No. 9888. Bit raar Bestaat uil BRIE jlaam Eerste Blad. 52"" Jaargang. Zondagj19 en Maandag 20 Maart 1899. Strijdige Werelden. Tan de Makelaars en den Bran- dersbond en de Beurs- coininissic. HU1TEXLA.NI). SCHIEDAMSCHE COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor S c h i e d a m en Vlaai-dingen fl. 1.23. Franco per post fl. 1-05. Prijs per weekVoor Schiedam en V laar dingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen wedden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoiersf raat 68. fllundWhtuii Prijs der Advertentiën: \an 17 regels 90 cents; iedere regel meer 12 >'2 cents. Reclames 00 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. A d v e r t e n t i n bij abonnement, oj) voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Itleine aUrerlenl ii'n opgenomen tot den prijs van 40 cents per advcitcntie, bij ooi uitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intere. Telefoon Xo. 123. BURGEMEESTER FN WETHOUDERS ian SOUJEDAM zijn voornemens op 30 Maart a.s. 's middags 2 uur ten Raad huize aldaar m het openlaar aan te besteden .- liet Tcrnlenwen van een gedeelte bazahen kaaimuur aan de Nieuwe Haven te Schiedam. Aanwijzing ter plaatje op 28 .Haart v.m. 11 uur. Bestek en teeknning liggen ter inzage op de Stadstimmerweri. Bet bestek is a 10.25 veikujgbaai ter gemeente-secielaiie. Wij willlen ons niet ontveiuzen, dat men bij het overigen? loffelijk streven om eindelijk hier ter stede te komen tot eene officieele noteering van den moutwijn, de waarde der dagbladpers voor de zooveelste maal weer heeft onderschat. Men heeft gemeend, dat men er was, wan neer men maar eiken dag door eene officieele commissie de limieten, waartusschen ge handeld werd, deed constateeren, terwijl de arbeid dan eigenlijk eerst begint. Want wat nut heeft het of men al eene noteering van autoriteitswege bezit, wanneer diegenen, voor wie in de eerste plaats die noteering werd in het leven geroepen, daar van onkundig blijven of, wat even verkeerd is, door allerlei nevennoteeringen op een dwaalspoor worden geleid. Thans geschiedt dit. Men kun sedert eenige dagen in de bladen, die gewoon zijn regard te slaan op onzen moutwijnhandel, nevens de beide oude noteeringen, een derde vin den, de officieele, de eenige juiste, zonder dat uit iets blijkt, dat dit nu de noteering bij uitstek is, terwijl men voorts van de wel willendheid der dagbladcorrespondenten af hankelijk werd gesteld, die natuurlijk de vrijheid hebben, te melden wat hun goed dunkt. Wij zeiden in den aanvang, dat men ook in dit geval weer, de waarde der dagblad pers had miskend. Immers in stede van die bladen, die er belang bij hebben, officieel aan te schrijven, dat van nu voortaan slechts de opgave der Beurscommissie waarde heeft, in stede van te bedenken, dat niet voor Schiedam allereerst, maar wel voor »de pro vincie" eene goede noteering van gewicht DOOR IDA BOY-ED. 66) Zij liet zich op een stoel neervallen en weende. Kaatje stond er bij en voelde zich ongelukkig. Riet tranen in de oogen stot terde zij „Ik wou maar zeggen ui. voorzichtig heid om u te waarschuwen.' „En bedenk je dan niet dat je zoo'n fat soenlijken, ijverigen en bescheiden man als mijnheer Kalkowski van lage berekeningen beschuldigt 1" zei Salvatrix, die nog niet verteederd was. „Vergeeft u me maar, juffrouw. Dat wil de ik nu ook niet bepaald zeggen. Hij is verliefd op de juffrouw, dat kan men wel merken. Maar ik bedoel, dat het van zoo veel belang is dat niet alleen de harten, maar ook de portemonnaies bij elkaar pas