I k r *v tf §C ife STADSNIEUWS. Gemeenteraad. EJDe Voorzitter heeft met zeer veel leed wezen kennisgenomen van dit besluit en meent te spreken uit naam van den Baad wanneer bij zijn leedwezen daarover uitspreekt omdat het was een man van groote bekwaamheid en kennis, en van wien met dankbaarheid wordt erkend het vele wat bij als raadslid voor de gemeente heeft gedaan e chtzak e 11. Laatste Nieuws. Staten-Generaal. G e in e n g d NI euirs. Kunst en Wetenschap. Tot redacteur van het Deventer Dagblad" is benoemd mr. C. G. D.Borrias te Atnhem. ,1"MjkSJ"" V, 4: - V c lift* 11 nende arbeider, dienstbode, door ongeluk of ziekte buiten, staat gesteld wordt den dienst te vervullen. In dat geval zou men zeggen, dat er dringende reden bestaat voor den meester om de dienstbetrekking te doen op houden, maar dit is niet liet geval. Sckr. weerspreekt ook, dat de dienstbo den economisch zwak zijn Zijn ervaring is, dat de meesten ter wille van ecu goede dienstbode lieel wat lichter tot schikkingen te haren behoeve bereid zijn dan o keerd. Reeds uit deze meer bijzonder voor haar toepassing op huishoudelijk gebied gelden de kritiek blijkt besluit sckrdat de door mr. Drucker ontworpen regeling wel 111 de academische gehoorzalen modieuser zoude voor den dag komen dan de bestaande wet en den schrijver van gelijkgezinde geleerden heel wat lof zou knnueu bezorgen, maar vol strekt niet aan de behoeften ties levens zou voldoen. Ten aanzien der dienstboden zou zij zeker bederven wat er zonder chvang der wet m ons sociaal leven goeds is gegroeid Onze dienstboden zijn waarlijk geen ..personae miserabiles"wie haar niet goed behandelt krijgt ook het uitschot in huis Waar «ener zijds „uit nood iemand in huis genomen en anderzijds „uit nood" de dienst aaugeno men wordt, zijn de partijen aan elkaar ge waagd. Misschien zal ik later gelegenheid vin den nader te spreken over de toepassing van mr. Drucker's ontwerp in het bedrijfs leven. 'OVERSCHIE, 16 Mei. Gisterenmiddag bad op de algemeene begiaafplaats de tei aai de- bestelling plaats van den heei G. Vai os-ieiiu, sedert 26 jaren bestuurslid eu de laatste jaren voorzitter der werkiiedemereenigiog »De Wederzijdsche IIulp". Door een deputatie uit genoemde vereeniging grafwaarts gedragen werd aldaar in eenige gevoeholle wooiden vertolkt, wat de overledene als menseh en als lid der vereeniging geweest was doord- W. van der Waal en K. van der Kruyt, secretaris der sWederzijdsche Hulp", Nadat een familielid bedankt had voor de eer. de» doode bewezen ging de menigte, die zich op het kerkhof had verzameld, huiswaarts, onder den indruk, dat men afscheid bad genomen, van een eenvoudig, goed man en nuttig In der maatschappij. Na een langdurige ongesteldheid is een alom geacht stadgenoot, de lieer Frans Vhser, hedennacht op 57-jarigen leeftijd overleden. In wijden kring zal men den vriendelijken, werkzamen man misseneen goed pater amilius, een haiteiijk vriend, een ijveng bebaitiger van eigen en undeier zaken is in hein heengegaan. Uit gegoede Schiedamsche familie geboren, vestigde de heer Vissei /icb in 1864, na volbiaeht examen, als diogi-t De overledene was vice-voorzitter-pennmg- rneester van het Diaconiehuis der Hervoi mden, penningmeester der Nulsbewaarscholen, com missaris der Spaarbank en lid van liet bestuur der Officieren-Vereeniging en der Spijskokeiij voor Protestanten. Tot het onderzoeken van die geloofsbrief cn daarbij behoorende bijlagen zal straks worden overgegaan. Missive van curatoren van het Gymnasium daarbij toezendende het beredeneerd verslag omtrent den toestand van het Gymnasium over het jaar 1898. Missive van de commissie vau toezicht op het Lager Onderwijs, ten