52sie Jaargang. Zondag 26 en Maandag 27 Maart 1899. No. 9894. Derde Blad BINNENLAND. Uit de Staatscourant. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Gemengd Nieuws. (»D.-C.") SCIIEDAMSüHE CiDURMIT. Deze courant verschijnt dagelijks* met uitzondering van Zon- en Feestd.ven. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardin«en fl i .'25. Franco per post fl. 1.63. D Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen '10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor liet eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Botcrsfraat 68. Prijs der Advertentiën: van i7 regels 90 cents; iedere regel meer 12'j cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentien bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde hleine nUrrrtetitiiiu opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. In tere. Telefoon Ao. 123. Vorstelijk bezoek te Haarlem. Omtrent het bezoek der Koninginnen te Haarlem ontleonen wij nog het volgende aan de „Opr. Haarl. Ct." H.H. ALM. bezichtigden met zeer veel belangstelling de tentoonstelling van afgiet sels van beeldhouwwerken van eenige Hm doc-monumenten op het eiland Java, ter wijl de lieer Von Saher verschillende bijzon dcrlieden mededeelde omtrent de monumen ten en de mythologie der beelden. Daarna werden door H.H. M.M. bezich tigd de andere lokalen van het Museum van Kunstnijverheid en ock een viertal vertrek ken, die vroeger door vorstelijke personen waren bewoond en thans nog in denzelfden toestand als vroeger waren. Uit ds verschil lende vragen en opmerkingen, die H. Al Koningin "Wilkelsmna deed, bleek, dat H M. van een en ander op de hoogte was en 11 er belang in stelde. H. Af. gaf ook Haar verlangen te kennen de school van kunstnijverheid te zien met de leerlingen, wat zij zeer gaarne zou doen De lieer Von Saher kon aan dit verlangen niet geheel voldoen, daar de meeste leerlin gen ter gelegenheid van het bezoek der Ko ningin vrijaf hadden gekregen. H. Af. de Koningin-Moeder zeide, dat H. H. Af. Af ook eigenlijk vooruit Haar verlangen had den moeten kenbaar maken. In de houtsnij- en boetseerklasse waren echter nog eenige leerlingen aan het werk Een dezer, Gieham gelieeten, moest op het verlangen van H. M. Koningin Wilhelmina aan een houtsnijwerkje beginnen, opdat H M. dit kon zien. Met een en ander betuigde H. M. Ilarc ingenomenheid. Ook werd freu le Van Lijnden, een der leerlingen, aan H. M. voorgesteld. H. AI. de Koningin-Afoeder deed weer in zonderheid vragen omtrent de organisatie der school, het aantal leerlingen dat er op ging en het onderwijs, dat er op wordt ge geven. Verder werden door de koninklijke bezoeksters de verschillende andere lokalen der school en de werkstukken der leerlingen bezichtigd en richtte H. Af. Koningin AVil- helmina ook tot sommige der leerlingen een vriendelijk woord. Alet zeer veel belangstel ling werd aldus een en ander in oogen- schouvv genomen en de heer Von Saher had tal van vragen te beantwoorden. In de raadzaal werd aan II. H. M. Af. thee aangeboden. Alvorens te vertrekken, plaatsten H. H. Af. M. nog Hare liandteeke- ningen in het „boek van de kroniek van liet Museum" welke handteekemngen II. H. M. Af. schreven met dezelfde pen waarmede ook andere vorstelijke personen hun hand- teekening hadden geplaatst. Te circa 4A uur verlieten II. H. M. Af. deze inrichting. Langs den Dreef, Groote Houtstraat ging daarop de stoet naar het Raadhuis. Te 4.36 ure stegen H. H. Al. Al. aldaar af en brachten een bezoek aan het Stedelijk Museum van Schilderijen en Oudheden, welke kostbare instelling vroeger meerma len door H. H. Af. Af. was bezocht, en het