HET ASTHMA GENEZEN. Uit de Staatscourant. Ingezonden Mededeeïingen. Gemengd Nieuws. Kerk en S c ii o o 1. lo. door in woord en geschrift het alcolio iisme van het standpunt der hygiene te be stryden. 2o. door het houden of doen houden van voordrachten, het winnen van leden, door invloed te oefenen op geneeskundige vak vereenigingen. 3o. door de gelegenheid «oor de leden te openen kennis te maken met de literatuur over het alcoholvraagstuk. 4o- door het wetenschappelijk onderzoek over alcohol te bevordeien. De leden zqn individueel volkomen viij in het,voorschrijven van alcohol als geneesmid del en kunnen dit doen in eiken vorm, die hun nuttig voorkomt. De vereeniging bestaat uit eereleden gewone leden, buitengewone leden en begunstigers, en het bestuur is samengesteld uit de hoeren G. Bijl, waarnd. voorzitter, ZutphonA. H Oort, waarnd. secretaris, Franekerdr. Delhez, Dordrecht; A. N. J. Ilanedoes van Almkerk, Eelde (liooghullen.) Waterstaatsbestuur. Het afdeelingsonderzoek in do Tweede Kamer van. het wetsontwerp betreffende al- gemeene regels omtrent liet waterstaatsbe stuur, gaf aanleiding tot do volgende op merkingen. Onderscheidene leden merkten op, dat dit wetsontwerp de wenschelijkheid ecner administratieve rechtspraak opnieuw in het licht stelt. De behoefte aan zoodanige rechtspraak zal dan ook meer en meer wor den gevoeld. Op totstandkoming daarvan werd dan ook aangedrongen. Wat de artikelen betreft, speciaal artikel 1, werd gevraagd wat onder „Waterstaats werken" is to verstaan. Het antwoord dei- vorige Regcermg kwam aan de leden die dit vroegen, niet afdoende voor. Zij ver langden m de wet zelve vastgesteld te zien welke objecten onder haar werking zullen vallen. Er waren leden die den wenseh te kennen gaven dat o. a. duidelijk zou uitko men dat ook de werken-van bevloeiingswa terschappen onder waterstaatswerken, be grepen zullen zijn. Meer andere 'leden meenden dat bevloeiingen wel onder be doelde werken, doch slechts in zeer oneigen- lijken zin onder het begrip van „water schappen" te brengen zouden zijn. Door eenige leden werd opnieuw de on billijkheid betoogd, dat zij die van den on- derhoudslast werden ontheven do kosten daarvan toch krachtens het bij dit ontweip bepaalde zullen moeten dragen. Ontwapeningsconferentie. Volgens het Haagsche „Dagblad" verkee- ren de plannen voor een luisterrijke illumi natie van den Vijverberg, in den trant als in do vorige eeuw bij gelegenheid van na tionale feesten aldaar gehouden, reeds in vrij gevorderden staat van wijzen. £en nieuwe stoomvaartmaatschappij. In aansluiting van het bericht, gisteren door ons medegedeeld, verneemt het „Hbl." nader dat er bijaldien de Kamers zullen aangenomen hebben de wet tot verbetering van het Noordzeekanaal, waardoor dit Ka naal op de voorgestelde breedte en diepte wordt gebracht en de belemmeringen daar door zullen zijn weggenomen, inderdaad plannen bestaan om een nieuwe Stoom vaartmaatschappij op China op te richten Het is waarschijnlijk dat alsdan de groote liier te lande bestaande stoomvaart-maat schappijen haar steun aan het tob stand ko men eener dergelijke stoomvaartlijn niet zullen onthouden. Vereeniging van directeuren bij den post en telegraafdienst. Bovengenoemde vereeniging houdt den Hen Moi 1899, des namiddags te 1 uur, bij Krasnapolsky te Amsterdam, een algemee- ne vergadering. Behandeld worden o. m. de volgende puntenDoor het bestuur voorge stelde Reglementswijziging; circulaire van den heer De Breukmissive van de vereeni ging van tot zekerheidstelling verplichte Rijksambtenaren, omtrent het toelaten als lid van niet andere dan solide ambtenaren de verloven der directeuren. tingen meer nog dan vroeger de stroom der werkelijk voor emigratie naar Zuid-Afrika geschikt» personen geleid worden. De