52"e Jaargang. Woensdag 29 Maart 1899. No. 9896. Tweede Blad. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. Kerk en School. Gemengd N i e uw s. SMEIMNKM COURANT, Deze courant verschijnt dagelij'ks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingeii lï. 1.25. Franco per post fl. l.Go. Prijs per weekVoor Schiedam en V1 a a r d i n g e n 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adverlentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau s Boterstraat «8. Prijs der A d v e r ten t i n Van 17 regels fl. 0.90 iedere regel meer 121'* cents..Reclames 00 cents per regel, Groote letters naar de plaats die/ij innemen. Adv ertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde 1kleine aflccrlenliën. opgenomen tot den prijs van 4-0 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Inferc. Telefoon Aio. 123. Ontwapeningsconferentie. Schier eiken dag vindt men tegenwoordig in de buitenlandsche pers berichten over de aansta inde conferentie, die kant noch wal raken. Wij achten het onnoodig ze telkens tegen te spreken. Maar enkele van die berichten doen door de gansche pers van Europa de ronde en daarom kan het zyn nut hebben de onjuist heid er van te constateeren. Zoo bijv. wordt er gesproken van een ver zoek der Russische regeering om de uitnoo- digingen nog niet te verzenden en de confe rentie voor eenigen tijd uit te stelien. Naar wij goede redenen hebben te onder stellen, is van zulk een verzoek of van zoo danig uitstel hoegenaamd niets bij onze regeeiing bekend. Men kan in den loop van de volgende week de verzending der uitnoodigingen tege moet zien de vertraging daarin is een voudig 't gevolg van liet overleg over den juislen vorm en de dag der bijeenkomst van de conferentie blijft op 18 Mei e. k. bepaald. Vooral ook de deelneming van den Paus aan het vredes-congres bljjlt een bron voor allerhande verhalen in sommige bladen. Ita- lië's wenschen ia China zijn er mede in ver band gebracht; en de »Kö!n. Ztg." vertelt heden dat Oostenrijk en Frankrijk er op hebben aangedrongen den H. Stoel uit te noodigen en dat dit nu ook zal geschieden met dien verstande dat de vertegenwoordiger van den Paus alleen in de sectie voor de arbitrage zitting zou nemen. Voor degenen, die een oogenblik over de zaak nadenken, springt het onwaarschijnlijke van deze oplossing reeds in 'toog. Want de Paus zou zich tot een zoodanige voorwaarde lijke en ^gedeeltelijke" toelating zeker niet laten vinden. Maar er is van de uitnoodiging des Pausen geen sprake geweest van het oogenblik dat besloten was alleen die mogend heden bijeen te roepen die een staand leger ondet houden. En zelfe afgescheiden daaivan herinneren wij er aan, dat de Paus aan geen enkele der groote diplomatieke congressen, na 1870 gehouden, beeft deelgenomen; noch aan die voor de anti-slavernij-conferentie, noch aan die voor de regeling van het inter nationaal privaatrecht, om er slechts enkele te noemen. Van een uitsluiting is hier dan ook geen sprake. (»Yad." Wettelijke verzekering tegen ongevallen. Ook het bestuur van de Vereeniging van Nederlandsche Patroons »Boaz" (W. Hovy, loco-voorzitter eD J. A. Wormser, secretaris, beiden te Amsterdam) heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres in zake de Ongevallenwet Niettegenstaande het vele goede, dat het wetsontwerp ook in het oog van adressant bevat, zoo wordt in dit adres gezegd, meent hij geroepen te zijn u bescheiden, maar met nadruk te wyzen op het feit dat de bepalin gen zooals ze daar liggen, eenmaal wet ge worden,. noodeloos te groote lasten op de patroons leggen en aan de andere zyde den werklieden minder voordeel aanbrengen dan mogelijk zou zijn bij andere, eenvoudiger regeling. Adressant meeut dat het geheel op den weg van een Nederlandsche regeering en van eene Nedeilandsche volksvertegenwoordiging