geleide van het beredeneerd verslag van den toestand van het Lager Onder wijs over het jaar 1898. Beide verslagen zullen ter visie worden gelegd tot de volgende vergadering en worden opgenomen in het Verslag van den toes.and der gemeente over 1898. Adres van mej. A. M. J, Prins om ontslag, tegen 1 September a.s. uit hare betrekking van onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes alhier. Op voorstel van B. en W. wordt het gevraagde ontslag, met ingang van genoemden datum eervol verleend. Adres van F. C. Verhage otn ontslag, tegen Jnli as., uit zijne betrekking van onderwijzer aan de tweede openbare kostelooze school alhier. Met ingang vau genoemden datum eervol ver leend. Adres van den heer K. Scbraver te Botterdam daarbij aanbiedende een zestal exemplaren van een door hem uitgegeven geschriftje, getiteld „Geneeskundige hulp bij ongelukken op straat", met verzoek den inhoud te willen bespreken en daaraan te gelegener tijd uitvoering te geven. Aangenomen voor kennisgeving. Adres van de alhier gevestigde afdeeling der maatschappij „Tot bevordering der Toonkunst' om continuatie van huur van de thans bij haar van de gemeente in gebruik zijnde lokalen boven de Koopmansbeurs, dienende tot lokaliteit voor de Muziekschool dier afdeeling. Ter visie gelegd, ter behandeling in eene vol gende vergadering. Aan de orde is Het onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw inkomend raadslid, den heer H. B. E. Blaisse. Door den voorzitter worden tot leden der com nnssie van onderzoek benoemd de heerenAi. Elzevier Dom, mr. Jansen en P. C. M. Jansen, terwijl de vergadering tijdens dat onderzoek wordt geschorst. Na heropening der vergadering wordt het woord verleend aan den heer Elzevier Dom ten einde ver slag te doen van dat onderzoek. Daar alles in orde was bcvorden adviseerde de Commissie tot toelating. Met algcmecnc stemmen werd daarop besloten tot toelating van den heer H. B. E. Blaisse. Voorstel van B. on W. tot het doen van af- en overschrijving op de gemeeutcbegrootingen voor 1898 en 1899 volgens daarvan overgelegde ont- werp-besluiten als a. Op do begrooting voor 1898 tot een bedrag van f 30. Goedgekeurd. b. Op dezelfde begrooting tot een bedrag van f 10.92. Goedgekeurd. c. Op de begrooting voor 1899 tot een bedrag van f400.—. Goedgekeurd. Het 2e suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1898/9, ten bedrage van f 158.00®. Goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. tot toekenning van gratificatiën op grond van art. 68 der verordening op de brandweer, en wel aan G. Wagemnker, L. Wessel en H. J. PiJ, ieder f 1.50 voor het ontdek ken en blusschen van brand in de gesloten bran derij van L. Vrijland aan de Nieuwchaven alhier op 3 April j.I. Goedgekeurd. Gisteren zijn twee vermoedelijk valsche rijksdaalders, die bier ter stede in betaling waren gegeven, in beslag genomen. Zij dra gen den beeldenaar van Willem III en de jaartallen 1872 en 1874. Een ieder zij gewaarschuwd 1 BUBGERLIJKESTAN 1). Geboren II Mei. Leonaidus Hendricus, zoon van J. C. van der Weike en C. J. Paardekump, Weczenbuurt. 13 Mei. Adiiana, dochtei van P. A. Maan en A. van der Helm, Lange Achterweg. Willem, zoon van J. Meijiogel en C. A. Saarloos, Dirkje Meesterstraat. 