Woensdag 31 Mei 1899. No. 9946. GpaÈn en Hooien Boriersiool n Ou Jeriijar of Oiüenr ijzeres. De familie Hiibers. 53s" Jaargang. Kennisgeving. P O L X T I E. tijdelijk Agent van Politie, BUITENLAND. CtllEDJ MJiCHE CHURAllir Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalV oor Schiedam en Vlaardingen 11. 1.20. Franco per post 1- 1-65. Prijs per weekVoor Schiedamen Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 68. «-•5MB Prijs der Advertentiën: van 17 regels 90 cents; iedere regel meer 12',3 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Iutcrc. Telefoon Xo. 123. BuBGESincsTcn en wethouders tan Schiedam brengen tor kennis van de ingezetenen, dal het kohier no. 5 der plaatselijke directe belas ting naar bet inkomen, dienstjaar i 898,99, den I6den Mei 1899, door den gemeenteraad vast gesteld en den 23sten Mei daaraanvolgende door heeren gedeputeerde staten dezer provincie goed gekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift gedu rende vijf maanden, te rekenen van heden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 30sten Mei 18U9. 'Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VKRNÈDE. tc Schiedam, Met 4 September a.s. vaceert de betrekking van LEEKAAB. in de Engelsche taal aan het Gymnasium en van EEEKAAK inde Hnoélsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool der gemeente Schiedam. Jaarwedde f'1900, benevens f '100 voor den graad van Dr. verkregen aan een Ned. Rijks of Gem. Universiteit en f 100 voor ieder wekel. lesuur boven het getal van 24. De jaarwedde kan wegens 3 en 10-jarigen diensttijd bij het H. en M. Onderwijs ver hoogd worden met 5 en 10%. Sollicitatiën voor of op 12 Juni a.s. franco te zenden aan den Burgemeester. Aan de 1ste Openbare Kostelooze School te Schiedam, (hoofd de heer C. Kerdel), wordt gevraagd Jaarwedde 56t> benevens J ÏOO voor hoofdakte, SÓ voor akte handteekenen en f 50 voor akte handwerken, wanneer in dat vak onderwijs wordt gegeven. Bovendien kan de jaarwedde wegens dienst tijd 4 maal (om de 2 jaar) telkens met/SO worden verhoogd. Solheitatiestukken franco in te zenden aan den Burgemeester vóór IS Juni a.s. Sollicitanten naar de betrekking van belast met het toezicht aan de openbare zwemplaats, worden verzocht zich aan te melden bij den Commissaris van Politie. Alleen zij komen in aanmerking die goed hunnen zwemmen en duiken. Weekloon in de mtanden Juni, Juli en Augustus lO.en in September DOOR E. VELY. 28) „Ik mag bet graag als bet zoo druk toe gaat," merkt zij op, en zij denkt aan de stem ming in de groote bierhuizen. „Ik ben hier in lang niet geweest," zegt Anton Hiibers „vroeger kwam ik hier vaak van Hil bersliausen, maar nu 'igt het niet bepaald op mijn weg." De jonge man' heeft iets gejaagds dezen avond'; soms schijnt hij buitengewoon vroo- jk, dan weer verzinkt bij in diep gepeins. Op oen paar vragen van Hiibers heeft hij vergeten te antwoorden. „U is vanavond een vreemde kompaan, merkt deze eindelijk op. ,,U doet alsof u, de hemel weet wat, in die gedachten komt „Dat dóet het ook. Ik he!b zorgen en noe ik die kwijt raak daar moet je je hoofd over breken, ziet u." „Wel ja u, de zoop<|fan den ouden Loh mann/ spot Hiibers./! „Juist daarom.'' - k~r Als Anton Hillx/,. ./ét op hen let of al thans doet of hij niks bemerkt, spreekt, het jonge paartje elkaar met heb vertrouwelijke jij on jon aan. „Ik zeg je toch ik heb er geen flauw hegrip van, waar die brief waarvan je spreekt, terecht is gekomen," fluistert Lau rette driftig. „Wat stond er dan in?" „Gewichtige dingen, kindje. Vóór alles de vraag of je moed hebt." Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 30 Mei '99. De voorspelling der pFigaro", dat het rustig zal blijven te Parijs gedurende deze proces- week is, wat gisteren betreft, bewaarheid. Het was volmaakt kalm en ordelijk. Om lialftwaaif begon de zitting van het Hof van Assisen, waarvoor Déroulède terechtstaat; om twaalf uur die van de vereenigde Kamers van het Hof van Cassatie ter behandeling zaak-DreyfusWij zullen eerst in deze, straks in gene zaal van liet Paleis van Justitie een korten blik slaan. 't Was vol in de audienlie-zaal van het Hof van Cassatie. Onder het publiek merkte men op mr. Deinange, Dreyfus' verdediger in 1894, Trarieux, Jauras, e.a. Onmiddellijk weid 'net woord gegeven aan den rapporteur Baüot-Beaupré, en de lezing van het eerste deel van zijn rapport nam verder de zitting in beslag. Om een kort overzicht van datrappoitte geven, kunnen wij volstaan met het volgende. Achtereenvolgens worden in het rapport vermeld het borderel, de gunstige aanteeke- ningen over Dreyfus gedurende zijn verblijf aan de krijgsschool en bij den genei alen stal, de tegenstrijdige rapporten der experts, de onschuld-betuigingen van Dreyfus, diens ver- hooren door Du Paty de Clam eu het dictee op het ministerie. In zijn geheel lasBallot-Beaupié het rapport van d'Oirnescheville voor den krijgsraad in 1894 voor, waartegenover Dieyfus zijn on schuld staande hield. Baüot-Beaupró consta teert dat dit rapport met het borderel een einstige factor van Dreyfus' schuldig-verkla ring was. De rapporteur herinnert aan een gesprek van Ileury met Dreyfus, toen deze naar de gevangenis werd overgebracht. Dreyfus ver zekerde toen heel wat stukken tot zijn be schikking te hebben genad, maar bij bad er nooit een van aan een ander verschaft. Vervolgens betoogt Ballot-Beaupró de vraag van vernietiging eu herziening van het ge wijsde. De eerste is mogelijk indien het von nis in strijd met de wet is gewezende laatste veronderstelt een gerechtelijke dwa ling. De eerste is niet aan de orde, omdat alleen de minister van justitie die kan aan vragen; rest dus aan het Hof te beslissen of het verzoek om herziening naar den vorm en naar hel wezen der zaak ontvankelijk is. De rapporteur bespreekt dan de voor de revisie aangevoerde nieuwe teiten het valsche stuk-üenry en de tegenspraak der experts; vervolgens het later door mr. Mornard in zijn conclusies van 28 October 1.1. aange brachte; de begane onwettigheid door Drey fus op geheime stukken te veroordeelen eindelijk de door Mornard in zijn memorie aangevoerdede valsche verklaringen, door Henry eu Du Paty de Clarn in '94 afgelegd die, ai zijn zij niet wegens valsche getuigenis vervolgd, blijken uit hun bekentenissen of door mondeling en schriftelijk bewijs. Deze memorie, het geheele verloop der zaak volgende, constateert dat de rnaterieele en moreele elementen van bewijs in 1894 (het borderel en het onderzoek) niet Dreyfus aanwijzen, maar Esterlmzy. Nog bespreekt „Ik?" Zij richt zich op en werpt het don kere kopje in. den nek. - „Kijk me dat eens aan Ik!" „St!" „Ben jo niet bang voor de zee en een vreemd land „Ik zou wel de geheele wereld willen zien," fluistert zij met een lichte beweging der ar men, als voelt zij vleugels. Anton Hiibers ontdekt dichtbij een be kende uit zijn woonplaats; 'hij staat op en gaat naar hem toe en men hoort hier zijn luid klinkende stern. „Natuurlijk; hier bij Dressel moet men elkaar