ZENUWPIJN. Staten-Generaal. STADSNIEUWS. TL AARDINGEN. Gemeenteraad. Ingezonden Mededeelingen. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. ning van 30.000 p. st. voor lord Kitchener goedgekeurd. Minister Balfour verdedigde het voorstel, dat door Campbell-Bannermann werd gesteund, ofschoon hij bleef betreuren dat het lijk van den Mahdi geschonden was. Het Huis nam het besluit met 393 tegen 51 stemmen. Zondagavond is de Sfax reeds van Mar tinique naar het Duivelseiland vertrokken. Kapitein Dreyfus is reeds ter beschikking der militaire autoriteiten gesteld. Tot Donderdagavond bljjft hij op lie Royale en gaat dan scheep op de S f a x. Beweerd wordt, ook door Esterhazy, dat Du Paty de Clam zijn papieren in veiligheid heeft gebracht bij zijn schoonvader, den hertog d'Ursel, te Brussel. Deze ontkende tegenover een verslaggever der j>Petit Bleu" dat hij of een zijner familieleden papieren van Du Paty bezit. Esterhazy beweert dat er een stuk bij is van generaal Gonse. waarin alle intriges ver meld staan waardoor Esterhazy ten opzichte van het borderel gedekt wordt. Volgens de s Rappel" heeft de ministerraad gisteren ook maatregelen tegen generaal Gonse overwogen. De »Ind. Beige" deelt mede dat, wanneer de Fransche regeering de onthullingen der nFigaro" over het onderzoek der strafkamer had willen beletten, daarmede terstond zou zijn voortgegaan in de »Ind. Beige", terwijl zich een tweede exemplaar van het dossier in Engeland bevond. De regeering wist dit en liet daarom de nFigaro" ongemoeid. De onduidelijkheid van het telegram uit Parijs in ons vorig nummer was ontstaan door verwarring van het wooid «tnrdii" met den gelijkluidenden naam van den voor zitter van de assisen. Deze en de afgezette advocaat-generaal Lombard worden vervolgd, omdat zij toegelaten hebben dat getuigen in het proces-DérouIède den president der Re publiek beleedigden. Marchand 'fs gistermorgen uit Parijs ver trokken. Max Régis is Zondagavond van Grenoble naar Algiers vertrokken. Zondag is te Parijs een standbeeld ont huld voor Charles Fournier, den vader van liet philosofisch anarchisme. De eenige aan hanger van het phalanstóre-stebel, die Four nier persoonlijk heeft gekend, Delbruck uit Bordeaux, leidde de plechtigheid. Een onderhoud van den Engelschen gezant te Madrid met den prewier Silvela wordt druk besproken. Volgens den een betrof het Gi braltar, volgens een ander de Spaansche gevan genen, op de Phihppijnen, volgens een derde het herstel der Spaansche financiën met hulp van Engeland. Silvela laat er zich niet over uit. De procureur-generaal te Madrid verklaart dat er reden is een onderzoek te bevelen naar de behandeling der gevangenen van Montjuich. Gestorven: Carvajal, oud-minister der Spaansche Republiek. De Engelsche regeering poogt de Porte gerust te stellen over de Fransch-Engelsclie overeenkomst betreffende Afrika. Op de pro testen der Porte dienaangaande heeft de En gelsche regeering geantwoord met de stellige verzekering dat Engeland alleen beoogde voor het vervolg dergelijke avontuurlijke ondernemingen als van Marchand in het achterland van Egypte onmogelijkte maken, maar dat de overeenkomst in den rechtstoe stand noch van Egypte noch van Tripolis ingrijpt. Integendeel heeft Engeland zich ver bonden in het achterland van Tripolis geen ondernemingen op touw te zetten, zoodat de Porte daarover alleen met Frankrijk te ma ken heeft. Een bericht uit Manilla meldt dat generaal Rios met de laatste Spaansche troepen Vrij dag j.l. Manilla heeft verlaten. De Anaerikaansche troepen onder generaal Hall hebben een licht échec geleden. President Kruger