15 Mei. Hermanus, zoon van A. Graanw maris en S. E. Sluoiweg, Groenendal. Anna Emma Maria, dochter van M. J. Gioen- hoist en J. A. Weid Ier. Gedempte Baanslool Overleden s 14 Mei. Arij Molenaar, oud 1 jaar er. 3 maanden, Dam/aan. 16 Mei. Frans VDst-r, oud 2 maanden, Korte Dam. oi jaar en Vergadering van 16 Mei 1S09, 'snam. ten 2 wc. Voorzitter de P-nrgemcester, de beer H. J. Ver steeg. Tegenwoordig zijn 18 leden; afwezigdc heeren G. Visser Bz., P. Brillenburg en J. J. G. Nolet de beide eersten met kennisgeving. De notulen van het verhandelde in de verga deringen, gehouden 11 eu 27 April j.I., worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen zijn de volgende stukken Van den heer Minister van Binnenlandsche Zaken, Missive het bericht bevattende dat bij Kou. besluit van 27 April j.L, aan deze gemeente ten behoeve van haar gymnasium voor't jaar 1899 een rijkssubsidie van f'8010 verleend is. Aangenomen voor kennisgeving. Idem, Missive daarbij mededeelende dat het be sluit van den Baad dezer gemeente d.d. 11 April J., waarbij de jaarwedde van den leeraar aan het gymnasium dr. W. Bouwman op f2100.is ge bracht, wordt goedgekeurd. Aangenomen voor kennisgeving. Van de Gedep. Staten dezer provincie, Missive ten geleide van de goedgekeurde raadsbesluiten van 11 April j.I. a. tot afstand van grond in huur aan de firma H. J, Plant Co. alhier; b. tot railing van grond met B. Verkaaik Aangenomen voor kennisgeving. Een schrijven van den heer J. J. G. Nolet, waarin hij kennis geeft dat bij zijn ontslag neemt als lid van den Raad dezer gemeente, i Wordt aangenomen voor kennisgeving. Een schrijven van den heer H. B. E. Blaisse daarbij inzendende zijn geloofsbrief en verdere stukken als benoemd lid van den Baad dezer gemeente. Meisjesschool. Voorstel van B, en W. om te besluiten: a. Tot uitbreiding der openbare lagere school met uitgebreid leerplan voor meisjes met drie lokalen, volgons daarvan door hen overgelegde teekening en bestek met begrooting van kosten b Hun college te machtigen tot openbare aan besteding van dat werk. (Zie ons nummer van 11 en 12 Mei j.I.) De heer Elzevier Dom vraagt welke uit breiding het personeel zal ondergaan. De heer Den Breerns antwoordt dat het niet in de bedoeling ligt om het personeel uit te breiden. De heer v. d. Vlies heeft zich door eigen aan schouwing van den toestand overtuigd en erkent dat uitbreiding noodig is. Hij meent echter dat een vermeerdering met 1 lokaal voldoende zal zijn aangezien de uitbreiding van het aantal leerlin gen niet zal blijven doorgaan. De heer P. Jansen zal tegen de nitbreiding stemmen omdat hij tegen het leerplan is. Er is geen verplichting voor een 9e en 10e klasse en waar die bovendien gratis zal kunnen worden bezocht acht hij dit overbodig. Spr. vraagt ook waarom do schoolcommissie niet is geraadpleegd over liet advies van den inspecteur tot uitbreiding. Volgens door spr. verkregen inlichtingen zon de wettelijke ruimte ook wel aanwezig zijn. Dc heer den Breerns constateert met genoe gen dat de heer v. d. Vlies uitbreiding noodig acht. De uitbreiding van het aantal leerlingen zal blijven voortgaan. Den heer Jansen antwoordt spr. dat aan het leerplan wel geen verandering zal gebracht wor den. In tegenstelling met den heer Jansen acht hij «le 9e en 10e klasse wel noodig en verplicht omdat de grondwet voorschrijft dat het onderwijs zij een voorwerp van aanhoudende zorg. Binnen kort zal een nieuwe regeling van het schoolgeld worden aangeboden, waarbij de kostende prijs zooveel mogelijk zal in rekening gebracht worden. Omtrent het met informecren der schoolcommissie deelt spr. mede dat door B. en W. dadelijk is begonnen met bet doen instellen van een onder zoek naar gebouw, kosten, plannen, enz. De opinie van de commissie omtrent de uitbreiding was bovendien bekend. De heer Mr, Jansen vraagt of B. en W. bekend waren met het schrijven van den districts schoolopziener, toen een 8e onderwijzeres werd gevraagd. De Voorzitter antwoordt dat dit oest moge lijk is, maar dat die aanvrage daarmede geen verband hield. De heer P. Jansen zegt dat bij niet aan het voorstel wil