BINNENLAND. j STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap. (»N. R. Cr.") Rechtzaken. Ker k en >S c li ooi. Uit <ie Staatscourant. YL A ARDIN GEN. Gemengd N i e uw s. roept Schadowski niet terugdeze blijft ge zant, maar keert niet terug voordat Milan en zijn door Rusland in de ban gedane tra wanten, allereerst de minister-president Georgewitcli, de regeering uit banden heb ben gegeven. Aan verbreking der betrekkin gen denkt Rusland niet, want bet wil nu juist Milan goed op de vingers laten kijken Maar dat kan Mansuroff, de secretaris van legatie, uitnemend alleen af. Rusland beeft er de Porte weer eens aan herinnerd dat nog altijd 40,000 Armeniërs er op wachten, naar hun vaderland te kun nen terugkeeren. Thans heeft de Porte bij keizerlijk iradé onder voorbehoud haar instemming betuigd met de ontwapeningsconferentie. Van Konstantinopel, Athene en Weeucn komt tegelijkertijd het bericht dat de Sul tan wenscht dat prins George hem bezoekt om hem dan te benoemen tot gouverneur- generaal van Kreta. De Grieksclie regeering cn prins George zouden reeds hun instem ming met dit plan hebben betuigd. De „Polit. Corr." weet nog van een an der plannetje ten opzichte van prins George. Volgens het blad hangt de reis van prinses Victoria, de tweede dochter van den prins van Wales, naar Athene saineu met de ver loving der prinses en den prins. Ook de prins van Wales gaat naar Athe ne. De Sultan zou hem laten vragen dan meteen naar Konstantinopel te komen. De anarchisten te Alexandria die een sa menzwering tegen keizer Wilhelm zouden hebben beraamd, zijn weer naar de consu laire rechtbank te Alexandria verwezen. Het congres van den Afrikaander Bond in de Kaapkolonie heeft een motie aangeno men, waarin de wensclielijkheid wordt uit gesproken om aan Transvaalsch geld in de Kaapkolonie het karakter van wettig be taalmiddel te verleenen. De Tran3vaalscho volksraad gaat heden, na de begrooting afgedaan te hebben, uit een. Het schijnt dat het Tsung-li-Yamen niet alleen de terugzending der nota van den Itatiaanscheu gezant heeft gevraagd, maar bovendien verklaard heeft daarop terstond te zullen antwoorden. Men maakt daaruit op dat het Tsung-li-Yamen bereid is te on derhandelen over Italié's eischen. Generaal Wheaton heeft weer de Philip- pino's geslagen en vierhonderd hunner ge vangen gemaakt. Hij heeft thans Pasig en Patrose bezet. Nationale Vrouwenraad, De Nationale Vrouwenraad hield giste renmiddag te Utrecht een vergadering Aanwezig waren veertien afgevaardigden van Vereenigingen en twaalf andere belang stellenden. Presidente was mevr. de douair. KlerkHogendorp, die met mevr. Versluys Poelman en mej. Gallé het voorl. comité vormde. Na eenige discussie werd besloten eerst de statuten te behandelen, ontworpen door de commissie, en waarop verschillende amendementen waren voorgesteld. Het artikel omschrijvende als doel der Vereeniging de organisatie der vrouwen van Nederland, ten einde aller streven met be wustheid te richten op de vorming der vrouw tot volledige samenwerking, werd aangenomen. Verder werden goedgekeurd de artikelen betreffende de middelen om daartoe te geraken, nl. het saamvoegen der vereenigingen, arbeidende aan de verbete ring van den zedelijken, maatschappehjkcn, economischen en rechtstoestand der vrouw, oprichting van informaticbureaux, het hou den van bijeenkomsten en het uitgeven van geschriften, verzoekschriften. In art. 3 wer den ook opgenomen de vennootschappen, waarin vrouwen bestuurders zijn. Ook bij zondere personen kunnen lid worden tegen nader te regelen contributie. Breede discussies volgden nu over de sa