Staten-Generaal. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Gemengd Nieuw s. T e 1 e g r a m m e u. Laatste Nieuws. In 1888 verliief keizer Frederik hem in deu erfelijken adelstand. Keizer Wilhelm is met zijn vrouw en een paar kinderen naar den Elzas. Een karavaan van pelgrims uit München heeft aan keizer Wilhelm een telegram van hulde en dank gezonden ter gelegenheid van den eersten pleclitigen kerkdienst op het grondstuk „Le Dormition de la Vierge te Jeruzalem. Het Engelsckê Lagerhuis heeft de be grooting bij tweede lezing aangenomen met 280 tegen 155 stemmen. Voor een zeer druk bezochte jaarvergade ring der „Chartered Company" las Cecil Rhodes, die levendig werd toegejuicht, gis teren een statistiek van de opbrengst dei- mijnen voor en verklaarde dat do tijd zal komen, „waarop wij met voordeel zullen kunnen concurreeren met de landen die de vruchtbaarste goudproducenten der wereld zijn". Rhodes vervolgde „Ik spreek na rijpe overweging volkomen bewust van mijn ver antwoordelijkheid. Ik beu overtuigd dat Rhodesië niet alleen zeer rijk is aan minera len, maar de mineralen-productie ook ruim schoots winstgevend zal zijn. De mijnen van Rhodesië zijn buiten kijf uistekend." In zijn verslag prijst Rhodes voorts zeer warm den vrijzinnigen geest van den Duit- sclien keizer en legt de voorstellen over tot het verkrijgen van de noodige gelden voor den spoorweg tot de Zambesi, die bij accla matie werden aangenomen. Die voorstellen houden in dat de Chartered een waarborg zal geven van vier percent op drie nnllioen pond sterling. Ook de secretaris der Patriotten-liga te Parijs heeft zijn 16 francs boete gekregen met voorloopige vrijstelling van straf. Te Albuquerque, in de Spaansche provin cie Bajadoz, zijn onlusten uitgebroken. De leider, een schoolmeester, werd gevangen genomen. Er is cavalerie heen gezonden. Het aantal interpellaties waardoor de Italiaansche Kamer zich heen moet werken, bedraagt niet minder dan zeven-en-twintig, waarvan negentien over China en acht over Tripolis. Voor de ten opzichte van China gevolgde politiek wierp de regeering gisteren de ver antwoordelijkheid terug op het ministerie- Rudini. Dezo eu de oud-minister Brin ver zetten zich daartegen. Onder groote onrust werd het debat verdaagd tot heden. De sclir. betreurt het blijkbaar, maar ziet geeus kans daarvan terug te komen. Doch de wetgever is z. i. bij machte om de droeve gevolgen af te wenden door ons la ger onderwijs te reinigen van e dienstloozc, goddelooze, van elke clencale woekerplant. Dan eerst komt ook het vraagstuk van den leerplicht tot zijn volle recht en wordt de oplossing daarvan tot aller bevrediging mogelijk. Ook de „neu traliteit heeft z i. noch godsdienstvrede, noch verdraagzaamheid gekweekt. Geen grondwetsherziening, die onnoodig is cn in sommige opzichten bedenkelijk zou zijn. maar 't begmsel gehandhaafd, dat de opvoeding is ouderpheht. Het verplicht la ger onderwijs van Staatswege geve alleen het onmisbare. Leerplicht mag slechts worden ingevoerd als „politiezorg", voor kinderen die geen bijzondere school bezoeken en beperkt tot het allernoodzakelijkste: lezen, schrijven rekenen, algemeene feiten uit de vaderland- sche geschiedenis en de gewone voorstelling van de vaderlandsche geograpliie. Dat on derwijs wordt van Staatswege kosteloos ge geven, overal, voor armen en rijken, en de Staat verstrekt dan tevens bij volstrekte noodzakelijkheid", evenals voor bedee ling in de armenwet geldt kostelooze kleeding en schoeisel. Verder echter bepale de Staat zich tot de zorg voor de opleiding van onderwijzers, voor toezicht op het ouderwijs vooral door aanmoediging en geldelijke tegemoetkoming aan goed ingerichte scholen, die tijdelijke nulp noodig hebben. Ook als 't wezen moet, verleene de Staat