BINNENLAND. STADSNIEUWS. YL A ARDIN GEN. Ingezonden Medcdeelingen. DE GEVAARLIJKE LEEFTIJD. Rechtzaken. Gemengd N i e uw s. Laatste Nieuws. Hall te New-York, is de groote tegenstan- der vaa Bryan, den weisprekenden concur rent van Me Kinley bij de laatste presi- dentskeuze. Croker en zijn partij-genoot Belmont had den Bryan uitgenoodigd tot een feestmaal op 13 April, den geboortedag van wijlen Jefferson; maar Bryan bedankte voor de uitnoodiging met de verklaring dat hij niet wenschte te tafelen met mensclien die zich niet hielden aan het partij-program van Chicago. Belmont noemde hij ronduit een slecht democraat, omdat deze niet vóór vrije zilver-aanmunting is en zijn partij verraadt. De kloof tusscheu de zilver- en de svund- inoney-democraten wordt dus steeds bree der, en de twijfelaars zijn in den laatstcn tijd het meest geneigd over te gaan naar de mannen van de „gezonde munt". De mogelijkheid bestaat dus dat de strijd in het volgend jaar niet zal loopen over de imperialistische politiek van Mc Kinley, wat niet aangenaam zou zijn voor den „Na poleon van het Westen"', maar over het zil ver. Niets zou meer naar den zin van den President en diens aanhangers zijn. Want daardoor zou de kans op do overwinning voor de republikeinen, voor Mc Kinley, zoo hij zich weder candidaat stelt, wel het grootst zijn. Het heet thans dat do repub 1 ikeinselic- leiders besloten hebben, dat de President een rondreis zal maken door de westelijke en de midden-staten om te weten te komen hoe het volk oordeelt over het republl- keinsch bewind. Men kan dan, om aanhan gers te winnen, rekening houden met de be staande grieven. Vov popitli vox Dei. CScmcngde MededccIIngcn. Het Engelsche Lagerhuis heeft de wet, regelende het plaatselijk bestuur voor Lorden, bij tweede lezing met 245 tegen 118 stem men aangnomen. De liberale studenten te Brussel hebben de studenten van gelijke politieke overtuiging opgeroepen tot een congres dat -16 April bijeenkomt. Luik, Antwerpen, Gent, Bei gen en Charleroi zenden afgevaardigden. Het doel is de deelneming aan den 11 ij cl tegen de elericnlen ook door studenten voor te be reiden. De Fsansche Kamer heeft gisteren ver worpen een motie van Gras, vragende ver hooging der parlementaire scliadeloo-stelling, en een van Bieton om haar van 9000 op 12000 francs te brengen. Eveneens werd vei worpen een motie van Lazies om haar af te schallen, daar 9000 francs per jaar voor een onvermogenden afgevaardigde toch met genoeg is. Men zou dan weten dat er alleen voor rijke lieden plaats is in de Kamer. In Fransche Karnei kringen vertelt men, dat de minister van ooi log De Freyeinet generaal Roget zijn afkeuring heeft betuigd over liet door dezen bij DéioulèJe's mislukten staatsgreep getoond gebrek aan koelbloedig heid en energie. Men weet ook dat Rogei's biignde naai de provincie is overgeplaatst. In een brief aan "de «Siècle" loochent de directeur der nDrapeau", Galh, dat Uéioulëde, 's avonds vóór Fuuie's begrafenis, met gene raal Roget en de Beuui epaire gedineerd beeft bjj ineuouw Yung. Volgens Gulli, heeft hij dien avond met hem, Maurice T.ilmeyr, Mar cel fjabeit, Georges Tliióbaud en andere vrienden in een restauiam gedineeid. zenden, het verzoek van de Russische regee- ling ontving, die veizending voorloopig no»- uit te stellen. Leon Bourgeois, oud-president van den ministerraad, zal Fiankrijk vermoedelijk ver tegenwoordigen. Het Hof van Cassatie heeft gistoi en mevr Dreyfus' vei zoek oin wraking dei due laads- heeren, die indertijd minister Samen van advies hebben gediend, verworpen en me vrouw Drevfus tot'lOD fr-c boete veroordeeld In den Portngeeschen Senaat deelde de minister van buitenland-che