53s'" Jaargang. Woensdag 7 Juni 1899. No. 9952. Tweede Blad. K e n li i s g c v i n g. versteeg. BINNENLAND. UIT CALIFORNIA SCHIEDAMSCHE COU RMT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Trijs per kwartaalVoor S c h i e d a m en V1 a a r d i n g e n 11. 1.25. Franco per post 11. 1.05. Prijs por weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenliën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan liet bureau bezorgd zijn. Kureau Bolerstraat 68. Prijs der Atlverten t i n Van 17 rege Is fl. 0.90 iedere regel meer 12Va cents. Reclames 90 cents per regel. Groole 1 etters naar de plaats die zij innemen. Advertenliën hij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde lileine ndcerlentiSn opgenomen tot den prijs van 10 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intcrc. Telefoon 3fo. 123. VEKKIEZIS1G van een lid van den Gemeenteraad. De Burgemeester van Schiedam, brengt ter openbare kennis, dat de op heden bij hem ingeleverde opgaven van een candidaat voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, in afschrift aan bet Ruadhuis zijn aangeplakt en dat, tegen be taling der kosten, afschriften van die opgaven ter Secretarie verkrijgbaar zijn. Schiedam, den Cden Juni 1899. De Burgemeester voornoemd Vredesconferentie, lil den aanvang der gisteren geöioudcu vergadering van de derdo Commissie der Vredesconferentio heeft do voorzitten-, de heer Bourgeois, in deelnemende woorden hot leed wezen der gedelegeerden uitgesproken over de r.nnp, welke den Zwitsersdien eersten ge- t delegeerde, den heer Rotli, heeft getroffen, door den smartelijken dood van diens doch ter bij het spoorwogon'geval te- Vlissingen. Door den voorzitter dor conferentie, den heer De Staal, was reeds in een telegram aan dien lieer Itoth liet smartgevoel der Conferentie vertolkt. Door den mede-gedelegeerde van Zwitser land, den hoer Odier, word' dank betuigd voor de bewijzen van deelneming in- hot smartelijk verlies door den lieer Robli zoo onverwacht guleden. Al-en verneemt, dat do sul «-commissie, voor de arbitrage-na 11 gelegenlioid Woensdag de quaestie van liet arbitragehof zal behande len. Gedurende de voorgaande week hebben do verschillend® commission der Yivdesconfe- rentio het ondersoek va.11 dte vraagpunten waarmede zij zich zouden bezighouden, voort gezet. De dorde commissie (Arbitrage) heeft gis teren in eerste lezing de acht artikelen be treffende- de Tusschonikomsb en de Bemidde ling onderzocht, die onder voorbehoud van wijzigingen 011 uiterlijke verklaringen 11» de tweedo lezing in den- volgenden vorm zijn aangenomen. Artikel 1. Ton einde zooveel mogelijk te voorkomen, dat in de internationale geschillen de toe vlucht tot geweld genomen wordt, zijn de ondergeteokonde mogendheden overeengeko men, alle pogingen aan te wenden, 0-111 door vreedzame middelen, een oplossing van de ge schillen to krijgen. Artikel 2. Bijgevolg beshiiten die1 ondtergeteekenda mogendheden, dab zij, in geval van ernstige oneen-iglieid of van. conflict, voor zij naar de wapenen grijpen, tenzij bijzondere omstan digheden daartegen verzetten, do tusschen- komst of bemiddeling van een of verscheiden bevriende mogendheden inroepen. Artikel 3. Onafhankelijk van deze Uissclienkomst, De heer T. J. van Outeren schrijft in do „Amh, Cfc." Vrouwen van Nederland, die u in de laat ste jaren zoo beijvert voor do „vromven- quaestio", deze correspondentie, klein, maar zeker rein in uw oogcm, uit liet verre Westen dor Nieuwe Wereld, wordt spodaal te uwer kennis gebracht, omdat bet uw warm strij dend hart voor de zaak die gij voorstaat, ze ker goed zal doen te vernemen, dat vóór deze eeuw ten einde is gespoed, er roods één plaa ts in bot reusachtig Amerika aangetroffen wordt waar