STADSNIEUWS. Y L A AltDIN 0 EN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Laatste Nieuws. Gemengd Nieuws. 1.45 uur n.m. Bezoek aim Kou. Zoologisch Genootschap ïNatuia Artis Maaislia": daarna rijtoer. Eerste Kamer. De Eerste Kamer hei vatte gisterenavond halfnegen haar vveikzaamheden. Deafdeehn- gen wei'Jen opnieuw samengesteld. Ingekomen zijn de door Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen. Heden volgt het onderzoek in deufdeeün- gen van de Mijnwet, het Revisie-voörslel. het ontwerp Staat van oorlog en beleg en andeie wetsontwerpen. De vergadering is gesloten lot nadeie bijeenroeping. Vredesconferentie. In de officieele uitnoodigingen voor de Internationale Vredesconferentie, welke door bemiddeling van de Nederlaudsclie di plomatie worden verzonden, wordt herin nerd aan de wordingsgeschiedenis der con ferentie, liet lofwaardig initiatief van den Czaar om door intern, bespreking de zege ningen des vredes te verspreiden en zoo mo gelijk te komen tot matiging van de over dreven wapening, en wordt verzekerd de in genomenheid van .H M, de Ivomugin met het denkbeeld van den Russische» Keizer, Den Haag to kiezen als plaats voor de bij eenkomst. Voorts wordt medegedeeld dat de bijeenkomst is bepaald op den 18en Mei e.k. en dat de tweede Nota van do Russi sche Regeering den grondslag zal uitmaken van de te voeren beraadslagingen. Uitgenoodigd zijnRusland, Zweden en Noorwegen, Denemarken, Engeland, Neder land, België, Luxemburg, Duitsoliland. Oostenrijk-Hongarije, Servie, Rumen ie, Montenegro, Turkije, Griekenland, Italië, Spanje, Portugal, Frankrijk, Zwitserland, de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Siam, Parzie, China en Japan. De K.-K. Gildenbond en het Arbeiderspensioeu. Door het bestuur van den R.-K. Gilden bond is een brochure uitgegeven in zake het arbeiderspensioen. Daarin vvoidt vooropgesteld, dat de verzekering van een pensioen voor alle loonarbeiders, vrouwen zoowel als man nen, dringend noodzakelijk is en een eiscli van rechtvaardigheid. Voor zeer vele werklieden is het evenwel onmogelijk de daartoe benoo- digde premiegelden te betalen en dus moet dit geschieden door de patroons. Dit heeft reeds plaats bij vele naamiooze vennootschap pen en maatschappijen en ook door gioote particuliere weikgevers en moet nu ook voor kleine patroons mogelijk woiden gemaakt. Het bijeenbrengen van het bedrag der premiën moet een zaak van regeling blijven tusschen patroon en arbeideis, maar kan ge schieden door tusschenkornst dei bestaande vei zekering-maatschappijen. In de biochuie zijn voorbeelden aaug<*geven van de bediagen der pierniën voor een pensioen van f 41)0 'sjaais op 65-jar>gen leeftijd. De hiervoor te betalen piemie wisselt af van 22 en 30 tot 70 en 100 cent per week, naar gelang de betaling aanvangt op 15-jarigen tot 35-jarigen leeftijd en naar gelang al ol niet de betaalde premie bij vóór-oveilijden moet worden terug gegeven. Ook kunnen stortingen in eens woi- den gedaan van f50 op 15- tot 40-jangen leeftijd, waardoor alsdan op 65 jarigen leeftijd pensioenen worden verzekerd van f 89 tot f27 of van f70 tot f 19, naargelang men al of niet teiugbetalmg vart betaalde oremién bij vooroverlijden bedingt. De hier genoemde cijfers acht liet bondsbe- stuur tevens weisprekend waar het geldt de vraag, of de arbeider zelf niet zou kunnen bijdragen en kan medewerken om de pensioen- kwestie op te lossen. Doch waar liet de bedoe ling is, dat de premie zal worden betaald door de patroons, dte hel wel op den consument zal weten te verhalen, heeft de werkman door- bijbetaling het in zijn macht, zijn pensioen te verhoogen of te vervroegen. Er blijven dan evenwel patioons over, wier berhijf niet winst gevend genoeg is, om voldoende