zaken mede dat de Duitsch-Engelsche oveieenkomst niet officieel ter kennis der Portugeesche regee ring was gebiacht, maar dat de twee naties Portugal hadden verzekerd dat de overeen komst geen gevaar opleverde vooi de inte griteit van Portugal's koloniaal gebied. Naar de Daily Chronicle" meldt, heelt de Engelsche regeering alle hoop dat Rusland en Engeland het over Cluiii eens zuilen worden. Officieel bevestigd is dit heugelijke nieuws nog niet, maar Reutei 's bmeau te Londen verneemt ook dat de ondei handelingen, tu»- sclien Engeland en Rusland geven! over de Cbina-quaestie, een piacu-chen vorm hebben aangenomen en dat er alle reden is te hopen, dat zij tot een bemoedigend einde zullen gebracht worden binnen een niet ver verwijderd tijdstip. De Britsche gezant, sir Claude Mac Do nald, heeft Donderdag Peking met verlof verlaten. Aljeli. De correspondent van het sHbl."' te Bata via seint heden «De pretendent-Sultan, Pungluna Polirn en andere hoofden hebben zich ten oosten van Kemala verzameld en pogen naar Meureudoc te ontsnappen. De gouverneur keerde naar Segh terug ten einde alles in gereedheid te biengen voor een tocht naar Meureudoe." Polim bevond zich, volg.-ns het laatste be richt. bij deri Boekit Geumpang ten zuid westen van Tamseli en de pretendent was in de bosscln-n bij Tamseli gevlucht. Achterom Tamseh zijn z(j nu blijkbaar getiokken ten einde, noordoost waai Is doorgaande, het kust- staatje Meureudoe of Merdoe te bereiken. Meureudoe ligt op de Noordkust van Atjeh, tusschen Ndjong en Snmalanga. Ontwapeningsconferentie, Aan de «Kolnische Zeitung" is uit Den Haag geseind, dat de Nederlandscce regee- ting, toen zij dezer dagen de uitnoodigingen voor de ontwapeningsconferentie wilde ver- Het Spinoza huis. Gisteren is te Rijn*bnig het liuri, waarin volgers de overlevering de wijsgeer Bene- <iictus de Spuwa heeft gewoond, feestelijk opengesteld vooi de bezichtiging van het publiek. Dit huis- weid dooi d»n heer G. Rosenthal te Amsterdam aangekocht en aan de Veiee- nigi-g „het Spinozahuis", den 21 April 1897 opgelicht, ten ge-clieuke gegeven. Het werd daarna hoofdzakelijk op zijne kosten in den stijl der 17de eeuw hersteld. De heer A. J. C. van Getuind leidde den hei bouw de leveling der meubelen en van de schouw was opgedragen aan de firma J. C. van Genund en Zoon te llaniiem. De vo u-zit ter der vereeniging, do heer G, .1. P. J. Bolland, hoogleeraar in de vvijsbe- goei te te L-dden, hield de openii.gsi ede voor een bi cede schare van genoodigden en daai na begaf men zicli i aar de bescheiden woning, die tnaiie bestemd is de hei buiding aan den grooten denker levendig te houden en een schatkamer belooft te worden voor ieder die zich met het onderzoek zijner geschriften bezighoudt. Daar de inventaris zijner nalatenschap op zijn steifdag nolaiieel is opgeteekernl en (leze inventaris tot op den huldigen dag is be- vvaaid gebleven (gepubliceerd door A. J. Ser- vaas van Rooijen en J. Freudenth.il), is men volkomen op de hoogte van hetgeen den wijsgeer heeft toebehooid en dus vrij wel by machte alles te herstellen in den staat, waarin liet zich tijdens Spinoza's verblijf te Rijusburg bevond. Aan de inwijding van de herstelde wo ning van Spinoza te Rijnsburg ging gister te Leiden een vergadering vooraf van leden der Vereeniging „hot Spinozahuis". De ver gadering werd geleid door den heer G. J. P. J. Bolland, hoogleeraar te Leiden. Daarin werd mededeehng gedaan lioo door de vrijgevigheid van den heer G. Ro senthal en H. van Kempen het bestuur in staat was gesteld allo veranderingen, die in deze eeuw aan het huisje waren aange bracht. te doen verdwijnen en alles te her stellen in den stijl der 