contributie» verminderden ook difc jaar, niettegenstaande de verwachting, m ons vorig jaarverslag uitgesproken, dat ieder lid in zijn eigen kring vrienden en bekenden zou trachten op te wekken tot onze vereeniging toe te treden. Dank zij echter de gift van f 1000, in de toelichting van deti penningmeester ver meld, toont de post „Contributiën en gif ten' toch een hooger bedrag. Behalve aan dezeu onbekenden gever wcnschen wij hierdoor nog een woord van openlijken dank te brengen aan de Regee- riugen der Zuid-Afrikaansche Republiek en van den Oranje-Vrijstaat, die ons wederom giften van 100 pd. st. resp. 50 pd. st. deden toekomen. liet Volksliederenboek is nog niet ge reed gekomen. De commissie te Pretoria, onder leiding van prof. Mansvelt, heeft de liederen uitgezocht, welke haar voor Zuid Afrika geschikt toescheen, en is thans bezig Afrikaansche liederen te verzamelen. De in het vorig jaarverslag vermelde exemplaren van de Hollandsche volksuitga ve van Motley's „Rise of the Dutch Repu blic" vertaling van dr. Bakbuyzen van den Brink die naar aanleiding van een door den heer Staatssecx-etaris F. \V. Reitz op een lezing uitgesproken wenseh, naar Afrika zijn uitgezonden om zonder winst te plaatsen, om zoodoende de belangstelling aan to wakkeren voor lectuur betreffende de geschiedenis van Nederland zijn alle geplaatst, en een nieuwe voorraad nu met alleeu naar de Zuid-Afrikaansche Re- pubhek, maar ook een klein aantal plarcn naar Kaapstad worden. Te Px-etoria zijn thans vier Nederland- sclio boekhandels gevestigd. Het verslag deelt verder mede de gedach- tenwissehng, onlangs in de Eerste Kamer gehouden, over de rechten van Afrikanen bij ons Hooger Onderwijs en het artikel van r. Roosegaard Bisschop in liet W. v. h. R. over de uitsluiting van niet-Engelschen van de balie in Engeland, en maakt melding an de werkzaamheid van dr. C J. M. Wil de voor do verzameling van gegevens betref fende het in Z.-Afnka heersclmnde recht. Volgens de rekening bedraagt het saldo f 1622. melden bij genoemde leden van het voorloopig bestuur. Burgerlijke Stand van Overscliie. Ondertrouwd: 4 Mei. A. Bierhuijzen jm. 20 j. en M. C. Culler jd. 24 j Geboren: 30 April. Antje, d. van H. Bok en IJ. Krist. 1 Mei. Mina Johanna, d. van J. Koster en F. Noordhoek. 2 Mei. Hendnna, d. van Pb. Bijl en N. van Leeuwen. Overleden; 3 Mei. T. C. Ammerlaan, 14 j. exem- kon uitgezonden lied. Zuid-Afrikusnsche vereeniging. De algemeeno vergadering dezer vereeni- ging zal op Woensdag 10 Mei te Amster dam worden gehouden. Daar moet de be noeming van vijf bestuursleden plaats heb ben voor de heerenjhr. dr. L. Dc Geer, mr. E. J. Everwijn Lange Jr., mr. J. B. Loman, mr. J. P. Moltzer en mr. H. P. G. Quack, aftredende leden, en voor jhr. J. A. Van Kretschmar van Veen, dio bedankt heeft. Uit het verslag blijkt o. a. het volgende Het aantal leden in Nederland en andere landen huiten Zuid-Afrika, dat op 1 Mei 1898 1665 bedroeg, vermeerderde met 139 tot 31 December 1898, doch door overlijden en bedanken in deze 8 maanden moesten wij 141 leden van de lijsten afvoeren, zoo dat wij het jaar 1899 beginnen met 1663 leden. De afdeeling Rotterdam telt thans 301 leden tegen 294 op 1 Mei 1898. In de vaca ture in het afdeeiingsbestuur, ontstaan door het vertrek van den heer A. P. G. Jorissen uit Rotterdam, werd door de afdeeling voor zien door de benoeming van den heer J. C. Smalt, mede-regent van het Ger. Burger weeshuis te Rotterdam. De werkzaamheden der afdeeling bleven hoofdzakelijk beperkt tot bevordering van de emigratie naar Zuid-Afrika. Daartoe werd o. a. f 100 gestort in het waarborg fonds voor dienstboden, terwijl de secreta ris der emigratie-commissie, de heer D. R. van Urk, op uitnoodiging der afdeeling op vooijiit geannonceerde en in de