No. 9953. i* little nor! in ie Ene ftrpe. 53"e Jaargang. Donderdag 8 Juni 1899. BUITENLAND. EDGAR ALLAN POE. 4) BINNENLAND. do te 5 C: ill AMI CUE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 11. 1.25. Franco per post ft. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen '10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiëa voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau hezorgd zijn. BureauBoterstraat 68. der Advertentiënvan '17 regels 90 cents; iedere regel cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij Prijs meer 12 V innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde leleine odcecfcnfiëii opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intcrc. Telefoon Aio. 123. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 7 Juni '99. Ia den Fransohem Senaat, overigens voor dé Kamer een voorbeeld! van. orde en waar- éidioid, ging het gisteren onder den invloed der jongste gebeurtenissen al bijna even ru- moerig toe als den vorigen dag in het Palais Bourbon. De voorzitter Fallières opentte d© zitting met de verklaring dat, wat heb schandaal te Auteuil betreft-, niets het vertrouwen vani liet land in de Republiek zal doen wankelen. Hij verzekerde dat de Senaat voor den Pre sident dér Republiek warme sympathie koes tert en hem nooit in den steek zal laten. Door luide toejuichingen gaf de Senaat haar instemming met die woorden te ken nen, waarop Guyot namens de vier xepubli- kemsöhe groepen dé volgende motie voor stelde „De Senaat, zich aansluitende bij de ge voelens uitgesproken door zijn voorzitter en de onverdedigbaa-e daden lakendb van de vij- 'anden der Republiek te Auteuil, gaat over tot de orde van den dag." Lecour-Granümaison, die hierop afkeurend sprak over heb hardhandig optreden der po litie, werd door de linkerzijde in de rede ge vallen. Destrieux-Junca riep hem toe„Weg met de jezuïetenwaarop Lecour-Grandmai- son antwoordde dat hij den naam jezuiet niet ab een beleediging beschouwde. Hij verbaas ds ach. er over dat men „patriotten" had gearresteerd die hun sympathie voor het le ger te kennen hadden gegeven. Deze woorden loktan hevige protesten uiit, maar een tumult, zooals in den Senaat ricli zelden voordoet, ontstond toen de spreker de verkiezing van Loubet noodlottig voor Frankrijk noemde. De voorzitter vernacht Lecour-Grandlmai- son zijn woorden in te trekken. Deze wilde zich nader verklaren!, maar wend; dtoor liet lawaai overstemd, zoodat hij de tribune ver liet. en naar rijm plaats terugkeerde. Op een tweede mtnoodiging om zijn woor den in te trekken, weigerde do man, waarop onder toejuichingen de censuur over hem werd uitgesproken. Daarop nam de minister-president Dupuy het ivoord om te zeggen dat d!e regeering de motie-Guyot aanvaardde. Dat de kraton van. „Leve het leger!" als oproerig zijn be schouwd, is een leugen. Bovendien bateeken- den die woorden in den mond van wie ze rie pen, niet anders dan„Dewe dé Koningof „Leve dé Keizer!" of „Leve dé dictatuur 01 „Weg met de Republiek". Dupuy ontken de dat dé politie ruw was opgetreden. De ge- J wonden rijm allen politiemannen. De mi nister zeidê er overtuigd van te rijn dab het leger gehecht is aan de Republiek die zij ook zal verdédigen. Het weigert overigons rich op politiek terrein te begeven, omdat het rijn plichten kent. (Applaus.) De reactionmair Le Provost de Launay zei- de heit gebeurd» te Auteuil af te keuren; toch zou hij om politieke reden, tegen de mo tie stemmen. De rnoiie-Guyot weid, daarop aangenomen i met 258 begon 20 stemmen en met herhaald gejuich, en „Leve de Republiekbegroet. Le Provost de Launay wemschta hierop te interpelleerea over dé maatregelen die tegen BOOK „Alexandre Etienne, chirurgijn, werd met den heer Dumas tegelijk geroepen om. de lijken te schouwen. Hij bekrachtigt diens getuigenverklaring. „Ofschoon