No. 9889. I 52"" Jaargang. Dinsdag 21 Maart 1899. Strijdige Werelden, Bn, M BUITENLAND. BINNENLAND. w Mr. A. CHI EDAIVISCHIE COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en V laa r cl i n ge u fl. 1.-25. Franco per post 11. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vla» r dingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBeterstraat, ©8. iPW.t ilHIIIlli Prijs der Advertentiën: van 1—7 regels 90 cents; iedere regel meer 12's cents. Reclames 00 cents per tegel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op vounieelige voorwaarden. Tarieven hier van /ijn gratis aan bet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde li te ine ailrertcHli&n opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Kiltere. Telefoon Xo. 123. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 20 Maart '99. De „Daily News" vertelt dat bij het ge heime dossier dat aan het Hof van Cassatie wordt overgelegd, nu eindelijk ook zal zijn de bekende valsclie brief van keizer Wil helm. Intusschen zou de oud-minister Ha notaux zich op vrij voldoende wijze hebben weten te rechtvaardigen over de beetneme- rij waarvan bij de dupe is geworden. Even wel, zijn verklaring wordt niet aan bet Hof overgelegd. Daarover zegt het Londensche hlad fluistert men zich evenwel toe, dat de brief hem (Hanotaux) geleverd was door een hooggeplaatst diplomaat die zich altijd in geldverlegenheid beyond en ook op de Pa nama-lijsten voorkwam als X, die 400,000 francs zou ontvangen liebben. Op wien wordt hier nu weer gedoeld Weder op baron von Mohrenheim, den ge wezen gezant van Rusland, dien de Parij- sche „Petit Bleu" aanwees als den leveran cier der valsehe brieven van keizer Wilhelm niet alleen, maar ook als den eigenlijken verrader De „Temps" heeft een harer medewer kers naar Pau gezonden, waar von Mohren heim na zijn ontslag als gezant woont. Na tuurlijk was de rustende diplomaat hooge- lijk verontwaardigd. Hij ontkende begrijpe lijkerwijs de feiten die hem te laste werden gelegd, en die hem de ongenade van den Czaar op den hals zouden hebben gehaald ook dat hij uit Rusland zou zijn verban nen. Hij riep Hanotaux op om te spreken en beklaagde zich er over, dat men hem, die 14 j&ren in en voor Frankrijk had gewerkt, die het verbond met Rusland had voorbe reid, aldus op 75-jarigen leeftijd dorst be- leedigen. Al wat de „Petit Bleu" over dc brieven van keizer Wilhelm had geschreven, noem de hij onwaar. Intusschen vertelt de Parijsche corres pondent der „Daily Chronicle" een en an der over Felix Faure's rol in de zaak-Drey- fus. De overleden President was een dei- voornaamste geheime intriganten tegen dc revisie. Na lang weifelen had Faure einde lijk besloten tot deze oplossing dat men Dreyfus zou laten ontvluchten of zijn von nis verlichten. Of de President tot dit be sluit gekomen was om zijn geweten gerust te stellen of zijn positie te verzekeren, weet de correspondent niet te zeggenmaar hoe dit zij, de bedreigingen van chauvinistische zijde en het ingrijpen van sommige gene raals hadden de uitvoering van het besluit verhinderd. En sedert dien t:jd zat Faure onherroepelijk aan de zaak-Dreyfus vast. Arm FinlandMet dezen uitroep eindig den wij in ons vorig nummer onze bespe- king van het drijven der panslavisten om de zelfstandigheid van het autonome Fin land te breken. En er is reden om thans te beginnen met het slaken der verzuchting arm Finland Men herinnert zich hoe 400 Finnon van allerlei gading zich opgemaakt hadden naar St. Petersburg om'den Czaar een petitie aan te bieden. DOOR IDA BOY-ED. 67) Salvatrix sloeg de oogen op en zag hem aan. Het was weer een