il -= 53,<e Jaargang. Vrijdag 21 April 1899. No. 9914. ss, Tweede Blad. uit de pees. Een indrukwekkende plechtigheid. 'eele BINNENLAND. -M r»A^=w*' i. it- en Jaar- i. rafie, aten- ngin. stuur enst- n Isclie •kge- voer, I. >gen, enis- igen, epen enen -*=1 CTD O- C=3 P=ij SI SCHIIEDAMSCHE COJRAr, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen II. 1.25. Franco pgr post fl. 1.6e>. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan liet bureau bezorgd zijn. Bureau .- Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 17 regels 11. 0.90; iedere regel meer 12i/2 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letteis naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde tsleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 123. Socialistisch!-: Economie? Naar aanleiding van het bericht dat op het verzoek door den heer F. van der Goes gedaan, om aan de Amsterdamsche Univer siteit te worden toegelaten als privaat-do cent in de „socialistische economie", waar schijnlijk gunstig zou worden beschikt, zegt de „Economist" het, zonder nadere toelich ting, moeilijk te kunnen gelooven. Dit on geloof wordt aldus toegelicht ,,In het feit, dat de beer Van der Goes sociaal-democraat is, ligt natuurlijk geener- lei grond om zijn verzoek af te wijzen. De vraag is slechts of zijn wetcnschapelijke ca paciteit voldoende is om zijn liabilitatie als privaat-docent te rechtvaardigen. En nu is er geheel daargelaten de vraag wat de heer Van der Goes tot dusver heeft gedaan om de wetenschap verder te brengen in de wijze waarop hij zijn verzoek heeft inge- diend, dunkt ons, grond voor twijfel of een bevestigende beantwoording der genoemde vraag wel geoorloofd is. „Wij kunnen ons toch niet voorstellen wat met „socialitische economie" bedoeld mag zijn. Er is in de wetenschap der staat huishoudkunde, wier taak het is de ver schijnselen van het economisch leven oorza kelijk te verklaren, immers geen. ruimte voor schakeeringen en nuances aan heb ge bied der politiek ontleend. Naar streng lo gische methode, onpartijdig, ja tot op zeke re hoogte met onverschilligheid voor de uit komsten waartoe zij voert, moet de econo mie, krachtens het enkel feit dat zij weten schap is, worden beoefend. Haar resultaten zullen dan, maar ook dan alleen, gelijkelijk voor allen die in het economisch leven en zijne ontwikkeling belangstellen, waarde be zitten. „Doch juist daarom herhalen wij de vraag, wat met „socialistische economie" toch wel gemeend mag zijn? Economie in dienst van het socialisme Dit ware dienst bare wetenschap, een wanbegrip dat louter verwarring en kwaad sticht, en waaraan wij, zouden wij meenen, nu wel gaandeweg ont groeid zijn. Een verzoek om deze te mogen doceeren, ware in zichzelf onwetenschappe lijk, en, al ware het slechts hierom, het is kwalijk aan te nemen dat daarop gunstig zou zijn geadviseerd. „Economie van socialistisch standpunt beschouwd? Ook hieraan is wetenschappe lijk geen gezonde zin te hechten. Er kan, wij zeiden het reeds, slechts één. wetenschap der economie bestaan. Nimmer is gebleken, dat de socialisten een eigen denkmethode, een bijzondere logica zouden bezitten, wel ke, op dezelfde levensverschijnselen toege past, tot andere conclusiën zouden leiden dan de logica van Mill of Jevons. Ook de heer Van der Goes heeft, voor zoover be kend, nog geen eigen denkwetten ontdekt, die het tie moeite zou loonen aan de Am sterdamsche universiteit door hem op de economische verschijnselen te zien toepas sen. In de sTijd" komt een allerinteressantste beschrijving voor, ontleend aan het agent schap Wolff over de sCapella papale" Zon- dag j.l. in de St. Pieterskerk te Rome ge houden. Zeker zal ieder lezer van ons blad, zonder uitzondering gaarne tie beschrijving hiervan vernemen, die wij hier laten volgen. sDe Paus woonde heden in Sint-Pieter de 'pontificale Mis bij