1, 3 I It Ir I* u f/ STADSNIEUWS. VLAARDiyGEN. SPORT. Gemengd Nieuws. Knust en Wetenschap. Rechtzaken. Laatste Nieuws. S=tó? |«r |*r N 3k Mgiw; een ongevallen-verzekering juist de eerste 3 1 uitkeeringen variêeren, zal het onder de weken, wat de kosten betreft, het meest voorgestelde regeling voorkomen, dat een gewicht in de schaal leggen. werkman tijdelgk plotseling wegens een te 4o. Be voorgestelde regeling zou aan per- hoog loon buiten de verzekering valt en dat sonen, die blijvend gedeeltelijk invalide zijn, j het pensioen eventueel hooger zal zijn dat maar die met medewerking van hunne werk- het vaste wekelijks uitbetaalde loon, waarop gevers bun vioeger loon kunnen blijven ver- de werkman met zekerheid kan rekenen, dienen, onnoodige uitkeeringen verleenen. j Dit bezwaar komt der regeering gegrond Hieromtrent wordt o. a. geantwoord, dat voor en daarom heeft zij bij nota van wijzi- door de ondeibavige regeling een werkman ging op dit punt veranderingen aangebracht met meer genoodzaakt zal zijn, zijne toe- in verschillende artikelen vlucht te nemen tot eene mindere soort van aibeid die niet overeenkomt met zijn be kwaamheden, want door de rijksverzekerings bank zal hem een rente worden uitgekeerd. Een gevolg dier uitkeering behoeft niet te zijn dat de getroffene een nietsdoener wordt, want daar de rente 30 pc. minder bedraagt dan zijn vroeger loon, brengt zijn eigen belang mede, te trachten door hem passenden arbeid zijne inkomsten althans tot haar vroe ger bedrag te vermeerderen. Vooits vvoidt nog opgemerkt, dat, wanneer een getioiïeae hetzelfde werk verricht sis vóór het ongeval, maar in mindere hoeveel heid, of hij verricht ander werk dan vroeger, vveik dat oveieenkornt met zijne krachten en bekwaamheden van vóór het ongeval en dat in normale verhouding slaat tot het loon dat hij daarvoor verdient, de ongeschiktheid tot werken wel zeer gering moet zijn. Onder een legeling als de voorgestelde, zou hij geene of slechts een zeer kleine rente ontvangen. 5e. De voorgestelde regeling zou ten ge volge hebben, dat de werkgever zich niet meer moreel vei plicht zal aciiten, zijn door een ongeval getroffen werkman met raad en daad bij te staan en zoo noodig door ver schaffing van ander werk in de gelegenheid te stellen, zyn vroegere verdiensten te be houden of zelfs meerdere te verwerven. De regeering meent daaromtrent, dat het belang van den werkgever zal vorderen, dat hij zijn invalieden werkman in eigen dienst houdt natuurlijk tegen loon dat in verhou ding staat tot den door dezen te leveren arbeid. 6o, De voorgestelde regeling zou zonder noodzakelijkheid zeer kostbaar zijn. Uit de zeer breedvoerige beantwoording door de mi nisters van dit bezwaar, zij termeid, dat zij, toegevende dat de rente, welke een Rijks instelling kan maken, in het algemeen lager moet zijn dan die, welke door een particulier op solide wijze gemaakt worden, daardoor met is bewezen, dat een verzekering bij een Rijksinstelling duurder moet zijn dan het dragen der vei zekering voor eigen risico na het storten der veieischte waai borgsom en met de verplichting de koopsommen der renten, welke aan werklieden der onderne ming mochten worden toegestaan telkens terstond bij de Rijksbank te betalendat voor de bewering dat de administratiekosten eener eentiale verzekerings-instelling zeer aanzienlijk zouden zyn, geen grond beslaat; dat de ministers niet kunnen inzien waarom, indien de geneesheeren iri alle gevallen door de Rijksinstelling worden bezoldigd, vrij hooge kosten ontslaan zullen, want indien de Rijksverzekeringsbank met één of meer geneesheeien conti acteert voorde behandeling van bedrijtsongevniien, zullen de kosten aller minst hooger behoeven te zijn dan die, voort vloeiende uit een zoodanig