No. 9943. 53s,e Jaargang. Zaterdag 27 Mei 1899. De familie Hilbers. SCHIETOEFENINGEN. BUITENLAND. 9e: BINNENLAND. sch edm's ;he cmrnm Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalt Voor Schiedam en Vlaardingen 11. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Botcrstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 17 regels fl. 0.90; iedere regel meer 12'fe cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letteis naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan liet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Isleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Mo, 123. DE BüRGEMEESTEr VAN SCHIEDAM, brengt, op verzoek van den Coinmissaiis der Koningin in deze provincie, ter kennis van be langhebbenden bij de scheepvaart de volgende berichten aan zeevarenden Schietoefeningen van bet fort nabij den Hoek van Holland, 4e District. Volgens mededeeling van den Minister van Oor log zullen schietoefeningen gehouden worden van het fort nabij den Hoek van Holland op de onder staande data: ■a. Op 15, 16 en 17 Juni en zoo noodig op 19 en 20 Juni 1899. b. Op 22 en 23 Juni en zoo noodig op 24 en 26 Juni 1899. c. op 28 en 29 Juni eu zoo noodig op 30 Juni, 1, 3 en 4 Juli 1899. De schietoefeningen sub a en b worden gehouden in een driehoek, gevormd door het fort, ecne roode vlag op den wal bez. het zeegat en eene roode vlag op het uiteinde van den Zuiddam. Deze vlaggen zijn ongeveer 3100 M. van het fort verwijderd. De schietoefeningen sub c worden gehouden ia een driehoek, gevormd door bet fort, eene roode vlag op het eiland Voorne eu een schip voerende eene roode vlag aan don mast. De vlag op het eiland Voorne en het schip zijn ongeveer 9000 M. van het fort verwijderd. De zijden van den onveiligen driehoek zullen kenbaarder gemaakt worden door vlaggen op den Hoek van Holland en door een schip met een vlag aan den mast, liggende op ongeveer 5000 M. van het fort. Bij de schietoefeningen op 15, 16, 17, 22, 23, 28 en 29 Juni zullen een of twee stoombooten dienst doen om te waarsche ,en en zoo noodig sleephulp verleenen aan kleinere (zeil) vaartuigen om buiten don onveiligen driehoek te komen. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien van minstens één uur vOór den aanvang der oefeningen tot het einde daarvan. (Zie „Ncd. krt." Nos. 218, 202). Schietoefeningen in de stelling van den Helder, 3c District. Volgens mededeeling van den Minister van Oor log zullen in de loop der maanden Juni, Juli Augustus en September 1899, schietoefeningen plaats hebben in de stelling van den Helder, uit verschillende vuurmonden, opgesteld op de ver dedigingswerken aldaar. Op de dagen waarop gevuurd wordt zal van het fort een roode vlag waiy'en, van minstens één uur vóór don aanvang der oefeningen, alsmede gekleurde vlaggen aangevende de richting waar in gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groote waar schuwingsborden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de batterij Yiscbniarkt, vermel dende de plaats waarvan en in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij de haven en nabij het Torpedomagazijn borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de be- teekenis der gekleurde vlag als volgt: Een rood en witte vlag betcekent N., zwarte vlag O., wit en roode vlag Z„ witte vlag W., wit en zwarte vlag N.-O., rood eu zwarte vlag Z.-O zwart eu witte ylag Z.-W., zwart en roode vlag K.