subsidie in geld aan elke bijzondere school, zooveel per hoofd voor elk schoolgaand kind, op wettelijke voor waarden, waartoe steeds moet belmoren dat waarden, waartoe steeds moet belmoren dat laten, maar op wenscli der ouders niet ver plicht is aan het er te verstrekken gods dienstonderwijs deel to nemen. De geletterde en de godsdienstige opvoe ding wordt aldus overgelaten aan de ouders op bijzondere scholen, met voor allen gelij ken steun, en ouderwijzers die het vertrou wen der ouders bezitten. In zulk een wet telijke regeling behoeft aan christelijke eu maatschappelijke deugd geen plaats inge ruimd te worden, noch gezegd waarvan de onderwijzer zich behoort te onthouden. De ouders hebben hier het hoogste woord naar de behoeften van liun hart. En de ouders betalen voorzeker. Maar ook dan als dit hun te zwaar wordt 'l Dan zal de Staat kun nen helpen en bijstaan met gebouwen, met leermiddelen, met geld. Hedenmiddag te 2'/s> uur ontstond een begin van brand in de woning van de wed. Van den Berg aan de Kreupelstraat, doordien bet behang achter de kachelpijp had vlam gevat. De aldaar wenende Vink wist liet vuur nog bijtijds met wat water le blusschen. Gisterenavond te circa 6'A uur had de 8-jarige Jan Stikkelman het ongeluk om, terwijl hij langs den kant der Schie liep, onderuit te glijden en te water te geiaken. Door een paar vooi btjgungers werd hij weder spoedig op het droge geholpen. Hedenmiddag ongeveer halfvier had in de nabijheid der R.-K. Singelkerk een palfrenier liet ongeluk van den bok te tallen, waarbij hij eene ernstige wond aan het hoofd bekwam. Bij mej. wed. H. werd hij binnengebracht, alwaar hem geneeskundige hulp werd ver ieend. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aangevoerd 2 manden leng en 4 manden schol en gi ietde prijzen waren voor leng van f 0.50 tot f2.schol van f 0.25 tot f 1.05, giiet van f 1.05 tot f 1.55, alj - per koop. BURGEKL1JKE STAND. Gehuwd 3 Mei. J, Bergman, 23 jaar, en 11. M. Berkhout, 23 jaar. M. Groesbeek, 33 jaar, en H. van der Hoek, 21 jaar. A. YV. van der Heiden, 21 jaar, en J. Kok 24 jaar. C. Landzaad, 22 jaar, en P. F. Rijnlalder, 22 jaar. Geboren 29 April. Gerrit, z. v.*T. C. Putters en A. A, Grimmelikhuizen, Otterbuuit. 30 April. Elisabeth, d. v. G. Verkade eu A. van der Zee, Tuinlaan. 1 Mei. Petrus Adrianus, z. v. "W. de Bie en G. C. Nauman, Buitenlmvenweg. Adri anus, z. v. T. de Vlaming en J. M. Scheur kogel, Dwaisstraut. Overleden 2 Mei. Catharina Stegman, 02 jaar en 8 maanden, echtgenoot van C. van den Berg, lange Achterweg. Mei. Naar aan liet „Evening Journal uit Ma nilla wordt gemeld, overhandigde de afge zant der Philippino's, kolonel Arguelles, gisteren aan generaal Otis de rechtstreek- sche voorstellen van Aguinaldo, die in hoofdzaak dezelfde zijn als de voorstellen van generaal Luna van verleden week. Ge neraal Otis wees de voorstellen van Agui naldo van de hand en zeide tot Arguelles dat het voor de Philippino's nutteloos is binnen de Amerikaansclie liniën terug te keereu, wanneer zij niet bereid zijn de eisehen van de Vereenigde Staten aan te De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 29 April II. bedroeg bij de Neder!. Bankf G8G,522 bij de betaalmeesters- 1,588,711 Te zamen 2,275,233 Cambon, de Fransche gezant-te Washing ton, heeft de schadeloosstelling van 20 mil- lioen dollars, die de Amerikaansche regee ring hem heeft ter hand gesteld, gisteren aan een bank gedeponeerd om naar Spanje te worden overgemaakt. Het bezoek der Koninginnen san Rotterdam. Omtrent het bezoek dat H. M. de Ko ningin aan den Doele te Rotterdam zal brengen, kan de „N. R. Ct." het volgende mededeelen. H. M. zal daar te ongeveer 12A uur aan komen, ontvangen worden aan den grooten ingang Vestzijde, en zich Vervolgens langs de versierde