geen wel als een blijk van H. M. grooten kunstzin mag worden beschouwd. Rondge leid door den burgemeester en de leden der commissie van toezicht op het Museum, de heeren H. J. Scholten, voorzitter, en C. J. Gonnet, secretaris, en den heer P. C. van Vlissingen, bewaarder van het Museum, be zichtigden de Vorstinnen met ongemeene belangstelling de oude schilderstukken, voornamelijk van Frans Hals, terwijl de tentoongestelde teekeningen van C. van Noorde, alsmede verschillende zeldzame ge zichten in ICennemerland, tot den Stedelij- keu Atlas behoorende, H. M. bijzondere aandacht trokken. Hierop namen de Vorstinnen de Raad zaal en burgemeesterskamer in ougen- schouw. Bij het binnengaan en het verlaten van het Raadhuis begroetten H. H. Af. M., ver toevende op de groote trap, de juichende menigte met herhaalde huigingen op de minzaamste wijze. Na het bezoek aan het Stedelijk Museum werd nog een rijtoer door de stad gemaakt op verzoek van H. M. de Koningin, langs de navolgende wegen: Zijlstraat tot aan Zijl vest, brug over, Leidschevaart tot aan Leid- schestraat, brug over, Wilsonsplein, Raam- vest, Groote Houtbrug, Houtplein, Wagen weg, Florapark, Hazopaterslaan langs Her tenkamp naar Kleinen Houtweg, over Klei de Houtbrug, Kampervest, Turfmarkt, Spaarne, Damstraat, Klokhuisplein, Rivier- vischmarkt, Groote Markt, Barteljoris- straat, Kruisstraat, Kruisweg naar Stations plein. Op het perron van het station verdrong zich natuurlijk reeds vroegtijdig een talrij ke menschenmassa, die getuige wilde zijn --het vertrek der Vorstinnen. Onder luid gejuich verschenen de Konin- fffflnen, na zich slechts kort in de restau- ron, en bestegen, na een kort afscheids woord tot den burgemeester, opnieuw Haar dank betuigende voor de door hem genomen moeite en Haar instemming betuigende met het bezoek, liet gereedstaande spoorwegrij tuig met Prinses Elisabethvoor het ge volg waren als gewoonlijk een tweetal ande- re waggons gereserveerd. De Koningin-Afoeder liet eigenhandig het portier zakkenKoningin Wilhelmina zeide nog een enkel woord tot den burgemeester en hoog met het bouquetje rozen, dat bij de aankomst op den Kruisweg in het vorste lijk rijtuig geworpen was naar beide zij den van den waggon om de verzamelde me nigte knikkend te danken voor de Haar ge brachte hulde. Juist op den aangegeven tijd werd het sein tot vertrek gegeven en, begeleid door de reeds vroeger genoemde heeren Rauiven- hoff en Van Swieten, stoomde de Koninklij ke trein onder geestdriftvol gewuif en ge roep der omstanders het station uit, weder om de aangenaamste herinneringen achter latende. De Koningin te Amsterdam. De opperkarnetlieer en de chef van liet Militaire Huisvuil Hare Majesteit deKoningin maken bekend, dat Hare Majesteit deKoningin op Woensdag 12 April a.«. in itet Paleis te Amsterdam gelegenheid zal geven bij floogst- dezelve hunne opwachting te maken des voormiddags te 10 uien aan militaire autori teiten en des namiddags van dienzelfden dag te een uur aan civiele autoriteiten. Op Donderdag 13 Apt il zal Hare Majesteit te 10 uren voormiddags aan commission ge legenheid geven hunne opwachting te maken, teivvijl om 11 uren door Hare Majesteit aan paiticulieren audiëntie zal worden veileend. U<'g«neii, die verlangen daartoe te woiden toegehven, wot den uitgenoodigd zich in te schrijven up eene der lijsten welke aan ge zegd Paleis gereed vullen bggen, van heden af tot en met Zateidag 1 April des avonds te 8 uien, op welken tijd de lijsten zullen worden gesloten. (sSt.