sen." Onwillekeurig zei Salvatrix„Mijn moe der was ook rijker dan mijn vader." „Maar mijnheer had een hooge positie en fen groot salaris," riep Kaatje uit, ijverig ln de weer om haar meesteres te behoeden voor een vergelijking met Kalkowski, „en die schilder heeft geen vast inkomen." Salvatrix bemerkte dat zij hard op weg was geweest om zich met Kaatje op een ge sprek over de zaak in te laten. „"Zwijg nu maar," zeide zij wrevelig, en ;zli bloosde weer. v' -? Het hoofd vol gedachten, eenigszins ver- ging zij naar beneden. Zij was over- dat Kaatje niets dan dwaasheden had is, en het mitsdien er op aan komt, daar voor juiste mededeeling te zorgen, heeft men zijn kracht geconcentreerd op Schiedam waar ook het onmondige kind, om inet Homerus te spreken, u den weg kan wijzen in den moutwijndoolhof. In Amsterdam he rit inen een «Officieele Prijscourant der Effecten", die ter Beurze- verhandeld worden. Die gaat uit van de «Vereeniging voor den Effectenhandel". Eiken middag leest een der commissarissen de effectenlijst af en vult in de hoogste en laag ste koersen, waarin handel gedreven is. Mis leiding is ongeveer uitgesloten door de vveder- beetige controle der makelaars. Aan een finantieel bureau is het recht verpacht om de prijscourant, die aldus officieel tot stand kwam te publiceeren en aan de bladen te verstrekken. Een welingelicht blad doet zich die. lijst tegen een vaststaand tarief toekomen, per telegraaf of telephoon, in grooter of klei ner volume. Aldus luidde men ook hier moeten te werk gaan de Beurseomini-sie had aan een ge gadigde het recht kunnen geven en de ver plichting opleggen, hetzij tegen vergoeding, hetzij togen retributie, de officieele noieermg te publiceeren. De pachter had zich dus tot de bladen en verdere liefhebbers kunnen wenden om tegen eeri door de Beurscom missie vastgesteld tarief, dagelijks de noodige opgaven te verstrekken. Ook had de Beurs commissie een klerk kunnen aanstellen en zelve met de bladen in onderhandeling treden. En gelijk men aan de Effectenbeurs eene rubriek sniet officieel" kent, zoo bad men ook aan de mout wijnbeurs eene niet offici eele noteering kunnen geven voor den Brari- dersbond en de makelaars, mits het duidelijk uitkwam, dat deze noteering slechts eene particuliere was. Thans stellen beéodigde makelaars eene noteering vast, die geheel afwijkt van die, welke naar hun eigen opgaven door de Beurs commissie wordt gegeven. Daarin zii iets, laten wij het zacht noemen, iets vieenuls. Wij verstaan het niet dat een nog wei be- ëedigd man op hetzelfde oogenbiik zegt zes en zeven. Toen van oveiheidswege de verplichting tot het doen der bedoelde o|igave aan de makelaars werd voorgeschreven, had men daarmede een doel. Aan mingewenschte piac- tijken, die het belang onzer industrie slechts kondrii schaden, wenschte men eeu einde te maken. Welnu, men zette de tweede schrede op dien weg en verbiede makelaars, krach tens hun ambtseed eene andere noteering te doen publiceeren dan die welke zij offi cieel verstrekken. Eerst wanneer dit geschiedt zal men buiten Schiedam weten waaraan men zich te houden heeft. Aan de redactiën der handeisrubrieken in de pers buiten Schiedam, is men natuurlijk niet volkomen op de hoogte van de trucs gezegd. Vooral toen zij zeide dat Philip ver liefd was. Salvatrix had tot nu toe alleen in een ziekenkamer-atmosfeer geleefd. Zij had broers noch neven, die er haar aan gewend hadden, met jonge mannen om te gaanzij was niet in de gelegenheid geweest uit te gaan, want haar vader worstelde reeds te gen