ligt om aan de eene zijde zooveel mogelyk het particulier initiatief tot zijn recht te laten komen, en aau den anderen kant zoo min doenlijk bureaucratie aan het wetk te stellen. Het particulier initiatief worde gecontroleerd, maar het worde niet gekortwiekt of erger nog, gedood zelfs daar, waar het den Staat reeds jaren vooruit is 1 Waar het particulier initiatief nog achterwege bleef, worde het door wettelijke voorschriften tot actie gedron gen, en den onwilligen de plicht opgelegd de noodige voorzieningen te treffen. Adressant vraagt derhalve zoodanige wij zigingen te willen aanbrengen, als dienen kunnen om den invaliden werkman een ruim minimum van pensioen te verzekeren, zonder de noodige vrije beweging van den patroon te belemmeren en zonder den werkman te dwingen een nuttelooze invalide te worden, terwijl hjj nog zijn eigen verdiend brood zou kunnen eten. De directies der Venendaalsche en der Hil- versumsche Stoomspinnerij en Weverij wijzen er op, dat de katoen-industrie hier te lande aan zulke scherpe concurrentie is blootge steld, dat een verzekering als in het ontwerp- Ongevallenwet bedoeld, dier industrie niet ten voordeele zal komen. Bovendien wordt de voorgestelde verzeke ring te hoog genoemd in verhouding tot de risico. En evenals de Vereenigde Fabrikanten van Twente wyzen adressanten er op dat by verplichte verzekering op den voet als wordt voorgesteld, zij zich niet langer moreel zou den verplicht achten, de door ongeval ge troffen werklieden zooveel mogelijk te onder steunen in het verdienen van huu brood, door hen gemakkelijker en lichter werk te verschaffen, hetgeen tot nu toe steeds werd gedaan. Bedelaars eu Landloopers. De algemeene vergadering der leden van de Vereeniging tol Christelijke verpleging van bedelaars en landloopers zal Dinsdag 18 April te Arnhem worden gehouden. Het Hoogeland, waar de bedelaars en land loopers worden opgenomen, werd 15 October 1894 geopend. Van de 417 personen, die het Hoogeland reeds hebben verlaten, waren er 36, die bij hunne opneming in het Hoogeland juist uit de gevangenis kwamen. Behalve hen waren er velen onder de verpleegden, die vroeger gevangenisstraf hadden ondergaan, doch wier opneming in het toevluchtsoord niet terstond op hun ontslag uit de gevan genis volgde. Wat de resultaten betreft, die met de behandeling der bedoelde 36 ver pleegden werden bereikt, wordt medegedeeld, dat van hen 19, dus 50 pet., tot nu toe goed bleven oppassen in de betrekkingen, die hun worden bezorgd, 1 overleed met nalating van eenig geld, door hem op eene koffie plantage in Hongarije oververdiend, eu 1G mislukten. Onder de 19 die goed oppasten, bekleedt er 1 een post van vertrouwen in een ziekenhuis, werd 1 verpleger in een krankzinnigengesticht, 1 schaapherder, 1 mo lenaar, 1 bleekersknecht, terwijl de overigen óf als boerenknecht werden geplaatst óf in het ambacht, dat zij voor hunne opneming beoefenden. 8 dezer mannen waren veroor deeld wegens diefstal, 1 wegens moord, 1 wegens oplichting en 9 wegens andere misdrijven. Evenals verleden jaar hoopt men ook r.u weder een stuk grond tot weiland te maken in de onmiddellijke nabijheid van het Hooge land. Oolc het volgende jaar hoopt men nog weder zulk een weide te kunnen aanleggen. Men zal alsdan hebben 10 HA. weiland en hoopt dan daardoor veel winst te bekomen in de toename van de waarde der gronden, want deze weiden worden naar eisch behan deld en aangelegd. Ook heeft men zich voor genomen om aan de groenteteelt te doen en ooft te verbouwen; daartoe zijn een paar broeibakken aangelegd. Van verschillenden der vroeger in het toe vluchtsoord geplaatsten ontving men gunstige berichten. Op den laatsten dag van Februari waren nog 47 opgenomen personen op het Hooge land aanwezig. Nederlandsche Vereeniging van "Werktuig en Scheepsbouwkundigen. De