van haar welspre kende blikken waarin een wereld van vrien delijk begrijpen lag. „Het portret is voor mij geschilderd en niet voor het publiek," besliste zij. Men ging aan tafel. Daar Baumeister er niet was, heerschte er een opgewekte stem ming. De oude Pehrbrand was gezellig en hield van een grapje. Vooral plaagde hij graag zijn schoondochter van wie hij zeer veel hield. Anne Marie was vandaag niet erg in haar humeur omdat Bob in de laat ste week niets aangekomen was. De oude heer wilde haar nu een beetje opvroolijken, te meer daar het hem speet dat zijn vrouw Anne Marie weer „een dnw had gegeven zooals hij de manier noemde waarop zijn vrouw de menschen, wanneer het te pas .kwam, hun jeugdige onervarenheid onder den neus placht te wrijven. „Het is ook heel begrijpelijk," had zij ge zegd, ;,dat Bob niet aangekomen is. Je hebt hem bij winderig weer op stPaat laten dra gen. Hij heeft kou gevat. Mijn Fie laat haar kleinen ook alleen goed ingepakt in den kinderwagen uitgaan. Maar mijn Fie is ook - zoo'n voorzichtige moeder als ik er nog nooit een heb ontmoet." De oude Pehrbrand lachte dat zijn schou- jjders op en neer schokten, juist als hij zijn :,zoon wanneer deze lachte. .„Ja," zei hij, „onze Fié heeft er ook alle Hun poging heeft niet mogen batenin tegendeel, men heeft hen behandeld als wa ren zij niet eerlijke mannen die voor de goe de, door de czaren bezworen rechten van het Finsche volk opkwamen, maar politieke raddraaier^, aansturende op revolutie. Hun is aangezegd dat zij terstond naar hun woonplaatsen moeten tcrugkecren; an ders zouden zij langs adminislratieven weg daarheen worden gezonden. Die uitslag kan geen verbazing wekken. Het is besloten Finland zal zijn zelfstan digheid moeten derven. Op vreedzame wijze kan het kleine land zijn recht niet handha ven, voor verzet is het te zwak. Niemand denkt daaraan, schoon men reeds lang de hoop heeft opgegeven dat nog een minnelijke schikking tot stand zou kun nen komen. In het bewustzijn van hun goed recht pro testeeren tegen de verkrachting der grond wet, is het eenige wat do Fmnen kunnen doen. En daarmede hebben zicli de Senaat en de Landdag reeds belast. Maar in dit waardig protest gelieft men in Rusland aan zetten van het Finsche volk tot ongehoor zaamheid en verzet tegen de wetten van het Russische Rijk te zien. In Rusland behoort de knoet nog altijd tot de regeeringsmiddelen. President Kruger heeft een bezoek ge bracht aan Heidelberg. De groote oude man van Zuid-Afrika heeft daar in een redevoe ring uiteengezet welke plannen de Trans- vaalsclie regeering in de naaste toekomst in daden hoopt om te zetten. De rede geeft er blijk van dat Kruger, schoon niet geneigd zich door vreemdelin gen die de Zuid-Afrikaansche Republiek al leen exploiteeren als een land waar mil- lioenen zijn bijeen te rapen, de wet te laten voorschrijven, toch niet blind is gebleven voor het feit dat er dringend verbeteringen behooren aangebracht te worden in de in wendige inrichting der Boerenrepubliek. Allereerst de financiën. Daarover ver klaarde de President dat hij besloten had een financieel deskundige, die in Europa een. hoogon naam heeft, in de Republiek te doen komen om haar financiën op een soli- den grondslag te stellen. Zoolang die financioele adviseur uit Euro pa zijn verslag nog niet heeft uitgebracht, is de regecring niet van plan een nieuwe be lasting te heffen. Verder verklaarde de President dat de tijd gekomen is om een meer liberale op vatting te volgen ten opzichte der naturali satie en hij kondigde voorstellen aan om aan eiken vreemdeling die 2 jaar in de Re publiek gevestigd is, naturalisatie te