I L Jaargang. Vrijdag 17 Maart 1899. Strijdige Werelden. V' ?-?■ Ü:-4;Z^ Deze courant verschijnt dagelijks, niet uitzondering \an Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor S ch iedani en V 1 aar d i nge n fl. 1,25. Fianeo per post fl. 1.65. Pry's per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat «8. Pi ijs der Advertentiën: Van 17 regels fl. 0.90; iedere regel meer 121» cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de piaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelïge voorwaarden. Tarieven hier- \an zijn gratis aan liet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine ndeeetentiSn opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Aio. 123. °!/s aart "A Ken nisgev in g. Yerpachflng van gemeentegrond (er gelegen heid van de jaarmarkt of kermis. Kennis ge yin g. Inrichtingen v*elite gevaar, schade ot binder kunnen veroorzaken. IDA BOY-ED. 64) Keimisgevin BK KEND MAKING. Ken nisge y i n g. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van BUITENLAND. vm. Dikwijls ging Philip naar Hamburg om- daar op regenachtige dagen zijn zuster te> bezoeken en de noodige inkoopen te doen voor zijn werk. Maar toen de vrouwen later over dezen tijd spraken, kwam het htm voor dat de zon voortdurend had gesehenen. (Wordt vervolgd.) K en. 02 M. 04 sr. 02 M. 02 M. !3M. 31 AI. n m. Mrf. SCHIEDAMSCHE COURANT. Ptnunintn ?«!d. tem- pril Mei pril Mei 80. 'ft. 'Pt. :d. or ir. el, n- e- lit Burgemeester en wethouders der ge meente SCHIEDAM zijn voornemens op Donder dag den 13de» April 1899, des namiddags ten Iwee ure, ten Raadhuize, bij openbare inschrij ving te verpachten. zes standplaatsenvoor Caronssels of Draai molens, Schommels, Hippodromes of derge lijke inrichtingen, gedurende de aan staande jaarmarkt of kermis in Jnli 1899. De voorwaarden van vei pachting met de daarbij hehoorende teekening liggen van af beden ter inzage op de Gemeente-Secietaiia (aft), financiën) en zijn tegen betaling van 10 cent per exemplaar aldaar veikrijgbaar. De gezegelde formulieren voor de inschrijving bij bovengemelde verpachting zijn mede aldaar- te bekomen tegen de betaling van 271/s cent per exemplaar. Schiedam, den 16 Maart. 1899. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE De standplaatsen zullen in Deo worden aange wezen op den dag der verpachting, des voormi I ddgs ten tien uretot bijwoning waarvan ge* gadigden zich hebben te vervoegen aan de Stadswaag op de Groote Markt. Aan da bepaling der verordening, dal de Kermis aanvangt op Maandag zal streng de hand worden gehouden, zoodal voorlaan «ji den in Zondag der maand Juli alle publieke vermakelijkheden zijn verboden Buröemeester en wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek lo. van Th. JANSE om vergunning tot oprichting van een stoomkistenmahcrij in het pand aan de Lange iiaven no. 116, kadaster sectie O no. 567 2o. van de firma REBERS On om ver gunning tot oprichting van een boek drukkerij met gaskrachtmuchine van lt/3 paar denkracht in het pand aan do Lange Iiaven no. 68, kadaster sectie C no. 96. Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag den 30ston Maartas., des middags ten 12 ure, ten raadhuize gelegenheid zb! worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat vei zoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, DOOR Driftig liep bij door de kamer heen en weer; Martina gunde hij geen blik meer. Plotseling zeide zij, terwijl haar oogen ook van hevige opgewondenheid begonnen te schitteren „Ik had niet gedacht dat je zoo kleingees tig zou zijn om mij een scène te maken zoo dra het om geld gaat. Zoo verontwaardigd ben je daareven niet geweest toen ik je zei dat men in mij je vrouw en daardoor ook jou bad beleedigd. Gaat het jou soms als ue meeste mensclien, en is je portemonnaie ge voeliger dan je eer?!" Guy bleef staan en zag zijn vrouw aan. Haar woorden brachten hem, zooals zoo dik wijls, in verbazing over zich zelf. Zij had een manier om dingen te zeggen, op een toen dat er niets tegen in te brengen was, die hem steeds opnieuw trof. Zeker, als man van eer had hij het zich meer moeten aantrekken, dat men zijn vrouw beleedigd had, dan dat hij acht dui zend mark moest betalen. Hij wist niets te antwoorden. En toch was er een stem in hem die hem toefluister de dat er iets niet in den haak was, dat con clusie en praemisse niet in logisch verband tot elkaar stonden. „Ik heb je nog nooit aanleiding gegeven tot zulke verwijten," zei hij, een poging doende om zich tot kalmte te dwingen. s-i1 En daar vloog Martina ook reeds weer naar hem toe en sloeg haar armen om bent "ieen. van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar hel behoort, den lden Maart 1899. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. Kleinhandel in sterken drank. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen, ingevolge ait. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dionken schap (Staatsblad no. 118 van 1885). ter open bare kenni=, dal bij hen is ingekomen een ver toek van J. M. VOORDUIJZEN, dim vergunning tot veikoop van steiken diank m tiet klein vuoi liet bui? aan de Botersiiaat no. 19. S.hiedam, 16 Maait 1899. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. De Burgemeester v a Ir Schiedam gezien de wet van 30 December 1887 (staats blad no. 225) betreffende onderstand (ondti- steuning) aan mindeie gi érnph ieerden, vaste wei kliedert en bedienden op daggeld werkzaam bij im ichtmgen van 's rijks zeemacht en op 's i ijks weikvaarui'igen, niet vallende in de termen van art, 2 der wet van 24 Juni 1854 staatsblad no 92) Gelet op art. 6 van het Koninklijk boshut van 10 Januari 1888 staatsblad no. 3) hou dende bep.lmgen nopens de betaalbaarstelling der bij eerstgenoemde wet toegekende onder steuningen Maakt bekend dat de ultestalién de vila tot ontvangst van bedoelde ondersteuningen, in bot begin van ieder kwartaal, op de weikdagen van des voormiddags 10 tot des middags 12 uren, ter secietane dor gemeente veikrijgbaar zullen zijn. Schiedam. 16 Maait 1899. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. aai HIEDAM, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven kennis aan de ingezetenen dat oji heden aan J. P. MAHLSTEDE c.s. te Bergambacht en hunne rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot oprichting van een zalmzcgenvis schcrij met sloomvermogen cn electnsche verlich ting, op een terp langs den lechteioever van de Nieuwe Maas onder deze gemeente, beoosten de Dnnkwatet leiding. Schiedam, den 16den Maart 1899. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈOE. „Neon, je bent de edelmoedigste, heer lijkste man ter wereld. Toon dat ook nu weer en vergeef me. Ik weet waarlijk niet hoe liet zooveel is geworden, hot het liep zoo op. Toen ik de rekeningen kreeg, ben ik erg geschrikt. Vergeef bet me maar ver geef het me maar. Eert bede om vergeving uit den mond der geliefde vrouw ontwapent en beschaamt iederen man. Guy sloeg zijn arm om Martina been en leidde haar naar de chaise-longue. „Kom," zei hij, „ga hier eens bij me zit ten. Het is misschien zeer goed dat wij eens openhartig over onze geldzaken spreken. Zeker, ik vergeef het je, want ik weet dat mensclien, die niet gewend waren otn in ge regelde omstandigheden te leven, bijna nooit met geld weten om te gaan, wanneer hun inkomsten grooter worden." Toornig vlamde het op in Martina's oogen. Die vermaning griefde haar diep. „Dat heeft Charlotte Baumeister zeker gezegd," dacht zij. Maar zij zweeg. „Zie je, Nini ik ben pas een beginner. Het kapitaal dat ik heb, dient niet om te vexbruiken, maar om er mee te werken. Bo vendien is het geleend geld. Wij zijn alleen verantwoord, wanneer wij in het eerste jaar van ons huwelijk niets meer gebruiken dan ik met den bouw van bet pakhuis verdien. Wij mogen ons eerst een beetje ruimer be wegen wanneer ik de villa met de verwachte winst verkocht heb. En weet je wel, Nini, dat je iedere maand duizend mark noodig liebt En dan dineeren wij nog zoo dikwijls buitensbuis." „Ik heb het geld toch niet alleen aan eten en drinken opgemaakt," zeide zij, en zij begon opnieuw te huilen. „Kijk eens om je heen al die mooie dingen heb Ik