vorige week hield deze vereeniging, onder voorzitterschap van den heer F. W. Iludig, hare 38e algemeene ledenvergadering te Rot terdam. De voorzitter deelde omtrent den stand der fusie mede, dat een groot aantal leden den wensch heeft te kennen gegeven, als gewoon lid tot het Koninklijk Instituut van Ingenieurs toe te treden. Den buitengewonen en den gewonen leden, die zich omtrent hun lidmaatschap nog niet hebben verklaard, zal zulks nog worden gevraagd. De bestuursleden de hh. li. Enno van Gelder en A. Doyer Jzn., zijn benoemd in de gecombineerde commissie tot het ontwerpen van het nieuwe leglement der vakafdeeling tot onderzoek der concept-verordeningen en tot het doen van vooistellen omtrent de wijze van uitgave van het toekomstig orgaan van het Instituut. Er zal eene gecornbiueerde vergadering gehouden worden op 1 Juli a.s., ter vast stelling van de verordeningen, het regiement der vakafdeeling en ter verkiezing der be sturen. Een vijftal heeren zijn benoemd in eene commissie om nmiddelen te beramen tot invoering hier te lande van den op dat con gres aangenomen schroefdraad eu verder, voorstellen te doen ook wat betreft de gasdraad tot eenheid geraken". Na afdoening van andere huishoudelijke aangelegenheden kwam allereerst aan de orde de discussie over de in de 37e vergadering gehouden voordracht van den heer J. 't Hooft betreffende sSiabiliteit van schepen en facto ren van invloed by het slingeren". Er werden den heer 't Hooft nog eenige vragen gesteld naar aanleiding van zyne voordracht. Vervolgens kreeg het woord de heer F. J. Vaes voor zijoe voordracht over Mndeeling en Theorie van Stangenvierhoeken". Deze voordracht werd door een aantal teekeningen toegelicht en oogstte een levendig applaus. De heer N. C. Vogel gaf eenige beschou wingen over ïschroefvlakken als scheepsvor- men". Men vindt schroefvlakken terug in den vorm der meeste nieuwe jachten. Van het jacht Valentine, waarvan de teekeningen getoond werden, is dit byv. in hooge mate het geval. Ofschoon de lijnen van een jacht meestal uit de pliantasie van den scheepsbouwer ontstaan en na gebleken deugdelijkheid door anderen nagevolgd worden, zou het toch interessant zijn, een theorie voor de bepaling dier vormen op te stellen en tevens na te gaan in hoeverre ze ook bij den bouw van andere zeilschepen en stoomvaartuigen van toepassing zou kunnen zgn. De heer P. M. Duijvis bespreekt vervol gens een nieuwe wijze van signaieeren van zeeschepen bij mist en wel door middel van een omhoog geworpen stralenbundel elec- trisch licht, die boven den mist uit, door de andere schepen kan gezien worden en uit den stand waartan men de richting van het schip kan vaststellen. Na de pauze werd het woord gegeven aan den heer H. Enno van Gelder voor zijne inleiding tot het bezoek aan de fabrieken van de naamlooze vennootschap V. d. Beig Ltd. te Rotterdam, hetwelk na de vergade ring zou gebincht worden. Het bestuur zal zoo noodig voor 1 Juli a.s. nog eene algemeene ledenvergadering beleggen. Bij Kon. besluit is aan mr, J. II. Boeriage, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ont slag verleend uit zyne betmkking van kanton- rechter-pl.iatsvervanger in liet kanton Amster dam, (2e kanton). Bij Kon. besluit is F. S. Op ten Noort, burgemeester der gemeente Ede, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Bij Kon. besluit is aan dr. P. Groeneboom te Amersfoort, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als lid van den geneeskundigen raad voor Geldei land en Utrecht; ia zijne plaats tot lid van dien raad benoemd dr. C. IT. H. Spronck, hoogloeraar te Utrecht, thans plaatsvervangend lid eu tot plaatsvervangend lid van tliea raad dr. C. Eykman, hoogleeraar te Utrecht. Bij Kon. besluit is de heer B. Roest, arts, benoemd tot ofl. v. gez. der 2e kl. bij de