Gedeukt tbs Drukkerij v. d. Sohxedausobx Courant. w,'< - kc"'" Uit (le Staatscourant. Kerk en Scliooi. Gemengd N i e uw s. ï\i n a n t i e 1. Scheepvaa rt. Handel. V een voldoend aantal Psalmboeken enz. Een vlag zul gelteschen worden om aan te dui den. dat een godsdienstoefening gehouden wordt en allen uit te noochgen, aan boord te komen. Geestelijke en physische hulp ad ver strekt worden aan een klasse van men- sulien, die te lang vergeten on veronacht zaamd zijn. W.iit het »ehip zelf betreft, de heer Seb bela, Ifoogte lvadijk, te Amsterdam, heeft hot voor zijn bestemming in gereedheid bracht. on heeft ons een nuttig prncliseh vaartuig afgeleverd dat voor geen der andere liospilaalscliepeu op de. Noordzee behoeft on der te doen. Wij zijn dankbaar, dat cle zegen van God op ons werk rustte." Naar wij vernemen is ds. Van der Valk te Scheveningen ernstig ongesteld, zoodat zijn vertrek naar Lerwick voor de zending onder de llollandsche visschers zal moeten worden uitgesteld. Atj'eh. De correspondent van de »N. R. C." te Ba tavia seint Van Heulsz begon zijn tocht door de Noord- Oostelijke Staten. Ken klein gevecht had in Keunangan plaats. ïapa heelt versterkingen opgericht te Matang-Kali. In Kerloi heeft Tji to Peusan- gan zich onderworpen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau jhr. W. F. Trip van Zoudllandt, predikant bij de Ned. Her vormde Gemeente te Tlattem. De Minister van Financiën maakt bekend, dat liet saldo van rijks schatkist op 3 dezer bedroeg bij de Nederl. Bank., f 2,916,023.72 bij de betaalmeesters.. - 2.900,107.13 Te zamen.f, 5,870,790.85V? Binnenkort zal een wetsontwerp tot ver betering der Zondagswet (van 1815) de Tweede Kamer bereiken. De viee-consulaten te Ilolbek en te Stege (Denemarken) zijn opgeheven. (sStct.") Te Arnhem is in den ouderdom van 57 jaren overleden de heer B. Donker Curtius, gep. assistent-resident. De heer Heemstra heeft bedankt voor het voorzitterschap der Nederlandsche Vereeni- ging van Spoorwegambtenaren. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot kantonr.- plaatev. a. in het kanton Amsterdam no. 3 mr. G. Kirberger, advocaat en procureur te Amsterdam b. in het kanton Amsterdam no. 4 tnr. W. B. Wcstermann, advocaat en procuieuv te Amsterdam. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot kantonr.- plaatsv. in het kanton "Winschoten a. II. J. var. Lis, inspecteur der registratie en dor* nen te Winschotenb. II. L. de Boer, ont vanger der registratie en domeinen te Win schoten. Bij Kon. besluit is lo. aan dr. J. II. Gun ning Jr. met ingang van 19 Sept. 1899, eer vol ontslag verteend als hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijks universiteit te Leiden, met dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten2o. benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan den rijks-universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de ency clopaedic der godgeleerdheid, de geschiedenis der leer aangaande God en de Zedenkunde, dr. P. D. Chantepie de la Saussaye, hoog leeraar aan de gemeentelijke univeisiteit te Amsterdam. Nëd. Herv. Kerk. Drietal: Te Harlingen, A. de Visser, to Herwijnen, J. 11. Siotemaker de Bruine, te Beilen en A. W. Voors, te