53"e Jaargang. Zondag 21, Maandag 22 en Dinsdag 23 Mei 1899. No. 9939. Tweede Blad DE KOKARDE. Gymnasium te Schiedam. een Onderwijzeres, KENNISGEVING. HOOGERE BURGERSCHOOL POLITIE. tijdelijk Agent van Politie, UIT DE P IC itS. BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en^Feestriagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Ylaardingen 11. '1.25. Franco per post 11. 1.G5. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Koters (raat 68. Prijs der Advertentiën: Van 17 regels 11. 0.90iedere regel meer 12i/2 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentien bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine adccetentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intcic. Telefoon ïo. 123. Verb leasing voor den Gemeenteraad. De Burgemeester van Schiedam, brengt ter algemeene kennis lo. flat m de plaats van den hoer J. J. G. NOLET, die zijn ontslag heeft genomen als lid van den raad dezer gemeente, in bles- district II eene vei kiezing van éen raadslid zal worden gehouden op Dins dag, den 6den Juni as, van des voortniddags 9 tot des namiddags 4 uur, gedurende welken tijd ton Raadhmze over eenkomstig art. 52 der kieswet opgaven van candidaten kunnen worden ingeleverd. 2o.dat de formuheien, bestemd voor de boven bedoelde opgaven, ter secietaiie dier ge meente kosteloos verkrijgbaar zijn v an den heden tot en met den 6den Juni a.s., van des morgens 8t/a tot des namiddags 4 uur. Schiedam, den 20sten Mei 1899 De Burgemeester voornoemd. VERSTEEG. AI» .111881K- EX A J1K W op 11, 12 en 13 Juli 189», des moigens te 8'/t uur. Belanghebbenden worden veizocht zich vóór 1 Juli a.s. aan te melden bij C. J. VINKESTEIJN, Qymti.-reclor. met vijfjarigen cursus (voor jongens en meisjes) te SCHIEDAM. Voor het TOELATINGS-EXAMEN, dat in de maand Juli a.s. zal gehouden worden, ge lieven belangstellenden vóór 18 Juni e.k aangifte te doen aan den Directeur A. A. BEEKMAN. Aan de Openbare School, met uitgebreid leerplan voor meisjes ie Schiedam (Hoofd Mej, KimmijsEr) wordt gevraagd met akten Ungelsclie taal en handwerken. Jaarwedde 625 benevens lOO voor hoofdakte, 75 voor akten Fransch of Duitsch en ƒ5O voor akte handteekenen. Bovendien kan de jaarwedde wegens dienst tijd 4 maal (om dé 2 jaar) telkens metƒ50 worden verhoogd. Sollicitatiestukken franco in te zenden aan den Burgemeester vóór 1 Juni a.s. Het was op den vooravond van den 14n Juli. In don Faubourg St. Denis, te Parijs, op een zolderkamertje der vijfde verdieping, zat juffrouw Lambert, een nog niet oudo vrouw met eenigszms droevig gelaat aan een tafeltje te naaien. En tegenover haar was met hetzelfde werk bezig haar eenig dochter Edmée, een lief meisje met groote zachte oogen, die telkens naar buiten staar den. Daar op straat was men bezig de hui zen te versieren met vlaggen, met groen en bloemen, daar liep reeds menigeen met de driekleurige kokarde gesierd. Het zou mor gen feest zijn en het scheen, dat Edmée ook daaraan dacht, want zoo nu en dan nam zij een kokarde, die naast haar op tafel lag, op en hekeek die lang. Haar moeder zag het en glimlachte. Eij herinnerde zich de dagen, dat ook zij aldus gedroomd had en gepeinsd. Hoe was alles anders gegaan, dan zij had gehoopt. Ternauwernood waren zij ge trouwd, of haar man, die goed zijn brood verdiende, was ziek geworden en, met korte tussclienpoozen van eenige beterschap, steeds zwakker en zwakker, totdat hij ein delijk, enkele weken nadat God hun een kind, een meisje, geschonken had, was over leden. De ziekte van haar man had reeds veel gekost en zijn begrafenis vroeg het laatst# wat van beider spaarpenningen nog over was, en juffrouw Lambert, de jonge wedu we met haar klein kind, stond tmoodeloos. Door voorspraak en ijver kreeg zij vast werk bij een magazijn van manufacturen, en met de grootste zuinigheid en arbeid zaamheid kon zij in haar onderhoud voor zien en haar dochter een behoorlijke opvoe- Personen, die willen dingen naai' de be trekking van belast met het toezicht aan de openbaie zwemplaats, vvaaiaan gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus een weekloon van HO.en in de maand September een week loon van f8.vei bonden is. worden ver zocht zich aan te meiden bij den Commis saris van politie. Alleen zij komen voor deze betrekking in aanmerking die goed kunnen zwemmen en duiken, gehuwd zijn en wier vrouwen gene gen zijn om tegen eene belooning van f2 per week in die zwemplaats hare diensten te verleeneu op de uren dat deze voor vrou wen geopend is. Ecn quaestie die rijp is. Dezer dagen plaatsten wij het volgende bericht „Als een bewijs hoe het aantal dergenon toeneemt, die crematie verkiezen boven, be graven, diene dat deze week drie lijken (waaronder twee van dames) naar het cre matorium in Hamburg vervoerd werden, niettegenstaande de zeer hooge kosten, die wegens liet nog steeds ontbreken van een crematorium hier te lande aan deze wijze van lijkbezorging verbonden zijn. Wanneer zal nu in dit klassieke land der vrijheid ook eens de vrijheid gegeven wor den om de begraving to doen geschieden op de wijze, die door den overledene zelf is gc- weuseht Wat in Duitscliland, Italië, Frankrijk vergund is, is hier nog steeds onmogelijk. Dc heer Van Houten noemde in 1891 deze quaestie rijp voor oplossing. Het kabi net-Van Tienlioven-Tak ging echter voorbij zonder iets er aan te doen, en hun opvol gers lieten de zaak ook nisten. De heer Van Houten zelf was verhinderd een der vele door hem rijp genoemde quaesties op te lossen. Mogen wij hopen, dat dit kabinet nu do zaak ter hand zal nemen Een ingewikkel de wetswijziging is er niet voor noodig, en het valt wel niet te betwijfelen, of de meer derheid is er voor te vinden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft misschien tegenwoordig wel een oogen blikje vrijen tijd om het ontwerp klaar te maken. Er zit ook een stukje sociale recht vaardigheid in, want tegenwoordig hebben alleen bemiddelde lieden vrijheid van keuze. Consciëntiebezwaar. De Revisie-Wet is er door, en de Hoger- huis-quaestie kan thans tot oplossing ko men. Maar er zit nog een andere gevangene, wiern gevangenschap abnormaal is. Het scheurde met den milicien uit Bus- ding geven. Thans was het beter geworden voor haarEdmée, die nu reeds een en twintig jaar telde, hielp haar in haar werk of bezorgde de huishouding en binnen niet te langen tijd zou zij wellicht yap alle zorg ontheven worden. Want eiken dag kon de jonge, flinke man worden terugverwacht, die haar doch- tor tot vrouw had gevraagd en nu tijdelijk om zijn militieplichten te vervullen, van haar gescheiden was. Het was op dezen avond juist twee jaar geleden dat zij met Paul Larochel hadden kennis gemaakt. Juf frouw Lambert was op dien avond met haar dochter gaan kijken naar de toebereidselen voor het feest, toen zich een jonkman bij haar had gevoegd, die een gesprek aan knoopte over het feest en haar verschillen de inlichtingen gaf. Vervolgens had hij haar naar huis gebracht en bij het afschoid ne men aan Edmée een kokarde gegeven met verzoek die als een gedachtenis aan hun kennismaking te willen aanvaarden. Door de beleefde, bescheiden wijze, waarop dit aanbod werd gedaan, liad zij dit niet kun nen weigeren, ook al had zij dat gewild. Dat was de eerste kennismaking geweest, die spqedig door schijnbaar toevallige ont moetingen op straat en in winkels was voortgezet, totdat juffrouw Lambert op ze keren dag, na nauwkeurige informaties te hebben ingewonnen, haar toestemming gaf tot de verloving. Hij bekleedde een goede betrekking aan de Bank maar moest nog een jaar in het leger dienen. Zoodra dat jaar voorbij was, zou het huwelijk plaats hebben. Eenige weken later vertrok hij naar Brest, waar hij was ingedeeld bij de marine-irifanterie. Het was geen eigenlijke scheiding, want eiken Zondag kon hij overkomen en zijn aan staande bezoeken. Maar opeens kwam een ernstige tijding: do kgerafdeeling, waartoe hij behoorde, sum verdient meer dan tot dusver de aan dacht v;ui de peis. Deze milicien gelooft, dat het dragen van de wapenen van Godswege ongeoorloofd