17e eeuw, waarvan de bouw van het huisje nog de onmisken bare sporen vertoont. De heer Rosenthal was reeds vroeger tot Eerevoorzitter benoemd thans werden nog buitendien tot leden voor het leven ver klaard de hoeren prof. J. d'Auluis de Bou- ïouiil te Utrecht, sir Frederick Pollack, ba ronet te Londen, sir G. Montefiore te Lon den, prof. Willi. Bolin te Helsingfoos en de heer H. van Kempen te Amsterdam, vol gens art 3 van het Reglement en wegens de buitengewone blijken van belangstelling door lien in het streven der vereeniging be toond. De heer Van Kempen werd tot lid van liet bestuur gekozen. De secretaris, de heer Meijer, deelde ver der medo dat bij de inrichting van het in ouden stijl herbouwde huis, zoo nauwkeurig mogelijk de inventaris is gevolgd, die on middellijk iia den dood van den wijsgeer in 1677 door den notaris Willem van der Hove is opgemaakt en thans nog te 's-Gravenliage in het Archief berust en dat men van plan was de daarin vermelde boekerij geheel te herstellen en van alle brieven die nog be waard ziju, lichtdrukken te laten vervaardi gen. De werkplaats was nog niet van gereed schappen voorzien omdat men daarvan de modellen nog niet gevonden had; men hoopte dat belangstellende oudheidkundi gen het bestuur in deze van voorlichting en advies zouden willen dienen. Met een woord van dank aan allen, die reeds nu het bestuur met raad en daad had-* den ter zijde gestaan, in 't bijzonder aan den burgemeester en den Gemeenteraad van Rijnsburg besloot de secretaris zijn verslag met de hoop uit te spieken dat het herstel de Spinozahuis zou mogen strekken tot ver meerdering van den eerbied voor de wijsbe geerte in het algemeen en de kennis van Spinoza in 't bijzonder. Daarna bracht de heer dr. J. te Winkel verslag uit over den staat der boekerij. De bibliotheek, waarvan de grondslagen in het Spinozahuis gelegd zijn, bestaat uit vier afdeelingen. De eerste wordt gevormd door exemplaren van die boeken, welke Spi noza, blijkens den verkoopcatalogus van zijn inboedel zelf eens bezat. Door deze te verzamelen wenscht men niet alleen te be werken dat het Spinozahuis te beter aan zijn beroemden bewoner zal berinneren, maar ook een zoo volledig mogelijk mate riaal te leveren aan hen, die het zouden wil len beproeven door het bestudeeren der door Spinoza gebruikte boeken uit te ma ken, wat de wijsgeer aan de wijsheid van het voorgeslacht te danken had, hoe liij die wijsheid heeft verwerkt en wat alzoo de winst is geweest die hij, woekerend met het kapitaal, heeft behaald. Een tweede afdeeling wordt gevormd door verschillende uitgaven en vertalingen van Spinoza's werken. In een derde rubriek zijn geschriften over Spinoza's leer cn le- vejy bijeengebracht, niet alleen omdat in die litteratuur het meest grootschc monument van den wijsgeer door geslacht op geslacht is opgericht, maar ook omdat door zulk een verzameling, aP, zij eenmaal wat vollediger zal zijn, zóó aan de wetenschap der toe komst goede diensten zal kunnen bewijzen, wanneer de beoefenaars der wijsbegeerte daar bijeen zulen kunnen vinden, wat zij el ders of te vergeefs zullen zoeken of althans zoo compleet niet zullen aantreffen. Een vierde afdeeling eindelijk omvat die werken, welke met de vorige slechts in ver wijderd verband staan. Op het oogenblik bevat de bibliotheek nog slechts 71 boekwerken, voor het groot ste gedeelte geschenken, hetzij van bestuurs leden zooals prof. dr. Stokvis, den heer Meijer en prof. dr. J. te Winkel, hetzij vanffj den eere-voorzitter G. baron Rosenthal, die onlangs met een kostbaar geschenk van, meest alle Hebreeuwsehe, boeken de biblio theek verrijkte. De heer S. L. van Looij stond een exemplaar af