storting af te zonderen voor het werkliedenpensioen en ook zijn er losse werklieden, voor wie geen enkele patioon aar sprakelijk is. "Welnu, daarom behoort, volgens de mee ning van hel Gildebesluur, 'Ie Staal het geheel of gedeeltelijk ontbrekende aan te vullen. »De vraag, of de patroons, die bun aibeiders zelf voldoenden pensioen verzekeren in ongun stige verhouding komen tegenover hun col lega's, wier arbeiders geheel of ten deele ten kosten van den Staat worden gepension- neerd, stellen wij niet zegt het bestuur Niemand toch mag zich onttrekken aan de verplichting, die krachtens staat en stand op hem rusten, ook al brengen die ver plichtingen geldelijke offers mede." De quaestie der aansluiting van de par ticuliere voorziening aan de Staatshulp acht het bestuur een quaestie van vorm, die ge makkelijk zal worden opgelost, indien naar die oploising met ernst woide gestreefd. De brochuie sluit met den wensch, dat de uit eenzetting van het standpunt van de Gilde- hond, een krachtigen stoot moge geven aan 't particulier initiatief, door patroons en werk gevers te nemen en dat onze katholieke patroons onder de eersten staan, die 't voor beeld geven. Paedagogische Verceniging. Te Utrecht werd gisteren een vergadering gehouden der Paedagogisc'ie veieemging. De heer__W, Jansen van Utrecht leidde in Dr. H. Bavincks beginselen der Psychologie. Over deze inleiding werd een levendige discussie gevoerd, evenals over een volgende inleiding van den lieer G. P, Post van Den Haag, over: »De bewaarschool, liaie geschie denis en haar recht van bestaan". Dr. J. H Gerrelsen van Den Haag hield vervolgens eer.e inleiding over sdets over het verband van Christelijke Opvoeding en Hei ligen Doop". Ook over deze inleiding had eene geani meerde gedachtenvvi«seliug plaats o a. tusschen dr. A. W. Bronsveld en den inleider ovei hel wezen vim den doop. De heer P. Oosteilee v.m Njjrnegen behan delde ten slotte: uLettei kunde op de Volks school". Prinses Elisabeth van Waldeck, die ge- ruimen tijd de gast was van Hare Majesteiten, is gisteren per Staatsspoor naar Duitsehland teiuggekeerd. De Koninginnen brachten haar tot aan den trein, terwijl enkele dames en heeren der Hofhoudingen de Prinses mede uitge leide deden. Met gelijk doel waren aanwezig de gouver neur der residentie, generaal-majoor Van Potnrneren eu de wethouder jhr. Gevaerts van Sirnonsbaven. De heeren mr. N. P. van den Berg, jhr. mr. Elout van SoeterwoudeIJzerman en Post wonen al-. Nederlandsche leden de vieide gevvooe vergadering bij van het Inter nationaal koloniaal Instituut, die te Brus=el vvoidt gehouden. Thans wordt ons verzekerd dat B. en W. van Amsterdam den Raad als directeur voor den gemeente-lijken Iranidienst zullen voor stellen den heer Nel-sen, onderdirecteur van Publieke Wei ken te Rotterdam. (»IL") Te Gorkuni is na een langdurig Igden, in den oudeidom van 50 jaar overledeu mr. E. van Popta, oudkantoniechter. 'OVEUSCIJIE, 3 April. De twee beklaag den verdacht van den kerkdiefstal in den afgoloopei! winteizullen Dinsdag a.s. voor de arrond.-rechtbank te Rotterdam terechtstaan. 'OVERSCHIE, 5 April. Sedert eenige dagen ziet men hier en daar op een weiland de eerste runderen, nog weinig in getal zich ver gasten aan het gras, dat langzamerhand be gint te ontspruiten. Laten we hopen, dat het weder, hoewel het nog niet zeer gunstig is, spoedig onze omgeving haar zomersch aan zien lichfgroene weiden met bonte run deren moge geven. 