Ileinoo. Beroepen: Te Giesendam, K. E. van Grietliuysen, te Kethel. Te Daarle, G van Dijk, cand. te Utrecht Te Sirjans- land, VV. Polhoven, cand. te Utrecht. Aangenomen: Naar Amersfoort, door VV. Mei tiers, te Eibergen. Naar Nieuw- Amsterdam, door J. Stegeman, cand. te De- demsvaart. Bedankt: Voor Ziiid-Sclmrwoude, door A. W. v. Ktuyvo, te Schagen. Ir. de algemeene vergadering der Confes- sioneele Vereemging is herkozen als bestuuis- lid dr. B. van Meer, predikant te Utrecht, en zijn gekozen als zoodanig de heeren:dr. Gravemeyei', pred. te Utrecht dr. Schokking, pred. te Koudum, en P. A. Lens te Utrecht. Geref. Kerken. Beroepen: Te Strijen, J. II. Koers, te Molenaarsgraaf. Aangenomen: Naar Vrouwenpolder, door F. W. J. Wolf, te Lopik. Bedankt: Voor Zuidwolde, door A. van Dijk, cand. te Nieu wei kerk. De Synode van de Gereformeerde keilten in Nederland wordt dit jaar in de maand Juli te Utrecht gehouden. De datum is nog niet definitief vastgesteld. R.-K. Kerk. Bij de feestviering op 14 Juni ter her denking van het 100-jarig bestaan van het Seminarie te Warmond welke feestviering, naar wij reeds meldden, aanvangt met een pontificale Mis en Te Deum zal in den middag worden uitgevoerd een declamalorium, getiteld: De Berg des Heeren, Het haudelt in drie deelen over de roeping des priesters, diens voorbereiding en de voltooiing hiervan. Ter verduidelijking van den titel geven wij hier den tekst, waarmede het eerste deel aanvangt»De Heer sprak tot Mozesstijg tot mij op, op den berg, en blijf daar." Naar wij vernemen, zijn nog ongeveer 473 priesters, die op Warmond gestudeerd heb ben, in leven Van dezen zal zeker de grootste helft ter heuglijke feestviering opgaan. (aCentrum",) Hooger Onderwijs. Amsterdam. Bevorderd tot arts de heeren J. L. Rinia, te Kornwerd F. C. Hofman, te Bredaen toegelaten voor het 1ste gedeelte de heeren G. A. de B:uijne, A. II. M. Schmed- ding en G. W. Boland. Leiden. Bevorderd tot doctor in de Neder landsche lelteien, de heer L. C. M. 8 ohm Sli ding, S. J., geb. te Amsterdam, op proef schrift: »D« regcering van Fiedenk van Blankenheim, Bisschop van Utrecht". Geslaagd voor het theoretisch apothekers examen de boei J. C. Endermanvoor bet 2e natuurkundig examen de heer P. Stouten- beek. Groningen. Voor het candidaats-examen in de godgeleerdheid, le gedeelte, slaagde de heer J. Kramer. De heer J. W. van Petegem slaagde voor liet candidaats-examen in de godgeleerdheid, eerste gedeelte. Utrecht. Cand. en klass. lelt. de heer J. H. W. Strijd. Middelbaar Onderwijs. Polytechnische School te Delft. Voor de deelnemins aan de examens B (overgangsexamens der Polytechnische School) hadden zich aangemeld 343 candidaten en wel voor het eerste gedeelte 175, voor het tweede gedeelte 119 en voor het gehecle examen 49. Van deze candidaten trokken zicli voor of gedurende het examen 62 geheel of gedeel telijk terug. Voldoende examen in het eerste gedeelte is afgelegd door de heeren Art. 61, 02, 64. T. .1. R. Bakker, F. M. Beunke, I.. F. Botter, L. G. van Dam, U, van Eek, II. M. EDgeilmul, E. C. Pit. Gallas, J. M. Gasille, J. II. L. C. Gusdorf, W. C. Hein J. Klopper, A. H. E. Lahaye, G. E. de Leau O. C. A. van Lith de Jeude, J. F, Ligtenberg