statietrap naar boven begeven. Van daar begeeft H. M. zich door den foyer (lange zaal) naar het daarachter gelegen viertal vertrekken, voor Haar en het ge volg in gereedheid gebracht. Tijdens het dejeuner, dat in de groote zaal plaats heeft, zal een strijkorkest-, ge vormd uit de leden van de stafmuziek der schutterij, zich doen hooren. De groote zaal wordt versierd in style-Empire, waarbij o. m. een schat van bloemen gebezigd zal worden. De aan het dejeuner deelnemende heeren zullen te voren bij de receptie ten raadhui- ze aan H. M. worden voorgesteld. Tijdens dit dejeuner in de groote boven zaal zullen de ruiters van de eerewaclit de- jeuneeren in het salon op de plaats. Het vertrek van H. M. uit den Doele zal waarschijnlijk ongeveer 2 uur zijn. 's Avonds wordt er een concert op de plaats gegeven voor de leden en hun dames, en ook voor niet-leden toegankelijk. Voor verschillende andere plannen en voornemens zal eerst zekerheid kunnen ver kregen worden na den 22en tiezer, als H. M. in het land zal zijn teruggekeerd. Een nieuw schoolstelsel, Naar aanleiding van het wetsontwerp op den leerplicht ontwikkelt mr. P. F. Hu- brecht in „De Gids" een nieuw schoolstel sel. Voorop stelt hij een bestrijding van den invloed van kerkelijke of dogmatische in stellingen en vereenigingen op staatkundig gebied. Hij keurt daarbij af de oprichting van kiesvereenigingen op kerkelijken grond slag. De kerkelijke practijk van het kiesrecht ligt echter buiten het bereik des wetgevers. De kiezers moeten weten of ze zich op staat kundig en maatschappelijk gebied aan eenig kerkgeloof willen onderwerpen. Met de practijk van ons volksonderwijs is het iets anders. Daarin heeft Ide wetgever het hoogste woord. Met een der beginselen van de Grondwet van. 1815 door Van Maa- nen vermeld in zijn aankondiging„Wij zijn allen burgers van den Staat, in een Grondwet moet niet gesproken worden van Roomsch, van Onroomsch, van Christen of Jood' heeft de wetgever in 1889 gebroken. Blijkens een telegram van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Iudië van 29 April 1899, wordt de gouvernements- koffieoogst op Java voor dit jaar, evenals vroeger, geraamd op 198,000 pikols. („Stct.") Ook dit jaar en wel in het najaar zal onder de ambtenaren bij den actieven dienst van 's rijks belastingen weder een aanzienlijke promotie plaats hebben, in het bijzonder onder de kommiezen 3e en 4e klasse. Het leerplicht-congies zal gehouden worden op Zondag 4 Juni te Amsterdam. Voorzitter van liet congres is de heer A. H. Gerhard te Amsterdam, secretaris de heer J. A. Berg- meijer te Doidrecht. Het reservekader bij de verschillende korpsen van het leger, dat thans reeds eene sterkte heeft van 1200 man, zal belangiijk woiden uitgebreid; bij de regimenten infun terie voorloopig met 50 per regiment. De jaarlijksche algemeene vergadering van het „Ned. Genootschap tot verbetering der Gevangenen" zal dit jaar te Amster dam gehouden worden op Donderdag 18 Moi des morgens te 10A uur in het Nuts gebouw. Hedenmiddag had ten Stad huize de eer ste vergadering plaats der commissie voor dc gas-tentoonstelling enz. in den nazomer van dit jaar hier ter stede te houden. Na dat dc leden door den eere-voorzitter waren geïnstalleerd, ging men over tot de benoe ming van een penningmeester, waartoe de heer A. Gouka werd gekozen. Verschillen de bepalingen werden hierop vastgesteld omtrent inzending, tarieven enz. Een com missie voor de reclame, bestaande uit de hoeren J. A. M. Zoetmulder, W. A. Beu kers en P. van Groningen, werd benoemd en bepaald dat de tentoonstelling vennoe- delijk in de Officieren-Vereeniging in het laatst van Augustus zal worden gehouden. Het Meifeest der afdeeling Schiedam van den Ned. R.