contract, gesloten tusschen een werkgever en een geneesheer. Daar er in vele adressen op wordt aan gedrongen, dat in het wetsontwerp alsnog bepalingen worden opgenomen, waai bij aan de weikgevers de bevoegdheid verleend wordt de verzekering hunner werklieden voor eigen risico te nernen en adiessanten vei klaren bereid te zijn alsdan alle waarborgen te stel len welke de wetgever noodig zal achten, is door den Minister nagegaan welke voorwaar den aan werkgevers zouden moeten gesteld worden. Aan zulk eene regeling is voor de Regeering een groot bezwaar verbonden. [Jij de samenstelling van het ontwerp is getracht zorgvuldig te voorkomen dat de werkman verkor' of zelfs in de geringste mate belem merd zou worden in de uitoefening van eenig recht dat hem zou worden toegekend. Dit recht is liet recht van beroep des werk mans indien hem geen of een onvol doende schadeloosstelling wordt toegekend. De Regeering vraagt wat de beste regeling zou baten, indien men tegelijkertijd voor den werkman krachtige beweegredenen schiep om het beroep niet in te stellen. De voordeden, vei bonden aan de toepassing van de in de adressen gewenschte regeling, achten de ministers deels te onzeker, deels te gering om eene regeling, waarin den werkgever wordt toegestaan zelf de risico der verzekering te dragen, in het ontwerp op te nemen. 70. De voorgestelde legeling zou tengevolge hebben, dat goed georganiseerde instellingen van voorzorg en ondeilinge hulp bij grootere ondei nemingen worden gedesorganiseeid en schade lijden, daar alle verschillende ver zekeringen met dkaar samenhangen en dus hetgeen de Rijk--ongevaUen-veizekering te veel /al kosten op de andere verzekeringen tegen de gevolgen van ouderdom, invaliditeit en overlijden zal moeten «orden verhaald. De Regeer mg betoogt, dat instellingen van vooizorg en onderlinge hulp, waai bij niet alleen op de lasten van het heden maar ook op die der toekomst is gerekend, van de nieuwe regeling volstrekt niet behoeven te lijden. Inimeis by den uit te vaardigen alge- meenen maatiegel van inwendig bestuur zal aantal plaatsen in de noodkerk geringer is dan in de verbrande, zullen velen, vooral zij, die vroeger op 3 i 4 plaatsen recht hadden, zich wel met een plaats minder moeten tevredenstellen. De regeering bespreekt voorts nader breed voerig en meer in 't bijzonder den inhoud van de verschillende adressen. Pensioen rijksambtenaren. In het Zuidhollandsch Koffiehuis te 's-Gra- venhage werd gisteren een vergadering van rijk-ambtenaren gehouden ter bespreking van de pensioenplannen van den heer C. J. de Bteuk, directeur van het post- en telegraaf kantoor te Zandvoort. Deze plannen komen hierop neer om bij de regeering aan te dringen op het verkrijgen van een pensioen tot het volle bediag van het laatstgenoten traktement en wel zoodanig dat de ambtenaren door bijstorling de regee ring in staat stellen dit te doen zonder op offering harerzijds. De regeering vindt daarbij evenveel baat als de ambtenaren, want zij krijgt spoediger jongere krachten en jongere ambtenaren behoeven niet xoo lang op pro motie te wachten. Het resultaat was oprichting eener pen- sioen-vereeniging, die bij de Regeering zal aandringen op regeling der pensioenen vol gens het stelsel De Breuk.De heer De Breuk werd tot eerevoorzitter van het bestuur be noemd en ontving vele bewijzen van sym pathie. Tot leden van het bestuur dezer vereeni- ging werden gekozen tot voorzitter, baron v. d. Feltz, oud-inspecteur der posterijen vice-voorz. de heer J. M. van Walsem, inspec teur der registratie en domeinentot penning meester de heer C. P. J. Keiser, commies bij het hoofdbestuur der posteryen en tele- graphie; tot secr. de heer T. A. van Heiten, commies der telegraphie en vooi ts de heeren H. Camerlingh, insp. der