52"e jaargang. Vrijdag 10 Maart 1899 N°. 9880. Tweede Blad ferschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: H. J. C. EOELANTS. De Koningin der Belgen. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Gemengd Nieuws. GOURA Abossemestspbus too* Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart l.OS franco per post, p. kwartaal. - 1,30 Afzonderlijke nommers- o.02 BUREAUBOTEHSTRA.tT ?Q. Telephoon Ho. 123. AuvsaïEstTnspmjs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Conrantf o.58 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. De berolking van Laeken ziet in de laatste dagen met belangstelling uit naar berichten omtrent de gezondheidstoestand van koningin Marie Henriette. die daar op het koninklijk paleis met den dood worstelde. De nederige inwoners houden van hun vorstin, omdat zij zoo vaak de treffendste bewijzen heb ben ondervonden van haar goedheid. Het groote publiek houdt de Koningin voor trotsch, en inderdaad geeft zij bij officieele gelegenheden blyk van de aangeboren fierheid derHabsbur- gers. Maar in haar hart is zij volkomen vrouw. De ïlnd. Beige" vertelt eenige staaltjes van de hartelijkheid en het medegevoel der Koningin voor haar ondergeschikten. Eens had koning Leopold bevel gegeven een boom, die het uitzicht belemmerde, ta snoeien. Terwijl de houthakker bezig was, kwam de Koningin vooibij. Zij zag dat het werk voor den man gevaarlyk was en gaf hem den raad het bevel des Konings niet op te volgenzij zou 'haar gemaal dan wel van zyn plan afbrengen. Op een anderen keer viel een leidekker van het dak, bijna voor de voeten der Koningin. Deze snelde naar den man toe, waschte zijn gelaat, verpleegde hem, wreef hem twee uur lang en liet hem in de groote hal van het pateis neerleggen totdat hij weer tot bewust zijn zou zijn gekomen. Eu intusschen herhaalde de vorstin telkensnLaat zyn moeder het vooral niet te weten komen I Bespaart zijn moeder dat verdriet I" En zij liet den werkman eerst naar zyn moeder terugkeeren, toen hij weer zoo goed als beter was. Op een avond, toen de Koningin in groot toilet dineerde omdat zij daarna een schouw burgvoorstelling' zou bijwonen, waarvan zij zicli groot genot beloofde, bemerkte zy zekere ont steltenis onder het personeel. Ongerust vroeg zjj wat er was, waarop een lakei antwoordde: ï'tls niets, Majesteit. Een zilverpoetster is onwel geworden.", De Koningin wierp een sjaal over haar schouders en verlangde dat men haar de kamer zou aanwyzen waarheen de vrouw was gebracht. Deze was onbekend op het paleis, en de vorstin had haar nooit gezien. De arme vrouw had een aanval van beroerte. Eigenhandig knipte de Koningin de kleeren der ongelukkige los, en verpleegde haar tot middernacht, toen de vrouw in haar armen stierf. De vorstin hielp toen zelf het lijk afleg gen. Vooraf had zij nog gelegenheid gehad de stervende te beloven, dat zij haar kind niet in den steek zou laten. Zelf strooide de vorstin ook een armvol bloemen over het lijk uit. Maar niet alleen in buitengewone omstandig heden, ook in het gewone leven blijkt de goed heid der Koningin telkens weer. Wanneer zij b.v. om haar omgeving een genoegen te doen, een pic-nic organiseert, laat zij het dejeuner komen van een naburig café, het pRoode Kruis", om het paleispersoneel geen extra werk te be zorgen. De dochter der Koningin, prinses Clémen- tioe, heeft VRn haar moeder deze ongekunstelde hartelijkheid geleerd. Evenals deze kent zy al de bedienden van het paleis, alle tuinlieden en alle families van het dorp bij name, en de Koningin en de prinses ontmoeten geen dag- looner zonder belangstellend te vragen hoe het hem zelf en zyn gezin gaat. 