ge- Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 16 Maart '99. De Duitsclie regeering heeft eieren voor haar geld gekozen. Of laat ons liever zeg gen, dat de rijkskanselier Yon Ilohenlohe, inziende dat er geen winst te behalen viel voor de regeering in dezen strijd met het parlement, het gewonnen heeft van de mi litaire partij, die krachtigen steun vond bij Von Miquel. De Bondsraad heeft besloten met de dooi de begrootingscornmissie voorgestelde ver mindering van het effectief van het leger in tijd van vrede genoegen te nemen, mits de Rijksdag de regeering het recht geeft om, wanneer binnen de vijf jaar, waarvoor liet troeprncijfer wordt vastgesteld, mocht blij ken dat dit cijfer onvoldoende is, een ont werp tor aanvulling in te dienen. Dr. Licber zou daartoe het vooistel doen in den Rijksdag. Nu zal 't wel gaan van middag. Want liet ging niet om die paar duizend man meer of minder; eigenlijk iiep de strijd over het recht van den Rijksdag om niet altijd te loopen aan den leiband der militaire des kundigen. Volgens dr. Liebcr, den woord voerder van het centrum, in welks handen de beslissing lag, was bet altijd de regee ring beveelt en de Rijksdag gehoorzaamt; de Rijksdag besluit en de verbonden regce- ringen ncgceren Als voorbeeld wees hij op het besluit van den Rijksdag ten opzichte der veteranen, maar bij zichzelf zal liij wel gedacht hebben aan de iutrekking der jezuietenwet. En de leider der katholieken voegde er bij,,De vraag iszullen wij onder het Caudijnschc juk doorgaan Von Ilohenlohe, blijkbaar bevreesd dat hot centrum lieden niet onder het juk door zou gaan, en allerminst gesteld op ont binding van den Rijksdag die vermoedelijk voor de regeering geen voordeel op zou leve ren, heeft den Bondsraad bewogen bakzeil te halen. Een overwinning op de militaire partij, maar ook cene op de conservatieve fracties, die een ontbinding van den Rijksdag niet zeer onaangenaam zouden gevonden hebben, in de hoop aldus een nieuwe volksvertegen woordiging te krijgen, waarmede te rede neeren zou vallen over beperking van het vereenigmgsrecht cn andere reactionnaire maatregelen. Het Pruisische Huis van Afgevaardigden zal heden bij de bijzetting van vorst Bis marck's lijk alleen door zijn voorzitter ver tegenwoordigd worden. Prins Herbert had verzocht geen groote deputatie te zenden, met bet oog op de geringe ruimte in het mausoleum en liet gevaar voor een grooten stoet om de spoorbaan over te steken. Daar om zullen ook geen andere deputaties tegen woordig zijn. Het IIuis van Afgevaardigden zal boven dien een krans doen leggen op de kist van Bismarck cn diens gemalin. Het is thans zeker dat de Keizer de bij zetting zal bijwonen. Zijne Majesteit zou vermoedelijk om half twaalf uur aankomen, kocht die ons nestje zoo beliagelijk voor je maken." „En ik heb het toegelaten omdat ik zag dat je er zooveel pleizier in hadt. Maar van nu aan zal mijn Nini spaarzaam worden, niet vroeg hij op vleienden toon. Hij had medelijden met haar. En om de korte opwelling van een vijandig gevoel je gens haar scheen hij zich zelf een schuldige toe die iets goed heeft te maken. „Ja zeker," beloofde zij, „maar je bent toch gelukkig hier, zeg, nu ik het hier zoo prettig en zoo huiselijk gemaakt heb als ik maar kon. Dat het boven je krachten ging, kon ik niet vermoeden. Ik heb het alleen uit liefde voor jou gedaan, opdat ons huis je een klein paradijs zou toeschijnen." Zij weende voortdurend en scheen niet te troosten. Guy vond zich zelf ruw dat hij in staat was geweest zijn vrouw, wier gemoed zoo van teederheid en hartelijkheid vervuld was, verwijten te doen. Inderdaad was Martina's hart zeer be zwaard. Allerlei gewaarwordingen warrel den dooreen in haar binnenste: de kren king dat baar verweten was dat zij vroeger geen gelegenheid had gehad om met geld te leeren omgaanbeleedigde ijdelheid, dat zij zich als een kind had moeten laten beris pen omdat zij te veel geld had uitgegeven een onbestemde vrees dat zij in de toekomst zich niet zoo veel mooie japonnen en luxe- voorwerpen zou kunnen aanschaffen. Op zoo diep beronw, op zooveel