BUITENLAND, BINNENLAND. Dc Trcdesconfercntie. STADSNIEUWS. II e elitzak e n. Stateii-Gencraal. Gemcn g d Ni e 11 w s. Laatste Nieuws. voorts als dit noodig wordt geachtvijfjaren hebben de leden zittingdaarna zijn zij on- middelijk herkiesbaar. Kiesgerechtigd zijn de mannelijke en vrouwelijke ingezetenen des Rijks die 25 jaar zijn en als patroon of werkman minstens een jaar in het bedoelde bedrijf werkzaam zijn geweest. Elke K. v. A. heeft een bestuur bestaande uit een voorzitter en twee ledentot voor zitter wijzen zoowel werklieden-leden als patroons-leden een lid uit hun midden aan; ieder is voor een half jaar voorzitter. Van de beide andere bestuursleden wordt de een gekozen door en uit de leden dei- Kamer, door de werklieden, de andere uit de door de patroons benoemden. Eindelijk- benoemt de Kamer nog een secretaris buiteu de leden, uit een aanbeveling van twee per sonen deze secretaris geniet een toelage voor bureelkosten, terwijl hel bestuur en de leden recht hebben op vergoeding voor verzuim en reiskosten. Vermelden wij ten slotte nog dat de ver gaderingen met gesloten deuren worden ge houden. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 18 Mei '99. De samenzwering, die door de Transvaal- seiio regeering nog bijtijds is verijdeld, niet vati zeer jongen datum. Sinds vier maanden was de politie het complot al op 't spoorsedert een dag of acht werden do gangen der samenzweerders nauwkeurig na gegaan en Maandag begaf de detective Bea- ty zich met liet bevel tot inhechtenisneming in den zak naar Johannesburg. waar de sa menzweerders 's nachts werden gevangen genomen. De plannen schenen reeds aardig gevorderd te zijn. Er waren reeds een twee duizend man aangeworven, die in Natal zouden gewapend worden, van daar naai den Witwatersrand terugkeeren, zich op een gegeven teeken meester maken van het Gemengde lllcdedecllngcn. Gisteren heeft ezaar Nieolaas een minis terraad gepresideerd, waar over de vredes conferentie werd gehandeld. Koningin Victoria werd gisteren bij de eerste-steenlegging van het nieuwe Victo ria- en Albert-museum te Londen met veel enthousiasme door de menigte begroet. Lord Strafford, oud-stalmeester van ko ningin Victoria, is door een trein overre den en gedood. Hij was 68 jaar. De „Figaro'' de mededeelingen der ..Temps" aanvullend .constateert dat er in 1894 in raadkamer zeven geheime stukken zijn overgelegd, waaronder ook valsche brie ven van keizer Wilhelm. Dat niet alleen Hanotaux en De veil c, maar ook Delcassé het bestaan daarvan ontkennen, is begrij- Welk minister van buitenlandsche zaken zou het bestaan daarvan durven er kennen? Henry zou die brieven vervalscht hebben. Do „Temps" publiceert een brief van Trarioux aan den minister van oorlog, waar in hij dc wenschelijkheid en de mogelijk heid betoogt om, in afwijking van den re gel, de leden van den krijgsraad van 1894 over de geheime stukken te hooren. In de Matin"' neemt een vriend het voor generaal Mercier op. Mr. Labori heeft gistermiddag de memo rie, waarin Picquart de aanklachten tegen hem ingebracht weerlegt, ingediend bij de kamer van inbeschuldigingstelling. Men kon fort te Johannesburg en dit vier-en-twintig uur bezet houden, in afwachting van de aankomst der Britsche troepen. Gisteren zijn de gearresteerden te Preto ria voor den landdrost verschenen onder de beschuldiging van hoogverraad. Na een summier verhoor werd de terechtzitting uitgesteld tot over veertien dagen. De eerste berichten over dit complot schijnen gelukkig nogal overdreven te zijn De gearresteerden zijn geen Engelsche offi cieren en ook niet met dien rang gepension- neerd, maar voor het meerendeel