vinden." Willy Lohmann brengt zijn lioofd dichter naar haar toe en ziet het jonge meisje onder zoekend in de oogen en grijpt de kleine hand die op den rand der tafel steunt. „Laurette, als je dat ernst is! Ik wil nog dezen nacht wegik moet. Ik ga naar Enge land." „Zoo!" Zij kijkt hem bewonderend aan; al wat hij doet en zegt, vindt zij goed. „Ik ga daar zingen; ik ga me daar een toekomst veroveren. Wil je mee?" Zij zet groote oogen op; haar adem stokt. „Als mijn leerling als mijn kleine, lie ve Laurette die mij troost mijn vader heeft namelijk zijn (hand geheel van me afge trokken. Om een paar ellendige schulden." Een glimp van toom glijdt over haarbruin getint gelaat. „Heeft hij dat kunnen doen Maar dat is gemeen heel, heel gemeen!" roept het meisje verontwaardigd uit. „En de ande ren?" vraagt zij. „Mijn moeder heeft er verdriet over, maar kan er niets aan doen en mijn deugdza.- de memorie de zgn. bekentenis van Dreyfus. Baljol-Beaupró verklaart nog met groote omzichtigheid de feiten te zullen nagaan, die betrekking hebben op het spetit bleu", maar niet te mogen vergeten dat Ilenry dood is, dat Du Paty de Clam het voorwerp is van ernstige beschuldigingen (Dit wekte sensatie in de zaal. R e d.) en dat Picquart voor een anderen rechter moet verschijnen. De rapporteur achtte cassatie van het von nis van '94 alleen mogelijk met verwijzing van den veroordeelden voor een anderen rechter aangezien Dreyfus in leven is. Die rechter zal dan te beslissen hebben of Drey fus dan wel een ander schuldig is aan de ten laste gelegde feiten, Vandaag zet Ballot-Beaupié de lezing van zijn rapport voort. Ordelijk ging gisteren het publiek heen, toen de zitting om 0 uur gesloten werd. In de zaal, waar de Assisen zitting hielden, ging 't iniusschen niet zoo eentonig toe. Daar werden door het publiek vrij sterke teekenen van goed- en afkeuring gegevennatuurlijk meestal de eersten waar het de beklaagden, Déroulède en Habert gold. Want onder de toehoorders werd de fine fleur der nationa listen opgeineikt: Gyp en Coppée, Rocliefort, kolonel Mouteil, Quesnay de Beaurepaire, Paul Bourget, de schilder Detaille, e. t. q. Déroulède en Hubert werden bij hun binnen treden toegejuicht; de jury werd begroet met gefluister: »Een jury dio vrijspreekt". Als beroep gaf Déroulède opVertegen woordiger des volks voor liet departement der Charente. Daarna werd de akte van beschuldiging voorgelezen; de aanklacht luidt: aansporing tot een aanslag op den staat en poging om door woorden soldaten van hun militairen plicht af te brengen en te verleiden tot on gehoorzaamheid. De woorden die Déroulède tot Roget zou hebben gesproken, wordeD aldus aangegevenuNaar het Elysée, gene raalvolg mij, generaal volg ons naar de place de la Bastillenaar het Stadhuis, naar het Elysée. Vrienden wachten ons. Het zal een militaire 4de September worden zonder hloedvergieten. Ik smeek u, generaal, red Frankrijk." Roget zou zijn troepen den weg naar de kazerne hebben gewezen en Dérou lède hebben toegevoegd sik doe alleen wat i k willaat mij met rust." Daarop werd het woord gegeven aan de beklaagden. Déroulède verklaarde dat hij Frankrijk had willen redden, geholpen door liet leger. Hij vergeleek Dupuy met den kikvorsch uit de fabel. Hij sten-.de too, een brigade naar liet. Elysée te hebben willen meeslepen, ten einde de parlementaire Republiek omver te werpen, en hij vertelde zijn relaties met Gam- betta. Vervolgens sprak hij over de ongeoor loofde handelingen der parlementariërs en der