STADSNIEUWS. YLAARDINGEX. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Landbouw en Veeteelt. Gemengd Nieuws. die in eerste instantie over liet al of niet geoorloofde van een verzuim beslist. Toch, gelooven wij, zal de arrondisse- mentssckoolopziener, voos al in den eersten tijd, werk genoeg krijgen door liet tot stand komen dezer wet, docht nu de minister zelf verklaart daaraan tegemoet te willen ko men door vermeerdering van hun aantal en betere regeling van hun werkkring, zoo ge looven wij tevens, dat er geen gevaar be staat voor onuitvoerbaarheid van wat de minister nu voorstelt. Het verheugt ons tc meer, dat de Minis ter op dit punt heeft toegegeven, omdat in derdaad de regeling van het toezicht in het vorig outwerp ons onmogelijk voorkwam, iets wat den sterksten voorstander van leer plicht zou hebben kunnen maken tot tegen stander van het ontwerp, en 't verwonde!t ons dan ook, dat de Minister in zijn me morie nog zooveel woorden verspilt aan het door hem verlaten en clan ook nagenoeg eeuparig veroordeeld stelsel. De Kamer heeft besloten, en 't was trou wens te verwachten, dat dit nieuwe ont werp in de afdeelingen zal worden onder zocht. Dat zal het tot stand komen vertra gen, doch wij betreuren het niet. Zulke maatregelen moeten zij het ook na hevi- gen strijd langs natuurlijken weg tot stand komen, en moeten niet worden gefor ceerd. Zoo iets zou dc goede werking der wet ten eeuwigen dage belemmeren. De tijd moet gelaten worden aan voor- en tegen stander om zijn oordeel definitief te vestï- -gen. Daarom vragen wij u, leden van „Volks onderwijs", ten slotte bestudeert het ont werp en waar gij nog licht over de zaak kunt laten schijnen, blijft hieriu niet ten achter. De tweede der «Nieuwe Staatkundige brieven" van nil*. S. van Houten, is ver schenen. Hij handelt over den leerplicht. De schrijver begint met zijn veibnzing te uiten over den omvang dien de schrifturen over leerplicht krijgen, en over de politieke betee- kenis die «dit wetje" gaandeweg et langt. Dan schildert hij de zaak als uiterst een voudig, «een zaak van geen grooter betee- kenis 'ian de Kamer bij belangrijke wetten wel eens in den vorm van amendementen, zelfs van génnpsoviseetde amendementen, in behandeling neemt en aldoet." Envangiootc politseke beteekenis acht hij het geval ook niet, omdat nóch de politieke constellatie, nóch de beginselen der oppositie, haar aan leiding schenen te geven om hare klachten met dte der regeertng te melen. De regeering heeft het echter andets ge wild zegt de heer Van Houten. Dij de oplegging der vei pliclittng om de bestaande lagere school te bezoeken, heeft zij, blijkbaar zonder veel nadenken en ook weinig logisch de verplichting gevoegd, om eetie zevende schoolklasse te bezoeken, die er niet is. Van daar natuurlijk verzet tan allen, die tegen de inlichting van zulk eene klasse overwe gend, vooiai finaritieel bezwaar hadden en tevens wedeiopstanding van de moeielijklieden ten aanzien der verhouding van openhaar en bijzonder onderwijs, welke doorde wet-Mackay tot rust waren gekomen. Ik zal niet zeggen, dat de regeering on handig is geweest dooi het leet plicht-ontwerp levens te willen gebruiken als middel, om den duur van liet lager otideiwijs met een jaar te verlengeu. Immers ik weet niet wat zij beoogt. Zeker is alleen dat bij haie wijze van handelen de invoering van den leei plicht zoo goed als onmogelijk werd. Vrijhandel of bescherming. Nu af eu toe in den lande de trom op nieuw wordt geroerd om bescherming, heeft de vereeniging Het Vrije Ruilverkeer, se cretaris mr. H. W. Methorst te 's-Graven- hage, woder een vliegend blaadje verspreid, in de eerste