en sir Alfred Milner hebben gistermorgen weder geconfereerd. Te Londen blijven over de conleieutie ongunstige berichten loopen. De Peruaansche haven ïquitas is wegens oproerige bewegingen gesloten. Het is maar een locaal oproertje. TWEEDE KAMER Vergadering van Dinsdag G Juni. (jPer telegraaf.) Tegen morgen 11 uur zijn voor openbare behandeling aan de orde gesteld de wetsont werpen betrekkelijk 'lo. verbetering van het Noordzeekanaal2o. eene bijdrage voor aan leg van een kanaal uit den zijtak van het Oranjekanaal bij Odoorn3o. wijziging der militiewet (tegengaan plan-Coolen), en 4o. wijziging der inkwartieringswet. Daarna de interpellatie-Van der Velde, omtrent de opleiding van Oost-Indische admi nistratieve ambtenaren, en voorts eenige eon- clusién op adressen, o, a. op dat van de meelfabrikanten. De vergadering is gescheiden tot morgen, 11 uur. Havengeld. Het volgende adres is aan den gemeente- uiad verzonden: Aan den Baad der Gemeente Schiedam, Geven met versehuldigden eerbied te ken nen, A. Prins Co., cargadoors alhier, dat door den aanleg van de verschillende werken aan de rivier de Maas, buiten de Buitenhaven en de rivierboeien nog andere ligplaatsen voor zeeschepen zijn beschikbaar gekomen dat in art. 8 letter j. der verordening op het havengeld eenige gunstige bepalingen voorkomen aangaande binnenvaartuigen welke de Buitenhaven bezoeken; dat dus de vaartuigen in de Oosterhaven komende, geen deel hebben aan die vrijstel ling van havengeld en dat een zelfde be zwaar zich voordoet ten opzichte van schepen, welke hetzij langs de Maaskade ligplaats zouden erlangen, hetzij door de monding der Spuihaven zich naar particulier water zou den begeven; dat zij er verder op wjjzen, hoe volgens de letter van diezelfde alinea, binnenvaar tuigen liggende langs zeeschepen aan de rivierboeien gemeerd, alleen van de vrijstel ling zouden genieten, wanneer zij genood zaakt zijn in de haven te vluchten dat het hun voorkomt van groot belang voor den handel te zgn, te voren zuiver te kunnen bepalen, of havengeld al dan niet verschuldigd is. Redenen, waarom zij Uwen Raad verzoe ken aan de bepalingen van dit artikel de noodige uitbreidiug te willen geven, daarbg tevens in Uwe aandacht aanbevelende de wijziging van datzelfde artikel in hun adres van 23 Febr. j.l. nader uiteengezet. 't welk doende, enz. (w. g.) A. PRINS Sc Co. Schiedam, 3 Juni 1899. Bij de heden gehouden verkiezing voor oen lid van deu gemeenteraad (vacature- Nolet) zijn ingeleverd drie lijstenéén be vattende den naam van den heer M. L. Hcnnerlage Grete, en twee bevattende dien van den heer dr. D. N. Janssen. Hedenmiddag vergaderde ten Raadliuite de Commissie voor de tentoon stelling van gas- en waiterleidingaruiikelen in September hier ter stede te houden. Nai lezing en goedkeuring dier notulen der vorige vergadering werd door den voorzitter medegedeeld, dat de heer J. <T. G. Nolot als lid on vice-voorzitter der Commissie bedankt had; besloten weid. in diens plaats mr. W. H. Jansen, viee-voorzitter van de K. v. IC., uit te noodigen tot de Commissie toe te tre den. Van het bestuur der Officieren-Vereem- ging was bericht ingekomen, dat da zaal enz. op de eerst vastgestelde datums niet beschik baar is, wel echter van 9 tot 18 September. Besloten werd op laatstgenoemde datums de tentoonstelling té houden. Door den secretaris werd medegedeeld, dat bij verschdlende fabrikanten enz. een ver- bhjdendto animo voor de tentoonstelling be stond, zoadat er vele en belangrijke inzendin gen kunnen, worden verwacht; bereids heb ben zich eenige directeuren van gasfabrieken bereid verklaard als