53"" Jaargang. Woensdag 17 Mei 1899. No. 9935. Tweede Blad. Geref. Kerken. Uit de Staatscourant. Kerk en School. S P O li T, e m e ii g d N i e uw s. SCHIEDAMSCHE Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 11. 1.25. Franco per post 11. 1.05. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Botcrstraat GS. 'immuun Prijs der Advertentiën: Van 17 regels 11. 0.90; iedere regel meer 12is cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Ad v er ten tie ii hij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van ziju gratis aan liet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Itleine ndvertenliSu opgenomen tot den prijs van 10 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Intcrc. Telefoon Jfo. 123. lie Koninginnen. Omtrent het verblijf van H. H. M. M. de Koningin en Koningin-Moeder te Schloss Hausbaden, wordt uit Badenweiler en Müll- hausen het volgende gemeld aan het „Dag blad" Niettegenstaande het weer tot nu toe niet zeer gunstig was, maakten de Konin ginnen toch dagelijks kortere of langere rij toeren in den omtrek. Laat het weer zulks maar eenigszins toe, dan gaat Koningin Wilhelmina met palet en penseel gewapend uit, om de schilderachtige plekjes in den omtrek op het doek te brengen. Tot dusver nam H. M. schetsen van een typisch boerenhuisje te Niederweiler, van een overoude eikengroep aan den weg van Hausbaden naar Badenweiler en van een vierspan brcedgeschofte bergossen. Op 6 Mei brachten de Koninginnen een langdurig bezoek aan de fabrieksstad Müll- liausen, ten einde zich door eigen aanschou wing met do toestanden der arbeiderswe reld bekend te makende fabriek van de firma Dollfusz Mieg Co. werd in oogen- scliouw genomen, van alles namen H. H. M. M. tot in bijzonderheden met groote be langstelling kennis, door den directeur der fabriek rondgeleid. Het slot Hausbaden is tegen de Zuidwes telijke helling van Schwarzwald gebouwd, en in een omgeving van eeuwenoude wou den. Van uit het slot geniet men een prach tig vergezicht op het Rijndal, de Vogezen- cn bet Juragebergte als achtergrond. De heerlijke zuivere woud- en berglucht maakt, dat Hausbaden als een der gezondste bad plaatsen van het Schwarzwald wordt aange merkt. Allen die er rust en gezondheid zochten, zijn dan ook vol lof teruggekeerd, sommigen gaven zelfs in dichtmaat uiting aan hun gevoel van dankbaarheid. Rijksmiddelen. Overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over April 1899, in vergelijking gebracht met de opbrengst over hetzelfde tjjdvak van 1898, door het departement van financiën openbaar gemaakt 1899 1898 Directe belast.f 8.188.447,895 f 3.009.626,13 Rechten op d.inv. - 702.071,59»- 707.783,24 Accijnzen- 3.678.487,03 - 3.844.51900» Waarb. en bel. d. goud. en zilv. w. - 25.410,88 - 26.567,21 Indir. belast.- 1.773.262,35 - 1.435.256,14» Domeinen- 176.171,63 - 141.726,77» Posterijen- 749.465,30» - 725.809,95» Rijkstclegrafen- 150.567,27 - 138.124,27 Staatsloterij- 24,337,50 - 30.622,55 Akt.jaebt en viss. - 109,00 - 143,50 Loodsgelden158.514,68» - 144.890,23» Totaali 10.620,845.14 f 10.205.075,01» 4/12 der raming is f41.665.698,00. Op brengst over de vier eerste maanden van 1899 f 37.095.308,00 legen f 36.532.711,00 in 1898. S. I). A. P. Hot partijbestuur der S. D. A. P. verga derde de vorige week te Rotterdam. Onder de mededeclingen behoorde aller eerst deze dat alle besluiten van het con gres door het referendum zijn. goedgekeurd. Besloten word Daar de eenige geschikte zaal in Den Haag tot het houden der internationale meeting niet te krijgen is, de eigenlijke of- ficieele meeting te houden te Amsterdam, en