dagbladen bekend gemaakte data, meestal maande lijks, te Rotterdam zitting hield tot het ge ven van inlichtingen. De toeloop op deze zittingen in de maanden Mei, Juni, Juli, October, November en December was vrij groot. Door den steun van de Arbeids beurs, waaraan weldra een afdeeling voor arbeidsters wordt verbonden, en ook van het Gereformeerd Burgerweeshuis, door het nieuwe bestuurslid der afd, zal naar die zit- NijverliciiL De algemeene vergadering der Ned. Maatschappij ter bevordering van nijver heid zal gehouden worden te Kampen op Dinsdag 11 en Woensdag 12 Juli. Behalve mcdedeelmg en bespreking van verschillen de reeds vroeger aanhangig gemaakte on derwerpen, zal o. a. ook behandeld worden een voorstel van het departement Gronin gen, luidende De algemeene vergadering besluite: De hooge regeering te verzoeken, krach tig te steunen alle middelen door gemeen tebesturen aan te wenden om de producten hunner reinigingsdiensten te benuttigen voor ontginning van woeste gronden, met name, door de voorwaarden voor onteige ning ten behoeve van dit doel voor de ge meenten te vergemakkelijken, en voorts om to bevorderen dat, voor de ontginning van woeste gronden van staatswege, zooveel doenlijk van de bovenbedoelde producten gebruik worde gemaakt. Nadat do adviezen, door de besturen der departementen bij de industrieelen in hun kring ingewonnen betreffende de aanhangi ge ongevallenwet en de wet op de arbeids- cn rusttijden zullen zijn ingekomen, zullen directeuren dienaangaande een voorstel doen. Voor de vacaturen in het hoofdbestuur stellen directeuren de volgende drietallen voor Voor de vacature jhr. F. Backer te Bre da: de heeren dr. A. Pekelharing te Gro ningen, A. Stortenbeker te 's-Gravenhage en A. Bosman te Alkmaar. Voor de vacature H. A. van Beuningeu te Utrecht: de heeren D. van Lockeren Campagne te Almelo, C. Dyserinck te Am sterdam en P. J. van Houten te 's-Graven- hage. Voor de vacature W. J. Brender a Bran- dis te Haarlem de heeren mr. Joh. En schedé, A. van Rossum en G. L. van Len- nep, allen te Haarlem. Bij Kon. besluit zijn benoemd a, tot riddei in de orde van den Ned. Leeuw Dirk Laan, lid van de Eerste Kamer, te Wormerveerb. tot ridder in de orde van Oranje Nassau, F. 1. Prins, fabrikant te WormerveerJ. J, Ho nig, voorz. van het bestuur der Zaansche Oudheidkamer, te Zaandjjk; P. Kluijver Jr., president der K. van K. en F. te Zaandam dr. C. W. Vrendeuberg, arts te Koog a/d. Zaanen is de eere-medaille der orde van Oranje Nassau, in zilver, toegekend aan K. Janneman, meesterknecht a d. rijstpellerij nHollandia" te "Wormer; T. A, Engelen, maesteiknecht a/d, rijstpellerij sDe Unie" te WormerP. Zwart, meesterknecht aan de oliefabnek JÜe Liefde", te Wormer, en aan H. Van Dijk, procuratiehouder der firma T. Duyvis Jr., te Koog a/d. Zaan. Bij Kon. besluit is benoemd tot vertegen woordiger van do Regeering op het van 24 tot 27 Mei e k. te Berlijn te houden congres tot bestrijding der tuberculose als volks ziekte, dr. H. A. Kooyker, hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Groningen. Bij Kon. besluit is met ingang van 10 Mei '99 aan J. B C. E. M graaf De Mar- cahnt d'Auscmboury, op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als burgemeester dor gemccnto Gulpen. Bjj Kon. besluit is aan den heer dr. C. Hoitsema, leeraar in de scheikunde aan de Kon. Mil. Academie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag uit zijn gemelde betrekking verleend en zulks met ingang van 1 Juni 1899. 