'KETEL EN SPALAND, 6 April. Met ge noegen kunnen wij modedeelen dat de ziekte van den heer J. de Ronde een gunstig verloop heeft genomen en de patiënt in beterschap toeneemt. •KETEL EN SPALAND, 6 April. De lijst voor het vtedesmanifest aan den Czaar van Ruslai.d, welke hier eenige tijd gecirculeerd en ver teekening gelegen heeft, bevat 453 handteekeniogen. Door de politie alhier werden hedennacht op de Overschiesche straat aangetroffen een tweetal koeien, die uit een land aan den Smgei waren ontsnapt. Bij onderzoek bleek dat zij toebehoorden aan den landbouwer Poot, naar wiens huis de beesten werden gebracht, waarna ze door den eigenaar in een stal werden gebracht. De welbekende vrouw K. albier is door de politie naar het Ziekenhuis ter opname gebracht, omdat zij ziek zijnde langs straat liep en geen vaste woonplaats heeft. Het fust jenever gioot 155 liters op 15 Februari 1.1. door ambtenaren der belasting ia beslag genomen, is, naar men ons meldt, Dinsdagmiddag weder aan den belangheb bende afgegeven zonder boete of kosten. Gisterenavond waren aan de vischmarkt aangevoerd 2 partijen leng en panharing; de prijzen waren voor leng van f 0.50 lot f 1.90, panharing van 2!/s tot 7'/a ct. per Koop. Hedenmorgen waren aangevoerd leng, schol en panharing; de prijzen waren voor leng van f'1.50 tot 12.27 schol f0.42'/s tot f 0.65, panharing van 2'/s tot 5 ct. per koop. BURGERLIJKESTAND. Geboren t 3 April. Hendrik Adriaan Marius, zoou van J. Jonker Rcelants en A. A. Schutstal van Woudenberg, Damlaan. Overleden 4 April. Johanna Lamberdma Aletta van Pinxtereii, oud 82 jaar, weduwe van H. Willemse, Dam. 5 April. Jolrnn Cornells Wiepking, oud 1 jaar. Stationstraat. Bariholoineus Hagen, oud 10 weken, Dirkje Meesterstraat. In eenige lokalen van het R. K, Liefde gesticht alhier, had gedurende de beide Paasch- dagen de tentoonstelling plaats van voor wei pen ten behoeve van de meubileering van genoemde inrichting. De fraaie smaak volle en nuttige zaken waren der bezichti ging overwaard. Speciaal zij vermeld het ge schenk van den Paus, een schoon bewerkte cainóe in etui met wapen, tentoongesteld onder een spiegel met inscriptie. De expositie werd door een groot aantal personen bezocht, n.l. Zondag door 150 personen en Maandag door 930. Van de vei loting vermelden wij de vol gende nummers, waarop de voornaamste prijzen vielen. No. 848 een naaimnchiue, no. 3799 een nikkelen thee-servies met blad, no. 1336 een barometer, no. 95 zilveren vleesch- vorkjes, no. 500 een zilveren flacon, no, 2568 een zilveren parure, no. 2532 etui met 12 des-ei tmesjes, no. 2278 een schilderij (koningin), no. 1788 een fiets, no. 2312 cha telaine (oud zilver), no, 1980 een gouden horlogeketting, no. 387 een zilveren ai mband io doos, no. 2303 een zilveren liciferdoosje, no. 290 een verrekijker, no. 2887 een thee servies, no. 321 een gipsen poitret (koningin), no. 1130 een zilveren servetband, no. 3121, no. 2632, no. 3566 en no. 115S, zilveren armbaod, no. 3746 een gouden horloge en no 1232 camée van Z H. Paus Leo XIII. Deze laatste, de hoofdprijs is ten deel ge vallen aan een ingezetene dezer gemeente. Gedurende de Paaschdagen werden aan het spoorwegstation in beide richtingen uit gegeven 1685 plaatskaarten tegen 1480 in het vorige jaar. De Vlaardingsclie stoombooten vervoer den op beide dagen 1017 personen tegen 600 verleden jaar. Een beschonken zeeman alhier maakte het Zondagavond in een herberg aan de Hoog straat zoo bont, dat de hulp der politie werd ingeroepen om hem te verwijderen. Hij werd er uitgezet maar sprong door de ruiten weer naar binnen. Nu zou de politie den man naar het bureau meenemen. Dit ging echter met groote moeite en verzet gepaard. De twee politie-agenten werden mishandeld en hun goed gescheurd, maar het eind was, dat de man opgeborgen werd en er 's morgens nadat Irij ontnuchterd was, van een en ander proces-verbaal werd opgemaakt. Bij den tapper H. aan de Hoogstraat alhier is gepasseerden Maandagnacht inbraak ge pleegd. De inbreker heeft een plank die een gebroken ruit. tijdelijk verving, weten weg te krijgen en is door de opening naar birimn gekropen. Het bleek dat hij de geldlade had onderzocht, maar geld hail men daar niet ingelaten, waarom hij maar 6 biljartballen, die er in lagen, heeft meegenomen. Van eene fleseh boerenjongens bat bij flink gesnoept en ook nog een fleseh cognac bij de opening klaar gezet, om die waarschijnlijk mee te nemen, maar die heeft hij toch nog laten staan. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Een aan de Van Leijden Gaeist mat alhier woonachtige zalmvisselier, die vei schenen Vrijdagavond zijne roeiboot nabij de Spoor brug had vastgelegd, kwam den volgenden morgen tot de ontdekking dat men in dien lusschentijd daaruit ten zijnen nadeele een blikken bollantaarn, zoomede eenige huis houdelijke voorwerpen en levensmiddelen had ontvreemd. Van de vermissing weid aangifte gedaan bij de politie. B U RGERLIJKE STAND. Geboren 5 April. Gei rit, zoon van F. Voorburgen M. Drop, Oed. Biersloot. Fiancina, dochter van H. A. Steijgeman en S. Bergman, Ridder straat. Aaltje, dochter van C. Tuk en A. d. Poet, Havenstraat. 6 April. Maitirms Fivderikus, zoon van L. v. d. Berg en M. G. Ruddenbohmer Hoog straat. ©rei leden 5 April. Jacob van der Does, oud 2 jaren, Liesv. laan. VolapiiJc. Op Paaschmaandag had te Arnhem de negende algemeene veigadenng plaats van de Nederlandsche Werehltaalvereemging jBahf mekom lalüdt". (Eendracht maakt macht.) De vergadering werd te hnlftwee door den heer F. L. Haasten, van llolieidnm, als voorzit'er, met eene korte toespraak aan de aanwezige leden geopend. Nadat de meer huishoudelijke werkzaam heden waren afgeloopen, kwam aan deurde het voorstel van den heer F. W, Einecke, te Stassfurt, dat de Nederl. Vereenigmg zou toetreden tot de ?>Voia spodafetanog beiüue- lik" (Internationale wereldcorrespondentie- vereenigiog). Na eenige discussie weid dit voorstel aangenomen. Vervolgens sprak de heer W. v. d. Bunt Jr., Arnhem, ovpr de middelen, welke moeten worden aangewend om Voiapük te bevorderen. Bij de hierop volgende periodieke veikte- ziogen werden de aftredende bestuur.-leden herkozen en eene vacature aangevuld, zoodal het bestuur thans bestaat uit de heeren F. L. Haastert, Rotterdam, voorzitter, di. II. van de Stadt, Arnhem, ondervoorzitter, J G. M. Reijnders, Delft, le secretaris en penning meester, A. A. Moll van Santbergen, Ooster beek, 2e secretaris, mejuffrouw C. W. Eek, 's-Gravenhage, en den heer J. van Bark, Oosterbeek, Eindelijk werd nog bepaald, dat de alge meene vergadering in het volgend jaar zal plaats hebben te Utiecht. Na afloop der vergadering weid aan de leden gelegenheid gegeven de Volapük- tentoonstelhng te bezichtigen. Deze tentoonstelling, door de zorgen van de afdeeling Arnhem der Algemeene Wereld taai vereeniging (vooiz. de heer A. A. Moll van Santbergen) georganiseerd, droez aller goedkeuring weg. Inderdaad krijgt men door het bezoek dezer tentoonstelling alles behalve den indruk, dat voiapük zou zijn sovei leden", doch integendeel bemerkt men dat h«*t wei degelijk in alle streken der wereld ijverige beoefenaars en gcbruikeis vindt. De eigenlijke opening der tentoonstelling is gisteravond door dr. H. van de Stadt geschied. Zij is gedurende de geheele week voor het publiek geopend. Het bestuur van den Haagscken Kunst kring heeft besloten tot de organisatie van een tentoonstelling van portretten van oude en levende meesters. Een commisie van deskundigen heeft het bestuur geadviseerd de tentoonstelling te splitsen in onderdeelen; het eerste deel teekeningen, aquarellen, beeldhouwwerk enz.; uit lateren tijd zal vermoedelijk in het najaar van 1899 geëxposeerd -worden. Naar wij vernemen, is mevr. Beersmans weder ernstig ongesteld. Ook