Joden, over de Panama-zaak, de zaak- Dreyfus, geheel den financieelen warboel die oen reactie van het volk uitlokte; hij criti- seerde de opdrijving der bcgrooting en hield een lofrede op de ontdekkingsreizigers. Hij verklaarde dat zijn daad. rijpelijk overwogen was gelijk hij ook het Boulangisme in. het leven riep om Frankrijk te redden. Déroulède viel heftig de diplomatie aan en begon daarna te spreken over president me broer, nu die vaart er goed bij door mijn vaders partij te kiezen." „Dat is gemeen!" Herhaalt Laurette nog eens met volle overtuiging. „Als jij nn niet den moed hebt, kijk, dan moet ik heel alleen en om je op een en ander voor te bereiden, had ik je geschre ven." Zij drukt zijn rechterhand met haar beide handen. „Ik wil! Ik behoef het niemand te vra gen „LauretteGoed kin d Zij veegt haar voorhoofd af. „Maar waarom moet het zoo gauw ge beuren „Vandaag ha-d ik overal nog crediet op den nam van mijn vader. Maar morgen kan en zal hij er wel een stokje voor steken weet je. Nu maar moed, kind."- Zij knikt, drinkt, glimlacht en dan houdt zij plotseling haar vinger tegen haar lippen. „Maar oom!" En als een kind op de schoolbank zegt zij op pruilenden toon „Die wil er niet van hooren daarvan niet." „Die moeilijkheid is niet zoo erg groot," lacht Willy. „En nu heel gewoon doen, mijn kind', mijn kleine Laurette; heel ge woon." Zij lacht gedempt; het klinkt als het kir ren eener duif. Anton Hiibers lcomt terug; er lig/ een tevreden uitdriddring op zijn gelaat. Hij beeft den dikken Hegewald von Bamekow, die hom vroeger allerlei raadgevingen wilde geven, geweldig geïmponeerd. „Nu, als men bij Dressel zit, dan moet het iemand wel goed gaan," luidde .diens verbaasde groet. Loubet, wat aanleiding gaf tot heftige inci denten. Déroulède zeido dat hij Loubet van liet Elysée wilde verjagen, waai" hij gekomen is door zijn middelmatigheid. Nu kwam de advocaat-generaal tusschen- beide, maar het publiek juichte Déroulède toe, waarop de voorzitter dreigde, de zaal te doen ontruimen. Déroulède nep hierop uit dat hij geen spijt gevoelde; hij Oiad van Lou bet nog niet zooveel beleed igends gezegd als hij wel gevoelde. Nadat Déroulèdo's advocaat zijn veront schuldigingen had aangeboden, werd het in cident gesloten verklaard. Na een pauze (waarvan Quesnav do Beamepairo gebruik maakte om handteoke- ningen te winnen op een petitie tegen de be- leedigers van het leger) legde Marcel Ha- bert, de tweede beklaagde, een verklaring af ongeveer gelijk aan die van Déroulède. De voorzitter, zich tob Déroulède richten de, herinnerd© er nu aan, dat deze zich toe vallig, niet met opzet bij Roget bevond. Déroulède antwoordde hierop, dat hij op een generaal wachtte, wolleen ook, eu merkte op da.t men het land zoowel naar binnen als naar buiten moet verdedigen, wanneer liet bedreigd wordt. Hij had gemeend Van een revolutionnaire beweging gebruik te moeten maken om liet verkeerde regeoringsstelsel te veranderen, daar Frankrijk het niet kan doen door liet algemeen stemrecht. Hij ver klaarde allo punten van beschuldiging te be kennen behalve dit dat hij getracht zou heb ben de soldaten zonder hiui aanvoerders me de to sleepen. „Ik wilde een generaal aan hun hoofd, ik heb een brigade-generaal ge vonden, maar ik had liever een divisie-gene raal gehad," riep hij uit. Overigens bleef Déroulède er bij, met voorbedachten rade te hebben gehandeld. Daarop werd generaal Roget als getiüge gehoord. Deze wilde blijkbaar de beklaag den ontlasten. De Déroulède te