nog verscheiden andere perso nen zijn gehoord, bleek toch niets anders dat ''aai belang kan zijn. Nog nooit is te Parijs zulk een geheimzinnige, zulle een in al rijn bijzondenbeden raadselachtige moord ge pleegd wanneer men ten minste met een moord te doen heeft. De politie tast volko men in het duister." Het avondblad dleeldie mede dat in het Quartier St. Rock nog altijd de grootste op gewondenheid heerschte, clat men het huis nogmaals nauwkeurig had onderzocht, nieu we getuigen verhoord, maar daardoor niet hst minste aan liet licht had) gebracht. Een na-der bericht voegde er nog aan toe dat Adblphe,Le Bon gearresteerd was, ofschoon behalve wat men reeds wist, geen enkele aan wijzing tegen hem bestond. Dupin sdheen rich buitengewoon voor deze te inteiresseerenik maakte dit noch tans sledhts op uit rijn gedrag, want hij ont hield rich van elke opmerking over het geval. Eerst nadat de arrestatie van Le Bon te zij ner oord was gekomen, vroeg hij mij naar mijn meening. antwoordde hem dat ik met geheel Pa- n]s het er over eens was en da zaak voor een onoplosbaar raiaidsel hield, wamt daib ik geen sommige rechterlijke ambtenaren waren ge troffen. De minister van justitie Lebret aan vaardde de dadélijke discussie daarover. Le Provost de Launay bracht daarop in herinnering dat na de behandeling der zaak- Déroulèda-Haibert een der getuigen op het ministerie ontboden was. Spr. begreep toen al dat er buitengewone maatregelen zouden genomen warden, wat hij, zonder persoonlijk te zijn, een schande noemde. Waarom rijn er eerst stappen gedaan tegen Lombard en Tar- dif na het gebeurde te Auteuil? Waarom wordt de procnreur-generaal Beltrand niet aangepakt? Volgens spreker wilde d© regee ring toonen dat met haar niet te spelen viel. Hij verbaasde zich er over d!at dé schexm- zaal vaar graaf Dion gesloten was; immers deze is geen leeglocper, geen, doeniet, maar een groot indiistirieel. Hij herinnert er aan dat Gambetta door zijn redevoeringen ook wel den val van het Keizerrijk heeft voorbe raad. Le Provost herinnerde «r aan d!at inder tijd Jaurès als verdediger van Géraulb-Ri- dlïard de beleediginigen tegen Oasimir-Périetr nog kon verscherpen, zondter dki toen dé rech terlijke ambtenaren werden getroffen. De genomen maatregelen staan gelijk met beve len aan de magistratuur. Over zijn interpel latie meende spr. zich geenerlei illusie te be hoeven te maken. Toch wilde hij ridh tot den Senaat ridhten, maar vooral tegen het land. Indien een monarchale regeering, zooals dé minister Dupuy gisteren heeft gedaan, een aansla,- deed op de onafhanke lijkheid der rechterlijke macht, zouden a.lle republikeinen, oude liberalen die geen liberar len meer zijn, opgestaan zijn om te protes- feeren. De minister van justitie gaf in rijn'ant woord de feiten zooals ze zijn. Hij erkende dat de onafhankelijkheid' der getuigen ge waarborgd en. hun persoon behoorde on trien te worden. Maar de rechters haictd'eo 'tus- schenbeidé moeten komen in de verklaring van Quesnay de Beourepaire. Over de geno men maatregelen was de ministerraad het eens géwordén. Verschillende sprekers voerden nog het woord, en Le Provost dé Launay tartte d'e regeering een, votum van ventrouwen te krij gen ten opzichte van haar handeling-. De linkerzijde evenwel verlangde een een voudige orde vaan den dag, die daarop met 1 steun tegen werd aangenomen. 