bel., J. H. Mooren, dir. van het rijkstelegraafkantoor te 's-Gra- venhage C. Middelkoop, hoofdcommies aan het dep. van fin., J. P. Hartman, hoofdcomm. aan het dep. van marine, J. H. Koning, oud- dir. telegraphie, G. J. W. van Ingen, adj. commies bij de rekenkamer, J, C. C. Schlater, commies by de rekenkamer, G. H. Tromp, hoofd-ambten. bij het dep. van fin., Portijne, opzichter waterstaat fe kl., A. Moerel, hoofd comm. aan het dep. van oorlog en Muralt. De aanwezigen traden allen toe tot de nieuw gevormde vereeniging. InToer van alcohol iu Afrika. Onze Brusselsche correspondent schrijft ons «Men weet dat deanti-slavernlj-conferentie e.en recht van 15 fres. per hectoliter van 50 centigraden heeft ingesteld op den invoer van geestrijke dranken in het deel van hetAfri- kaansche vasteland tusschen den 20en Noor der- en den 22en Zuiderbreedtegraad. Dit recht, dat na een tijdsverloop van drie jaar gebracht zou kunnen woiden op 25 fics., moet krachtens de bepaling, vervat in art. 92 van de «Acte General" na een tweede tijdperk van even langen duur worden herzien. Om te voldoen aan deze bepaling is thans een conferentie bijeengeroepen te Brussel waarheen vertegenwoordigers zijn gezonden door elf mogendheden, te weten België, den Gongostaat, Duitschland, Frankrijk, Groot- Brittannië, Italië, Nedei land, Portugal, Rus land, Spanje, Zweden en Noorwegen. Dooi de Nederiandsche regeering zijn als vertegen woordigers aangewezen de gezant te Biussel, jhr. rar. R, A. A. E. von Pestel en de hoofd inspecteur der directe belastingen, mvoerr. en accijnzen, de heer J. H. Dnelsma. leerplicht. In zake hel wetsontwerp op den Leerplicht is uit deze gemeente het volgende adres ver zonden Aan de Tweede Kamer der Staten-6eneraal. Geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekenden, bestuurders der St. Willi brordus-Stichting te Schiedam, het beheer voerende over de aldaar bestaande Roomsch- Katholieke scholen dat zij met bezorgdheid hebben kennis ge nomen van het wetsontwerp tot invoering van leerplicht, ook zooals het gewijzigd ten tweeden male bij Uwe vergaderiog is ingediend; dat zulks onnoodig te veel ingrijpt in de rechten der ouders dat onze scholen toch reeds met zooveel moeite in stand gehouden, zoovele finantieele bezwaren zullen ondervinden, dat het bestaan er van, bij aanneming van genoemd wets ontwerp ernstig wordt bedreigd dat naar hunne meening, herhalingsonder- wijs, vooial om zedelijke redenen ook, voor deze stad zeer nadeelige gevolgen zal na zich sleepen dat eindelijk het herhalingsonderwijs, ook vooral voor de mannelijke en vrouwelijke religieuzen, groote zoo niet onoverkomelijke bezwaren oplevert; om welke redenen zij dringend verzoeken het ingediende wetsontwerp op den leerplicht niet aan te nemen. Hetwelk doende enz. Het Bestuur der St. Willilrordtis- Stichting ie Schiedam. Schiedam 22 April 1899. Het volgende adres zal morgen in het ge bouw van den Ned. R.-K. Volksbond ter teekening liggen Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Geven met verschuldigdeu eei bied te ken nen, ondergeteekenden, Roomsch-Katholieke ingezetenen van Schiedam dat zij met bezorgdheid hebben k»nnis genomen van het wetsontwerp tot invoering van leerplicht bepaaldelijk zooals het aanmer kelijk gewijzigd ten tweeden male bij Uwe vergadering werd ingediend, en wel om de volgeude redenen; dat zij van meening zijn, dat de rechten der ouders in de opvoeding hunner kinderen al te zeer en onnoodig beperkt worden; dat hun finantieele opofferingen voor het bijzonder onderwijs door de aanneming van het aanhangig wetsontwerp al te bezwaar lijk zullen worden dat het voorgestelde herhalingsonderwijs èn voor den algemeenen socialen toestand èn vooral ook voor de algemeene zedelijk heid zeer ernstige bezwaren zal opleveren; redenen waarom zij Uwe veigadering met den meesten nadruk verzoeken Uwe goed keuring aan gemeld wetsontwerp niet te verleenen. Hetwelk doende enz. Naar wij vernemen, ztjn of worden nog adiessen in zake Leerplicht verzonden dooi de eerw. geestelijkheid dezer stad, het R.