de vrouw in alle takken der ge meente-huishouding den schepter zwaait. Wel is het nog geen groote staid, maar wat niet is, kan komen in de toekomst, „c'est lo premier pas qui cóute", en in ieder geval is het, zonder eenig verder commentaar, niet onaardig meerdere bijzonderheden te verne men aangaande het voor velen zéker raadsel achtig opschrift, aan het hoofd van dezen brief vermeld. In liet noorden Van den Staat Kansas be vindt zich het stadje Beattië, waar dezer da gen een verkiezing van gemeente-autoriteiten tot den voor Amerika zSlfs nog merkwaardi- gen" uitslag gelaidi heeft, dat alle voornaam- oordeelen de ondergetoekende mogendheden het nuttig, dat een of verscheiden mogend heden-, die vreemd aan hot conflict zijn, uit eigen initiatief, zooveel de omstandigheden zich er toe loenen, haar tusscheukomst of be middeling aan de staten, tusselien wie het geschil bestaat, aanbieden. Hot recht om haar Uissclienkomst of be middeling aan te bieden, bekoort aan de mo gendheden, die vreemd aan liet geschil zijn. zelfs gedurende d-en loop der vijandelijkhe den. De uitoefening van dit recht mag nooit door een van de twistende partijen als een weinig vriendschappelijke daad beschouwd worden. Artikel 4. De rol van den bemiddelaar bestaat in hot tot overeenstemming brengen van tegenstrij dige meeningen en in liet uit den weg rui men van vijandelijke gevoelens, die tusscbe-n gesellilvoerende Staten kunnen zijn ontstaan. Artikel 5. De fuuctiën van den bemiddelaar houden op op liet oogenhlik waarop gebleken is, het zij aan een der twistende partijen of aa-n den "bemiddelaar zolf, da.t de schikking of do grondslag van een vriendschappelijke over eenkomst door hom voorgesteld, niet worden aangenomen. Artikel 6. De tussehenkomst of de bemiddeling op verzoek van een der partijen, hetzij op initia tief van de mogendheden, die buiten hot ge schil staan, dragen uitsluitend het karakter van vriendschappelijke raadgevingen. Artikel 7. Tenzij anders overeengekomen is, kan hel aannemen van de bemiddeling geen onder breking, vertraging of belemmering van do o' 00 O mobilisatie en andere toebereidselen lot den oorlog ten gevolge hebben. Tenzij andere overeengekomen is, worden door de bemiddeling, die 11a, de opening der vijandelijkheden wordt aangeboden, de in gang zijnde militaire operatiën niet onder broken. Speciale T u s s c li e 11 'k o 111 s t. Artikel 8. De ondergoteekeude mogendheden bevelen eenstemmig in omstandigheden <lie zulks go- doogen oen speciale bemiddeling aan, omlei den volgenden vorm I11 geval van een ernstig den vrede bedrei gend geschil, kiezen de twistende Staten res pectievelijk een mogendheid, waaraan zij de opdracht verstrekken zich in directe betrek king te slellon met de door de andere partij gekozen mogendheid', ten einde een afbreken der vriendschappelijke betrekkingen te voor komen. Tijdens den duur van haar mandaat, dat, behoudens andere afspraak, niet langer dan 30 dgen van kracht is, wordt do quaestiio waarover het geschil loopt, geheel aan die mogend-beden overgedragen. Zij mogen alle pogingen aanwenden tot regeling van bet geschil. I11 geval dat liet werkelijk komt tot een afbreken der vriendschappelijke betrekkin gen. blijven die mogendheden met de ge- maenscliappelijko taak belast va 11 elke gelo srenheid gebruik te maken den vrede te hei-- O O stellen. Prof. lluet. t De Delftsche hoogleeraar A. Huet is gis terennamiddag overleden, 63 jaar oud. Sedert 1864 was hij aan de Polytechnische school te Delft verbonden, eerst a's leemt en sedert 1896 als hoogleeraar in de werk tuigbouwkunde. Vooral heeft hij zich ver dienstelijk gemaakt door zijn vele geschriften over onze waterwegen o.a. over Amsterdam's stc betrekkingen aan vrouwen ten