'tls nog niet lang geleden dat de kamenier van prinses Clémentine vry ernstig ziek was. Toen zij herstelde, had de prinses haar kamer versierd met bloemen uit de serre, en de Ko ningin en de prinses ontvingen, met groote bloemtuilen in de hand, de herstellende aan den ingang van het paleis. En toen de prinses uit respect voor haar koninklijke moeder haar blijd schap niet vrijuit durfde laten blijken, zei de Koningin: »Kom, geef haar maar een kus Uk zie wel, dat je er lust in hebt." Is 't wonder dat de eenvoudige bevolking van Laeken haar Koningin vereert Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben bonoesmd tot rapporteurs over: afschaffing dor rijkstollen, verzekering dter veiligheid van het verkeer op de wegen, rijksvoorschot voor den traanweg WinschotenBeïïingwolde, da heereoi Mutsaers, Van Asch van Wijdk (Elda), Van Dednse, Basterb en Tydeman. Bond van politie-commissarissen. Gisteren hield de Nederlandsehe Bond van Politie-commissarissen in pAmeiican hotel" te Amsterdam zijne jaarvergadering. Na afloop hiervan werd een bezoek gebracht aan het ^Panorama" in de Plantage en de rywiel- iabnek ïSimplex" aan den Overtoom. Vervol gens vereenigde men zich aan een diner in ^American hotel" waarna de voorstelling in den ^Stadsschouwburg" werd bijgewoond. Binnenschippers. In de gisternamiddag te Rotterdam gehouden vergadering van den Rijnschippersboud, die zeer matig bezocht was, deelde de voorzitter Muller mede, dat de Rijnschippers thans niet het werk kunnen neerleggen ten gerieve van de binnen schippers, doch dat zij zooveel mogelijk de bin nenschippers in hunne beweging zuilen steunen en helpen en geen vrachten aannemen voor het binnenland en België. Hij spoorde de behoeftige binnenschippers aan te li achten vrachten te veikrijgen voorden Rijn. De voorzitter van de binnenschippers Taas, gaf over dit besluit zyne teleurstelling te kennen. H.ll. M.M. de Koninginnen en Prinses Elisa beth woonden gisteravond in liet Gebouw v. Kunsten en Wetenschappen het achtste Dili- gentia-concert bij. De Vorstelijke bezoeksters kwamen bij den aanvang van het concert. H.H. M.M. de Koninginnen zijn voornemens de opvoering van sZonsopgang" in den Kon. Hellandschen Schouwburg te 's Gravenhage bij te wonen. Bij Kon. besluit is bepaald, dat aan een com missie wordt opgedragen.lo. jaarlijks een. ont werp te vervaardigen tot aanvulling of wijzi ging van de Ned. plmrmacopee2o. zoo dik wijs dit noodig is, een. ontwerp te vervaardigen van een nieuwe uitgave der Nedferl. pharnia- copee; en zijn benoemd': tot lid en voorzitter dier commissie dr. A. Van der Loeff, inspecteur voor het Geneesk. Staatstoezicht voor Zeeland, en westelijk Noord-Brabant, te Teringen; tot lid en secretaris L. Van Itallie, apotheker te Rotterdamtot leden dr. H. P. Wijsman, hoog leeraar te Leidendr, H. Wefers Bettank, lioog- leeraar te Utrecht; dr. J. W. Moll, hoogleeraar te Groningen; dr. B. J. Stokvis, hoogleeraar to Amsterdam; W. Stoeder, buitengewoon hoog leeraar te Amsterdam; M. J. Schroder, apo theker in het Acaid. Ziekenhui» te Groningen; dr. M. Greshoff, onder-directeur van het Kol. Museum te Haarlem; dr. F. C. E. Van Eimb- den, apotheker te Utrecht. Ingevolge een tusschen de Ministers van. Bin- nenllandsche Zaken, en Financiën gepleegd over leg in zake verbetering van controle op het be heer van de gemeente-ontvangers, zal dt-n be taalmeesters en ontvangers dier directe belastin gen worden aangesclireven, met ingang van 1 April a.s. betalingen aan gemeente-ontvangers van bedragen, hooger dan één honderd gulden, ter kennis te brengen van heb gemeentebestuur. Eerstgemelde Minister heeft de Gedlepueerde Staten der onderscheidene provinciën uitgenoo- digd' de gemeentebesturen zoo spoedig mogelijk van dezen maatregel in kennis te stellen. („N. R. Ct.") Het sDagblad" verneemt dat dr. Schaepman door ongesteldheid wordt weerhouden aan de parlementaire werkzaamheden deel te nemen. Nog is toegetreden tol het Hoofdcomité voor de Vredes-manifestatie de heer H. Goopmans te Alkmaar door wiens toedoen zich daar ter stede een plaatselijk comité gevormd heeft, dat ■4797 handteekeningen op het adres aan den Czaar verkregen heeft. Het hoofdbestuur van den Ned. Bakkers- gezellenbond heeft het voornemen éen of eenige dagen voordat het wetsontwerp-arbeids- en rusttyden door de Tweede Kamer in openbare vergadering zal worden behandeld te 's-Graven- hage een betooging te houden. Te 's-Gravenhage is overleden de heer Pnu- wels, een algemeen geacht katholiek notaris. De heer Vaarzon Morel, burgemeester van 's-Gravendeel, is gisterenmiddag in den ouder dom van ruim 68 jaar overleden. Te 's-Gravenhage is na een langdurig lijden overleden, in den ouderdom van 80 jaar, de heer J. D. Mispelblom Bejjer, gep. resident. Benoemd tot directrice van het ziekenhuis te Loohem, mej. A. G. ter Biaak, te Eibeigen. 