-K. Parochiaal Armbestuur en de hoofden der R.-K. Scholen. («N.S.Ct.") 5 uur voor zijne moeder een boodschap gaan doen in de stad, maar werd verleid door het vischjes vangen, waarbij hg te water raakte in de Buitenhaven, Gelukkig was H. van Haasteren onmiddellijk daarbij, die het genoe gen smaakte den jeugdigen drenkeling behou den op het droge te helpen en vervolgens aan zyn ouders terug te geven. Vrijdagavond werd in het ziekenhuis alhier opgenomen een zenuwlijder wiens zenuwtoe stand ern«tig schijnt te zijn verergerd ten gevolge van een bekeuring betreffende een overtreding van de verordening op het boenen en schrobben. BURG ERLUKE ST AND. Geboren 22 April. Johanna Hendrika Elisabeth Margaretha Maria, dochter van W. C. Gallé en M. E E. Mascheck, Oostsingel. 23 April. Petrus Laurens, zoon van C. J. Vei linde en J. M. Peitsman, Hendrik-Galei- straat. Overleden i 23 April. Gerardus Henricus Westhuis, oud 46 jaar en 7 maanden. Hoordvest. Mej E. Neelemaat is 1© Utrecht bij het examen voor Christelijke bewaarschoolhou- deressen geslaagd. rum, subsituut-griffier bij gemelde recht bank. Zaterdagnamiddag bad aan het terrein aan de Koningin Wilhelm inahaven te Vlaardingen een match plaats tusschen een gecombineerd elftal van de "Vlaardingscke Foot-ball-Club „Union" en de Schiedam- sche Foot-ball-Club „Rapiditas" tegen een gecombineerd elftal van de Foot-ball-Cluba „Olymphia" te Vlaardingen, „Victona", „T. a. v. e. n. u." en „Vitesse" te Schiedam' waarvan de uitslag was dat de eerstgenoern- den wonnen met 10 goals. sTavenu" matchte gisteren aandeWaiande tegen «Hercules". uTavenu" won met 8-0 goals. Het ongeval te Botterdam. «Het bestuur der Onderlinge Brandweer Club te Rotterdam heeft naar aanleiding van liet noodlottige ongeluk met een red dingsladder brieven van rouwbeklag ont vangen van den commandant der Amster- damscbe brandweer, de heer J. Meier, en van den commandant der Haagsche brand weer, jhr. E. G. Wickers, welke bewijzen van deelneming van beide brandweer-eom- De collecte de vorige week door diakenen j mandanten zeer op prijs zijn gesteld gewor- der Ned. Herv. Gemeente langs de huizen 1 den. alhier en te Vlaardinger-Ambacht gehouden, j Heden is het gerechtelijk onderzoek aan heeft f353.401/} opgebracht tegen f 336,06 I gevangen en zijn enkele ooggetuigen van in Mei 1898. ket ongeval door den reckter-commissaris in het Huis van Bewaring geboord. Ook de wethouder van plaatselijke wer ken, de beer A. de Moncby, beeft heden op het bureel in het Stadstimmerkuis enkele personen in deze zaak gehoord, tot het ge ven van inlichtingen. De prijsuitdeeling aan de leerlingen van de Vlaardingscke teekenschool zal plaats hebben Woensdagavond a.s. te 8 uur, in de zaal „Harmonie". De afd. Vlaardingen en Vlaardinger-Am bacht van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft een algemeene vergadering in den «Hollandsche Tuin" gehouden. Uit de rekening en verantwoording bleek dat er een klein nadeelig saldo (ongevae-f 3) was. Besproken werd hef bijhouden van melkstaten. Handleidingen tot dit doel werden uitgedeeld. *Met 1 Mei a.s. worden alhier aan het Spoorwegstation de perronkaartjes inge voerd. Misdaad Heden voor acht dagen werd, zooals-ge meld is, aan boord van de stoomboot W 11- liam Egan XIII, liggende op de werf van den heer Wilton aan den Westzeedijk, het in staat van ontbinding verkeerende lijk gevonden van den 26-jangen machinist J. W. de Munk, te Alkmaar