r I It Iv* |$*~t te;.- ll«? fes. BINNENLAND. KETHEL EN SPALAND, 25 April. Gister middag om ongeveer zes uren werden de heer C. Bregman en zijn knechts van bun werk afgeleid door vrouwengeschreeuwzij zagen een vrouw worstelen met tivee kerels on middellijk gaven zij van hun tegenwoordig heid kennis door fluiten en schreeuwen, zoodat de beide boosdoeners onder het uiten van onzedelijke uitroepen hun slachtoffer los lieten en in de richting naar Schiedam ver dwenen. Een oogenblik later zag de heer Uregman een 48-jarige jongedoebter ook hier woonachtig huilende van den weg komen. Hi) ondervroeg haar en het geval was het zelfde als met de vrouw. De heer Bregman liet toen dadelijk inspannen en de Sehiedam- sche politie waarschuwen, die later beide vagebonden arresteerde. STABSNIEÜWS7^" TL A ARDIN GEN. Knust en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Christ. Geref. Kerk. SPORT. Gemengd Nieuws. Staten-Generaal. Laat s t e Ni o u w s. INGEZONDEN. IWSW. t if I 5j- IV I I4"1 IV& fe'i J1» hebben, geschreven en vraagt medelijden noch genade maar recht. Hij bezweert den minister het onderzoek voort te zetten om den waren schuldige te ontdekken. Jean Dumas, de afgevaardigde, laat door Havas tegenspreken dat Esterhazy op het bureau der .Libre Parole" tegenover hem had bekend het borderel te hebben geschre ven. Gemengde Meiïedeellngen. Het Engelsche Lngei huis heeft het voorstel der regeering aangenomen om een commissie te benoemen die het vraagstuk der arbei ders-pensioneering zal te onderzoeken hebben. Het kiesrecht-ontwerp der Belgische regee ring zal niet alleen bestreden worden dooi de linker-partij en, maar ook door den cleri caien leider Woeste en zijn aanhangeis De oud-minister De Smet de Naeyer, die als minister-president aftrad om de kiesrecht quaestie, verklaart wel niet geheel voldaan te zijn door het ontwerp, maar ziet er een proeve in met evenredige vertegenwoordiging, die later tot algemeene invoering zal leiden. Ilij raadt daarom den liberalen het ontwerp niet te verwerpen; misschien zal zich andeis niet weer een gelegenheid voordoen om een begin te maken. De liberalen echter zullen het ontwerp krachtig bestijjden. De werkstaking in België blijft stationnair. Terwqi op sommige plaatsen de arbeid gedeel telijk hervat wordt, wordt in andere mijnen de arbeid gestaakt. Déroulède en Habert hebben een memoiie bij de kamer van inbeschuldigingstelling inge diend. Zij zeggen zich schuldig te hebben ge maakt aan een samenzwering en wenschen daarvoor terecht te staan. De op dit misdrijf gestelde straf is deportatie in een vesting. Gisteren is te Tunis een standbeeld van Jules Ferry onthuld. De minister van publieke -werken Krantz hield de feestrede. Aan de beurs te Parijs liep gisteren het gerucht dat de Koningin-Regentes een onge luk was overkomen. Uit Madrid wordt dit tegengesproken. Enkele Spaansche bladen hebben beweerd dat Spanje zich bij Frankrijk en Rusland zou aansluiten. De sReforma" heeft een dei- ministers dienaangaande ondervraagd, en het blijkt dat Spanje een zelfstandige politiek zal blijven voeren. Eindelijk ,s m den Italiaanschen Senaat de interpellatie gehouden over het achter land van Tripolis. De minister van buiten- landsche zaken, admiraal Canevaro, ant woordde in dezer voege: „Wij moeten ons niet beklagen, wanneer er een inbreuk is gemaakt op liet „achter land" van Tripolis. Wij hebben daardoor een groote lamp aan de beschaving be spaard, daar een Franseh-Engelscho oorlog slechts vermeden kon worden door een afba kening van de sfeer van invloed. Wij heb ben