menstelling van het bestuur. Het voorstel van een algemeen en een dagelijkscli be stuur onder één presidente werd aangeno men. Het voorstel om verschillende presi denten te benoemen werd verworpen na her haalde stemmingen. Aangenomen werd het voorstel van den Groningsclien Vrouwen bond om elke Vereeniging hoogstens drie stemmen te geven en het voorstel om Am sterdam als zetel van den raad te kiezen. De maatschappij „De Veluwe" stelde Utrecht voor met het oog op vergaderingen, maar daar reeds aangenomen was de alg, verg. op verschillende plaatsen te houden, telkens aan te wijzen, moest de maatschappij „De Veluwe" dit voorstel intrekken. Aan de orde was de vraagzal de raad zich nog voor de vergadering van „the in tern. council" in Juni te Londen te houden aansluiten, of alleen een afgevaardigde zen den, zonder aangesloten te zijn, dus zonder voorstel- en stemrecht. Na langdurige dis cussie werd tot aansluiting besloten. Op de binnenkort te'houden alg. vergadering zal een afgevaardigde benoemd worden. Het voorloopig comité blijft aan tot een huishoudelijk reglement is vastgesteld. Tot het ontwerpen daarvan werden in commis sie henoemd de dames Pekelharing, Druc- ker, De Neree en mej. Pit. Hierna werd de vergadering gesloten. Uit de ervaring bleek, dal het muspurn vol deed aan een groote behoeftedoor vele ondejwijzeis werd bet bezocht. De «ecret.uis, de heer M. J. IJzerman, brengt bij ontstentenis van den pruning- meester v*r«lag ud over den fiiiancieeleu toestand. De ontvangsten bedroegen f 5857.15, de uitgaven f 'j994.02Vï, latende een latig saldo van {1803.1214. Door aankoop was men, zoo deelde de voor zitter verder mede, eigenaar gevvoiden van een caligiafische veizamtlmg uit de vorig" eeuw; ais schriften bij examensgebiuikt enz De directeur, de heer G. B. Lalleman biaclit bierna verslag uit over het museum. Het aantal bezoekers was steeds stijgende, vooial ria de reorganisatie; in 1893 waren er 1054, in 1896 1425, in 18971931, in het nfgeloop'-n jaar 2331 bezoekeis en dit zal klimmende blijven. In de eerste helft van Maait waren er reeds rneer bezoekers dan in de geheele maand Maart van verleden jaar. Hoe langer hoe meer wordt door candi- daten van kweekscholen en normaalscholen gebruik gemaakt van het museum deze bezoeken, onder geleide van directeur of directie, werpen veel vrucht af. Ook gemeentebesturen komen het museum bezoeken. Velerlei gegevens van buiten wor den vei kregen. De wetgevingen op onderwijs gebied van alle beschaafde landen vindt men daar verzameld. Ook van regeeringswoge wordt veel waardeermg ondervonden. Door onderwijzers en leeraren van het lager, middelbaar en hoogei onderwijs vvoi dt veel gebruik gemaakt van de inrichting. Behalve de reeds vermelde aar.koopen, was nog aangekocht o. a. een verzameling school banken in Pruisen in gebruik. Gaarne zou hel bestuur echter meerdere voorwerpen vau belang op onderwijsgebied ontvangen. Het hoopte dan ook dat velen hel museum zouden gedenken. Op het gebied van zaikonderuijs bezit men een mooie collectie, eveneens eene op Veldzicht" te Avereesl vervaardigde interes santé verzameling van vooivveipen voor Slojd-onderwijs. Van den Bond van Onderwijze!3 en het Oniiervvijzeis-Gerootschnp was een verzoek ingekomen of er niet 't een en ander ge zonden ken worden op het gebied van school- versiering naar de tentoonstelling, te Gum bridge te houden. Men had hieraan wel willen voldoen; en eene collectie uit alle derden des lands saamgebrncht, aangevuld door hetgeen het museum kon afstaan, zal verzonden worden. Ook van andere zijden zijn aanvragen gekomen voor inzend'trgen. Hieruit