medewerken zoolang de nieuwe school geldheffing niet is tot stand gekomen. De nood zakelijkheid der uitbreiding is hem bovendien niet gebleken. De heer Mr Jansen betreurende dat bij het voorstel tot aanstelling van een 8ste onderwijze res niet is medegedeeld het schrijven van den districts-schoolopziener, zal tegen dat voorstel stemmen, omdat hij geen uitgaven wil toestaan voor onderwijs die de wet niet eischt. De Voorzitter zegt dat hij en de president der schoolcommissie meenen dat desnoods één lokaal voldoende zou zijn, maar dat is dan ook onvermijdelijk. Daar echter het uitbreiden met één lokaal nagenoeg hetzelfde kost als drie lokalen acht spr. het verstandiger nu in eens do drie lokalen te maken. De heer Van der Viie6 meent dat de kosten nog al uit elkaar zullen loopen, ook waar dit betreft het ameublement. Dc Voorzitter vraagt waar dat ééne lokaal dan moet komen. De heer Vac d e r V1 i e sIn het speeltuintje. De Voorzitter. Dan is het verschil ook niet groot De heer Van der Vlies wil dan dat éene lokaal boven maken. De Voorzitter verdédigt het voorstel ook in het belang van het onderwijs. De heer den Breerns, terugkomende op het geen de heer P. Jansen heeft gezegd, wijst er op dat B. en W. steeds hunne toezeggingen zijn nagekomen. Den heer mr. Jansen antwoordt spr. dat biijkens een ingesteld onderzoek hem gebleken is dat het voorstel tot een 8e onderwijzeres is gedaan vóór de ontvangst van bet schrijven. Voorts verdedigt spr. nog het voorstel van B. en W. in het belang van het onderwijs. Dc heer mr. Jansen stelt zich opnieuw op het standpunt dat de wet een uitbreiding niet eischt Onderricht zal volstrekt niet altijd mtiv er ken betere besehaving en welstand. Het geletterde proletariaat neemt er slechts door toe. Om tot stand te brengen wat de wet eischt wil ik steeds medewerken, verder niet Punt a in stemming gebracht wordt aangc nomen met 9 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren Klein, Diensko, v. d Vlies, Beukers, Smit, 1'. Jansen, v. Gent, Mr. Jansen. Punt b wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. Het Ziekenhuis. Voorstel van B. en W. om te besluiten lo. De genees- cn heelkundige praktijk bij de armen te combineeren en op te dragen aan drie geneeskundigen, ieder belast met de praktijk in een derde gedeelte der stad, op een jaarwedde van f500 voor ieder; 2o. aan het Stads-Ziekenhuis zijn karakter van uitsluitend te zijn een instelling van weldadig heid, te ontnemen en het voortaan ook open te stellen voor betalende patiënten; 3o. aan het Stads-Ziekenhuis te verbinden éen geneesheer, met den titel van geneesheer-directeur, door wieu zoowel de interne als de chirurgische praktijk zal worden uitgeoefend, op eeu jaarwedde van f750. 4o. Zoolang de tegenwoordige geneesheer-direc teur, door wien uitsluitend de interne praktijk wordt uitgeoefend cn daarvoor f 500 blijft genie ten, aan het Ziekenhuis verbonden zal zijn, voor die instelling tijdelijk een tweeden geneesheer te benoemen, uitsluitend met de chirurgische behan deling der lijders, op een jaarwedde van f 250. (Zie ons nr. van 30 April on 1 Mei j 1.) De door B. eu \V. ingediende ontwerpen: a. Eener gewijzigde instructie voor de ge meente-geneeskundigen en vroedvrouwen, b. Eener gewijzigde verordening voor het Stads- Ziekenhuis. (Zie ons nummer van 30 April en 1 Mei j.I.) Algemeene beschouwingen. Be heer G o u k a heeft met belangstelling en sympathie kennis genomen van het voorstel. Bij het groote mceningsverschil tusschen de mannen van het vak was het voor B. en W. moeilijk, maar toch is het voorstel geworden een groote stap in de goede richting. Bij deze hervorming zullen de „arme patiënten" volstrekt