plaats naar aanleiding van een door den heer E. Regout geschreven bro chure „Dieu et mon Droit. Decadence de la Néerlande. Maestrïclit 1898". Wij geloo ven, zegt de heer Regout, dat, indien hunne majesteiten Willem I en Willem II in hun vaderland konden terugkeeren en als zij er al onze ellenden zagen, zij tot den minister Pierson zouden zeggen „Hais, Excellence, qu'a-t-on. fait de notre cher pays?" Op een andere plaats in de brochure ver meldt de schrijver zelf dat takken van nij verheid, o. a, de wolindustrie te Tilburg, na een 50-jarig bestaan nog tegenwoordig duizenden en duizenden gezinnen onderhou den. Op den titel der brochure vermeldt de schrijver dat hij mede-bestuurder of com missaris is van tal van fabrieken, zoovele zelfs, dat hij de lijst zijner waardigheden heeft moeten afbreken met een enzoovoorts. „Die zaken schijnen dus nogal van eenig belang te zijn, als de schrijver het de moeite waard acht te vermelden, dat hij aan het beheer deelneemt. Heeft hij dan recht te klagen over de publieke miserie Hij ein digt met bijzonderlijk een tabaksbelasting aan te bevelen. Maar welke tak van land bouw of industrie in Nederland hierdoor zal worden beschermd, toont hij niet aan. Nog een ander strijder voor protectie is in het krijt getreden. Bij het begrootmgs- debat in de Tweede Kamer in December 1898, toen de minister van financiën gezegd had, geen enkel nieuw argument van de protectionisten te hebben vernomen, heeft de heer Harte van Tecklenburg vuur gevat en de aandacht gevraagd voor een brochure, welke hij in 1890 had geschreven en waarin hij zou hebben aangetoond dat protectie soms kan strekken tot verhooging der na tionale welvaart. Hij daagde den Minister uit tot een debat, later te houden, over de waarde van dat geschrift. Voorloopig be tuigde hij zijn verbazing over de wijze waar op zijn werk was over het hoofd gezien. Wel erkende mr. Harte dat tegen hem indertijd in de „Economist" van 1890 door mr. Mees een betoog geleverd wasdoch in zijn oog was die wederlegging niet afdoende geweest. In het vliegende blaadje wordt de theorie van den heer Harte aldus geschetst: Op een gegeven oogenblik kan in een land werkloosheid bestaan. Maakt dan de Staat door invoerrechten een onderneming, welke anders verlies zou lijden, tot een winstge vende, dan kunnen dc arbeiders daar werk vinden en een inkomen verdienen dat groo ter is dan wat het protectionisme aan de natie kost, aangezien zij anders mets hoege naamd zouden hebben voortgebracht. Dc Staat behoort alzoo te zorgen, dat men dc goederen niet uit het buitenland a.uivocic, doch m het eigen land voortbren gt'. Mr. Mi.cs heeft daartegenover betoogd, dat aanvoer uit het buitenland met uit te voeren l>ini>e<itandbch product moet worden betaald. Gaat men dien aanvoer tegen, dan belemmert men dc productie lner te lande „Ruilverkeer" meikt bovendien op. dat mr. llarte nagelaten heeft van zijn theorie tenige toepassing tc geven. Zoodra men tie leur van mr. Harte door teil voorbeeld wil duidelijk maken, bemeikt men zoo lezen wij dat men tc doen heeft met een pleidooi voor een doorloopen- de staatswerkverschaffing zonder zichtbare grens. Met staatswerkverschaffing, als stel sel, is bittere ervaring opgedaan. Zij onder mijnt de zelfstandigheid en bederft het ka rakter des volks. „Werkloosheid is een zóó dubbelzinnig begrip dat het geen moeite kost omtrent iedereil tak van bedrijf te be- toogen dat daarin werkloosheid heerseht. Ieder die een plaats zoekt, ook hij die dc gevorderde bekwaamheden niet bezit, klaagt over werkloosheid iu het bedrijf, waar men hem niet te werk stelt. Ts dat vreemd in een maatschappij waar onophoudelijk