zijn zij onderofficieren in Engelsehen dienst. Of zij gehandeld hebben in overleg met het Zuid- Afrikaansch Verbond zal nog moeten blij ken; in Engeland wordt dit ontkend. Dat de Engelsche regeering van de samenzwe ring heeft geweten, wordt natuurlijk ten eenennialo verworpen. In regeeringskringen noemt men de bewering van een der samen zweerders, dat hij op directe instructies van liet Britsclie departement van oorlog zou gehandeld hebben, te dwaas om spraak te behoeven. Men gaat evenwel de namen, in liet telegram aan dr. Leyds genoemd, niet onder de actieve, non-actieve of oud-officieren vinden; bovendien be weerden Zuid-Afrikanen dat de gearresteer den menschen van minderen stand waren, waarvan enkelen gewezen onderofficieren en sommigen gehaat zijn bij den bekenden politic-president van Johannesburg, Kru- ger's neef Eyloff. Vandaar tot de bewering dat het com plot niets anders is dan een komedie-spel, opgezet door de regeering der Zuid-Afri- kaanscke Republiek, was maar een kleine stap. Het oordeel der „Times" deelde een te legram in ons vorig nummer reeds mede. De „Globe" zegt dat deze laatste zet in het spel der Zuid-Afrikaansehe Republiek toont dat Kruget's hand nog niets van haar vaar digheid heeft verloren. De „Pali Mail Ga- zette" daarentegen gelooft niet dat de sa menzwering Kruger's werk is en acht haai*, ook zonder overdrijving, een onaangename gebeurtenis. Dat Rhodes medeschuldig is, noemt het blad onwaarschijnlijk; hij heeft in 1896 te veel geleerd en staat nu een kal me grondwettige politiek voor. De „St. Ja mes Gazette" vindt de zaak niet onbelang rijk; zij is koren op Kruger's molen. Kwaadwilliger is de beteekenis die men hecht aan een mededeeling der „Standard and Digger News", het Boeren-orgaan, dat op hoogverraad de doodstraf staat. Men dringt er nu al op aan dat de regeering zal zorgen voor een „rechtvaardig" oordeel. Er zijn er die meenen dat de samenzweerders alleen vervolgd kunnen worden omdat zij bijeenkwamen om voorzorgsmaatregelen te nemen in het geval dat de zaken een ver keerde wending namen. Zonder twijfel lieerscht er groote onrust te Johannesburg, zegt mende Uitlanders leven er onder een ware tyrannie. Aan geen Uitlander is toegestaan wapens te dragen, terwijl in elke straat Boeren en politie-dienaars loopen met geweren en revolvers. Wat de regeering betreft, deze beschouwt volgens de „Press" de zaak als een ongeluk kig plaatselijk incident, hetwelk met den algemeenen politieken toestand niets te maken heeft. Het ministerie van koloniën zegt niets. Eerst Vrijdag zal het op interpellaties in het Lagerhuis antwoorden. Zijnerzijds heeft de Transvaalsche Volks raad een geheime zitting gehouden, waar schijnlijk over deze aangelegenheid. Gelukkig dat er ook een verblijdend feit valt te noemen. Sir Alfred Milner heeft toegestemd in de door president Steijn van den Oranje-Vrijstaat voorgestelde bespre king met president Kruger. 't Is te hopen dat die bijeenkomst leide tot een vreedza mer verhouding tusschen Engeland' en de Transvaal. Marciiaud is te Dscliibouti aangekomen. Aan boord der A s s a s werd hem zonder oot ceremonieel het kommandeurskruis van het Legioen op de borst gehecht. Ook de officieren en manschappen die gedeco reerd zijn, kregen hun orden en medailles. Te Toulon wordt de expeditie feestelijk ontvangen en twee dagen later officieel door vertegenwoordigers der departemen ten van oorlog, marine en koloniën en an dere autoriteiten te Parijs. Het program \ermeldt voorts een dejeuner op het minis terie van marine, een receptie van de Cercle Militaire, enz. Max Régis heeft gisteren te Grenoble te rechtgestaan wegens aanhitsing