I 53"° Jaargang. Vrijdag 19 Met 1899, No. 9937. De familie Hilbers. KENNISGEVING. KAMERS VAN ARBEID. 5CHIEDAMSCIIE SOURAIÏ Deze courant verschjjnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor S c h i e d a m en Vlaar dingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardi ngen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertëntiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Stoterstraat 68. Inrichtingen welbe gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien bet verzoek van J. KRABBENDAM Gz., om vergunning tot oprichting van een bewaarplaats van lompen, beenderen en metalen, in de panden aan het Kamp nrs. 14 en 16, kadaster sectie M nrs. 523 en 529; Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den lsten Juni a s., dos middags ten 12 ure, ten laadhuize gelegenheid zal wot den gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de sectetarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het bekooit, den 18den Mei 1899. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. Dc Secretaris, VERNÈDE Wij WILHELMINA, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enzenz., enz. Op de voordracht van Onzen Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van 8 Mei 1899, no. 210, afdeeling Arbeid en Fabriekswezen Gezien de wet op de Kamers van arbeid (wet van 2 Mei 1897, „Staatsblad"' no. 141) en het Kiesreglement voor de Kamers van arbeid (besluit vau 6 Januari 1898, „Staats blad" no. 20) Hebben goedgevonden en verstaan Art. 1. Voor de gemeente Schiedam wordt ecne Kamer van arbeid opgericht, waarin vertegenwoordigd zullen zijn de na volgende bedrijven de branderijen, de distilleerderijen en de mouterijen de gistpakkerijen het molenaarsbedrijf het bedrijf der wegers of meters van graan en steenkolen en dat der zakkendra gers. Art. 2. De zetel der Kamer is gevestigd te Schiedam. De Kamer zal den naam dragen van „Ka mer van arbeid voor de alkokoliudustrie te Schiedam". Art. 3. In de Kamer zullen 10 leden zit ting hebben. Art. 4. Met patroons worden gelijkge steld de personen, die door het hoofd of den bestuurder van een bedrijf in den regel belast worden met het doen van weten schappelijke proeven, de procuratiehouders en de personen, dio bij ontstentenis van liet hoofd of den bestuurder van liet bc- DOOS E. VELY. 19) Luid applaus en bewonderingLilli Leli- niann zingt. Fransje houdt van muziek, en au is zij niet meer de arme, gedeclasseerde naaister; zij is nu in een auder land dat al leen hij betreden mag die voelt, die leeft in groote scheppingen, die oor heeft voor kunst in woord en klank. In een entre-acte haalt zij diep, heel diep adem. „Juffrouw Hilbers!" klinkt een stem naast haar, juist zooals onlangs voor het beeld van den leeuw, die do gerechtigheid voorstelde, 'tls een heer in rok, met het insigne van commissie-lid. Hij „Dat doet me genoegen," zegt hij een voudig en met een warmen blik reikt hij haar de hand. Zij legt er vluchtig haar vingers in. „Mijnheer Lohmann!" Het bloed moet, haar naar 't hoofd zijn gestegen; dat voelt zij, „Dat doet mij werkelijk genoegen," her haalt hij met nadruk. „Niets is aangenamer dan een verrassing." Haar lippen trillen; het is haar plotse ling of iedereen om haar heen nu weet dat zij eigenlijk hier niet behoort, als kon men dat op zijn lachend gelaat lezen. „Ik heb een kaart gekregen van mevrouw Martin, die in den rouw is," legt zij uit. drijf dat hoofd of dien bestuurder vervan gen Art. 5. Onder werklieden worden niet be grepen peisonen, die geheel of gedeeltelijk gezag over anderen uitoefenen. Art. 6. Voor de m hoofdstuk I van het Kiesreglement voor de Kamers van arbeid genoemde dagen of maanden: 15 Januari, 1 Februari, 15 Februari en December, tre den m de plaats respectievelijk15 Sep tember, 1 October, 15 October en Augustus Art. 7. De leden en de secretaris der Ka mer en de voorzitter van den verzoenings- ruad hebben voor elke volgens de voor schriften der wet op de Kamers van arbeid gehouden vergadering, die zij bijwonen, recht op een bedrag van vijftig centen be nevens voor elk uur of gedeelte daarvan, dat de vergadering duurt, op een som van vijf en twintig eenten. Onze Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is belast met de uitvoering van dit besluit, dat in de „Staatscourant" zal worden geplaatst en waarvan afschrilt zal worden gezonden aan de Algemeene Re kenkamer. Lipburg, 13 Mei 1899. WILHELMINA. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, C. Lely. Wij WILHELMINA, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Op de voordracht van Onzen Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van 8 Mei 1899, no. 210, afdeeling Arbeid en Fabriekswezen Gezien do wet op de Kamers van arbeid (wet van 2 Mei 1897, „Staatsblad" no. 141) en het Kiesreglement voor do Kamers van arbeid (besluit van 6 Januari 1898, „Staats blad" no. 20) Hebben goedgevonden en verstaan Art. 1. Voor de gemeente Schiedam wordt eeue Kamer van arbeid opgericht, waarin vertegenwoordigd zullen zijn de na volgende bedrijven do brood-, koek-, beschuit, suiker- en ban ketbakkerijen; de slagerijen de bierbrouwerijen, de azijnfabrieken, de zoutziederijen, de zuivel- en de kunstboter- fabrieken, het bedrijf der drinkwateriet- dtng; de tabak- en sigarenfabrieken het vervaardigen van kleederen, hoeden of schoenen; de boek- en courantdrukkerijen de kaarsen-, de gas-, de glas-, le soda de zeep- en de cartonnagefabrieken. Art. 2. De zetel der Kamer is gevestigd te Schiedam. De Kamer zal den naam dragen van „Kal mer van arbeid voor de voedings- en genot middelen te Schiedam". Art 3. In de Kamer zullen 10 leden zit ting hebben. Art. 4 Met patroons worden gelijkge steld de personen, die door het hoofd of den bestuurder van een bednjf in den regel belast worden niet het doen van weten schappelijke proeven, de procuratiehouders cn de personen, die bij ontstentenis van het hoofd of den bestuurder vau het be drijf dat hoofd of dien bestuurder vervan gen. „Het is prettig dat u hier is." Zij zwijgt. ziet mij hier in volle waardigheid. Mama die in het bestuur zit, heeft mij ge dwongen ais commissaris van orde op te treden." En zacht voegt hij er aan toe „Nu wordt mijn moeite beloond." Er lieerscht ©enige beweging onder het publiek en dan doodnche stilte. Een be roemd zanger heeft het podium betreden. De advocaat blijft naast Fransje's stoel staanzij meent te weten dab hij zijn liand op de leuning van haar stoel heeft gelegd. Hoe vreemd is het haar te moede. Het pro gramma waarop kinderfiguren smeekend de handjes uitstrekken, ritselt zacht tusschen zijn vingers, ja zij meent zelfs t© hooren hoe hij ademt. Het podium daarboven be staat plotseling niet meer voor haar al leen de man in baltoilet achter haar, met zijn weeke stem. Als er weer een pauze is, spreken zij over allerlei dingen, over de mooie versiering der zaal, het heerlijke kunstgenot, dat het zoo vol is en dat de ontvangsten zoo groot zijn allemaal dingen die de menschen om hen heen kunnen hooren. Maar toch is het haar of zij elkander zwijgend heel andere dingen zeggen. Zij is in haar bescheiden japon ze ker de eenvoudigste van allen hier; maar zou er wel één zijn wie het bloed zoo dooi de aderen jaagt, wier hart zoo bonst, die het gevoel heeft van zulk kostelijk gezel schap te hebben Hij brengt haar een donkerroode roos en zij steekt die in, kaar ceintuur. Eu nu daveren langdurige toejui chingen, dan rijzen do toehoorders op het korte concert is afgeloopen. Art. 5. Onder werklieden worden niet be- giepen peisonen, die geheel of gedeeltelijk gezag over anderen uitoefenen. Art 6. Voor de in hoofdstuk I van het Kiesreglement voor de Kamers van arbeid genoemde dagen of maanden: 15 Januari, 1 Februari, 15 Februari en December, tre den m de plaats respectievelijk15 Sep tember, 1 October, 15 October en Augustus Art. 7. De leden en dc secretaris der Ka mer en de voorzitter van den verzoenings- raad hebben voor elke volgens de voor schriften der wet op de Kamers van arbeid gehouden vergadering, die zij bijwonen, icelit op een bodrag van vijftig centen be nevens voor elk uur of gedeelte daarvan, dat de vergadering duurt, op een som van vijf en twintig centen. Onze Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is belast met de uitvoering van dit .besluit, dat in de „Staatscourant zal worden geplaatst en waarvan afschrift zal worden gezonden aan de Algemeene Re kenkamer. Lipburg, 13 Mei 1899. WILHELMEN' A. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, C. Lely. Wij WI L II E L M I N A, bij dc gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz, enz. Op de voordracht van Onzen Minister van Waterstaat, Handel cn Nijverheid van 8 Mei 1899, no. 210, afdeeling Arbeid en Fabriekswezen Gezien de wet op de Kamers van arbeid (wet van 2 Mei 1897, „Staatsblad"' no. 141) en het Kiesreglement voor de Kamers van arbeid (besluit van 6 Januari 1898, „Staats blad" no. 20) Hebben goedgevonden en verstaan Art. 1. Voor de gemeente Schiedam wordt eene Kamer van arbeid opgericht, waarin vertegenwoordigd zullen zijn de na volgende bedrijven liet bewerken van bout, steen of metalen liet schilders-, stoffeerders-, behangers-, stukadoors-, mandenmakers-, kuvksnijders-, aard werkers- en straatmakersbedrijf liet ontwerpen van en bet houden van toezicht bij het uitvoeren van bouwplan nen. Art. 2. De zetel der Kamer is gevestigd te Schiedam. De Kamer zal den naam dragen van „Kar mer van arbeid voor de bouwbedrijven te Schiedam". Art. 3. In de Kamer zullen 10 leden zit ting hebben. Art. 4. Met patroons worden gelijkge steld de personen, die door het hoofd of den bestuurder van een bedrijf in den regel belast worden met het doen van weten schappelijke proeven, de procuratiehouders cn de personen, die bij ontstentenis van het hoofd of den bestuurder van het be drijf dat hoofd of dien bestuurder vervan gen Art. 5. Onder werklieden worden niet be grepen personen, die geheel of gedeeltelijk gezag over anderen uitoefenen. Art. 6. Voor de iu hoofdstuk I van. het Kiesreglement voor de Kamers van arbeid moemde dagen of maanden15 Januari, Februari, 15 Februari en December, tre den in de plaats respectievelijk15 Sep- Nu moet zij naar huis; nu is het voorbij. De mensclien dringen door elkaar heen een leger van kellners werpt zich op de stoelen en begint de zaal leeg te ruimen, „Lohmann!" roept een dik heertje dat hun voorbijschuift, „waar blijf je toch Het wordt tijd we moeten onze tombola nog in orde maken." „Ja, ja, ik kom al." Maar hij blijft nog altijd naast haar staan, ofschoon zij m het geheel niet met elkaar spreken. „Goeden avond, mijnheer Lohmann," zegt zij eindelijk. „Ik ga heen." „Maar hij ziet haar bepaald ver schrikt aan „het feest begint immers eerst." „Ik ben alleen en ik kan niet lan ger blijven." „Juffrouw Fransje." Als radeloos staart liij haar aan. Daar komt van de andere zij de een deftig, grijzend heer, die flink recht op loopt. Hij legt zijn hand op den schou der van den advocaat. „Frits, wil je mij even voorstellen aan de juffrouw V' „Mijn vader juffrouw Fransje Hil bers." Zij nijgt; maar de directeur reikt haar volgens eenvoudig Berlijnsch gebruik de hand. Het is een goedig gelaat dat haar blik treft, en het vertoont zeer veel gelijke-' nis met dat van den advocaat. En zij moet aan den jongeren zoon denken, die zoo in 't oog loopend op zijn moeder gelijkt. „U moet weten dat als mijn Frits meer dan „goeden avond" tegen een. dame zegt, als liij zoo lang in gesprek blijft als nu, mij dat wel een beetje imponeert en nieuwsgie rig maakt." En hij lacht hartelijk. „Hij is Prijs der Advertentien: \an 1-—7 regels 90 cents; iedere regel meer 12' 2 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentien bij abonnement op \oordeelige voorwaarden. Tarieven bier- van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Uleine advevtentiëa opgenomen tot den prijs van-40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Inlere. Telefoon No. 123. tcmber, 1 October, 15 October ui Augustus Ar.. 7. De leden en de secretaris der Ka mer en de voorzitter van den verzoomngs- ïaad hebben voor elke volgens dc voor- schuften der wet op do Kamers van arbeid gehouden vergadering die zij bijwonen, recht op een bedrag van vijftig centen be nevens voor elk uur of gedeelte daarvan, dat de vergadering duurt, op een som van vijf en twintig centen. Onze Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is belast met dc uitvoering van dit besluit, dat in de „Staatscourant zal worden geplaatst en waarvan aftel rif', zal worden gezonden aan de Algemeene Re kenkamer. Lipburg, 13 Mei 1899. W I L II E L M I N A. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, C. Lely. Gelijk men hierboven nader vermeld vindt zijn bij Kuninklijk besluit van 13 dezer voor Schiedam een drietal Kamers van Arbeid opgericht en wel lo. voorde alcoliolindustrie, 2o. voor de voedings- en genotmiddelen, 3o. voor de bouwbedrijven. De vStaatscouiant" van heden bevat dit besluit. Het ligt in den aard der zaak, dat onder deze verzamelbegrippen bedrijven worden gerangschikt, die men in het dagelijksch leven daaronder niet rekentwel het meest springt dit in het oog bij de Kamer voor de voedings- en genotmiddelen, waaronder de wet hier ook rekent de boek- en courant drukkerijen, welke toch hoogstens geestelijke voeding en genot verschaffen; evenwel is dit bezwaar, tenzij men voor ieder speciaal bedrijf eene Kamer instelt, moeilijk te ondet vangen. Ook al ziet men niet zoo onmiddellijk het verband van belangen tusschen eene boek drukkerij en een bierbrouwerij of een gas fabriek waar voor eene gemeente van niet te grooten omvang de voornaamste bedrijven zyn ingedeeld, daar mag men met het ver- kregene tevreden zijn te meer daar een Koninklijk Besluit geen wet is van Meden en Perzen en bij eventueel gebleken nood zakelijkheid gewenschte vei naderingen niet zuilen uitblijven. Wij hebben in hel vorig jaar in een paar artikelen het wezen der Kamers van Ai beid uiteengezet, en geven thans uit de wet pio memorie slechts nog even het doel op. Art. 2 der wet zegt: De Kamer van arbeid heeft ten doel de belangen van patroons en werklieden in onderlinge samenwerking te bevorderen door: a. het verzamelen van inlichtingen over arbeidsaangelegenheden b. het dienen van advies aan de hoofden der Departementen van algemeen bestuur en de besturen van provinciën en gemeenten, hetzij op aanvrage van die autoriteiten, hetzij uit eigen beweging, ten aanzien van alle onderwerpen welke de belangen van den arbeid raken c. het dienen van advies en het ontwei pen van overeenkomsten en regelingen op ver zoek. tan de daarbij belanghebbenden eigenlijk een vrouwenhater, dio oudste zoon van mo maar dat heeft liij niet Van mij, juffrouw, 't lijkt er niets naar." E11 zijn blikken glijden over Fransje heen. „Juffrouw Hiibers wil al weggaan, papa," egt de advocaat. „U moet mij helpen haar over to halen," „Mag nieb kost boete," zegt de direc teur. „Nu komt immers pas de hoofdzaak, de geld-afperserij, do jacht op buit. En een dansje ook nog."' Fransje glimlacht. „Ik moet van al die heerlijkheden afzien." Een lichte blos over dekt haar fijn gelaat. „Ik ben alleen; ik wilde alleen hij het concert blijven." Directeur Lohmann komt een stap na der. „Zal ik u misschien een beetje chapero- neeren U kan. u gerust aan me toevertrou wen „Goed zoo, papa," valt de zoon vlug in, en voordat Fransje nog door een gebaar of een woord kan bedanken, voelt zij haar hand grijpen en op den arm van den direc teur leggen. „Dat doe ik heel graag, en ik aal u alles uitmuntend laten zien." Frits Lohmann's gelaat staat zeer tevre den en hij verzekert dat hij zich ook zoo veel mogelijk zal haasten om zijn plichten na te komen. Hij knikt haar nog eens ver trouwelijk toe, en dan scheidt het gedrang lien. Wat kennen die mensclien elkaar alle maal iedor oogenblik heeft haar geleider een groet, een paar korte woorden, een haastige vraag te beantwoorden. „Ha, mijnheer Lohmann. Goeden avond, goeden avond. Weer allerliefst hier, hè?" Menige vragende blik geldt het meisje d. het voot komen en verellenen van ge schillen over arbeidsaangelegenheden. ook, voor