STADSNIEUWS. BINNENLAND. YLAARDINGEN. Rechtzaken. Staten-Generaal. Mgr. Clary, pauselijk nuntius te Parijs door is door een bloeduitstorting in de her-ene getrof fen. Zijn toestand is zeer bedenkelijk, maar een lichte verbetering is toch merkbaar. President Loubet liet naar den zieke informeeren. De be langstelling, ook uit regeringskringen, is groot. Vermoedelijk 'wordt Zaterdag de instructie tegen Déroulède en Habert gesloten. De oude republikein Castelar, eens president der Spaatisehe Republiek, verklaart in sEi Pais" dat het mini-lei ie-Si 1 vela een gevaar is voor Spanje wegens zijn ultramontaansehen regiona- IRtische beginselen. Het blad beweert nog dat Ca-telar gezegd zou hebben, het Kabinet in de pers te zullen bestrijden. De republikeinen wijlen dit ministerie aan den invloed van den biechtvader der Regentes tegen wien zij heftig te keer gaan. De oud-ministers Gamazo, Maura en Canalejas hebben vrijwillig afstand gedaan van het pen sioen dat zij genieten. Nader blijkt dat de Servische regeering reeds maanden geleden den Dnitschen gezant had verzocht den Ru=sischen gezmt Sclia- dowski te bewegen een andere houding aan te nemen tegenover ex-koning Milan. De gezant had zich toen op zijn regeering beroepen, maar de regeering verklaarde later, in antwoord op een klacht van Servië, den gezant vrij te iaien in zón houding tegenover Milan. En de gezant maakte daarvan gebruik zelfs noemde hij open lijk Milan en twee zijner ministers door het buitenland betaalde agenten. Men denkt te YVeened dat Rusland geen breuk met Servië beoogt, en daarom Schadowski zal terugroepen. Een betere verstandhouding tegenover Milan beteekent dit echter niet. Bij het nationale feest blijkt intusschen r,og een incident te zijn voorgekomen. Het Turk- sche gezantschap verliet het paleis zoodra het bemerkte dat onder de gezanten ook genoodigd was de Bulgaarsche zaakgelastigde. De Tribui ia" verneemt uit Londen dat de Cliineoselie gezant aldaar naar Rome gaat. Men denkt dat China zich tot eiken prijs, zij het ook passief, zal verzetten tegen den eisch van Italië. De Tribuun" gelooft dat de Italiaansdio gezant to Peking spoedig zal seinen dat het Tsung-li-Yamen vJBntschuldigingen heeft aan geboden en de verlangde concessie wordt toe gestaan. Intusschen heeft de Engelsdie gezant, Sir Claudo Macdonald, het Tsung-li-Yaimen doen weten dat elke poging om liet verdrag van Hon- kong te negeeren, beschouwd zal worden als een trouwbreuk, die gestraft behoord to wor den. Tevens vestigde do gezant do aandacht van het Tsung-li-Yamen op lord Salisbury's vroe gere beloften om Cliina bij te staan als eenige mogendheid pogingen zou aanwenden om China door uiterste maatregelen te dwingen het reeds getoekeode en bekrachtigde verdrag te negee ren. Di is een directe bedreiging tegen Rusland, dat andermaal verzet heeft aangoteekend tegen het verdrag van Hongkong. Een hevige aardschok heeft in Japan dezelfde plaatsen als bij de aardbeving van 1891 ge teisterd. Het aantal .slachtoffers en de materieele schade zijn beide groot. Generaal Otis schijnt voornemens te zijn spoedig over de geheele linie, van Manilla, San Pedro de Macati en Caloocan uit, offensief op te treden. De Amerikaansche regeering over weegt echter of het niet goed zou z^n, wanneet- de civiele commissie, die met de Phiiippino's zou ondei handelen, zich eerst naar Malolos be geeft, waar de regeering der insurgenten zetelt. Generaal Shafter, tot nu toe brigade-generaal, is wegens zijn verdiensten in den oorlog tot generaal majoor bevorderd. Maximo Gomez, die naar Washington wilde gaan om te spreken over gararideering eener Cubaansche leening van 10 millioen dollars, lier-ft den wenk gekregen maar thuis te blijven, daar zijn reis toch geen resultaat zou opleveren. Men heeft er te Washington, geen zin in, die leening te garandeeren, en bovendien meent men dat Goim-z als vertegenwoordiger van een bestuur waarvan