leden der jury op te tre den deze hoeren zullen nu officieel worden uitgenoodigd, terwijl de secretaris der Oom missie als secretaris der jury zal optreden. De Reclame-commissie bracht rapport uit omtrent haar werkzaamheden door denbeer Vurtlidm was op verzoek der Commissie oen plaat ontworpen, die de goedkeuring der ver gadering verwierfaan de Rieclame-commis- sie werd een crediet van f 100 verleend voor het eerlang doen aanplakken, waai- dit ge- wensolit is, van bedoelde plaat. Beslaten werd op voorstel der Reclaim o commissie, het drukken en uitgeven, der ca talogus op te dragen aan den heer II. J. C. RoelaTits, nadat de heer B. G. G. Verhoeve zich hiertegen verzet liad. Tot leden eener commissie voor Muziek en Vermakelijkheden enz werden benoemd de beuren T. A. J. Zoetmulder, J. M. v, d. Schalk, dr. de Bruijn en J. de Bats. Hierna werd de vergadering gesloten. Te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor het acte-exameu art. 56 wet L. O. de heeren T. Kruithof en Th. van Waart alhier; het tele gram dat ons dit berichtte gisterennamiddag was juist 45 minuten van 's-Gravenhage naar hier onderweg geweestom 5.38 be reikte het ons toen was natuurlijk de cou rant al afgedrukt. Mej. W. Tengeler alhier is tijdelijk als klerk der posterijen en telegrafien te Am sterdam geplaatst. Hedenmiddag had de 6-jarige Bernardus Duimel, wonende in de Kortlandstraat, het ongeluk in de Nieuwe Haven te vallen. Een voorbijganger wist den knaap geluk kig nog tijdig te redden. De 6-j'arige L. van Leeuwen, wonende in de Stationstraat, had gisterenmiddag het ongeluk om nabij liet kantoor van het Haven geld aan de Overschiescheweg in de Schie te vallen. Hij kon gelukkig nog gegrepen worden door J. van Os en D. Verboom, twee knapen die daar in de nabijheid waren en die hem dadelijk naar huis brachten. De schrik schijnt het kereltje nog al aan gegrepen te hebben, zoodat hij gisterenavond bepaald ziek was; van morgen echter was hij weder zoo goed als geheel hersteld. Te 4>/ü uur ongeveer gisterennamiddag had de 4-jarige Pieter Soeters, wonende in de Kongoenbuurt 18/3, het ongeluk om bij het spelen op de Noordvest in de gracht aldaar te vallen. Juist kwam daar een kneeht van schipper van der Velden langs rijden die onmiddellijk toesnelde en het genoegen smaakte het knaapje op het droge te helpen alvorens dit nog letsel had bekomen, De 12-jarige Josef Breuseker wonende in de Breedstraat, had hedenmorgen te 10i/s uur het ongeluk om, terwijl hg een fust langs de Raam rolde, dat hij voor zijn patroon, den kuiper Klejjpool, moest wegbrengen, met de hand bekneld te geraken tusschen den muur en het fust, waarbij hg zoo ern stig bekneld werd dat twee vingers van den rechterhand bijna geheel ontvleescht werden. Door den geneesheer is de hand verbonden. Gisterenmorgen was de boerenzoon Jacob Kool, wonende in de Overschiesche Dwars straat, bezig in de weide om spoeling te doen in de kuip toen een os plotseling op hem sprong en hem door zjjn zwaarte met zooveel kracht op den bak drukte dat het rechterbeen van den man brak. Gelukkig was ook de vader in het land, die onmid dellijk toesnelde en den os, die over den man heen lag, verwijderde, wijl deze daartoe zelf blijkbaar geen kans zag. Per wagen is Kool naar huis gebracht, waar geneeskun dige hulp werd ingeroepen. BURG E RL IJ K E ST AND. Geboren 5 Juni. Elisabeth Antonia Liduina, dochter dan A. M. Landsbergen en J. M. Hevbeek, Dam, Vergadering van Maandag 5 Juni, des avonds te 8 uren. Wegens afwezigheid van den Burge meester, wordt het voorzitterschap waarge nomen door den oudsten wethouder, den heer