een tweede te Rotterdam. De afdeelingen in de provinciën Drente, Overijssel, Gelderland, Utrecht, Zeeland en Limburg uit te noodigeu candidatcn te stel len voor de vertegenwoordigers der provin ciën bij het partijbestuur. Tot leden van de vakvereenigingscommis- sie zullen aangezocht wordenH. Polak, F. Bommer, C, A. de Roo, Buwalda, (Hol- werd) J. Oudegeest, Goedhard, P. J. Troel stra en H. Gorter. Verschillende regelingen, den brochure- handel betreffend, werden getroffen, waar onder deze dat alleen die brochuren op de lijst zullen worden opgenomen die in di rect verband staan tot de arbeidersbewe ging. Tot leden der commissie van deskundigen die'met het partijbestuur de dagbladplan nen zal onderzoeken, worden aangezocht: H. Heijermans, H. J. Poutsma, H. Mase- rtsuw, R. Roland Holst en een vijfde lid. Omtrent het partijorgaan wordt besloten 'oorloopig een som vast te stellen tot het betalen van medewerkers; in afwachting dat het benoodigde geld voor een derden re dacteur er is, zal naar een. persoon worden omgezien. Het salaris van den tweeden re dacteur wordt op f 900 gebracht. Troelstra wordt tot vast medewerker voor de parle mentaire zaken benoemd. Tot inrichting van een nieuw redactiebureau werd een cre- diet toegestaan. In zake de toelichting van het gemeente- raads-program wordt besloten, daar deze te lijvig wordt om als agitatie-brochure dienst te doen, 2000 ex. te laten drukken en den prijs zóó te stellen dat de kosten gedekt worden. Tot leden der Coöperatie-commissie wor den aangezocht: F. M. Wibaut, W. H. Vliegen, J. A. Fortuyn, D. de Clercq en R. Kollen. Besloten werd een één-cents-brochure uit te geven over de vredesconferentie. Besluiten omtrent de propagandisten moesten wachten op de resultaten van de pogingen tot versterking der financiën. Een besluit werd gqnomen op een aanvraag om een propagandist te Leiden, waartoe met een persoon en met de aanvragers in over leg za' worden getreden. Op een aanvraag van het blad „Ontwik keling' te Gouda, om fmancieelen steun, werd besloten nadere inlichtingen te vra- ffen. Op een gelijke aanvraag van het blad „De Strijd" werd besloten tot een subsidie van f 250 mits door verbooging van den veel te lagen abonnementsprijs de fiuan- cieele toestand van dat blad geconsolideerd wordt. Een verzoek der afd. Leeuwarden om steun voor de provinciale statenverkiezing werd afgewezen. Besloten werd evenwel met het oog op de groote werkzaamheid dier afdecling, een eventueel tc kort eener kies rechtmeeting te helpen dekken. Tot afgevaardigden naar het onderwijs- congres werden benoemd Van Kuijkbof en Vliegen. Tot bijwoning der conferentie tot voor bereiding van het internationaal congres, te Brussel, werd Troelstra aangewezen. Verschillende propagauda-vergaderingen weiden geregeld. Met liet oog op den oogenblikkelijken zeer slechten toestand der partijkas werden eenige maatregelen beraamd. De circulai res tot verkrijging van can bijdrage ook van diegenen die niet meer dan f 5 a f 10 per jaar kunnen oferen, zullen spoedig worden verzonden. („Soc.-Dem.") Omlervrijscongres. Zondag 4 Juni zal te Amsterdam een on- derwijs-congres gehouden worden, waarom trent wij reeds vroeger een en ander hebben medegedeeld. Toegetreden zijn verschillende afdeelin gen van den Soc. Bond, der Soc. Dem. Arb. Partij, van den Bond van Ned. Onderw., van liet Ned. Oud. Gen., van den. Dage raad, van groote vakbonden alsTimmer- liedenbond, Typografenbond, Diamantbe- werkersbond, afzonderlijke corporaties als: Vrijo Vrouwenvereeniging, Ons Huis te Amsterdam, Vrouwenkiesrecht, hoofdbe stuur Volksonderwijs. De