't Is nu anders kalm t© Parijs. Men voelt dat de regeering de teugels stevig vastheeft, zoodat dé ontevredenen rich stil houden. Trouwens, zij hebben heb reeds genoeg voor zichzelf bedorven; aan dé aniti-ravisionisten is het te wijten, dat de regeering werkelijk overgaat tot de bestraffing dér schuldigen m de zaak-Dreyfus. Du Paty de dam, De Pal- lieux, Roget zu'len wel niet de eenigea blij ven. Reeds is Dy Boisdeffre's gewezen adju dant Pauffin de St. Morel overgeplaatst naar Verdun, en men verwacht nog maatregelen tegen Lauth, GribeJin en Jundk, om niet te spreken van. Gonse en Mexcier. Nog zou, naar men wil weten, generaal Zin-linden eerstdaags als gouverneur van Pa rijs -"erwangen en dé procureursgeneraal Bex- tranid, evenals de advocaat-generaal Loon- baa-d, afgezet worden, terwijl de officier van justitie Feuilloley ontslag heeft aangevraagd. mogelijkheid zag om den moordenaar op het spoor te komen. „Men moet de mogelijkheid niet beoordee- len naar een oppervlakkig onderzoek, zooals hier het gevfl is," antwoordde Dupin. „D© om haar scherpzinnigheid: zoo hooggeroemde, Parijsoh© politie is slim, maar meer ook niet. Zij gaat niet methodisch te werk, maar han- délt eenvoudig zooals héb oogenblik aan de hand geeft. Zij maaikt veel drukte over haar maatregelen, maar deze passen, vaak zoo slecht bij het doel d'at mem nastreeft, dat zij aan monsieur Jordain herinneren, wanneer hij zijn kamerjapon verlangt „q>our mieux entendre la musique". Zij bereikt niet zel den. verbazingwekkend© resultaten, maar in de meeste gevallen alleen door ijver en vol harding. Waar die eigenschappen niet vol doende rijn, blijven hun pogingen vruchte loos. Zij is vaak al te sluw, al te grondig. Dé waarheid1 ligt niet altijd in de diepte im- tei°-e*ieel, waar het aangelegemhadén van be lang geldt, zoek ik haar dikwijls aam do op pervlakte. Door te diep doordenken bren gen wij onze gedachten dikwijls in de war en verzwakken wij ze. „Walt nu déze zaak betreft, zullen wij haar eerst eans zelf gaan onderzoeken, voordat wij ons een meening vormen. Hét onderzoek zal ons genoegen doen (ik vond die uitdruk king niet erg gepast, maar zei ©r niets van) en bovendien heeft Le> Boni mij eens een dienst bewezen, waarvoor ik gaarne mijn dankbaarheid- wil toonen. Laat ons heb ter rein van de misdaad zelf eens in oögem- schouw nemen. Ik ken den.' prefect van politie, en zal van kern zonder moeite verlof daartoe krijgen." Dit gebeurde, en wij gingen al spoedig op Dat do beslissing over Merrier ver daagd is, stelt vele revisionisten niet minder teleru- dan de verdaging der uitspraak der Kamer van mbeschuldigm'gstelhng ten op zichte van Picquart tot de volgende zitting, vermoedelijk Vrijdag. Picquart zal dus niet vóór Vrijdag d'e deuren zijner gevangenis zie.ii opengaan. En dan Zal db militaire rech ter zich dan met terstond, van hean meester maken De mogelijkheid bestaat, maar hot schijnt dat de vrienden va,n den kolonel be loofd. is, d'at do militaara rechter Picquart met rust zal laten. Zeker het wijste dat men doen kan. Overigens zijn do revisionisten niet vol daan over de Kamerzitting van Maandag, wegens de te zwakke houding der regeering. Dat over generaal Mexcier eerst later zal wor den beslist, vindt bijval bij „Temps" en „Journal des Dóbats"het laatste voelt er nog wel iets voor nu de spons maar over de lei te halen; de „Temps" noemt liet een schandaal en een uittarting van het Hof van Cassatie, dat Picquart nog niot op vrije voe ten is. Wat do raddraaiers van Zondag betreft, zijn negen, gearresteerden, m, verhoord te zijn, weer op vrije voeten -osteld1. Besloten is reads dat graaf de Dio-n, fabrikant, Louis en Felix Barno, kooplieden, baron de Baubry, graaf de Formessent, baron d© Meyrouet ris St. Mare, graaf d'Aubigny d'Assy, Langlois de Neuville, allen aristocratische leegloo- pers, vervolgd' zullen worden wegens in het openbaar gepleegde rebellie, die gestraft wordt met gevangenisstraf van 6 maanden tot 2 jaar. Graaf Christiani wordt vervolgd wegens geweldpleging. In het gunstigste ge val komt hij er mot zes maanden, in 't erg ste geval met niet minder dan vijf jaar af. De dag van Zondag heeft den Bond voor het Fransohe Vaderland, die in den laatsteu tijd al menigen duw had gekregen, weer geen goed gedaan. Versdnllendé