C. Moerman. Afwezig de heeren J. C. van Buuren van Heyst, K. S. v. d. Brugge, C. A. Hummelintk en A. Pot. De notulen van de vorige vergadering worden bij acclamatie goedgekeurd. Door den voorzitter wordt voorgesteld om aan art. 1 der Veroidening op de invordering van bruggeld toe te voegen de volgende zinsnede *De brugwachter stort op den eersten Vrijdag van iedere maand de in de vorige maand ontvangen bruggelden bij den ge meente-ontvanger." De heer Kikkeit vraagt hoe het vroeger geregeld was. Door den voorzitter wordt medegedeeld, zooals het nu voorgesteld wordt. Niemand meer het woord verlangende, wordt het voorstel bij acclamatie aangenomen. Hierop wordt de vergadering gesloten. De bazaar.j De bazaar is gisteren door ongeveer 500 personen bezocht. Het was er tot laat in den avond dan ook overvol. Het vischvermaak trekt verbazend vee! liefhebbers, zóó zelfs dat men nauwelijks een beurt kan krijgen om naar een of ander stuk speelgoed te visschen. Klein en groot beproeft er zijn geluk. De verkoop der goederen gaat uitmuntend. De jonge dames wedijveren om hun waar aan den man te brengen en het mag gezegd dat zij er slag van hebben. Het is dan ook onmo gelijk om het gebouw te verlaten zonder iets voor gade of kroost te hebben gekocht. Zoo ver wij kunnen nagaan kan Je bazaar als volkomen geslaagd worden beschouwd. Met intrekking zgner verplaatsing naar deze gemeente is de ambtenaar bij den ac tieven dienst van 's rijks belastingen L, van de Wiel, vaa Rotterdam verplaatst naar Bergen-op-Zoom. Zondag, was het de zgn. Vlaggetjesdag. Een kleine honderdtal schepen liggen netjes uitgerust en met vlaggen versierd in de haven, om in deze week ter hariagvisseherij uit te gaan. Üe aankomst van de bemanning van de Noord- en Zuiderzeeplaatsen en het vertrek der schepen levert dan een ongeëven aard tooneel op van leven en bedrijvigheid. BURGERLIJKE STAND. Geboren 3 Juni. Arjj, zoon van A. Rozenboom en A. Poot, Zandstraat. 5 Juni. Jacob, zoon van J. Kramer en II. de Graaf, FransenstraatArend, zoon van H. Struis en A. van Leeningen, Westnieuvol. 6 Juni Margarpfha Johanna, zoon van H. J. Breed veld en L. M. Admiraal, Ged. Biersloot. 30 cent per regel. Het is moeieüjk de werkelijke oorsprong van zenuwpijn aan te geven. De gezamenlijke verschijnselen die haar kenmerken komen overeen met eene nog onbekende wijziging der samenstelling der spieren of van het centrum waarvan zij uitgaan. Men bemerkt ze vooral bij de bloedarmo edigen en de zenuwlijders. De vrouwen zijn er meer aan onderhevig vooral als zij moeder geworden zijn. De intermitteerende zenuwpijn is vreese- Igk pijnlijk. Elke beweging doet haar pijn. Zij is vooral zeer gevoelig als zij zich in het hoofd bevindt, zg verdrijft elke werking der zintuigen. De slaap en de eetlust verdwijnen, de krachten verminderen en het bloed ver zwakt zich. De zieke bevindt zich in een toestand welke de armoede nabij is, welke haar in de onmogelijkheid stelt tegen het kwaad in te gaan. Verzwakking der spieren, verzwakking van het bloed, ziedaar het kwaad, Spierversterker, hersteller van het bloed, ziedaar het geneesmiddel. Zoo schrgft ons Mej. Maria Scheqmans te Ell-Hunsel (provincie Limburg)»Met ge noegen kan ik U mededeek-n dat mijne zuster lijdende was aan zeuwhoofdpijn. Zij kon des nachts niet slapen en de eetlust ontbrak haar geheel en al, hetgeen hare krachten ver zwakte. Niet een geneesmiddel had haar Naar een portret, eenige verlichting kunnen verschaffen. Men ried haar aan de Pink Pillen van Dr. Williams te gebruiken en hare ziekte is na het gebruik van eenige doozen volkomen genezen. Wij kunnen ze een