P. N. Max, II. Meelhuijsen, J. W. L. II Meeitens, VV. A. v. d. Meulen, G. lledeker N. de Ronde Bresser, W. F. II. van Rijcke vorsel, A. C. S. Sclnveers, W. A. Slinkeis G. C. M. Smits, D. C. W. Snell, A. W. G Stigter, M. E, IL Tjaderi Jr., W. Veenhoven H L. Vernbout, J. G. Wattjes, 1'. van der Weiden. D. F. Wouda en II. van Wouden berg Hamstra. Art. 63, 64. A. van Driel. D. Kos, R G. Leegstia en P. C. Zuijderhout. Art. 64, 65. P. F. Bliek, J. G. Bijden- dijk, S. van Dorsser, E. W. Douglas, A. J Gouka, J. G. B, van IJeek, L. Ilupkes, W H. D. de Jongh Dz., "VV. A. Knol, G. Kuijpers C. Moerman, J. A. Monod de Froideville, C, L. van Nes, F. P. G. S. van der Ploeg, B F. P. Romer, J. de Vlies eu Tli. C. van Wijngaarden. Art. 64. A. E. Albers, L. F. Albers, L. V. Arnold, C. R. II. Arntzenius, C. Blok huis, M. J. de Bosch Kemper, II. R. Burgmans, G. M. Drooglever, A. Dros, J. B. Drossaers, F. Feitii, II. C. Ghijsen, Th. B. Granpré Molière, H. S. Hollo, W. I. Ilart- jens, J. A. Heringa, B. J. II. Hervveijer, G. tea Hoopen, VV. Ilupkes, I. Jacobson, H.F. de Jong, G. D. Jordens, A. E. Juriiaansa, A. de Kante'-, L. Koetse, J. de Lange, J. G. Lepper, II. Maarschalk, F. Muller van Bra- kel, G. C. Op te Noort, B. S. van der Ploeg, J. H. Poppink, D. Postmn, P. J. van Rees, Th. RosskopI, W. II. van Schouwenburg, A Da Silva, A. 11. Sirks, F. J. Sirks,"C. Spruit Jr., G. G. van den Sleen, A. S. C. Stoop, R. van Vloten, J. F. van Weelderen en II. VVirix. De uitslag van de overige examens, die nog worden voortgezet, zal vermoedelijk Woensdag 1-4 Juni bekend kunnen worden gemaakt. Lager Onderwijs. Op de algemeene vergadering van iiet Ned Onderw.-Genootschap te 's-Gravenhage zal de heer 11. C. van der Heyde, te Leiden, het onderwerp sZedelijk-achtei lijke kinderen met betrekking tot den leerplicht" inleiden De heer J. van Ravenhorst, te Apeldoorn, zal de bespieking inleiden over IIet her- halings-oriderwijs in het gewijzigd ontwerp op den leerplicht". De heer J,. C. T. Bigot, van Amsterdam, zal liet onderwerp ïSpliteing van moeilijk heden bij het examen voor hoofdonderwijzer" inleiden. Hij wil dit examen in tweeën gesplitst zien Groep A. Lezen, Ned. taal en letterkunde, geschiedenis, opvoedkunde. Groep B. Rekenen, kennis der natuur (physica, plant- en dierkunde), aardrijkskunde leekenen, schrijven. Gisteren kwam te Vlissingen de vader, die gedelegeerde is ter Vredesconferentie, met nog een familielid. Beiden ontvingen in hun hotel een condoleance-bezoek van den com missaris der Koningin in Zeeland. Gisterennamiddng om half vijf i» het stoffe lijk overschot met een lijkwagen, gevolg' door een rijtuig, waarin drie hoofdambtenaren van de Staatsspoor en decommis>-ai,is van de rijkspolitie zaten, van het ziekenhuis naai het station gebracht. Twee prachtige kiansen dekten de kist. De kist is geplaatst in een bagagewagen, in louwgediapeerd. De adjunct- inspecteur der Staatsspoorwegen Gorissen begeleidt het lijk tot Zurich. liet spoorweg-ongeluk te Vlissingen. Gistermiddag had te Vlissingen de plechtige teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot der zoo noodlottig omgekomen conducteurs. Tal van kransen dekten de lijkbaar. Aan de geopende groeve werd door twee