ter viering van den ver jaardag zijner kroning. Een ontzaglijke men- schenmassa, waaronder veel vreemdelingen, stroomde reeds in den vioegen morgen naar de basiliek; op het Sint-Pietersplein waren Italiaansche troepen opgesteld ter handhaving van de orde. De plechtigheid begon halfelf. Voorafgegaan door de prelaten, bisschoppen en kardinalen, daalde de Paus uit de ver trekken van het Vaticaan af naar de H. Sacramentskapel. Toen hij, gelooid met de tiara en de pauselijke insigniën en omgeven door de flabellionder een baldakijn op een ?etel gedragen, in het middelschip verscheen, werd hij met luide toejuichingen begroet, die bet koorgezang Tu es Fetrusenz. overstem den en aanhielden totdat de Paus was geko men bij den troon, die achter in de basiliek was opgericht. j»Hier nam de Paus plaats te midden van de koorstoelen der kardinalen, van het corps diplomatique, het patricaat en den adel en Woonde, op den troon gezeten, de plechtige Mis by, die door kardinaal Mazella werd gecelebreerd, terwijl het zangkoor zich deed hooien. Daarna schonk de Paus den zegen. >0pnieuw werd hij begroet door geest driftige toejuichingen, toen hij tegen half één ff Sint-Pieterskerk door de kapel van het Sacrament verliet. Er heerschte een vol- „Of is het de bedoeling het socialisme tout pur? Het is niet ondenkbaar, ,dat de heer Van der Goes, met het oog op de po pulariteit^ waarin de uitdrukking „sociale economie" zich verheugen mag, heeft ge tracht zijn begeerte om voor het socialisme propaganda te maken te bemantelen door te spreken van „socialistische economie". In- tussclien merken wij op, dat liet socialisme geen wetenschap doch een systeem van eco nomische politiek is, en de universiteit het domein der wetenschap, niet der politiek. En voor zoover heb socialisme heeft ge poogd zichzelf een wetenschappelijke basis te geven, moet deze van zelf ter sprake ko men bij de behandeling der economische grondbegrippen, welke, indien wetenschap pelijk, slechts naar één methode geschieden en tot één resultaat slechts voeren kan. Ook in dit geval dus ware het verzoek van den heer Van der Goes, als zijnde wetenschappe lijk niet gefundeerd, voor inwilliging uit- teraaid onvatbaar. „Het is daarom dat wij, indien bovenbe doeld courantenbericht juist mocht blijken, zeer verlangend zouden zijn te vernemen op welke gronden dit verzoek zou kunnen zijn gesteund. In onzen tijd, waarin zooveel ver warring keerscht op wetenschappelijk eco nomisch gebied, zeker geen laakbaar verlan- 11 Van her Zwaag en de S. D. A, P. Onder dit opschrift schrijft de „Sociaal- Democraat" Van der Zwaag roept, naar aanleiding van den wenk, door Vredevoogd op ons con gres gegeven, om ook Schoterland te bewer ken, de lezers vau „De Klok" op om hem krachtig te steunen. Hij spreekt heb vermoeden uit, dat de S. D. A. P., indien hij niet tot haar over gaat, bij de volgende verkiezing een candi- daat tegenover hem zal stellen. Dat v. d. Zwaag tot de S. D. A. P. zal overgaan, achten wij ondenkbaar en, zoo lang hij zijn tegenwoordig standpunt blijft innemen, onmogelijk. Iemand, wien het als Kamerlid voorna melijk te doen is om de f 2000, zooals hij 18 Maart weer te Amsterdam verklaarde, en die die f 2000 liever met steenkloppen zou verdienen, heeft een zóó zonderlinge op vatting van den politieken strijd der arbei dende klasse, dat hem in onze partij het le ven zeker erg lastig zou worden gemaakt. De kiezers in Schoterland stellen in dit op zicht minder liooge eischen. Van iemand, die het voornaamste voor deel van zijn Kamerlidmaatschap hierin ziet, dat het hem tot een soort staatsbe- deelde ad f 2000 maakt, kan zeker niet wor den verwacht, dat hij vanuit de Kamor erg agiteerend voor het socialisme zal optreden wat dan toch volgens v. d. Zwaag zeiven, nog altijd kan gebeuren. En als liet alleen om de agitatie te doen is, daarvoor is