niet in slechte omstandigheden komen. De overgangsbepalingen kunnen door een ieder wordt geaccepteerd. Het doet den spr. daarom te meer leed dat de chirurgische behandeling alleen wordt gelaten aan den gemeente-chirurg. Het komt spr. voor dat de omstandigheden voor een patient volstrekt niet verandert door een mindere of meerdere bijdrage in de kosten. De busklantcn "betalen het ganschc jaar huu contributie en assumeeren zich daarmede het recht om den medicus te hebben dien zij daarvoor kozen. De amendementen betreffende punt 4, art. 19, art 24, art. 32. De heer Elzevier Dom vraagt wat de mo tieven zijn die B. en W. hebben geleid om de stad te vcrdeelen in 3 wijken. De heer De B r u ij n zegt dat het aantal recep ten niet de maatstaf is van do werkzaamheden van den gemeente-geneesheer. De heer W. A. Beukers apprecieert de werk zaamheden van B. W. maar acht de begrooting van kosten een onvermijdelijke behoefte alvorens een uitbreiding te voteeren. De heer Van Westendorp meent dat de bedoeling des heeren Gouka is: waarom andere bepalingen voor betalendcn als voor niet-beta- lende patiënten. De heer Gouka zou voorts in logische toepassing van zijn redeneering den ge neesheor zonder werkkring laten. Den beer Elze vier Dom geeft* spr. de verlangde inlichtingen omtrent de motioven tot verdeeling van de ge meente in wijken Den heer De Bruyn antwoordt spr. dat bet burgerlijk armbestuur niet is geboord omdat dan toch bet advies werd verkregen van den genees heer-directeur. Den heer W. A. Beukers zegt hij dat dc kos ten niet zoo heel groot zullen zijn en dat de meerdere kosten eerst dan zullen komen wanneer blijkt dat de reorganisatie aan de verwachtingen beantwoordt. De heer Gouka erkent dat de opmerking van den heer v. Westendorp juist is. Hij wist dit trouwens en deelt mede dat hij in Hilversum een inrichting heeft bezocht waar geen geneesheer- directeur is. Echter wenscht spr. de tegenwoordige titularis te handhaven, hoewel dat hem voor de toekomst niet zal binden. Do heer Beukers meent dat in elk geval kamers moeten komen zoo voor mannen en vrou wen, voor niet-betalende, eurectieknmer enz. Ook de verhuring van te veel grond door uit bouw wenscht spr. toegelicht te zien. De heer v. Westendorp antwoordt dat van een bijbouw geen sprake is door de geheelc rcorga nisatie binnen het gebouw kan plaats hebben, Spr. blijft er bij, dat hij een geneesheerdirecteur noodig acht. De heer Mr. Jansen heeft de aankondiging gehoord van amendementen en zou die gaarne rondgedeeld zien om a tète reposéc te overwegen. Ook met het oog op de plannen door den wet houder van financien, die spreekt van 1 misschien 2 patiënten, vraagt spr., is dan de reorganisatie en de kosten wel gerechtigd en daarom laat dan liever de zaak kalm overwegen, Gouiemer est prh-oir, en om te voorzien atht ik bij deze uitgave zeer noodig. Spr. heeft van een gemeente van ongeveer gelijke grootte ver nomen (Dordrecht) dat d&ar de kosten van het ziekenhuis bedragen f25000 'sjaars. Spr. vraagt op grond van een en ander uitstel van behandeling en nadere inlichtingen benevens begrooting. De heer v. Westendorp meent dat vol doende tijd is gepasseerd om een opinie te ver krijgen. Het gevaar van een jaarlijksche uitgave van f25000 is zeer afschrikwekkend, maar wat doet hier een dergelijke uitgave verwoesten. Het ziekenhuis is thans uitsluitend voor het gebruik van onvermogenden. De rijken kunnen naar elders, en dus zal den middenstand geen gelegenheid hebben om zich aan een ernstige operatie te onderwerpen. De heer Gouka ook wil geen groote finan- cieele offers meer heeft juist daarom een amen dement dit betreffende aangekondigd. De Voorzitter meent