predikanten der Ned. Herv. Kerk het woord gevoerd, die in gevoelvolle woorden het droevig verlfes herdachten. Verder waren tal van hoogere en lagere spoorwegambtenaren en conducteurs op den doodermkker tegenwoordig, terwijl door de spoorweg-ambtenaren en familieden op de lijkkisten levende bloemen werden gestrooid. Omtrent het vinden van het lijk van mejuf frouw F. II. Roth, vernemen wij nader het volgende De coupé waarin de ongelukkige het leven verloor is eene eerste klasse dames-coupé, aan de voorzijde van het postrijtuig verbon den. Door den hevigen schok drong de voor zijde van het postrijtuig nl. de eerste klasse dames-coupé in den goederenwagen, waarin de hoofdconducteur en de conducteur zaten en gedood werden. De goederenwagen en het zwaar beschadigde postrijtuig zjjn daarna een eind weegs achteruit op de rails geplaatst, daar men niet vermoedde dat zich in de verbrijzelde dames-coupé nog een passa gier bevond. Die wagens hebben daar van Donderdagnacht tot Zaterdag gestaan. Eerst toen Zaterdag de wagen naar het atelier ver voerd was en men daar tot de opruiming overging, ontdekte men het lijk van genoemde, dame. Omtrent het ongeluk schrijft de »Midd. Crt." nog: Te Vlissingen, zoowel als elders, wekte het en zeker niet zonder reden ver bazing "en zelfs verontwaardiging, dat men twee dagen lang den verbt ijzelden waggon liet staan, zonder een grondig onderzoek in te stellen, of zich daarin nog personen bevonden. Toch meenen wij voor deze nalatig schij nende handelwijze wel eene, wij zullen niet zeggen geldende, maar toch eenigszins ver- schoonende, reden te kunnen opgeven. Naar ons een ooggetuige mededeelde, was, op bevel van den aanwezigen stationchef (plaatsvervangend, wijl de chef door ziekte verhinderd was dienst te doen), dadelijk een onderzoek ingesteld naar de passagiers, ter wijl men ook in de verbrijzelde waggons zocht, doch alleen de lijken der beide con ducteurs vond. Toen de commandant van de mailboot, die Donderdagavond varen moest, berichtte, dat een der eerste klasse hutten, welke voor deze reis besproken was, nog niet was bezet en er dus nog een passagier moest worden vermist, heeft men opnieuw een onderzoek ingesteld. •Onze zegsman verhaalde ons daaromtrent het volgende: »Ik begaf mij daarom tci.i. tol dat onderzoek) weder tusschen de stukken van den waggon en tastte overal rond, maar voelde niets dan kussens, stukken hout en glassplinters. We dachten daarom, dat de ge zochte passagier niet met dezen trein was meegekomen. Als de meest aannemelijke veronderstelling komt ons nu voor, dat de dame bij den eersten schok, dien de trein kreeg, gevallen is, terwijl de samenschuivende wanden en banken haar de ledematen, armen en beenen, verbiijzeid, en haar daarna onder kussens, hout en stukken ijzer bedolven hebben. Het lijk werd gevonden, in de hand een taschje houdende, en epn sjaal om de schouders ge worpen, zoodat de dame zich naar alle waar schijnlijkheid reeds had gereed gemaakt uit le stijgen. Naar men ons mededeelde, waren de tanden diep in het vleesch van de onderlip gedrongen, hetgeen bij sommigen het ver moeden heeft doen ontstaan aan den dood, veroorzaakt door verstikkiug. In hoever de reizigster nog geleefd heeft, valt