deel zijn gevallen. Twee partijen stonden fel tegenover elkan der, de eene do vrouwelijke stemgerechtig den, strijdende voor de rechten barer sekse met Marie Totten aan het lioofd der eandi- datenlijsb, die, meener.de dat zij een uitste kende Burgemees teressu zou kunnen zijn, ziolizelve daarvoor candidaat gesteld had, be nevens een vijftal hurer vriendinnen voorde tegelijkertijd vereerende posten van gemeen te-secretaris, ontvanger en drie leden van den Raad, de andere, aan wier hoofd zich Ja mes Wall geplaatst had, die, van oordeel zijnde dat het ambt van burgervader even goed, zoo niet beter, aan hem kon worden toevertrouwd, daarvoor in aanmerking wenschte te komen, terwijl do candidaten voor de overige te vervullen plaatsen natuur lijk ook van* het mannelijk geslacht waren. De strijd was heftig en op den dag der verkiezing werden de verschillende stembu- reaux van allo kanten bestormd door stem gerechtigden van beider kunne, die iedereen steentje zouden bijbrengen om de overwin ning te helpen behalen. De vliegende colon ne, die zich bij verkiezingen ook hier te lan de niet onbetuigd laat, liet van beide kanten geen middelen, gepast of ongepast, onge bruikt, om de weifelaars op te lialen en op haar candidaten te doen stemmen. Niette- waterweg naar zee, voor welks verandering in een open riviermond hij tot het eind toe heeft gestreden. Oranjebom! van ürdo. I11 een der zalen van liet Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht bad Zondag de nlgemeem» vergadering plaats van den Oranjebom! van Orde. Ui-t het jaarverslag blijkt o. lu, het vol gende De algomeene toestand is bevredigend. Wel is waar daalde bet aantal leden van 940 tot 915, hel totaal der jaarlijksche contribu tion (na aftrok der imüugskosten) van ƒ2454.76 tot ƒ2239.94, maar het bestuur meent toch te mogen gelooven dal het aan zien van den Bond stijgende is en dat zich vergroot de kring dorgenen, die in deli Boud een nuttig lichaam zien. Met het einde van het jaar 189S staakte de Bond zijn anti-soeiaal-demoemtisehe actie. Het getij was vorloopen. Die» werden de ba kens verzet, lu het bestuur kwam in 189S gten verandering. De lieer J. A. A. In 't Velt werd herbenoemd tot directeur van het Centraal Bureau. Aan de inlmldigingsfeesten nam liet be stuur op waardige wijze deel door iu dc hoofdstad aan H. M. 's Bonds eerbiedige bul- de te brengen en die te vertolken in een een voudig maar keurig uitgevoerd' adres. Een dergelijk adres mocht het bestuur aanbieden aan II. M. de Koningin-Moeder. Beide betui gingen zijn welwillend en met een woord van dank door H. II. M. M. aanvaard. Een gepast middel om de bewoners van 's Bond's stichtingen ook zijner ajdk in de al- gemeene feestvreugde te doen deelcn, vond liet bestuur iu zijn besluit om allen geduren de de fees'tweek gratis te doen wonen. liet heeft de overtuiging gekregen dat dit op prijs is gesteld. Door liet bestuur van de Nat. Tentoonstel ling van Vrouwenarbeid werd de Bond in staat gesteld zijn arbeid, waartoe min of moer rechtstreeks ook zoovele vrouwen het hare bijdragen, door afbeeldingen van wonin- en zijner stichtingen te d'oen vertegenwoor digen. Besloten word, het plan tot oprichting van een arbeidskas, cem instelling van verzeke ring tegen de nadeelige gevolgen der werk loosheid, daar dit geen bijval vond, af te voeren van 's Bonds werkprogram. Een poging om de instelling van een Na tionale arbeidsbeurs voor te bereiden, is voorloopig afgestuit op de weinige belangstel ling en het vele misverstand die zij wekte, Omtrent bet Hof- en Hattemsehe veld wotdb 0. a. gezegdDe behoefte aan eenig weiland iu de buurt der velden deed ziclr meer en meer gevoelen. Het klein vee, zoo goed als de enkele koeien die er reeds zijn, wilde