tot op stand, moord enz. Bij deze gelegenheid is Drumont bij het verlaten van het rechtsge- bouw uitgejouwd. Op Sardinië zijn in verband met diefstal len en oplichtingen ongeveer 300 personen gearresteerd, waaronder zes burgemeesters, drie gemeente-secretarissen, verscheiden grondeigenaars en een paar vrouwen. De bevolking is zeer voldaan over het op treden der politie. De correspondent der „Ind. Beige" te Konstantinopel meldt dat daar het gerucht ioopt van een mislukten aanslag op liet le ven vau vorst Ferdinand van Bulgarije door een lid van het Macedonisch comité bij een audiëntie ten paleize te Sofia. De dader die den vorst wilde doorsteken, werd bijtijds ge grepen, ontwapend en op vrije voeten gela ten, omdat de vorst vreesde voor een nieuw complot. De Sultan zou evenwel van liet gebeurde kennis hebben gekregen, waarop onmiddel lijk bevel is gegeven, de troepen in Mace donië te versterken. De „Times" verneemt dato 16 Mei uit Hongkong dat do vrijwilligers en 100 fuse liers aldaar zijn teruggekeerd na ICaulung genomen te hebben, waar zij de bezetting dwongen de wapens neer te leggen. De Brit sche vlag werd gelieschen zonder dat zicli een incident voordeed. Er is een bezetting achtergebleven terwijl het Europeesche ge deelte door patrouilles wordt bewaakt. Van de troepen die naar het achterland van Kaulung zijn gezonden, ontbreken nog be richten. Onze correspondent te 's-Gravenhage seint ons Hedenmiddag 2 uur is de Vredesconferen tie geopend in het Huis ten Bosch. De minister van buitenlandsche zaken hield een openingsrede. Uit naam van Ilaie Majesteit de Koningin afgevaardigden welkom heetende, voegde hij daaraan toe zijne gevoelens van diepen eerbied en levendige erkentelijkheid ten op zichte van Z, M. den Keizer aller Russen voor de eer der aanwijzing van 's-Gravenhage als zetel der vredesconferentie, In het edel initiatief van den Czaar, dat door de geheele beschaafde wereld is toege juicht, Ing de verwezenlijking van den wensch, eenmaal door keizer Alexander I uitgespro ken, .dat alle vorsten en volkeren van Europa als broeders zullen samenleven en elkander hunne wederzijdsche behoeften bijslaan. Bezield door die edele traditie van zijn voorvader, stelde Z. M. deze samenkomst voor die tot roepiug heeft c!e middelen op te sporen om een einde te maken aan de voortdurende wapeningen en om onheilen te vootkomen die de gansche wereld bedreigen. Na te hebben gewezen op het samenvallen van dezen beteekenisvollen dag met het ver jaarfeest van den Keizer, zich daarbjj aan sluitende aan de wenschen voor het geluk van den machtigen souverein, sprak de mi nister de hoop uit dat Z. M., dank de pogin gen dezer Conferentie, in de toekomst als den schoonsten van zijn regeering zal mogen beschouwen. H, M. de Koniugin, bezield met dezeifde gevoelens als de Keizsr aller Russen, had het schoonste monument dat zij bezit ter beschikking van deze conferentie gesteld. De Minister vestigde de aandacht op de be teekenis die deze vergaderzaal voor de kunst eri de geschiedenis heeft bepaaldelijk op de allegorische groepen en figuren betrekking hebbende op den Westfaaischen vrede, zoo dat als 't ware de vrede deze zaal binnen treedt. De minister hoopte dat deze vrede-ver- lieeriijking een goed voorteeken mocht zijn voor de werkzaamheden en dat de afgevaar digden, na hun arbeid, zouden kunnen zeggen dat de vrede de zaal verlaten heeft om zijne weldaden over de geheele menschlieid te verspreiden. Door den Minister van Buitenlandsche Za ken werd het voorstel gedaan op dezen feestdag van den Czaar aan Z. M. telegrafisch een adres van hulde en gelukwensch aan te bieden. Dit voorstel