v. d. Zwaag met meer in de Kamer noodig, nu daar ook andere socialis ten zijn, die meer werk maken van hun baantje, dat dan ook voor hen het voorna me middel ia, om aan hun roeping te arbei den, en die, als „agiteeren" het eenige doel is, dat alleen wel af kunnen. maakte orde. De Paus zag er voortreffelijk uit, evenals vóór zijn ziekte. Hij scheen zeer voldaan over zooveel bewijzen van genegen heid en liefde." Als aanvulling van dit bericht volge hier een gedeelte van een beschrijving dezer plech tigheid, voorkomende in het nBerliner Tage- blatt; een beschryving, die behoudens een enkele onjuistheid, vooral daarom merkwaar dig is, wijl zij gepubliceerd werd van niet- kalholieke zijde. Meu leest iu genoemd libe raal Berlijnsch orgaan het volgende »Was bet wonder, dat na de bange dagen van 's Pausen ziekte heden tienduizenden zich over den Tiber begaven naar de meest indrukwekkende kerk der Christenheid De onzekerheid omtrent den toestand des Kerk vorsten, zoo pas van een ernstige ziekte ge nezen, het verlangen om den grijzen Paus misschien voor de laatste maal in Sint-Pieter te zien en hem nogmaals toe te juichen zoo als in de dagen van het jubilé, waren zoo groot, dat reeds tegen het einde der vorige week geen toegangbiljet meer te krijgen was. ïNfl een lange reeks dagen van regen was het heden eindelijk het prachtigste Keizer- of, liever gezegd, Paus-weder. Reeds om vijf uur in den ochtend rukten infanterie en bersaglieri op naar het Sint-Pietersplein, om de kerk af te zetteu, voor welker trappen zich langzamerhand een geweldige massa nieuwsgierigen samendrong. Intusschen stroomde uit alle deelen der stad een ware zee van menschen naar het Vaticaan. Einde- looze Jiles van rijtuigen stremden het verkeer voor voetgangers, en velen hadden een uur noodig, om te komen waar zy wezen moesten. sTegeu 8 uur werden de deuren der Sint Pieterskerk geopend en brak de menigte als een hoog opgestuwde golvenmassa door het vierdubbele militaire en het daarachter Vd. Zwaag behoort ook om andere rede nen niet in onze partij thuis, daar hij ons optreden bij de verkiezingen eD ons aandrin gen op hervormingen niet begrijpt of niet wil begrijpen. „Wij van onzen kant", zegt hij, „willen niet anders propageeren dan m eenvoudige taal en met een beroep op het gezond verstand, zonder voorspiegeling van zaken, waarin we niet kunnen gelooven, zon der paaien met beloften, die we niet kun nen volbrengen, zonder te trachten, een geestdrift te wekken, die niet van langen duur kan zijn." Ziehier de eigenlijke kwaal van Van der Zwaaghij gelooft met aan datgene, waar aan iemand, die de arbeiders tot organisatie en beweging wil brengen, nu eenmaal wel moet gelooven. De hervormingen door ons nagestreefd, zijn voor hem „beloften", waar mee wij de menschen „paaien". En dat ge loof kan men hem niet geven, vooral niet, waar dit waarschijnlijk ten gevolge van lichamelijke oorzaken cn den invloed der omgeving reeds gestorven is. Dat ongeloof van Van der Zwaag staat echter niet alleen zijn optreden als Kamer lid, doch zijn geheele optreden als propa gandist en organisator in den weg en ver hindert hem niet alleen, bij de S. D. A. P. te gaan, doch maakt hem tevens tot een dood element van den Socialistenbond, waartoe hij wèl behoort. Waarschijnlijk gevoelt Van der Zwaag het zelf wel, dat de fut er uit is, en is het daaraan toe te schrijven, dat hij zijn f 2000 nog liever met steenkloppen dan met agi teeren van uit de Kamer zou willen verdie nen. Wat het vermoeden aangaat, dat de S. D. A. P. een volgende maal een eandidaat te gen hem zou stellen, daarvan is niets be sproken. Ons komt het voor, dat dit een zaak is, die aan het district Schoterland zelf moet worden overgelaten. Zoolang daar de arbei ders en andere vereerders van „Geert" met diens optreden in de Kamer tevreden zijn, bestaat er voor ons geen reden