-K. Volksbond za! gevierd wor den op Zondag 14 Mei des avonds le 8 uur io de Officieren-Vereeniging te Schiedam. Ats feestredenaar zal optreden de geestelijke adviseur van de Haagsche afdeeling. In het Bondsgebouw der afdeeling Schie dam van den R.-K. Volksbond zal op 7 Mei a.s. een tentoonstelling worden gehouden van £ee- keningen van de leerlingen der teekenschool. De heer A. Kluit alhier is benoemd tot chef van den roerdienst (dienstgeleider) in plaats van den heer Van der Poel, die naar Rotter dam overgeplaatst is. De brandersknecht H. Hendriks, werkzaam in de branderij van den heer M. J. "Wouter- lood aan de Westerkade, had heden morgen te ongeveer 9!/s uur het ongeluk te stappen in een emmer heet water, die hij even te voren in een kuip had gezet. Het gevolg was dut hij het rechterbeen verbrandde tot aan de kuit. Hij is naar zijn woning in de Gas- straat gebracht waar hem geneeskundige hulp werd verleend. TWEEDE KAMER Zitting van Woensdag 3 (Per telegraaf.) Nadat gisteren nog het wetsontwerpje op de Linge behandeld was en de spoorweg overeenkomst beti-effende de der vordering van de II. S. M. op de Ned. Locaal spoorwegmaatschappij was goedge keurd, werd de zitting tot heden verdaagd. De lieer Schepel rapporteert omtrent na dere inlichtingen op liet adres van meelfa brikanten. De meerderheid der commissie zegt de Regeering dank; de minderheid geeft in overweging f 1 inkomend recht op 100 KG. tame te heffen. Over de conclusie zal nader worden beraadslaagd. Bij de daarna gevoerde algemeene be schouwingen over het wetsontwerp tot toe kenning van een renteloos voorschot uit 's Rijks schatkist voor den aanleg van een stoomtramweg van Hulst naar Walsoorden, verklaart de heer Van Gilse, die tot dusver met volle syniphatie de subsidiën toestond, dat bij hem, vooral met het oog op het vele voor en tegen do subsidie voor de stoom- tranx op de Zuid-Hollandsche eilanden twijfel is gerezen of men met het tot nu toe gevolgde stelsel wel op den goeden weg is. Vandaar dat hij in overweging geeft voortaan een anderen weg in te slaan, en bijv. dat het vaststellen van lijnen meer in handen komt van het centraal gezag, dat z. i. beter dan particulieren, het algemeen belang kan behartigen. De heer Van Dedem dringt op matiging aan van den aanleg van dergelijke lijnen. Zijns inziens was 't voor den Staat ook voor- deeliger aandeelen te nemen dan rentelooze voorschotten te geven. Zijn bezwaren be treffen vooral den stoomtramaanleg op de Zuid-Hollandsche eilanden, en hij zal dan ook aan het daarvoor aangevraagde rente looze voorschot van anderhalf millioen zijn stem niet geven. De heer Smeeuge bestrijdt de door den. heer Van Dedem beoogde schorsing. Het betreft liicr een streek welke door den aan leg tot welvaart kan worden gebracht. De heer Van Gijn zou gaarne zien dat wanneer de Staat in 't vervolg havens en aanlegplaatsen maakt, daarvan niet uitslui tend de betrokken tramwegmaatschappijen zullen kunnen profiteeren, maar ook ande ren in het belang van de ontwikkeling van het verkeer. De Minister van Waterstaat acht de ur gentie van den aanleg der onderhavige tramlijnen boven twijfel verheven. Van Staatsexploitatie van solvalelijnen kan nog geen sprake zijn, zoolang de groote lijnen nog niet dool* den Staat geëxploiteerd wor den. Het nemen van aandeelen is voor den Staat bezwaarlijk. Aan den heer Van Gilse antwoordt de Minister dat wanneer niet de Maatschappij de richting van de lijnen aangeeft maar wel de Staat, er sprake kan zijn van het toezeggen vati subsidie. Bijv. in dit geval had de Rotterdamsche Tramweg maatschappij aanvankelijk een geheel an dere richting aangevraagd, als thans in het wetsontwerp betrekkelijk de lijnen op de Z.