blijkt, dat ons onderwijs, wat leei middelen betreft, meer en meer op prijs wordt gesteld, en uit hetgeen men ziet uit het buitenland, blijkt dat Nederland ook wel een woordje mag meeprateu. De verga lering weid na eenige huishou delijke besprekingen gesloten. Bij beschikking van den Minister van Binnenlaudsche Zaken zijn benoemd tot examinatoren voor bet in 1899 aan de Rijks-Academie van Beeldende Kunsten te houden examen, tot regeling van het onder wijs van Rijkswege in de beeldende kunsten de heeren jlir. dr. J. Six, N. van der Waaïj, C. L Dake, allen hoogleeraren aan de Rijks-Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam; J. Versluys en A. R. Cohen, heiden leeraar aan de Rijksnormaalschool voor teel enonderwijzers te Amsterdam. Ds C. F. Westermann alhier komt voor op het tweetal voor predikant bij de Evang. Luthcrsclie Gemeente te Brielle. Met hem staat de heer L. Schutte, proponent te Weesp, op de voordracht Op de a. s. Zondag door de afd. Sehiedam van den Ned. R. K. Volksbond te houden vergadering zal eene verkiezing plaats heb ben, wegens periodieke aftreding van 4 be stuursleden de aftredende bestuuisleden zijn de heeren C. J. Willeman, voorzitter, A. A. Marrevée le commissaris, J. H. Tons, pen ningmeester, en J. M. Voorhuijzeride drie eersten zijn her kiesbaar. De volgende candi- daten zijn gesteld door de leden: Th. Groe- i endaal, Kelhelstroat, Jo«. Mouwens, Hoog- stiaat, C. Lansbergen, Warande, J. li. Combrink, Broeisveld. Ter secretarie is met de bijlagen ter visie gelegd het verzoek van W. van Dorp Jzn., om vergunning tot oprichting van een kui perij, in het perceel wijk R no. 39t. Zaterdag 25 Maart a s. zal ten raadhuize des namiddags ten één ure, gelegenheid worden gegeven om tegen het oprichten dier inrichting bezwaren in te brengen. Sedert de vorige opgave zijn aan het bu reau van politie alhier als gevonden gedepo neerd Een zwarte breikous en een porte- monnaie inhoudende eenig geld. BURGERLIJKE STAND. Geboren t *15 Maart. Johannes, zoon van J. Kranen burg en F. Boerdnm, Sm. Havenstraat. 16 Maait. Johanna, drchter van J. Bender- voet en E. Fig éi», Am. Hoogvlietstr. Overleden 14 Maart. Teunis Don, oud 61 jaar, echtg. van M. Schenk, Oallenlurgstraat. 15 Maart. Abiaham van Leeuwen, oud 77 aar, echtg. van A. Brobbel, Markt. Gisterenavond tusschen 6V op den straatweg nabij het geld" in liggende Men schrijft uit Soestdijk aan het nDagb!" dat H. M. de Koningin en HDs Moeder, na het bezoek aan de Hoofdstad, eemgen tijd op dit Vorstelijk buitengoed zullen verblijf houden. Uit Voorburg wordt beriebt dat in 't laatst van Mei of begin Juni een bezoek al daar wordt verwacht van Z. K. H. prins Al- brecht van Pruisen, die alsdan vergezeld zou worden door een zijner zoons. De gewone audiëntie van den Mmistr r van Bmnenl. Zaken za! Zateuiag a.s. met plaats hebben. Ter vervanging van den heer Shiro Aka- bané, Japansck gezant bij ons Ilof, zal bin nenkort optreden de heer Tclnnda, die vroe ger mmister-resident van Japan te Rio de Janeiro was Hij zal ook aan de vredescon ferentie te 's-Gravenkage deelnemen De heer Nishi, secretaris 2e kl. der Ja- pansche legatie te Berlijn, is m dezelfde functie bij de legatie te 's-Gra,venkage be noemd. De heer Middelbeig. dm cteur dei Zuidafri- kaanst he Spoorwegmaatschappij is te Baatn aangekomen. Naar ïBelang en Hecht" meedeelt is dooi de Vereeniging tot Verschaffing van Wonin gen aan Minvermogenden te's-Graverilrage, benemd tot opzichter es rriej. Jac. Snethiage die dezen winter te Amsterdam onder leiding mej. Joh. ter Meuten werkzaam 3 en 7 uur werd hui-je sllaven- bewusteloozen