tranen, waaruit scheen te blijken dat zij den toe stand volkomen inzag, was Guy niet be dacht geweest. Hij schaamde zich op dit oogenblik dat hij den grond waarover zijn vrouw liep, niet met goud kon plaveien. waarna de overbrenging der lijkkisten naar het mausoleum onmiddellijk een aanvang neemt. Leden der Ansgar-veraeniging dragen de kisten, eerst die van prinses Bismarck, dan die van baar beroemden gemaal. Daa -ach ter volgt onmiddellijk de Keizer me zijn gevolg. In het mausoleum worden de kistt a op twee katafalken geplaatst met bet vc den- eind naar het altaar. Vervolgens woro de lijkdienst gehouden en vindt de inzegei ing plaats. De Keizer vertrekt onmiddellijk na a loop der plechtigheid. De leden der Ansgar-vereemging leggen de beide lijken in de sarcophagcn. Dinsdagavond is liet stoffelijk overschot van Bismarck s trouwe eclitgenoote op Fric- drichsruh aangekomen in een met rouw floers en sparregroen gcdrapcerden waggon 's Morgens werden de beide lijkkisten naast elkander in de groote zaal van het kasteel geplaatst. Vermeld dient nog te worden dat het he den elf jaar is geleden dat Bismarck's mees ter, keizer Wilhelm I, in liet mausoleum te Charlottenburg werd bijgezet. De heer Boyer d' Agen zegt in de „Figa ro" een onderhoud met den Paus te hebben gehad over de zaak-Dreyfus. Leo XIII scheen zeer voldaan over de wending die de Zaak in den laatstcn tijd had genomen. Het is een partij-, geen ge- loofsquaestie, en de Paus wist niet wat men meer kou verlangen dan dat den veroordeel de niet alleen gewone, maar ook buitenge wone rechters waren gegeven. De „Pefit Bleu" te Parijs heeft weer een nieuwe lezing van de Zaak. Een vreemdeling die te Parijs een hooge positie bekleedde het blad doelt blijk baar op baron Mohrcnheim, den vorigen Russischcn gezant zou aan generaal de Boisdeffre de valsclie brieven van keizet- Wilhelm hebben verschaft, waarin Dreyfus' naam voluit werd genoemd, om de aandacht af te leiden van zich zelf als den man die aan Duitscliland militaire geheimen en den inhoud van liet Frausch-Russische ver drag zou hebben verkocht. Fraai verzonnen Zaterdag of Maandag op zijn laatst zal het Ilof van Cassatie in vereonigde zitting kennis nemen van het geheime dossier. Mr. Cabanes zegt in de „Temps" dat Es- terhazv nooit verklaard heeft, van Dreyfus' onschuld overtuigd te zijn, zooals do con cierge van mme. Pays' huis op gezag van deze beweerde. (Gemengde AEcrit-dcelincrn. Er is een nieuw Engelscli blauwboek over China verschenen, loopende tot begin Fe bruari. Van de jongste quaestie met Rus land over den Niu-tschwang-spoorweg is er dus mets in te vinden. Do „Times" laat zich zeer gunstig uit over de politiek der regeering, die zij trou wens zelf door haar mededeelmgen over het geheime Russiscli-Chinecsche verdrag flink heeft gesteund. Daarentegen verwijten de „Troost je maar, Nini," vroeg hij vleiend. „Toe, je tranen doen mijn hart zeer. Het is ook alleen voorloopig noodig zuinig te we zen. Binnen weinige jaren ben ik rijkje zult dan zooveel geld kunnen uitgeven als je wilt. Troost je maar kom geef me een kus." Ten huize der Baumeister's had het eei- ste samenzijn met Martina niet zulke op gewonden gesprekken ten gevolge. Charlotte sprak tegenover Philip de hoop uit dat Martina zich spoedig bij hen thuis zou mogën voelen, eu Philip kuste'Charlot te's hand en dankte haar voor al haar goed heid. Van de zijde can Charlotte was dat wel eenigszins beleefdheid en kieschheid jegens Martina's broeder; van Philip's kant was het een behoefte des harten. Tegen Salvatrix sprak Charlotte ook eeni- ge sympathieke woorden over Guy's vrouw, zij prees Martina's bescheiden houding aan tafel en haar inderdaad zeer bekoorlijken glimlach. Dat was allés. Maar toen Charlotte naar bed was gegaan, lag zij lang wakker en trachtte zich zelf te overtuigen dat zij bet bepaald mis verstaan moest hebben, wan neer zij dacht dat Martina haar een paar koer norscli had geantwoord, en dat de schuld niet aan Martina's toon, maar aan haar oor lag. Den volgenden morgen reeds vonden de daraes in Philip's gezelschap de stemming