woonachtig. Aanvankelijk leverde een schouwing van het lijk niet veel op, althans bevestigde niet het vermoeden, dat liier een moord zou «Zaterdagavond om 10 uur werd brand I D° f rechtel£ke bovengedeelte van bet dle daarop deze week in het Bij beseh. van den Min. van Binnenl Za ken zijn tot bijstand van den distiiets-vee arts wien 's-Gravenhage als standplaats is aangewezen, in het afwenden van het gevaar, waarmede besmettelijke veeziekten den vee stapel bedreigen, benoemd tot tijdelijk vee- n r i opzichter ter standplaats Schiedam, C. Noor- De leden der conferentie zijn Donderdag te Zegwaard. (»St.-Ct.") ontvangen door den minister van buitenland- 1 sche zaken üe Favereau, die hen verwelkomde en onmiddellijk daarna had de constitueerende vergadering plaats, waarin tot voorzitter de minister van staat, baron de Labermont en tot secretarissen de boeren Raikes, Biitsch gezantschapssecietaris, Seeger, directeur van het Belgische departement van buiteniandsche zaken en Robiano, afdeelingschef aan het zelfde depaitement, werden benoemd. Vrijdagmorgen om 10 uur had de eerste werkvergadering plaats. De conferentie wijdde zich aan een vergelijkend onderzoek van de resultaten in de verschillende koloniën en protectoraten met het van kracht zijnde stelsel verkregen. Verschillende gedelegeerden gaven belangwekkende inlichtingen omtrent den invoer van geestrijke dranken in Afrika. Vervolgens werd van gedachten gewisseld over de vast te stellen rechten. In de tweede Aan de universiteit te Leiden is het voor bereidend kerkelijk examen afgelegd door den heer D. Plooij, van bier. Het eerste volksconcert in dit seizoen in de Plantage heeft gisterenmiddag onder begunstiging van fraai weer plaats gehad en het gevolg daarvan was dan ook, dat een groote schare menschen en kinderen zich daar hadden verzameld om te profiteeren van de muziek, die onder leiding van den heer B. Verhallen door de stafmuziek der d.d. schutterij alhier zou ten gehoore gebracht worden. Opgewekt klonken de tonen door de lucht en brachten de hoorders in vroo- lijke en levendige stemming. bespeurd in het steenkolenpakliuis van A. Proest in de Ha venstraat alhier, waar zeemansgoederen worden vervaardigd door den heer D. de Lange. De deur van het pakhuis, die gesloten was, werd door den lieer I. S. Figee openge broken, waarna men zich toegang verschaf te tot de plaats van 't onheilhet bleek dat eenige goederen in brand stonden, dio echter door enkele emmers water spoedig geblusekt werden. Twee spuiten waren inmiddels aangerukt doch hebben geen water behoeven te geven. De politie spoorde dezer dagen een bende knapen van 9, 10 en 11 jaren op, die met groote geslepenheid bij verschillende winke liers diefstal hadden gepleegd. Zij sloegen vooral daar hun slag, waar iets op de toon bank lag uitgestald. Sigaren, worst, suiker werken en andere lekkernijen waren van hun gadinj "Zatei dagmiddag waren twee nog jeugdige knapen van 6 en 7 jaar in een roeiboot lig gende in de Koningin Wilhehniria-haven aan het spelen. Onopgeineikt dreef de boot de Haven uit waardoor zij zich weidia op de Maas bevonden en met den vloed mededreven. Gelukkig werden zij opgemeikt door een van Rotterdam komende stoomboot, die beide knapen weer behouden aan wal bracht. BURG E R L f J K E S TAND. Geboren i 22 April. Cornells Jacobus, zoon van C, van Dai telen en A. van Os, Afrol. 23 April. Johanna, dochter van H. Paalvast en N. Bouman, Achterstraat. Kornelis Samuel, zoon van P.. v. d. Brugge en H.P. Sclireader, Oosthavenkade. 