nieuwe aankom elingen zieli aanmelden en waarin tegelijk voortdurend de omvang der bedrij ven wisselt 1 Het protectionisme is hierte gen geen geneesmiddel. Bedrijven, die door bescherming kunstmatig winstgevend wor den gemaakt, hebben, niet minder dau an dere, scharen van sollicitanten. Ook iu do protectionistische Engelsclie koloniën in Australië klaagt men over de „unemployed" (werkloozen), en dat ondanks de ijle bevol king' Het beschermend stelsel verplaatst den arbeid, doch schejit dien niet. Christ, kantoor- on handelsbedienden. De Nedeilandsche vereeniging van christe lijke kantoor- en handelsbedienden, zal op Dinsdag 20 Maail te Utiecht hare 4e jaai- lijksehe nlgemmie veigadeiing houden. In eene openbare bijeenkomst zuilen de volgende ounten worden behandeld lo. «Pinctijk-examens", in te leiden door den heer A. G. Visser te Rutteidam. 2o. De vrouwenbeweging eu onze orgnni- -atie, in te leiden iloor den heer H. Wie- land Jr. te Amsterdam. 3o. Kamers van Aibeid voor de kantoor- in handelsbedienden", in te leiden door den heer Jb. van O vei steeg te Amsterdam, Te Üordiecht gaat een adres aan H. II. de Koningin ter teekening rond, verzoekende den heer S. M. Hugo van Gijn te benoemen tot burgemeester dier gemeente. Sedeit eenigen tijd is de Fiamcli-Zwitspr- sche veideifelijke gewoonte om absinth te di in ken ook naar ons land overgewaaid. Thans heeft de Volksbond, vei eeniging tegen dnmkmi'bi Uik de aandacht der regeering gevestigd op het toenemend absinthisme en vei zocht daarmede bij de voorgenomen wij ziging van het taiief van invoerrechten re kening te houden. Het pat tij bestuur der S. D. A, P. ver- gadeid Zondag a.s. te Rotterdam. De heer J, Dekker, havenmeester te Zaan dam, is op zijn verzoek eervol als zoodanig ontslagen. Te 's-Gravenhage is overleden de heer J. W. J. Pi per, gep. kol. O.-I. leger. "OVERSCHIE, 24 Maart. De onderhande lingen tusschen kei kvoogden eu notabelen eenerzijds en de directie der Rotlerdarmche Truirivvegmaatschnppij anderzijds zijn thans atgeloopen. Besloten is, dal de noodkerk op de remise der nam zal verrijzen. Door oen sionn van Woensdagmiddag en Woensdagnacht zijn et* eenige groote scheu ren in de ruiuö van den toren gekomen. 'OVERSCHIE. 24 Maait. Door de vele ge vallen sneeuw is gisteienmiddag om 4 uur de tl mm naar Rotterdam eerst gaan rijden. Van 'smoigens al tot dien tijd toe weidde dienst ongei egejd met een omnibus onder houden. KEfHEL F.N SPALAND. De kiezer-lijsten zijn voer deze gemeente vastgesteld en be vatten voor de verkiezing van leden der prov. staten 221 namen en voor leden van de ge meenteraad 211 namen. Het vorige jaar be lli o,jgen die respectievelijk 237 en 200 namen. Mei ingang van '1 April is de heer J. Moeidijk rijk-klerk ter inspectie alhier in gelijke betrekking overgeplaatst naar'sllage 3e afd. (inspectie). ^PJDe heer C. Landsbergen, tol bestuurslid Tier afdecling Schiedam van den Ned. R.-K. Volksbond gekozen, heelt zijn benoeming niet aangenomen Dientengevolge kwam de heer J. Ton-, die in sierumenial op den heer Lans bergen volgde, als gekozen in diens plaats. Naar wij vernemen, zal onder de Hoogmis welke aanst. Zaterdag-ochtend 10 ui eter ge legenheid van den feestdag van Mai ia Bood schap in de O. L. Vrouw Visitatiekeik, aan de Nieuwe Haven, zal worden opgedragen door het kooi gezelschap «Canlemus Domino" der genoemde keik de driestemmige Mis van Perosi worden uitgevoeid. Op Eersten Pauschdag zal deze compositie van Perosi in de keik O. L. Viouw van den Ailerh. Rozenkrans, aan den Singel, worden uitgevoenl door liet koorgezelschap «In Houorern Dei", dat haar -ook op Beloken Paschen, tegelijk met een «Te Demn" van denzelfden componist,- zal uitvoeren. («N. S. Ct.") Donderdagavond te 7| uur ontdekte de vrouw van T. Conrad, wonende Broersveld no. 46 alhier, dat haar achterkamer vol rook stond. Op haar hulpgeroep kwam de werk man W. v. Leeuwen aan, die bij onderzoek ontdekte dat onder de bedstede in die ka mer een mand met lorren in brand stond. Hij bracht het brandende goedje bnitcn, waarna het gevaar geweken was. De vrouw had kort te voren met een brandenden lucifer naar een lapje in de mand gezocht. Hedenmorgen te 9 uur is de 12-jarige Willem van Hattem in de Warande door het ijs der sloot gezakt. Hij wist zich zelf te redden en is naar dc ouderlijke woning aan de Xoordvest gegaan, om droge kleeren aan te trekken. Bü'R ti E R L IJ K E S T A N' D. Geboren 'J2 Maait. Jo-ephus Petiu-., zoon van B. V. fJeiirnt en II. 1'. van ilerL-e, Botterd. dijk. Overleden 23 Maait. Cail Jo-cpli Hagen, oud 2 maan den, Dirkje Meestemtittat, Helena van Dijk, oud 77 jaivn, weduwe van Hendrik Bulky, Ollerbuurt. De vofirdincht voor een omlei wij zei aan de Tim-el.en-cbool (jaarwedde f 600) la-laat int: 1, NV. de Mooy te Krimpen a/d. Lek; 2. M. Schouten te Zuihchem3. M. v. d Reijden ie VGiavez.uxle. Uit het verslag van den ifiteitzur derge- meente-iemiging blijkt, dal de o ,lrang-ten in 1898 hebben bedingen f 10473.15s en de uitgaven f 12742.60!, zoodat ten lusie van de gemeente blijft f 2269.45. B U R G E R L IJ K E b'lAND. Ondertrouwd 23 Maart. Ju hannes Karei Bakker en Tiijnije van Keulen, Johannes Willem v. d. Slikke en Jannetje v, tl. Berg. Komrijs Droppelt en MaaitjeStiuij-. Overleden 21 Maart. Johannes Brul, oud 33 jaren, echtgen. van K. K Straatman, Markt. 24 Maart. Teunis Nelemaat, oud 11 maan den, Nieutceiaan, Het »Utr, Dagblad" deelt mede dat om streeks 300 geleerden verwacht worden op het 9e Internationaal Congres voor Oogheel kunde, dat in Augustus te Utrecht bijeen komt. Een commissie van ontvangst, met den burgemeester van Utrecht tot vooizitter, heeft zich geconstitueerd. Het «Journal de Suisse" beween, dat Zola zich te [luttvvil, in Zwitserland, bevindt. Ned. Heiiv, ICerk. Beroepen: te Vroomslioop, H. A. W. Voorhoeve, te Rekken. Aangenomen: naar Kortgene, door H. J. Couvée, te Kerkwet ve c, a. Bedankt: voor Urgent door H. Vermaas te Hensbroek. Gerei*. Kerken. Beroepen: te Zuidbroek, B. W. van der Meulen, cand. te Eefde bij Zullen. Evang. Lui ii. Kerk. De tweede luthersche zendingsdag zal ge houden worden op Donderdag 13 April in het Paviljoen Vondelspark Ie Amsterdam. Als sprekera zullen Optreden de predikanten K. Scharten, P. van Wijk'ji. mi P. Groote, te Am-terdamJ. E- Schröder, te Arnhem en G. A Alois, te Zwolle. Hoooer Onderwijs. Groningen. Geslaagd voor het ails-ex-vmen lste ged. de heer II. K, Mulder, cand.-arts geb. te Hoogezaml. Bevorderd tot a.ts de hem T. A. Venema ducts., geb. te Sappenneer. Utrecht. Voorber. kerkrl. ex. de lieer J. Magendans. Cand. ex. theol. II, de lieer W. G. Planten. Doet. ex. Staatsw. de heer H. A. van Karnebeek. Dcct ex. lechtsvv, de heer E. A. van Beresteijn. Lager Onderwijs Het Nederlandsche Onderwijzersgenoot schap, de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland en de Bond van Ne derlandsche Onderwijzers zullen thans sa menwerken, tot verkrijging van een hetere salarisregeling voor het onderwijzend per soneel. De samenwerking van de drie groote onderwijzersvereenigingen heeft tot grond slag het voorstel van de afdeeling Schagen van het Nederlaudsch Onderwijzersgenoot schap, dat hierop neerkomt, dat een adres zal worden gericht tot de regeering met het verzoek, een nieuwe salaris-regeling voor on derwijzers en onderwijzeressen