hem tegen te werken, zoolang hij met onze mannen in de Kamer één lijn blijft trekken. Iets anders is het, dat wij daar onze organisatie vestigen, die bij 't candidaatstellen in vereeniging met de andere socialistische vereenigingen ook haar invloed kan oefenen. Evenmin is het waar, wat Van der Zwaag beweert, dat de S. D. A. P. hem zou willen dwingen tot haar te komen. Wat sommigen ook nu en dan mochten beweren, wij zien er noch voor Van der Zwaag, noch voor onze partij, eenig heil in, dat hij tot ons komt. Scliaepmau en Leerplicht. Zondag sprak dr. Schaepman te Heeren veen over leerplicht. Hij had echter zijn rede betiteld ïDe eenheid in de Katholieke partij", en betoogde, dat, zoo er eenig ver schil over leerplicht mocht bestaan, de een heid der partij daaronder niet behoefde te lyden. Leerplicht streed in elk geval niet tegen eenig Katholiek beginsel. Was spr. er nu voor In hoofdzaak ja, opgestelde politie-kordon. In het gedrang geraakten sommige personen ouder den voet. Tegen negen uur was in de basiliek een menigte van minstens tachtig duizend [de officieuze berichten spreken echter van zestig duizend] personen saamgeperst. Het interieur van Sint-Pieter bood inderdaad een over weldigenden aanblik. Achter het met de kost baarste tapijten gesierde hoogaltaar rees een baldakijn omhoog twintig meter de ruimte in van rood fluweel en bekroond met het wapen des Pausen. Daaronder stond dezelfde troon, welke.n Pius IX pleegde te gebruiken. sTer zijde van dien troon waren tribunes voor het corps diplomatique en het patricnat. Rechts onder het kolossale standbeeld' der fl. Helena bevond zich de van tralies voor ziene loge der pauselijke zangers, onder lei ding van den directeur Mustafa. Van het altaar af tot aan het hoofdportaal was het middeischip behangen met roode draperieën, terwijl de palatynsche lijfwacht voor den pauselyken stoet een acht meter breede ruimte openliet, waarachter, schouder aan schouder gedrukt, een onoverzienbare menschen massa stond opeengepakt. Daaronder bevonden zich een groote me nigte vreemdelingen, welke de zeldzame plechtigheid naar de Eeuwige Stad had gelokt. »Het geduld der menigte werd op een harde proef gesteld. Elk oogenblik was het: uHy komtHij komt 1" en dan gingen allen op de teenen staan en rekten allen den hals, maar het was steeds tevergeefs. Eerst om half elf spleten zich de rood- fluweelen gordynen, die het middelschip van de Sacrarnents-Kapel afsluiten, vaneen. Van de loge boven het hoofdportaal schalden de zilveren bazuinen, en de schitterende pause lijke stoet verscheen. »Ginds, boog in de lucht, worden eindelijk uaar het schijnt. Dat Staatstussehenkomst op dit gebied beslist noodzakelijk was, ontkende hij, maar overwegende bezwaren had hij toch ook niet. Het relatieve schoolverzuim werkte zoo nadeelig, dat het in elk geval krachtig moest bestreden worden. Hij waarschuwde echter tegen te veel voorschriften en regle menten. Maar hij was bepaald tegen ver plicht herhalingsouderwijs. Ilij eindigde met alle Katholieken in Nedeiiand toe te roepen: »Laat ons trachten de wet zoo goed te maken, als zij maar wezen kan, opdat zij krachtig medewerke tot ontwikkeling van de verstandelijke welvaart van Nedeiland. Is de eerste plicht van den Katholiek in het onderwijs te storten den geest van God, laat hij niet vergeten, dat zijn plicht ook is te zorgen voor onderwijs, waarin ook een zede lijke kracht ligt, die den geest verheft." Vrcde-comité. De heer W. C. J, Passtoors, president van liet centiaal-bestuur van den Ned. R.