24 April. Geradina Carolina Maria, dochter van A. Witteman en J. II. Klosse, Bmmaslraat. Overleden 23 April. Andries Aalders, oud 6 jaar, Callenlurgstraat, Hendrik Maat, oud 18 jaar, Gedempte Biersloot. Bij den brooddepothouder W. F. Stoo- pendaal is Zaterdagavond de lade gelicht door den 17-jarigen K. B. A. K. uit Rotter- vergaderirig op Vrijdagmiddag besprak de j dam, die bijna op heeterdaad betrapt werd. conferentie eenige artikelen vau een voor- j Hij werd dadelijk achtervolgd, waarbij hij loopige overeenkomst. Daar echter verschil lende afgevaardigden daaromtrent rugge spraak met hunne regeeriogen moesten houden, weid de zitting tot Dinsdag ver daagd- (»H."> "OVERSCHIE, 24 April. Men kon gisteren goed bemeiken, dat het de laatste Zondag was. dat de ruïne in haar tegenwoordigen toestand prijkt, want, uitgelokt door het fraaie lenteweder, wemelden onze stuiten den ganschen dag van vreemdelingen uit de om- het gestolene (een bedrag van ongeveer f 5) wegwierp, en spoedig gegrepen, zoodat hij kort daarop aan het politie-bureau kon wor den afgeleverd. Niet onwaarschijnlijk heeft hij nog een helper gehad, die echter den dans is ontsprongen, terwijl hij nog een jaar gevangenisstraf te goed heeft voor een zelfde feit. Hij is naar het huis van bewa- ring te Rotterdam overgebracht en ter be schikking gesteld van den officier van ju stitie. Zaterdagmiddag te 6 uur werd bij H. D. stellig aan het bestuur der Rijksverzekerings- liggende plaatsen, die graag nog een blik op Bastemeijer, Dwarsstraat 47, de lade ge- bank de bevoegdheid gegeven worden, aan bedoelde ondernemingen tegen vergoeding de genees- en heelkundige behandeling harer gekwetste werklieden op te dragen. Wanneer dat geschiedt, zal het dus alleen noodig zijn, dat in de statuten dier instellingen zoodanige wijzigingen gebracht worden, dat voortaan aan gekwetsten slechts tot den 22endagna het ongeval geldelijke uitkeeringen zullen worden verleend. 8o. Wegens het voorgeschrevene omtrent het loon, waai bij alle baten te zamen als loon gelden en wegens de omstandigheid, dat vaak boven de vaste loonen ook ©ver gelden door tariefwerk, premies, gratificatiën en vvinstaandeelen worden genoten, welke de luïne wilden slaan, eer de handen des sloopers ze met den grond gelijk zullen maken. OVERSCHIE, 24 April. Het sloopen der afgebrande kerk is gegund aan den aan nemer De Bruin alhier voor f2200, onder eenige bijzondere bepalingen. Zoo worden de klokken, het ijzer en het lood niet hel eigendom van den slooper en zal de bruik bare steen voor een bepaalden prijs worden teruggekocht. Het werk moet binnen tien weken zijn afgeloopen. "OVERSCHIE, 24 April. Aanstaanden Don derdag zal de kerkeraad der Ned. Herv. ge meente de zitplaatsen in de noodkerk ver- deelen onder hen, die in de vei brands kerk eigen plaatsen hadden. Daar evenwel het licht, waarbij ongeveer f 4 schijnt te zijn ontvreemd. Vermoedelijk is dit geschied door vreemde jongens. De Viaardingsche wielrenner J. N. van der Knoop kwam gisterennamiddag van Delfs- haven en reed daarbij in wedren met de tram. Nabg het Roode Hek gekomen was hij maar een halve lengte voor en toch waagde bg het voor de machine langs te rijjdenom op den dijk verder te rijden. Het gevolg was dat de machine zgn achterwiel trof en ver nielde. De beer Knoop kwam met den schrik vrij. De 41-jarige Arie van Willigen wonende in het Nieuwsticht zou Zaterdagmiddag om De Nederl. vereeniging van postzegels verzamelaars heeft te Utrecht baar alge meene vergadering gehouden. Het jaar 1898 leverde een batig saldo van ongeveer f 325. Voortaan kunnen ook postzegelhandela- x-en lid worden, doch slechts één handelaar mag zitting hebben in 't bestuur. Als leden van het bestuur werden herko zen de heeren J. C. Bouman, voorzitter, A. F. W. Stroo, onder-voorzitter; jhr. C. Ph. L. van Kinschot, secretarisC. M. H. Kroe- sen, penningmeester; A. C. W. Rooden- burg, bibliothecarisA. M. van Regterea Altena, directeur van de afd. „Verkoophan- del" en J. B. Robert, hoofd-redacteur. In plaats van den aftredenden directeur van de afd. „Aankoop", die voor een her benoeming niet in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de heer D. E. Scfcreu- ders. Van invioedryke zyde worden te'Leiden pogingen in het werk gesteld om daar ter slede een nieuw dag- of weekblad in vrij zinnigen geest in het leven te roepen. Op de aanbevelingslijst voer rechter in de arrond.