vcr- leenen. Ook de overige hangende twistvragen zul len tot oplossing komen. Ten opzichte van het recht van vreemde lingen op kiesrecht beloofde Kruger den Volksraad te zullen voorstellen de wet te wijzigen in dien zin, dat vreemdelingen slechts negen jaar behoeven te wachten om het volle kiesrecht te verkrijgen, maar on der beding dat zij den eed van trouw afleg gen op dezelfde voorwaarden als in de Ver- eenigde Staten van Amerika. Vat de dynamiet-quaestie betreft, gaf de President zijn voornemen te kennen, de fa- reden toe om haar dreumes in de watten te leggen; dat kind is zoo zwak als alle An dersen's zijn. Maar die jongen van Anne- mie, die is van het Pehrbrandsclie soort. Die wordt net als ik en Robert. Al wat Pehrbrand heet, kan wel een stootje verdra gen. En om het maar ronduit te zeggen: de jongen van onze Fie is ook mijn klein zoon, maar tegen den kleinen Bob kan hi] lang niet op." Hij knikte zijn schoondochter toe, die hem in dankbare verrukking aanzag. „Genadige hemel," dacht Martina, „dat is me ook een schoonmoederAls ik er zoo een op na hield, dan liep ik weg." Tot Martina richtte de oude heer maar zelden het woord. „Ik heb nog een ouderwetsehen, soliden smaak," zei hij zacht tot Charlotte. „Ik moet er eerst aan gewend raken, dat je pleegzoon ons zoo'n vreemd plantje heeft meegebracht. Zoo'n flinke jongen als hij had toch ook wel een Hamburgsche kunnen krijgen. En bovendien, ze leven er vroolijk op los, weet je. Kan Guy dat Op de beurs wordt er al over gesproken, dat zijn vrouw zoo elegant is." „Je weet immers, Pehrbrand, hoe alles wat vreemd is, hier bebabbeld en met wan trouwende oogen aangekeken wordt," sprak Charlotte vergoelijkend. Martina bemerkte dat Pehrbrand en Charlotte zacht over haar sprakende oude heer keek maar al te duidelijk herhaaldelijk naar haar kant. Trillend van woede fluisterde zij Guy in wat zij gezien had. Er trok meteen een wolk over zijn gelaat. Hij kon zich nooit goed be- heerschen. Maar Martina 'wilde zich nu eerst recht briek zoo spoedig mogelijk over te nemen en ten profijl.e van het land te exploiteeren. llij wees op de noodzakelijkheid dat de Staat het dynamicl-monopolic behield, want in geval van moeilijkheden met eenige mogendheid zou de toevoer anders wel eens afgesneden kunnen worden. Wat eindelijk de rechten van den ondcr- grond-mijnbouw aangaat, verklaarde de President, dat hij aan den Volksraad zou vragen het besluit van het vorig jaar te herzien, in dien zin, dat die rechten niet verkocht zouden worden aan „outsiders lilapr dat na oen loyale taxatie dc tegen woordige maatschappijen die den boven grond in bezit hebben, het recht van voor keur zouden hebben op den ondergrond. 't Is te hopen dat aldus langs den weg der wetgeving eindelijk een verzoening mo ge tot stand komen die een regelmatige ont wikkeling der Republiek mogelijk maakt. Men mag er benieuwd naar zijn te ver nemen hoe do Engelsche jingo-pers deze voorstellen zal beoordeel en. Gemengde ncdrdccllngen. President Loubet ontving gisteren de officieele rouw over Faure was Vrijdag ge ëindigd voor het eerst het corps diploma tique. De Oosteurijksch-Hongaarsche ge zant, na den dood van mgr. Clari on bij af wezigheid van graaf Munster, den Duit- schen gezant, deken van het corps diploma tique, sprak den President toe. Van nationalistische zijde is een voorstel ingediend in de Fransclie Kamer om de toe lage der Kamerladen van 9000 op 15000 francs te brengen. Joseph Fabre schijnt te ongesteld te zijn daii dat zijn interpellatie in den Franscheii Senaat morgen zal kunnen worden voort gezet. Volgens de „Libre Parole" zal het Hof van Cassatie