-K. Volksbond, heeft bedankt als lid van de hoofd commissie van het Vrede-eomité te 's-Gra- venhage. ïHoezeer ook instemmende met het doel, tot welks bereiking de afgevaardigden der mogendheden te 's-Gravenhage zullen ver gaderen, acht hij door het niet-uitnoodigen van Z. H. den Paus, den Vorst des Vredes, den arbeid nutteloos en niet in staat eenige vrucht voort te brengen. »Als protest tegen d i e uitsluiting en ook het niet uitnoodigen der Nederlandsch spre kende Staten, die voorai in het recht den grondslag van vrede moeten vinden, neemt hij zijn ontslag." Voldoend Onderwijs- Dooi- een. groot aantal werkliedenvereeni- gingen e. d., o. a. den Bond van Onderwij zers, de S. D. A. P„ den Socialistenbond, de Typografenbond is de volgende circulaire verspreid Al jaren lang is door de. vooruitstrevende arbeiders met kracht aangedrongen op be ter, of liever op voldoend onderwijs. Nog altijd moet het gezegd worden, dat het on derwijs, dat het arbeiderskind, over het al gemeen genomen, ontvangt, bij lange na niet is, wat het wezen moet. Aan wien de schuld? Voor een groot deel aan de arbeiders zeiven, dio zich maar wei nig er van aantrokken, lioe en wat aan de kinderen wordt onderwezen, en die maar niet schijnen te beseffen, van lioe groot be lang liet onderwijs is voor hun kinderen. En daarom is het noodig, zeer noodig, dat wij arbeiders er eens anders over gaan den ken en niet meer praten, maar handelen. Van dit denkbeeld uitgaande kwamen op 18 Juni 1898 in „Palais Royal" eenige ar beiders bijeen, allen bestuursleden van ar beidersverenigingen, om te bespreken. v> at er gedaan kon worden om bij de arbeiders, meer dan tot nog toe, belangstelling voor het onderwijs te wekken. Het initiatief daartoe was genomen door A. H. Gerhard, hoofd eener school en J. W. Gerhard, klas se-onderwijzer te Amsterdam en in deze bij eenkomst werd door den eerstgenoemde uit voerig uiteengezet, waarom hij deze uitnoo- de beide groote witte waaiers van struis vederen zichtbaar, en daarlusschen, op de sedia gesiatorta, de blanke figuur des Pausen, wiens hoofd bedekt is met een van goud schitterenden mijter. De grijze Kerkvorst, die naar alle zijden meteen vriendelijk glim lachje groet en zegent, maakt volstrekt niet den indruk van iemand, die kort geleden een ernstige operatie heeft ondergaan. Ja, men zou zeggen dat Paus Leo er sterker uitziet dan in de laatste jaren. Hij zit kaarsrecht in den zetel en haalt alleen meermalen eenigszins zwaar adem. jTerwijl de pauselijke stoet zich naar het hoogaltaar voortbeweegt, klinkt van alle zijden een ontzaglyk gejubel. De dames wuiven met haar zakdoeken en alles juicht in opgewon den geestdriftEvviva il Papa I (Leve de Paus 1) Evviva Leone (Leve Leo 1) En da orkaan van gejuich, die in deze reusachtige gewijde halle voortrolt en als 't ware geen grenzen schijnt te kennen, komt eerst tot bedaren tien minuten later, wanneer de Paus voor het hoogaltaar afstapt en na een kort gebed zonder eenige hulp plaats neemt op den troon. ïNu verstomt de fanfare der trompetten. Een plechtige stilte treedt in, en onder het heerlijk gezang der pauselijke kapel begint de door een kardinaal gecelebreerde ponti ficale Mis. Gedurende deze plechtigheid, die langer dan een uur duurt, krijgt menigeen het in de kerk te kwaad. Verscheiden vrou wen rallen te midden van het dichte gedrang in onmacht en worden gebracht naar de geïmproviseerde lazeretten in de zijbeuken. ïOp de tribune voor de vorstelyke perso nen wonen ook de kroonprinses van Zweden en de bourbonsche prinses van Trani de solemniteit bij. Het tabernakel en de troon des Pausen worden uit de koepelvensters be- diging had rondg- zonden. Tevens deelde hij mede, hoe tal vau personen, die niet aan wezig konden zijn, toch hun betuiging van instemming hadden toegezonden. Vervol gens deelde liij mede, hoe het huidige oogenblik juist daarom zoo gunstig was, om dat thans door de indiening van een wets ontwerp op den leerplicht de aandacht be ter dan anders op het volksonderwijs geves tigd kon worden. Het plan, dat hij zich voorstelde te vol gen, was als volgt Eerst zou in kleinen kring het een en ander worden besproken om daarna op een congres