-rechtbank te 's-Hertogenbosch zijn geplaatstmr. W- H. J. Th. van Basten Batenburg, ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht te's-Herto- genboschmr. G. J. van Heyst, kantonrechter te Druten en jhr. mr. Th Schade en "West- Ziekenhuis plaats vond, gaf gegronde aan leiding om op het aanvankelijke vermoeden terug te komen, dat aan boord van de \V 11- liamEganXIII een moord had plaats gehad, waarvan de machinist De Muuk het slachtoffer was. Meer zekerheid verkreeg men nog, na een door den commissaris van politie, den lieer J. J. Soer, persoonlijk aan boord ingesteld onderzoek, waarbij hem bleek dat het beschot aan liet koofdeindo van de kooi van den verslagene, ter plaatse dus waar hij met zijn hoofd lag, met bloed bevlekt en bespat was. Dit gedeelte van het beschot is daarop op last van den heer Soer uitgezaagd en ter griffie van de rechtbank gedeponeerd. Uit het daarop gevolgde getuigenverhoor is niets kunnen blijken wat omtrent den da der of de daders zekerheid geeft. Wel bleek uit deze verhooren dat liet vermoeden on juist was, als zou in deze schuld hebben een vroegere vriend van den vermoorde, met wien hij meermalen in contact was; deze man toch was vertrokken, vóór nog de ma chinist De Munk vermist werd. Een tweede persoon, die volgens geruch ten in deze zaak betrokken zou geweest zijn, leeft vermoedelijk alleen in de verbeel ding van de verkalers, want van zijn be staan is zelfs niet kunnen blijken Thans wordt er gezocht naar een matroos, die vroe ger met den verslagene gevaren heeft,* doch die sedert met een ander schip naar liet buitenland is vertrokken, van welken bo dem hij intusschen deserteerde, zonder spoor achter te laten. Op dien matroos rust nu het vermoeden. Voor zoover na te gaan is, zou er tevens diefstal in het spel zijn geweest. Er werden van den vermoorde althans vermist: een winterjas, een pantalon, een pet, een paar bottines en zijn geld. Ook hiervan is niets teruggevonden. De zaak is thans uit handen van de poli tie in die van de justitie overgegaan, net lijk van den vermoorde is ter aarde besteld. („N. R. Ct Vertraging. De mailboot Willem Prins van Oranje, die als dagboot gistervoormiddag te 10.30 spoortijd van Vlissingen naar Queens- boro vertrok, kreeg even buiten de haven een defect aan de krukas, waardoor liet voortzetten van de reis onmogelijk bleek. Door een der provinciale stoom booten, die toevallig in de haven lag, werd de mailboot teruggesleept. Passagiers en mail konden, door de goede zorgen van de directie, leeds te 3.30 uur met een extra-boot de reis voortzetten; de goederen werden overgeladen in de nacht- mailboot die des avonds.zou vertrekken. Be li Zeehond" te Bremen. Uit Bremen wordt dooi Reuter geseind, dat de Zeehond, het eerste naar Bremen gekomen Nederiandsche oorlogsschip, na een verblijf van zes dagen in de vrylmven, ver trokken is. De Nederiandsche en de Duitsche marine officieren hebben elkander wedeikeerig een feestmaaltijd aangeboden, waai by telegram men aan den keizer en aan koningin Wilhel- mina werden verzonden, waarop zoowel door den vorst als door de vorstin haitelijk werd geantwoord. Heden is te 's-Gravenhage geslaagd als onderwijzer S. Ooms te Schiedam. «Men seint ons De heer G. H. Hesselink, geneesheer-di recteur van het Ziekenhuis te Rotterdam,

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2