morgen de vraag oplossen of de raadshceren die aan den minister van justitie advies hebben uitgebracht en deel hebben genomen aan het onderzoek, zitting zuilen nomen bij de behandeling der herzie ning van het proces-Dreyfus. Nog een revisie-procos wacht ons in Frankrijk. Volgens de „Gil Bias" zal Tur- pin, de uitvinder van het melinict, inder tijd veroordeeld wegens medcdeelingen over deze ontploffingsstof aan het buitenland, de herziening van zijn proces aanvragen. In Fransche katholieke kringen is het denkbeeld geopperd om geld bijeen te bren gen, en die som als premie uit te loven voor hem wiens verklaringen leiden tot ontdek king van den moordenaar van den leerling der kloosterschool te Rijssel, van welken moord een der kloosterbroeders wordt be schuldigd. De radicale bladen protesteeren heftig te gen zulk een collecte. Zaterdag werd te Berlijn de jaarlijksclie betooging gehóuden op de graven der Marzgefallenen", der slachtoffers der revo lutie van 1848. Er was een sterke politic macht op de heen. Ordelijk legden sociaal democraten, liberalen, democraten en anar- vroolijk en zeker toonen. Zij begon over de tafel heen met Robert te schertsen en lach te over ieder woord van hem, zooals men lacht over dingen waarin nog iets gezegd wordt dat de andere aanwezigen niet kun nen begrijpen. Dat deed Guy's wrevel nog toenemen, want hij voelde wel dat de manier waarop Martina schertste, door de anderen onbe hoorlijk werd gevonden. Zelfs was hot hem juist of de tafelgenoo- ten elkaar aankeken wat evenwel vol strekt niet zoo was. Ook later hield Martina Robert weer aan de praat, terwijl Guy voortdurend aan de zijde zijner vrouw bleef. Weldra zweefde er iets in de lucht dal op een. pijnlijke spanning geleek, maar nie mand wist te verklaren waardoor die ont staan was. Na tafel moest de oude Pehrbrand altijd zijn partijtje hebben. Hij verachtte het spe len met vrouwen en beweerde dat die geen verstand voor whisten hadden. Hij berispte en onderwees ze voortdurend, wanneer hij nu en dan gedwongen werd met dames te spelen. Ook nu zat bij met zijn vrouw en tante Wies in de veranda te whisten met den blinde. Op verren afstand kon men na elk rondje zijn bestraffingen en vermanin gen hooren. Zijn eigen vrouw trof hst onge luk van zijn partner te zijn. „Je hadt troef moeten spelen, Sophie troef is de ziel van het spel een slechtere invite dan klaveren kon je al niet doen Wat? Moet ik geven? Vrouwen onthouden nooit wie er geeft tante Wies, als 't je belieft de sociale quaestie kan u later wel eens met mijn vrouw oplossen, tante Wies nu spelen wij „whist." chisten hun kransen neer, in 't geheel een honderdvijftig. Van een aantal kransen werden door de politie de linten afgeknipt, om de opschriften. Portugal gaat nickel gebruiken voor dc pasmunt, zooals bijv. ook in Duitschlami sinds lang geschiedt. Dc Spaansche ministerraad heeft het biu- tengeuonc crediet voor dc betaling dor in terest van de Cubaansche schuld goedge keurd. De Spaanschc regecring heeft Frankrijk in den arm genomen in de quaestie der Spaansche gevangenen op de Philippijnen Kaar men weet, heeft generaal Otis verdere onderhandelingen tussehen Spanje en do Philippino's verboden. Cambon, de Fransche gezant te Washing ton, heeft de quaestie reeds tor sprake ge bracht tegenover Hay, den Amcrikaanschen staatssecretaris voor buitenlandsclie zaken, met wien liij onderhandelt over do wisseling der geteekende stukkeu rakende den vrede. Volgens do „Pais" wordt de markies d'Arcos gezant te Washington. De internationale beleefdheid tussehen Spanje en de Vereenigde Staten is met de definitieve goedkeuring van het