'S r~' f /~\S f J - y r OVERSCHIE, 9 Maart. De gemeenteraad zal eene openbare vergadering houden op Zaterdag XI Maart a.s. des v.m. te 11 ure. Bij Kon. besluit is de kapt. A. B. C. baron Van Hemert tot Dingshof, van het 3c rcg. vest.-art., op zijn aanvrage met ingang van 1 April op pensioen gesteld en bet bedrag van het pensioen bepaald op f 1378 's jaars. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei 1899 aan den opzichter van den Rijkswaterstaat le kl. W. C. van Veen als zoodanig eervol ontslag verleend en zijn inct ingang van dien datum bevorderd tot opzich ter van den Rijkswaterstaat lc kl. H. Port-Heine Jr., thans opz. 2o kl.tot opz. van den Rijkswater staat 2e kl. J. J Balkeus, thans opz. 3e kl. en tot opz. van den Rijkswaterstaat 3e kl. H. Wind, thans opz. 4 e kl. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 April be noemd tot inspecteur van den arbeid M. Raven, adj.- inspcctcnr van den arbeid te Amsterdam. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 April tot referendaris bij het Dep. van Binnen!. Zaken benoemd mr. J. L. A. Salvorda de Grave, thans hoofdcom mies. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 April 1899 benoemd tot commies bij het Dep. van Binncnl. Zaken P. L. De Jongh van Arkel en inr. S. J. Blaupot ten Cate, thans adj.-comm. De heer C. van der Linden te Amsterdam schrijft aan het „Hbl": Niet zonder bevreemding zie ik mijn naam genoemd in bet verslag eencr vergadering bedoelende de op richting ta Amsterdam eencr naauilooze vennootschap tot exploitatie eener Nederlandsehe Opera. Ik acht mij verplicht tegenover mijne vrienden en bescher mers te verklarendat mij indertijd is gevraagd of ik bij de oprichting eener nieuwe Opera mede zou willen werken om da bestaande Opera daarin op te lossen. Ik heb daarop toestemmend geantwoord, mits de nieuwe onderneming op hechten fmancieeien grondslag steunde, en men het omtrent de overname van de eigendommen der tegenwoordige Opera eens kan worden. Na dien tijd heb ik officieel niets meer van de zaak gehoord, en ben ik zeer verwonderd dat de nieuwe Opera-onderneming zou zijn geconstitu eerd zonder dat ik er bij tegenwoordig was en mijn naam daaraan verbonden is. Pierre Lalo van de „Tosnps", die Perosi te voren een belovenden leerling had genoemd, oordeelt thans veel gunstiger over hem na zijn „Christus' opstan ding" te hebben gehoord. Hij zegt, dat de leerling hier zijn beloften begint te houden, verwantschap toont met Carissimi, kort en sober, soms te sober, maar klaar is en overal het juiste accent vindend, vroom, eenvoudig en waar en daardoor dikwijls zeer treffend. Hij roemt vooral dal gedeelte waar Christus gaat spreken en Magdalena haar vreugde lucht geeft. Do man die dat schreef is er niet ver van een groot artist te zijn en vooral wanneer men bedenkt dat deze abbé eerst 25 "jaar oud is, in elke partitn.w van vooruitgang blijk geeft, moet men beamen wat een der grootste musici van dezen tijd, wiens muziek met die van Perosi niets tc maken beeft (Massenet van Perosi zeide„C'cst cléjit trés bicn. Mais, s'il n'est point gaté déji par le succès, je crois, j'espère qu'il fcra plus tard des oeuvres tout A fait belles." Over Pcrosi's „Lazarus" dat eergisterenavond in do Opera te Berlijn werd uitgevoerd, oordeelt dr. L. Schmidt in het „Berl, Tagebl." even weinig gun stig, als dat hier indertijd geschiedde. Perosi zal in April zijn „Christus" tc Wcenen dirigecren. Een Internationale prijskamp van samenzang cn gemengd koor zal gehouden worden bij gelegenheid van de feestviering der 300ste verjaring van Van Dijck's geboorte door het gemeentebestuur van Ant werpen, met de medewerking der maatschappijen „La Wallonië" cn „De Jonge Vlamingen", en wel op Zondag 20 en Maandag 21 van Oogstmaand. Een belangrijke som is bestemd voor de prijzen Tan dien wedstrijd, waarop alle Belgische en vreemde maatschappijen uitgenoodigd worden. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot den algemeenen schrijver van het inrichtïngskomitcit, M. Donckier de Donceel, Wolfstraat 23, Antwerpen. Nbd. Hhrv. Kerk. Beroepen: te Horssen, C. H.Kuipéri,tcScbel- luinen, Te Niezijl, E. H. Linsbergh, te IJlborst. Bedankt: voor Pocderooijen en Locvestein, door T. Lckkerkcrker, te Hagestein. R.