den naderenden dood toen zij zestien jaren telde. Zij had er dus niet de minste ervaring van, hoe een man zieli gedraagt, wanneer hij het hart eener vrouw poogt te winnen. Noch uit eigen ervaring noch door anderen gade te slaan, had zij tot die wetenschap kunnen geraken. RIaar op die punten had men ook geen ervaring noodig, meende zij. Daarin deed de stem van het liart zich hooren en riep geluk of bitteren angst wakker. Geen oogenbiik had zij in Philip's tegen woordigheid iets anders gevoeld dan een aangename, harmonische stemming, die de uren voor haar even snel als rijk van in houd deden voorbijgaan. Wanneer Philip verliefd en daardoor niet onbevangen ware geweest, dan zou zoo'n stemming immers niet hebben kunnen ontstaan. Zij dacht na over zijn houding. Die was altijd zeer eerbiedig, zeer hartelijk geweest, maar in geen enkel opzicht anders dan te genover Charlotte. Beneden in het salon waren reeds alle gasten.bijeen. Charlotte was juist bezig uit een te zetten hoe handig Philip de scheur in het portret der overgrootmoeder had her steld. Bij het venster stond een schildersezel. Het doek dat er op stond, was nog bedekt. Eerst moest Salvatrix mijnheer Pehr- brand senior en diens vrouw begroeten. Hij van onzen moutwijnhandel. Slechts waar door een officieel schrijven dei Beurscom- mhrie, zoo mogelijk gecontrasigneerd door burgemeester en wethouders, aan die red ic- tiën de toestand uiteen wordt gezet, mag men verwachten, dat binnenkort elke notee ring, behalve de officieele verdwijnt, mits dan tevens de weg gewezen worde, waar men de juiste noteering, tegen eene vergoeding der seinkosten en een klein honorarium, kan erlangen Nu wordt hier en daar nog gemeend, dat ook aan de niet-Dfficieele noleeritigen nog eenige waarde te hechten is, ja zelfs kwam een brander ons dezer dagen zoggen, dat wij «gerust" met het publiceeren der make- laarsnotearing konden doorgaan, omdat «deze nog wel goed was". Wij willen onzerzijds inet het schrappen van een der noteeringen wachten, tot men ons, tegelijk met de andere bladen, officieel verzoekt dit te doen. Slechts herhalen wij onze klacht van den aanvang: men had hier mede moeten beginnen, omdat niet Schiedam in de eerste plaats, maar wat daarbuiten ligt, belang heeft in een juiste en officieele opgav e. fcf*.e;ue«*« iivn tlchi. SCHIEDARf, 18 Rfaart '99. Gisteren zou eindelijk Joseph Fabre's eenige malen uitgestelde interpellatie over de verhouding van den Bond van het Fran- sclie Vaderland tegenover dc officieren en andere bonden m den Fransehen Senaat plaats vinden. RIaar ook thans is de inter pellatie niet afgeloopen. Fabrc werd in zijn rede ongesteld, zoodat de interpellatie tot Dinsdag werd uitgesteld. Toch heeft de senator nog op verschillen de punten van belang kunnen wijzen, ra kende het optreden van zekere bonden, dat m staat is een burgeroorlog voor te berei den. De interpellant verklaarde geen partij-po litiek voor te staanmaar hij deed een be roep op het gevoel van rechtvaardigheid en de beproefde vaderlandsliefde der regecring. De Bond van het Fransche Vaderland speelt een politieke rol. Waarom heeft de regeenng toegelaten dat de Bond de officie ren trachtte te winnen, de Bond die zich de eer toekent van een wet welke afgekeurd wordt door velen die er voor hebben ge stemd, omdat zij er toe gedwongen werden. Fabrc wees op verschillende dagbladar tikelen en redevoeringen van de hoofdman nen van den Bond waaruit diens politiek karakter blijkt, en op de belofte dat de na men der toetredende officieren geheim zou