is Hij is wel geen Anabaptist, maar is als vol geling van Tolstoi, op dit punt, tot gelijke slotsom gekomen als m de 16e eeuw de Doo- persclien. Ilij moest dienen, en zijn consciëntie verbood hem te dienen. Gevolg is, dat luj werd ingelijfd, en keer op keer wegens weigering van dienst werd gestraft. Do rccidieve werkte bezwarend. En ten slotte veioordeelde de krijgsraad hem tot drie maanden gevangenis Is het nu niet eenigszms vfiemd, dat de actie voor de Hogerliuizen zoo hoog ging, en dat bijna memand zicb het lot van de zen milicien aantrok liet moet toch hinderlijk voor ieders ge voel zijn, dat een anders braaf en oppassend jongman nu reeds maanden lang allerlei straf ondergaat, en thans gevangen zit, uit geen andere oorzaak, dan dat een hem hei lige overtuiging hem belet mensehen meer dan God te gehoorzamen. Het militair bestuur vallen we hierover niet liard. Het spreekt van zelf, dat de commandant onder wien hij dient, hem niet vrij kon la ten uitgaan, want dan liep morgen den dag de halve kazerne leeg. Maar wel vraagt men zich af, of door overplaatsing bij de hospitaalsoldaten of bij een tecnischen arbeid, die geen dragen van do wapenen vorderde, deze moeilijkheid niet ware te ontgaan geweest. Zoolang zulk ecu geval zich slechts een zeer enkele maal voordoet, is het altoos het veiligst, in een „gedienstigheid der prac- tijk" uitkomst tc zoeken Mocht daarentegen het Tolstoiauisme veld winnen, en zulk een dienstweigering om der consciëntie wille zich meer voordoen, dan zou er alleszins ooi-zaak zijn, om zich af te vragen, of geen wijziging van de Wet op de Nationale Militie te dezer zake noo dig zou worden. Elders heeft men deze moeilijkheid ten behoeve der „Taufgcsinnten" ondervangen. Er bestaat dus mogelijkheid op. Het is de invoering van den persoonlij ken dienstplicht, die ons voor deze moei lijkheid plaatst. Maar jutst men met de invoering hiervan „zedelijke verheffing" van het leger beoogd heeft, moet deze nieu we staat van zaken uitloopen op wat ten slotte zeer stellig het „zedelijk rechtsge voel" krenken zou. Koninklijk bezoek. De heer II. Zwaardemaker Jz. te Zaandam, eerste onderteekenaar van het adres aan HL M. de Koningin, waarin II. M. verzocht werd, de gemeente Zaandam nogmaals officieel te be zoeken, heeft van H. M, bericht ontvangen, dat H. M. gaarne te gelegener tijd aan dat verzoek zal voldoen. Ook het gemeentebestuur van Zaandam, dat moest uitzeilen op een kruistocht, ver weg in de Chineesche Zee. Daar was de heele verdere diensttijd van Paul mee gemoeid al dien tijd zouden ze elkaar niet weerzien. De arme Edmée had dagen lang de tra nen in de oogen gehad, maar ten slotte had zij zich getroost met de gedachte, dat hun scheiding niet voor eeuwig zou .zijnals al les goed ging, zou binnen het jaar toch het huwelijk plaats kunnen vinden. En thans, op den veertienden Juli, was dat jaar bijna omeiken dag kon bet be richt worden verwacht, dat het schip was aangekomenieder oogenblik kon, de deur opengaan en Paul binnentreden ...en dan, o zij dorst er niet aan denken, hoe gelukkig ze dan zou zijn. Het yerlcden ging haar herinnering voor bij. Op den 14en Juli hadden ze kennis ge maakt met elkaarzij sloeg een blik op de kokarde. Hoe was hij' haar steeds flinker, steeds innemender voorgekomen. Hoe had zij een reeks van goede eigenschappen in hem ont dekt hoe gelukkig zou ze dacht er aan met een blos op de wangen haar hrnye. lijk zijn. Dat was zoover niet meer, de bla den hadden bericht, dat het schip binnen zeer korten tijd kon verwacht wordenAls hij vanavond eens kwam, op den verjaar dag hunner kennismaking, onmogelijk was het toch niet, als het een;, gebeurde Ze sloeg haar oogen op, haar moeder zag kaar aan. „Waai- dacht ge aan, kind V' Zij bloosde en glimlachte. Beiden zagen naar buiten, de avondsche mering viel, hier en daar werden de lan taarns aangestoken, het werd stiller op straat, de klok tikte regelmatig, in den glans der ondergaande zon schitterde een kruisbeeld dat aan den wand hing. Plotseling schrok Edmée