I. I. te; f- f; \0 m të> Ic IÉ lp- Epr ff"-' ItP jt |H' IV |j£. H las iff"" I Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. VLAAKDINGEN. Kunst en Wetenschap. Gemengd N i e uw s. 15,V |A\? i*, avond gehouden veigadering d»r werklieden vereniging ïDe wederajdsehe hulp" is tot voorzitter gekozen in plaats tan wijlen den beer G. Varossteau de 2de secretaris 11, Mo ree en tot bestuurslid ju diens plaats 0. van den Berg. *0VERSCHIK, 29 Mei. Gisterenmiddag had het ü-jai ig zoontje van N. Veennian alhier, het ongeluk in den theetuin Land en Scliiezicht" onder een in beweging zijluien schommel door te loopen, tengevolge waar van hij dezen tegen het hoofd kieeg. Slot ongeval liep nogal wel af, daar hij alleen aan het oor gekwetst is. KETHEL EN SPA LAND, 2D Mei. IJ». K. E. tan Gtiethuyseo is beroepen te Giesendatn. Bij Kon. besluit is aan den beer M, Appel, op zijn verzoek, eervol ontslag veileend ml zijne betrekking van consul der Nettel landen te Bucharest, en als zoodanig beroemd de heer E. Wolff, die in gemelde hoedanigheid door de Rumeensehe Regeering erkend i». Bij Kon. besluit is de lieer F. fluylebroeck eikend en toegelaten als consul van België te Rotterdam voor de anond. 's-Graven huge en Rotterdam. Bij Kon. besluit is benoemd tot ingenieur der telegiuphie C. L v. d. Bilt, thans ndspitafd ingen dor telegrapbie. Ziekenhuis. Aan do loden van den gemeenteraad is hol volgende adres verzonden: Aan den Gemeenteraad van Schiedam. Naar aanleiding van do discussies, die in de laatste vergaderingen van den Gemeente raad zijn gehouden, en do voorloop igo beslui ten, die daar zijn genomen, omtrent de reor ganisntio van bet Stads-Ziekenhuis, achten de ondergeteekenden, lioo weinig ook geneigd tot lic-t uitbrengen van ongevraagde advie zen, zich verplicht Uw aandacht voor liet ondorstaaudo in te roepen. Er is toch bij hen ernstige twijfel on staan of de Gemeenteraad zich wel een volkomen juiste voorstelling heeft gemaakt van de ge volgen, die een stipte uitvoering van de ver ordening op hot Ziekenhuis, zooals zij nu daar ligt, voor do patiënten in dit gesticht zal hebben. Zij zijn namelijk overtuigd, dut vlo volko men vrijheid aan do op de ziekenzalen verpleegde patiënten gegeven om zich te laten behandelen door den geneesheer hunner keuze, tot oeu groote verwarring en onafzienbare kwesties en onaangenaamheden geven, alles tot groot nadeel aanleiding zal voor de zieken. Door persoonlijk onderzoek hebben zich de leden van Uw Baad ongetwijfeld op de hoog te gesteld van de loealiteit in 'b Ziekenhuis; en dit punt speelt o. i. in de gelieele kwestie de hoofdrol. Onze bezwaren treffen niet liet principe, den zieke vrij to laten in do keuzo van zijn geneesheer, maar wel vlo toe-passie daarvan op do verpleegden op do „algemeene zalen". liet is U dan bekend, dat er 2 algemeene ziekenzalen zijn, één voor mannen met, M en éun voor vrouwen met 12 beelden. Op den dag, dat het door het raadslid! De Groot ge amendeerd art. 24 van do verordening werd .aangenomen, bevonden zich iu 'l Ziekenhuis 23 patiënten, die ter opname werden gezon den door 7 verschillende gencesheoten. Uit waieu allen stads-annen of bus-patiënten, waaronder 2 betaleuden, die wanneer hun dit vrijstond, zich ongetwijfeld door hun wijk-geneesheer of bus-dokter zouden hebben laten behandelen. Voor een goedon gang van zaken in elk Ziekenhuis is 't noodig, dat do dokters-visite te 12 uur 's middags' is afgoloopen; vroeger