-W. Indien een stoomvaartuig tot waarschuwen ot sloepen aanwezig is en indien de oefeningen het toelaten, zal door dit vaaTtuig des gewenscht hulp worden verleend aan kleine zeilvaartuigen om uit den onveiligen sector te komen. Bij nachtelijk vuur van het fort Kijkduin, zul- DOOR E. V E L Y. 25) Fransje komt met. Haastige schreden de trap af. Het is laat gewonden en zij moet zich haasten om de superintendentsweduwe niet te laten wachten. Zij gaat graag naar haar toe, ofschoon zij daar met ou.de.1, kunst matig als nieuw geappreteerde zijde en met eenvoudige stoffen moet werken en de japon nen telkens weer moet vermaken. Maar de oude dame leeft in een Bijzondere wereld, waarin niets doordringt van het oppervlak kige van het grootestadsleven, met zijn ge- jaag en zijn afstootende leelijkhcid: Fransje voelt zich altijd op haar gemak in die vreed zame omgeving, die de gnjze vrouw met zich gebracht heeft uit het provincie-stadje, dait zij verliet om den wille van haar zoon, een jong medicus. Hu reeds is het of Fransje de lavendelgeur opsnuift in da eenvoudige, klei ne vertrekken van het .huisje in de Knese- backstraat. Een kruier strompelt de trap op, veegt met een vuurrooden zakdoek zijn gezicht af en zegt„Derde verdieping, misschien voor u juffrouw Hilbers? Een vrouw beneden zei dat ik niet veel kans had u nog te tref fen. Want dat u erg op tijd wegging en xk moet het persoonlijk aan u afgeven. In orde dus betaald is het al" Zou de superintendentsweduwe nog op het laatste oogenblik laten afzeggen? Terwijl de man de krakende "treden weer afgaat, blijft zij op het trapportaal «taan en draait het len bemande vaartuigen beneden- en bovenstrooms der vletten, waarop gevuurd wordt, geposteerd worden, teneinde elke nadering van eenig vaar tuig aan het vurende personeel te seinen, oin het vuur tijdig te doen staken en zullen, behalve do maatregelen hierboven vermeld voor het vuren over dag, op genoemd fort alsdan 2 roode lan taarnlichten, verticaal ten opzichte van elkander getoond worden. (Zio „Ned. krt." No. 201). SCHIEDAM, 26 Mei 1899. De burjemeeder voornoemd, VERSTEEG. Algrmern nverilcbt, SCHIEDAM, 26 Mei '99. Wat men vermoedde, is bewaarheid. Toen gisteren de Italiaansche Kamer bijeenkwam deelde do onder-voorzitter mede dat Zanar- delli ontslag had genomen als voorzitter. De Kamer besloot, oot-c op aandringen der regeering, dat ontslag niet aan te nemen. Nadat de zitting geschorst om hot nieu we ministerie de gelegenheid te geven zich ook aan den Senaat voor te stellen her opend was, las de waarnemende voorzitter evenwel een schrijven voor van Zanardeili, waarin deze rijn aanvrage om ontslag hand haafde, opdat de Kamer daarover uitspraak zou kunnen doen. Op verzoek der regeering werd een voor stel van den afgevaardigde Villa, om de pre sidentsverkiezing vast ite stellen op 27 Mei door do Kamer verworpen, en werd de da tum voor de presidentsverkiezing bepaald op 31 Mei. Dit beteekent een klein overwinninlcje voor de regeering;, Villa's voorstel werd al, met 196 tegen 116 stemmen en 10 onthou dingen verworpen. Vóór de regeering stemden Sonnino, Co lombo en Prinelh met hun aanhangers en ook verscheiden afgevaardigden van het lin ker-centrum, tegen de regeering de partij van Zanardeili en van Giolitti alsmede de socia listen. Di Ruckni was er niet. De oud-minis ters Fortis, Finoecliiaro, Aprile, Crispi en dions vrienden ontliielden zich van stem ming. Generaal Pelloux had. intussdien het nieu we Kabinet aan de Kamers voorgesteld en op de gebruikelijke wijze het program der re- geering ontwikkeld. Hij deelde mede, dat de onderhandelingen over de Samnoun-baai hervat zullen worden, leneinde een oplossing te verkrijgen, waar door noch de financieele, noch de militaire verantwoordelijkheid van het land gebonden wordt. Het doel van Italië is uitsluitend van commercïeelen aard. De minister verzocht de aangekondigde interpellaties over de buitenlandsche staat kunde der regeering te willen uitstellen en