van de drie door hem uitgegeven werken van Spinoza, in ver taling van W. Meijer. Zeer belangrijk was ook de schenking van de firma Nijhoff aan de bibliotheek: behalve een exemplaar der beide uitgaven van Spinoza's werken door Van Vloten en Land, nog verschillende groo tere en kleinere geschriften over Spinoza, en bovendien een voortreffelijke afdruk van liet gegraveerde portret van ^Spinoza, dat nu het Spinozahuis versiert in een antieke lijst, waarvan de heer Pit de vriendelijke schenker is. Van den heer A. J. Servaas van Rooijen ontving dc Vereeniging een bundel manuscripten, betrekking hebbend op zijn uitgaaf van Spinoza's inventaris. Een an tiek „coffertje" of schrijflessenaar schonk de hoer H. van Kempen ter completeering van het antiek meubilair. Na afloop der vergadering begaven de le den zich naar Rijusburg, ter bezichtiging van het Spinozahuis. Ie de gisterenavond gehouden vergadeiing der kiesvereeiiigmg «Nedeiland en Oraije" is candidaat gesteld voor inl van den ge meenteraad, vacatm e-Prins, district I, de heer N. van der Velden, timmeiman. A.s. Woensdagavond te acht ure zal er eene huishoudelijke vergadering van de afdee ling van Patiiinonium alhier, in het gebouw Tuinlaan, gehouden worden. De punten van behandeling zijn: 1. Ope ning 2. Notulen3 Bespreking der circu- laiie van den Bakkeisbond alhier; 4. Schrijven van het Ned. Werkliedenverbond betreffende de verpleegden in het St. Jacobsgastliuis 5. Bespreking eener klacht van de losse ge meentewei khedeu6. Iets over verzekering en pensioenen der arbeidets; 7. Rondvmag 8. Sluiting. Donderdag G April, des avonds S uur. zal m hot Veieenigingi-iokaal een openbare-amen- komst plaats hebben van de Christel Geheel- Onthouders-Vereeniging, waarin mejonkvr. H. W. Cromtuelin zal spreken over Onze roeping legen het opkomend geslacht. zal aan de Hoogst! aat nabij een nieuwe winkel geopend Hedenavond de Koemarkt temden, zooals Uiei ter slede nog niet aan wezig was, n.l. een winkel van bloemen, groen en zaden. De heer II. v, d. Kamp, die deze zaak begint, heeft gezorgd dat de eerste indruk een goede zal zijn; de étalage bevat een fraaie verscheid»!.beid bioemenmanden polten inet bloemen, fijn groen en b'nden geven een fraai geheel dat vele kijkers zal trekken en de lust tol koopen zal opwekken In denzelfden winkel tevens een bande in schrijfbehoeften, speelgoed en galanterieën zoodat vele koopeis daar wel hunne gading zullen kunnen vinden beroemde Pink BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 23 Maarl. J. II. Mak, 22 jaar, en M. Bos, 20 jaar. deboren Hermanus, zoon van II. N 23 Maart. Vendeloo en L C. van Wingerden, Singel- icrkstraat 24 Maait. Johannes Mattheu-', zoon van J. M. Niebeig en 1'. J. 13. van der Tiiijn, Ret heistraat. Jacoba Cornelia, dochter van .1. Sutlorp en J. W. van Geest, Broersveld. 25 Maart. Gij-In echl, soon van T. van E en A. .1. van der Zee, Broersveld. Johan nes Ilendiicu«, zoon van H. Verhueckx en C. M. Weber, Krcupehtiaat. Hendricu Wilhelmus Maria, zoon van A. J. Groen hor si en F. M. L. von Schijridel, Breedstraal Overleden 23 Maart. Cornells Hoek, ou I 33 jaren, Oostsingel. Bij Koninklijk be-iuit is aan liet beduur der luu ddra ver ij-vereeniging «de Eendracht" alhier vergunning verleend tot het houden eeuer verloting van paarden, wagens, koeien, schapen, pluimgedierte en andere vooi werpen tot den landbouw betiekkelijk, ter gelegen heid van een door de vei eeniging te houden harddiaverij, met recht daartoe uitlegeven 3000 loten a 1 1 per lot. 'Voor de betrekking van bode van het Ontleding Ondersteuningsfonds onder de zin spreuk «Algemeen Belang" hebben zicli aan gemeld 164 sollicitanten. 