dan te 10 uur lean de visite met beginnen, otndat de zaal dan nog niet aan kant k.ui zijn. Verder moet zeker als regel worden ge steld, waarvan niet mag worden afgeweken, wil men de reputatie van het gesticht met iu gevaar brengen, dat een in 't Ziekenhuis opgenomen patiënt minstens ééns per da door den hem behandel ouden geneeshee wordt bezocht. Dagelijks tusschcn 10 en 12 uur 's morgens zouden dus chc l genecsheeren hun op dezelfde zaal liggende patiënten moe ten bezoeken, behandelen en verbinden. Na tuurlijk komen die 7 dokters niet tegelijk, maar 2 of 3 znlien elkaar er allicht aantref fen; komen dio tegelijk op de zaal, dan loo pen zij elkaar in den letterlijken zin van 't, woord in den weg. Men behoeft er niet aan te denken, zijn patiënten ausculteeren of to pereuteeren zoolang een anderen dokter be zig is, met zijn patiënten te opreken of lieve len aan do verpleegsters te geven, omdat men dan eenvoudig niets kan hooren. Moe ten er twee patiënten tegelijk verbonden worden, dan komen de verpleegsters handen tokort om te helpen, tenzij 't verplegend per soneel worde uitgebreid. Er zal dus niets an ders op zitten, dat de heeren doctoren queue te laten maken voor de zaaldeur om hun beurt af te wachten tot zij bij hun patiënt kunnen worden toegelaten. Voor do doctoren dus nutteloos tijdverlies op het drukst- ge deelte van den dagop do zaal den geheelcn het ook wel eens gebeuren, dat ei meer zijn, en 't is dan ook reed» voorgekomen, dat er patiënten van 9 genecsheeren waren. Het verschil kan dus hoogstens zijn een beetje meel' of minder stoornis op de ziekenzaal. In 't 2e lid van art. 24 staat, dat de be handelende geneesheer verplicht is, in alle» 1e handelen in overleg met den geneesheer dirctcur (eii voor zoover het chirurgische z;i- k>m geldt, zal wel bedoeld zijn ook nog met di n tijdelijkcn hcelmee.-ter, al staat dit niet in do- verordening). Overleg is niet mogelijk zonder samen-qneken, en eventueel onderzoek van den patient. Beiden zullen zich dus van IU uur 's morgeus, wanneer do visite begint, totdat de laatste dokter vertrokken is (wat vaak genoeg 12 uur zal zijn), in 't ziekenhuis moeten bevinden om ter beschikking van do behandelende gcneeslieeren te zijn. De behandelende geneesheer „is verplicht in alles te handelen in overleg met den ge neeslieor-directeur''. Wanneer zij het niet een» worden over de te volgen behandeling, wat toch zeer licht mogelijk is, wiens inzicht moet dan worden uitgevoerd, dat van den geneesheer-directeur of van den bcdian- delenden geneesheer; wie moet dus de ver antwoordelijkheid dragen 1 Is het de behan delende geneesheer, waarvoor is 't dan noo dig hem Ie verplichten eerst overleg met den geneeJieer-direetur te plegen; wefisehfc hij diens meeuing te hooren, dan kan hij die toeli vragen. Moet de meening van den ge neesheer-directeur den doorslag geven, dan is de vrijheid, die men den patiënt heet te la ten, om zich door den geneesheer zijner keu ze te doen behandelen, niet veel meer dan een phrase. En wanneer het een chirurgisch geval geldt, en de behandelende geneesheer is van meening, dat geopereerd moet worden, ter wijl de ziekeithuis-elünu'g die meening niet dielt, moet de laatste dan toch maar de be hulpzame hand bieden bij een operatie, van welker nutteloosheid of schadelijkheid hij overtuigd is Of wanneer omgekeerd do zie kenhuis-chirurg meent dat operatief irgrij pon noodig is, on de behandelende genees heer