aan de Amerikaansche regee ring niet officieel is kennis gegeven, niet ont vangen kan worden baan was hij o. a. adsisbent-resident van Djok- jokartaresident van Kraavang, later van Ban- joewangi. Bij zijn pensionneering in 1896 was hij resident van Bezoeki. De begrafenis heeft plaats, morgen. Vrijdag, op Eik-en-Duinen. Te Amsterdam is gisteravond na een lang durige ongesteldheid overleden de heer J. Krui- singa, administrateur van liet Entrepotdok al daar. Lezlng-Ds. Schrijver. Gisterenavond trad in het Vereenigingslo- kaal aan de Broersvest voor de leden van de Vereeniging tot Bevordering van de Belangen der Ned. Herv. Kerk op ds. J. Schrijver, al hier, met het onderwerp„Iets over de Jezu- ieten en iiun zedeieer". In een sclioone redo, die niet minder dan, twee uren duurde, en die van het begin tot het einde door do hoorders en hoorderessen met klimmende aandacht weid, gevolgd, handelde Spr., na een frappante inleiding, over de stich ting der Jezuïeten-orde, de stichting zelve en eenige hoofdstukken uit lmii zedeieer. Aller eerst werd herinnerd aan de Wet van 4 Juli 1S72, waardoor uit Duitechland de Jezuïeten verdreven werden. Spreker wees op landen als Italië, Portugal, Spanje, landen met een rouw rand. Waar de Jczuiet den voet zet, volgen ont binding en ellende. Vóór 50 jaar reeds zeideeen vermaard lid der Roomsclie Kerk: „Het 'be staan der Jezuieten-orde is aan deze zijde der Alpen een absolute onmogelijkheid. Daar wees spr. op liet onlangs door het Centrum in, Duitschland ingediende voorstel tot het woer toelaten der Jezuïeten en het krachtig protest daartegen van den Evamgelischen Bond. Een eere-saiuut voor dien Bond, zegt spr. Heeft dat protest onze instemming 1 Velen kennen het ge vaar niet, dat dreigt. Vervolgens ging spr. over tot de behandeling van zijn eigenlijk onderwerp. Eerst werden Loyola's jeugd en militaire loopbaan geschetst en het keerpunt in zijn le ven aangewezen. Spreker beschreef, hoe Loyola meende openbaringen te ontvangen van do Moedermaagd, van Petrus, ja van God zelf, en hoe hij er toe kwam den weg te bewandelen, dien hij als door God zich voorgeteekemd waan de. Hoewel eerst de geestelijkheid hem niet ge negen was, werd de orde, door hem gesticht, de orde van Jezus, 27 Sept. 1540 door Paus Pau las III goedgekeurd. Nu volgde een overzicht van do beginselen der Compagnie van Jezus, waarvan Loyola de eerste generaal werd. De orde verbasterde volgens spr. later door eer zucht en ongebreidelde begeerte naar macht. Godsdienstoorlogen en verwoesting van het familieleven kwamen voor haar rekening. Paus Clemens XIV 'hief de orde op. Tooli leefde zij voort om te heerschen in biechtstoel en kerk, op den kansel en miiiisterieelo bureau's, in de rechtzaal en de school. Wat de zedeieer der Je zuïeten betreft, Spr. merkte op, dat de J'ezuiet de zedelijk© wet niet verwerpt, maar verdraait en plooit naar de omstandigheden, wat het suc ces der Jezuïeten verklaart. Met sprekende voorbeelden lichtte spreker liier en daar hun moraal toe. De geschiedenis, zeide spr., bewijst, hoe dio moraal werkte. Pieter Panne, Jean Jaureguy, Balthazar Gerards, Jacques Clément en Ravaillac spreken boekdoelen. Vernier tiging van het Protestantisme is hun leus. Sinds 1870 staat de Vaticaansche Kerk onder hun invloed. Hoe den strijd te voeren tegen die geduchte macht 1 vroeg Spr. hierna, en hij antwoordde Past op uwe kinderen. Ge zendt ze niet naar Roomsohe scholen, maar ook niet naai- zgn. neu trale scholen, waar, als in Den Haag onlangs, Roomsohe invloeden hot laatste greintje pro testantisme uitknijpen. Protestantsdhe kinderen behooren bij een onderwijzer die laat zien, wat het zeggen wil, Protestant te zijn. Protestant met een ruggegraat. Al zijn hoorders roept spr. toeHoudt wat ge hebt. Ge helbt uw Bijbel, uw kerk, uw sacramenten. Toont u do zegenin gen der Reformatie waardig. Ook op onze erve, gedrenkt met hot bloed der martelaren, blijft