stelde de Kamer voor, over te gaan tot een bespreking in tweede lering van de staat kundige maatregelen. Nog drong de minister-president aan op een spoedige afdoening der begroeting. Emilio Castelar is overleden. De gezond heid van den ouden republikein -was reeds ondermijnd door suikerziekte, waaraan hij sinds eenige jaren lijdende was; aan long ontsteking is hij nu op 66-jarigen leeftijd overleden. briefje rond in haar behandschoende hand. Door de bontgekleurde ramen valt een wei felend licht op het portaal. Zulk stevig, naar een mode-parfum rui kend papier zal de oude domineesvrouw toch wel niet Een vlugge hand; de brief is flink en duidelijk geschreven. „Lief schutjeWat ik onlangs zoo terloops in gekheid zeide, kan bittere ernst worden'. Ik heb een uiteenzetting met mijn oude ge had. Best mogelijk dat ik de zee over ga maar je wou me immers niet alleen laten gaan. Bewijs dus dat je flink bent en houd voor alle zekerheid een koffertje gepakt het signaal kaai onverwacht klinkenKlaar InstappenEn je gaat wat graag mee op reis, niet? Ik tref je vanavond bij Dressel, zooals de afspraak was met Oom Likkebroer. Dien lastigen chaperon rijn we ook kwijt als wo vrij zijn stel je voor, riagvogeltjeJe Willy." Men heeft liaar een brief 'gegeven voor Laurette bestemd. Zij Jdjkt omhoog naar de derde verdieping. Het meisje staat nu voor den spiegel en maakt beur liaar op. Zal rij teruggaan Het jongo, lichtzinnige ding zou wel een middel weten te vinden om Willy Lohmann te waarschuwen. Zal zij voor liaar vader treden met de vraag hoe hij het meisje dat hem is toevertrouwd, heeft beschermd? Hij zou haar met een cynisdhen lach ant woorden. En nu waclit de oud1© vrouw met de koffie en de koek die rij volgens een goed, oud recept zelf bakt. Zij moet daar in ieder geval eerst heen, aan haar werk beginnen, nadenken Vrouw Nofctóbohm ziet de liaastig over het binnenplein verdwijnende gestalte met een boos lachje na. Castelar behoorde tot de merkwaardigste figuren uit de Spaansche geschiedenis der tweede helft van deze eeuw. Na in de rech ten, philosophic en letterkunde te hebben ge studeerd!, werd hij door dan republikein Oren- se, wiens ideoen hij deelde, an liet politieke leven ingeleid. Hij begon in de journalistiek, schreef in democratische bladen en stichtte in 1864 zelf een blad, do „Democracia". Intussdien had hij als hoogleeraar in geschiedenis en plulo- sofie to Madrid naam gemaakt door zijn prachtige colleges en grooten invloed verkre gen op de studeerende jongelingschap. Toen het ministene-Na rvaez hem. d'an ook met ontslag dreigde, wanneer hij voortging met van den katheder democratische denkbeel den to verkondigen, lokte dit heftige betoo gingen uit van de zijde zijner leerlingen, wat het niet gewilde gevolg liad dat Castelar als hoogleeraar werd geschorst. Intussdien was hij iu de Cortez opgetre den als een der woordvoerders voor de repu- blikeinscho beginselen. Castelar "beschikte over groote welsprekendheid en wist, al was zijn taal wel eens- wat gezwollen, zijn gehoor mee te sleepen. In do Juli-revolutie van 1854 had hij reeds een rol gespeeld, en toen in 1866 te Madrid een militaire revolutie uitbrak, sloot Castelar zich bij de opstandelingen aan. De opstand werd onderdrukt; Castelar moest de wij'k nemen naar Frankrijk en werd bij verstek ter dood veroordeeld. Maar in Sep tember 1868 brak eon nieuwe omwenteling uit, die den republikein naar het vader land terugriep, waar hij met groote geest drift ontvangen en iu de Constituante geko zen werd. Daar bestreed hij d'e monarchie in eiken vorm, verdedigde de federatieve repu bliek als het eenige bestaanbare regeerings- stelsel en kwam krac-litig op voor vrijheid van godsdienst. Maar