niet met zekerheid te zeggen. Op verzoek van den vader der jonge dame zal echter geen nadere lijkschouwing meer plaats hebben. Vlissingen, terwijl haar echtgenoot zoo prae tiseh was om de stcomkiep van de locomotief open te zetten, waardoor gevaar van springen kon vooikouien worden. Hoezeer op dat oogenblik niet geheel noodig meer, was zijne moedige daad toch zeker zeer lofwaardig, Niet alleen het kind, maar ook de vrouw van Tden omgekomen conducteur, was Dondei dagavond aan het station en vernam het verschrikkelijk nieuws. Voordrachten met lichtbeelden. Nu men meer eu meer gaat inzien hoe cte volksontwikkeling kan bevordeaxl wonde door voordrachten met hehtibeelden. zooal die tegenwoordig op vele plaatsen door Toyn bee-vereenigingen en aautere inrichtingen voor volksontwikkeling gehouden worden het zeker voor velen van belang de aandacht te vestigen op het bestaan van de „Vereen! gmg tot het houden van Voordrachten met Lichtbeelden", die ongeveer een jaar geleden cloor „Ons Huis" te Amsterdam, in overleg met de meeste andere Toynbec-vereenigmgen hier te laude, in 'het leven is geroepen. In navolging van Engeland n vooral van Frankrijk, waar de regcering de zaak ter hand heeft genomen, werd een centraal In re.iu le Amsterdam opgericht, waar men langzamerhand een zoo volledig mogelijk g' e populaire voordrachten, geïllustreerd' lantaamplaten. wil verzamelen. Tegen een kleine vergoeding kunnen vereeniging.'.i personen, die zich voor vol lesontwikkeling m leresseereu, deze voordrachten in bruikleen ontvangen. Om prospectussen vervooge men zich bij mej. E. 'Philips, Prinsengracht 1019a te Aan terdam. Telephoon in het Westland, Het Westl'and zal waarschijnlijk eerlan n het intercommunaal telefoonnet worden aangesloten Vredesconferentie Shoiu-Card. De reclame maakt zich natuurlijk van ailes meester; dat is haar recht en haar kracht Zootheeft de firma Hulstkamp en Maüjn te Rot erdam nu een vredesconferentie-relaine plaat uitgegeven. Op den voorgrond de hoof den der verschillende staten op den achter grond het Huis ten Boschrijtuigen met vredesgedelegeerden roller, aan; een vredes engel wuift vredespalmen. In den rechler- voorhoek een etalage van Hulstkamp's pro ducten, waarvoor de staatshoofden salueeren de Sultan heeft zelfs al een kistje oude klare onder den arm. »Over niets zullen de verschillende landen bij de Vredesconferentie het zoozeer eens zijn dan over het feit, dat Hulstkamp's Oude Genever van Hulstkamp en Zoon en Malijn te Rotterdam, de beste ter wereld is", luidt het onderschrift. Best mogelijk; over veel zijn de heeren het althans oneens. De in den trein aanwezige passagiers heb ben eerst in het laatste moment het gevaar beseft, waarin ze verkeerden, althans zoo vertelde ons een der reizigers, die zich ook in een der eerste compartimenten had be vonden. Uit zijn verhaal deelen wij het volgende mede: »Ik had, bij het passeeren van Mid delburg, mijn jas aangelrokken en mijn pu- rapluie uit het net genomen en zat daarna rustig te prater- met een paar medereizigets, die te Roosendaal waren ingestegen. Toen ik, even voorbij Souburg, de drie snel opeen volgende stooten van de stoomfluit hooide, hetgeen mij als noodsein bekend is, meende