laste gelegde woorden had hij niet verstaan. „U begrijpt, mijnheer do president," al dus Roget, „dat men gezeten op een paard da.t steigert en achteruit dringt, wanneer men afgevaardigden des volks ziet gestieu- leeren om wie weet wat van u te verlangen, wanneer men er op uit is maatregelen van geweld te beletten, dat men dan wel indruk ken krijgt, maar geen bepaalde herinnering.'' En aan het slot zijner verklaring, zei Ro get met verheffing van stem „Voor zoover ik weet, is van de heeren Déroulède eu Habert geen aanhitsing uitge gaan tol de menigte. Zij hebben hardop hun ideeën uitgesproken tegenover de officieren, niet tegenover de soldaten. Tegenover mij, ja, tegenover mij hebben zij na hun arresta tie onwettige dingen gezegd, maar niet te gen don troep." Rogot's verklaring werd met toejuichin gen begroet. Na hem getuigden in gelijken geest gene raal Florentin, de ordonnans-officier Al ami ce, kolonel Gauchotte en een stuk of wat sol daten. Jacquet, van de „Ga-uloLs" had even min Déroulède do troepen tot ongehoorzaam heid hooren aanzetten, maar gaf toe hem den vorigen dag op een vergadering een „groote gebeurtenis" te liehben hooren aankondigen, waarbij de patriotten een verfoeide regeering .raden te bestrijden hebben. De advocaat Ornebastel haalde' Loubet er „Of het 1 Ik wou niet op het land blijven verzuren." Men zit te praten; het uitgaan der schouwburgen voert nog meer beoezkers aan; nu en dan dringt van uabiuige tafel tjes een oordeel oyer een. stuk of over een ac teur tot hen door. ,,Ik voel," zegt Laurette en zij heft haar glas op om met haar beide begeleiders te klinken, „ik voel dat ik ook nog eens een be roemde kunstenares zal worden." „Zoo'n gansje nit Steinhausen 1" roept Hiibers uit. „Kijk me dat eens aan." „U is het moedigste meisje ter wereld," verzekert "Willy 1 met een beteekenisvolkn blik. Ook de advocaat Lohmann bezoekt op de zen avond restaurant Dressel, maar na een vluchtigen blik door het lokaal neemt hij in de eerste af deeling plaats niet opgemerkt door het drietal, maar toch zoo dat hij het groepje kan gadeslaan. Hij laat zich db kran ten geven en schijnt daarin al spoedig zóó verdiept te zijn, dat kennissen die langs hem heen gaan, hem niet groeten en niet wagen te storen. Soms haalt hij zijn horloge uit zijn zak en schijnt bij zich zelf tijdfberekeningen te maken. Laurette heeft kleine broodpilletjes ge draaid, die zij door elkaar laat rollenij schuift een eind weg van haar oom, die de „Fliegende Blatter" leest en iederen mop „kapitaal" vindt, en fluistert, terwijl zij weer haar pilletjes door elkaar schuift: „Maar ik ben in 't geheel niet geprepareerd mijn goed1" „We koopen alles." Zij ziet hem eenigszins angstig aan het spijt haar van al wat zij pas heeft gekregen. weer bij. Diens schandelijke verkiezing had de verontwaardiging der bevolking opgewekt. De deken der advocaten, mr. Fa.llatus, kwam op verzoek van den voorzitter tusschenbeide. Bij het verlaten der gerechtzaal om zes uur was het een beetje rumoerig en werd er even gevochten. Ook werd er gesclireeuwd „Leve Déroulède' Love Copped Weg met de verraders en de jd-tl 1" Gemengde Nesledecllngeii. Gisteravond' heeft te Brussel een rumoeri ge manifestatie plaats gehad ten gunste van het algemeen kiesrecht en du evenredige vei- tegenwoordiging door de soeialistisdhe en li berale groepen. Er werden heftige anti-re- geeringsgezmde redevoeringen gdhouden; abbé Daens werd levendig toegejuicht. De politie was gedwongen aanhoudend charges te