werd met levendige sympathie en algenieene instemming ontvangen. Het telegram luidt La Conference de la Paix depose aux pieds de voire Majesté ses respeetueuses felicita tions a l'occasion de so anniveisaire et exprime le sincere desir de coopéier a l'ac- complis.sement de ia grande, et noble oeuvre ilout Votre Majesté a pi is la généreuse ini tiative pour laquelle Elle La prie d'agiéer son humble et profonde gratitude. De Beaufort. Door den heer De Staal werd liet voor zitterschap, hem door de conferentie aange boden, aanvaard met een dankbetuiging voor de welwillendheid tegenover zijne souverein en erkentelijksbetuiging aan 11. M. de Ko ningin voor de gastvrijheid hieraan de Con ferentie verleend. Tot onder-voorzitters worden benoemd graaf Von Munster gedelegeerde van Duitcch land en jhr. mi*. Van Karnebeek, gedele geeide van Nederland. Nadat de secretarissen waren aangewezen werd besloten in drie nfdeelingen saarn te komen (vermindering der wapeningen, rege ling van oorlogsgebruiken en uitbreiding intern, arbitragestelsel) wier samenstellin tot den volgenden dag werd verdaagd. In de omgeving van het Huis ten Bosch was het tot kort voor de opening even kalm als altijd. Slechts de afgesloten hekken aan de boschzijde en aan den kant van het Be- zuidenhout getuigden van iets bijzonders Schildwachten staan daar op wacht en bij elk rijtuig dat binncu de afsluiting komt, wordeu de hekkon door den militairen sleu telbewaarder geopend. Een breede looper wordt op de hoofdtrap gelegd, waarlangs de gedelegeerden zich zul len begeven naar het gebouw dat tot mo nument van den Vrede wordt gewijd. De militaire wielrijders, die den. dienst onderhouden met de stad, staan op 't voor plein gereed, brieven of telegrammen naar Den Haag te brengen. In het gebouw worden de boden van ver schillende departementen ingedeeld om diensten tc bewijzen. Van uit de hooggelegen vestibule heeft men een prachtig uitzicht op het Bosch dat in maagdelijke frischheid prijkt. Een eigen aardige tegenstelling tegenover dit jonge Meigroen maakt de overoude trap, dienaar het verblijf van enkele uitverkorenen voert. Enkele journalisten, waaronder ook Ka merleden, mogen toegelaten worden; som migen anderen hebben dank zij de welwil lendheid van den Minister boven in den koepel plaats gekregen, waar een achtzij- dige balustrade gelegenheid geeft te zien en te liooren, wat aanvankelijk zeer goed gaat. Deze omgang in de dom heeft alleen een klein nadeel, nl. dat men langs eikenhou ten trappen, wentelende als in een toren, naar boven, moet wandelen, soms in 't half duister. Diep beneden, een meter of 20 ligt de vergaderzaal, van boven gezien in 't half donker, daar het licht hoofdzakelijk, behal ve uit den koepel, komt door drie lioogo vensters achter de zetels van de presiden ten. De beschrijving van de zaal en de zit- plnatsen hebben wij reeds gegeven. Op elke plaats ligt een schrijfmap waarop nCon- féience de la Haye 1899" is gedrukt en de naam vau het land is geschreven waartoe de gedelegeerden behooren. Een der heeren buitenlandsche persver- slaggevers, die tevens voor illustraties photo- grafeert, is in de zaal gereed opnamen te doen vlak bij de vensters. Er moeten ook nog enkele uitverkorenen op een andere plek plaats hebben gekregen, o.a. de eenige dame mevr. Bertha von Sutt- ner, maar hiervan is uit de hoogte niets te merken. De Koningin. Volgens de sFrankfurter Zeitung" wordt in zekere hofkringen gesproken van de aan staande verloving van Koningin Willielmina met Prins Alexander Von Teek. Met deze verloving wordt in verband ge bracht het aanstaande bezoek van de Hertogin van Albany te 