zeemacht. Bij Kon. besluit is benoemd tot leeraar in de wiskunde en het üjnteekenen aan de Kon. Milit. Acad., de gepensionneerde kapitein der genie van hel Oost-Indische leger J. W. C. Beelenkamp, thans tijdelijk-leeraar in voor melde vakken by de inrichting. Bij Kon, besluit is benoemd tot adjunct- commies bij den Raad van Toezicht van Spoorwegdiensten mr. W. II. M. Werker, advocaat en procureur te Utrecht. Ned, Herv. Kerk. Beroepen: te Streefkerk en Tzum, II. J. L. Poort, te Middelburg; te Nieuw-Am- sterdam, H. G. Roseboom, te Nijehaskete Dirksland, J. K. Klomp, te Lunteren, Bedankt: voor IJseLtein, door W. Zijlstra, te Waddingsveen c. a.voor Gouds waard, door T. C. Fredeiikse, te Bahr en Lathum. De heer T, Hoog, predikant te Spaarn- dam, is voornemens tegen October zijn emiri- taat aan te vragen. GEUEr. Kerken. Beroepen: te Westerlee, N. Duursema, cand. te Uithuizente Ilollandscheveld, J. Guieonse, te Enschede A. Aangenomen: naar Giesendam A, door R. P. Haan, te Tie!. Bedankt: voor Wommels, door II. C. van den Brink, te Heeg. Hooger Onderwijs. Prof. dr. Bussemaker, te Groningen, heeft in het diaconesseuhuis aldaar een operatie aan den blinden darm ondergaan. De toestand van den hoogleeraar is gun stig. Amsterdam, Met gunstig gevolg is afgelegd het doctoraal examen inde lechten door den heer F. B. Enthoven. Leiden, Bevordeid tot doctor indeiechts- wetenschap de heer J. J. Veurman, geb. te Steenwijkerwold, op Stellingen. Voorbereidend kerkelijk examen de heeren J, Jukenm en C. Heemskerkdoctoraal exa men rechten de heeren J. D. P. ten Bosch en W. A. Rutgers. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechtende heeren D. A. Sixma van Heemstra en J. H, de Basvoor het docto raal examen geneeskunde de heer M. SteiTe- laar, voor het theoretisch geneeskundig examen de heer J. Pollak, Utrecht. Cand. ex. theol. Ide heeren J. Elenbaas, J. H. O. Kamsteeg, EI. Guittart en A, Hoogendijk. Cand. ex. rechtende heeren J. G. Stenfert Kroese en G. A. E. B. Meijer. Cand. wis- en natuurt,de heer dr. L. H. II. C. Werndly. Groningen. Voor het doctoraal examen in de rechtswetenschap slaagde de heer H. Kuipers. Lager Onderwijs. Het rapport der commissie, benoemd door het hoofdbestuur van 't Nederlandsch Onder wijzersgenootschap, ten einde de wen«chelijk- lieid en mogelijMieid te onderzoeken van de oprichting eener uitgeversmaatschappij dooi' het Nedeilandsch Onderwijzersgenootschap, komt tot de volgende conclusion a. Tegen de uitgaven van studieboeken door eene maatschappij, als door de afdeeling Lisse bedoeld, bestaat principieel geen bezwaar, indien de bedoeling ware, gelden voor 't Ge nootschap te vingen. b. al zou van studieboeken, die een ruim debiet hebben, zeker de prijs wat lager kun nen zijn, meent de commissie, dat er geen termen zijn om in 't algemeen te verklaren, dat de pi ijs der boeken te hoog is. In elk geval ziet de commissie in den prijs der hoeken geen leden voor de oprichting eenei uitgeversmaatschappij. c. Wanneer er geen bezwaren van bijzon deren aaid bestaan en liet werk van eenige beteekenis is, Krijgt men ilea meest gezonden toestand, wanneer de winst van den schrijver geheel afhankelijk is van het debiet van 't werk. d. Eene maatschappij, op zoo'n bescheiden voet opgericht, als de afdeeling Lisse voor stelt, is niet wenscheiijk. e. In de vei houding tusschen schrijvers en uitgevers ziet de commissie geen reden, om tot de oprichting eener uitgevers-maat«chappij over te gaan. f. Afgescheiden van de vraag, of de op richting esner uitgeverszaak wenscheiijk is, mogen de gelden van 't genootschap daaraan tocii niet gewaagd worden; 'tzou zelfs niet raadzaam zijn, dat 't genootschap daarvoor eenige verantwoordelijkheid op zich nam. Zaak IIaas-Van Hall, De beëindiging van de instructie in deze zaak is gisteren aan de beide beklaagden