de progressisten, die de meerderheid hadden, wensehten een constitutioneele mo narchie. Men weet hoeveel moeite het kostte een vorst te vinden, die geneigd was de Spaansche kroon te aanvaarden, en hoe de candidaituur van prins Leopold van Hohen- zollern de reditstreeksche aanleiding was tot den Fransch-Duitschen oorlog. Eindelijk wist dc minister-president Prim den hertog van Aosta te bewegen tot aanneming der kroon. Maar Amadeus I verloor reeds ter stond zijn krachtigston steun, maarschalk Prnn, door den dood. Met de granden en een groot deel van het leger tegen zich, kon de Koning geen vaste positie veroveren, en reeds in Februari 1873 deed hij afstand van den troon. Met overgroote meerderheid riepen de Cor tez toen de Republiek uit. Noch Figueras noch Pi y Margall noch Salmeron konden evenwel als president de jonge republiek tot rast brengen; de intransigenten (communis ten) en de Carlisten brachten het land in op roer. Toen werd Castelar, die voorzitter der Cortez was, met buitengewone dictatoriale bevoegdheid tot president gekozen. Hij trad met groote energie op tegen do Carlisten en' de federalisten, zóó krachtig zelfs dat alle republikeinen hem, den ouden federalist, een afvallige noemden. De Cortez verwier pen een votum van dankbetuiging aan Cas telar, waarop hij aftrad en het land verliet. „Zoo, zoo' Een briefje en met een krui ti en van een jongen mijnheer, die een heelen mark heeft gegeven voor de boodschap Wel, wel je zou zeggenEn dat wil dan de ïrienschen nog uit de hoogte 'behandelen. Laat ze het nog eens probeeren!" Eu zij loopt naar do tafel terug en brengt de heete koffie naar haar lippen en ver brandt zich bijna den mond! „Ja, ja een mensch zou zich Icwaad maken maar dat zal ik liaar inpeperen." s Ze kijkt rond in haar keukentje, maakt een kast open, trekt een lade uit, bekijkt den inhoud van een paai- peperhuisjes en gaat weer op haar gemak voor haar kopje koffie zitten. Het loopt tegen den middag. Fransje naait ijverig voort, Mevrouw Wieland loopt heen en weer, met den bril op den neus, en klaagt er over dat zij zoo'n slechte helpster is. „Maar met dat nieuwmodische goed kan ik ook niet overweg, beste juffrouw," „Ja, ja." Fransje hoort de vriendelijke stern wel, maar zij weet eigenlijk niet wat rij zegt. Die brief in haai' zakLauretta in gevaar en die oude, vriendelijke heer op wien de smart loert, en Frits Zij bijt haar tandem op elkaar; zij heeft lfs in gedachten, rijn naam niet willen noe men. Dat moet, dat zal rij immers te boven komen? Maar als het toeval telkens weer met liaar speelt en het is zoo moeilijk, te loeren vergeten, vooral het goede en vriende lijke, dat liaar immers spaarzaam .genoeg heeft beschenen op liaar levensweg. Die brief in haar zak! De sterke parfum overwint vandaag den zochten geur van la vendel. Castelar's politieke loopbaan was toen eigenlijk ten einde. Wel keerde hij onder Alfons all naar Spanje terug en nam alsge- Alfons II naar Spanje terug en nam als ge matigd republikein zitting :n de Cortez; maar liij bepleitte daar meer de nauwere aaneensluiting der Romaansche volleen dan de republikein-cho beginselen. Herhaaldelijk steunde liij ook de liberalen en zocht toena dering tot doze partij, waarvan Sagasta ech ter niet wild© weten. In 1890, toen Alfons XIII tegen verwach ting van een ernstige ziekte hersteld was, sprak hij zich zelfs ten gunste der monar chie uit. In 1893 trok hij zich uit liet open bare loven terug. Maai- bij bijzondere staat kundige gebeurtenissen, zoo in den laatsten ooi log, luisterde men altijd nog met belang stelling naar dc stem van den ouden republi kein. Castelar was een 'knap historicus en een aangenaam schrijver. Hij heeft een