riet oog der Jezuïeten geslagen. Maar de zege- verblijft niet aan het zwarte vaandel van Loyo la's compagnie. Weest goedsmoeds. Aan Jozus Christus is het laatste woord. Na gezang en dank, keerde hot gehoor huis waarts. Commissarissen ran politie. Ten vervolge op het in ons Tweede Blad me degedeelde omtrent een gisteren te Amsterdam, gcii ouden vergadering van commissarissen van politie, meldt men ons nog van daar, dat de heer Voormolen uit Rotterdam heb presidium waarnam dezen- tweede jaarvergadering. Zestig leden zijn thans toegetreden. Do heer Versteogh werd als bestuurslid herkozen, terwijl als lid van de commissie voor de bibliotheek werd aan gewezen de heer Boombergen, commissaris van politie te Harderwijk. Mr. Snijders van Wissekerke, raad-adviseur bij het departement van justitie Meld een rede voering over het uitlokken en kweeken van mis drijven; hij werd tot eere-lid der Broederschap benoemd. De gepensionneerde resident, de heer J. D. Mispelblom Beyer, van wiens overlijden, in ons Tweede Blad melding wordt gemaakt, begon zijn werkkring in 1844 in Indië als klerk ter algemeene Rekenkamer. In zijn ambtelijke loop- In de gisteren gehouden jaarvergadering, der vereeniging „Volksonderwijs", die zeer slecht bezocht was, werden de aftredende bestuurs leden, do hoeren Hora en Vernède, herkozen. Het jaarverslag werd gelezen; do rekening over het afgeloopen jaar sluit met een batig sald'o. Besloten werd, f 10 te geven aan het onder steuningsfonds van. het N. O. G. en een gelijk bedrag aan de weerstahdsikas van den B. v. N. O. Met algemeene stemmen werd aangenomen een voorste! van den hoer Da Wit om op de agenda voor de algemeene vergadering te bren gen een motie, het hoofdbestuur uitnoodigende alle afdeeiingen op te wekken, er voor te wa ken dat de Wet op het L. O. stipt ten uitvoer worde gebracht. De heer Kerdel bracht wedter die vacantio- kolonies ter sprake. Besloten werd te trachten liet noodige geld bijeen te krijgen om. bij wijze van proef in die maand Juni zes kinderen naar Ulvenhout, i-ij Breda, te zenden. De vergadering werd daarna gesloten. Naar wij vernemen zal er Zondagavond weder een muziekavondje in het Volkshuis zijn. Een ernstig ongeval, dat noodlottige gevol gen dreigde te hebben, heeft hedenmorgen plaats gehad. De koetsier G. .Waterman, bereed op een brikje een Mouw jong paard van zijn patroons, de lxeeren G-efer. Hoek, om dit m tuig te oefe nen. Hij rcod daarbij echter ook langs de Over- schiesolie straat nabij het spoor, waar ongeluk kigerwijze juist een paar stukadoors bezig wa ren een ladder op te richten, terwijl een andere wagen van den tegenovergestelde zijde kwam aanrijden. Het paard schrikte en met een geweldigen sprong schoten paard, brikje en koetsier het water in, terwijl een staljongen nog juist bij tij da op straat sprong. Door dien sprong was het paard helaas in het tuig verward geraakt, zoodat het zieli Met vrij in het water kon bewegen en woest om. zich heen trapte. De koetsier, die aanvankelijk on der water bleef, kon met een door de metselaars der in aanbouw zijnde panden aldaar toegesto ken ladder weer gered worden, waarop Mj nog probeerde om het dier, terwijl hij op den Lid- der stond, uit zijn tuig los te snijden. Hij slaag de er echter Met in en kort daarna was het beest verdronken. Het paard werd spoedig daarop op den kant getrokken in het weiland, terwijl daar ook het brikje werd opgehaald, echter grootendeels ver meld. De schade is voor de eigenaars nogal groot, daar het een jong flink dier was. Zij hadden liet slechts eulccle dagen te voren gekocht en nog gisteren deed zach een kooper er voor op. Terwijl de 10 jarige Coinelis Pietersen giste renmiddag te 5Vs uur op den Roltenlamschen dyk speelde, viel hij en kwam daaidoor met den iinkervoet onder een aankomende gist- wagen bevracht met kolen en bestuurd door A. de Ridder, waardoor de enkel gekneusd werd. Hij is naar de ouderlijke