niet, moet hij dan ook maar lijdelijk aanzien dat er niets gedaan wordt De ver ordening bepaalt hieromtrent niets. Tallooze kwesties en onaangenaamheden kunnen hier uit voortvloeien, en is dit in 't belang van do patiënten? Men kam van meening zijn, dat de patiën ten wol is waar een ander dan den zieken- luus-geneesheer kunnen kiezen, maar dat zij dit niet zoo licht doen zullende ver warring op de zalen en 't nadeel voor d& pa tiënten dus niet zoo gioot zullen zijn. Wij zijn van meening, dat zij het bijna altijd doen zullen; zij kunnen ook moeilijk an ders het zou locli zeel' weinig vleiend zijn voor dcu geneesheer, die hen thuis belian dolde en die hun de verklaring gaf, noodig voor opname in 't ziekenhuis, wanneer zij hem niet kozen. De gekozen geneesheer zal bijna nooit mo gen weigeren, ook al is hij overtuigd, dut hij meewerkt tol desorganisatie van den dienst, omdat feitelijk alle patiënten, in deze cat's gone vallende, leden zijn van ziekenfondsen, die den aan hun fonds verbonden dokter kie zen; en krachtens zijn verbintenis moeide dokter hen behandelen, zoo zij dit wenschen. Wat de vrije keuze aangaat voor stadspa- tiënlen, hierbij doet zich nog een bezwaar voor. üo stadsgeneesheeren zijn voor do behandeling van iu oeu bepaalde wijkde daar wonende ar men hebben geen keuze, zij bobben zicli te onderwerpen aan do behandeling van dien bepaalden geneesheer; uit den Gemeente raad is geen enkele stem opgegaan, om tegen deze beperking van de vrijheid dor stads-ar men op te komen. Wordt nu opname in 't Ziekenhuis noodig, dan treedt plotseling een geheel ander principe in werking: de stads arme kan nu kiezen wieu liij wil. De stadsgeneesheeren zijn aangesteld voor dc behandeling van zieko armen in de stad en niet in 't Ziekenhuis. Door het raadslid Elzevier Dom is voorgesteld dit uitdrukke lijk to bepalen in art. 2 van de instructie voor de gemocnte-geueeslamdigen. De wet houder Van Westendorp heeft daarop geant woord, dat dit niet noodig is, omdat liet van zelf spreekt, waarop 't voorstel van den heer Elzevier Dom is verworpen. Het staat dus vast, dat de gorneeute-geneesliocren zijn aan gesteld en worden bezoldigd voor do belian debug van zieke armen uitsluitend iu de stad en niet in 't Ziekenhuis. Wil de slads-arme zich nu in 't Ziekenhuis door zijn wijkdokter laten behandelen, wie zal dan de kosten van die behandeling dragon? De stads-arme is of ficieel onvermogend verklaard te laten behandelen door den geneesheer hun ner keuze, maar dat dit, practiced uitge voerd, moet leiden tot een volslagen desorga nisatie van. het Ziekenhuis en tot groot na doe! van de patiënten. Geheel anders is het waar men te maken leeft met patiënten le en 2e klasse. Op een klassekamer waar 2 3 patiënten liggen, is 't niet storend, wanneer ieder door zijn eigen geneesheer wordt behandeld. Het moet al heel toevallig treffen ais beide doctoren te gelijk komen, en geen van beiden zal er be zwaar in hebben dan even te wachten tot zijn collega met zijn patiënt klaar is. Wij zouden voor le en 2e klas»e patiënten zelf» nog verder willen gaan dan de verordening nu toelaat, en op den hen behandelenden ge neesheer niet willen toepassen de in al. 2 van art. 24 te vinden woorden: „ui alles te han delen iu overleg met den geneesheer-direc teur." net zwaartepunt van de kwestie ligt naar onze meening niet in 't al of niet betalen van verpleeggeld, maar in 't verpleegd wor den op een algemeene zaal met 