weer, waarin den eersten dag de uren voor haar zoo aangenaam waren omgegaan. Philip scheen geheel thuis en ontwikkel de zulk een veelzijdige werkzaamheid dat het waarlijk bewondering verdiende. Nie mand had gedacht dat die tenger gebouwde, „Westminster Gazette" en andere liberale bladen de regeering dat zij uit vijandschap Rusland te veel tegenwerkt in Mandsclioe- rije, waar Engeland geen belang heeft, en daarentegen in Midden-Cbina de Britsche belangen verwaarloost. Men beweert dat, toen koningin Victoria Zaterdag naar Folkestone reisde om zich van daar naar Frankrijk in te schepen, er balken op de rails zijn gevonden. Een streng onderzoek is ingesteld. Het bericht van den correspondent der „Ind Beige" te Weenen, als zou prinses Louise van Belgie, de echtgenoote van prins x 'uiip van Coburg, in de geneeskundige in nen -ug Puckersdorf het leven hebben gc schonk,. -> aan een kind, welks geslacht *"..rs met bekei.Jl "indt bij de xSleu" weinig geloof, oiseiiuv— -Ie Londensche „Mormng Leader" eveneens uit Weenen hel zoiidctlmge nieuws verneemt. Het Brusselsche ochtendblad zegt dat dit berucht berust op oude vertellinkjes, even als wat de „Mormng Leader" nog weet, nl. dat dc Koningin tijdens haar ziekte prinses Louise wilde zien, maar dat deze, tegen haar zin en dien van koning Leopold, door prins Philip van Coburg te Weenen werd gehouden. Prins Heinrich van Pruisen woonde te Shanghai het te water laten van een schip bij, toen een stuk hout door de tent heen drong en den prins aan het hoofd een bloe dende wonde bezorgde. De verwonding is evenwel niet ernstig. De Fransche regeering zal alleen de se cretarissen en penningmeesters der bonden vervolgen, niet de voorzitters en ondervoor zitters. Volgens de „Siècle" is de regeering nl. bang voor een nederlaag in den Senaat, wanneer zij daar aankomt om vergunning tot vervolging van Trarieux en andere se natoren die als voorzitters en ondervoorzit ters van bonden fungeeren. In Frankrijk is van regeeringswege een koloniaal informatie-bureau opgericht. Di- ricleur is Auiicoste, vroeger afgevaardigde. Volgens de „Gaulois" zegt generaal Ja- vonliey in zijn rapport aan de regeering dat de ontploffing te Toulon door misdaad is veroorzaakt. Overleden is, 91 jaar oud, de Spaansche senator voor het leven markies van Villa- major, dc rijkste man in Spanje, wiens ver mogen op ongeveer 125 millioen wordt ge schat. Hij werd schatrijk door het exploi- tceren van lood- en zilvermijnen. Hij was do grootste eigenaar van huizen te Madrid. Een Hongaarsch blad deelt mede dat aartshertog Frans Ferdinand, aan. boord van een oorlogsschip te Fiume aangekomen, geweigerd heeft graaf Ladislaus Szapary, den gouverneur van Fiume, en een deputa tie die oji twee schepen van de Hongaarsche scheepvaartmaatschappij hem tegemoet voe ren, te ontvangen, omdat die schepen alleen de Hongaarsche en niet de Oostenrijksche vlag voerde. Het conflict tusschen Servië en Rusland is uog lang niet opgelost. Want Rusland middelmatig groote man zooveel taaie werk lust bezat. Voordat iemand anders in huis nog op was, zat Philip reeds in de vroegte te sehil-- deren aan een studie die den moestuin en den bloemtuin in de schittering van mor gendauw moest uitbeelden. En wanneer de zon tegen den middag hoo- ger rees aan het firmament, aat hij tegen over Salvatrix en deed zijn best op het schil derij dat hij „Een bloem der tropen" wilde noemen. Bij minder goed licht werkte hij aan het portret van den overleden heer Te Gempt en aan al de kleine verbeteringen die hij noodig had geoordeeld. Do „Ribera" was schoongemaakt. Philip zocht met Kehr op zolder naar een kist van een bepaalden vorm, bekleedde die van bin nen met groen duffel "en doortrok dit met verschillende etherische vloeistoffen, waar op het schilderij met den beschilderden kant 1 van het doek er als een deksel stevig op werd gedrukt. Zoo werd in eenige dagen alle onreinheid afgeweekt, en later bleek door een photografische opname dat het schilderij werkelijk Ribera's monogram droeg. v - - AS

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1