woning aldaar ge bracht, waar hem de noolige liulp werd ver leend. Hedenmorgen had A. Meijers, werkzaam In de gistpakkerij der firma H. Jamen Co., liet ongeluk om met den duitn in aanraking te komen met de persmacliine, waardoor het voorste lid van dat lichaamsdeel spleet. Meijers heeft zich dadelijk onder geneeskun dige behandeling moeten stelten. Gisteravond waren aan de vischmarkt aange voerd 2 partijen voorn, leng en schel vischde prijzen waren voorn f0.25 tot f 0 60, leng f0.65 tot f3, schelvisoli f0.15 tot 0.37>/s. Hedenmorgen waren aangevoerd 2 partyen schol, tong, rog en tarbotde prijzen waren schol f 0.40 tot fl.65, tong fl.95, rog f0,40 tot 0.871/s, tarbot tl.30, alles per koop. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politie een grijs konijn, een tijdtafel der vad. geschiede nis, een wollen handschoen, een rozenkrans, eeD zweep, een poi temonnaie met 4 centen, een paar zwarte kousen, een gekleurde handdoek, een sleutel en een portemonnaie met f0.12. b. Terug te bekomen aan ds volgende adressen een taschje met gebruikte postzegels, bij Trouw borst, Damiaan 491, een portemonnaie met f 1, bij Van Leeuwen, Baan 3, een dito met f 1.90 by Hoogwegt, Hagastraat 35, een gouden me daillon, bij Sonneveld, Diaconiehuis, Nieuwstraat, een gouden dameshorloge, met vermoedelijk gouden ketting, by Vredenbregt, Overschiesehe straat 128, en een jonge haan, aan het Wees huis der Hervormden, Lange Achterweg 9, BURGERLIJKESTAND, Geboren 7 Maart. Lina, dochter van A. van Koetsveld en P. E. Koeverrnans, Hoofdstraat. 8 Maart. Catharina, dochter van A. Mak en C. van der Velden, Laan ons Genoegen. 9 Maart. Catharina Sophia, dochter van P. Spuij en M. E. Kerdei, Broersveld. Overleden 7 Maart. Karei Hendrik Drektraan, oud 5 weken, Villastraat. 8 Maait. Dirkje Hoogeiboord, oud 9 jaren, Grofbaan. Johanna Christina Boer, oud 6 jaren, SingelherJcstraat. Door B. en W. wordt voorgesteld aan C. van Aken Jr. en A. Eijgenraarn Pz. alhier te ver gunnen dat door hen op hun perceel aan de Rid derstraat en Markgraaflaan een straat wordt aangelegd van 6 M breedte," met 2 ombuigingen elk van 8 M, en dit onder eenige voorwaarden. De Commissie in zake gemeentewerken ad viseert gunstig te beschikken op een verzoek vai» P. Kastelein om een loodsje tot berging van velocipèdes te mogen maken op aan hem uitgegeven grond aau de Callenburgstraat hoek Singel. Door Jacobus Vogel, timmerman alhier, is b\j den gemeenteraad een verzoekschrift inge diend om hem te vergunnen op het aan hem in erfpacht uitgegeven terrein aan den Singel, achter het Diaconie Oude Mannen- en Vrouwen huis, anders gebouwde huizen te zetten dan vroeger was bepaald en om hem uitstel van bebouwing te verleenen. De Commissie in zake Gemeentewerken adviseert om ten einde ontsiering van den Singel te voorkomen, afwijzend te beschikken op het eerste verzoek en vooralsnog geen be slissing te nemen op het tweede. Door A. van der Valk. timmerman alhier, is een verzoek bij den gemeenteraad ingediend om een terrein in er/pacht ie bekomen aan de Emmasiraat, ter diepte van 25 M. De commis sie in zake gemeentewerken adviseert afwijzend op dit verzoek te beschikken, omdat no*" niet beslist is hoe diep het terrein aan den breeden Singel in erfpacht kan uitgegeven worden en bet daarom niet geraden is een gedeelte van dit terrein aan de Emmastraat tegen ren erfpaebtsprijs uit te geven. germge- Met bet oog op het drukke verkeer over de brug over de Haven tusschen 12 en 2 uren des middags, voornamelijk van werklieden en schoolkinderen, stellen B. en W. voor gedurende die uren genoemden brug geheel gesloten te houden, in afwijking van 2 maal uur, dat zij thans in dat tijdperk geopend is. Gisteren is te Rotterdam, onder voorzitter schap vau den heer A. Hoogenraad, gehouden do algemeene vergadering van aandeelhouders der „Hollandsche Zeevissdierij", gevestiod te Vlaardingen. Blijkens het daar door den