be- teckend. Door den officier van justitie wordt, naar liet ,,N. v. d D.' meldt, aan de beklaagden, mr. Floris Adriaan van Hall, gcb. I Aug. 1838, wonende te "Utrecht, van beroep ban kier, en Hcunan Philippus Ilaas, geb. 21 Juni 1864, wonende to Spa tn Belgie, van beroep bankier, beiden gedetineerd, liet vol gende ten laste gelogd. Bekl Haas, dat hij in Mei van bet vorige jaar den commissionnair in effecten F. J. Bcijer bediiegelijk hoeft bewogen hem geld op prolongatie te verstrekken tegen onder pand van Fransclic effecten, waarvan hij wist dat die geheel waardeloos, gestolen of door eenig ander misdrijf verkregen waren, stukken, die in Frankrijk oil verhandelbaar waren. Dat' hij Beijcr had voorgesteld een prolongatie-coniract te sluiten lot een be drag van 13000, onder onderpand van ou- derscheidenc dergelijke fondsen, voorgeven de, dat het prima solide fondsen waren, die niet alleen opwogen tegen de door Beijer te loopen risico, maar waarmede ook de reeds bestaande schulden van bekl. aan Bcijer betaald konden worden. Nadat Beijer verklaard had, dat hij be reid was aan liet verzoek van Haas te vol doen, mits tegen ontvangst van solide effec ten, had Haas aan Beijer zijn voornemen te kennen gegeven om, in plaats van de vroe ger opgegeven, ter beurze genoteerde effec ten, als onderpand te stellen een aantal als deugdelijk voorgewende aandeden Chemin de fer d'Orlóans, van 500 fr. elk, tot een no minale waaide \an 25,000 frs, waarvan bij wist, dat ze niet de daaraan door hem toe gekende waarde hadden. Beklaagde lieeft vorder aan Beijer eenige Fransclic couran ten over de post gezonden, waarin actions van uiterlijk gelijken naam als de aangebo dene tot de koersen van 660 frs. en hooger waren genoteerd, hoewel hij wist, dat dit andere effecten waren dan de als onderpand aangebodene, welke aanbieding op last van bekl. geschiedde door den commissionnair Mozes Duparc van Lier. Beijcr heeft daarop een prolongatie-over eenkomst tot een bedrag van 16,000 aan gegaan, waarvoor hij 50 van de bovenge noemde waardelooze actions ontving en waarvoor hij aan bekl. 12,000 in contan ten gaf en de overblijvende 4000 in minde ring bracht van een reeds bestaande schuld. Subsidiair wordt bekl. Haas ten laste ge legd, dat hij dit een en ander zou hebben gedaan in overleg met een tw Aede, ook met liet oogmerk van wederrechtelijke bevoor deeling. Aan bekl. Haas en Van Hall beiden wordt ten laste gelegd, dat zij in Juli en Augustus 1898 gezamenlijk graaf K. Zu Spaur te Beunebroek zouden hebben bewo gen 30 waardelooze actions Chemin de fer Orléans-Chalons te koopen, tegen afgifte van een door graaf Zu Spaur geaccepteer- den wissel van 15,000. Deze aandeelen, waarvan aan bekl. de waardeloosheid be kend was, zijn, volgens hun opdracht, aan graaf Z S. ter hand gesteld door den bank- agent L. S Jacobs, die daarbij de opdracht had, de namen der beklaagden te verzwij gen en het te doen voorkomen, alsof het \oorstel van buitenlandsche bankiers af komstig was. Den graaf Z. S. werd daarbij medegedeeld, dat een aandeel van 500 fr. met de dividendbewijzen aan de Parijsclie beurs 675 fr. waard was, als bewijs waarvan de bovengenoemde Fransche couranten wer den getoond. Hij gaf daarop een wissel van 13,000 af, welke bij met zijn haudteeke- ïiing bekrachtigde en welke wissel, door be klaagde Haas aan eigen order getrokken, door bekl. Van Hall van dezen is gekocht, terwijl hij wist, of moest begrijpen, dat die wissel door oplichting of door eenig ander misdrijf was verkregen. Bekl. Haas zou een bedrag van circa 3300 of 1375 uit den verkoop van dezen wissel hebben ontvangen, ofschoon ook hij wist. dat die door oplichting was verkregen. Bekl. Iiaas en Van Hall worden verder verdacht de bankiersfirma Heldring en Pierson, te 's-Gravenhage, bedricgelijk te hebben bewogen, geld