vredcsvei-- drag teruggekeerd. De Amerikaansche krui ser Raleigh en de Spaansche kruiser Carlos ontmoetten elkaar bij Gibraltar en wisselden de gebruikelijke beleefdheden Te Ecija, Sevilla (Spanje), is een republi- keinsche samenzwering ontdekt. Ook de Carlisten zijn ijverig aan het werk. In dc centra der carlistische beweging laat de regeering nauwlettend toezicht hou den. Canevaro heeft in den Italiaanschen Se naat over China een gelijke verklaring afge legd als in de Kamer. De minister geloofde wel dat China nog zou tegenstribbelen, maar dat de zaak toch tot een goed einde zou worden gebracht. Dc laatste berichten omtrent den Paus zijn weer moer geruststellend. De bisschop van Nancy, die Zaterdag een audiëntie heeft gehad bi] don Heiligen Vader, verzekert dat deze wel verzwakt is door dc ondergane operatie, maar zich in betrekkelijk gunsti- gen pbysieken en geestelijken toestand be vindt. Volgens hem is de ongerustheid in 's Pausen omgeving overdreven. In ieder geval schijnt die omgeving min der gerust dan wel uit de bulletins der lijf artsen zou volgen, schoon men geen onmid dellijk gevaar schijnt te vreezen. Thans wordt het weer onjuist genoemd dat een tweede operatie noodig zou zijn, maar men beweert nu dat de wond der eerste operatie slecht geneest, hetgeen de voornaamste re den zou zijn van 's Pausen zwakte. Het blijft een doolhof van tegenstrijdige mceningen. In de gissingen en geruchten over den eventueelen opvolger op den Hei ligen Stoel verdiepen wij ons maar niet. Vorst Ferdinand van Bulgarije heeft de Sobranje ontbonden. Prins George heeft het denkbeeld geop perd dat de mogendheden rechtstreeks aan de Kretenzische bevolking 600,000 frs. zul- Charlotte en Anne Marie zaten samen onder, een treurwilg welks lange twijgen over een koepel van ijzerdraad waren gebon den en zoodoende een groot groen dak vormden. De dames luisterden wel een beetje angstig, want papa Pehrbrand kon werkelijk heel onaangenaam worden wan neer hij verloor. Hij speelde nooit hooger dan één pfenning het punt, maar hij wilde in geluk baden, het spel beheerschen, steeds goede kaarten hebben. Evenwel, tot nu toe hadden zijn berispin gen een jovialen klank, een bewijs dat ze met goeden humor werden uitgedeeld, en dat mijnheer Pehrbrand den dames de baas was. „Je ziet er zoo ontstemd uit, Annemie," zei Charlotte. „Ik geloof dat je te angstig bent over je Bob. Ik zou hem in 't geheel niet wegen, maar op mijn gezicht afgaan. Je zegt zelf, dat hij heel gezond schijnt te zijn; hij behoeft immers niet elke week in gewicht toe te nemen." „Och, daarom is het niet, tante Charlot te. Maar ziet u, Robert geeft niets meer om mij, als de vrouw van Guy er is," sprak Anne Marie en de tranen stonden haar in de oogen. „Je bent toch niet jaloersch?" riep Char lotte uit. „Kan een man liefhebbender echt genoot en trotscher vader zijn dan Robert is? En laten Martina en Guy niet op bijna buitengewone wijze blijken hoe gelukkig zij zijn?" „Dat is het juist zij toonen het zoo. Maar daarbij moet Martina altijd den een of ander, of liefst een paar tegelijk om zich hebben die haar het hof maken. Zij is over 't geheel toch alleen vroolijk en levendig als zij heeren om zich heen heeft; tegenover len Iconen om de woningen weder op te bou wen. De Kretenzische regecring zal zich dan belasten met het innen der rente eu der af lossingen Kretenzische Muzelmannen die naar Smyrna zijn uitgeweken, schijnen daar tij dens do afwezigheid van den gouverneur on lusten tc hebben veroorzaakt, waarbij een aantal Christenen zijn omgebracht. Aguinaldo staat volgens de laatste be richten met 25000 man op vijftig kilometer