's-Gravenhage. Dit bericht is wellicht van dezelfde waarde als de vele vroegere van dien aard. De bedoelde prins Alexander von Teek is 25 jaar oud, luitenant bij de huzaren in Eogelschen dienst (laatstelijk in Natal) en de jongste broeder van prinses Mary, de gemalin van den hertog van York (den oudsten zoon van den prins van Wales en dus Engeland's toekomstigen koning). Zijn vader, de hertog Frans von Teek een afstammeling uit het Wurtemburgsche Vorsteahuis (uit het mor ganatisch huwelijk van hertog Alexander van Wurtemberg met gravin Von Rhedey) is gehuwd geweest met de Engelsche prinses Mary Adelaide van Cambridge (overleden in October 1897), volle nicht van Koningin Victoria en zuster van den 80-jarigen Engel- schen veldmaarschalk, den hertog van Cam bridge. De oudste broeder Adolf van Teck is gehuwd met een dochter van den hertog van Westminster, de tweede broeder, prins Frans, is kapitein bij de koninklijke dragon ders en heeft deelgenomen aan den jongsten veldtocht in Soedan. Met genoegen vernemen wij, dat het door ons aan het »Dagbl." ontleende bericht van het overlijden van den heer Pijls, lid van de Eerste Kanier en burgemeester var. Maas tricht, onjuist is. OVERSCHIE, 18 Mei. Bij het omverha len van den toren alhier heeft toch nog een dor werklieden letsel bekomen, zij het ook niet tengevolge van de nederstortende steenblokken. Bij het rukken aan den sta len reep liceft deze werkman nl. een slag daarvan gekregen waardoor hij een kwet suur in het gelaat bekwam, terwijl hij bo vendien een arm zoodanig heeft bezeerd dat hij het werk lieden nog met heeft kunnen hervatten. De man is te De Zwet woon achtig. Door Burgemeester en Wethouders is be paald dat de verkiezing van een lid' van den Gemeenteraad in het 2e district (vacature van den heer J. J. G. Nolet) zal gehouden worden op Dinsdag 6 Juni a.s. en de stemming en herstemming, zoo noodig, op Dinsdagen 13 en 20 Juni a.s. Aijelt. Volgens een bericht der »N. R. Ct." heeft een eomp. onder bevel van kapt. De Vlaming een versteiking genomen. Aan onze zijde sneuvelde een onderofficier en 3 minderen en werden er 16 gewond. De vijand liet 23 dooden achter. run kn. Door B. en W. werd hedenmiddag ten 2 ure onder de te Schiedam gevestigde werk bazen -.f.u'oesteedhet uitvoeren van verf- en leerwerken aan gebouwen, beschoeiingen, hekken enz. der gemeente en we] in 2 percee- len. Perc. I omvat het verven enz. van ver schillende gebouwen en schoolbankenperc. II het teerwerk van verschillende palen, houten schoeiing, rasterwerk, schuttingen, sluisdeuren enz. Hiervoor moest tweeledig worden inge schreven lo. waarbij de aannemer geheel vrij blijft in de keuze van het werkvolk; en 2o, waarbij de aannemer zich verplicht tot opvolging van eenige bepalingen. Iugekomen zijn de volgende inschrijvingen Peiceel I. lo. f1292.- 2o. f1292.- - 1298.— -1332 - I3G8. -1332.— - 1368.-- -1398.- -1398.- -1649.- 1809.40 II. f 490.— - 510.— - 1649,- I 490 - -510.— - 522. - 522.- -560.— 1560.- -599.- -697.- -699.- - 850.- - 599.- - 697.- - 699.- A. J. Schreuder Gebr. v. <1. Hammen en T. Stahlie P. Hoogenboezem P. F. v. d. Hammen en T. Polderman M. van der Burg en L Perquin J. T. IlickendoilI.fr. en J. van Katwijk C. Gunnewegh Perceel J. van der Steen P. Albers M. v. d. Burgh en L. Perquin Gebr. v. d. Hammen en T. Stahlie P. F. v. d. Hammen en T. Poldei man P. Eloogenboezem J. T. Hickendoi ff Jr. en J, van Katwijk G. Gunnewegh terwijl er 2 biljetten, als ongezegeld zijnde, buiten aanmerking bleven. De gunning heeft plaats gehad aan de laagste inschrijvers; perc. I. A. J. Schreuder en perc. II. J. v. d. Steen. In het Bondsgebouw waren Dinsdagavond de ledt-n der R. K. Kiesveieeniging »Recbt. Plicht en Orde", wonende is district III, vergaderd. Ook deze districtsafdeelirig werd gecon stitueerd. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren E. M. Beukers G.Czn., A A. Mar- revee en G. P, Schellers. Het ontworpen huishoudelijk reglement der kiesvereeniging werd onveranderd vast gesteld. (i>N. S. C.") In de zaak tegen den thans gedetineeiden W. M. uit Rotterdam, verdacht van inbraak en diefstal ten kantore van den agent der NederlBank alhier, is de instructie geopend. Door den rechter-commissaris werden heden eenige getuigen gehoord. Do 7-jarige Adriaan Timmers, wonende in de Ivreupelstraat, had gisteronnamiddag het ongeluk om in dc Scliie te vallen, waar uit hij spoedig gered werd door een paar jongens en den 17-jarigen C. van Noort- wijk. Een gistwagen, bestuurd door P. Holtus, sloeg hedenmorgen te 4!/s uur op den Rot- terdamschen dijk omver, door dat een der leidsels brak en het paard daardoor den dijk afliep. De voerman en het paard bekwamen bij dit ongeval geen letsel, doch van de wa gen brak het lemoen en een der veeren. Hedenmorgen te ongeveer 7 uur stoomde de binnenkomende Harwiehboot met zulk een vaart de haven alhier voorbij, dat door de zuiging een stalen tros, waaraan de stoom boot Brittannia in de Buitenhaven lag vastgemeerd kuapte. BURG ERLIJKE ST AND. Gehutvd 18 Mei. M. Brouwer, 24 jaar, en L. van Wamelen, 25 jaar. B. H. J. A. van den Akker, 21 jaar, en P. Hoenderkamp, 24 jaar. O. J. Masthoiï, 25 jaar, en M. E. Dikötter, 30 jaar. Geborea 15 Mei. Johannes Cornelia Mattheus, zoon van W. M. Geeratz eu G. J. M. Huihoven, Westmolenstraat. Overleden 17 Mei. Bernard Busche, oud 74 jaar en maanden, Nieuwe Haven, Maria Cor nelia de Gooijer, oud 70 jaar en 2 maanden, laatst weduwe van II, T. van Houten, Haga- atraat. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde heden D. V., schipper te Vlaardingen we gens smokkelarij van 8 blikken pepermunt tot f 10'boete subs. 5 dagen hechtenis. Th. S., tolgaarder te Overschie, wegens vervoer van gedistilleerd (2 L. 15 cL.) zon der gelei-biljet tot f 25 boete subs. 5 dagen hechtenis. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 18 Mei, {JPer telegraaf.) Bij het voortgezet debat over de Indische Mijnwet sloot de heer Godin de Beaufort zich aan bij het betoog van den heer Van der Biesen, omtrent het eigendomsrecht dat de Staat zich aanmatigt over den onder grond. Spreker meent dat wel wat los zon der onderzoek, over de rechten van dén in lander op de delfstoffen is heengereden en de bewering dat door den inlander toch geen mijnbouw wordt uitgeoefend, is niet bewezen. Wat de wijze van exploitatie betreft, is z. i. te weinig gc-Lt op de financieele voor deden uit den mijnbouw voor den Staat te trekken. Er waren meer directe voordcelen uit de ontginning te halen. Nu de cultures weg zijn, kon misschien en wel zon der druk op de inlandsche bevolking mijnbouw in de plaats daarvoor treden tot versterking der financiën. In verband hier mede wilde hij netto-cijns, of althans kor- teren termijn voor concessieduur voor groo te maatschappijen. De heer Vlielander Hein bestreed do rechtmatigheid van het onbeperkt beschik kingsrecht van den Staat over den onder grond. De rechten van den eigenaar mogen beperkt niet ontnomen worden. Zonder schadeloosstelling mag z. i. de Staat zich niet het eigendom aanmatigen Vandaar dat spreker groot bezwaar liecft tegen de bepaling van art. 1. De heer Van Asch van Wijck wil slechts Staatsexploitatie, waar dit noodig is in 't algemeen belang. De indirecte voordeden staan bij hem liooger dan de directe en hij betreurt dan