van zoo mogelijk alle arbeidersver- ecnigingen deze punten vast te stellen en uit te breiden. Het te maken program zal de wet op den leerplicht en daarna het onderwijs omvat ten in zijn ganscheu omvang. Aan de aanwezigen stelde hij voor om J. A. Bergmeijer als loco-secretaris te benoe men, omdat liet toch wenschelijk was, dat van het gesprokene behoorlijk aanteekening zou worden gehouden. Mot, de leiding der vergadering werd A. H. Gerhard belast. Deze stelde thans de volgende vragen a. Zal alleen leerplicht behandeld wor den? b Zal het onderwijs in zijn ganschen om vang behandeld worden? Men was in het algemeen er over eens, dat lioewel met leerplicht begonnen zou moeten worden, de behandeling van het on derwijs in zijn ganschen omvang, de taak der te vormen combinatie zou zijn. Thans werden door den voorzitter eenige punten opgenoemd, die tot punten van bespreking in zake leerplicht zouden dienen. Die punten waren a Omschrijving van den leerplicht. b. Gemoedsbezwaren omtrent het gedwon gen bezoeken der openbare school. c. Vrijstellingen. d. Controle. e Lichamelijke verzorging. Over deze punten werd in deze en vol gende vergaderingen van gedachten gewis seld en werden de volgende stellingen aan genomen. Ie. Onder leerplicht worde verstaan de plicht tot liet doen doorloopen van. een vol- ledigen schooleursus, omvattende minstens zeven leer- of cursusjaren. 2e. Wat de gemoedsbezwaren betreft, zoo moge de erkenning van deze nimmer leiden tot ontheffing der verplichting der overheid om aan de kinderen de noodige schoolken nis te doen verschaffen. 3e. Wat de vrijstellingen betreft, werd be sloten, dat, daar omtrent de vrijstellingen voor veldarbeid nog twijfel bestond, het daarom wenschelijk was eenige vragen op te stellen en rond te zenden, opdat men op de hoogte der toestanden op het platte land kon komen waardoor men dan teven te we ten kwam hoe de veldarbeiders zeiven over dit vraagstuk dachten. Deze vragen waren de volgende: a. In welken tijd en hoe lang in het jaar wordt door kinderen bij u ter plaatse veld arbeid verricht? b. Hoe lang duurt die arbeid per dag? straald door het zonlicht, dat ook over het geheele hoogfeestelijke interieur der kerk een heerlijken glans werpt. sEindelyk liep de plechtigheid ten einde. De Paus, die in een aigesloten ruimte achter den troon een kop bouillon heeft gebruikt, heft zich nu op van zijn zetel en schenkt met krachtige, tot op verren afstand in de basiliek hoorbare stem den zegen. Dan bestijgt hij wederom de sedia gestatoria, de trompetten schallen, en nu volgt een tafereel, dat spot met alle beschryving. ^Plotseling worden hier en daar uit de menigte enkele sEvtva's" vernomen, en het tienduizendvoudig koor stemt daarmede vol geestdrift in. De een roeptLeve Paus Leo I de anderLeve de Paus-Koning en evenals bij de Italiaansche volksmeeting herhaalt de menigte dien kreet, totdat zich op het laatst een ware storm ontketent. Alles roept: ïEvviva il Papa Re i Evviva il Papa Re (Leve de Pauskoning 1 Leve de Pauskoning Dit duurt geruimen tyd, terwijl de Paus zich telkens vriendelyk glimlachend in de »Sedia" verheft, zegenend en groetend. sAlvorens het roodfluweelen gordijn zich achter hem sluit, wendt hij zich nogmaals om, de menigte rriendelyk met de hand toewuivend. Tot zooverre het verslag van het sBer- liner Tageblatt". De correspondent voegt er de volgende woorden aan toe: Indien men Rome en Italië beoordeelde naai hetgeen heden in Sint-Pieter heeft plaats gehad, zou den het italiaansche liberalisme en de liefde tot het ééne, vrije Italië en tot het »Roma intangibïle" van koning Humbert slecht weg komen. Inderdaad, ondanks koning Humberts »Roma intangibile" wortelt de liefde tot den Paus-Koning diep in de harten der Romeinen". 13 *Si - Êf.l LsMf 1 "•'"ft V 'Is? vNbiL'

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5