-Ct.") De industrieschool voor meisjes te 's-Gra ven li age ontving Donderdagnamiddag ge heel onverwacht een bezoek van hare be schermvrouw, H. M. de Koningin-Aioeder. Rondgeleid door de directrice, mejuffrouw Beydals, vertoefde Hare Alajcsteit bijna twee uren m de verschillende schoollokalen, daarbij groote belangstelling toonende in het onderwijs en de inrichting van het ge bouw. Bij deze rondwandeling onderhield II. AI. zich met onderwijzeressen en leerlin gen en bij herhaling gaf zij hare tevreden heid en ingenomenheid tc kennen. Zooals bekend, is door den dood des hee ren Van den Berg, het presidentschap der Javasche Bank te Batavia vacant. Naar wij rat Indic uit goede bron verne men, is aan den heer Tli. J. van Haren No- man, directeur der Nederlandsch-Indisehe Handelsbank te Amsterdam, dit president schap aangeboden en, als vrij even goed zijn ingelicht, moet hij hiervoor bedankt heb ben. („Tel.") De gep. kapt. ter zee J. II. Commijs is te 's Giavenlmge op ruim CO-jarigen leeftijd overleden. Burgerlijke Stand van Overschie. O v w i leden: 18 Maait. SI. Zuilhof, 75 j. 20. C. M ulijn, 5 j. W. Ouvuimhjk, CO j. P. Bieugom, 90 j. J. Huisman, '25 j. |*atiezaal te hebben opgehouden, op het per- Bij Kon. besluit is voor het tijdvak van 1 Sept. tot en met 31 Aug. 1900 benoemd tot leeraar aan de Rijks H. B. S, te Aliddelburg C. D. A. Zimmerman, le luit. der art. te 's-Gravenhage. Bij Kon. besluit is aan Th. Kieffer, geb. te Bieding in Elzas-Lotharingen, vergun ning verleend tot het geven van hooger onderwijs aan een bijzondere school van hooger onderwijs te Wernhout, gemeente Zundert, Bij Kon. besluit is aan J. G. W. L. Kos ters, geb. te Laar, Duitschland, en J. B. Aluller, geb. te Romanshorn, Zwitserland, vergunning verleend tot het geven van hoo ger onderwijs aan een inrichting van hooger onderwijs, genaamd „Collegium Canisia- num", gevestigd te Eksaten in de gemeente Horn. Bij Kon. besluit is de duur der detachee ring bij de landmacht in West-Indië van den 2n luit. der inf. L. van de Pol, met één jaar verlengd en alzoo nader bepaald op drie jaren. Bij Kon. besluit zijn met den 2n Dinsdag der maand Mei benoemd tot lid van den Kolonialen Raad in de kolonie Curasao de heeren J. B. van der Linde Schotborgh en Leon V. Leyba. Bij Kon. besluit is de O.-I. ambtenaar met verlof dr. F. Beijerinck, laatstelijk in genieur 2e kl. bij den dienst van het mijn wezen in Ned.-Indië, op zijn verzoek wegens physieke ongeschiktheid met 1 April a.s eervol uit 's lands dienst ontslagen. De heer G. Alaclean, bij Kon. besluit dd. 5 Nov. 1898 benoemd tot consul te Tacna, is in die hoedanigheid door de Chileenschc Regeering erkend. Door de Arrond.-Rechtbauk te Zwolle is ter vervulling van de vacature van kanton rechter te Kampen opgemaakt de navolgen de alphabethisclie lijst van aanbeveling mr. N. C. II. van Daalen Wetters, kanton rechter te Heusden; mr. F. O. van der Dus- sen en mr. G. J. van Everdingen, beiden griffiers resp. bij de kantongerechten tr Kampen en te Tiel. Door do Arrond -Rechtbank te Roermond is ter vervulling eener reclitersplaats in dat college opgemaakt de navolgende alphabeti- sche lijst van aanbevelingmr. R. A. G. AI. baron De Bieberstem Rogalla Zawadsky, mr. J. D. Pasteur en jbr, mr. H. C. Quar- les van Ufford, subst.-griffiers bij de Ar- rond.