Geschie denis van Spanje, andere geschiedkundige, oeconomische en letterkundige werken, bo nevens novellen, geschreven. Do Spaansche bladen, ook de monarchale, brengen hulde aan Castelar's nagedachtenis, prijzen zijn patriotisme ©n noemen hem een sieraad der Spaansche tribune. De regeering zoowel als de Regentes hebben aan do fami lie haar deelneming betuigd, terwijl het Con gres besloten heeft tot een plechtige begrafe nis op staatskosten. Cemcngde nededecllngen. In de Fransclie Kamer kwam gisteren de gouverneur-generaal van Algerië, Laferrière, kivelitig op tegen het drijven van Regis en andere genaturaliseerde of vreemde anti-se mieten, die ook het boulangisme op hun pro gram hebben staan. Generaal Gallieni is gisteren te Marseille aangekomen aan boord van de Jemna.li. Mevrouw Gallieni en haar kind, generaal Roudet, een vertegenwoordiger van het geo grafisch genootschap en een groote menigte begroetten den generaal. Niemand mocht echter aan boord, daar dc reizigers eerst lo Frioul onderzocht en hun bagage gedesinfec teerd moest worden. 's Middags kwam het schip weer voor do kade en werd de generaal in het salon offi cieel begroet. Na een receptie van do officie ren te Marseille te hebben bijgewoond, is Gallieni naar Parijs vertrokken. Van anti-revisionistische zijde waren nog belangrijke onthullingen beloofd waaruit Dreyfus' schuld bleek. Da „Gaulois" kwam er gisteren mee voor den dag: niets anders dan de verklaringen van Rogeb, Zurlinden, Gonse, Mcrcier, Cavaignac enz. Maar dever- kalaringen die hun beweren ten eenen male logenstraffen, stonden er niet naast. Geluk kig dat do „Figaro" reeds onpartijdig alle verklaringen heeft gepubliceerd. De „Figaro" geeft nu het proces-verb aal van het ouderzoek door generaal Renouard, De Boisdeffre's opvolger als dief van den ge- noralon staf, ten gevolge waarvan Du Paty de Clam op non-activiteit is gesteld. Ondanks het protest van dó Bank van Spanje, handhaaft de ministerraad liet be sluit tot o-psdiorting der trekkingen voor de aflossing der 4 schuld. „Scheelt er iets aan, juffrouw Hilbers?" „Och ja ik ik .heb verdriet." De goedige oogeu zien. haar onderzoekend aan. „Op uw leeftijd ja, wie heeft geen ven- schen en droomen." „O neen, mevrouw hartsverdriet heb ik niet. Maar ik zou liet toch niet kunnen zeggen, en niemand kan mij raden. Re moet handelen maar ik vind er den moed niet voor." „Zoo, zoo „Het geldt niet eens mijzelf maar als ik dingen laat gebeuren die verhinderd moe ten worden „Hm Er heerseht lang zwijgen in het rustige vertrek; dan zegt de weduwe-. „Het goede laten dat is ook zonde." En Fransje ziet den directeur weer aan de zijde van zijn zoon rij1 gevoelt niet eens wrok jegens de vrouw die haar de deur heeft gewezen en liaar onlangs strafte met koele minachting. De middaguren gaan voorbijde wijzer op de ouderwetsche pendule vervolgt zijn weg. Nu zal spoedig het spreekuur van den advocaat Lohmann beginnen. Hoe zei hij ook weerAls u eens een trouw vriend' be hoeft nu heeft hij dien aelf noodig voor zich en voor zijn huis. De arm met de schaar zinkt plotseling vermoeid in haar schoot en zij slaat een smeekenden blik op do oude vrouw, „U heeft gelijk, mevrouw ik wil niet zondigen door het goede te laten. De gang valt mij zwaar, onzeglijk zwaar. Maar het is mijn plicht. Wil u mij vergunnen een bood schap te doen? Naar een advocaat. Het is Aan de „New-York Herald1" wordt uit Washington bericht, dat dr. Schürmann, de vooizitter der Amerikaanse!)