dat de financieclc gevolgen niet zoo groot zullen zijn. Amendemen ten kunnen ook weer bij een volgende gelegenheid ingediend en zoo blijft men aan den gang. Dan zou de bepaling moeten gelden dat de amende menten binnen een zekeren tijd moeten worden ingediend. Uitstel blijft hij ondienstig achten. De heer Mr. Jansen meent dat het toelaten van betalende patiënten ook Jenden zult en reor ganisatie kan mogelijk gemaakt worden. De heer De Groot meent dat de wethouder van financiën zich niet krachtig genoeg heeft uitgesproken wat de financieele gevolgen betreft. Hoogstens zal dit zijn enkel honderden guldens. De reorganisatie betreft meer de geneeskundige behandeling. De heer De Bruij n deelt mede dat door ge- neeshecrcn reeds een proef is genomen en dat de resultaten proefhoudend zijn gebleken. Uitstel acht, spr. geheel overbodig. Do Voorzitter bestrijdt bet voorstelJan sen tot uitstel. In stemming gebracht wordt het voorstel ver worpen met 8 tegen 9 stemmen. Vóór stemden de heeren Klein, Dicuske, v. d. Vlies, Dom, Beukers, Smit, P. Jansen, v. Gent. Hierna wordt van het voorstel van B. en W. punt 1 bij acclamatie goedgekeurd. Aan de orde komt punt 2. De heer mr, Jansen is volstrekt er niet tegen dat gelegenheid wordt gegeven aan ieder om in het Ziekenhuis operatien te ondergaan. Wel echter om vermogende patiënten daarin ter verpleging op te nemen. De heer Van Westendorp verwijst den heer Jansen naar hoofdstuk „Verpleging" waar hij zijn bezwaren kan opperen. De heer De Groot stelt voorop dat de be hoefte bestaat naar een goed Ziekenhuisde zéér gegoeden, die naar elders zouden kunnen gaan, zullen er zeker ook wel de voorkeur aan geven om in de gemeente te worden verpleegd. Punt II wordt bij acclamatie goedgekeurd, evenals punt III en IV. Aan de orde komt de Instructie. Art. 1. Dc beer Elzevier Dom meent dat bierbij moet worden gepreciseerd dat hier geen behandeling wordt bedoeld binnen het ziekenhuis. De heer v. Westendorp betoogt dat dit overbodig is. Art. 1—6 goedgekeurd. Art. 6. De heer Dr. de Bruijn - -"«ebt dit uit zoodanig te wijzigen dat de hulp c de po litie gevraagd geschied door de di.o wijk-doc- toren. De heer Elzevier Dom vraagt of dc koste looze koepokinenting dan bij de drie genccsheercn wordt opengesteld. Het ainendemcnt-de Bruijn wordt verworpen mot 13 tegen 4 stemmen. Art. 6 goedgekeurd. Art. 7. De heer Dom wenscht te schrappen „niet de meeste zorg en nauwgezetheid" als over bodig. Hij doet daartoe het voorstel. Het wordt niet ondersteund uit 7 eu 8 goed gekeurd. Art. 9. De heer Gouka meent dat dit art. in strijd is met den wet die levering van genees middel verbiedt. De heer van Westendorp bestrijdt deze op vatting, daar „verbandstoffen" geen geneesmiddelen bevatten. Art. 914 goedgekeurd. Art. 15. Dr. De B r u ij n stelt voor antisepsis te veranderen asepsis. Hiertoe wordt besloten. Art. 1521 goedgekeurd. De geheele instructie wordt daarop goedge kcurd Verordening voor het Stads-Ziekenhuis. Art. 1 goedgekeurd. Art. 2. Samenstelling der Commissie uit leden van den Raad en van de burgerij. De heer De Groot vreest dat deze commissie zou zijn in strijd met de wet. Hij stelt voor de commissie to doen bestaan uit 3 leden in plaats van 5 en dien te doen zijn Raadsleden overeen komstig art. 54 der gemeente-verordening. De Voorzitter wijst op verordeningen in andere gemeente waar eveneens gecombineerde commissies gevormd zijn. B. en W. hebben het voorstel aldus gedaan ons ook de gelegenheid te geven personen bniten den Raad in die commissie te kunnen doen zitting nemen. De heer de Groot erkent dewenschelijkheid maar blijft de wettelijkheid betwijfelen. Dc beer v. Westendorp meent dat de