ik, dat de lijn niet geheel veilig was en dat daarom de signalen werden gegeven. Ook toen het fluiteu bleef voortduren, had ik nog volstrekt geen vermoeden van het gevaar, waarin de trein veikeerke, tot ik opeens de pilaren van de stationsoverkapping voorbij zag vliegen. Op 'toogenblik, dat ik uitriep: »wrj zijn verloren", voelden wij op .eens een hevigen schok, die ons allen van onze zitplaatsen wierp en door elkaar deed vallen. De portieren vlogen open, terwijl alles kraakte en de glas splinters ons om de ooren vlogen. Wij hoor den een vreeselijk lawaai, maar onze waggon bleef staan, zoodat wij, hoewel doodelijk ont steld, konden uitstappen." De ooggetuige, wiens woorden wij hierboven reeds aanhaalden, beschreef ons op de vol gende wijze het oogenblik, waarop de loco motief binnenstoof alk zat aan een der tafeltjes de courant te lezen en* sloeg geen acht op een lang gefluit, dat zich buiten deed hooren. Wij hooien dat hier op 't slation zoo dikwijls, dat ik er in 't geheel geen beteekems aan hechtte. Even daarna werd evenwel mijne opmerkzaamheid getrokken door een hevig geschreeuw op het perron; ik zag menschen wegloopen en toen ik was opgestaan om te zien wat er gaande was, zag ik letterlijk de locomotief haar entrée maken, in verschrik kelijke vaart alles vermorselend, zoo ook het tafeltje, waaraan ik nog geen twee minuten geleden gezeten had. Een gloeiende stoom zette de heele zaal in nevel en alle daar aanwezigen moesten, om geen brandwonden op te loopen, achter het buffet en daarna door de schuifdeur nanr het' buffet van de wachtkamer 3e klasse vluchten. Het geheele gebouw kraakte zoodanig dat wu een oogenblik dachten, dat de boel in! elkaar zou zakken. Nadat ik den toegang tot de bovenwoning had opengemaakt, waar ik de bewoners al zeer ontsteld naar beneden zag komen, ben ik op 't perron gegaan, om te zien of er nog te helpen viel." Nog kunnen wij melden, dat bij het openenu der portieren van den verongelukten trein en j bij het nemen van maatregelen, ter verkrij- j ging van o. a. geneeskundige hulp, op een Zonsverduistering. Donderdagmorgen zal een bij ons zichtbare gedeeltelijke zonsverduistering plaats hebben de eerste aanraking tussehen de schijven van zon en maan geschiedt 's morgens even 5 uur. Het oogenblik waarop de schijf der zon weder ia haar geheel van achter die der maan te voorschijn treedt, is 6 u. 40 min De grootte der verduistering is van de zons- middelljjn ongeveer éen zesde deel. Diefstal aan loord. Onze correspondent te Batavia seint ons onder dagteekening van heden Bij de aankomst van liet stoomschip K o- n i n g i n-R e g e n t e s, van de Stoomvaart- Mij. Nederland, is gebleken dat er eene som van vierduizend pond sterling, in biljetten van de Bank van Engeland, behoorende aan onze schatkist, vermist werd. (bN. R. C.") Brand in een circtts. Gistermorgen te 4 uur brak een geweldige brand uit in het circus Guillaume te Ant werpen. Het vuur kreeg spoedig zulk een breiding, dat slechts met groote moeite de paarden gedeeltelijk konden gered worden. Vier prachtige dieren kwamen in de vlammen om. Vele werden min of meer ernstig ge kwetst. Zondagavond halftwaalf was de voor stelling geëindigd. De oorzaak is nog