© commissie voor de Philippijnen, officieel geseind heeft, dat de onderhandelingen niet de Philippino's ge sloten "zijn, en dat hun afgezanten naar het hoofdkwartier van Aguinaldo rijn terugge keerd, zonder dat een bevredigend resultaat van de onderhandelingen verkregen is. Welonderrichte personen beweren dat de Philippijnen, mits good geëxploiteerd, een der rijkste goudlanden ter wereld zijn. Lujon heeft altijd goud uitgevoerd, ook onder de Spaansche heerschappij. Den 13 den is do Samoa-commissie te Apia aangekomen, waar rij den wapenstilstand nog van kracht vond. Den 16en heeft zij liaar eerste vergadering gehouden. De pre tendent Mataafa zond de commissie een wel- komschrijven. Te Kurrachee (Voor-Indië) heerseht nu de cholera. Woensdag waren er 232 gevallen, waarvan 208 doodelijk, Donderdag reeds 1197, waarvan 1094 met noodlottisren af loop. Do Koninginnen. H.H. M.M. de Koninginnen rijn gisteren om ruim 1 uur, plaatselijk© tijd, op Het Loo aangekomen en wei-den, niettegenstaande het ongunstige weer, door een groote menigte van belangstellenden voor het Paleis opge wacht. In den gemeenteraad van Zaandam deelde de voorzitter mede, dat H.H. Mil. de Ko ninginnen de gemeente officieel zullen bezoe ken. Deze mededeeling werd met applaus begroet. Vredesconferentie. Naar wij vernemen, heeft de Conferentie besloten geheim te houden hetgeen in hare commissiën behandeld wordt. Hiermede is tevens eene beslissing genomen op eene in de vorige vergadering door den Zvveedschen gedelegeerde gedaau voorstel om althans de beraadslaging over het arbitrage-voorste! niet in besloten vergadering te houden. Alleen kan derhalve vermeld worden dat gisteren vergaderden zoowel de le als de 2e ufdeeling der 2e commissie en wel de 4 e sectie onder voorzitterschap van mr. Asser tot be handeling van punt 5 der circulaire vari graaf MouraviefT (toepasselijkverklaring der con ventie van Genève van 4864 betreffende de hulp aan gekwetsten op den zeeoorlog) en de '2e sectie onder voorzitterschap van den lieer De Martens tot behandeling van punt 7 der circulaire (herziening der verklaring van Brussel van 4874 omtrent liet oorlogsrecht.) Volgens joHet Vad." zal in de tweede af- deehng der conferentie door de gedelegeer den van de Vereenigde Ssaten van Amerika het voorstel gedaan worden om het beginsel aan te nemen dat goederen, ter zee in oor logstijd vervoerd, ook onder vijandelijke vlag, met uitzondering van oorlogscontrabande, neutraal zijn en niet in beslag kunnen wor den genomen. De Weener club tot beoefening der lucht- mogelijk dat ik lang weg moet 'blijven Haar mooie oogen vragon nog meer dam haar woorden. „Ga maar, mijn kind." 't Is een heel eind naar de Behrcaistraat het ratelt en rumoert en ruisclit om 'haar- heen. Zij leest den naam van den adivocaat op het bordje, gaat de waentkamer binnen, ziet vreemde gezichten, onbekende gestal ten; sommigen zijn zenuwachtig en onrus tig anderen zitten daar dof en suf, mannen en vrouwen, jong en oud. De pennen der sclirijvers krassen; de schrijfmachine ra telt; het is er benauwd. Eindelijk komt de chef-de-bureau naar haar toe. „Wie kan ik aandienen?" Zij riet Item met een angstigen blik iu het gelaatde vraag die hij tot zoo menig ander ook heeft gerioht, kwetst liaar. „Ik ik wou ik leen mijnheer den ad vocaat." „Zoo!?" Dat komt er zoo eigenaardig ge rekt uit Dan duwt hij de dour open en laat liaar binnengaan. Zij doet een paar stappen naar de zittende gestalte toe; Frits Loh mann buigt zich over eenige stukken heen Zij wensckt dat het stilzwijgen langer zal duren, zij wil rij weet zelf niet meer wat. Zij heeft maar dit ééne gevoelWat zal hij denken? En nu kij'kt hij op, esn schijnt in verharing rijn oogen niet te willen geloo- ven rij blijft stil staan en waclit tot hij haar toespreekt, want haar lippen zijn als verlamd; haar adem stokt. (Wordt vervolgd.) "j AI* v "te

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1