-H. eilanden wordt voorgesteld. De Minister meent ook dat elk plan op zich zelf moet beschouwd worden ter beoor deeling van de noodzakelijkheid van Rijks steun. Aan den heer Van Gijn verklaart hij dat de steiger van het Volkerak ook voor an dere dan veerbooten zal gebezigd mogen worden. De havens en alle kunstwerken voor ieder kosteloos beschikbaar te stellen, gaat echter niet. Het renteloos voorschot ad f 95000 voor de tram HulstWalsoorden wordt zonder stemming goedgekeurd. Bij de behandeling van het w. o. tot toe kenning van het renteloos voorschot voor de tramwegen op de Z.-H. eilanden, sprak de heer Van Gijn zijn groote teleurstelling uit, dat de richting van de lijnen zoodanig is, dat alles zich concentreert naar Rotter dam en de eilandengroep geheel geïsoleerd wordt van Dordi-echt. De Memox-ie van Ant- wooi-d heeft spreker nog meer teleurgesteld Want daarin erkent de Minister wel het groote belang dat die eilanden en Dor- dx-echt hebben bij een goede verbinding, maar aan de gemaakte bezwaren komt hij niet tegemoet en bepaalt zich eenvoudig door te zeggen dat wanneer de gewenschte vex-bindingen later noodig blijken, de Maat schappij tot den aanleg wel zal besluiten Maar, vraagt spreker, moet eerst de zaak vei'loopexi Dat is vex-keerd. Genoegen heeft 't hem gedaan dat de Minister zich bereid heeft verklaard voor een verbinding Zijpe Numansdorp. Echter wil spreker van die vex-binding reeds in dit ontwerp melding maken en daartoe zal hij een amendemexxt voox-stellen. Uitvoerig bepleit spr. voorts het belang dat Dox-drecht en Goedereede en Flakkée hebben bij een verbinding RhoonMiddeldijk. Legt men deze lijn niet aan, dan komt alles te Rottei-dam te recht, Ten slotte verzoekt hij dat de lijn Zwijndi-echtMiddeldijk 't eerst in exploi tatie wordt gebracht. Ten slotte stelt spreker de volgende twee amendementen voorlo. om de stoomtram- lijn van Middelliariiis niet te doen eindigen te Voltgensplaats maar aan een aanleg plaats aan het Volkerak, en 2o. een lijn aan te leggen van StrijenBlaakschendijk en van Zuidhoek over Middeldijk naar Zwijn- dreclit (Dordtsehe veer). Do heer Van den Bosch vreest dat bij aanneming van deze amendementen al deze belangen zullen worden geschaad. De heer Goekoop heeft de indiening van dit wetsontwex-p toegejuicht. De Zuid-Hol- landsche eilanden, die hooge grondlasten aan het Rijk opbi'engen, zullen er door uit hun isolement geraken. Ten aanzien van de vraag van den heer Van Gijn merkt spre ker op dat het Provinciaal Bestuur reeds de uiterste pogingen heeft aangewend om de lijn Rhoon (Zuidhoek)Middeldijk in het ontworpen net op te nemen, 't Heeft :r niet mogen baten. Thans is echter een amendemexit ingediend onr de lijn waar zooveel bezwax'en tegen bestaan bij den Staat, toch in het net te brengen. Spreker vraagt zich af of 't wel goed is om door dit idement het gelieele net in gevaar te brengen. Ook betwijfelt hij of dit lijntje wel bij amendement in do wet gebracht kan worden. Hij raadt de Kamer aan met dit amendement niet mede te gaan. Met het tweede amendement gaat spr mede mits in 't midden wordt gelaten het punt van aansluiting met Dordrecht en de Regiering geen bepaald bezwaar heeft te gen dit amendemexxt. De heer Smeenge meent dat niet met de ontworpen tram verbinding met Dordrecht moet worden gezocht, maar meent dat dit doel beter zal worden bex-eïkt door het ma ken van een aanlegplaats te St. Jacob, te meer daar de stx-oom in het Volkei-ak zeer onzeker is en ook Ooltgensplaat een minder geschikt aanlegpunt is. In geval door xnist bijv. van het veer ZijpeNumansdorp geen gebruik kan gemaakt worden, zou de door den heer Van Gijn gewenschte lijn Rhoon Middeldijk het verkeer met Dordrecht zeer vergemakkelijken. De nuni-ter van waterstaat betoogt dat hij ran den aanvnng af de belangen van Dordrecht in 't oog heelt gehouden en dadelijk gewensch heeft dal er een lijn