1214 bed den of op een klassekamor met hoogstens bedden. Wil men de vrijheid van keuze ook toepas sen op do patiënten, die nu de algemeene zalen bevolken, en daarvoor valt veel te zeg gen, dan zal men 't Ziekenhuis anders moe ten inrichten do groote zalen zullen dan moeten worden vervangen door kleine ka mers van het type 2e klasse kamer met hoog stens 4 beddenmen zal dan zooveel moge lijk dc patiënten van één dokter op één ka mer moeten leggen en hot verplegend perso neel uitbreiden. De behandelende genecshee ren zullen dan vrij moeten zijn iu hun be handeling. lil het Ziekenhuis, zooals het nu is, is het niet te doen. Zoolang deze verandering nog niet tot stand is gekomen, mecnen wij dat do belan gen van de verpleegden in 't Ziekenhuis het meest gebaat zouden worden, wanneer art. 2'i luidde Patiënten lo en 2e> klasse worden belian dekt door den geneesheer hunner keuze, die zich dan stipt heeft te houden aan de huis houdelijko bepalingen van liet gesticht. De op de algemeene zalen vei'pleegde- pa tiënten worden behandeld door den genei heer-directeur, resp. den heelmeester van 't gesticht. In bijzondere gevallen leau de behandeling van chirurgische patiënten in overleg mot den heelmeester worden over-relaten aan een geneesheer, niet aan 't gesticht verbonden. behoeftige zieken aanbieding van de betuiging van Zal de ge meente dan de in 't Ziekenhuis gemaakte doktersrekening betalen en volgens wolk ta in de verordening is hier- morgen een aanhoudend heen en -weer ge loop en gepraat; een voortdurende spanning bij de patiënten, iederen koer dat do deur opengaat, of 't hun dokter is, die binnen zal komen. Wat blijft er op die manier over van de voor onze zieken zoo hoog noodigo rust? Is het in 't leven roepen van dergelijke toestan den nu in 't belang van de patiënten En wie lielpt ons aan verpleegsters die in staat zijn goed te onthouden en goed uit te voeren wat haar door 7 verschillende doctoren in den loop van een morgen wordt opgedragen '1 Niet altijd zullen er patiënten van 7 ver schillende doctoren op de 2aal liggen; het zal wel eens gebeuren, dat er minder zijn, zooals bijv. nu (24 Mei), 18 patiënten van 6 doctoren, maar aangezien er 10 genecsheeren in Schiedam zijn, en ook daarbuiten wonen de in 't ziekenhuis mogen praktizeeren, zal rief; of moet de wijkdokter dït ook maar weer gratis doen omtrent niets bepaald. Do in 'L Ziekenhuis opgenomen patiënt kan ach laten behandelen door wien hij wil, heeft dus ook 't recht van geneesheer te ver anderen. De reden tot die verandering kan van ons standpunt uit gezien, zeer onbedui dend zijn; maar ieder die langoren tijd in oen Ziekenhuis is werkzaam geweest, weet hoe in die ldeino op zichzelf staande wereld allerlei nietigheden in 't oog van den pa tiënt groote afmetingen aannemen. Wanneer een. zieko vindt, dat hij niet genoeg vooruit gaat, en hij meent le bemerken, dat de ge neesheer, dio zijn buurman behandelt, roya ler is in 't voorschrijven van wijn. bouillon, eieren, kortom van de „versterkende midde len", waar de zieke uit 't volk bij zweert, dan staat het al spoedig bij hem vast, dat hij niet beter wordt, omdat hij. niet genoeg wordt versterkt. De dokter van zijn buurman moest hem behandelon. Deze zal wel bijna altijd voor de eer bedankenzijn eerste geneesheer zal er zieh wel niet toe laten vinden, om nu „faute de mieux" weer met do behandeling belast te wordenwie moet hem dan nu be handelen? Do geneesheer-directeur