30 ets. per regel, Wat al middelen wordeu er niet door de lijdende menschheid aangewend om het asthma zoo niet te genezen dan toch al het mogelijke aan te wenden om eenige verlich ting te vinden voor de ademloosheid. Ziehier wat ons door den heer N. Holdijk, te E>'! beek (Gelderland), geschreven wordt: uSedert 3 A 4 maanden was ik lijdende aan adpmloosheid, hoofdpijn en pijn in borst. De ademloosheid was zoo slim dat als ik een halt uurtje moest loopen ik wel 7 a 8 maal moest stilstaan om uit te rusten. Mijn arbeid moest ik geheel en al ter zijde laten liggen, ik was bleek en uitgeput. Ein delijk na zoo veel van Uwe Pink Pillen van Dr. Williams te hebben hooren spreken besloot ik ze ook te gebruiken en na 3 üoozen gebruikt te hebben kon ik mijn dage!ijk«ch wetk weder verlichten; de mensclten die mij voorheen gekend hadden stonden ver baasd van die wondervolle genezing, eene ware opstanding, en daarom breng ik U door deze mijn bartelijken dank en rnad een ieder aan die lydende is zooals ik leed, om Uwe wonder Pink Pillen van Dr. Williams te gebruiken." De Pink Pillen geven dezelfde uitkomsten bij de ziekten veroorzaakt door de verzwak king van het bloed en de spieren. Onder de talrijke ziekten noemen wij slechts bleekzucht, heupjicht, uitputting bij beide geslachten door lichamelijke en geestelijke inspanning. Prijs f 1.75 p-r doos; f9.perödoozen. Verkrijgbaar bij J. II. I. Snabiué. Steiger 27, Rotterdam, eenig depothouder voor Neder land en apotheken. Franco toezendiug tegen postwissel. De wondervolle genezingen die de Pink Pillen veroorzaken door het bloed en de zenu wen te versterken doen alle ziekte verschijn selen verdwijnen. Alle ziekten die eene zelfde ooi zaak hebben worden er door genezen. Hoofdpijn, algemeene lichaamszwakte, uitput ting, zenuwpijn, suizingen tn de ooien raaken plaats voor eene volmaakte gezondheid. werden ontvangen, en van de behandeling van een vijftal verzoekschriften om steun voor kerkelijke of godsdienstige doeleinden, door den particulieren secretaris van H. M. de Koningin in handen der synodale commissie om consideratie en advies gesteld. Herinnerd wordt aan het overlijden van ds. Cremer en van den heer J. B. F. Weerspink te Gro ningen, waardoor de Synode te voorzien zal hebben in eene vacature in de commissie van toezicht op den druk en de uitgave der Evangelische gezangen, eu aan de uitnoodi ging aan bet provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant met Limburg, dat aan de beurt is van voordracht, om een dienstdoend predi kant uit zijn midden ter vervuiling der open gevallen plaats aan de Synode voor te dragen. Dispensation van art. 23 regl. op de vaca tures betreflende den verplichten predikdienst der ringen in vacante gemeenten waren ver leend aan 14 ringen voor 16 gemeenten. Een verzoek om verlenging van dispensatie werd afgewezen wegens niet-overlegging der vereischte stukken. Op een schrijven van mevrouw B WaszklewiczVan Schilfgaarde, presidente *an het hoofdcomité voor de vredes- manifestatie, inhoudende liet verzoek om door de algemeene synodale commissie een circulaire te doen richten aan de predikanten in de Nederl. Herv. Kerk, om dezen daarin op te wekken bij de openbare godsdienst oefeningen de vredesmanifestatie krachtig te ondersteunen, was geantwoord, dat de syno dale commissie met belangstelling de vredes manifestatie gadeslaat en sympathie heeft voor het doelden vrede der volkeren, maar het niet noodig acht de predikanten aan te schrijven die manifestatie te steunen, daar de wekelijksche evangelieprediking eene tel kens wederkeerende manifestatie is voor den vrede, omdat zij heenwijst naar Hem, in wien voor ons de bron van allen waren vrede ligt- Het verslag, met belangstelling aange hoord, werd voor kennisgeving aangenmn-n. Een verzoek om cassatie vau deuiripiauk in hooger beroep van een provii.ciaal keik- bestuur werd door den voorzitter ter fine van rapport in handen gestent van een com missie bestaande uit de heeren Van Meur», Umbgrove en Peijte. De dispensatiën aan de ringen van Woerden voer