in te voeren, waarbij door het rijk een hoogere bijdrage wordt uitgekeerd dan thans. Het aanvangsalaris voor eiken onderwij zer wordt geheel of gedeeltelijk door de ge meente betaald, alle verhoogingen voor hoofdacte en dienstjaren komen ten laste van het Rijk. Hoofden van scholen genieten vrije wo ning of vergoeding daarvoor van de gemeen te, onderwijzers op aeht-en-twintig-jarigen. leeftijd van 't rijk. Het aanvangsalaris bedraagt f 500. De verhoogingen zijn a. voor de hoofd acte f 200, Ij. bij aanstelling als hoofd f 100, c. na elke twee dienstjaren f 50, tot een maximum van f 800 voor onderwijzers, f 1000 voor onderwijzers met hoofdacte en f 1100 voor hoofden van scholen. Bij de a.s. akte-examens, art. 56a der wet op het lager onderwijs, in Zuid-Holland zijn als deskundigen benoemd: Voor taal en lezende heeren R. Leo pold, J. Couvée, C. W. Valken en P. Voer man. Voor rekenende heeren R. van Groe* nenbergh, J. Vellinga, N. Brouwer en -A. van der Harst. Voor paedagogiede heeren JSchreu- der, J. Th. Schiphorst, J. de Visser Smits en F. Gedelring. Voor geschiedenisde heeren H. J. W. Iluber, R. J. F, J. N. Nogarede, D. Kanon en H. Eerdbeek. Voor aardrijkskundede heeren J. de Koning, J. G. Kropman, J. Hemmes eu J. J. ten Have. Voor kennis der natuur: de heeren L. P. Akkcrsdijk, C. Kamerbeek, G. van Nimwe- gen en D. P. Thierry. Voor zang en schrijven: de heeren J. Koffyberg, J. C. Sander, J. Wuijster en J. Rovers. Voor haudteekenonde heeren M. Kra- meis, J. Dee, G. M. Koster en G. A. Laag land. Voor nuttige handwerken de dames C. J. van den Eude en J. G. Gravelotte Pon- li er. Voor vak j (vrije cn orde-oefeningen der gymnastiek) de heeren J. H. lleijs en R. Brouwer. Tuberculeus vee. Onlangs wendde zich de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zwolle, naar aanleiding van een onderhoud met het be stuur der Vereenigde Veehandelaren al daar, tot den minister van binnenlaudsche - -?-5n en wees op het nadeel dat de handel leed door het op de markten brengen van tuberculeus vee, aan do Belgische grens af gewezen. Naar wij vernemen is thans van Z.Exc. in* antwoord daarop het volgende schrijven ontvangen „De minister van binnenlaudsche zaken, beschikkende op het adres dd. 30 Decem ber 1898, waarbij de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Zwolle, onder mede- deeling, dat naar haar tor oore kwam, de prijzen van het vee op de markten hier te lande belangrijk gedrukt worden door de terugzending uit België van de, uit Neder land ten invoer aangeboden en tuberculeus bevonden runderen, verzoekt te bevorderen, dat er maatregelen genomen worden om den terugvoer vau het bedoelde vee te voorko men gezien het bericht van de Staatscommis sie in zake de bestrijding der tuberculose onder het vee, dd. 11 Maart 11., no. 310; oi erwegende dat de, door de adressante bedoelde maatregelen groot bezwaar voor dm uitvoerhandel in melkvee met België -.ouden opleveren en dat de terugzending niet van zoodanigen omvang is, dat de prij zen daardoor in eenigszins belangrijke mate gedrukt kunnen worden; geeft aan de adressante te kennen, dat er geen termen zijn voor inwilliging van het verzoek." Afschrift van deze beschikking is gezon den aan de Staatscommissie voornoemd. („Zw. Ct.") De kerkroof le Overschie. *Men meldt ons uit Rotterdam De instructie is gesloten in zake de dief stal met braak in de voormalige Ned.