onbe kend. Omtrent dezen brand meldt het „EDdlblad v. Antwerpen" De bewoners van het Zuid. werden Maan dagmorgen kort na zonsopgang op onaange name wijze uit den slaap gewekt. Het paardenspel, waarin de troep van ïtodolphe Guillaume sedert 14 dagen vertoo ningen geeft, stond te vier uren in brand. Hot groote houten gebouw, zooails man weet een 20-tal meters 'hoog en naai* schat ting ruim 30 meters middellijn hebbende, gevuld mat houten batiken en stoelen, do stallen getvuld mat hooi en stroo, costumes on' liaht materiaal der artisteu, dat alles vlamde op als een doos zwavelstokken en joeg een reaisaditige vlam in de hoogte, In 't begin kwam de winid min of meer uit hei Westen en bedreigde aJzoo de huizen langs den kamt der Beleg- en Moiitigiiy-stra- ten, to midden waarvan de schoone St. Mi chielskerk zicih verheft. De vensterruiten der huizen sprongen reeds in stukken eu de verf van de kerkdeur werd gezengd. •Doch plotseling sloeg de wind om en dreef nu de vlam naar het groote, nieuw gebouwd» „Café Cosmopolite", een huis van. 6 of 7 ven sters breed; en behalve de groote gelagzaal drie verdiepingen, hoog. En nu moet de knetterende vlam al de vensters van dit gebouw tegelijk binnenge- slagen zijn, te oordeelen naar den kleinen afstand tussehen dit huis en de brandende houtmassa. Onbeschrijfelijk moet de paniek daar bin nen geweest zijn, waait hol huis was aan ver- sdiiUend© huishoudens in kuurd. gedeelten ver- Vensters, plafonds, het dak zelfs vatte oogenblik dat veler hoofden in de war waren, vlam en het braudd'e om zoo te zeggen, in al' zich zeer verdienstelijk maakte een dame uit'' de bovenkamers tegelijk. 1 Maai' ook de daken der nevenstaande hui zen 166 en 168 vatten vlam. Eveneens- het dak van con herberg, liet hoekhuis vormende der Do Hornes- en Pacificatie-traat, al,ook do huizen 77, 79, 81 an 52 dar P.iciiic.itio- straat, waarvan al do kornissen, daken en bovenvensters nog al erg geleden hebben. Een hippodrómo, dat a oh ter don t.icus op het nieuwe gedeelte der Zuiderlet -tond, werd ook door de vlammen aangetast eu tot don grond toa vernield; de reiswagens dier aanpalende kermisbarakken vatton eveneens vuur, en 't kostte den kermislieden groote moeite om te beletten, dat al wat langs dien kant stond, brandde. 'tWas can vreeselijfc schouwspel, dat niet te beschrijven Is Het alarmgeroep der gebu- ron, het geknetter der vlaimmon. 't springen dei' ruiten van de vensters der omstaande huizen, het neerstorten van brandende- bal ken, cn dan binnen den stal hot gewoel van vier en twintig verschrikte paarden, die men te midden van de vlammen en eon regen van brandend hooi en stroo poogde naar buiten te jagen, dat ijzingwekkend tooneel kan men zicth niet inbeelden, als men liet niet geizen heeft. De brandweerlieden van- Dot museum eu de politie waren spoedig ter plaatse. Zij vonden echter circus eu hïppodrbmo reddeloos verloren. Doch zij hadden nog wank genoeg met do omstaande huizen voor totale vemielino- t0 behoeden. Hot personeel van den circus, artisteu on bedienden, bestaat uit een vijftigtal perso nen, en de stallingen waren gevuld met 23 paarden en een muilezel. Een artiste was nog gisteravond uit Nan cy aangekomen met haar paarden en