ieder die aan die kwaal lijdende is, niet genoeg aanbevelen als een werkdadig middel in dergelijke gevallen." Men geve acht dat de echte Pink Billen van Dr. Williams zich in een houten kokertje bevinden, met rooskleurig papier omwikkeld, waarop met blauwe letters gedrukt staat Pilules Pink pour Personnes Pales du Dr. Williams. Verder moet zich op ieder uitwen dig omhulsel bevinden een wit strookje papier over de lengte der étui geplakt waarop staat Prijs: 1.75 Qld, de doos9.Gld. per 6 doozen. Benig depothoudder voor Nederland Snabilii', Steiger 27, Botterdam. - - Voor de gebruikswijze raadplege men de inge- slotene hollandsche Circulaire. Zoo U den prijs der echte Pink Pillen van Dr. Williams niet wilt betalen, houdt dan Uw geld in Uw zak. De namaaksels hebben nog nimmer genezen. Meer dan 26000 ge nezingen tot op 4 Januari 1899 met de echte Pink Pillen. Het bloed zijne kracht hernemende, geeft nieuwe sterkte aan het organisme door de spierea te versterken, gaat men deze storingen tegen die de oorzaak is van zooveel Igden. Veie ziekten zijn verschuldigd aan de ver- zwakkieg der spieien en van het bloed en worden genezen door een spierversterker zoo werkdadig als de Pink PillenBleekzucht, bloedarmoede, ataxie locomotiice, rheuma- tiek, verlamming, algemeene zwakte bij de vrouwen en mannen door lichamelijke en geestelijke overspanning Zaak Haasmr. Van Hall. Door de 4e Kamer der ari ond.-rechtbank werd lieden eeu aanvang gemaakt met de behandeling van de m den lande nog al ge rucht gemaakt hebbende zaak tegen mr. Floris Adriaan Van Hall, oud 61 jaar, o in. beroepsbankier, wonende te Utrecht, en lier man Philippus Haas, oud 35 jaar, bankier, wonende te Spa (België) beide gedetineerd. Aan beklaagden wordt in de dagvaarding ten laste gelegd, dat hij in Mei 1898 op onderpand van 1 uische effecten, waai van hij de waardeloosheid kende, van den com missionair in eflecten T. L. Beyer te Am sterdam, een prolongatie-contract wist te verkrggen tot een bedrag van f46001). De aanbieding der effecten, zijnde waardeloos verklaarde aand. ïChemin de fer d'Orléans", werden op last van beklaagde, aangeboden door den commissionair Mozes Duporé van Lége. Bekl. Haas zou dit gedaan hebben in overleg met een tweede. Aan beide beklaagden wordt ten laste gelegd, dat zij in Juli en Augustus 1898 gezamenlijk graaf K. Zu Spaur teBennebroek, door bemiddeling van den bank-agent Louis D. Jacobs, hebben weten te bewegen, tot afgifte van een wissel van f15.000, eveneens tegen afgifte van 30 der bovengenoemde waardelooze effecten. Op last van beklaagden mocht Jacobs den graaf niet zeggen dat het aanbod van hem uitging. Door beklaagde Ilaas werd deze wissel aan eigen order ge trokken, door beklaagde mr. van Hall werd ze van Haas gekocht, beiden wetende dat ze door oplichting verkregen was. Voorts worden beide beklaagden verdacht de bankiers-firma Heldring en Pierson te 's Graveahage, door tusschenkomst van zekeren B. de Vries te 's-Gravenhage, alwaar met behulp van ditmaal andere waardelooze. Fransche effecten, allerlei bedriegelijke voor stellingen te hebben gegeven van een prolon- gatiepost van f 25 000 a 130,000, die be klaagde Haas, welke zich de principaal van de Vries noemde, had loopen bij de firma Schermbeek en van Hall, waarvan beklaagde van Hall de eenige beheerende vennoot is. Aan beide bekl. wordt uit dien hoofde ten laste gelegd, dat zij bedriegelyk de fuman ten Heldring Sc Pierson hebben bewogen, om ten name van den boveogenoemdea De Vries, en prolongatie-overeenkomst van f3000 aan te gaan, en tegen in pandneming van de waardelooze, Fransche effecten, een