740. Perc. 15 gecombineerd verkocht voor f 3380, perc. 6, 7, 8, 9 en 10 daarvoor vei kocht. Zeven huizen met open grond, uitpad en erven, in een gang uitkomende aan de Hoofdstraat' nos. 1593, s, v, en 3S, groot 239 centiaren! in veiling 1 f150, 2 f -150, 3 f140, 4 f130,5 f 150, 6 f 150, 7 210, gecomb. yerk. voor 11070, BURGERLIJ KE STAND. Geboren 5 Maart. Nicolaas, zoon van P. J. Roeman en E, Sondorp, Grofbaan, Overleden: 3 Maart. Maria Maltha, oud 89 jaar, weduwe van L. J. vari Waalwijk van Doorn, Buiten- havenwej, 5 Maart. Rijna Wilhelm, oud 64 jaren, echt genoot van G. van Oosterhout, Lange Haven, Henricus Hermanus Gudde, oud 45 jaren, Lancje Achterweg. Alhier is overleden op ongeveer 70-jarigen leehijd de heer J. Roelofs, sedert 4 jaren gepen- siormeerd als politiebeambte le klasse. Gedurende de 40 jaren dat hij zijne betrekking vervulde genoot hij door zijn stipte plichtsbe trachting en degelijk karakter de aigemeene achting. Door groot en klein wordt zijn heen gaan betreurd. Dooi' den vischveikooper E. B., wonende aan tie Van L.-yden Gaelstraat alhier, werd bj de politie aangifte gedaan, dat men zijne in de nabijheid der Spoorbrug ügg-.aie vlet eene hoeveelheid zoutevisch had ontvreemd. Mede werd door de particuliere wakers van de in de Wilhelminahaven alhier in winterlaag liggende schepen bij de politie aangifte gedaan dnt ten nadeele van verschillende te dezer stede en te Scheveningen woonachtige reeders de meertouwen van drie loggers en vier bommen zijn ontvreemd. Naar wij vernemen is de sprei, verloot ten voordeele van de vcreeniging »Hulp in Nood", gevallen op no. 29, terwijl de premie, zijnde een onderkleed, vie! op no. 140. Do perso een i aan» H. I reeds f die z bun BURGERLIJKE STAND. Geboren i 4 Maart. Elisabeth, dochter van G. Dekker en D. K, Moerland, Arn. lloogvlstr. 5 Maart, Adriana, dochter van H. Mooij en A. Hendriks, Eethehveg. Overleden 6 Maait. Johanna Polderman, oud 58 jaren, echtgen. van O. Schouten, Westh. plaats. Johannes de Jongh, oud 6 maanden, Maassldijk. Men meldt ons uit 's-Qravenhage Thans wordt bericht dat zich te Amsterdam, voor namelijk op initiatief van den heer J.W. R. Gerlacl te 's-Qravenhage, heeft gevestigd eene naatnl. ven nootschap tot exploitatio eener Nederlandsche opera, met een kapitaal van 2 ton in 400 aandeden as f500. De Vennootschap zal niet in werking kunnen treden alvorens I ton is gestort. Leden vu- den Raad van Beheer zijn do heeren- J. IV. R. Gwlachte's-Gravenhage, mr. N. A. Caliscn: mr. D. Mesritz, mr. P. W. de Koning, mr. D.lrcfe. W. F. Daunenfelser Jr., J. A. W. van Bergen en L. 0. Koch, allen te Amsterdam, Van Leeuwen te Arnhem, mr. R. A. Vogelsang te Utrecht enJ-l-V' ton Kate, to Epe, terwijl als aigemeene secretaris optreedt de heer O. J. van Deinse te 's-Gravenbaga die te Amsterdam gaat wonen. Directeuren, tevens leden van bet operagezclscnap, zijnPailwels en Orelio, en de heer C. van Linden zal zijn medewerking verleenen. Uit Amsterdam meldt men ons dat het kapi^ bedraagt f 100.000. hetwelk moet volteekend worae» voor wordt aangevangen. Naar een dirigent onze Amsterdamsche correspondent spreekt met va» den heer van der Linden zoude men nog zoeMH evenals naar eeu geschikt lokaal.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2