mevr. Beringe-Verwoert moet zeer bedenkelijk ziek zijn, In de Rotteidamsche bladen zien we niets omtrent haar toestand vermeld, (Amst. Ct.) Vrijdag a.s. gaat in Tivoli te Rotterdam de eerste uitvoering van »de Vrijgezellen- bond", blijspel van Ludwig Fulda. Uit Zuid-Holland, Utrecht, Noord-Holland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg z(jn aan den minister van Binnenlamlsche Zaken nu ook adressen van adhaesie gezonden omit ent de Beroer Conventie. Ze telie.i 320 handteekeningen. De plechtige opening van het zesde inter nationale perscongres te Rome heeft gisteren plaats gehad op het Kapitoo! in de zaal van Horatiu-., in tegenwoordigheid van den koning, de koningin, den prins en de prinses van Napels. Vele hooggeplaatste personen en vele dames der congiesieden woonden verder de opening b(j. De burgemeester van Rome heette in een Itaiiaansche rede de congressisten welkom, waarop de heer Singer bedankte. De koning en de koningin lieten zich daar op de meeste journalisten voorsteilen en on derhielden zich levendig met hen. De sgarden-party" ts afbesteld wegens het overlijden van aartshertog Ernst van Oostenrijk. Een zich noemend onderwijzer te Over- schie stond heden voor de Haagsche Recht bank terecht wegens oplichting van eenige behangers en stoffeerders voor stalen die hij beweerde aan zijn vrouw te moeten laten zien. De oplichting werd tijdig ontdekt en de stalen werden teruggenomen. Ook elders waren dergelijke oplichtingen gepleegd. Twijfel bestond omtrent de toerekenbaar heid van beklaagde, die reeds in het Rijks krankzinnigengesticht was opgenomen. De deskundigen concludeerden echter, dat er geen ernstig verschijnsel van krankzinnig heid aanwezig was. Gedischt werd 2 jaar gevangenisstraf. Het O. M. bij het Haagsche Kantongeiecht heelt lieden tegen een zich noemenden spi-aak- arts gevorderd een geldboete van f 10Ü of 20 dagen hechtenis wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde door als z. g. spraakarts consulten en adviezen le geven, en instrumenten te leveien voor gebleken als stotteren, slapen m-t open mond, snui ken enz. Onder voorzitterschap van ds. H. Pierson vergaderde gisteien in liet gebouw slteue" te Utrecht de Schoolraad voor de scholen met den Bijbel. Uit de me iedeplingen van den secretnns- penrnngtuee'-ter blijkt dat in bet afgeloopen jaar 17 scholen zich bij en schoolland aan sloten en 4 zich afscheid ten, waardoor het aantal aangcloten 'cliolen steeg tot 32 De in dat jaar uitgegeven c dlecte-kaarteo brach ten op f IS,656.99, waai van - chtei f 4187 3(5 voor kosten afging. De ontvangsten b alloegen f2033.90, en de uitgaven 11750.84, zoodat er een batig saldo van f283.06 in kas is Voor geweigeide tijksbijdiagen kwamen bij het hulpfon Is '17 aanvragen m om hulp; op 3 plaatsen werd daaiop gunstig beschikt tot een bedrag van f 1308.33 uit de kas van het hulpfonds, hetwelk ditjaat mei een saldo van f 60 99 begon. Bij genoemd fonds zijn thans 143 scholen met 426 ouderwijzers aan gesloten. Vóór de pauze werden nog verschillende rappoiten uitgebracht, als door de commissie voor schoolstichting over de verschillende provinciëndoor de commissie voor leer plannen, schoolliteratuur, ecz.van de com missie voor de gewone geschillen; van de commissie voor do kerkelijke geschillen ovei de penrioniieeririg, en van de rechtskundige commissie. Na de pauze kwam aan de orde een voor^ ste! van den heer De Savornin Lohman, om in zake het wetsontwerp op den leerplicht door den Schoohaad een adres tot deiegee- ring te lichten, welk voorstel werd aangeno men. Het voorstel van het schoolbestuur te Winteiswijk, luidende: »De Schoohaad reike voortaan geen collecte-kaarten meer uit aan personen, die bezoldigde collectanten van