optreden als noodhulp of moet de patiënt dan 't Zie kenhuis maar verlaten Ook hieromtrent is in cle verordening niets bepaald. Al het bovenstaande heeft bij ons de over tuiging gevestigd, dat liet wel zeer schoon klinkt, dat men alle zieken, ook die op de al gemeene zalen, de vrijheid' moet laten zich Ter toelichting van de 3e alinea diene, dat aan den 2en ondergeteekende, toen hij als tijdelijk heelmeester optrad (na ecu tussclieu Burgemeester en Wethouders en Burgerlijk Armbestuur gevoerde correspondentie), vrij heid is gegeven, de behandeling van chirur gische patiënten over te laten aan andere eiieesheereii, zoo zij dit wenschtcn; maar onder ziju verantwoordelijkheid. Eenige mu ien hebben dan ook andere geneeskundigen inn patiënten in 't Ziekenhuis geopereerd in do practijk heeft dit hoegenaamd geen be zwaren opgeleverd. De verdere behandeling is in die gevallen geschied door den heel meester. Door do opname van al. 3 wordt tevens voldaan aan liet verlangen van do afd. Schie dam en O. der Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, uitgedrukt in liaar laatstje; schrijven van 9 November 1898. Wanneer Uw vergadering er toe mocht be sluiten, art. 24 in dezen zin te wijzigen, dan zal de verordening uitvoerbaar zijn. Blijft het artikel zooals 't in de laatste vergadering is vastgesteld, clan is de vei ordening in lioo- go mate stoiend voor den dienst en uadeölig voor de patiënten, van een medisch stand punt derhalve onuitvoerbaar. Ouder onze bijzondere hoogachting, hublk-n wij de eer te zijn. Van Uw vergad. do onderd. Dien., Dr. NOLET, Geneesh.-Direct. v, h. Slads-Ziekenli. N. F. ELZEVIER DOM, Tijdel. hoclm. van do armen en het Stads-Ziekenhuis. Schiedam, 25 Mei 1899. Ter weerlegging van de in bovenstaand adres genoemde bezwaren is mede hot vol gende ad re» aan de leden van den gemeente raad gezonden Aan den Gemeenteraad van Schiedam. De ondergeteekenden, gezien liet adres van 5 Mei van de heeren dr. Nolet on N. F. Elzevier Dom, hebben de eer 't volgende on der Uwe aandacht te 'brengen. Het cardinal© bezwaar der adressanten is 't feit, dat de 3e klasse patiënten liggen op do algemeene zalen. Zij erkennen de juist iieid van 't grondprincipe der voorgestelde regeling, nl. dat ieder patiënt zijn eigen me dicus kiezen moge, doch op grond van prac- tische bezwaren, deizen zij voor de toepassing daarvan terug. Immers de door adressanten voorgestelde bepaling is „geheel in overeen stemming met den toestand, zooals deze voor heen was", d'. w. z. de interne patiënten blij ven allen overgelaten aan den geneesheer-di recteur en de chirurgische mogen alleen in bijzondere gevallen door den niet aan Ziekenhuis verbonden medicus worden bi liandeld. Dit laatste was ten tijde van den lieer Rutschy ook 't geval; deze stond, „wan neer het hem lustte", somtijds een dergelijke gunst toe. Wat door adressanten wordt aangevoerd als beswaren tot het toelaten der verschillen de medici op de algemeene zalen schijnt voor leekon zeer gewichtig, doch is in onze oogen niets dan effectbejag. Eer. dergelijke kwalifi catie toch komt toe aan de woorden „queue maken", „den -geheelen morgen aanhoudend heen- en weer geloop en gepraat", „de voort durende spanning bij de patiënten, iederen keer dot de deur opengaat of 't 'hun dokter is, die binnen zal komen'. Dat er verpleeg sters te kort zullen komen, als twee patiën ten tegelijk verbonden worden, is ons niet ■duidelijk. Waar zooveel