-LIer- vormde Kerk te Overseliie die dezelfden nacht als de moord tc Berkeï den 16en Ja nuari 11. gepleegd werd en waarbij het avondmaal- en doopzilvcr ter waarde van 7 a 800 gulden ontvreemd werd. Zooals vroeger gemold, werd zekere W. Leeflang van de Slaakkade te Rotterdam gearresteerd toen hij de platgeslagen kost baarheden bij een opkooper aldaar wilde verkoopen. De zaak is verwezen naar de openbare te rechtzitting der Rotterdamsche rechtbank. Brandweer te Amsterdam. Men meldt ons uit Amsterdam Naar wij vernemen heeft zich gisteren al hier een commissie gevormd, met den heer J. ter Meulen Jr., assuradeur, aan het hoofd, voor het plan om op de een of andere wijze waardig den dag te herdenken, waar op onze uitmuntende brandweer, voor 25 jaren, op 1 Augustus 1874, officieel in wer king trad. Alvorens echter aan die plannen vasten vorm te geven, willen de toegetreden heeren trachten, alsnog een groot aantal leden uit verschillende takken van bedrijf zich te as- sumeeren, ten einde door gemeenschappe lijk overleg de zaak zoo goed mogelijk voor te bereiden en zoo flink mogelijk ten uit voer te brengen. Stormweer. Gistermorgen elf uur gingen zes bommen uit Scheveningen naar zee, en werden wat later op de kust dooi* het geweldige weer overvallen; om vier uur nog widen zij lot hun belioud veilig te IJmuiden binnen te loopen. De zee leverde tegen twee uur gisier- midtlag tijdens de stormvlagen en sneeuw buien een piachtigen aanblik op; zoover het oog reikte was de zee rnet witschuimende golven overdektmen was zeer ongerust voor het avondtij en voor de drie bommen aan het strand, in de nabijheid van den muur, maar 't is zonder ongevallen afgeloopen. De garnalenbooten bracht men op den boulevard in veiligheid. (J>^"*) Jieisbelasting. Voor reisbelastiiig kwam in 1898 iu 1 7103, waarvoor het comité 163 peisouen eenige weken naar buiten liet gaan. Verschaffing van eigen woningen. De heet J F. Vlekke, directeur der Gas- telsche boel wortelsuikei fabriek heeft voor ieder die zich metterwoon op Siampergat plaats waar de fabriek gelegen is - wil vestigen, de gelegenheid opengesteld zich op voordeeliee voor waai den een eigen huis te \eischaffen. Ieder kun zich een huis naar behoeften laten bouwen en moet daarvoor aan jaailijksche huur betalen 5 pCt. van de som die het gebouw heeft gekost, Is dat bediag betaald dan is de huurder eigenaar geworden. Door per jaar meer huur te be talen kan men dit bezit vervroegen. Muntgasmeters. Te Nijmegen wol den thaus ook de munlgas- meteis ingevoerd. In woningen, waarvan de huurprijs per week niet meer dan f 2.50 be draagt, kunnen de bewoners t-n munt-ga-.- meter met daarbij behoorende geleiding, gas slang en komfoor verkrijgen. D.sarvooi moet de eigenaar der woning f 15 als waarborg in de gemeentekas storten, welke hem echter worden teruggegeven, /.oudi a door den bewo ner voui f 15 gas is verbruikt. De prijs van het gas is bepaald op 7 cents per M5. Brand. Gisteravond te ongeveer 8 uur ontstond brand in den Stadhuistoreu te Leiden, wel ke zich in den beginne vrij ernstig liet aan zien, vooral door het vele houtwerk 't welk zich rond dien toren bevond, ten gevolge van de herstellingen daaraan vereischt. Door hoi spoedig aanbrengen van hulp door de brandweer, werd het onheil gestuit, zonder te groote verwoestingen te hebben aangericht, waai*voor in den beginne ernstig werd gevreesd. Langs een omweg. Een brief, verleden week uit Stolwijk ver- zond-n, reisde naar h'*t sta ij- Domme, in Duit-eli Ian cl, en kwam *|s onb-stelb mr op de plaats van afzending lenig. |)e afzonder had id. Zwairiinerdiun (Z.