'Naar wij vernemen worden pogingen aan gewend om een vaeantie-kolonie op te richten. Door verschillende dames en heeren wordt dit plan zeer toegejuicht. 'Doordien de milicien T. Vermeer (No. 24) voor den dienst is afgekeurd, zal worden opgeroepen No. 46, zijnde P. Bakker. i 30 ets. per regel. Er bestaan in liet leven der vrouw twee tijdstippen gedurende de welke er waarlijk tnoeielijke oogenbükken zich voordoen en die de gezondheid op ernstige wijze kunnen schokken. De eerste is die der vorming, wanneer het jonge meisje vrouw wordt. Groote voorzorgs maatregelen zijn noodig te nemen. Het tweede tijdstip is de zoogenoemde kritieke leeftijd. Waai lijk dit laatste tijdstip is wel het ge vaarlijkste. De vrouw heeft sedeit jeugdigen leeftijd alle soorten van ongevallen kunnen verdiagen, welke haar gestel, haar bloeden hare zenuwen hebben kunnen verzwakken. Onder die omstandigheden is zij niet meer oo geschikt aan de ongevallen aan dien leef tijd verbonden weêrstand te bieden. Het is ver.-t.mdig en vooizichtig de gevaren er van te voorkomen. Het zekerste middel bestaat zeker daarin om de krachtigste spierversterker en de beste hernieuvver van het bloed te gebruiken. De Pink Pillen van Dr. Williams geven het zekerste resultaat. Men moet ze bij de gei ingste gewaar wordingen aanwenden. De heer M. D. de Regt, B 13 Lange Noordstraat, te Vli«singen, schrijft onsdaai- omtrent het volgende Mijne vrouw leed gedurende tien maanden op eene vieesehjke wijz» aan de maag, elk voedsel dat zij gebruikte kon zij niet in haar lichaam houden en braakte het onmiddellijk weder uit, hoe weinig het ook ware. Verder had zij pijn in tug en lendenen, volstrekt geen shvap, geen eetlust en was bijna niet in staat haie huiselijke bezigheden te ver richten. Geneeskun dige hulp mocht ba ir niet baten, wij waren ten einde raad. Toe valliger wijze lazen wij in de «Vlissmg- sche Courant" de wondervolle genezin gen zelfs in onze woonplaats door de Pillen vei kregen. Na de eerste doos gevoelde m ij n e echtge noot e zich reeds veel vellicht, en zeven doozen gebruikt te hebben is zij volkomen genezen. De pijn is veidwenen en de eetlust is leiug gekomen, ja zij is om zoo te zeggen hongerig geworden en de loomheid is ook verdwenen. Ziehier woordelijk wtèi gegeven wat haai echtgenoot ons schrijft: Waar ik kan en gelegenheid vind zal ik Uwe Piek Pillen n Dr. Williams ten sieikste aanbevelen Verdeie aanbeveling dunkt ons is over bodig, een ieder kan zich van bovenstaande verklaring persoonlijk rekenschap geven. Prijs f 1.75 p-r doos; f9.per6 doozen, Veikrijgbaar bij J. H. I. Snabilié. Steiger 27, Rotterdam, eeuig depothouder voor Neder land en apotheken. Franco (oezen ing tpgen postwissel. Daar het do»! dezer geneeswijze is de her nieuwing van hel bloed en de verstci 1,'og der spieren, -trekt haie werking zich op vele ziekten uitbloedarmoede, reumatiek, heup jictit, zenuwpijn, verlamming, rnggemergs- ziekte. St. Vitus dans, hoofdpijn, zenuw achtigheid, kiieten, en?. De Puik Pillen hergeven de sehoone kleuien aan de bleek gezichten, handelen in alle gevallen van verzwakking en hebb»n eene wei kdadige handeling op alle ziekten veroorzaakt dooi lichamelijke en geestelijke o>ei-panning en door buitensporigheden. bemiddeld, had opneming in eeu krankzinni gengesticht verzocht." z> H In de «Bossche Cour." vinden we een inge zonden stuk van den broeder van den krauk- zinuige, waarin deze schrijft «Aangezien ik mij Maandag 21 Maart vijf malen bij deri heer commissaris van politie vervoegde, om den bekenden woesteling te arresteeren en onschadelijk te maken, werd mij gezegd, dat hij niets met hem te maken had. «Hierna vervoegde ik mij bij den WelEd. Ge-trengen