den worden gehouden, waarin hij zeer te recht het bewijs zag van het bestaan van een complot. Heel wat officieren zijn toegetreden, wat de interpellant zeer betreurde, en hij achtte het per saldo mogelijk dat de beveiliging van het vaderland die de Bond voorstaat, in zich sluit de troonsbestijging van een pre- was een groote, breede man zooals zijn zoon, maar nog veel forscker gebouwd. Ilij hield er een smallen ringbaard op na, droeg klei ne vadermoorders en een zwart zijden hals doek die vele malen stijf om den hals was gewonden en van voren in een strik was vastgemaakt. Zijn groot, gerond gelaat met de fijne roode adertjes op de wangen straal de van patriarchale vriendelijkheid. Rle- vrouw Pehrbrand, in zware bruine zijde ge- doscht, met een in paarlen gezette minia tuur als broche aan de sluiting van hot lialsboord, droeg het haar gladmen kon op den eersten blik zien dat het valsch liaar was. Kanten strikken, uitgaande van een mutsje dat als een roos op de kruin van haar hoofd troonde, hingen achter haar ooren af. Mevrouw Pehrbrand was zeker nooit mooi geweest; haar oogen stonden critisck, en in haar mond zag men bij het spreken alleen de dicht opeen staande on dertanden, wat aan haar mond iets dier lijks gaf. Ook Guy en Martina waren er reedshij gaf haar een arm, en zij hield in vroolijk gebabbel Robert aan baar zijde. Zoo vorm den die drie een afgezonderd groepje; bet leek eenigszins opzettelijk. Nu werd er plaats gemaakt, opdat Sal vatrix naar den ezel kon gaan, waarnaast Philip stond te wachten. Nauwelijks zag Salvatrix den-jongen man of, zich het gesprek over hem herinnerend, bloosde zij sterk. Haar blozen ontging nie mand. Guy keek er met groote oogen naar. Hij had een gevoel of hij geschrikt was. Wat ging het hem aan, voor wien en om wien Salvatrix bloosde. RIaar toch Philip was wel een goede jongen, maar als het voor werp der liefde van een zoo schoon en zoo tendent met medewerking van Dérouiède Nog herinnerde Fabre aan de belecdiging van Loubot tijdens diens verkiezing. De Bond heeft twee lagen, aldus vei- volgde de senator ecu geestelijke en een militaire laag. Hij protesteerde tegen dc in menging der geestelijkheid m de politick, en toen La Provost de Launay herinnerde aan liet incident-Zadoc-Kahn, antwoordde Fabre dat hij de berisping van den opper rabbijn ook volkomen goedkeurde Officieren moeten niet aan politiek doen, meende hijwant daardoor zouden zij wel eens geen rekening kunnen houden met dc discipline en de tegenstanders worden van hun superieuren. Het leger behoort aan het vaderland, maar moet zich niet tot partij verlagen. Spreker verbaasde er zich over dat niemand dit den generaals die de ver gadering van den Bond van het Fransche Vaderland bijwoonden, of aan magistraten als De Beaurepaire in herinnering had ge bracht. Nog keurde hij het af dat generaal Roget in een brief gesproken had van Dé- roulèdc's edelmoedige, ridderlijke gevoelens Ongesteldheid dwong hierop Fabre zijn betoog af te breken. De gelieele Duitsche pers slaakt een zucht van verlichting over de afdoening der leger- wet. Niemand, zelfs de radicalen en de so ciaal-democraten met, is er rouwig om dat een conflict vermeden, ontbinding van den Rijksdag voorkomen is. Ook de conservatie ve fiacties, die wellicht 't mmst bevreesd waren voor nieuwe verkiezingen, verklaren dat de 7000 man minder geen parlementair conflict waard waren. Zooals na eiken strijd stelt men thans de vraag wie heeft gewonnen 1 De regeering heeft haar zin niet gekre gen; do sterkte van het leger m