som van f3000 in contanten af te geven aan De Vries, die nog denzelfden ilag, dit bedrag, na aftrek van f420 commissieloon, aan bekl. Haas deed toekomen. Aan bekl. Haas wordt te dezen opzichte nog ten laste gelegd, dat hij opzettelijk aan een ander (De Vries) de middelen en de gelegenheid heeft verschaft voor de bedoelde oplichting der firma H. Sc P, en daarvan f2580 te hebben genoten, wetende dat die gelden door oplichting waren verkregen. Dit opzettelijk verschaffen van de middelen ter pleging van de oplichting, aan een ander, wordt mede aan bekl. Van Hall ten laste gelegd. Bovendien wordt beklaagde van Hall nog beschuldigd in 5 buitenlandsche wissels tot een bedrag van '10.000 mark door Th. Spanjer Dzn. te Zutphen geëndosseerd, te hebben gekocht van D. Botteuheim, niet tegenstaande hij wist, dat die wissels door oplichting van Spanjer waren verkregen. Resumeerende wordt den beklaagde ten laste gelegd: a. de oplichting ten nadeele van Fr. J. Beger van f 16,0006. ten nadeele van graaf zu Spaur f15 000; c, ten nadeele der firma Heldring en Pierson van 13000 en wat bekl. mr. Van Hall alleen betreft ten nadeele van Ph. Spanjer Dz. van 40.000 mark. 37 getuigen zgn gedagvaard, onder wie P. L. van Hemert, bankier, Parijs, L. Char- pentier, idem te Versailles, G. Girard, Parijs, Marnier, notaris te Racy, Grovin de la Lonne, Garcaponne, Bar Pifeur Lima uit het buiten land. Als verdedigers treden op voor bekl. Haas mr. Van Gigh en voor bekt. Van Hall mr. Worst. De groote rechtszaal heeft dStmaaJ een bui- tongeowon plechtig aanzien, door de aanwe zigheid niet zoozeer van een talrijke schare van getuigen nen belangstel 1 enden of nieuws gierigen, die een toegangngbewijs hadden we ten machtig te wwdan, ala wel van een groot aantal advocaten, van wie velen in ambt-ne- waad zijn. Vooratter is mr. Meinne-a. bij. zittend rechter is mr. de Koning, terwijl ]let Openbaar Ministerie b'lians woorit ivaaro-eno- mea door mr. vo<n Baumhauer, officier van justitie. Bij het binnentreden der rechtszaal is bet bekl. Van Hall aan te zien, en bij liet beant woorden dter vragen is het duidelijk op te merken, dat hij alle krachten inspant om zich door zijn gevoel niet te laten medesle pen. Op de vraag naar zijn beroep, zegt hij te zijn: 40 jaren langn advocaat, 30 jaren agent van meer dan één groote financieele in stelling in ons land; dan is hij hoofdzakelijk landbouwer, steenfaibrikant, verveen er, me de-beheerder van groote instellingen, als liet Paleis van Volksvlijt, Parkschouwburg enz, eindelijk is hij de chef van een oud-kantoor te Utrecht, ten onrechte bankier-huis noemd, daar liet steeds fungeerde als com missionair in effecten. Hij zegt geboren te zijn in den Haag anno 1836, en weduwnaar van Joh. Ckr. Jongen cel. Beklaagde Haias zegt te zijn: Commissio nair in effecten, oud 35 jaar, geboren te Am sterdam, wonende te Spa Dpor don griffier wordt liierna voorlezme gedaan van. onderscheidene stukken uit liet gedinng, en van den inhoud der waardelooze effecten. Vervolgens zegt de voorzitter dat •heden die buitenlandsche getuigen en de hee ren Beyar, Jacobs en Zu Spour zullen ge hoord. worden. De overigen morgen en Don derdag. De eerste getuige is baron L de Piteur, hoofd-administrateur der Bantk va,n Luik Ilij deelt mede hoe de aanvragen tot, ver koop van aanrieden (actions) der bedoelde Fransche spoorwegen bij zijn Bank inkwa men van het huis Sponger, on hoe bij aan bieding van deze stukken aan de Parijsclie financiers bleek dlat zij niet verkoopbaar wa ren, niets waard waren. De firma Spanjer vroeg do a.mcteelen terug; bij liet verzenden werden