-Rechtbanken te Roermond, Almeloo en 's-Gravcnhage. Bij Kon. besluit is lo. aan na te melden officieren bij dienst doende schutterijen, op hun verzoek, eervol ontslag verleend a. bij die te Den Helder, aan J. C. Slis als majoor-commandant b. wegens verandering van woonplaats bij die te 's-Gravenhage, aan \Y. J. Guise als 2de luitenant; c. onder gehoudenheid dat zij de op hen uit kracht der wet nog rustende verplich tingen als gewoon lid der schutterij vol bren gen bij die te Deventer, aan B. Ankersmit als lste luitenant; bij die te Stad-Almelo, aan mr. E. B. B ten Cate, als kapitein-commandant; bij die te Alaastricht aan P. C. Hueuges en E. A. H. J. Crete, beiden als 2de luite nant en zijn 2o. bij de dienstdoende schutte rijen benoemd bij die te Delft, tot lste luitenant II. Adam, J. Planteydt en J. Huidekoper, al len thans 2de luitenant; bij die te Hoorn, tot kapitein, S. C. Ver wijs en P. Best, beiden thans lste luite nant tot lste luitenant, W. Keestra en dr. D. Knuttel, belden thans 2de luitenant; bij die te Amersfoort tot lste luitenant, J. A. T. II. F. van Rijswijk de Jong, thans 2de luitenant; bij die te Ilarlingen, tot 2de luitenant, mr. AI. Goslings, thans korporaal bij die te Stad-Almelo, tot kapitein-com mandant W. Bouman, thans schutter; tot lste luit. D. Hoogendoorn, thans 2de luitenant bij die te Alaastricht, tot 2de luitenant, C. G. L. H. van Hasselt eu jlir. mr. C. J. Al. Ruys de Beerenbrouck, beiden thans 2de luitenant a la suite. Bij Kon. besluit is lo. aan na te melden officieren bij rus- tonde schutterijen, op hun verzoek, eervol ontslag verleend a. ra do provincie Zuid-Holland, 11de ba taljon, aan S. J. van Efferen, als lste-luit. in de provincie Zeeland, 2e bat., aan M. Gvan Stapels, als lste-luit. in de provincie Friesland, 7de bat., aan J. de Jong, als kapitein; in do provincie Limburg, 8ste bat., aan W. H. Saar, als 2de-luitenant; b. wegens verandering van woonplaats in de provincie Zuid-Holland, 5de ba1., aan E. A. de Gruyter, als 2de luitenant in de provincie Limburg, 8ste bataljon, aanG. A. H. Castermans, als 2de luit. en zijn 2o. bij de rustende schutterijen be noemd in de provincie Gelderland, 14e bat. tot majoor-commandant H. Bccreking Vinc- kers in de provincie Zuid-IIolland, 5de bat., tot 2e-luit., C. van der Gicsen Jr., thans sergeant; 12e bat., tot le.-luit. P. Emans, thans 2e luit.tot 2e luit. J. L. Troost en C. In 't Veld, beiden thans sergeant; in de provincie Zeeland, 5e bat., tot 2de luit., A. A. Al. Dauckaert, thans korporaal in de provincie Friesland, 7e bat., tot ka pitein, II. Reitsma, thans le luitenant; in de provincie Limburg, 8e bat., tot 2de luit., J. M. H. Lalieu en G. J. H. Prick, beiden thans schutter. Tot voorzitter der Fransche Academie is voor 1899 gekozen Brunetière, tot kanselier, volgens gewoonte, het jongste lid Eug. Guil- luume. Donderdag 18 Mei verkiezing van een op volger van Edouard Hervé. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Nieuwerkerk a/d. IJsel, J. Lammei'ts van Bueren, te Bunnik en Vechten. Bedankt: voor Tei kapte, door J. L. de Mol Moncourt, te Diogeham. Oun Gerei". Gevi. Bedankt: voor 's-Gravcnhag-*, door IJ, N. Beveiriui-, te Midilelbuig. Gerei'. Kerken. B e r o e e nte Ee, G. P. Obet man, te IJlst. Hooger Onderwijs. Amsterdam. Bevorderd tot doctor iu de rechtswetenschap op stellingen de heer F. M. P. de Rijk, geboren te Soerabaja. Leiden. Eeiste gedeelte van het artsexamen afgelegd door den lieer VV. A. A. Tuyt. Be vorderd tot arts de lieer G. J. M. Couvée, Utrecht. Bevorderd tot semi-arts: de hee ren J. II. C. Taylor, J. B. van Leent en C. Bon Cz. Groningen, Het piopnedeutisch examen in de godgeleerdheid is met goed gevolg afge legd door den lieer F. Fokkoma. Middelbaar Onderwijs. Benoemd tot leeraar in de wiskunde aan de H. B. S. ie Hoorn de heer A. Toxopeus, leeraar aar de zeevaartschool te Groningen. Zaak— Van Hall. De heer Louis Jacobs te Amsterdam, de voornaamste getuige in de zaak Van Hall Haas vertelt aan iedereen in de stad, die maar tyd heeft om te luisteren, bijzonder heden omtient het