zieh wel eens vertreden. Het vroegere roggeveld werd met lupinen bezaaid, kreeg wat mest. zal binnenkort het graszaad ont vangen en dan kunnen de dieren, tegen een kleine vergoeding een luchtje gaan scheppen. Over het geheel viel over de betaling van rente (eigenaar») en huur niet te klagen. „Ons Huis" gaat werkelijk vooruit en be gint meer en meer aan doel en strekking te beantwoorden. Do bewaarplaats werd het le halfjaar door 1190 en het 2e halfjaar door 3210 kinderen bezocht. Het grooter bezoek in liet 2e half jaar is te danken aan liet intrekken eener bepaling waarbij voor het bewaren der kin deren een kleine vergoeding wend gevorderd1 1 cent per kind en per schaft. Ook de naai- en breilessen wei-den even eens nadab zij gratis konden worden bijge woond, veel drukker bezocht. genstaaude bel hevig stormde en de regen als met bakken to gelijk uit den hemel viel. trotseerden cle moedige vrouwelijke stenige rochtigden de elementen, want alleen door als één vrouw op te komen, was er kans do overwinning te behalen. Doch ook do man nen, gesteqnd door de kroeghouders, die alles liever zagen gebeuren dan d'e victorie dei- vrouwelijke candidaten, bleven niet thuis. Al heel spoedig bleek het bij het opne men der stemmen, dat de schatrijke mevrouw Marie Totten, beuevens de overige vrouwe lijke candidaten, heb in steanmeuaautal van haar mannelijke tegenstanders wonnen voor de betrekking van mayor (burgemeester), ci ty clerk (gemeente-secretaris), treasurer (ont vanger) en 3 councilmen (raadsleden). Mevrouw Mario Totten, die zeer gezien is, evenals mejuffrouw Gussie O'Neil, de ge meente-secretaresse, kregen verscheiden hon derden stemmen va.11 mannelijke stemge rechtigden eu toen de stembus gesproken liad, bleek bet,dat de candidaten van liet zwakke geslacht in dezen strijd allen de -sterk- sten geweest en met een meerderheid van 50 tot 100 stemmen verkozen waren. Gedurende de eerstvolgende 2 jaren zullen de gemeen tebelaugen van Beattie dus toe vertrouwd zijn aanmevrouw Marie Totten, als burgemeesteressemejuffrouw Gussie O'Neil, als secretaresse; mejuffrouw Jemnie De spaardoos in Ons Huis heeft de aan vankelijk geringe verwachtingen inderdaad beschaamd en sloot 31 December met cell voordeelig saldo van 283.091. Van liet in het jaar 1896 te Amersfoort gekocht stuk grond, groot 1.41.80 H.A.. dat door allerlei omstandigheden niet voor den bouw der stichting ,,11 ui- en Hof" te benut ten was. werd een stuk verkoeld voor 1728.51 netto. Hot resteerend deel is dit jaar en bloc ver kocht kunnen worden. Op een terrein, groot 10.14.16 Hectare in het Dodenveld onder A-sen werden in bet afgdoopen jaar 10 flinke arbeider-woningen gebouwd. De Ericustiehbing bleef zich rustig ontwikkelen. De oogrt is bevredigend ge weest. De weilanden konden boter slaan. De veestapel verkeert in goeden staat. In het afgdoopen jaar is het BondsbeMmir er in ge-laagd aan den Hoog Buurlooschen zandweg, onder Uclitelen (gemeente Apel doorn) een stuk heidegrond te koopen ter grootte van 26.13 Hectare voor een -0111 van ƒ053.25. De boschaanleg is opgedragen aan de Ned. Heide Maatschappij. Van heinde en verre komen do arbeiders op deze werkver schaffing af, tot zelfs uit Nun speet en El- spert komen zij opzetten. Hieruit kan men afleiden welk een nuttig werk dc Bond niet deze bebossehing ondernam. Deze stichting van den Bond heeft den naam gekregen van B. L. W. van der IIuclil- ■S O bosclinaar de presidente der Kwartguldens Vcreeniging. Met waardeering wordt gewaagd van den steun door de Kwartguldens Vereen, voor Heideontginning verleend Het voortbestaan van het bondsorgaan „Sociale Stemmen" was voor den tijd van 2 jaar gewaarborgd, maar het Bondsbestuur heeft gemeend bij de zoo slechte resultaten van het corUe jaar 011 het onophoudelijk af- pemen van het aantal lozers de nog overge bleven fondsen niet te mogen wagen aan reddelooze uitputting. Hat heeft liet beter geoordeeld te trachten heb nog voorhanden kapitaal dienstbaar te maken aan de oprich ting van een nieuw weekblad dat staande op denzclfden economise hen grondslag eu dan ook ten deele door dezelfde krachten geredi geerd. zieh van bestrijding der soe.