beroep ztjn", werd niet wenscheiijk geacht. Behandeld werden vervolgens de navolgende voorstellen a. Van het schoolbestuur te Leeu- waiden: >Kan de Schoolraad ook middelen vinden, waardoor het zien onderwerpen aan het examen in de vakken 1—5 voor den Schoolraad voor onderwijze)s van scholen, die bij den Schoohaad zijn aangesloten, ver plichtend wotde gesteld voor hun 20e jaar b. Van het bestuur der Unie »De School raad zoeke middelen om liet onderzoek (na- examen) te verdeelen in A en B." c. Van het schoolbestuur te Puimerend »De School raad st- It den besturen van de Christelijke scholen voor, onderling een zoodanig verband te leggen, als dit in het onderhavige geval noodig is", en d. van den gedelegeerde uit Assen, den heer Th. Pluijter sKan er van wege den Schoolraad ook iets worden gedaan om de spoedige verwisseling van betrekking der onder wijzeis aan onze scholen eeniger- mate te voorkomen Besloten weid deze voorstellen ter behande ling te zenden op de vergadering der Unie vau Christelijke onderwijzers en onderwijze ressen, waarna de vergadering gesloten weid. Morgen, Vrijdagmiddag, zal de Eerste Kamer de aanhangige kleinere wetsontwer pen afdoen en daarna tot 20 April uiteen gaan, in afwachting der gewisselde stukken over de andere wetsontwerpen. Heden wordt door de leden aan den voor zitter een diner aangeboden in het hotel Den Ouden Doelen. De commies-griffiers der beide Kamers zullen aan dit diner deel nemen. De voorzitter der Tweede Kamer en de jrs der beide Kamers, in 't buiten- zijnde, kunnen van de ook tot hun gerichte uitnoodiging geen gebruik maken. De Eerste Kamer der Staten-Geneiaal heeft benoemd tol lapporteurs betreffende de welsontwerpen Tiactaat van handel en Vriendschap met Mexico; wijziging van het slotpiotocol ten aanzien van art, 15 der herziene Rijnvaai tacte van 17 October 1868; naturalisatie van M. Ulumenaueu zes anderen dading met den heer M. P. Th. Prévinaire c.s., nopens den eigendom van duin onder Cullantsongvaststelling rioirekening Suri name 1895; opheffing der belemmeringen bij de uitvoering van werken in het openbaar belang bevolen of ondernomenvoorstel van wet tot wijziging van den achttienden Titel van het wetboek van strafvordering (levisiet Bepalingen ter uitvoering van art. 187 dei- Grondwet de heeren: Kist, Rahusen, Vlie- lander Hein, Van Boneval, Faure en Sassen, en de wetsontwerpen houdende: overeen komst met de Koninklijke Paketvaart-Maat- tchappij lot wijziging van de bestaande overeen komst wijziging var art, 100 van het reg lement op het beleid d«i Regeering van Nederl.-IndiëIndische Mijnwet, de ifeerea Godin de Beaufort, Roell, van Asch van Wijck Pijnacker Hordijk en Melvil van Lynden. De hoogieeraar mr. Visser, die zich te Leiden gaat vestigen, zal lid der Pi Uv. Staten van Z. Holland voor Gorinchern blijven. VLAARDINGEN, 5 Apul. Bonen te IJmni- den VL 30 W ij n a n d i n a, J. de Jong, be somming f250 en 3 ton viscliVL 5 Arbeid Adelt, L. v. d. Lugt. besurn, f 200 en 5 ton visch VL 156 V o o r I i c ti i e r, U, Knnnepoel besom, f780 en 4 ton vivchVL 7 Betsy becom. J. de Ligt, besom, f372 en 2 ton vnch! Gisteren vermelden wij VL 31, besom, f780 moet wezen f280; VL 174 bosom met inge vuld moet zijn 1 535 en 6 ion viscli. Hen daad van de Koningin. De 16 jarige Schellingerhout te Zaandam, een lichamelijk zwakke knaap, gevoelde een onweerstaanbaren drang in zich totde muziek. Daar zijn ouders i iet bij machte waren om aan dat verlangen te gemoet te kotnen, trok de knaap de stoute schoenen anti en sclnvef aan Koningin Wdhelmina. Zijn vei zoek werd goed opgenomen. Ter stond gaf II. M. last om den jongen als proef een half jtdt' ptar o les- le laten gever.. Luiden dan de rappoiten daatomtient, welke aan H. M