toestand op den weg aangetroffen de 13 jarige Bertus Kruit, wiens achterhoofd bleek opgezet te rijn. Naar de ouderlijke wonir g in de Stationstraat gebracht werd daar onmiddellijk geneeskundige hulp ingeroepen waai bij de geneesheer liet vermoeden uitsprak van her senschudding. Zonder bij kennis te zijn ge komen is het knaap,e te 10'/, uur gestorven. Men gelooft dat het knaapje van een in beweging zijnden wagen i« gevallen. De commissaris van politie alhier verzoekt ieder, die inlichtingen kan verschaften, zich bij hem te vervoegen. Tevergeefs hebben wij getracht bijzonder heden te verkrijgen die werkelijk waarheid bevatten. Merkwaardigerwijs zijn onbekend gebleven èn de wagen, waarmede liet onge luk zou zijn gebeurd, èn de persoon die het kind heeft gevonden èn degene die het naar huis heeft gebracht. Voor de hand ligt het echter dat het vin den en overbrengen van het kind tocli ze ker wel eenige oploop heeft veroorzaakt, en het is to hopen, dat wie daar bij waren zich op het commissariaat zullen aanmelden. Wederom zal onze gemeente een fabriek rijker worden. Zooals ons wordt medege deeld zal in de Boterstraat woiden ingericht Naar wij vernemen is de heer L. F. Biandts Buys, te Rotterdam, uitgenoodigd het verplicht koor te schrijven voor de hoogste afdeehng van den nationalen wedstrijd voor mannen- zungvereenigingen, te Nijmegen op 48, 19 en 20 Augustus a s. te houd-n bij gelegenhtud van het 50-jarig bestaan van het Nymeegsch mannenkoor. ills tek>t voor zijne compositie koos hij «Deus est nostra lux" (E psalmis D.vvidis). Rndyatrl Kiplrng is zoover beter, dat hij in bed mag zitten lezen. Als het weórgoedis, mag hij over een week uitgaan. De mede- deeluig van den dood van zijn dochtertje heeft hem gelukkig geen kwaal gedaan. Aarthouding verzocht. De commissaris van politie in de 4e sec tie te Amsterdam verzoekt .opsporing, aan houding en bericht van Reinier Jacob Wi- gersma, 24 jaar, kantoorbediende. Hij wordt verdacht van verduistering eener som groot f 900, bestaande uit drie bankbiljetten van f 300, ten nadeele van zijn pa£roon Sanders kantoor houdende Bloemgracht aldaar 8L Hij is ook nog in het bezit van eenige assig- natiën tot een bedrag van f 714.044. Opgepast. De commissaris van politie te 's-Graven- bage vestigt de aandacht op en verzoekt be kend gemaakt te worden met de verblijf plaats van iemand die zich genoemd heeft Oeds de Yrïes, wiens naam voorkomt op de lijst van „Unitas", vennootschap ter be vordering van de belangen van den Handel en de Industrie, en die gedurende een 14-tal dagen met zijn gezin te Zaandam heeft ver toefd zonder te zijn ingeschreven. Genoem de persoon heeft 6 Maart jl. Zaandam hei melijk verlaten, zonder adres achter te la ten en zonder de hem geleverde goederen te betalen, waardoor hij aan verschillende win keliers belangrijke bijdragen is schuldig ge bleven. De moord te BerJcel. Men. meldt ons uit 's-Gravenhage. Een der familieleden van den in den avond van 16 Januari te Berkel vermoor den Macbiel Ripping, heeft bij den Officier van Justitie te 's-Gravenhage f 1000 be schikbaar gesteld, om afgedragen te wor den aan dengene, die aan de Justitie zooda- nige gegevens zal verstrekken, welke tot de ontdekking en veroordeeling van de schul digen zullen leiden. een stoommeubelfabriek. Door J. Tewe te Dordrecht is voor f2700 van de gemeente ondershands gepacht het recht om met de aanstaande kermis met een sloomcaroussel te moge» staan op liet open terrein van de vroegeie sloommolen jüe Dubbele Arend", onder voorwaarde dat et- geen tweede dei gelijke inrichting mag wor den geplaatst. De 