commissie wel bestaansrecht heeft zooals die is voorgesteld. B. cn W. meende dat met het oog op het financieel beheer voldoende waarborg was gevon den in den door den Raad to benoemen penning meester, die een borg moet stellen. De beer Mr. Jansen meent dat do heer De Groot juist ziet maar dat daaraan is te gemoet te komen, door aan het ziekenhuis te maken een inrichting van weldadigheid. De heer De Groot stelt voor art. 2 in den geest door hem bedoelt te wijzigen. Wordt niet ondersteund. De heer mr. Jansen protesteert nu tegen het onwettig artikel. Do Voorzitter verbaast zich dat dan de heer Jansen het amendement niet steunde. Dc heer mr. Jansen verklaart dat hij dc motieven voor een gemengde commissie onder schrijft. De Voorzitter zegt dat het Ziekenhuis valt ondeT art. 2 lett. o van de armenwet, zoodat het is een instelling van weldadigheid. De heer Mr. Jansen meende dat het Zieken huis was een onderdeel van het Armbestuur. De Voorzitter ligt toe dat het beheer van het ziekenhuis eenvoudig is opgedragen aan het Burgerlijk Armbestuur. Dit verandert echter niet de bcteekenis van de «vet. Art. 23 goedgekeurd. Art. 4 ondergaat ter verduidelijking een redactie wijziging. Art. 411 goedgekeurd. Art. 12. Op voorstel van den heer De Groot wordt „in overleg" veranderd in „na overleg". Voorts wenscht de heer De Groot te schrappen de woorden „en regelt hunne bezoldiging". De Voorzitter wijst er op dat de beslis sing in elk geval blijft aan den Raad, daar die de begrooting goedkeurd, waarop de bezoldigingen zijn uitgetrokken. Het voorstelDe Groot tot schrapping der 4 woorden in stemming gebracht wordt verwor pen met 9 tegen 8 stemmen. De heer Mr. Jansen wenscht te bepalen dat de bezoldiging van de adjunct-directrice en ver pleegsters worde bepaald door den Raad. Dit voorstel wordt verworpen met 10 tegen 7 stemmen. Art. 12—17. Art. 18. De heer Van Gent meent dat een verdeeling in 2 klassen voldoende is omdat le klassen-patienten h toch niet zullen komen. De heer v. Westendorp verdedigt de 3 klassen op grond dat er patiënten kunnen komen van wie fa kan worden geheven. De heer De Groot wil in dat geval een kosten berekening van f 4 tot f 10. De heer v. We stendorp bestrijdt dit op grond dat dit in de praktijk te veel moeielijk- heden zal opleveren, Voorstel-v. Gent wordt in stemming gebracht en verworpen met 11 tegen 6 stemmen. Art. 18 goedgekeurd. De Voorzitter achte het wenschelijk de de vergadering te verdagen tot Vrijdagmiddag 2 uur. Hiertoe wordt besloten. len. Zij wierpen hem op den grond en brachten hem met een mes verwondingen aan het hoofd toe. Op hun eiscli gaf hij hun zijn portemonnaie over. De aangerande deed later van het ge beurde aangifte bij de politie, die op aan wijzing van nachtwakers de onverlatenaan- hield; deze hebben reeds bekend De aan gevallene wordt in het gasthuis verpleegd De rechtbank te Rotterdam veroordeelde heden J. B. wegens verzet tegen de politie te Vlaai-dingen tot 14 dagen, gevangenis straf. J. B., brandersknecht te Schiedam we gens diefstal, 1 maand gevangenisstraf. J. G. II., wegens desertie van een zeevis- sclicrsvaartuig uit Vlaai-dingen tot 7 da°-en gevangenisstraf. Door de rechtbank te Utrecht is ter ver- eener vacature van rechter in dat college opgemaakt de navolgende alphabe- tisclie lijst van aanbeveling: jbr. mr. J. Schuurbeque Boeije, jhr. mr. J. H. J. C. Martens van Sevenhovcn, en mr. G. Rib- bius, rechters m de rechtbanken te Middel burg, Zutplien en Dordrecht. vulling In de heden gehouden zitting van den meenteraad werd besloten tot toelatm" van den heer Blaisse als lidaangenomen werd niet 9 tegen S stemmen een voorstel van B. en W. tot uitbreiding der