-K. Kerk. Pater dr. Bernardinus Klumper ex-definitor van de Nederlandsehe minderbroeders-provincie en sedert eenige maanden professor aan het Collegium Inter nationale „San Antonia" te Rome is thans benoemd tot president van datzelfde Collegium. Hooger Ohmrwws. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de reebten op „Stellingen" do beer J. Th. Creiner, geboren te Jabeek, en op proefschrift „De onmacht als Huwe lijksbeletsel", de beer IT. J. G. Parcnsbach, geb. te Singaban (Java). Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap de lieer J. Kosters, geb. te Heenvlict, op proef schrift „Het oude tiendrecht". Groningen. Propaedeutisch examen theologie H. D. J. Boissevain. Lagbr Ouderwijs. De aangekondigde tentoonstelling van de Kyno- logen-veaeniging Nederland zal in th zalen van bet „Verkooploknal" te Rotterdam worden gebonden op 14, 15 cn 16 Juli. Koninklijke onderscheidingen. Bij Kon. besluit is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de zilveren eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk ge tuigschrift toegekend aan i J. de Visser, matroos 1ste klasse aan boord tan Hr. Ms. kanonneerboot B u 1 g i a, wegens het met levensgevaar redden van een drenkeling uit bet maiinedok te Vlissingen, op 21 December 1898; en de bronzen eerepenning voor mensch lievend hulpbetoon en een loffelijk getuig schrift aan J. Israël, fuselier van het garnizoensbataljon van Wester-afdeeling van Borneo, detachement te Sambas, wegens het met levensgevaar redden van een inlander uit de kleine Sambasrivier, op 24 Augustus 1898; N. C. Duyf, brandwacht Iste klasse, te Amsterdam, wegens het met gevaar voor eigen leven redden van eene viouw uit het water aan den Kloveniersburgwal nabij de Koestraat aldaar, in den avond van 13 Januari 1899; J. Beets, te De Rijp, wegens het met levens gevaar redden eener drenkelinge uit de ring- sloot bij Schermerhorn, op 17 December 1898 J. Frenken, stukadoor te Born, wegens het met levensgevaar redden van twee drenkelingen uit een vijver aldaar, op 5 December 1898. (sStct.") Een coöperatieve suikerfabriek. De te Sas van Gent te bouwen, coöperatieve suikerfabriek zal met alle verdere onkosten on geveer f 600,000 vorderen. Hiervan zijn f 100,000 bijeengebracht door 159 landbouwers, terwijl de andere f 500,000 verschaft worden door Amsterdamsclie bankiers. Oude Munten. Bij het omverhalen van een muur, na een onlangs plaats gehad hebbenden brand te Krim pen a/d. Lek, is een potje met oude munten gevonden, dagteekenende van 1591 tot en met 1650, bevattende 29 zilver- en vyf goudstuk ken, ter waarde van circa f 300, Aanranding. Klaarblijkelijk met het doel straatroof te plegen, tandden gisteren omstreeks middernacht te 's-Gravenbage een drietal individuen op den hoek van het Hofspui en de Gedempte Gracht een jongmensch, ambtenaar aan het Staats spoorstation, aan. Een der kerels gaf den jongeling onverwachts een hevigen slag tegen het oog, waardoor hy op den grond viel, waarna de twee andeien zich op hem wierpen en hem mishandelden. Zij zouden vermoedelijk in hun voornemen geslaagd zyn, ware 't niet dat juist eenige voorbijgangers naderden, waarop het drietal de vlucht nam. De aangevallene, die zich onder behandeling van een oogarts heeft moeten stellen, heeft van het gebeurde aangifte gedaan bij de politie. Zakkenrollers, By de veiling van oudheden in »De Brakke Grond" te Amsterdam onder directie van Frede- rik Muller, werd gisterenmiddag een antiquair zijn portefeuille ontrold met ruim f5000 aan bankpapier. Dader onbekend. Een holbewoner. Uit Vaals wordt aan de „L. K." geschreven Wie zou 't voor mogelijk houden, dat het bosch, onmiddellijk grenzende aan, onze gemeen te, een holbewoner in zijn schoot bergt! En toch is 't zoo. Reeds sedert eenige dagen hoor den wij, dat een onbekend persoon zich. zou ge vestigd hebben in de voortzetting van ons uit gestrekt bosch, kort bij die drie gremssteenen, op Belgisch grondgebied'. Wij konden dfe beko ring niet weerstaan, den modernen eremiet een bezoek te brengen. Al dadelijk viel 't ons op, dat 't woninkje meer op een onderaardsche vesting, dan op een eenzame Muis geleek. Het ding took was haast

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5