op, evenals haar een detgelijk verzoek tot II. M. richtte, schijnt een gelyk antwoord ontvdngen te hebben. En hoe staat het nu met liet koninklijk bezoek aan Schiedam. Wij hebben dit najaar een piachlige gelegenheid onze Koningin hier te ontvangen, als de gastentoonstelling geo pend is. Wij kunnen Haar dan ten minste wat laten zien. Onze autoriteiten moeten de stoute schoenen nu maar eens aantrekken. Ridderorden. In verband met de bijzondere omstandig heden van 1898 is eene eeriigszius gtootere uitgave noodig gebleken voor ïidderoiden dan op de Staatsbegrooting voor genoemd jaai is uitgetrokken. Daarom is door de regeering eene vei hoo ging van den betrekkelijken post aangevraagd van £2771.36. Vredesconferentie. Aan hel diner, dat Donderdag bij den zaakgelastigde van Rusland, den heer De Berends, heeft plaats gehad, werd door den minister van buiteniandsche zaken een toast uitgebracht op den keizer van Rusland en hem een gezegende legeeriug toegewenscht. Door den chef der Russcliische delegatie, den heer de Staal, werd hierop een toast ingesteld op de gezondheid van H. M. de Koningin en van Hare Doorluchtige Moeder. Daarbij bracht de heer Staal dankbare hulde aan de Koningin voor de gastvrijheid aan de confereutie veileend. Aan het diner werd ook deelgenomen dooi den deken van het corps diplomatique, den Belgischen gezant en mevrouw de gtavin de GrelleRogier, door den Engelschen gezant en mevrouw Howard voorts door jonkheer Van Karnebeek, de leden der Russische delegatie en eenige andere genoodigden. Op de soiiée, die op het diner volgde, merkte men o. a. op mevrouw de barones von Suttner en haar echtgenoot, benevens den heer Staad. Gisterenmiddag hebben verscheidene dele- gatiën ter vredesconferentie ieder voor zich een bijeenkomst gehouden om zich te be raden over de aanwijzing der afgevaardigden die in de drie vioeger gemelde hoofdafdee- iingen, waarin de conterentie zal worden gesplitst, zitting zullen nemen. Dientenge volge zal waarschijnlijk de samenstelling dier afdeelingen zeer vergemakkelijkt worden. Algemeen wordt verwacht, dat in de bij eenkomst van heden de voorzitter, de heel de Staal, nog nader de bedoelingen der con ferentie zal ontvouwen. Nader vernemen wjj, dat de chefs der ver schillende missieën ter conferentie gisteren bij den voorzitter, den heer De Staal, ver gaderd waren, ter bespreking der orde van werkzaamheden van de conferentie. Atjeh. De gewonde luitenant blijkt luitenant Smelt te zijn. moeder. Daar werd zacht aan de deur ge tikt. Het jonge meisje sprong op, de moe dor zei binnen. Een soldaat trad binnen, bleef bij de deur staan en zweeg, terwijl hij zenuwachtig plukte aan den rand van zijn kepi. Het was een flinke jonge man, gebruind door de tropische zon, met donkere oogen, wier glans door een waas van onrust eu droefheid getemperd werd. Juffrouw Lambert bood hem een stoel aan, terwijl Edmée hem nauwkeurig op nam Opeens ontdekte zij op zijn gordel.het nummer van het regiment, waartoe Paul behoorde. „O, ik zie het, gij zijt uit hetzelfde regi ment als Paul." „Ja zeker, juffrouw, ja zeker," antwooid- de de militair, terwijl hij groote zweetdrop pels afveegde, die op zijn voorhoofd lagen. „Eit ge hebt nieuws van hem?" zei Ed mée haastig. De soldaat aarzelde „Ja juffrouw, ja ik heb nieuws ik hem nieuws bracht hij er hakkelend uit, de oogen op den grond gericht. „Het gaat dus goed niet liem?" vroeg Edmée, hem telkens meer naderend. De soldaat beefde: „Juffrouw, ik heb u iets te vragoji." „Te vragen? Wat dan?" „Of u dat u moedig zult zijn, heel moedig, want Paul is „Wat is Paul?" viol de moeder in. Edmée werd doodsbleek. „Drie weken geleden," vervolgde de sol daat, „wij waren op de kust van Algiers Hij hield op, hij zag hoe beiden begre pen, wat hij wilde zeggen. Het was of Edmée's oogen verduisterd werden; zij rilde, zij viel; haar moeder ving haar op. Enkele minuten gingen voorbijalleen snikken werd gehoord en diepe zuchten van Het Ziekenhuis te Rotterdam. Gisteren zijn in druk verschenen de be scheiden