ledan hebben be dankt, o. a. dr. Huchard' die aan Jules Le- maatre schreef„Ik vrees dat wij van mee ning verschillen over de middelen om Frank rijk op te heffen, de justitie te eerbiedigen en het leger hoog te houden. Hoe eerlijk do handelingen zijn van hem, die Loubet steeds hun „Panama'" naar het hoofd slingeren, blijkt wel uit d« leugenach tige berichten, waaruit da hoeren nationalis ten geld waton te slaan. De „Libra Paa-ole" en de „Cocarde" werden Maandhig druk ver kocht op dé boulevardsliet eea-ste bracht heb sensatie-bericht dat het ministerie eon nederlaag had geleden m de Kamer; do „Cocarde" liet uitschreeuwen dat presidfent Loubet rijn ontslag had genomen. De ver koop van dit blad wead verboden. Men zegt dat aan president Louibet, wan neer hij Zondag a s. de wedrennen te Long- champs bezoekt, een schitterende ovatie zal worden gebracht. Zeker is het, dat Loubet's populariteit door het onhebbelijk optreden zijner vijanden juist toeneemt. De „Pétito République" roept db socialis tische arbeiders op om Zondag bij honderd duizenden te verschijnen ten einde Loubet te beschermen „tegen de feodale knuppel helden van dein Faubourg St. Germain". Dat belooft wel iets! weg naar de rue Morgue. Deze behoort tot dlie armoedhe-o straten welke tusscheu de rue Richelieu en de rue St. Roch liggen. Hét was reeds bijna avond toen wij er aankwamen. Alen kon bet huis niet missen, want nog al tijd stonden leegioopeis op het tegenoverlig gende trottoir de gesloten vensterluiken aan te gapen. Vooidht wij binnengingen, liepen wij door een zijstraatje om heb huis heen naar de achterzijde en Dupin ondérzocht alles mot een nauwkeurigheid die mij ton eenenmale nutteloos voorkwam. Weer aan d© huisdeur aangekomen, belden wij, toonden onze vergunning en werden door den agent die heb huis bewaakte, bin nengelaten. Wij gingen de trappen op en be gaven ons naar de kamer waar het lijk van het jonge meisje was gevonden. De beide slachtoffers lagen or nog, en ook db wauordé was, zooals in zulke gevallen gebruikelijk is, onaangeroerd1 gelaten. Ik kon niets rien dan wat ik reeds door mededeelingeu dear „Gazet- ze des Trrbunaux" liaid vernomen. Dnpin on- d'erzocht alles, ook de lijken der vermoorden, zeer nauwkeurig. Toen bezochten wij, steedis d'oor den agent vergezeld, de overige kamers on ook do plaats. Toen wij met alles klaar waren en ons verwijderden, was het reeds donker. Op den weg naar- huis ging mijn metgezel het bureau van een dagblad, binnen, waar hij maar weinige minuten bleef. Ik zeide reeds dat dé grillen van mijn vriend legio waren en dat ik diie ontzag. Dit maal lustte het hem voorloopig elk gesprek over den moord! af te vijzen, en eerst den volgendfen middag vroeg hij mij onverwacht of ik op het tooneel der misdaad! niat iets „eigenaardigs" had opgemerkt. Cwemcngilc racdcdecllngcn. Het Engelseiie Hoogerhuis beeft gisteren in tweede lezing behandelde het wetsvoorstel, om strafbaar te stellen het vei leenen en liet aannemen van provisie voor in het geheim bewezen diensten. Te Belfast zijn Orangisten en katholieken bq gelegenheid van een optocht slaags ge raakt. De troepen moesten de orde herstellen, waarbij velen gewond werden. Er zijri ook huizen in brand gestoken en op tal van plaatsen ruiten ingewoipen. Wie de schuldi gen zijn, protestanten of katholieken, is met duidelijk. In den Duitschen Rijksdag deed de staats secretaris van builenlandsche zaken Von Bülow gisteren mededeeling van het op 12 Februari j 1. met Spanje gesloten verdrag over de Carolinen, dat bekrachtigd zal wor den zoodra de Cortez en de Rijksdag het hebben goedgekeurd. Verder deelde Von Bülow mede, dat tevens met Spanje een overeenkomst is tot stand gekomen omtrent de wederkeerige toepassing van overeenge komen tarieven. Zoodra de Gortez den ver koop der Carolinen enz. zullen hebben