direc teur, den heer Jan ScMppers, uitgebrachte jaarverslag zijn gedurende het boekjaar geen aandeden uitgegeven, zoodat van het maat schappelijk kapitaal ad f 250,000 in het <*elieel volgestort is f 100,000. De beugvissoherij en de haringvisseherij weiden uitgeoefend met de 4 sloepen: Insulinde, Sumatra, Wasse- naer en Baron van der Borch van. V or don. De bougvissdierij 1897/98 was wat besomming betreft, iets beter dan in het vorige jaar, te weten voor do vier samen bruto f 30,318.63, welk bedrag echter nog niet vol doend© is om de gemaakte» onkosten te dekken. De haringvissöheiïj in 1898 leverde ook niet ten volle het g-awenschte resultaat op. De vier sloepen besomden te samen bruto f 49,816.72. De sloep Insulinde strandde, tengevolge van mist, van de derde liaringreis huiswaarts zeilende, op de Ouster bij Brouwershaven, doch het gdukte de equipage met de noodige hulp vau sleepbooten en lichters liet sohip vlot te krijgen. De sleep- en bergloonen werden geheel door assuradeuren vergoed. De vergadering keurde het verslag goed en stelde mitsdien het dividend vast op 2 dus f 20 per aandeel. Als commissaris werd de heer A. Hoogenraad en als directeur de heer J. ScMppers herkozen. Een voorstel tot statutenwijziging moest, om dat er Met genoog aandeelen vertegenwoordigd waren, aangehouden worden tot een volgende vergadering. Tot de 1ste klasse der Rijksnormaallessen te Maassluis zijn toegelaten de meisjes C. G. Ydo en F. J. Evers van hier. Primo Apiil wordt de nieuwe cursus voor de voorbereidingsklasse geopend. Jongens en meisjes, die daaraan wensehen deel te nemen en den leeftijd van 12 jaren hebben bereikt, kunnen zich aanmelden bij den directeur of bij een der onderwijzers. BURGERLIJKE STAND. Geboreni 8 Maart. Pieter, zoon van J. du Mortier en Nauta, Kortedijk. Het gerechtshof te 's-Gravenhage behandelde heden de zaak tegen J. A. H. J., industrieel tc Schiedam, die bij het inspannen van een paard voor een tilbury zijn knecht een schop zou hebben gegeven, doch beweerde slechts de bedoeling hebben gehad bet paard te raken. De Rotterdauische rechtbank had hem 7 dagen gevangenisstraf opgelegd. Een nouveauté in een strafprocedure deed zich ter strafterochtzitting voor, n.l. gephotografeerdo getuigenverklaringen. Daar de verklaringen van twee getuigen omtrent den stand van beklaagde op het oogenblik van het toebrengen van den schop, waarop 'tin deze aan kwam. zoo zeer van elkaar afweken, had beklaagde's advocaat, mr. Jos. van) Raalte te Rotterdam, den beiden getuigen verzocht ieder op zijn beurt, zoowel zichzelven als beklaagde bij een ingespannen tilbury te plaatsen op de wijze als naar hun afzonderlijk oordeel do standen waren geweest en kloppende met hun verklaringen in eersten aanleg. Er werden du twee photografische opnamen ge maakt welke do verdediger heden aan het Hof over legde bij zijn pleidooi dat tot vrijspraak, subsidiair tot het opleggen cener geldboete strekte. De advocaat-generaal, mr. Reitsma, echter racende dat aan een dergelijke fotografische bowijsbo- strijding weinig waarde kan worden toegekend, ont brekende aan gewone fotografiën allo leven. Iets anders waren de modernste toepassing de photografie, nl. de kincmatografische reconstroctie van een feit, welke ongotwijfeld diensten zou kannen bewijzen, b.v. bij een ingewikkelde vechtpartij waarbij de dader eener gepleegde mishandeling zou moeten worden aangewezen. Hy vorderde bevestiging van het vonnis. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 9 Maart. {Per telegraaf.) Bij do verdere beraadslaging over do Indi sche Mijnwet lichtte de heer Madfeay lust amen dement van cominisssie van rapporteurs toe, strekkende tot een heffing van 4 in plaats van 2 voor opsporingen. Omtrent het regeeiingsvoó rstel deelde spre* ker meds dat de meerderheid deer commissie er Sp PpJ lap Bini dito Tb Dom 'dito dito dito

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2