niettemin aan Frankrijk en Engeland uitleggingen gevraagd, die ons vriendschap pelijk verstrekt worden, waarbij tevens hun welwillende bedoelingen werden uitgespro ken." D© bespreking werd gesloten zonder dat over een motie werd gestemd. Rumenië heeft weer een ministerie, niet Cantacuzene aan het hoold. De ministers hebben gisteren den eed afgelegd. De gezanten te Peking klagen er over dat de Chineesche regeenng steeds meer reac tionair wordt. Hel Tsung li-Yamen bestaat alleen uit satellieten der Koningin-Weduwe en dient alleen als zondebok. Onderhandelingen met het Tsung-li-Yamen zjjn eigenlijk slechts tijdverspilling. 'OVERSCHIE, 25 April. Gisterenmiddag vervoegden zich bij den landbouwer L Hoo- gerbrugge aan de Zestienhovensehe Kade een tweetal beschonken kooplieden met een hand wagen, waai op eenige koopwaren lagen. Daar men evenwel Diet van hunne waar gediend was, gingen zij den landbouwer te lijf en misschien zou een ernstige mishandeling niet achterwege gebleven zijn, als men niet om de politie gezonden had. Toen deze verscheen, waren de twistzoekers verdwenen. "OVERSCHIE, 24 April. Gisterenmiddag is door de politie uil de Rolterdamsche Schie opgehaald het lijk van een man, en vervoerd naar de algemeene begraafplaats alhier. Het is gebleken te zijn een 44-jarig man, ge naamd D. J. Visser en gewoond hebbende vroeger te Schiedam en thans in de Groene Laan te Rotterdam, Door den burgemeester is van dit feit aan de politie te Rotterdam kennis gegeven. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal op Donder dag a.s. des namiddags ten 2 uur eene vergadering houden. De agenda bestaat uit: 1. Mededeeling der ingekomen stukken. 2. Missive van de Gedeputeeide Staten dezer provincie, ten geleide van afschrift eener missive van den Minister van Binneolandsche Zaken, eenige bemerkingen bevattende op de ter goedkeuring ingezonden verordening op de heffing van een plaatselijke directe belasting naar het inkomenmet praeadvies daarop van burgemeester en wet houders. Jb Yofkslmi». f net tweede verslag over 1898 is versche nen van het „Volkshuis", waarin allereerst niet voldoening geconstateerd wordt, dat er i-eden is tot tevredenheid voor die inrich ting, omdat de depressie, die de meeste stichtingen ondervinden na den eersten tijd van geestdrift en groote verwachtingen, achter den rug schijnt. Er traden in 1898 71 nieuwe leden toe, beuevens 7 voor de leeszaalop 15 Maart 1899 waren er 284 leden. In de samenstel ling van het bestuur kwam geen verande ring de aftredende leden werden herko zen. Het bezoek was vrij voldoende; van de leeszaal mocht dit echter beter; een proef met een leeszaal-commissie mislukte. Herin nerd wordt aan de tentoonstelling van smeedwerk, aan de lezingen over ernstige onderwerpen, aan de reisclub, aan de mu ziek- en lantaarnavondjes, die zeer in den smaak vielen. Wat de cursussen betreft, voor die in staathuishoudkunde was zoo weinig belang stelling geweest in het vorig jaar, dat ze nu niet werd gehouden; de andere hadden weder veel succes. Een debatingclub werd opgericht en werkte bevredigend. De huis houdschool, met haar verschillende lessen werkte weer zeer gelukkig; meerdere hulp van belangstellende dames werd echter ge- wenscht, vooral ter assistentie bij het koo- ken. Herinnerd zij eindelijk nog dat het ge bouw gaandeweg te klein werd, zoodat men op uitbreiding bedacht is. De algemeene ledenvergadering van het „Volkshuis" zal gehouden worden op Zon dag 7 Mei des namiddags te 7 uur in hot gebouw. O. a. is aan de orde de verkiezing van twee bestuursleden, de