medici aanwezig zijn, zullen deze toch ook wel een handje helpen. Naïef dunkt ons de vraag, „hoe de verpleeg ster» de voorschriften der 7 verschillende me dici moeten onthouden". Primo is een kleine aanteekening voldoende en secundo: wat is er voor verschil of van 7 patiënten door medici of door één man de voorschriften meegedeeld worden „De behandelende geneesheer is verplicht in alle» te handelen in overleg met den n cesheer-dii ecteur" en wauneer zij't niet eens zijn, wat dan? vragen adressanten. Ons ant woord luidt kortongetwijfeld moet dan de behandelende medicus den toon aangeven, want deze blijft tegenover den patient en diens familie de verantwoordelijke persoon Bovendien het ligt voor de hand, dat de me dicus, die den patiënt reeds kende vóór zijn uitrede in 't ziekenhuis, dezen beter kan be- oordeelen dan de geneesheer-directeur of heelmeester, die hem voor 't eerst ziet. De j'iisthoid van dit laatste is juist in den nller- 1 natst en tijd gebleken. De patiënten zullen inderdaad zooals adressanten meenen, in den regel hun eigen doktor kiezen Adressanten schijnen te ge- loovcn, dat zij zulks doen, omdat ,,'t niet vleiend zijn zou voor dien dokter", zoo zij een ander kozen alsof zij óók niet weten, dat de patiënten dit juist als conditie stel len, waarop zij zich in 't Ziekenhuis doen op nemen. Het gewone gezegde luidt: „Ja maar, dokter, als ik in 't ziekenhuis kom, blijft u toch mijn dokter; anders ga ik er niet heen." „De in 't ziekenhuis opgenomen patiënt kan zich laten behandelen door wieu hij wil, heeft dus ook 't recht van geneesheer te ver anderen." Alweer effectbejag, want lo. is zoo iets in theorie denkbaar, maar pnactisch zeer onwaarschijnlijk, en 2o. leert de medische gedragsleer dergelijke moeilijkheden, die ill gewone, n i e t-ziekenhuispraktijk evengoed voorkomen, gemakkelijk overwinnen. De ondergeteekenden meenen met hoven- staande er op gewezen te hebben, dat de be zwaren van adressanten van weinig bcteeke- m» zijn, die met een beetje goeden wil van de zijde der medici gemakkelijk uit den weg te ruimen zijn, en dat zij geen reden mogen zijn om den ouden toestand, waarbij voor in terne patiënten geheel, voor chirurgische patiënten nagenoeg geheel de behan deling aan de aan het ziekenhuis verbonden medici wordt opgedragen, tc bestendigen. Zij blijven daarom met den meesten ernst aan dringen op handhaving van liet reeds aan- inomen principe„liet ziekenhuis voor 11 e ingezetenen". Met bijzondere hoogachting noemen zij zich Uw onderdanige dienaren W. VAN DER SMAN. Dr. B. DE BRUIJN. Dr. J- ENDTZ. Dr. D. N. JANSSEN. D. RIS Jz. »ui Onze graanhandel. Door een aantal em poraties en particulieren, lang hebtnmle bij een opgewekt Imruiels- ieven hier ter stede is het volgende adres verzonden Jan de Vcreeniging van Graanhandelaren. Mijne Heeren, De ondeigeleakenden, allen personen, die leven mouten in dienst van den Giaanban lel, vernomen hebbende, dat op eene vergadei ing Uwer iereeniging een viaag zul behandeld worden nederkoniende of vaile granen voor Schiedam bestemd hier of wel te Rotterdam te ehaitei'en", komen U beleefd doch drin gend verzoeken liet mogelijke te doen, opdat liet graan direct uit zee hier woide nange- voer De ondeigeleekenden hopen, dal het U als tien moet verwonderen, hoe zulk een vraag eigenlijk nog een vraag kan zijn want zonder te willen vervallen in een hatelijke verhou ding tegenover vieemden, zal het toch in de eeiste plaats