de gemeenten te Noorden, te Zevenhuizen en Se Rtjnsater woude, van Monnikendam voor Holysloit, van Zuidhorn voor Nie/ijl, en van Grootegist voor Lutjegast weiden voor een jaar op de gewone voorwaaiden verlengd. Een nieuwe aanvraag, door een anderen ring ingediend werd afgewezen op grond dat de vueisehte stukken niet in oide wureu en dat de ver gadeimg liet niet wenschelijk achtte, nu telken jare het aantal proponenten op ver blijdeude wijze toenam, buiten dringende noodzakelijkheid het aanstellen vau gods dienstonderwijzers in de vacante gemeenten te vermeerderen. Het concept-advies der heeren van Meurs en Umbgrove ingevolge de opdracht der Sy node over een ter latei gebracht voorstel tot wijziging van art. 9 van het reglement op het examen ter toelating tot de evangelie bediening werd ter vbie gelegd om in de volgende zitting te worden behandeld. Een Indisch officier gehuldigd. Voor het front van den troep had eist» ren in het Malieveld te 's-Gravenhage ,1' plechtige uitreiking plaats van de eereéabd aan den eersten luitenant van het Indisch» leger C. J. Boon. Bij het binnentreden van het parade- ve»d door den officier wien de plechtigheid gold, hadden de troepen alle wapens van het garnizoen reeds onder commando van kolonel Schluiter van de veld-artillerie carré geformeerd. Vele officieren van het Indische leger met verlof hior te lande en ridders der flj. litaire Willemsorde, waren mede aanwezig Do ban werd geopend en de muziek deed zich hooren. Daarna richtte de gouverneur van de re sidentie, generaal-majoor Van Hommeren heb woord tot den gedecoreerde. De genei raai deed allereerst voorlezing van het K<v. nïnklijk besluit, waarbij aan luitenant Boon de eeresabel werd toegekend ter zake vaB zijn gedrag bij de verrassing op 21 October 1897 van een vijandelijke nederzetting aau de Aloer Toean Keuniki (Atjeh). Na mededeeling van dit Kon. besluit herinnerde generaal Van Pommeren er aan dat het niet de eerste maal was dat luite nant Boon een onderscheiding verwierf Dat kon de troep zien aan de M. W. O. en "de gouden Kroon van eervolle vermelding die zijn borst reeds sierden, 't Was hem té aangenamer thans de taak van het uitrei ken te mogen vervullen en hij wees op het merkwaardige van het feit, dat een jong of- ficier in anderhalf jaar tijds tot drie malen toe een Koninklijke onderscheiding ver werf. Dit getuigde wederom van de tradi- tioncele dapperheid van ons Indisch leger. De generaal herinnerde daarna aan het wapenfeit ter zake waarvan luit. Boon he den de eeresabel weid uitgereikt. Daarna steeg generaal Van Pommeren van het paard en overhandigde hij luit. Boon de eeresabel, daarbij den wenseh uit sprekende, dat de gedecoreerde het eere zwaard nog lang, ook in hooger rangen, zal dragen en steeds zal blijven een sieraad van het leger. Vervolgens defileerden de troepen twee malen voorbij den held van den dag. Hiermede was de plechtigheid, die ook door een groote menigte buiten het Malie veld werd bijgewoond, geëindigd. E>-n Kind o> tvoerd 9 Dinsdag van de vorige week dus 25 Te 's-Gravenhage is dezer dagen opgericht de vereeniging »Óost en West", welke zicli ten doel stelt het verkenen van practische hulp aan hen, die naar onze koloniën gaan, daar wonen of na korter of langer tijd hier zijn teruggekeerd. Dit doei tracht zij te bereiken door raad geving op verschillend gebied aan families die zich in het vaderland komen vestigen raadgeving en toezicht wat betreft de plaat sing der kinderen die men voor opvoeding en omlerwjjs uit Indië naar Europa wil zendenhet behulpzaam zijn in het ver krijgen van werk hier te lande of riders aan oud-Indiërs of hunne kinderen enz. enz. De vereeniging telt reeds ruim 30 leden en donateurs. Een voorloopig bestuur is benoemd waarvan presidente is