heeren Joh. Plooij en G. W. Snel, die echter herkiesbaar zijn- De heer D. A. van der Poel, verificateur alhier, wordt met 1 Mei overgeplaatst naar Rotterdam. In het grootste gedeelte onzer oplage kon den wij gisteren nog vermelden, dat de heer S. Ooms te 's-Gravenhage voor het acte-exa- roeo L. O. was geslaagd. Voor die lezers, vooral buiten Schiedam, die het bericht nog oiet in ons blad vonden, zij het hier herhaald. Gisterennamiddag te ongeveer 6 uur is de 9-jarige J. Storm in de Laan gebeten door een bond, toebehoorende aan H. van der Tuyn, waardoor hij twee wondjes bekwam, die echter niet gevaailijk blekeo. De hond was gemuilkorfd1 Gistermorgen werd op plechtige wijze op het keikliof »De Lielde" te Amsterdam ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Pater Ambrosius, Franciscus van der Sman, van de Orde der Franciscanen. Een achttal volgkoetsen gingen mee naai de begraafplaats. (»TeL") Hedenmiddag te 44 uur ongeveer viel Bernardus Beming bij het spelen langs het water in de Lange Haven. Bij de trappe tjes naar het water kon hij nog gered wor den door Willem van Hattom an Arnold van der Heyden, waarna hij naar huis ge bracht werd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 22 April, Hendrik Laurens, zoon van W. F. H. Eckenhausen en J. M. de Roo, Singel. 24 April. Johanna Maria, dochter van A. L. Hoenderkamp en M. Meurs, D. Meesterstr. *Gisteravond trad alhier in de zaal „Har monie" als spreker op de heer D. Nauta (anti-rev.) van Amsterdam, met het onder werp „Sta pal voor de gerechtigheid". Zooals men weet was deze vergadering belegd om propaganda te maken voor de zaak-Hogerliuis. Nadat eerst de spreker de talrijke toehoorders de geschiedenis van de gebroeders Hogerhuis tot de kleinste bij zonderheden had verteld, begon hij zaeht- kens aan de puntjes op de i's te zetten door mede te doelen wat figuren de personen waren als Gatze Haitsma, Sieds Jansma en lemkje Jansma, wiens afgelegde getuigenis sen voor de rechtbank hem dan ook aller treurigst toeschenen wat o. a. betreft het herkennen der gebrs. Hogerhuis als de in brekers. Wat de moeder en de zuster der veroor deelden aangaat, kon de spreker maar niet begrijpen waarom zij werden verwijderd, zonder gehoord te worden; zij alleen kon den toch verklaren waar de veroordeelden den nacht van den inbraak hadden ver toefd. Op deze en andere gronden moest men er op aandringen, zei de spreker, dat hot von nis wordt vernietigd. Menigmaal werd spre ker's geestige en met gloed uitgesproken rede onderbroken door een daverend ap plaus, wat wel verdiend was, daar hij met kracht zijn indeeën omtrent de zaak-Hoger- huis ontwikkelde. Aan het debat nam ds. Bolwijn alhier deel, die door spreker werd beantwoord. Na afloop werd een collecte aan de deur gehouden ten voordeele van de wed. Hoger huis. ■"Hedenmiddag werd met goed gevolg te water gelaten de stoombunsloep Oranje N a s s a u, gebouwd voor rekening van de Doggermaatschappij, directeur de heer A. Hoogendijk Jz. alhier. Het schip dat bestemd is voor de haring en beugvisschenj zal bevaren worden door schipper A. van Deventer. Tijdens het afloopen voerde de schutte rij muziek eenige nummers uit. De heer G. J. Vasseur, assisteni bij den buitendienst der Hollandsche spoor, station Vlaardingen, wordt 1 Mei als zoodanig over geplaatst naar Apeldoorn. De heer Piek is m zijne plaats benoemd te Vlaardingen. Het vergunningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank voor 1899—1900 bedraagt hier ter stede f 2G62.50. Er zijn 47 gele genheden waar sterken drank mag worden