16-jarige Teunis van Katwijk, werk zaam in de kistenmakerij „de Kist" geraak te gisterenmiddag in de Seine achter de werkplaats te water. Hij werd door zijn vrienden weder op het droge geholpen. Lijst van brieven geadresseerd nun onbe kenden over de 2e helft der maand Februari Door het Gerechtshof te Amsterdam is, ter vervulling »ari een raadsheersplaals in dat college, opgemaakt de navolgende alpha- betische lijst van aai bevelingjhr. nu-, J. Yan Diioi-r, rechter in de Ari oud -Rechtbank te Amsterdam; mi'. A. J. Karseboom, vice- pre-ident van gemelde Rechtbank, en nu-, F. A. Van Leeuwen, rechter in de Ai-rond.- Rechtbank te Utrecht. (nS.cl." Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Hel Ier, P. 11. Kapteijn Jzn,, te Oterleek. Bedankt: vooi Oostkupelle, door A. C. F. Pont, te Nisse. Gek Er. Keuken, Aangenomen: naar- Arkel B, door R. van dei- Kamp, te Anna Jacobapolder naar Amsterdam, door G. van Proosdij, te Leiden. Evang. Lutii. Kerk. Beroepen: le Woerden <R J. C. Knuttel te Terboigh. r. k. kerk. Naar- de »Tw. Ct." vei neemt, is een ge- ilerlte van de heerlijkheid y>Ilreckeren" ge legen nabij Gooi-,' ver h-den jaar door den lieer J. ten Dos-chaie aldau- in publieke veiling aangekocht, bestaande uit het kasteel, be nevens een da,u bij gelegen weiland, voor een godsdienstig doel door een iniiden weldoener ten ge-cbeirke gegeven aan de R.-K. g-meente te Goor Northey. Leidsche .studenten hebben voor eenige dagen op nNorlhey" allerlei Leidacbe streken uitgehaald. Het slib'." is op onderzoek uitge gaan en ma-akte van deze ergei iijkheden een cause célèbrede justitie heelt de zaak nu in handen. Mist. Door den zwaien mist ondervond de Har- wieliboot Dresden veituigirg. Deze kun eer-t te G uur te Hoek van Holland binnen vallen, De eerste trein vertrok te 6 35. van was. N'ederlandsch Schoolmuseum. Onder voorzitterschap van den heer H Bouman hield gistermiddag hetrNederlandsch Schoolmuseum" te Amsterdam een algemeene vergadering. De voorzitter deelde na opening der ver gadering mede, dat het museum in bloei toeneemt, het ledenaantal blijft vrijwel stati- onnairenkelen hadden z-ch op laten nemen onder de stichters waaraan een gift van f 400 is verbonden. Van de ontbonden gewestelijke Vereeniging Noord-Holland van N. O. G. was 1100 ont vangen.'Het museum neemt inomvaugtoe, men hoopt dan ook tot uitbreiding te kunnen overgaan.' Bij Kon. besluit is aan den heer P. A. de Aranceta op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van consul der Ne derlanden te Santander, en als zoodanig be noemd de heer L. Rivoir, die in gemelde hoedanigheid door de Spaansche regeering erkend is. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de Arrond.-Rechtbank te 's-Gravenhage rrir. C. W. Vollgraff, thans rechter in de Ar rond.-Rechtbank te Amsterdam. Bij Kon. besluit is benoemd tot kanton- reckter-plaatsvervanger in het kanton Zut- phen mr. C. E. ftolk, advocaat en procu reur te Zutphen. Bij Kon. besluit is met 1 April opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrondis sement Ootmarsum, R. L. Th. Waanders, te Oldenzaal. Bij Kon, besluit zijn benoemd bij het De partement van Oorlogtot commies met 1 Mei a.s. mr. A. S. Miedema, secr. van Har- lingen, en tot adjunct-comm. met 1 April de le klerk bij voormeld depart. J. C. Brou wer. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het wa pen der genie hij den staf van het wapen tot kapitein de le luit. E. M. S. Visser, van dien stafen bij het korps genietroepen tot le luit. de 2e luit. J. van Oldenborgh, van dat korps. Bij Kon. besluit is aan den len luit. der genie A. Gobee, thans op non-act., op bet door hem gedaan verzoek een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst met 1 April. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 1. 2. Zillesen, Amsterdam, F. B. v. Kialingeri, VHuge. L. Schouten, Lanteren, Mej. Douves, Rotterdam, J. Tuugs Finn'ciip dame, T. Hojgewaaid, Wed. Bo^ch, Briefkaarten: Mej 11. Huff, Amsterdam. Mej. A. Jansen, Rottetdam. P. BU RG ERLIJ K E STAND. Gehuwd 16 Maait. L, Koote, 25 jaar, en R. van Domrnele, 24 jaar. Overleden 45 Maart. Cornells Maltha, 70 jaar, Kreupel- straat. De hoofdcommissie van de „Vereeniging voor Clir. Nationaal Schoolonderwijs" te Anistordam heeft benoemd tot lid van den districtraad Rotterdam, ds. Sieders alhier. In de gisteren alhier gehouden bestuurs vergadering van den Verbondsring „Rotter dam" van Chr. Jongelingsvereenrgingen werd tot lid der regelingscommissie herbe noemd de heer D. N. de Vringer van Schie dam en benoemd in de plaats van den heer C. Kijne (alhier), die zich niet herkiesbaar stelde, de heer N. de Kort van Maassluis. Verder werd o. a. besloten de a.s. open bare vergadering op 3 April e.k. (2n Paascb- dag) te Maassluis te houden. In den wedstrijd voor opstellen maken en voordragen, uitgeschreven door de Chr. re- citeervereeniging „Nut en Genoegen" al hier werden de prijzen behaald door de hee ren C. de Jong en H. Maat voor opstellen, de eerste in de zware, de tweede in de lichte rubriek en door de hh. W. D. Bins voor ernstige en Job. Langejan voor komische rubriek voordragen. Dinsdag werden door eenige leden van „Varia" in bet lokaal van den Volksbond aan de Emmastraat eenige voordrachten ge houden. De heer Muns droeg voor „Liefdes vreugd en Liefdesmart", en de heer D. v. d. Heul èenige meer of minder bekende stuk jes van J. van Maurik. Het lokaal was goed bezet. Lager Onderwijs. De vraag, of het in het belang van de school is, de hoofden san scholen het onder wijs eener kl.iSse op te dragen, welke vraag in de jongste algemeene vergadering van den Bond van Ned. Onderwgzei s in behandeling i> geweest, is thans bij referendu ni met 1580 stemmen tegen 86 (73 stemmen waren in blanco) in bevestigenden zin beantwoord en het daarmee samenhangend voorstel: het hoofdbestuur op te dragen, de utdeehngeu, waar de hoofden van scholen nog ambulant zijn, op te wekken, bij de gemeentebesturen aan te dringen op opheffing van het ambu- lantisme en deze pogingen zoo noodig te steu nen, eveneens aangenomen met 4265 tegen 363 stemmen. 91 stemmen waren blanco. Van de 311 sollicitanten die zich te Am sterdam hadden aangemeld voor de betrek king van hoofd aan zes openbare scholen werd door 286 deelgenomen aan het verge lijkend onderzoek (schriftelijk gedeelte). Dit examen is gisteren in het Concertge bouw gehouden. Fongers Rijwielen. De Gronirigscbe Rgwielfabriek A.Fongers zond ons haar piijscourant vooi 1899. 'lis een lijvig, geïllustreerd boekdeel, met de gewone zorg en goeden smaak uitgevoerd door de fii ma Etnrik Dinger te Haarlem. Of, zooals in de inleiding tot deze prijscourant met zekere erhnerie wordt gezegd: de supe rieure uitvoering is volkomen in overeen stemming met de innerlijke en uiterlijke waarde van Fongers' rijwielen is. De Groningsche Rgwielfabriek is zeer ge lukkig in de samenstelling van deze sprgs- couiant". Want behalve de behagelijke uit voering trekken de uiteenzettingen osei- het nut van wiehijden, het kiezen van een rijwiel enz. zeer de aandacht. Met de waarlijk ver dienstelijke lichtdrukken zijn zij zóo overtui gend dat zelfs de meest verstokte hater van de fiets zijn hart week zal voelen worden. Over de prijzen behoeven