hoofdschotel van het congres zijn de volgende vraagpunten, betreffende het aan hangige ontwerp van Wet op den Leer plicht I. Onder leerplicht worde verstaan do plicht a. tot het geheel doen doorloopen van een volledigen sclioolcursus, omvatten de minstens zeven leer- of cursusjaren, uiter lijk beginnend op 6-jarigen en uiterlijk ein digend op 15-jarigcn leeftijd; b. tot het doen. doorloopen na beëindiging daarvan van een minstens twee-jarigen vervolgcur sus. Het zoogenoemd „huis-onderwijs" hier onder te begrijpen, mits het aan bepaalde eischen voldoet. (Inleider de heer A. H. Gerhard.) II. Met het oog op den feitelijken toe stand is een gelieele afwijzing van „ge moedsbezwaren" een onbillijkheid, doch do erkenning ervan mag nimmer leiden tot ontheffing der verplichting voor de over heid om aan de betrokken kinderen de noo- dige kennis en ontwikkeling te doen ver schaffen. (Inleider de heer F. L. Ossendorp.) III. Een goede leerplicht-wet is onmoge lijk uitvoerbaar zonder een absoluut verbod van allen loontrekkenden arbeid voor kin deren gedurende den leerplichtigen leeftijd bedoeld bij Ia. In beginsel behoort dit ver bod zich ook uit» te strekken tot den zooge noemden veldarbeid. (Inleider de heer C. Bijkerk.) IV. Met het toezicht op de uitvoering de zer wet worde belast voor elk arrondisse ment een schoolraad, bestaande uit: a. personen door en uit de onderwijzers gekozen b. personen door en uit de mannelijke en vrouwelijke meerderjarige bewoners geko zen, van welken raad de arrondissements schoolopziener krachtens zijn ambt voorzit ter is. Deze ambtenaar worde zóó bezoldigd, dat hij zich. geheel aan zijn taak kan wijden en hun aantal worde veel grooter. Dezo schoolraden zouden met personen, door den gemeenteraad aan te wijzen, de plaatselijke commissiën van toezicht kun nen vormen. (Inleidster mevr. Scliook Haver.) V. Het is d$ plicht der overheid er voor te waken, dat de lichamelijke verzorging van het schoolkind voldoende zij. Met licha»- melijke verzorging wordt bedoeld o. a. voe ding, kleeding, schoolartsen en schoolbaden, vacantie-koloniën enz. De overheid behoort onmiddellijk deze verzorging ter hand te nemen, waar het ge mis daarvan een ooizaak zou zijn om het onderwijs niet bij te wonen, of het ontvan gen van het onderwijs onvoldoende te ma ken. (Inleider de lieer J. A. Bergmcijer.) VI. Van rijkswege worden overal afzon derlijke scholen of klassen voor schippers kinderen opgericht. (Inleider de heer J. A. v. Dorpel, secretaris H.-B. van den Bond van machinisten en stokers.) W. van Oostenrijk Bruin. Men schrijft ons Heden viert de lieer Van Oosterwijk Bruijn te Zeist zijn 70en verjaardag, die in wijden kring wordt gevierd. De jubilaris hoeft nl. vóór bijna 50 jaren het Nedeiiand- sche Jongelingsverbond gesticht, dat de vo rige week met duizenden zijn Bondsdagen hield te Haarlem. Dit Verbond, aanvanke lijk klein, thans zich sterk uitbreidend (het telt reeds 9000 leden en 300 afdeelingen), beeft liet zeldzame voorrecht van zijn op richting af den heer Van Oosterwijk Bruijn eerst als bestuurder of voorzitter, later als eere-voorzitter aan ziju hoofd te zien Met zijn opvolger als voorzitter, den heer A. J. Iloogenbirk, blijft de lieer Van Oosterwijk Bruijn tiouw arbeiden aan het door hem opgericht orgaan „De Jongelingsbode". Ook is hij de vader der stichtingen voor zwakke kinderen en jonge dochters te Zeist, en heeft hij in de vereeniging ter verple ging van krankzinnigen met grooten ijver gearbeid. In stilte als een nederig christen heeft hij steeds gearbeid. Zeldzaam is het voorrecht dat hij geniet, zijn