verkocht. "Bij het lossen van koebeesten heden morgen 41 Vs uur uit de Viaardingsche stoomboot alhier, viel een beest van den slager Boer, Emmastraat, te water, doch werd door het bevestigen van een touw om zijn hoorns door de stormlier der boot, spoe dig op het droge gebracht. ■"Bij terugkomst uit Schiedam van den ledigen meelwagen der meelfabriek alhier, schrikte ter hoogte van de Yijfsluizen een der voor den wagen gespannen paarden voor eenige personen, die aldaar tegen den dijk hadden liggen rusten. Het paard bt gon daardoor te steigeren en te slaan, waarbij de voerman A. Roest zoodanig aan Je knie getroffen werd dat hij niet in staat was, loopende zijn huis te be reiken en daarom per vigelant derwaarts werd gebracht. Voor korten tijd heeft de man ook een baal bloem op het lichaam ge kregen; hij is dus niet erg fortuinig. De commissaris van politie maakt bij deze aan eigenaars van honden, wier dieren nog niet in de belasting zijn aangegeven, bekend, dat die aangiften alsnog voor 15 Mei a. s. moeten geschieden, aangezien na dien dag tot vervolging zal worden overgegaan. Opgave der brieven verzonden alhier over de 2e helft der maand Maart 1899, geadres seerd geweest aan onbekenden, welke brieven op schriftelijke aanvrage door de afzenders of de geadresseerden aan bet postkantoor alhier kunnen gereclameerd worden. Verzonden ge weest aan Mej. D. Kruidenier, Rotterdam. Briefkaart: De Keizer, 's-Gravenhage. Aan het bureau van politie alhier is als gevonden gedeponeerd: Een touwtje waaraan 3 sleutel De rechthebbenden kunnen zich ter terug- bekoming vervoegen aan gemeld politie bureau. BURGERLIJKESTAND. Geboren 25 April. Maria Cornelia, dochter van J. v. d. Meer en M. de Bruijn, Emmastraat. Door de vereemging Kunst eu Vermaak te Maastricht is besloten, ter gelegenheid van haar deitigjarig bestaan, een internationalen wedstrijd uit te schrijven in Nederlandsche Tooneelkunde, die in het a. s. winterseizoen 1899/1900 zal gehouden worden. Alle bijzon derheden hieromtrent zullen binnenkoit be kend gemaakt worden en per circulaire aan de rederijkerskamers en tooneelmaatschnppjjen van Nederland en België toegezonden worden. Te Nijmegen wil men een militaire mu ziekschool tot stand brengen, ten einde jonge lieden van 4344 jarigen leeftijd op te leiden tot militaire muzikanten. De cursus is bepaald op 3 jaar. Bij genoegzame deelneming wordt die mu ziekschool op 4 Juni e. k. geopend. Te Paiijs is oveileden jhr. L. J. deCasem- broot, medewerker van liet s Dagblad" »Ceci- lla" en »Spectator." In de Bibliotheek va» het Vaticaan is een tot dusver onbekend handschrift van Galileo Galilei over eb en vloed gevonden. De arrond.-rechtbank to Rotterdam ver oordeelde heden W. Leeflang wegens dief stal van liet doop- en avondmaalzilver van de Ned. Herv. kerk te Overschie door mid del van braak en een valschen sleutel, tot vier jaar gevangenisstraf. De eisch was vijf jaar. Voorts veroordeelde de rechtbank C. van G., bode van Rotterdam op Schiedam, we gens verduistering, tot f 25 boete subs. 15 dagen hechtenis. Vrijgesproken werd in hooger beroep A. Noordam te Schiedam, beschuldigd van overtreding der boterwet (appèlzaak kan tongerecht te Schiedam). De rechtbank te Rotterdam deed gisteren uitspraak in de zaak van den eigenaar van een schip, dat op een paal gestooten had, legen de gemeente Vlaardingen. De rechtbank overwoog in de eerste plaats, dat hier niet geageerd was op grond van publiekrechtelijke verplichtingen van de ge meente, doch dat de gemeente was aange sproken als privaatrechtelijke eigenares van