zoover noodig, door te bewerken dat eene scheidsrechterlijke uitspraak tusschen de partijen tot stand komen. Vooral dit laatste punt is bij de K. v. A. van gewicht. In de Memorie van Toelichting op liet wetsontwerp heette het dan ook liet streven naar een betere verstandhouding tusschen patroons en weikiieden zal inzonder heid viucht kunnen dragen indien liet aan de K, v. A. gelukt geschillen tusschen hen te vooi komen en de ontstane geschillen in der minne te vereffenen. Een zeer belangrijk deel van de taak welke de K, v. A. hebben te vervullen, is het werk van den verzoenings- raad. Het mag waarschijnlijk worden geacht dat menig ,'geschil tusschen patroons en werk lieden niet zulke groote proportion zou hebben aangenomen, dat menige werkstaking niet zou zijn uitgebroken of althans een minderen omvang zou hebben verkregen of binnen korter tijdsbestek zoude zijn beëindigd, indien er gelegenheid ware geweest naar grieven en klachten een onderzoek te doen instellen door ter zake kundige mannen van beide partijen ais haar vet tegen woordigers aangewezen. Te dikwijls heerscht tusschen patroons en werk lieden een onderling wantrouwen, dat de be slechting van geschillen in der minne on mogelijk maakt. De verzoeningsraad heeft in de eerste plaats ten doel het ontstaan "van geschillen te voorkomen en de ontstane geschillen te vereffenen. Bestaande uit een gelijk aantal vertegenwoordigers van patroons en werklieden, geeft zijne samen stelling teeds een waarborg, dat beide par tijen in het onderzoek en in de verdere verrichtingen van dat collegie, waarin ook iiaar eigen vertegenwoordigers zitting en stem hebben, vertrouwen zullen stellen, daarenboven, de voortdurende aanraking die er zal zijn tusschen de vertegenwoordigeis van beide partijen, zal bijdragen tot meer dere waardeering van elkanders gevoelens en belangen, en zal van lieverlede het onder ling wantrouwen kunnen doen verminderen." Wij willen hier nog even herhalen wat de wet onder patroons verstaat n.l. de hoofden of bestuurders van een bedrijf waarin ten minste één persoon boven de twintig jaar tegen genot van loon werkzaam is, benevens enkele daarmede gelijkgestelden; werklieden noemt de wet alle anderen, die tegen genot van loon in een bedrijf werkzaam zijn. met uitzondering van enkele bij K. B. buiten- geslotenen. Elke Kamer van Aibeid bestaat voor de eene helft uit patroons, gekozen door de patroons, werkzaam in het bedrijf in de Kamer vertegenwoordigd, Voor de andere helft uit werklieden, op dezelfde wijze door hun medewerklieden gekozen, zoowel mannen als vrouwen boven 30 jaar zijn verkiesbaar, haar eigen huishoudelijk reglement stelt zij onder ministerieele goedkeuring vast. Minstens viermaal 'sjaais vergadert zij, aan zijn arm; dat voelt zij wel. Met groote bereidwilligheid brengt hij haar langs al de tentjes liicr wil men dat hij thee, daar dat hij koffie komt drinkenginds wil men dat bij het Alpen-panorama komt zien, en elders prijst men liem Turksche sigaretten aan. „Dat komt wel. Ik koin terug eerst eens rondkijken dat moet geoorloofd zijn." Maar bij het bloemeukraampje blijft hij staan, zoekt de mooiste Maarschalk-Niel- loos uit, betaalt het lieve, blonde verkoop stertje met een goudstuk en biedt zijn dame de bloem aan. „Die moet u meteen vaststeken, juf frouw." „Dank u wel." Haar vingers schijnen evenwel erg onhandig. „ZooU heeft al een donkerroode in uw ceintuur." merkt hij op, terwijl hij naar haar kijkt. Dan tfekt liij haar liand weer door zijn arm. „Anders ontvoeren ze u, en ik ben tegen over Frits verantwoordelijk niet waar? Ja, voor liem is die geschiedenis liier alles behalve een pleizier maar zijn moeder! Kent u mijn vrouw, juffrouw V' Bij die vraag is 't alsof ceu electrische stroom door haar lichaam gaat. „Ik stamelt zij, en ze kan niet verder. Op het zelfde oogenblik spreekt evenwel iemand haar begeleider aan; zij wordt daardoor van liaar antwoord ontslag-n. en hij heeft zijn vraag vergeten. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1