MiddellijkZwijndrecht zou worden aangelegd en 'tligt inzijnxoor, nemen bij aanneming van het wetsontwerp die lijn zoo spoedig mogelijk aan te leggen. Hadden de belangen van Dordrecht gevor derd den aanleg van de lijn ZuidhoekMid deldijk dan zou de minister niet tegen de kosten daan oor hebben opgezien. Maar zijn oude overtuiging is dat die lyn voor Dordrecht noch noodig x.och wensche- lijk is. Bovendien zal die lijn de snelheid in het verkeer op Z.O. Flakkee niet bevorderen. Uitvoerig zet de mini-ter zijn standpunt uit een, en hjj zou geneigd zijn le vragen of men met het bedoelde lijntje 't voornemen heeft van het verkeer xan Rotterdam afudeiden in plaats van gelijkheid te beliachten. De argu menten van het ad re-' van bewoners van Flakkee, ten voordeele van den aanleg van het lijntje, zijn uiterst zwak. De RegeerÏDg vindt geen aanleiding advies van Gedep. Staten in te winnen. Een mede- deeling dat liet provinciaal bestuur bereid is in de kosten bij te dragen, lieeti de Minister nog niet ontvangen. De Minister verklaart, dat de Rotterdamsche tramweg-maatschappq den aanleg van het bewuste lijntje weigert. Ten slotte ontraadt de Minister ten steikste het eerste amendement van den heer Van Gijn, daarbij er op wijzende dat omtrent de kosten alles onzeker is. Het tweede amendement-lijn Middelhnrnis naar aanlegplaats aan liet Volkerak, strookt geheel met de inzichten van de Regeering en daartegen heeft de Minister dan ook geen bezwaar. De heer Van Gijn verklaart namens de Commissie van Rapporteurs dat deze éénstem mig voor het eerste amendement is, en de giootte meerderheid der Commissie ook voor het tweede amendement is. De heer Van Gjjn handhaaft zijn amende menten, ook dat wat betreft het lijntje Zuid- hoek-Middeldgk, omdat de minister het amendement niet onaannemelijk verklaard heeft. De heer Kerdijk had van het debat den indruk gekregen, vooral uit de rede van den heer Goekoep, dat bij aanneming van het eerste amendement—Van Gijn het geheele tramplan in gevaar zou gebiacht kunnen worden aangezien sprekei de tot stand koming niet in gevaar wil biengen. Kan hij niet voor dat amendement stemmen, al erkent hij het bezwaar der centralisatie op Rotterdam. De Minister ontraadt nogmaals sterk het amendement. Hij onthoudt zich er van om het onaannemelijk te verklaren, om de vry- heid der Kamer te eerbiedigen. Echter kan hij niet zeggen dat bij aanneming van het amendement het werk zal worden uitgevoerd. Hij neemt over het tweede amendement. (Volkerak.) De heer Van Ggn trekt na de pertinente verklaring van den Minister het eerste amen dement (lijn Zuidhoek-Middehiijk) in. Bij de oriderdeelen spreekt de heer Smeerde den xvensch uit in het belang der s-cheepvaan dat de overbruggingen niet zullen beiemmeien. De minister verklaart dat de belangen dei- scheepvaart i:, 't oog zijn gehouden. Het wetsontwerp, in stemming gebracht xvordt aangenomen met 82 tegen 1 stem. Tegen de heer Van Dedem? Voorts werden aangenomen de bepalingen tot wering der schildluis. De Kamer nam xoor kennisgeving aan (fs conclusie ten gunste der verbetering xan de gelegenheid tot het ontvangen van godsdienst onderwijs op de openbare scholen. Bij het ontwerp tot verbetering der ge. r.eeskundige opleiding van inlandsch- viou- wen, bracht de heer Van Kol hulde aan de mannen die f 17.000 daarvoor beschikbaar stelden. Maar in Indië is meer behoefte aan ver loskundige dan aan geneeskundige hulp. Den heer Pijnaeker betwistte dit. JJjj juichte de subsidie aan liet zendings-zieken huis te Madjowarno toe. Hij en de minister protesteerden tegen de insinuatie van den heer Van Kol dat bij de opleiding van vioedvrouwen onzedelijkheid zou worden gepleegd. Het ontwerp weid goedgekeuid evenals de nadere regeling van het Cuiagaosche munt wezen Aan de