het Buizengal, De eischer werd dus wel ontvankelijk ver klaard. Toch kon echter de actie niet opgaan, daar eischer de nalatigheid der gemeente ge zocht had in het niet verwijderen of niet aanduiden van den paal, terwijl niet gesteld was, dat de gemeente geweten had dat er een paal in het water zat, of zelfs maar, dat de gemeente redelijkerwijze had kunnen weten dat er een paal was. Voor de gemeente Vlaardingen pleitte haar advokaat, mr. J. Knottenbelt, en voor den schipper mr. Loder. Ned. Herv. Kerk. Drietal: Te Harlingen, J. de Visser te Leerdam, A. Jellema, te Oppenhuizen c. a. en J. Schokking, te Koudum. Beroepen: Te Sprang, P. Bongers, te Kamerik. - Te Seherpenisse, W. G. van Leeuwen, te Acquoij. Te Slochleren c. a., J. C. van Hoeve, te Schoonebeek. TeTer- kaple, J. de Puy, te Kolderwolde. Aangenomen: Naar Drachtster-Com panie, door J. Sevenster, te Beets c. a. Bedankt: Voor Ritthem, door A. J. de Soppel, cand. Voor Hemelum, door O. Norel Rzte Wons. Voor Zoutkamp en Vierhuizen, door R. Hazelhoff, te Schalzum. Geref. Kerken. Tweetal: Te Delft, Sillevis Smit, te Rotterdam en Wielenga, te Katwijk, Beroepen: Te Zuidwolde, F. IL Boer- sma, cand. te Kampen. Te Amsterdam, ds. J. G. Sikkel, te 's-Gravenhage. Bedankt: Voor Hollandscheveld, door J. Gideonse, te Enschedé A. Voor Ee, door G. P. Oberman, te IJlst. Bedankt: Voor Broek op Langendijk, door T. A. Bakker, te 's-Gravendeel c.a. Hooger Onderwijs. Naar sDe Graafschapper" mededeelt, zal prol. Gunning, van Leiden, die van een ernstige ziekte thans herstellende is, zich binnenkort te Arnhem vestigen. Amsterdam. Bevorderd tot artsmej, J W. C. van Resteren, te Nieuwer-Amstel, de heeren G. H. Vleugel Schutter, te Oosterland en H. P. Schoonebeek, te Amsterdam. Toegelaten voor het 4ste gedeelte de heeren J. M. Hamelberg en H. E. G. ter Bi aak. Bevorderd tot doctor in de lechtsweten- schap op xStellingeu" de heer S. J. Bergsma. geboien te Amsleidam. Bevorderd lot arts H. J. J. M. Moet, geb. te Dordrecht. Leiden. Geslaagd is voor het voorbereidend kerkelijk examen de heer D. Plooy. Leiden. Candidaats-examen godgeleerdheid 2e gedeelte H. H. C, IJage. Middelbaar Onderwijs. Door den Min. van Koloniën is de heer dr. I. B. KolihofT, leeraar aan het gymnasium te Assen, gesteld ter beschikking van den Gouv.-Generaal van Nederl.-Indië om ie wor den benoemd tot leeraar bij liet middelbaar onderwijs daar te lande. (sSi.-Ct.") Lager Onderwijs. De examen-commissie voor christelijke bewaarschoulhoudere«sen heeft na afgelegd examen de hoofdakte uitgereikt aan de dames: Claz. Warner, Joh. van der Wait en T. Reeskamp, alle te Utiecht woonachtig. Voor het te stichten herstellingsoord voor onderwijzers werd van den heer K. te 's-Gravenhage f 1000 ontvangen. De Koningin heeft aan de vVer. van Ned. Scheipechutiers" het praedicaat vao Ko ninklijke" toegekend en beschikbaar gesteld een kunstvoorwerp in zilver en een groote zilveren medaille, om te dienen als prijzen bij den vanwege die veieeniging van 17 26 Juni te Loosduinen, op nOckenbuigh", te houden groolen intern, schietwedstrijd. Door de Koningin-Moeder werd als prijs voor dien wedstrijd geschonken een groote zilveren medaille, met haar beeltenis. Bij gemelden wedstrijd, die zeer belangrijk belooft te zullen worden, zal worden gescho ten op 25 banen van 300 meter, 5 levolver- baren van 25 met«r en 4 flobertbanen van 42 meter. Het aantal uifgeloolde prijzen en premièn bedraagt ongeveei 600, tot een waarde van circa f 14.000. De 's-Giavcnhaagsche Kegelbond zul heden avond, een buitengewone alg. veig. houden, ter