meisjes school. Aangenomen werd voorts het voor stel van B. en W. tot reorganisatie van het Ziekenhuis. Hedenmiddag ongeveer -ik uur viel de ijf-jange Nico van Rooijcn, wonende op de Verbrande Erven, in het water aan de Noordmolenstraat. Hij werd er spoedig door een grooteren knaap uitgehaald, zoodat liij er met een nat pak afkwam. BERLIJN, 16 Mei. De commissie uit hot Pruisische Huis van Afgevaardigden ter voorbereiding der kanaalwetten heeft de eerste drie artikels van het regeeringsont- werp verworpen. Bij de stemming over art. 1 (het aanleggen van liet Dortniund-Rijn- kanaal) waren er 17 stemmen tegen en 11 voor, bij art. 1, lid 3 (het aanleggen van lid Middelland-kanaal) 18 tegen eu 10 voor. VLAARDINGKN, 15 Mei Bi noon van «Ie trawbiSNchenj sBCtl 251 Jonge AI mi-inn," A. II. Veihei; »SCH 231 Mana' A. Pronk «8011 311 J.ikota t. M R-'g i«SCll .537 Festin t Lei.te", L A Kirvink oSCii 272 4e Vrouw Jut». Mn ia" J h Mos; »SCI1 321 G -ten Duik". A. Beekhuizen. 16 Mei »SCi! 225 Jonge Geiar.l", C Kia- nier iSCli 40 ri» Vin Bineders", J. Zuiirm mil »SC!I 175 Anna Louise". P RoctoseM, alle meteen pailijlje tong en «■i-fiol, AMSTERDAM. 16 Mei. Koffie goel on). Java 271/4, good average Santos 19. Suiker willig. Mei 136/ig ge laan. Taiwe op leveling zomin noteering. Rogge op levering weinig veranluid; Mei f 144Oct. I 121. f122. PARIJS, 16 Mui. Spiiniis. Mei lis. 40.Jiiiii 40.- 40.20, vier laaf-te maanden 38 Juli/Aug. Spiritus BERLIJN, 16 poi loco 40.60. Mei. EERSTE KAMER. Zitting van Maandag 15 Mei. 's avonds te 8 uur. Ingekomen waren verschillende missives waaronder de inededeeling van het overlij den van jhr. F. N. J. van Nispen tob Pan- nerden, in leven lid dezer Kamer. De voorzitter herdacht den ontslapene in de volgende woorden Mijne Heeren! Door het overlijden van. jhr, van Nispen tot Pannerden heen, de Ka mer opnieuw een gevoelig verlies geleden. De overledene onderscheidde zieh door be kwaamheid, ijver en toewijding, waarvan zijn adviezen steeds getuigden. Zijn naam zal hier in goede herinnering blijven. Moge de Almachtige zijn nagelaten betrekkingen de kracht geven het groote verlies in stille onderwerping te dragen. De brief, houden de mededeeling van het overlijden, is reeds, namens de Kamer, met een brief van rouw beklag beantwoord. Mededeeling wordt voorts gedaan van de laatstelijk door de Tweede Kamer aangeno men wetsontwerpen. Tob voorzitter der commissie voor de ver zoekschriften, in de plaats van jlir. van Nispen tot Pannerden wordt benoemd mr. E. II. J. M. van Zmnicq Bergmann. De vergadering wordt daarna verdaagd tot Dinsdagnamiddag 2 uur. Gedeeltelijk ongecorrigeerd). Nachtelijke aanranding. In den afgeloopen nacht werd een man op de Prins Hendrikkade bij het Damrak te Amsterdam door twee sujetten aangeval- Zittmg van Dinsdag '16 Mei. (Per telegraaf.) Aan de orde is het wetsontwerp tot wijzi ging van het Indisch Regeeringsreglement. (Gelijkstelling van Japanners.) Do heeren Van Ascb van Wijk en Roëll verklaren zich vóór het ontwerp. Zoo ook de heeren Pijnacker Hordijk en Brantsen van de Zijp ondanks hun bezwaar tegen de gelijkstelling van Japanners met Europea- nen. De heer Brantsen van de Zijp drong aan op een spoedige regeling van de positie der inlandsche christenen. De Minister van Koloniën verdedigde den maatregel. Het wetsontwerp is aangenomen. De Minister van Koloniën beloofde een bespoediging der regeling van de positie der inlandsche christenen. Thans is in Indië aanhangig een ontwerp tot verlenging van het contract met de Indische Paketvaart- maatschappij tot 1905. De Kamer is tot morgen 11 uur uiteenge gaan. i* l "V

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2