moeten worden ingezonden, gunstig, dan worden deze lessen vonHgezoL eu ont vangt hij van H. M. ook een pianino ten ge schenke. Ceintuurbaan om Rotterdam. *Heden zijn door de ingenieurs der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij de officieele proefnemingen begonnen der ceintuurbaan van de H. IJ. S. M. van Rotterdam (D. P.) via Halte Hillegersberg naar Rotterdam (Station-Maas) met eenige locomotieven. In verband met de ingebruikneming der ceintuurbaan is het spoonvegtelegraafuet ie Rotterdam belangrijk uitgebreid. ZaakVan Hall. Uit Amsterdam meldt men aan de »N.R Ct." Mr. F. A. van Hall heeft oen lijvige memo rie van grieven ingediend tegen liet nqui- sitoir van den officier inn justitie. Inbraak te Rotterdam. *In het perceel Nadorststraafc 35 to Rot terdam, waarin gevestigd is de wijn- eu bier- handel van den heer \V. F. Minnigb, heb ben een of meer onbekende personen zich bij nacht toegang verschaft, en werd uit het kantoor jas en hoed van den patroon door een der dieven mot de zijne verwisseld. In de jaszak bevond zich een sleutelring, waaraan ook de sleutel van de brandkast; daar deze kast zich evenwel in een afgeslo ten ruimte bevond, hebben zij deze niet kunnen openen. Wel werd een zilveren hor loge ontvreemd. Een voorbijganger, die de inbrekers be- trapte, riep de hulp der politie in, die even wel niet kwam opdagen, zoodat de dieven wisten te ontkomen. Den volgenden nacht hebben de dieven andermaal het pand be zocht. Brand. Hedenmorgen tegen zes uur werd de hulp der brandweer ingeroepen bij een ernstigen brand .ontstaan ten huize van den lieer II. W. Mur, die een koek- en banketbakkerij heeft in het hoekhuis Keizersgracht en Hee renstraat te Amsterdam. Hoe de brand ont staan is, begrijpt do heer Mur zich niet; hij zelf was sedert een paar dagen bedlege rig, doch zoover hij wist, was er vannacht geen vuur in den oven geweest. Mogelijk is het dat gisteren bij het opstapelen van lan ge turf om den oven, die toen aan was, die turf aan het smeulen is geraakt. Hoe dit zij, do dienstdoende politie-agent, langs de gracht komende, zag de vlammen woeden in de bakkerij en alarmeerde de brandweer. Toen die ter plaatse kwam, waren de vlam men reeds overgeslagen langs de boven het sousterrein gelegen achterkamer en winkel. Bakkerij en achterkamer brandden ge heel, de winkel gedeeltelijk uit. Ongelukken hadden niet plaats; de bewoners van het bovenhuis konden nog allen tijdig liun wo ning verlaten, alleen had men eenige moei te met een oude vrouw, die niet spoedig weg kon en die daarom met behulp van een po- iitie-agent en een brandweerman over het dak naar het aangrenzende huis in de Hce- renstraat werd gebracht. Door de Paaschdrukte. Tegen den dames-kleedermaker H. R. te Delft, is door de politie proces-verbaal op gemaakt wegens het in verboden tijd doen werken van niet minder dan 14 meisjes. 1Hen treurig ongeluk. gebeurde gistermiddag om 5 uur op de Croeselaan te Utrecht. Een 7-jarig meisje, dat op die laan woont, geraakte in de daar langs loopende sloot. Haar broertje, een 9- jarige jongen, trachtte haar te redden, maar geraakte ook te water. Geen hulp kwam er opdagen, totdat eindelijk de slager Nijhuizen, werkzaam aan de militaire slach terij aldaar, het gevaar bemerkte. Hij sprong gekleed te water en bracht beide kinderen op den wal. Het meisje was echter reeds overleden, het knaapje in bewusteloozen toestand. Ter stond werden de beide ongelukkigen naar hun woning vervoerd. De moeder schrikte zóó hevig, dat zij bewusteloos neerviel. Een inmiddels gearriveerde geneesheer kon slechts den dood constateeren van het meisje. („U. D.") Jeugdige toeristen. Voor eenige dagen arriveerden aan liet

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2