bespreking o, a. over 't voorstel tot offi- cieele deelneming aan den den 14n Mei te Schiedam te houden stedelijken kegelwed strijd tusschen 45 afgevaardigden van Amster dam, Haarlem, Den Hang, Rotterdam en Dordrecht. Eventueel zal tevens de vei kiezing van 15 afgevaardigden plaats hebben. Blinde volkswoede. In de nabijheid van Murcia werd voor eenige weken het lijk van een driejarigen knaap gevonder, die het slachtoffer van een misdaad geworden was. De vader van het ongelukkige kind zeide tegen den rechter, dat bij een onbikenden jongen man, die z(jn zoon in het voorbijgaan gekust had het is een algemeen verbreide gewoonte in Spanje kin deren, die wegens hun schoonheid in het oog vallen, of zich wegens hunne bevalligheid bemerkbaar maken, te kussen rerdachtzijn zoon vermoord te hebben. Verscheidene jonge lieden werden gevangen genomen, maar moesten in vrijheid gesteld worden, daar hun absoluut niets ten laste kon worden gelegd. Eindelijk geloofden twee oude vrouwen in Archena (badplaats in de nabij heid van Murcia) den moordenaar ontdekt te hebben, tenminste een jonge man, die zich van Murcia naar Archena begaf, weid er voor gehouden. De beide oude vrouwen alarmeer den in een oogwenk de gelieele badplaats. De mannen wapenden zich met gewereD, revolvers en knuppels, de vrouwen en kinde ren met steeuen om den moordenaar te ont vangen. Toen de jonge man de dreigende houding van de menigte bemeikte, nam hij, daar hij niets goeds veimoedde, de vlucht. Een hagel van kogels en sleenen bi acht hem ten val. Het blinde gepeupel viel op den ongelukkige aan, takelde hem op een ontzettende wyze toe, en sleepte hem naar het dorp, waar men hem waarschijnlijk levend verbrand zou hebben, wanneer de burgemeester niet ter rechter t(jd tusschen beide gekomen was en de blinde volkswoede beteugeld had. Aan het herstel van den onscliuldigen jongen man wordt getwijfeld. De roede kussend, die kastijdde. Te Cronau, in Westfalen, waren versehei-- dene kinderen bezig om een St. Bernardshond van een smallen weg, langs welken aan beide zijden water stroomde, in het water te werpen. Eindelijk werd de hond woedend en verzette zich tegen deze mishandeling waarbij een veer tienjarig knaapje in het water stortte. Direct sprong het dier den drenkeling na, maar hij bereikte eerst het knaapje, toen dit opgehou den had te leven. Met het lijkje zwom het moedige dier naar den oever. Nette menschen. Te Keulen dient de rechtzaak tegen de rentenierster Gruetter en haar dochter en vrouw Grosse, die ds hand zouden hebben gehad in de vervaardiging van een milïioen mark valsche bankbiljetten der Hongkong- Shanghai-Bank. Grosse en Schulze werden bij de uitgifte der bankbiljetten in Singapore gepakt en beiden tot 40 en 8 jaar tuchthuis straf veroordeeld. In het huis van Gruetter werden een aantal valsche bankbiljetten met de steenen, waai op zy gemaakt waren, ge vonden, benevens ook eenige echte biljetten, die als model hadden gediend. Het proces wordt met gesloten deuren gevoerd en zal waarschijnlijk drie dagen duren. Ongeloofelijk. Een bijna ongelooflijk verhaal uit München komt in de Duitsche bladen voor. De 30-jarige viouw van een rijken slager, die den dub belen leeftijd heeft, was verliefd geworden op een tooneelspcler en bad het plan opgevat zoowel haren man als hare kinderen uit den weg te ruimen. Zij wendde zich tot een kaart legster die haar een fleschjp met «vergif' ver schafte, in weikelijkheid een heel onschuldig mengselije. Toen dit de uitwerking miste en de on trouwe eehtgenoole om wat nbeters" vroeg, gaf de