goed gekeurd, zullen de noodige ontwerpen bij den Rijksdag woiden ingediend. Tot zoolang verzocht de staatssecretaris den Rijksdag zich van verdere bespreking te onthouden. De Rijksdag gaf zijn instemming daarmede te kennen en ging over tot de orde van den dag. De Duitsche gezant te Rome Saurma v. d. Jeitsch, vroeger gezant te "s-Gravenhage, verlaat den diplomatieken dienst. Het schijnt dat Camille Pelletan de onder handelingen leidt om een comité ter verde diging der Republiek le vormen uit de linksrgroepen van beide Fransche Kamers. In het comité zouden de voorzitters dier groepen zitting nemen. Het vonnis der rechtbank te Versailles is gisteren aan Zola beteekend. Hij heeft nu 5 dagen tijd om in hooger beroep te gaan. Men weet natuurlijk reeds veel te vertellen van Dreyfus' toekomstplannen. Vermoedelijk weet de kapitein of zijn vrouw er minder van dan de Parijsche pers. We zullen daarom die beweringen maar stilzwijgend voorbijgaan. De Italiaansche Kamer heeft op voorstel der sociaal-demociaten den president opge dragen, aan president Loubet de gevoelens vau verontwaardiging van de Kamer over het gebeurde te Auteuil te vertolken. De Spaansche Kamer ondervindt veel moeilijkheid bij het onderzoek der geloofs brieven door de obstructie der republikeinen ten gevolge van hun uitsluiting uit de com missie voor het nazien der geloofsbrieven. President Mc. Kinfey heeft lang geconfe reerd met den adjudant-generaal over den veldtocht op Lujon, Daarna zijn telegram men gewisseld tusschen Washiugton en Ma nilla, die zeer belangrijk heeten. Verder weet men er niets van. Tot president van Peru is gekozen Ro mans, tot vice-presidenteu Alzamora en Bresai.i. Op het woord „eigenaardigs" legde hij zoo sterk den nadruk, dit ik onwillekeurig hui verde, zonder goed te weten waarom. „Neen, niets eigenaardigs," antwoordde ik, „ten minste niet meer dan wat wij beiden in de courant gelezen hebben." „Ik vrees dat het ontzettende, afschuwelij ke van dit voorval de „Gazette" niet duide lijk genoeg is geworden," zei hij weer. „Maar genoeg over de nuttelooze beschouwingen van dlit blad. Het komt mij voor diat men dit raadsel juist voor onoplosbaar houdt om de zelfde reden die de oplossing aan de hand geeft ik bedoel het sterke karakter dat alles draagt. Do politie is versteld omdat schijnbaar elk motief ontbreekt niet zoo zeer voor den moord zelf als wel' voor de af schuwelijke manier waarop dé moord is ge ploegd. Zij breekt zich het hoofd,, omdat het haar onmogelijk voorkomt, de twistende stemmen te rijmen met heb feit dat behalve het vermoord© measje niemand, boven gevon den is, ©n er toch geen uitgang was, waar door een mensoh zou hebben kunnen, antiro man, zonder door de binme®dringenden te worden gerien. De wilde verwarring in de kamer, het met het hoofd naar benedén in den schoorsteen geklemde lijk, dé vreeselijke verminking van liet andere lijk dat aÜes werkt ©r nog toe mede haar denkvermogen totaal te verlammen, omdat het haar zoo 'hooggeroemde „scherpzinnigheid'' te schande maakt. Zij is in de grovo, maar allediaagsche ■dwaling vervallen, het ongewone te verwar ren met het cnibegrijpe-jis©. „Maar juist door die afwijkingen uit de ge wone koers is heb verstand in staat dén weg naar d© waarheid te vinden. Bij dergelijke nasporingen moet men niet zoozeer vragen: Naar do. 31 Mei uit Apia wordt gemeld, hebben Maatafa en Maüetoa zich bereid ver klaard, de besluiten van de Samoa-commissie te eerbiedigen, als beide partijen de wapens nederlegden. Malaafa heeft reeds 1800 ge weren aan boord van de Engelsche kanon neerboot Badger ingeleverd. De toestand begint over het algemeen kalmer te worden, en de inboorlingen spreken hun vertrouwen uit m de Samoa-commissie. Uit een ander bericht van gelijken datum blijkt nog dat de Duitschers nu gemeen schappelijk met de