zij echter door het parket te Luik aangehouden. De heer Cliarpentier, rentenier te Versail les, madame Gerard, limonndière te Parijs, do heer Marmer, notaris te Racy leggen ver klaringen af omtrent bij hen geploegde dnef- stallen vam effecten, waaromtrent aangifte werd gedaan waardoor ze waardeloos weiden Do aanwezige effecten behoorden hun vroe ger toe De arrondissements-reclitbank te Rotter dam veroordeelde heden, o. m. Th. L., brandersknecht te Schiedam, we gens diefstal van ca. 4Vs L. moutwijn, tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. J. D., schippersknecht, te Vlaardingen, wegens verzet tegen de politie, tot 2 maan den gevangenisstraf. A. K., vrachtrijder te Schiedam, wegens dierenmishandeling, tot f5 beate subs. 5 dagen hechtenis, C, W. II. V. te Delft, beschuldigd van mishandeling van den veldwachter te Over heb ie, werd vrijgesproken, terwijl diens broeder wegens eenvoudige beleediging ver oordeeld werd tot f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Het O. M. bij dezelfde rechtbank reqni- reerde heden 1 maand gevangenisstraf tegen D. H., varensgezel te Vlaardingen, die den 19en Maart aan het sluishuisje bij de Vijf Sluizen met steenen ruitea had ingegooid en A. van der Ruy, sluiswachter, in diens aangezicht bloedend verwond bad. Vrijspraak werd geeischt voor C. O., 38 jaar, kapitein der sleepboot llroede r- trouw, die den 4 Maart te Schiedam een tjalk de Buitenhaven had binnengesleept, zonder de noodige aangifte voor het haven geld ten kantore van den gemeenteontvanger te doen. Voor dezelfde rechtbank stond lieden te recht K. B. A. Kraanenburg, 47 jaar oud, pakhuisjongen, die den 22 April 1899 te Schiedam uit den winkel van W. F. Stoo- pendaal aan den Korten Achterweg een siga renkistje uit de winkellade had getild, inhou dende pi. m. f4.90. Door get. Stoependaal was bekl. in den winkel gezien, zoo ook door diens echtge- noote. Get. S. was beklaagde nageloopen, had hem het kistje zien wegwerpen en het geld over de straat hooren rinkelen, slechts f2.42Vs werd nog gevonden. Twee buurvrouwen hadden ook beklaagde zien wegloopen. Het O. M. requireerde tegen bekl., die den 13 April tot éen jaar werd veroordeeld we gens diefstal, thans 2 jaar gevangenisstraf. Mr. van Traa riep met het oog op den jeugdigen leeftijd van bekl. de clementie der rechtbank in. Spoorwegongeluk ie 's-IIertogenlosch. Gisteren heeft er alweer een vrij ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, nu te 's-Heito- genbosch. In iDe Nuordbr. vinden wij daatomtrent het volgende Circa half zes dezen ochtend kwam uit Bokstel een locomotief met tender in volle vaart aan, die op de draaischijf voor de machineloods nabij de Dieze gedraaid moesten worden. Helaas, de machinist sliep, terwijl de stoker het gevaar niet scheen op te merken. De locomotief reed derhalve door, ver brijzelde de poort en een gedeelte muur aan de zuidzjjde der loods, vloog door de loods heen, alles medenemende wat op haar weg stond. o. a. een lorrie, die totaal verbrijzeld werd, vernielde daarna den muur, die op sommige plaatsen 2l/s steen dik is, aan de noordzijde en kwam bij de Dieze in het zand terecht. De ijzeren ramen der machineloods zijn tot splinters geslagen. Het ergste is echter dat de stoker Verregt ernstige verwondingen bekwam. Onmiddellijk na het ongeval,'werd de hulp ingeroepen van den officier van gezondheid, dr. Jansen, die den man naar het ziekeuhuis liet transporteeren. Hg heeft een vrij ernstige hoofdwonde en schijnt inwendig zwaar ge kneusd. Later in den morgen heeft de kapelaan

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2