kaaitlegster de zaak aan bij de politie. Om zekerheid te ei langen, liet deze door baar de vrouw nogmaals ontbieden en toen vernamen een paar politie-ambtenaren, die in een aangienzende kamer zich opgesteld hadden, hoe de vrouw haar moordplan uit eenzette. Zelfs teekende rij een verklaring, waarin zij 250 mark beloofde als li aar man stierf en evenveel voor elk kindOm geen opzien te baten, liet men de vrouw naar huis gaan, en ombood baar toeri, onder eeu voorwendsel aan liet politiebureau, waar rij in hechtenis werd genomen. Allereerst zal nu worde» onderzocht of de vrouw wel bij haar ver stand is. TWEEDE KAMER Zitting van Dinsdag 25 April. [Per telegraaf.) Ingekomen overeenkomst betreffende verkoop van g> ond en water in de Maas be neden Venlo; eenige honderden adressen omtrent het leerplicht-ontwerp; de geloofs brieven van het voor het kiesdistrict Veen- dam gekozen lid J. II. A. Schaper, tot wiens toelating door de commissie van on derzoek, die bij monde van den heer Mi ddels rapporteert, wordt besloten. Na de beloften te hebben afgelegd, nam de heer Schaper zitting. Daarna verden de afdeelingen her nieuwd en tot hun voorzitters gekozen de heeren Hartogh, Vermeulen, Veegens, Hcldt en Michiels van Verduynen. Morgen begin het tweede onderzoek van het leerplicht-ontwerp in de afdeelingen en Vrijdag het onderzoek van verschillende on derwerpen. Vrijdagmiddag te 3 uur zal beslist wor den over een interpellatie-aanvrage van den heer Kuyper, betreffende de te openen vredesconferentie op uitnoodiging van den Czaar en den Minister van Buitenlandsehe Zaken. Daarna wordt behandeld het voor stel tot regeling der werkzaamheden. Bij de heden gehouden stemming voor ecu lid van den gemeenteraad zijn uitgebracht 440 stemmen. Het aantal kiezers in district I bedraagt 772. Te 's-Gravcnhage is heden geslaagd voor onderwijzer de heer D. Lamers te Schie dam. De datum van het bezoek der Koningin nen aan Rotterdam is nog niet vastgesteld. Het blijft echter bepaald op de eerste helft van Juni. Md opneming wordt geen instemming der Balnet ie bedoeld. Copy wordt nimmer teruggegeven en worde slechts aan éêne zijde geschreven. Mijnheer de Eedacteur. Mag ik U, naar aanleiding van hetgeen in de laatste dagen over onze Sehiedamsclie haven werd geschreven, opneming van bet volgende verzoeken, ten einde aan te tonnen dat de aanvoer van kleine partijtjes graan naar onze haven wel geschieden kan zónder dat de zeevracht aanmerkelijk sty'gt e» tevens dat de zeevracht naar Schiedam niet hooger behoeft te zijn dan die naar Rotterdam. JanuariFebruari 4898. Zeeviacht voor ge deeltelijke ladingen. S.s, Hermann van Beval gedeeltelijk gelost, s. d. pts. 11.10 p. 480 H. Rogge. /10.20 400 Gerst. S.s. Etna van Reval. (Circa 100 last gelost.) s. d. pts. /ll.lOp. 480 H. Rogge. Zeevracht voor ge lieele ladingen, S.s. Estland van Reval. s. d. pts. •/11.795p.480 H.Rogge /10.84 400 Gerst S.s. S i r i u s van Reval. s. d. pts. /ll.IOp. 480 H. Rogge November December 1898. van last S.s. A g a t a e en s.s. Saom van Pernau. SI. 10.35 p. 1950 kilo. een voorbeeld uit den S.s. Europa Pernau. (Circa 90 Gerst en Zaad). 11.10.37 p. 1950 kilo. Ten slotte nog allerlaatste» tyd. Het stoomschip Berenice van Reval naar Rotterdam en Schiedam bevracht, be- somde voor de granen verkocht op Scbie- damscli' cognossement 9 d, per quarter, en voor die op EotterdamschlO'h d. per quarter. Dankend voor de plaatsing, teeken ik 1 Hoogachtend, Uw dw. ARNOLD ZOETMULDER. jshoD vonoi U uimti Potd jm* Goud.f f

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2