t:jl vin vrede is met 7000 man verminderd. Even wel slechts voorloopig, en aan den anderen kant heeft het centrum dc regeering het rcclit gegeven binnen vijf jaar op de zaak terug te komen, wanneer liet thans goedge keurde cijfer onvoldoende blijkt. De ,.Koln Ztg.", die gaarne de regvc mg had zien winnen, spot met het oinirum „Dr Lieber heeft zijn vermindering met 7000 man op papier gehandhaafd," zeg' het blad, ,,d. w. z. liij is met onder het Cauui|ii sche juk door gegaan, waarover hij re:"g" dagen geleden sprakmaar hij heeft er niet op tegen gehad dat men niet ver van drd juk een andere poort oprichtte die ei u i ook met als een triomfboog uitziet, mam waar hij binnen afzienbaar tijdsverloop tooi moet." Ous dunkt dat het nationaal-liberalc or gaan een belangrijken factor vergeet, 't Is waar, het centrum lieeft de regecring het recht gegeven alsnog met nadeie voorstellen te komen. Het heeft beloofd die dan te zullen overwegen. RIaar dat het dan zoo maar naar de pijpen der regeering zal dan sen, die belofte behelsde dr. Liebcr's voorstel niet. Zeker, het centrum zal de regeering later misschien ter wille zijn. Maar dan zal de leus der regeering moeten zijndn ut de^, d. w. z. ik regeering geef u, centrum, in dil ijk meisje kon men zich hem toch niet goed oorstellen. Vluchtig voer de gedachte door zijn brein: „Als ik vrij was en om den prijs mocht kampen, dan zou ik een Plnlip wel uit den zadel lichten." En toen dacht hij weer: „Gekheid wat kan het mij sche len." Ook Philip had haar blozen gezien, en liet maakte hem eenigszins verlegen. Hij be wonderde Salvatrix' schoonheidhij koes terde een diepe vereering voor haar goed heid maar hij voelde zich op zoo'n groot en afstand van haar als van een prinses onge veer, op wie men daarom reeds geen gevaar loopt verliefd te geraken, omdat de onmo gelijkheid van haar te bezitten het hart reeds bij voorbaat belet de begeerte naar haar te laten opkomenom over haar blo zen na te denken, er een verklaring voor te vinden, daarvoor had hij nu geen tijd „Ziehier," zei hij, en trok het witte doek van de beeltenis van den heer Te Gempt. Allen stonden daar zwijgend uit eerbied voor dc aandoening der dochter. RIaar toen warrelden de stemmen dooreen. De oude Pehrbrand's, die den heer Te Gempt goed hadden gekend, zeiden dat het portret zeer goed geleek. Charlotte zeide hetzelfde. Tante Wies verklaarde dat het sprekend was. En eindelijk zei ook Salva trix zacht „Het gelijkt zeer goed. Ik dank u van gansclier harte." Zij reikte Philip de hand; hij drukte er een kus op. Allen waren aangedaan. Vooral mijnheer Pehrbrand, die veel aanleg had voor aandoening. Hij snoot zich driftig den neus. „Mijn broer is een geniale jongen," zei RIartina halfluid. Bevredigde ijdelheid deed haar boezem zwellen, en op dit oogenbiik of dat opzicht uw zingeef mij nu mijn soldaatjes Doe het zij, men is blij dat het dreigende verkieznigsonucer is overgedreven. Donder dagavond bleek dit duidelijk uit de opge wekte stemming die ten huize van den mi nister Poli biels ki heeiscbte, waar de leden van den Rijksdag en de verdere politieke wereld te gast waren. Prins von Hohen- lolic, de rijkskanselier, werd daar van ver schillende zijden gelukgewenscht met het door zijn verzoenend optreden verkregen resultaat. Wij deelden gisteren mede hoe 400 Fin- landers zich naar St Petersburg hebben be- ge\en om tc trachten alsnog den Czaar te bewegen, Finland niet aan handen en voe ten geboeid over te leveren aan de wille keur der Russische autoriteiten. Hierin vindt de „Novoje