mevr. N. van Zuylen- Tromp en secretaris de heer Ch, P. J. Blok. Belangstellenden in geheel ons land kunnen zich voor toetreding als donateur of lid aan- IIAKDIIOOKIKUEI». Een rykednme welke door dr. Nicholson's kumt-trommel- vlies van hardhoorigheid en oorsuizen is genezen, heeft aan zijn Instituut eeo ge schenk van 20 000 Maik aangeboden, ten einde daarvoor doove en hardhoorige perso nen, die geen middelen bezitten zicli het kunst trommelvlies aan te schaffen, dit gratis te verschaffen. Brieven te adresseeren Ri chardson Bros. 9, Great Ru«sell Stieet, London, W. C. Beroepen Te Hovcr.smilde,J. H. Wol- ters, cand,; te Oostvoorne, J. ten Biuggecate, te Lobith. Bedankt voor Cubaai'd, door A. F. Krull, te Mijdi echt. Het Piov. Kei kbesluur van Friesland heeft tot de evangeliebediening toegelaten den heer C. J. F. Hopsier, te Terheijden, candidaat van de Rijksuniversiteit ie Utrecht. Geref, Kerken- Beroepen: te Ee. E. Prinsen, te Oost- wold te Delft, G. Wielenga, te Katwijk a/d Rijn. R.-K. Kerk. De Nederlandsche pelgrims, ten getale van 317, zijn Dinsdagavond in den besten wel stand te Lourdes aangekomenook de onge veer 60 zieken hebben zonder ongeval de reis gemaakt, dank zij de goede zorgen van de heeren en dames, Ure zicit voor de verpleging hadden aangeboden. (B'E") Inhoud van no. 27Om en om 1840 (vervolg) door F. J. Dun; Do Belgischo kunst in den tegenwoordigen tijd (met il- lustratiën)Een opmerkelijke historische bijzonderheidDesillusie door Louise D. B.AllerleiUit onzen tijdDe koning van Zweden gelauwerd (met portret); Gra vure: De hoogste den in het Schwartz- vvaldAdvertentieblad: Van Week tot Weck; Advertentiën. Neb. Herv. Kerk, Algemeene Synods. De gewone voorjaarsvergadering der syno dale commissie werd gisteren te 's-Graven- hage geopend door den voorzitter, den heer M. A. Pesh, met gebed en een toespraak, waarin hij o. a. hulde bracht aan de nage dachtenis van het sinds de najaarsvergadering overleden lid der synode, ds. R. Cremer te Zuidhorn. De secretaris van het moderamen bracht verslag uit over sedert de najaarsvergadering bij correspondentie genomen besluiten en den arbeid van het moderamen en despoedcom- missie. Bij de bespreking der financieele aange legenheden wordt daar melding gemaakt van giften van H. M. de Koningin groot f 2000 en f 750, ten behoeve van het fonds voor nood lijdende kerken en personen en van dat ter voorziening in de geestelyke behoeften. Gewaagd wordt voorts van de aanbieding aan H. M. de Koningin en aan H. M. de Koningin-Weduwe van adressen van hulde en dank, namens de Synode, waartoe de presi dent en de secretaris in particuliere audiëntie Hooger Onderwijs. Leiden. Bevorderd tot arts dr. A. L. Oppea- heirn. Voor het eerste gedeelte van het arts examen slaagde de heer Murk Jansen. Ge slaagd voor bet, doctoraal examen in de Ned. letteren de heer S. P. Haak, voor liet can- didaatsexamen in de rechten de heeren E. van ICetwich Verschuur en F. J, Lisman. Utrecht. Bevorderd tot arts de heeren G. H. Cramer en A. W. Auserns, Adststenten bij het H. O. Men schrijft uit Groningen aan de „Arn- hemsolie Ct." „Zooals men zich zal herinneren, heeft prof. Van Hamel alhier intertijd op oigen kosten een adsistent voor zijn colleges, de heer Vulliod uit Parijs laten overkomen. Toen ter tijd hebben, wij er reeds tegen ge waarschuwd, dat hier een stap in de ver keerde riek'., ng werd gedaan. Het plan toch was om op de Staatsbegrootjng een post voor een dergelijke uitgaaf uit te trekken. Gaat de geachte koogleeraar in het Fransch voor, dan zullen natuurlijk de hoogleeraren in do overige moderne talen volgen. Het nut van deze adsistenten is niet na te speu ren bovendien geven juist de hoogleeraren in de moderne talen slechts een zeer klein aantal uren in de week college. Ook