betreffende den gang van zakeu van liet ziekenhuis te Rotterdam en advies op het verzoek om ontslag van den heer dr. Hessclink als directeur wegens den staat zijner gezondheid. De gansche quaestie is destijds nagenoeg geheel in geheime zitting behandeld. Thans is evenwel te gelijk met het rapport der commissie, ook openbaarheid gegeven aan de vroegere geheime memories, zoodat ecn lijvig dossier voor ons ligt, waaruit wij thans een en ander zullen mededeelen. Allereerst het briefje van den heer Gul- denarm dd 4 J anuan aan den Raad. Aan den Raad der gemeente Rotterdam doet de oudergeteekende. ter voorkoming van allerlei valsclic voorstellingen weten, dab do aanleiding tot zijn verzoek om ont slag uit zijn betrekking als chirurg aan heb stedelijk ziekenhuis eenig en alleen is gele gen hl het grenzenloos wanbeheer waaron der die inrichting lijdt. Twee jaren lang lieb ik gestreden voor waarheid en moraliteit en waar een voor mij ernstige beginselstrijd dreigt zich te liezen in ecn personenstrijd, heb ik ge ineend, in het belang van den ernst dei- zaak, mijn persoon uit den strijd te moeten terugtrekken, hopende dat de strijd om be ginselen ook na mijn vertrek zal voortdu ren. Voor den materieelen steun, mij geduren de mijn verblijf alhier geschonken, betuig ik u mijn liartelijken dank. Nadat dr. J. A. Guldenarm zijn gerucht makende beschuldigingen over den gang van zaken m het ziekenhuis had bekend ge maakt, en naar aanleiding daarvan zijn eer vol ontslag had aangevraagd, hebben B. en W. de noodzakelijkheid ingezien hierover het volste licht uit te lokken en daaraan gevolg gevende, hebben zij thans als open bare stukken aan den Raad overgelegd lo Hun schrijven waarbij zij den heer Guldenarm hebben uitgenoodigd die be schuldigingen te staven; 2o. do daax-op ontvangen memorie 3o. het schrijven van B. en W. aan do commissie van administratie waarbij zij deze verzochten haar beschouwingen daar omtrent to willen mededeelen 4o. het door den geneesheer-directeur aan de commissie over de memorie uitgebracht rapport 5o. het dupliek daarop van den heer Gul denarm, en 6o. het i-apport der commissie. Hierop volgde dd, 27 Januari een zeer uitvoerige memorie van den heer Gulden arm. Deze deelt daarin mede, dat hij hij zijn komst m het Ziekenhuis voor twee jaren met een zekere mate van welwillendheid dooi; den geneesheer-directeur werd ontvan gen en uit verdere uitlatingen werd de ver wachting opgewekt, dat men meer en meer samen zou gaan in de door G. gewenschte richting, „die hemelsbreed verschilde van de tot dusver gevolgde". de moedei, die deze smart zoo goed begreep, beter dan iemand anders dat kon. Eindelijk sprak deze„Zijt gij er hij ge weest V' „Ja zeker, juffrouw, ja zeker. Paul had daarginds de koorts gekregen en. hij ver zwakte bij den dag. Toen gingen we onder zeil, ik was bijna altijd bij hem, hij praatte altijd ovor u. juffrouw Edmée, en zijn groot ste genoegen was om uren lang op een klein portret te kijken, uw portret, en naar een driekleurige kokarde „O hij hield zoo veel van u, juffrouw Edmée. Toen zijn laatste uur kwam, liet hij mij roepen. „Ik kwam bij liem. Fragerolles, zei hij, ge zijt mijn vriend, geef me de hand en be loof mij te zullen doen, wat ik vraag. „Dat spreekt vanzelf, antwoordde ik. „Goed, ik dank je, als ge in Parijs komt, dan gaat ge naar don Faubourg St. Denis, no. 26, vijfde verdieping en vraagt naar juffrouw Lambert. Hij kon haast niet meer spreken, maar hij deed al zijn best en ver volgde zeg dan, dat ik dood ben, maar zeg het voorzichtig, ik deuk wel dat ze wel schrikken zal, dan, dan geeft ge haar de kokarde De soldaat sloeg de oogen neer, om niet lo laten zien, dat zij vol tranen stonden en zocht in zijn zakken. „Hier is zij, ik heb mijn taak volbracht, maar dat zeg ik u, juffrouw, dat ik liever door de zecroovers doodgeschoten was, dan dat ik zoo'n bericht moest overbrengen." Hij wischte zijn gezicht af. Buiten klonken de eerste kreten van het nationale feest.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5