-deinoera- tie zou onthouden. Zoodoende is licit week blad „Maatschappelijk Werk" ontstaan. Of dit zich van stoutigheden onthoudend zal kunnen leven .en bloeien, zal de tijd moeten loeren. Iïeb nieuwe blad is echter niet bet orgaan van den Bond. De exploitatie van „Sociale Stemmen" beeft een verlies in geld opgeleverd van ƒ1914.37. Jied. Yeroen. ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit. Van het beduur van bovengenoemde Vcr eeniging ontvingen wij liet volgende- schrij ven .Het is ons een groot genoegen te kun nen medcdeelen d'at heb doei waarna deze Vcreeniging streefde, bereiikt is, en dut wij een schip hebben, geheel geschikt en uitge rust voor een hospitaal-kerkschip. Do hoeren Huyser van Reeneu en Haacke, zeer bekwame experts, bobben bevonden dat het schip volkomen zeewaardig is en hebben het ondër een goede seheepsklas»© gerang schikt. Het heeft den zeer passenden naam van De Hoop, is 119 ton register, 24 meter lang tussclien de loodlijnen en zes meter breed in het midden. Uit deze afmetingen kunnen diegenen, welke liet schip niet kun nen komen bezichtigen, opmaken dat de ver schillende kutten en meer speciaal bet hospi- Sciileobt, als ontvangster, en de dames An nie Smith, Jane Kerlin en Ma-tlie Watkins, als leden van den Raad. Uit den aard der zaak zullen verscheiden vrouwelijke waardigheidsbekleedstcrs van minder gezag in de eerstvolgende raadsverga dering verkozen worden. Zoo wordt bijv. reeds mei spanning uitgezien, wie met bet eervolle ambt van politie-agente begiftigd zal worden. Het rogent reeds sollici taliën en liet lijdt geen twijfel, of een flinke Beattie- sclie schooue zal spoedig als dochter van Her mandad do rust en orde in het plaatsje te bewaren liebben. De verwachting gaat zelfs zoover, dat men zich vast voorstelt dat geen enkel mannelijk ingezeten het meer wagen zal zich iu kennelijken staat ojo straat te be geven, uit angst en schaamtegevoel door de bekoorlijke rust-bewaarster opgebracht te worden. De eenigo persoon die zich eenigszins in verlegenheid bevindt, is de eerwaarde politie rechter, die niet aan de beurt van aftreding was en die van oordeel is dat zijn waardig heid niet medebrengt, de processen-verbaal eener politie-agente in rokken te behandelen en mitsdien zijn ontslag ingediend heeft. Dus ook deze betrekking van gewicht zal spoedig aan vrouwenhanden worden toever trouwd. Het hoofd der gemeente is een vrouw met taal, voldoende ruim zijn voor het beoogde doel. De afdeelingen zijn als volgtlogies voor de bemanning in het vooronder, de kombuis, liet hospitaal, kajuiten en salon voor dokter en predikant, kajuit, voor den kapitein en den stuurman. Natuurlijk moot het hospitaal het meest onze aandadlit trekken. Hot is zes meter lang eu neomb de geheele breedte va.11 hot seliip in, t?n i» voorzien van 4 vaste en 4 hangbed- dendeze laatste zullen slechts dan opgehan gen worden, wanneer zij voor werkelijk ge bruik noodig zijn. lu alle eist-heli der geneeskundige behan deling is voorzien ouder de directie van den ei-varen dr. J. ldsinga, geneeskundig advi seur van de Stoomvaartmaatschappij „Ne derland". Wat betreft -ventilatie oil licht mag bet hospitaal als volmaakt beschouwd worden. Een prachtige teak houten koekoek, be schermd' door gepolijste koperen roeden en gemaakt om van boven aan beide