afstand van Manilla. De Amerikanen aldus wordt er bijge voegd beginnen ongerust te worden. At jeli. De correspondent van het »Hbl." seint beden L)e cavalerie is den negentienden 's middags teruggekomen. De vijand vei liet in den nacht van den dertienden eene sterke stelling bij Beniet. Beide colonnes bereikten zonder eenig verlies Tamseh. Polim vluchtte naar Geuin- pang; de president is in de bosschen ge vloden. Het blad teekent hierbij aan: Men zal zich herinneren dat de laatst ont vangen telegrammen gewaagden van een voorgenomen tocht naar de kloof van Tamseh, waar de voornaamste hoofden zich hadden verzameld. En juist hedenmorgen ontleenden wij aan de Indische bladen bet bericht, dat toen reeds (in het midden van Februari) zulk een tocht werd voorbereid. Immers de »Java-Crt." van 21 Febr. meldde: sin Pedir is Beunga tijdelijk bezet; de voorname hoofden van verzet altlaar zijn allen in Tamseh teruggetrokken en hebben de kloof bij Beniet zwaai1 versterkt en bezetzij wordt van uit Beunga verkend." B ijkens het telegiam van onzen corres pondent nu beeft de actie tegen Tamseh een volkomen succes opgeleverd. Het is duidelijk dat de vijand zich wel tot krachtigen tegen weer had voorbereid maar dat hem ten slotte den moed toch in de schoenen is gezonken. Beniet kunnen wij niet op de bestaande kaarten vinden; liet ligt echter klaarblijkelijk aan den ingang van de kloof van Tamseh. Wat Geumpang betreft, waarheen Panglima Olim is gevlucht, wij vermoeden dat daar mede bedoeld wordt Boekil Gompang die wat zuidelijker van Tamseh ligt; ol misschien Gloempang dat op de Weslku«t ligt. In allen geval echter is Polnn blijkbaar duor rle kloof van Namseh naar den kant van de Westkust gedreven. Geheelonthouders, liet congres voor geheel-onthouding zal op 23 en 24 Mei bijeenkomen in liet Gebouw v. d. Werkenden Stand, Klovenieisburgwal te Amsteidam. In het programma is eene kleine verande ring gekomen. Daar jonkvr. Hartsen wegens familieomstandigheden de door haar beloofde inleiding niet kan houden, is het onderwerp s Zedelijkheid-bewust zijn en Drinkgewoonte" overgenomen door prof. van Dijk te Groningen. dames spreekt zij altijd op gedwongen toon. Toen zij onlangs 's avonds bij ons was, heb ik het weer goed kunnen zien. En boven dien, Teuscber en Gravenhagen zijn zoo dik wijls bij ben, maar mij hebben zij nog geen enkel maal genoodigd," vertelde Anne Marie „Wie zijn dat, Teuscher en Grafenha- gen?" „Kent u die twee niet meer? Zij waren allebei samen met Robert en Guy op school. Teuscher is do zoon van een slager die zeer rijk is geworden, met al de eigenschappen van een parvenuhij heeft zich sedert eeni- gen tijd gevestigd ik geloof dat hij agen turen heeft. Grafenhagen is een collega van Guy maar hij beteekent niet veel. Ze zijn niet van onzen stand, dat zegt Ro bert ook. Wij converseeren natuurlijk niet met hen. Voor mijn part mag Martina zich zooveel het hof door hen laten maken als zij wil. Maar dat zij steeds Robert van mij weghaalt, vind ik erg onpleizierig." „Je kunt er zeker van zijn dat er niets achter steekt. Martina is er zeker door het beroep van haar ouders aan gewoon geraakt dat een dame een kring van heeren om zich heen moet hebben waarmee zij schertsen kan." Ik geloof niet dat het bij die soort con versatie ooit tot een ernstig, degelijk ge sprek komt. En van zoo'n gevecht met woor den met een dame die er niet aan gewoon is zich erg op een afstand te houden och, daar hebben de heeren nu eonmaal wel schik in." (Wordt vervolgd.) -A-1 ,d:, fes-V-A Ti Tl i 'ilïf imi'jjfn'ntTÏ iTuliTfiAl^FMiaÉMÉ

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1