is te vreezen, dat door het aanstellen van adsis tenten de examen-eischen nog hooger opge dreven zullen worden. „Op 't oogenblik wordt de adsistent ech ter niet meer door den hoogleeraar zelf be kostigd, maar betalen de leerlingen hem. Professor van Hamel, die tevens voorzitter van de examen-commissie is, heeft persoon lijk aan zijn leerlingen een verzoek daartoe gericht, dat natuurlijk niet geweigerd is. „Het is te hopen, dat de Regeering zich wel eex-st goed bedenkt, voor dat zij den aangevraagde» post op de begrooting van het volgende jaar brengt." April heeft Albert Petrus Johannes van Wezel, oud 7 jaar, wonende Calkoenstraat 20 te 's-Gravenhage, de woning zijner ouders verlaten en is tot heden niet terug gekeerd. De knaap is dien middag tegen half vier zijn vader, een stationneerend koetsier, aan het Stationsplein het middagmaal gaan brengen en, na gewacht te hebben, met het ledig vaatwerk in een doekje gewikkeld naar huis teruggekeei-d. Alle pogingen sedert ingesteld, 't zij door de ouders en familie, 't zij door de politie, welke overal heeft gedregd, bleven tot dus ver vruchteloos. Dacht men eerst, dat het knaapje door oen ongelukkig toeval te water geraakt en verdronken zou zijn, thans schijnt men aan de mogelijkheid van ontvoering te moeten denken. De commissaris van politie in de eerste afdeeling te 's-Gravenhage deelt al thans mede, dat Dinsdag jl. tusschen half vier on vier uur op den Trekweg, leidende naar Voorburg, voorbij dc Hoornbrug is op- gemex'kt een als heer gekleed persoon met blauwe broek, zwarte overjas en flambard, ruim 30 jaar oud, middelmatig lang, don ker uiterlijk en dikke zwarte knevel. Hij had bij zich een jongetje, overeenko mende met den verdwenen auaap. Het zoo geheimzinnig verdwenen knaapje was gekleed in grijs Manchester broekje, zwarte blouse met wit streepje, roode zij den das, matrozen-muts, zwarte kousen en rijglaarzen. Zijn signalement islengte gewoon, voor hoofd hoog, haar en wenkbrauwen blond, oogen blauw, neus breed en plat, mond groot, lippen dik, tanden gaaf, kin rond, kleur rood, postuur dik. Noodlottig toeval. De »N. R. C." ontving \nn haar cmnes- pondent uit Batavia het volgende telegram: De off. van gez. Ter Cock, van het oorlogs schip nJavft", is, op jacht zijnde, in Goi'ontaio (Celebes) bij ongeluk door een zee-officier doodgeschoten. Inbraak te Nijmegen. Hedennacht is te Nijmegen weder inbraak gepleegd, evenwel in een ander gedeelte dan waar de inbraken in den laatsten tijd meer molen vooi kwamen. De diefstal had plaats in hel pand Franckeustraat no. 18, bewoond door dr. C. N. De dief of dieven hebben zich toegang verschaft door het raam van de zijkamer, aan de straat, uitkomend, op te schuiven. De luiken waren dichtgeschoven doch niet gesloten, zoodat het binnenkomen hun niet moeilijk moet zijn geweest. Hier hebben zij een doosje roode lucifers gevonden, althans men vond dezen morgen avetal afgebrande lucifers liggen. Langs de trap hebben de dieven zich begeven naar de aan den vooikant van het huis gelegen stu- deet kamer van dr. N,, het eenige vei trek dat bljjkbaar door hen is bezocht. Hier vond men dezen morgen alles overhoop. De lesse naar, die niet gesloten was, stond open en uit een zich daarin bevindend gesloten luadje, hetwelk met een sleutel geopend is, die in een andere lade lag, is een bedrag van onge veer f1600 aan bankpapier ontvreemd. Ook worden verschillende schrifturen door dr. N. vermist. Op den lessenaar werden eenige inbrekerswerktuigen, als een beiteltje, een lange spijker, enz. gevonden, welke de dieven daar hebben achtergelaten. Niemand der huisgenooten heeft eenig leven gedurende den nacht gehoord. Het feit dat zich de dieven alléén naar de studeer-

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6