op prolongatie te ver strekken op Fransche effecten, waarvan ze wisten, dat die geheel waardeloos, gestolen, of door eenig ander misdrijf verkregen wa ren. Zij zouden daartoe den commissionnair Duparc van Lier hebben opgedragen, door tusschenkomst van zekeren De Vries, te 's-Gravenliage als wiens principaal bekl. Haas zich valschelijk voordeed aan de firma Heldring en Pierson mede te deelen, dat des heeren De Vries principaal een pro- longatiepost van 25,000 a 30,000 had loo pen bij de firma Schermbeek en Van Hall (waarvan bekl. Van Hall de eenige behee- rende vennoot is), tegen onderpand van so lide Fransche effecten, tot een gezamenlijke waarde van 130,000 francs. Deze effecten zouden nader aangeduid zijn in een door bekl. Haas aan De Vries gezonden telegram, dat door laatstgenoem de aan dc firma Heldring en Pierson werd getoond, terwijl het telegram daarbij be dricgelijk inhield, dat die bedragen effec tief en eerder iets meer waren. Nadat de firma Heldring en Pierson zich bereid had verklaard in de voorgestelde transactie toe te treden en, op onderpand van 130,000 francs aan Fransche effecten, een bedrag van 50,000 op prolongatie te verstrekken, zouden door bemiddeling van den heer De Vries aan de firma gezonden zijn zeven obl. van de comp. des cbemins de fer Paris a Lyon et a la Mediterranée, twee actions van de comp. des cbemins de fer de l'Ouest, hoewel zij wisten dat die Fransche effecten waren gestolen of door eenig ander misdrijf verkregen en bovendien in Frank rijk met verhandelbaar waren. Beklaagden wordt uit dien hoofde ten laste gelegd, dat zij bedriegelijk de firman ten Heldring en Pierson hebben bewogen om, ten name van den bovengeiioemden B. dc Vries en op rekening van bet onderpand der op dien datum gesloten prolongatie van 50,000 (maar feitelijk ten eigen bate) een prolongatie-overeenkomst van 3000 aan te gaan en, tegen inpandiicniing van genoemde Fransche effecten, een som van 3000 in contanten af te geven aan De Vries, die nog denzelfden dag dit bedrag, na aftrek van ƒ420 commissieloon, aan bekl. Haas deed toekomen. Aan bekl. Haas wordt ten laste gelegd, voor het plegen van de hierboven bedoelde oplichting der firma Heldring en Pierson, opzettelijk aan een ander de middelen eu de gelegenheid te hebben verschaft, weten de, dat de 16 Fransche effecten gestolen en waardeloos waren en dus onmogelijk kon den strekken als onderpand van de tot een bedrag van circa 3000 gestolen prolonga tie, van welk bedrag bij ƒ2580 tot zich heeft genomen en genoten, bewust dat die gelden afkomstig waren uit de door middel van oplichting gesloten geldleening bij de firma Heldring en Pierson. Aan bekl. Van Hall wordt ten laste ge legd, dat liij in October 1898 eveneens op zettelijk aan een ander de middelen en dc gelegenheid heeft verschaft tot de meer ge noemde oplichting der firma Heldring en Pierson, en dat hij dien persoon 1500 ter hand liad gesteld, om de bedoelde 16 Fran sclic effecten te koopen, wetende dat die ge stolen en waardeloos waren. Bovendien wordt bekl. Van Hall nog be schuldigd, in December 1898 opzettelijk 5 buitenlandsche wissels tot een gezamenlijk bedrag van ruim 10,000 Mark, door den koopman Fh. Spanjer, te Zutfen, in blanco geëndosseerd, tc hebben gekocht van D. Bottenheim, of een ander, niettegenstaande hij wist of moest begrijpen, dat die door Spanjer geëndosseerde en afgegeven wissels door oplichting of eenig ander misdrijf uit diens handen in eigendom waren verkregen. Naar aanleiding van de bovenvermelde feiten, zijnde dus a. de oplichting ten na- deele van F. J. Beijer, van 16,000b. ten nadeele van Graaf Zu Spaur, van 15,000 c. ten nadeele van de firma Heldring en Pierson van 3000eu wat den beklaagde Van Hall alleen betreft ten nadeele van Pk.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1