aanstaande proces en verwekt hierdoor meermalen volksverzame lingen. Naar wij vernemen zijn tegen hem twee processen-verbaal opgemakt, o.a. een wegens beleediging van mr. J. B. Polenaar. (»N. v. N.") Een gezond leroep. Heden vierde de oud-kapitein terkoopvaardy Atze Joostes de Boer te Dordrecht, onder groote bdang-lelling van talrijke kinderen, klein- en achterkleinkinderen zijn lölsten jaardag. De oude man is nog gezond en vroolijk, maar zijn geestvermogens, gezicht en gehoor zijn niet meer in den goeden toestand van voorheen. Ook gaat hij niet meer uit. Hen geurmaker. Dezer dagen gebeurde het te Breda, dat een tonnetjesman, die in een woning aan de Bieststraat zijn taak volbracht en zich daar voor naar den zolder begeven moest, met ton eu al door het plafond liecnzakfe en zoo in de woonkamer terecht kwam, waar het huisgezin juist aan tafel zat. 't Laat zicli denken, dat dc eetlust den aanzittenden geheel verging. Een geluk bij een ongeluk was, dat niemand, ook de ton netjesman niet, noemenswaardig letsel be kwam. 't Was trouwens toch al een lieele con sternatie. („N. B. C.") Teleurstelling. Het is bekend, dat in de armere buurten dikwijls personen opstaan, o van die goede meuschen, die hun buurtgenooten in hun zwak van niet best te kunnen sparen te hulp komen en voor hen bereidwillig de functie van kassier op zich nemen, natuur lijk onder belofte op een bepaalden tijd de hun toevertrouwde dubbeltjes weer af te dragen. Zulke kassiers stichten gewoonlijk een vereeniging, waarvan zij dan natuurlijk het penningmeesterschap waarnemen. Aleermalen hoort men dan later, dat juist tegen den tijd dat de uitkeeriug van de toe vertrouwde giften zal plaats hebben, de pen ningmeester er met dc kas van door is ge gaan of dat het geld zoek is. Doch dit schrikt de onnoozelc gansjes van huismoe dertjes met af. 't Is toch ook zoo voordeelig een jaar lang elke week één of twee dubbel tjes te betalen en dan na 52 weken zoo ra eens 5 of 10 gulden of de waarde aan goede ren daarvoor te ontvangen, 't Is alsof je zoo'n groot bedrag in eens ten geschenke krijgt. En zoo geschiedde het, dat in de Israëlie- tische buurt een groot aantal huisvrouwen een jaar lang aan een op Rapenburg te Am sterdam wonend persoon haar dubbeltjes toevertrouwden, waarvoor de betreffende gezinnen in de Paascliv.eek van paasclibroo- den en kruidenierswaren zouden voorzien worden. Doch zooals reeds zoo dikwijls ge beurde en nog vaker gebeuren zal, toen de tijd van betaling kwam was er geen geld de man had het met zijn gezin verteerd. De tijden zijn ook zoo slecht tegenwoordig Naar men ons mededeelt, verkeeren wel een honderd en vijftig arme Israëlietisclie gezinnen daardoor in ongelegenheid. („Tel.") Dieverijen. Te Berlijn zijn in den laalsten tijd een aantal personen gevangen genomen, die hun werk maakten van het stelen in groote winkels. In het afgeloopen jaar zijn een honderdtal aangehouden, waaronder enkele bedienden, maar veelal geheele benden, gezinnen van ouders en kinderen, broeders en zwagers, die geregeld op drukke uren in de magazijnen rooftochten deden. In éen werden alleen in December een dertigtal betiapt, die een schade van 15,000 mark hadden toegebracht. Al weer een. Uit New Yoik wordt bericht dat de kruit- molen van Dupont te Perrus Grove (New- Yeisey) in de lucht is gevlogen. Drie arbeiders werden gedood en een hondeidtal gewond, teiwijl tal van huizen beschadigd zijn. De lynchwet. Onlangs is een bende van zestig gemns- kerden bij nacht de gevangenis der stad Missouri binnengedrongen; zij maakten zich meester van een landloopsr Summer®, dien zij vervolgens op de schooispeelpiaats