orde is de motie-Troelstra over het algemeen kiesrecht. De voorsteller betoogt dat beperkt kies recht als grondslag voor het xvetgeveud li chaam niet deugt en dat geen hervonnin- gen van socialen aard kunnen gegeven wor den tenzij aan lietk iesreckt xvorde getornd. Hierover vraagt hij het gevoelen der Ka mer. De motie beoogt een kiesrecht, los van maatschappelijken welstand als grondslag voor alle democratisch gezinden. Daax-om verschuift hij het vrouxvenkies- eclit tot een grondwetsherziening, maar deze is z. i. noodig, xvil men algemeen kies- recht invoeren. Daax'voor roept bij alle democratische gezinden op, nl. om mede te werken tot het politieke doel van grondxvetshei-ziening in het belang van het algemeen kiesrecht. Maar clan moeten zooxvcl libei-ale als snei- rcvolutionnaire democraten samengaan met de arbeiders en niet met de conservatieven. Morgen voortzetting. Gedeeltelijk ongecorrigeerd). De vergifligiw/ssntik te Rotterdam. 'Men meldt ons uit Rotterdam Thans is de instructie gesleten in zake hel vergiftigingsdrnma uit de Oiarijebooimlraal waarbij de wed. Söiensen geb. Viegen betrok ken i<. Door den recbleicominissuiis mi.A, O. H. Teilegen Bzn. is liet lijvig dos-ier m hnnd'*n van de lechtbank gesteld ex)d>»stuk ken van oxeituiging ter giilfxe van de recht bank gedeponeerd waai onder ook het fie^clije met aisenicum. Mar ine-jachtclub. In eene den 29en April 1899 te Nieuxve- diep gehouden vergadering van zee-officieren, werd besloten lot het oplichten \an de Marine-jachtclub, waarxan het hoofdbestuur weid samenge'-teld als volgt: kapt.-ierzee H. Yellhuizen, pi'esident Imt.-ler-zee leid. F. Buuduin, secietaris; luit.-ter-zee le kl. C. W. de Visser, penningmeesterluit.-ter- zee le ki. A. L. Boelen; luit.-D r-zee lek!. W. O. J. Smitluit.-ter-zee 2u kl. D. E. van Dijk en officier v. gez.4e kl. J. V,astman. Een noodlottige vechtpartij. Te Tilburg heeft de drank weer een slachtoffer geëisclxt. Zekex*e R., die in de herbei-g van W. ruzie begon te maken, om dat hem drank geweigerd werd, ontving bij de worsteling, die ontstond om hem te vex- xvijderen, met een groote schaaf zoo'n lievi- gen slag op het hoofd, dat hij gistermorgen is overleden. Gearresteerd zijn drie perso nen. W„ v. V. en B. De verslageue was een berucht en gevaarlijk sujet, die dien dag drie processen wegens dronkenschap en ver zet tegen de politie beliep. Van de beide gcarresteei'den W. en K- heeft de eerste bekend den slag toegebracht te hebben, zoodra hij zag dat de gebroeders R. zijn broeder, den herbergier, met een mes te lijf wilden. Beiden, W. en K., zijn txvec te goeder naam bekende personen. He den heeft het gerechtelijk onderzoek door de justitie uit Breda plaats. De beide ge arresteerden B. en v. "V. zijn dadelijk xx'eer x-rij gelaten. Een goed zaakje. Iemand te Tiel kocht te Mourik twee porseleinen wij waterbakjes voor fl. Eenige uren later verkocht hij ze aan een antiqunar voor f226. BERLIJN, 3 Mei. {Part.) Wegens afwe zigheid in de werkplaatsen op 1 Mei hebben 5000 ai beider» van hun patx-oous gedaan gekregen. BERLIJN, 3 Mei. Keizer Wilhelm en de Keizerin zijn te Straatsburg aangekomen, waar H.H. M.M. door den stadhouder en diens ge malin, de militaire en de civiele autoiiteilen verwelkomd werden, Iu de geheele stad xvei'd gevlagd. Er heerschte groote geestdrift. Het hoofdcomité voor de vredesmauifestatie heeft thans de onderteekende adreslijsten, alsmede liet door de leden van het hoofd- conxité onderteekende geealligrafeerde adres van huldebetuiging aan den Minister va" Bnitenlandsche Zaken doen toekomen, ten einde door tusschenkomst vau Z.E. aan den Russischen keizer te worden toegezonden. Het totaal aantal adhaesiebetuigingen be draagt thans 206741.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2