-H.) bedoeld Een -oortgefijke vergissing zou men kunnen rnaken mei Bodegraven, Komlekeik, Moordrecht, B ikenwonde en Hiandwijk, die in den volks mond Boiuf, Koekerk, Moordt. Perkou en Branik heeten. Bat baarsch. Een jongen, die uit baldadigheid gi-teren- inoigeri een hoop sreenw in een winkelhuis in de Wesl-trant te Seheveningen vvieip, ontving van de dochter des huizes een emmer heet watei over het lijf. Met biaodwomleu oveidekt aan de rug en andeie ledematen, is hein in de Ziekenveipleging in de Duin straat de eerste hulp verstiekt, waarna hij naar zijn huis is gebracht. Geen vegetariër. Van twee veedrijvers die Donderdag Ie Del ft twist kiegon, beet de een den ander inden neus en wel zoo erg dal spoedige geneeskundige hulp noodzakelijk was. Tegen den dad- r is pioces-veibaal opge maakt Werkstaking In Hainhuig hebben 15'it) kleermaker» het werk cestiiaki wegens eert nieuwe looniege- llng. Vermoedelijk zal de staking niet lang duien, daar reeds in 65 weih-plaulsen met 650 arheuieis de regeling is ingevoerd. Ontploffingen. Weer een ontploffing, ditmaal in een kruitfabriek te Breslau. Er werden tvve ar beiders gedood. Voor de slachtoffers der ramp te Toulon is in de stad zelve ruim 200,000 francs bij eengebracht. Er is bij liet opruimen van net puin nog een lijkje van een vijfjarig knaapje gevon den. Naar dc lijken v an twee Italiaansche werklieden is tcverge jfs gezocht. Noodlottige brand. Deze week werden de bewoner-, van een huis aan de llaupGfrasse te Srhörieberg (nabij Bellijn) opgeschrikt door een zw re ontploffing; en bijna onmiddellijk sloegen de vlammen ml het gebouw naai* buiten tot aan do tweede vei dieping. De heer Simon drijft daar een blikdagerij en een petnileum- hiindelzijn vrouw wilde eon [i.irer klanten peti oleum vmkoopen en stak, om beter de petrolemnkan le kunnen zien, een lucifer aan de olie, die uit de kan (huppelde, vatte vlam en «Ie kan sloeg met een luiden knal uit elkaar. De bi andeode olm v er-pienlde zich snel over den winkel, de vlammen drongen de daarachter liggende woning binnen en in een oogwenk sloud de gansche inrichting in brand. Een kind, dat in liet woonvertrek in zijn bedje lag te slapen kon gered worden een der bovenbewoneis echter kreeg ernstige brandwonden en twee vrouwen, die gevaar liepen te stikken, konden slechts mot moeite van de tweede etage door de brandweer naar beneden gelaten worden. In het kille klimaat. Te Parijs is nvvi leden aan lei ing de twin tigjarige Abdou Liilti een Aiabier van adellijk Bei bei-ra1, zoon van hm beruchte stamhoofd Ahmadou, die na jaienhmgen strijd tegen de Fransclien ut het gebied van den Noord- Seneiznl eindelijk dom kolonel Arelnnad werd verslagen, en nu nog met eenige weinige gel rouwen zich blijft vei/.etien tegen liet Fransche gezag. Als tienjarige jongen was zijn zoontje Abdnu-Lnbi door de Fmn'cben naar Parijs gestunt d, waar hij diurde Regee ring als pleegkind werd aangenomen. Na met veel moeite den or.tun.baren knaap aan de moderne opvoeding gewend te hebben, biaclu men Imm op de militaire school van baint Cyr, waar hij z cli een kranig leerling toonde, en met groot gemak zijn twee baccahturéais haalde. Ilij was bij zijn kameiaden zeer bemind om zijn nobei karakter en zijn liefde voor Frankrijk. Hij deed tering op door de plotse linge verandering van luchtgesteldheid, bjj terugkeer uit Afrika waar liy zijn moeder had bezocht. Aan den Muzelmanschen gods dienst bleef hij -treng gehecht. Geen snor. Volgens h'*t socialistische blad »Vorwait--" heeft het Duiische maiine-depariemeis'. op 10 Maart jl. 'een order uitgegeven, bevattende de mededeling dat Z. M de keizer nogmaals heeft te kennen gegeven, dat hij niet wenscht dat zee officieren enkel een snor dragen. Krankzinnigheid. Te New-York komen in den laatsten tijd onrustbarend veel gevallen van krankzinnigheid onder de vrouwen voor. In deze maand, zoo verzekert een berichtgever van »The Morning

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2