stichting groot te zien. Geheel- onthouding. Het 2e nationaal congres voor geheel-ont houding van alcoholhoudende dranken zal 23 en 24 Mei te Amsterdam gehouden wor den in het gebouw voor den Werkenden Stand, Kloveniersburgwal 87. Op de agenda komen voorOpening dooi den voorzitter. Dr. M. A. Brants. Pro paganda. J. T. van Bruggen Jz. De drinkdwang in en om do werkplaats. Ds. A. W. van Wijk. De drinkdwang in de sa menleving. Prof. van Dijk. Zedelijkheids- bewustzijn en drinkgewoonte. Mej. II. Crommelin. Toynbeewerk en drankbestrij ding. Ds. A. van der Heide. Do woning- quaestie. Ds. M. Talma. Arbeiders-orga nisatie en onthouding. --r. A. N. J. Ha- n cd o es van Almkerk. Asyls. Mr. D. R. B. baron van Lijnden. Criminaliteit. Mr. A. Tak. Arbeidsduur en drankmis bruik. Mr. S. J. Visser. Kinderbescher ming. G. Birnie. Alcohol en suiker met betrekking tot spierarbeid. G. W. Mel- chers. Dranken voor do arbeiders. D. do Clercq. Vegetarisme en geheel-onthouding. Sluiting. Dinsdagavond 23 Mei zal op nader moe te deelen plaats een eenvoudig gezellig sa menzijn van bezoekers van liet congres plaats hebben. Zij, die zich nog als lid willen doen in schrijven, kunnen zich wenden tot mej. H. W. Crommelin, Drift 21, Utrecht. Hooghullen. Dezer dagen werd in het asyl „Hooghul len' de algemeene vergadering gehouden van do vereeniging tot bevordering van het herstel van drankzuchtigen. Dezo vergadering werd o. a. bijgewoond door den minister Goeman Borgesius. De voorzitter, dr. W. P. Ruyscli, hield een openingsrede, waarin hij o. a. mede deelde, dat de geneesheer-directeur dr. Ha- nedoes zijn betrekking wensclit neer to leg gen, teneinde in het buitenland rust te kunnen genieten, en dat bij onderling over leg aan mevrouw Hanedoes en dr. De Waard opgedragen is de leiding van liet asyl op zich te nemen, welke beiden dit aan vaard hebben, zeer ten genoege der vereeni ging. De vraag in hoever uitbreiding a-an de orde komt, bleef voor 'b oogenblik rusten, aangezien daarvoor een commissie door den Volksbond, vereeniging tegen drankmis bruik, is benoemd. Aangezien prof. dr. J. P. T. van der Lit.h wegens het rijpen zijner jaren aftreden wil de, werd de heer Van Kempen, tot lid van liet hoofdbestuur gekozen. De voorzitter bracht prof. v. d. Litli liartelijken dank voor hetgeen hij in het belang der vereeni ging gedaan heeft. Na enkele opmerkingen van sommige le den werd de vergadering gesloten en liet a?yl bezichtigd. De gewone audiënties van de Ministers van Justitie, Oorlog en Financiën, zullen deze week niet plaats hebben. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 13 dezer bedroeg bij de Nederl. Bankf 2,851,261 bij de betaalmeesters - 2,121,936 Te zameu f 4,973,197 Mr. P. F. Hubrecht, lid van den Raad van State, schrijver van het artikel Kiesrecht en onderwijs in aDe Gids" van Mei is volgens de »Amsterd. Crt." bezig een nieuwe school wet te ontwerpen in den geest van zijn Gidsartikel. Naar de katholieke bladen vernemen ont ving de Pauselijke Intei nuntius, Monseigneur Tarnassi, van zijn Souverein de order om terstond de residentie te verlaten. Hij is naar Luxemburg vertrokken. Als zaakgelastigde ad interim is aange wezen de auditeur bij de internuntiatuur, de heer Giovannini. De vereeniging van Inspecteurs bij 's Rijks belastingen besloot een adres aan den Minister van Financiën tc richten, waarin de wcnschelijkheid wordt betoogd van pensionnccring op 65-jarigen ieeftijd en een tweede adres om aan de inspeeüe-bu- reaux, waar geen lokaal enz. van rijkswege wordt verstrekt, daarvoor een vergoeding te crleenen, gelijk met de werkelijke