Wremja" aan leiding zich in een tender met een ernstige waarschuwing te wenden tot de Finnen, die volgens het blad gevaarlijk spel spelen. Zijn zij zich wel bewust van de strekking van hun daad, vraagt het, en het meent, dat het optreden der Finsclic regeeringslichamen niet anders kan worden uitgelegd dan als een poging om politieke onlusten in het laud uit te lokken. Nu vreest Rusland zulke onlusten niet, maar men mag niet vergeten dat de Fin- sche politici Finland niet zijn. Het zou wreed zijn, het land overgeleverd te laten aan zulke politikasters, want niets dan el lende en onheil zou daarvan het gevolg zijn. En dreigend volgt daarachter„Luite nant-generaal Schipow is tot medehelper van den gouverneur-generaal benoemd." Dat do „Nowoje Wremja" aldus spreekt, is niet verwonderlijk. Den panslavisten is de geringe zelfstandigheid die Finland se dert eeu eeuw ongeveer zoo goed heeft ge daan, reeds lang een doorn in het oog. Op een leugen meer cn minder komt het niet op aan, wanneer Finland maar van zijn door de opeenvolgende czaren ook door Czaar Nicolaas II bezworen vrijheid wordt beroofd. Niet waar is het, en alle berichten uit andere dan uit Russische bron zijn het daarover eetis, dat de Finsche regeering de bevolkiug tot verzet tracht uit te lokken. Integendeel, het gist onder de lagere bevol king, en dc Finsche autoriteiten wagen nu een laatste poging; zij wenden zich tot den Czaar zelf, om te voorkomen dat het over zijn gedoode vrijheid rouw dragende Fin sche volk de hand opheffe tegen den reus die liet met één slag kan verpletteren. Of de deputatie wil zal hebben van haar reis, mag betwijfeld worden. Aan den Czaar hapert het niet; maar zelfs de machtige Keizer aller Ruslanden is machteloos tegen het drijven zijner omgeving. Arm Finland I Dc sombere berichten omtrent 's Pausen gezondheid houden steeds aan. De „Opinione" en de „Fanfulla" blijven beweren dat de Paus zich zeer zwak voelt, cn dat zijn toestand levendige bezorgdheid inboezemt De „Opinione"' zegt dat de Hei lige Vader flauwten heeft gehad, terwijl de verheugde zij zich over Philip's aanwezig heid. Philip keek wrevelig naar haar om. Over de artistieke waarde van zijn schilderij kon den alleen Charlotte en Guv oordeelen. Zij zagen dat het wel is waar sprekend gelij kend was, maar gelijkend als een nuchtere, beschilderde, goed getroffen photografie. En zij zagen ook dat het heel netjes geschil derd was maar meer ook niet. „Het moet naar de tentoonstelling," riep tante Wies in geestdrift. „Neen," zei Philip. „Men kon het wel eens afwijzen." „Afwijzen?" riep tante Wies weer. „Het jiortret van Konrad Peter Baumeister's zwager? Dat kan niet." „De persoon die afgebeeld is, geeft toch niet den doorslag," merkte Philip op. „maar de kunstwaarde van het schilderij. En eer lijk gezegd, een portret dat naar een photo grafie is gemaakt, moet al tan een eersten kunstenaar zijn, wil het voor een kunst werk doorgaan." Guy riep lachend uit„Stel het maar ge rust ten toon. Voor de keeren van het be stuur geeft het toch den doorslag dat het Konrad Peter Baumeister's zwager is. Van kunst hebben die toch een bedroefd beetje verstand." „Neem me niet kwalijk, Guy, mijn jon gen," zei mijnheer Pehrbrand geraakt. „In het bestuur zitten alleen mannen uit de eerste families. Die zullen er toch wel wat van weten." Maar Philip wist precies wat zijn werk waard was. „De beslissing is aan juffrouw Salvatrix. Als zij het wensclit, wordt het schilderij ten toongesteld." (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1