maken; drie afgevaardigden werden ina.r- resl genomen. Do menigte trachtte de lokalen van een clerical© dagblad te vernielen, wat de politie echter wist te beletten. Te middernacht was de rust weergekeerd. Een telegram uit Washington zegt, dat de Bolgicho ïegeering het verbod van invoer van Amcrikaanseh vee heeft opgeheven. Generaal Galliéni, gouverneur-generaal van Madagascar is op voorstel van don mi nister van marine bevorderd tot divisie-ge neraal. De promotie is bij keuzo gebeurd. Ter gelegenheid van de verkiezing van den republikein Pasqual tegenover den retvolu- tionnairen socialist Moreb in het arrondis sement Avesnes in Frankrijk 'hebben daar rolletjes plaats gehad. Do socialisten wilden oen rood vaandel ontplooien, maar de politie verhinderde dit. Er ontstond een hevig go- vecht, waarbij vele deelnemers verwond wer den, o. a. een paar agenten van politie. Deze krijgen nu van Dupuy do zilveren medaille. Met groote plechtiglieid is gisteren het stoffelijk overschot van Emilio Castelar in Madrid begraven. Dames bestrooiden de lijk kist met bloemen. Al wat groot is in Spanje droeg een shp van het lijkkleed. Naar uit Rome aan do „Koln. Zeit." ge meld wordt, is de regeeringscanididaat voor het presidentschap der Kamer de advocaat Luigi Chinaglia, afgc «aardigde van Montaig- nana. Hij behoort tot de rechterzijde. Het blijkt onjuist te zijn, dat graaf Thun en Kolomau Szell hun ontslag hebben ge vraagd aan Frans Joseph; meer waarschijn lijk is dat Goluchowsky zal aftredenzijn positie moet zwakjes zijn. De heer Szell moot verklaard hebben dat hij nimmer in zake het compromis ook maar liet minste zou toege ven. De Engclsche ribualisten en anti-ritualis- ten hebben gisteren in Lenden in de Belfast- street een beetje met wandelstokken gevoch ten en elkaar met steenen gegooidin een an dere wijk van Londen hébben Protestanten een Katholieke processie aangevallen al thans dat lezen wij in de „Indépendance". De katholieken verdedigden zich. met kracht. Het is ons niet duidelijk of deze heme ritualistisch of anti-ritualistisch is. „Nu?" zegt Willy. Zij lacht alweer. „Kijk dien man daar ginds eens met zijn zwarten baard. Goed om kleine kinderen bang te maken." Antor Hiibers schenkt het laatste uit zijn flesoh inWilly Lohmann haait zijn siga renkoker uit zijn zaJt, opent dien langzaam en zegt met een weemoedigen blik: „Leeg". Zulke sigaren als u rookt, .houd ik er niet op na," merkt Hiibers op. „En hier kan ik dat soort niet krijgen, en ik hen daar nu eenmaal aan gewoon zegt. de jonge man ontstemd „Daar ginds in de Friedrichstraat u kent mijn leve rancier wel Neen, het is me te ver en het gezelschap van juffrouw Laurette is me te lief." Er ^ontstaat een korte stilte. Anton Hii bers kijkt naar de leege flesch; als Willy Lohmann zijn gewone sigaar heeft, dan schieten er zeker nog wel een paar glazen op over. Maar hij zegt niets; hij kucht alleen beteekenisvol. „Beste mijnheer Hiibers, u is immers ver leden met me mee geweest in den winkel Zou u..." En Willy haalt een biljet van 'hon derd mark te voorschijn. „Het is vlak bij." „Als 't niet anders kan. U wil me zeker wel een oogemblik weg hebben, hè, om eens ongestoord het hof te kunnen maken. Nu vooruit dan maarDat pleizier kan ik u wel doen maar, d© oude Hiibers kogelt zijn oogen goed open, jongeluidat weet je." Eu dan gaat hij weg. Aan de diohtsbijzijnde ta feltjes kan men z:jn „Ik beu met vijf minu ten weer terug," lïooren. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1