heer officier van justitie, welke mij weder naar den commissaris van politie terugwees. «Wanneer men de courant van Donderdd" 23 dezer inziet en het treurig diama lee-l, zal meu hieruit begrijpen, dat het hier dé spreuk geldt: «ris het kal! verdronken is, wordt (Je put gedempt." ÊimJtS»8ïfM»lï5«tlElll. Een rijkedame welke door dr. Nichol-on's kunst-trommel vlies van liardhoorigheid en oorsuizen genezen, heelt aan zijn Instituut een ge schenk van 20 000 Maik aangeboden, ten einde daarvoor doove en haidhootige peiso- neti, die geen middelen bezitten zicli het kunst ti om mei vlies aan te setraflen, dit gratis te verschaffen. Brieven te ailic—eeren Ri chardson Bros. 9, Gieat Russell Sti eet, London, W. C. Inhoud van 110. 21Monsieur de l'Espi- nay, door dr. Jan ten Brink (vervolg)De Nederlandscli Hervormde Kerk te Over- schie, door P. van Groningen, niet illustra tion Tristan en Isolde, door Mclati van Java (slot) De scheidingLoon in Austra lië; Gravure. Missionarisschool in China Advertentieblad; Graaf von Ballestrem, met portret; Allerlei; Van Week tot Week; Advertentiën. Inbraak 'In den afgelo-pen nacht heeft een brutale inbraak plaats gehad itt de win kei magazijn en van den boekhandelaar II. A. Hofmans aan de Zwarte Uondstrant no. 3/7 te Rotterdam nabij hel Beursstation. De dieven hebben zicli toegang verschaft door middel van valsch» sleutels of loopers. Zij hebben de toonbankladen opengebroken en ca. f200 aan specie ontvreemd benevens een aantal pennemessen. De brandkast hebb»n zij alleen aan de buitenzijde geïnspecteerd; er werden afge brande lucifers en kaarsvet om heen aan getroffen. De diefstal weid ontdekt toen -Ie winkelbedienden hedenmorgen ten 8 uur in het winkeimagazijri kwamen en het .-lot dei- buitendeur verwrongen bevonden. Het ouderzoek wordt geleid door den inspec teur der justitieele politic, den heer P. J. Bongaards. De moord te 's-Heriogenbosch. Onze Bossche correspond! nl schrijft ons dd. 24 Maarl «Hedenmoigen is het kleine slachtoffer van den mooid door een waanzinnige, be graven. De moeder, hel was haar eenig kindje, is tijdelijk van hier vertrokken, dam men voor haar vieesde, wanneer zij in de zelfde omgeving bleef. Het kind is gevallen als offer van den onbegrijpelijken scluoom van justitie en politie bij het vei vvijdereri van een, voor de maatschappij gevaarlijk persoon. Het is een feil, dat R., na eeri poging tot zelfmooid gedaan te hebben, in het gesticht der broe ders de Deo weid opgenomen, die in de meening verkeeiden/dat hjj een zenuwlijder was. Toen het echter den broeders bleek, o. a. na het intiappen der poort, dat zij, met een krankzinnige te doen hadden, verwittigden zij de politie, die onbegrijpelijk genoeg hom weer naar zijne familie teruggebracht, met het bekende tteurige gevolg. De familie, on- Het ongeval van de Prinses Marie. In de zitting van den Raad van Tucht, gisteravond te Amsterdam gehouden, werd voortgezet de behandeling van de zaait te gen kapitein T. van der Lee, gezagvoerder op het Ncderlandsche stoomschip Prin ses M a r i e, welk schip in den middag van 19 October stootte op de zgn. Strooniklip ten noorden van Java. Het schip was daar door zóó ernstig beschadigd, dat het zijn reis naar Padang opgeven en naar Tand- jong-Priok moest terugkeeren. De kapitein verklaarde indertijd, dat hij steeds zijn passage nam ten noorden van de stroomklip. Naar verklaring van deskundi gen stond er op 600 Meter van de klip 25 tot 30, ook wel 50 vadem water. Tijdens het ongeval passeerde hij de klip op een halve mijl afstand. Dat hem ditmaal een ongeval overkwam, schreef de kapitein toe aan bo demverandering van de zee, dus „force ma jeure". Ook gisteravond