uitga ven. De Nederlanders, die op het Congres van den Internationalen Vrouwenraad te Lon den van 26 Juni5 Juli het woord zullen voeren zijn, volgens liet voorloopig program ma, mevr. van ZuijlenTromp, mevr. Rut gersHoitsoma, mevr. dr. Alletta II. Ja cobs, mevr. Drucker, mej. Kramers, de heer C. V. Gerritsen, mevr. VersluysPoelman, mevr. ScliookIlaver en mej. Haightou Het bezoek van baron de Staal, lioofd der Russische delegatie, aan onzen Minister van Buitenlandsche Zaken, kenmerkte zich naar wij vernemen door bijzondere har telijkheid. Do ambassadeur gaf namens zijn Keizer lijken Gebieder uiting aan die gevoelens van sympathie en waardeering in de voor ons land meest vleiende bewoordingen. Z.Exc. overhandigde den lieer de Beaufort in zijn hoedanigheid van Minister van Bui- tenlansche Zaken, namens den Czaar, de ordo van Alexander Newsky, een der hoog ste onderscheidingen. Niet alleen Bertha von Sullner, rnaar ook de Engelsche publicist William Stead, wor den hier verwacht. De heer Stead, die uit Petersburg komt, waar hem een onderhoud met den Tzaar was toegezegd, neemt zijn intrek in de woning die voor een vredesman, door haar naam is aangewezen, de villa Pax Intranlibus, Van Stolkweg. In de Twee Steden wordt mevrouw Selenka verwacht. (s Vad".) Op de algemeene begraafplaats Crooswijk te Rotterdam had gistermiddag ten bail twee u,ur de teraardebestelling plaats van bet stoffelijk overschot van den heer Hugo A. C. Wischethoff, lid van den gemeenteraad. Verschillende leden van het gemeentebe stuur gaven door hunne tegenwoordigheid blijken van deelneming in liet noodlottig steifgeval. Zoowel van Amsterdamsche als Rotterdam- sclie handelsvrienden en van het personeel van den overledene dekten enkele kransen de lijkbaar. Zondag overleed te Nijmegen op69-jaiigen leeftijd, de heer A. Peters, gepensionneerd luit.-kolonel, dirigeerend officier van gezond heid bij de marine, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, enz. De lieer E. Sclioemann, benoemd tot vi ce-consul te Jerusalem, is in die hoedanig heid door de Turksche regeering erkend. Bij Kon. besluit van 13 Mei is met in gang van 20 Mei aan A. J. Borgbstijn, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als bur gemeester van Zuidzande. Bij Kon. besluit is aan den baas der schilders bij 's Rijks werf te Amsterdam J. F. de Leeuw, op zijn verzoek eervol ont slag uit 's Rijks dienst verleend. Bij Kon. besluit is de le luit. der inf. H. L. M. van Ghert, op zijn verzoek, van den verderen duur zijner detacheering bij de landmacht in West-Indië ontheven. Bij Kon. besluit is do paardenarts le kl. E. A. L. Quadekker, van liet personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, met 1 Juni óp pensioen gesteld en het be drag van het pensioen bepaald op f 826 's jaars. Ned. IIery. Kerk. Beroepen: Te Amersfoort, W. J. Mey- ners, te Eibergen. Te Groot-Ammers, J. van Boven, te Oud-Beierland. Aangenomen: Naar Oostvoorne,door J. ten Bruggenkate L.Cz., te Lobith. Bedankt: Voor Scherpenisse, door W. G. van Leeuwen, te Acquoy. Voor Etten en De Hoeven, door S. Verhoef!, te Noord- wgk-Binnen. Voor Harlingen, door D. Visser, te Leerdam. De 47ste algemeene vergadering der Evan gelische Maatschappij zal op Woensdag 6 September a.s. gehouden worden te Arnhem. Als spreker zal optreden dr. C. Hille Ris Lambers, predikant te Haaksbergen. Ah leden van het hoofdbestuur treden dit jaar af de heeren J. Quast en mr. Y. de Koek en zijn niet herkiesbaar. Beroepen: Te Blokzijl, F. II. Boersma, cand. te Kampen. Te 's-Graveuhage zal Woensdag 14 Juni eene pastorale conferentie worden