wg niet veel te zeggen, zoo min als over de qualiteit der pro ducten. De Groningsche Rgwielfabriek heeft steeds getoond dat een solide, elegante kar geen fabuleuze sommen behoeft te kosten. Uitgaande van die stelling heeft zij haar zaken zich steeds zien uitbreiden. De Nederlandsche rgwielfabricage behoeft geen buitenlandsche concurrentie te duchten. llomoepathie. Mevr. de Douainèie Baronesse van Tuyl van Serooskerke van Zuylcn, heeft een legaat van f 1000 vei maakt aan de Vereeniging tot bevordering van de homoepathie in Neder land. Een kind verbrand. Dinsdagmiddag te ruim 4 uur had ten huize van den vleeschhouwer F. J. Goeden, woonachtig Kamperstraat 21 te Haarlem, een ernstig ongeluk plaats. Terwijl de heer Goeden afwezig was en de vrouw des huizes een dame, die haar omtrent het een en an der inlichtingen kwam vragen, te woord stond, is het vier-jarig dochtertje naar bo ven gegaan, zooals vermoed wordt, om haar springtouwtje te halen. Dit touwtje lag on gelukkigerwijze op eeu tafeltje, waarop zich twee brandende pctroleumtoestellen bevon den. Waarschijnlijk heeft de kleine nu bij haar poging om het springtouwtje te krij gen, het tafeltje omgetrokken of de beide toestellen er af getrokken, tenminste ëen oogenblik later werd de moeder door een doordringenden kreet opgeschrikt. Dade lijk begaf zij zich naar boven en zag de klei ne geheel in brand staan. In haar angst trachtte zij het kind te grijpen, waarbij zij zelvo brandwonden aan het aangezicht, de beide armen en handen bekwam, zonder evenwel iets voor het kind te kunnen doen. Daarop snelde een metselaar die juist pas seerde, de trap op, doch hij kon het kind vanwege de vlammen evenmin bereiken. Vervolgens trok hij het met een stoel uit de omringende vlammen en kon toen de kleine aan de beentjes, die nog niet brandden, naar -beneden dragen, alwaar de vlammen werden geblusclit. Het kind, dat geheel met brandwonden was overdekt, werd vervol gens in een wollen deken gehuld en naar het St. Elizabeth-gasthuis vervoerd. Hoe wel het bij aankomst aldaar nog leefde, was de toestand hopeloos. Dr. Goedkoop ver leende de eerste geneeskundige hulp. De brand werd bierop spoedig geblusclit. De kamer brandde grootendeels uit. Het kind is gisteren overleden. Ouder dan een eeuw. De heer Atze Joosles de Boer-te Dordrecht, hoopt Vrijdag 24 Maart rij» lOien verjaardag te beleven. Orkaan in Spanje. Omtrent den orkaan, die in de provincie Valencia een dezer dagen heeft gewoed, worden in een particulier schrijven, te 's-Gravenhage ontvangen, eenige bijzonder heden medegedeeld. De rijke oogst is grootendeels verwoest; de plaatsen Alcira en Carcagente, centra van exportatie, zijn van alle verkeersmidde len verstoken; op de meeste lijnen is de spoorwegdienst gestaakt en van uit zee wor den tal van noodlottige berichten aange bracht. Mist. De heldere zonneschijn der laatste dagen maakte gisterenochtend te Londen plaats voor een mist, zoo dik als men zelfs in Novem ber aldaar zelden ziel. Vooral in het zuiden van Londen was de mist bijzonder sterk en langdurig, zoodat het verkeer op de spoor wegen belangrgke vertraging ondervond en in de straten verscheidene ongelukken voor kwamen. - Ongelukken. In de vuurwerkfabriek- te Bourges had bij het laden van een stuk eene ontploffing plaats, waardoor het laboratorium,-waarin men bezig was, vernield is en zeven soldaten gewond werden. De militaire arts Eians te Calcutta is daar Maandag aan de pest gestorven, naar men vermoedt, tengevolge van infectie van het lgk van een pestlgder, dat hg onderzocht had.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2