legde kapt. Van der Lee eeu dergelijke verklaring af. Overdag volg de liij altijd dezen weg, d. i. benoorden Dwars-m-den-weg, omdat dit hot kortst was. De kapitein vaart leeds 23 jaar voor de maatschappij, waarvan 10 jaar als gezag voerder. Van kwart over éénen af, was de kapitein aan dek met den len en den 4en officier. Vroeger passeerde de kapitein zelfs kor ter nabij de stroomklip. Reeds bij de pei ling om 2.30 uur (dus een kwartier te vo ren), ontdekte men dat er een sterke stroom stoud. De kapitein gaf toen tweemaal last twee streken liooger te sturen. De koers werd van N.W., W.N.W. De kapitein kon niet aan de kleur van het water zien, dat er gevaar dreigde. Bij de voorlezing van de getuigenverkla ringen, maakte kapt. Van der Lee verschil lende aanmerkingen op de verklaring van den roerganger W. G. Simmer. Volgens hem was o. a. de afstand, waarop men de stroom klip passeerde, acht scheepslengten grooter dan Simmer zeide. Toen de verklaring van J. Bakker, kwar tiermeester, was voorgelezen, kwam kapt. Van der Lee op tegen de bewering, dat de klip zich waarschijnlijk verder onder water uitstrekt. Na het ongeval bezocht hij de klip met het gouvernementsvaartuig D e Lucifer. Er werd toen 6 vaam water ge lood op de ondiepste plaatsen bij het eiland. De lengte van dc klip bleek bij opmeting 50 M. te zijn, terwijl Bakker dacht een tjalk lengte, d. i. 15 M. Ook bestreed kapt. Van der Lee wederom het beweren dat de P r i n- s e s Marie op één scheepslengte van de klip af was. Hiernaar gevraagd, zeide kapt. Van der Lee ,dat op 600 M. geen ondiepte word gevonden bij het latere onderzoek. Kapt. Van der Lee legde nog over een bericht van de „Java-Bode", waarvan hij daags vóór zijn vertrek uit Tandjong-Priok kennis nam. Daarin was vermeld dat de C e 1 e b e s 15 October passeerend langs de zuidkust van Krakalau, eenige vulkanische werking in zeo had bespeurd, nrisehien was dit in verband te brengen met een bodem- werking ten noorden van Krakatau, d. i. bij de stroomklip. Get. v. Stobbe, lo off., was tijdens het on geval met den kapitein op dc brug. De strooniklip kwam oven voor de peiling van half drie, d. i. 20 minuten voor het ongeval, in het zicht. De koers was W., maar omdat er eeu strooming om de Zuid, naar de stroomklip toe was, veranderde men den koers in W.N.W. Om 2.40 uur werd weder om van koers veranderd, nl. naar N.W. Bij het ongeval was het schip 800 a 900 M., dus S of 9 scheepslengten van de klip af. Get. maakte deze route reeds drie- of vier maal. De bekorting was daardoor een half uur. (De kapitein dacht een uur). Opgemerkt werd door een der leden van den Raad dat het beter was geweest, dade lijk N.W. te sturen toen de stroomklip in het zicht kwam, en niet eerst te peilen. Op een vraag van kapt. Van der Lee, zeide get. dat hij de vorige reis, onder com mando van kapt. Visser dezelfde route heeft genomen. Hij passeerde toen Engel sche mijl verder van de klip. Door kapt. Van der Lee werden overge legd verschillende glaasjes met scheikundig onderzochte stoffen. Deze stoffen vielen bij het ongeval op het dek. Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat het slib uit de zee is, zoodat hierbij aan vulkanische werk zaamheid moet gedacht worden. De uitspraak in deze zaak zal nader be paald worden. De uitspraak in de zaak van kapt. Kra mer, gezagvoerder op De Adelaar, is uitgesteld tot de volgende zitting. De Koninginnen te Rotterdam. 'Men seint ons uit Rotteidam: De burgemeester deelde hedenmiddag schriftelijk aan de leden van den gemeente- raed mede, dat de Koninginnen dezen zomer tweemaal Rotterdam zullen bezoeken, nl. in

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2