ook do verhooging van de bru- to-cijns. Hij waarschuwt togen dubbele con cession voor ongelijksoortige delfstoffen. De Regeeringscommissaris, mr. Loudon, de juridieke zijde van de eigendomsquaestic besprekende, betoogde dat er geen sprake is van vervreemding van iemands eigendom, omdat men letten moet op de scheiding tus schen mijnrecht en grondeigendom. Krach tens het hoogheidsrecht lieeft de Staat de bevoegdheid te bepalen op welke wijze het recht op delfstoffen verkregen wordt. Toe vallige omstandigheden mogen dus nooit de basis zijn voor den eigendom van de delf stoffen. Het recht van den eigenaar van den bovengrond is voldoende gewaarborgd door de vergoeding van de schade die hem mocht worden berokkend, maar de eigenaar heeft geen recht op de mineralen onder grond. JDe moord te Koewacht. De Belgische eu Nederlai.dsche politie zijn ijverig in de woei om alles te onderzoeken, wat betrekking heeft op den atscliuwelijken moord te Koewacht gepleegd. Verschillende personen zijn verhoord, Steik verdacht wordt een gepensioniieerd Nedei- landsch militair, die met de vermoorde in nauwe betrekking stond en ook veidwenen was, toen de ongelukkige vtouw de echtelijke woning vei liet. Waar zij toeri heengegaan zijn is nog on bekend. Eenigen zeggen, dat zij eenige dagen te Antweiperi geleefd hebben, terwijl anderen beweien, dat de vrouw in de woning van den verdachte, die geheel alleen in een huisje woonde, was opgesloten. Zeker is het, dat er nog veel duisters moet opgeheldeid worden en dal men hier te doen heeft met een aileitreuiigst drama. De vei mooi de vrouw was 47 jaar en moeder van 5 kinderen, waarvan 2 reeds gehuwd. De moordenaar is moer dun tijgerachtig te werk gegaan en wanneer hij gevonden wordt, mag de politie hem wel goed bewa ken, wij] hij anders door 't verbitterde volk zou gelyncht worden. Een noodlottige twist. Gistermorgen ongeveer 9 uur had tusschen Pieter Donker en zijn huisvrouw Maria Chris tina Elisabeth Battels, wonende op de eerste verdieping van perceel Hoedemakerstraal 172, te Amsterdam een twist plaats. Van woorden kwam het tot handtastelijk heden met het noodlottig gevolg, dat de vrouw plotseling dood bleef. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd. Donker werd eerst door een brigadier en later door den com missaris van politie in de 5e sectie, den lieer v. d. Wielen, in verhoor genomen. Het lijk werd in beslag genomen en ovei- gebracht naar het schouwloknal van het Wilhelmina-gasthuis. Het resultaat van het onderzoek is, dat Donker heden ter beschikking der justitie wordt gesteld. Omtrent deze treurige zaak vernemen wij nog het volgende Tusschen Donker, die tuinman van beroep is en zijne vrouw heerschte een slechte ver houding. Bijna dagelijks hadden zij twisi. In den nacht van Dinsdag op "Woensdag was Donker niet tehuiseerst tegen den morgen kwam hij aanzetten en toen vielen er har de woorden. Of de plotselinge dood var. zijne vrouw een gevolg is van ondergane mishandeling, is nog niet uitgemaakt. De echtelieden hadden twee kinderen, een jongen van 14 en een meisje van 12 jaar. (»TA) Schipbreuk. De schoener xNelson". geladen met kool, is bij Grand Marais vergaai». Alleen de ge zagvoerder werd gered. Zijn vrouw ea kind en zeveu matrozen verdronken. Hit het jaarverslag van heb Nederl. Ge nootschap tot zedelijke verbetering van ge vangenen, bleek o. a. dat het ledental daal de van 1963 tot 1946. Ten behoeve van ge vangenen en ontslagen gevangenen werd f 12,566 uitgegeven. Ontvangen werd een legaat van f 2500, terwijl Breda ook een legaat van ƒ1000 ontving. Het aantal gevan-

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2