mate riaal, om een reeks verlooningon te «even. Dat alles is mee vernield. Elf paarden heeft men uit den brand kun nen jagen. Deze zijn gered en bij uabijwo- neiute stalhouders ingenomen. Drie andere die eveneens waren buitenge jaagd zijn terug in de vlammen geloopan en omgekomen met degenen die ine'n niet haas tig genoeg kon lossnijden of kappen. Niets was verzekerd dan het gebouw, zoo dat de bestuurder, do artisteu en de bedien den totaal gertuncerd zijn. liet gebouw hoorde toe aan den hoer Ro- vaan, van Brussel, 't Was hetzelfde dat on- amgs op het Laarplein te Borgerhout, bad ge staan, en waarin de troop-Rene zooveel bij val verworven had. Faillissementen. Uitgesproken: 31 Mei. P. C. Westers, zonder beroep, te Utrecht. Rechter-comm. jhr. mr. IL M. J. van- Asch van Wijck. Curator mr. W. M. II. Bosrs. i Juni. P. Bille, beschuiifubrikant te Amstei- dam (bevorens h, o. f. firma Greater GroenJ. Rechter-comm. mr. J. Coninck Westenberg. Curator mr. F. Kranenburg. 3 Juni. A. Mouster, bouwer en metselaar te Rotterdam. Rechter-comm. mr. G. T. J. de Jongh. Curator mr. W. Tabingh Suermondt. Surséance van betaling. Verleend aan Abraham van Emden, koopman te Amsterdam, handelende onder de firma. A. van Einden Comet benoeming van den heer mr. L, [I. Feschotte te Amsterdam lot bewindvoerder en van de heeren B. J. van Gelder en S. M. Kan, beiden te Amsterdam, (ot deskundigen. Dltlolingcn. OOSTENRTJKSCHE LOTEN a fi.,100 van 1864. Serie- sn premietr. 2 Juni. - Betaalb. 1 Sept. (Vervolg), Serie no. Serie nn. Serie no. Serie no. 86 55 898 59 2295 72 3075 7 86 94 1024 31 2486 43 3179 13 157 90 402! 72 2480 47 3179 57 229 45 1739 49 2722 47 3204 40 229 22 4739 20 2722 59 3204 87 229 80 4739 54 2722 72 3349 24 356 64 1739 60 2749 24 3485 83 575 54 2021 56 2753 30 3594 7 575 55 2166 30 2753 88 3594 20 869 47 2166 80 2872 67 3862 35 alle fl. 400. De overige in gemelde serieén begrepen nos. met fl. 200 O. W. Hoogwater te Schiedam. Juni 7v.m. 3.17 nam. 3.44 b 84 02 4.29 Hoogte van liet water op de Rivieren. Berichten van 5 Juni. MAINZ, 12 uur'smidd. 4.80 Gev. 0.10 AI. KOBLENTZ Ouur'smorg. 2.77 Gev. 0.41 AL TRIER, 12uur'smid, 0.55 Gev. 0.05 AI. RUIIRORT, 8 uur 's morg. 2,59 Gev. 0.17 AI. LOB1TH, 2 uur 's midd. 44.92 Gev. 0.20 AI. Zon en Haan. Zonsopg. Juni 7: 3 42 v.m. onderg. 8.43 n.m. b 8: 3.42 b 8.44 Nieuwe Maan 8 Juni. Eerste kwartier 4 0 Juni. HET WESTLAND, 4 Juni. Op de veilingen van gisterenavond werden de volgende prijzen besleedwitte asperges 48 30 ct., blauwe 42 a 47 ct,, peen 5 a 8 ct per bosspinazie 25 a 40 ct. per kin ztirin 43 a 16 ct. per 1/2 postelein 40 a 60 ct. per H; aardbeien f0.60 a f0.80 per kilo, sla i/2 2 ct. per krop. LONDEN, 5 Juni. Op de veemarkt werden aangevoerd1200 runderen, 44000 schapen en lammeren, 45 kalve ren en varkens. Prijzenbeste runderen 2/6 a 4/8, schapen en lammeren 3/2 a 5/6, kalveren 3/6 a 5/4, varkens a p. steen. HAMBURG, 5 Juni. Petroleum loco 6.35 brief, dito geld. Spiritus per Juni lSVs. Juli/Aug 18. Stemming prijsh. BUDAPEST, 5 Juni. Tarwe vast. NEW-YORK, 5 Juni. Juni. Juli. Aug. Sept. Oct. Nov. Mais.39% 39J4 Juni. Juli. Aug. Sept. Oct. Dec. arwe. 82i/g 825/g83%

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6