naakt aan een boom bonden en met veertig zweep slagen tuchtigden. Daarop werd hij vrijgela ten onder voorwaaide van nimmer een voet in die streek meer te zetten. Vervolgens wer den neg vijf anderen uit de gevangenis ge baald eri in eeu steengroeve op dezelfde wijze behandeld. Een aliei curieust voorstel moet in de wet gevende macht van den Staat Missouri door eenen Nicholas gedaan zijn, ten einde het lynchen le keer le gaan. Hij wilde, dat ge vangenen, die gevaar liepen gelyncht te wor den, vooi laan door den sheriff, op straffe van zware boete en ontslag, van wapenen zouden worden voorzien. Gesneuveld, maar niet dood. Dat een man sinds jaar en dag zijn eigen doodsakte in den zak draagt, is zeker wel eeu zeldzaamheid. De gelukkige is een Duitsch veteraan te Mehsaek (Oost-Pruisen), zekere Ferdinand Doering. Deze had de veldtochten van 1864 en 1866 meegemaakt en werd in 1870 bij het Oost-Pruisische infanterie-regement 44 inge deeld. In den slag bij Metz, den 14den Augus tus 1871, werd hij door een granaat neer geveld, Terwijl zijn nevenmannen en de bevelvoerende luitenant gedood waren, bevond Doering zich echter slechts in een lethargie die op den dood geleek een granaatscherf had lipm zwaar verwond aan de rechterborst. Zoo werd hij door de hospitaalsoldaten ge vonden, en daar men hem voor dood hield, nam men het herkenningsteeken dal iedere soldaat te velde om den hals diaagt, af. Doering werd op de veriieslijst als dood inge schreven, en aan zijn familie weid zijii doods akte gezonden. Vier-en-twintig uur lang lag de zwaarge wonde nu onbewegelijk op het slagveld. Toen echter de rij aan hem kwam om in den schoot der aarde te worden neergelegd, berneikten de soldaten die deze treurige taak vervulden, nog eenig leven iu hem en brachten hem naar liet veld-Iazaret te Noisseville. De veteraan wordt nog dikwijls aan deze ernstige episode in zijn leven herinnerd door hevige pijnen in rug en borst en doos- zijn doodsakte. Vermelding verdient nog dat Doering ook op een gedenkteeken als in den ooi log gesneu veld staat aangeteekend. Te Graudenz kan men op een heuvel een gedenkteeken vinden ter herinnering aan de gesneuvelden van het infantei ie-regimeut 44, en onder de daar ver eeuwigde namen der dapperen komt ook die van Doering voor. Een komkommer. Afidden in den nicuwerwetscher winter reeds een smakelijke komkommer. Een kat die sigaren rookt heeft men na tuurlijk alleen in Amerika. William Thomp son in Glenvvood, Susquahanna County, is iu het bezit van een zoodanige kat. Dat bui tengewone dier kwam voor een jaar in bo vengenoemd huis en vond daar een welwil lende opname. Spoedig betoonde de geadop teerde kater een zeldzame voorliefde voor don rook, dien de hoer Thompson uit zijn sigaren blies. Wanneer deze na het middag eten eens rookte, zat de kat naast hem eu ademde met zichtbaar welbehagen den geur in. Op een goeden dag kwam de heer Thompson op de gedachte, het dier ook eens een sigaar aan te bieden. Hij deed het en wat gebeurtde wonder bare kater liet het smokertje niet vallen, in tegendeel, hij zette zich op zijn achterpoo- ten en ging zelf zitten rooken. Een drag mankeerde slechts om het kunststuk geheel tot zijn recht te brengenzijn voorste tan den waren te scherp en heten de sigaren voortdurend stuk. Daarvoor was echter ge makkelijk raad te vinden. De lieer Thomp son vervaardigde een houten sigarenpijpje eu nu kon Tom zich ten volle aan het genot overgeven. Bij het sigaren-rooken behoort echter ook het bierdrinken. Ook dit heeft het dier zoo flink geleerd, dat het nu eiken dag zijn potje drinkt.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 9