plicht z'.Ti dat ieder doet wat hij kan om de toestanden zoodanig te leiden, dat weiklieden die de handel ten slotte toch ook noodig heeft, althans leven kurtnei. liet is ti eni ig genoeg, dat zoo weinig handel te Schiedam nog besuiat, maar indien nog maar alles wat hier verbruikt wordt, bier lirect werd aangevoerd, hebben niet alleen de personen die »vnn", ja, maar ook die voor den handel leven, bun brood, maar wordt bovendien ook d>' geheele gemeente gebaat, met liet geld, dat in het andeie geval aan de gemeente onttrokken wordt. Door de weiklieden is voor twee jaren een dergelijk verzoek gericht tot Uwe ven,eniging en tot de Kamer van Koophandeltoen is daarop door Uwe vereeniging 'geantwoord, dat het niet alleen mogelijk zou zijn aan dezen vvensch te voldoen bij medewerking van alle groote verbruikers. Thans echter heeft het den schijn de mogelijkheid althans nader is gekomen om het beoogde doel te bereiken mogen wij U dus beleefdelijk verzoeken, liet ditmaal bij geen welwillende woorden te laten, maar alle pogingen in het werk te stellen ter be reiking van het beoogde doel, want werkelijk de toestand heeft zoo dringend vei betering noodig, waar degelijke werklieden gebrek 'hebben. 't W Weer heeft Schiedam een zijnor in wijden kring geachte burgers verloren. Hedennacht is notaris H. W. M. Roelants op bijna 66- jarigen leeftijd na langdurige ongesteldheid overleden. Na zijn opleiding te hebben genoten op het Kantoor van wijlen mi'. K. A. Poortman, werd de heer Roelants 6 Maart 1871 tot no taris alhier benoemd. In die qualitdt leerden vele stadgenooten den overledene achten, die zich bovendien in menigen anderen werkkring nuttig maakte. "Vooral het depar tement van het „Nut" weet daarvan te ge tuigen. De heer Roelants was penningmees ter van het departement, bovendien commis saris der Spaarbank en lid der Commissie voor den cursius in handenarbeid. Aan de Ned. Herv. Gemeente alhier wijdde de ov"- ledene jaren lang als diaken en later als •kerkmeester zijn goede diensten. Een reeks van jaren was hij ook luitenant-kwartier meester der d.d. Schutterij. Tot teeraar in de Engelsche taal aan het Gymnasium te Groningen weid rnet 24 stemmen benoemd de lieer R. de Boer, leer- aar aan 't gymnasium en de EL B. S. alhier. Wij vernemen met leedwezen, dat de wel- eervv. pater A. L. 11. Perquin tot kapelaan der nieuwe keik 0. L. Vtouw van «jen 11. Rozenkrans aan den Provenierssinge! te Rot terdam, benoemd, Dinsdag aanstaande on/e gemeente gaat verlaten. Ook onder de parochianen der Singelkerk die den vertrekkenden geestelijke in zijn veel- jarig verblijf alhier als een volijverig ziel zorger leerden kennen, z.al dit beticht zeker met leedwezen worden vernomen. Tot kapelaan der Rozenkranskei k alhier is door Z. D. Hvv. den bisschop van Haarlem benoemd de weleei w. pater Van Hasselt, thans kapelaan te Leeuwarden. (»N. S. Ct.") Mej. W. Tengeler, leerling der 10e klasse van de Meisjesschool voor in. u. 1. o. alhier i» geslaagd voor klerk bij de posterijen en telegrafie. Door de vrouw van W. Woudenberg, wo nende in de Dirkje Meesterstraat, is bij do politie aangifte gedaan dat zij uit haan se cretaire een bedrag van f 6 vermist. Vermoe delijk zou die diefstal hebben plaats geluid, terwijl zij gisteravond even was uitgegaan en niemand in de woning achterbleef. Hedenmorgen te ongeveer 9 urn- is het paard van den sleeporswagen van den expe diteur Engering aan de Nieuwe Ha-ven, waar het een cogenblik onbeheerd was gelaten, op hol gegaan. Een eindje verder is het echter weer gegrepen door Theod. de Jager, zonder dat het dier nog schade had aangericht. Een paard van den vrachtrijder Detemian geraakte hedenmorgen te 5 uur. waarschijn lijk doordien hut schrikte, in het Spuikanaal. Gelukkig kon het weer spoedig op het droge geholpen vvordeu. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht i 20 Mui. Notaris: II. B, E Bi.aissi:. Ken welingelicht, hecht en steil* winkel en woonhuis in"t open plants, guuslig ge- ugen, IJuugsLiant 134, giooi 89 ce.-i, iu -eilmg I <41190, dimivour vei kocht. B U li G E R L IJ K E STAN I'. (Heitoren s 26 Mei. Geertje, dochter van A. W. van den Berg en A. M. Frudiger, Nieuwe Haven. Adiiana Elisabeth, dochter van de Ronde en M. van der Most. Singel. Ro- sina Clasina, dochter van W. Rodenbeig en A. van der Vlies, Broersveld. Fredenk Pie ter, zoon van P. W, L. Numari en E. C. A. de Boer, Noordvest. 27 Mei. Wdhelcnina, dochter van C. U. Helleman en .1. de Regt, Noorderlaan. Overleden 26 Mei. Ntcolnas van der Sluis, oud CO jaar en 10 maanden, Broersveld. Fiau- ei.-cus Wilhelmus Scheflers, oud 52 jaar en 2 maanden, Brcedslrant, 27 Mei. Johanna Nielis, oud 93 jaar en 6 maanden, weduwe van Hs. Ws. Collignon, Korte Achterweg. 28 Mei. Pinter van Beekum, oud 81 jaar, Hoogstraat. Cornelis Koot, oud 70 j-uir en 9 maande! Lange Achterweg. 29 Mei. Cornelia de Veld, oud 72 jaar, echtgenoot» van Z van der Poel, Kortland- straat. Benoemd tol ouderwijzer aan de Chr. school alhier, de liter B. Niemantsvmhiet, Tot beambte belast met het innen van liet kadegekt is benoemd P. Droppen Az, van B U R G E RL IJ K E ST A N D. Ccburcn 27 Mei. Coinelis Jacobus, zoon van D. der Vlis en M. Schenk, Uoofdlaan. 28 Mei. Pieter, zoon van J. Kal en J. van Baarle, Spoorsingel. Joosje, dochter van L. Koornneet e» A. Grammans, Hoflaan. Men raeldt ons uit 's-Gravenhage De kunst-tentoonstelling van „Pulchri Studio", welke hedenmiddag in het gebouw aan de Prinsegracht geopend is, is wel ge schikt om bij gelegenheid van de Vredescon ferentie aan de buitenlandsclie gedelegeer den te toonen du hoogte waartoe do Holland- sche schilderschool in de laatstverloopen kwarteeuw is gestegen. De expositie bevat uitsluitend kunstwerken van Nederlandsehe meesters en zooveel mogelijk van hun beste vv erken. De commissie, die zich met de verzameling heeft bezig gehouden, bestaat uit de heeren II. W. Mesdag, Taco Mesdag, Fl. Arntrenius en L. "VV. van Soest. In zijn woord tot opening van de tentoon stelling deed1 de voorzitter, de heer H. VV - Mesdag, vooral uitkomen de groote zeld zaamheid van zoovele kostbare doeken uit particuliere kabinetten. De opening werd bijgewoond door gedele geerden ter Vredesconferentie en autoritei ten. De tentoonstelling blijft de maand! Juni geopend. "De moord te Bancel, Van betrouwbare zijde deelt men ons mede, dat Antoon Kiaaijenbiïnk, sedert 19 Januari 1.1. te 's-Gravenhagein preventieve hechtenis verdacht van medeplichtigheid aan de dub belen moord te Bei kei op den rentenier Maciiiel Ripping en diens huishoudster Ger- ritje Vrielirik, Vrijdagmiddag te-5 uur dooi den rechter van instructie te '-Gravenhage in vrijheid is gesteld, daar er geeneteimen waren zijne preventieve hechtenis te besten digen. Hij heeft "zich begeven naar zijne echtelijke woning in de Haarlemmerstraat te Jf V 'tmi

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2