Engelschen en de Ameri kanen handelen. l)e Koninginnen te Rotterdam. Ten gerieve orizer lezerswaarvan er zeker Vrijdag een groot getal naar Rotter dam zullen opgaan om den intocht van H.H. M.M. de Koninginnen in de tweede stad des Rijks te aanschouwen, deelen wij hier de volgende publicatie van B. en W. van Rot terdam mede, opdat ieder kan weten op welk uur hij de Vorstinnen kan zien voorbij rijden Burgemeester en wethouders van Rotter dam doen te weten dat door Hare Majesteit de Koningin op Vrijdag den 9 Juni in deze gemeente zal gevolgd worden de volgende weg: INTOCHT. Maasstation, (vertrek ongeveer 10.42) Oosterkade, Koningsbrug, Gelderschekade, Beursplein, West Nieuwland, Groote Markt, Wijde Marktsteeg, Hoogstraat, Lamsteeg, Stadhuis, (aankomst ongeveer 11.2). EERSTE RIJTOER. Stadhuis (vertrek ongeveer 12.2), Kaas markt, Gedempte Binnenrotte, Meent, Boter- sloot, Prinsenstraat, Lange Baanstraa', Breede- straat, Goudsche Wagenstraat, Achterklooster, Oostpoort, Oost-Zeedijk, Iloflaan, Oudedijk, Nieuwe Plantage, Vrederioordplein, Vieden- oordstraat, Siaakstraat, Schinkelstraat, Goud- scherijweg, Boezemsingel, Havelooze- school, Boezemsingel, Crooswijkschesingel, Noorderbrug, Erasmusstraat, Jacob Catsstraat, Zwart Janstraat, Bergweg, Noordsingel Nz., Zomerhofstraat, Schiekade, Schiebrug, Delft- sche poort, Haagscheveer, WesteWagenstraat, Hoogstraat, Korte Hoogstraat, Boymanstraat, Coolvest, Doele (aankomst ongeveer 1.12). TWEEDE RIJTOER. Doele (vertrek ongeveer 2.27), Coolvest, Binnenwegsche brug, Schiedamsche singel, Witte de Withstraat, Eendi achtsweg, Scheeps timmermanslaan, Parklaan, Tribune, Park, West-Zeedijk, Havenstraat,Dijkstraat, Achter- haven Oz, Piet Hemsplein, Voorhaven Oz., Voorstraat. Nieuwe Binnenweg, 's Graven- dijkwal, Mathenesserlaau, Israëlitisch Weeshuis, Josephstraat, West-Ki uiskade, WestersingelKinderziekenhuis, Westersingel, Maurilsweg, Kruiskade, Am- manstraat, Doofstommen-Instituut, Kruiskade, Kruisstraat, Diereaardelaan, Sehie- bi ug, Hofplein, Oppert, Moriaanstraat, Hoog straat, Korte Hoogstraat, Museum Boy mans, (aankomst ongeveer 4.35Y DERDE RIJTOER. Museum Boymans (vertrek ongeveer 5.35). Schiedamsehedijk, Leuvebrugsleeg, Leuveha- ven, Leuvebrug, Boompjes, Draaisteeg, Gias- „Wafc is er gebeurd?" als wel„Wat is ex ge beurd dat vroeger nog nooit is geschied?" Geloof me, de gomaikkelijkliead. waarmede ik de oplossing van dit raadsel heb bereikt, staat in rechte rede tot de on oplosbaarheid die het in de oogen der politie kenmerkt." Sprakeloos van verbariing staarde ik hem aan. „Ik varwaaht zoo dadelijk iemand," ging hij met een blik op onze pendule voort, „die, ofschoon hij vermoedelijk niet do" bewerker is van die slachting, er toch tot op zekere hoogte in betrokken moet rijn. Aan het erg ste gedeelte der gepleegd© gruweldaad heeft hij naar alle waarschijnlijkheid geen schuld. Ik hoop dat dit vermoeden juist is, want daarop steunt mijn verwachting, dait A spoe dig het geheele geheim zal kunnen onthullen. Ik verwacht den man hier in deze kamer hij lean ieder o ogenblik binnenkomen. De mo gelijkheid bestaat dat hij niet komt, maar waarschijnlijk is het dat hij wel komt. In het laatste geval moeten wij hem vasthou den. Hier zijn pistolen wij weiten ze bei den te gebruiken, als de omstandigheden het mochten aisohen." Nauwelijks wetend' wat ik deed. noch wat ik van het gehoord© moest denken, nam ik de pistolen aan, terwijl Dupin, als sprak hij met zichzelf, voortging. Ik zeidö reeds vroe ger dat hij bij zulke gelegenheden zear ver strooid was. Zijn woordten wanen tot mij ge richt, maar al wea-den. rij niet op luiden toon gesproken, toch klonken zij als waren ze be stemd om op grooten afstand te worden, ver staan. Zijn blik bleef starend op dén wand gevestigd» (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1