gehouden in het aGebouw van Kunsten en Weten schappen". Na een openingswoord door den voorzitter, ds. J. van der Linden, zullen referaten winden gehouden door ds. J. H. Landvvehr, van Rotterdam, over»De moraal in de bediening des Woords", ds. A. van Veelo, van Rotterdam, over: »De genezing onzer lichamelijke krankheden naar Gods Woord", ds. J. B. Renkema van Riinsburg, over: »De zeven doodzonden". Hooger Onderwijs. Amsterdam. Met gunstig gevolg is het docto raal examen in de iechten afgelegd door den beer S. H. Vening Meinesz. Groningen. Het doctoraal-examen in de rechtswetenschap is met goed gevolg afge legd door den lieer J. F. Schünfeld. Leiden. Geslaagd voor het candidaats- examen in de rechten de heer C. Th. Krabbe. Volgens de »N. R. C." zal de nieuwe leerstoel in psychiatrie aan de Leidsche universiteit vermoedelijk worden bezet door dr. G. Jelgersma, geneesheer-directeur van het sanatorium te Arnhem. De minister van Koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor svyf" stu denten in de medicijnen aan eene der Neder- landsche Universiteiten de gelegenheid be staat, om tusschen 1 Augustus 1899 en ultimo Juli 1900 in opleiding te worden genomen voor de betrekking van officier van gezond heid der 2de klasse bij het leger in Neder- landsch-lndië, onder genot van een subsidie van f4000 (vier duizend gulden). Gegadigden zullen zich, onder overlegging van de gevorderde bescheiden, voor 1 Augus tus a.s. bij gezegeld request belmoren te wen den tot het departement van Koloniën, alwaar op aanvrage kosteloos exemplaren zijn te ver krijgen van het Reglement betreffende de opleiding. (»St.-Ct.") De tentoonstelling van Cynophilia, op 26 28 Mei te Groningen te houden, belooft weder zeer interessant te zullen zijn. Er zijn tusschen de 700 en 800 inschrijvingen inge komen, loopende over plus minus 430 honden. De mooiste rassen zullen ruimschoots ver tegenwoordigd zjjn. Zoo hoorden wij o. a. dat er zullen zijn15 St. Bernards, 40 Duilsche doggen, 80 Barzois (Russische wind honden), 50 Pointers, 13 Engelsche, 8 Gordon en 23 lersche Setters, 42 Duitsche staande honden, 14 collies, 40 fox terriers, 26 Das honden, 8 Schipperkes en Jiverse andere rassen. Een jubileum. Op den In Juui zal de heer F. G. A. Welsink, hoofdinspecteur van politie te Delft, den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaar by de politie aldaar in dienst trad. M aria-stichting. Gisteren is te Haarlem het R. K. gasthuis ïMaria-stichting" ingewijd. Pokken aan boord van de dEcedles" Een paar weken geleden arriveerde te Zaandam het Eng. stoomschip N e e d 1 e s", komende van Saigon, met een lading rijst. Reeds toen het schip IJmuiden passeerde, werd onder de koelies een geval van pokken waargenomen. Echter kon de N e e d l e s niet opgehouden worden, daar pokken niet vallen onder de ziekten, in de quarantaine- wet genoemd, maar te rangschikken zijn onder de gewone besmettelijke ziekten. Toen het schip te Zaandam aankwam, waren reeds een tweetal andere koelies eveneens door de ziekte aangetast, hetgeen niet te verwonderen is, wanneer men weet op welke wijze de koelies samenwonen. Onder de blanken aan boord van het schip was echter geen enkel verdacht ziektegeval geconstateerd. Dadelijk nam de burgemees ter van Zaandam, mr. H. J. C. van Tienen, zijn maatregelen, daarin bijgestaan door den deskundige, dr. Kronenburg te Zaandam. De lijders werden overgebracht uaar de ziekenbarak, en daar ingeënt, evenals de overige bemanning aan boord van het schip. Bovendien werden de kleeren der zieken ver-

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5