zijden open te gaan, geeft voldoende licht en lucht. Een zeer geschikte trap leidt van liet dek naar hot hospitaal en is voldoende ruim om toe to laten dat oen zieke gemakkelijk naar bene den kan gedragen worden. Dit laatste is van groot belang. Verleden jaar kon teu gevolge van een kleine trap van ecu der Engelsche hospitaalscliepen een ma 11 met een gebroken been niet naar beneden gedragen worden en werd daarop verscheept op een trawler om aan land gebracht te wor den, maar overleed voor dat hij Engeland be reikte. Het schip is onder commando van schip- lier K. Schol, een gepensionneerd' Noordzee- lood». De commissie is gelukgewensdlit met deze keuze door kapiteins van groole stoom- booten. Een kapitein zeicte dat uit gebrek van een loods vele schepen genoodzaakt zijn gedurende zware stormen in zee te blijven; maai- aangezien cms schip altijd een loods aan boord zal hebben, kan hot eiken tijdeen haven binnenloopen. Behalve do nationale vlag is de onder schei dingsvlag een breed© blauwe wiinpolmet de letters H. K. S." (Hospitaal Kerkschip) in liet midden, en met een kleine Nederland se! ie vlag in .den bovenhoek. Het vaartuig neemt 7 ton drinkwater mede. Dit is voldoen de voor een maand. liet schip zal mei de ha ringvloot in ze© gaau eu zal bij deze blijven. Als een voorbeeld' van wat gedaan kan worden onder de visschers op do Noordzee, doelen wij mede uit bet verslag van de „Mis sion to Deep Sea Fishermen", dat gedurende zes maanden 5000 patiënten aan boord van haar hospitaaischepen behandeld' werden, waarvan 100 tijdelijk aan, boord in behande ling bloven. Aangezien er 10.000 Ilollandselie visschers op de Noordzee zijn, blootgesteld aan dezelf de gevaren, mogen wij een proportioneel be roep op geneeskundige behandeling verwach ten. liet werk dat wij op 011s genomen hebben, is groot» nuttig 011 prndisch. Er bestaat geen moediger klasse van mensclien dan onze Noordzee-visscberlui. Al de hulp die wij hen kunnen zenden, waarvan de kosten zeer klein zouden worden, indien liet geheele volk een behulpzame hond wilde loenen, liebben zij nocdig en verdienen zij ten volle. Het lijden dat een man oen gebroken lede maat op zee moet doorstaan, kunnen weini gen begrijpen. Het is in de macht va 11 liet Nederiandsche volk zulk lijdon bij te staan. Wat de godsdienstoefeningen en het welk van den predikant, brtreft, wordt bij gunstig weer dienst op dek gehouden. Voor een klein orgel zal waarschijnlijk gezorgd worden, met een helder verstand, 40 jaren oi.d en niette genstaande zij nog nimmer eenig openbaar ambt bekleed heeft, verwacht men groote da den van haar, te meer, daar zij het vooruit zicht geopend heeft, een gedeelte van haar fortuin in heb belang van enkele gemeente werken, bestrating, rioleering enz. aan te wenden. I11 zooverre alleen is het nieuwe be stuur dus reeds eeu zegen, dat er nu gedu rende 2 volgende jaren niet gestolen wendt uit de gemeentekas. Openlijk werd er dan ook als een sterke aanbeveling vóór de ver kiezing met nadruk op gewezen, dat de vrou welijke candidaten beter bestand zullen blij ken te zijn tegen omkooperij en, vrij va.11 sterken drank zijnde, de gemeente ook in dit opzicht voor veel nadeel gespaard zal blijven. De secretaresse is slechts 23 jaar oud', doch eveneens flink ontwikkeld, terwijl de vroede vrouwen, allen boven de 40, en mitdien de jaren der overijling to boven zijn. Over het algemeen is de bevolking van Beattie zéér ingenomen met den uitslag en wanneer liet nieuwerwetseh gemeentebestuur er nu maar zorg voor draagt, dat liaar optreden een suc ces is, zullen er spoedig meerdere gemeenten van grooter omvang volgen, die haar belan gen aan vrouwenhanden toevertrouwen.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5