BINNENLAND. STADSNIEUWS. Rechtzalen, G e in engd Ni e uw s. Staten-Geiieraal. betaling van schadevergoeding voor den in val van. Jameson en het principe van arbi trage, ter oplossing van ge-schillen tussuhen beide landen. De Hooge Commissaris heeft niet aangedrongen in zake de dynaaniet- quaestio en president Kruger avorunin in zake Swazieland. Wait betreft die Jameson- seliadevargoeding deelde de Kooge Commis saris mede, dat een depêche op weg was van de Engelsche regeering, inhoudende eon voorstel tot arbitrage op dat punt. Ten opzichte van. liet stemrecht stelde sir A. Mi kier voorlo. dat heit aantal jaren voor do verkrijging daarvan zoude worden gesteld op 5 jaar, mot terugwerkende kracht -o. dat de naturalisatie-eed zou veranderd worden3o. dat een billijke vertegenwoordi ging aan d'e nieuwe bevolking zoude worden gegevenen 4o. dat de naturalisatie ©ogen blikkelijk vol stemrecht moet geven. Daartegenover stonden Kruger's voorstel len: lo. om den termijn van inwoning, noo- dig voor naturalisatie, te bepalen op twee jaar, terwijl een. vol stemrecht 5 jaar daarna verkregen zou worden; 2o. alle personen, vóór 1890 m het land gekomen, zouden na twee jaar vol stemrecht krijgen3o de be volking op de mijnen zou meerdere vertegvn- woordiging Icrijgen 4o. eon voorwaarde voor de naturalisatie zou zijn het bezit van vast eigendom, ter waarde van minstens 150 pd. st„ of liet bewonen van een huis van min stens 50 pd. st. huurwaarde, of hef genieten van een inkomen van. minstens 200 pd. st. per jaar; 5o. een vex-dere voorwaarde voor do naturalisatie zou zijn een bewijs van burger schap in het vorig land van inwoning; 6o. den eed-vorm zou gelijk zijn aan die m den Oranje-Vrijstaat, Al deze voorstellen werden door Kruger afhankelijk gesteld van do aanneming door de EngelSohe rugeering van heit arbitrage-be ginsel in geschillen tussclien beide landen. De Hooge Commissaris oordeelde deze voorstellen ten oc-nenmale onvoldoende. De conferentie is daarop gesloten, en president Kruger zal nu de versdnllende voorstellen indienen bij don Volksraad1, altijd ouder voorbehoud va.n aanneming van het arbitra ge-beginsel door de Engelsche regeering. Een beslissing is dus niet genomen, ei: al is de mogelijkheid vrn om overeenkomst nog niet geheel buitengesloten, do kans daar op is toch zeer gering. Chamberlain zou ze! cs den toestand Jrkachetlijk" hebben genoemd Een beetje optimistischer is zijn collega Balfour. Deze voerde gisteren het woord aan het jaarlij kselie gastmaal van den nationavn bond der conservatieve veroomgingen. Hij noemde de mislukking der conferentie ten bron van diepe teleurstelling voor de ro- geering, die het haar plicht acht er voor te waken dat er geancrlei inbreuk wordt ge maakt op de rechten van Engeland. De mi nister geloofde evenwel met dat de oplossing der gesol lillen inet Transvaal onmogelijk is. In de Engelsche pers is Kruger natuurlijk weer db zondebok. Zijn ..koppigheid" heeft alles bedorven. Dat ook de beide Volksraden iets te zeggen hebben, wordt in do Engelsolio bladen gewoonlijk over het hoofd gezien. demengde Mededeel legen. Gisteren heeft het anti-alcoliol-congres te Brussel voor het laatst vergaderd. Heden zat bet ontwerp-conventie, dat gisteren voor liet laatst werd gelezen, worden onderteekend, Clémenceau zegt in de nAurore" dat pre sident Loubet daags nadat generaal Hervé als getuige in het proces-Déroulède gehoord was, den minister-president bij zich liet ko men en tot hem zeide»Ik wil dat gene- taal Hervé op non-activiteit wordt gesteld en zjjn excuses aanbiedt. Anders zal ik mor gen een Boodschap tot het Parlement richten." Men weet dat Hervé zich tegenover den minister van oorlog heeft gerechtvaardigd. De sPetite République" beweerde dat de hertog van Orleans zich sedert Zaterdag le Parijs bevindt en zich schuil houdt bij den graaf d'Harcourt. De hertog zou met mede werking van verschillende generaals voorne mens zijn een kansje te wagen. Een officieuse nota ontkent echter dat prins sGamelle" te Parijs is. Te Bordeaux zijn Dinsdagavond royalis tische standjes voorgekomen. Drie personen, waaronder eet journalist, kregen reeds G dagen, een vierde een maand gevangenisstraf'. Van tien manifestanten die op den dag van Marchand's huldiging te Parijs wegens oproerige kreten gevangen zijn genomen, zijn er zeven veroordeeld tot 5 dagen en 15 frs. boete. Graaf de Dion heeft een brief gezonden aan den prefect van politie, waarin hij pro testeert tegen de sluiting der ivoor de Fran- sche industrie zoo nuttige" Automobiel-club en aanbiedt als onder-voorzitter af te treden indien de Club om hem gesloten is. Max Regis is te Algiers weer met kreten van sLeve de vrijheid 1 Leve Regis Weg met de joden begroet. Hij werd onmiddel lijk per rijtuig naar de gevangenis te Sidï- Ferruch overgebracht. Tot de Ostdeutsche Spritfabrik, die in Pruisen tegenover den spiritusring wordt op gericht, zijn reeds toegetreden elf deelnemers met een kapitaal van een millioen mark en nog steeds melden zich nieuwe deelnemers aan. Nu men tevergeefs hij verschillende hoven heeft aangeklopt, zal koning Alexander van Servië toch waarschijnlijk gevolg geven aan den wensch zijns vaders en met zijn nicht, de dochter van den commandant der garde Alexander Konstantinowitch, trouwen. Deze was er vroeger tegen. Sehakmanof, hoogleeraar te Uskub, is gis teren op klaarlichten dag te Sofia aangeval len en met 21 dolksteken gewond. Het slacht offer kon nog zeggen dat zijn aanvallers leden van den revolutionairen Macedonischen Bond waren. Het schijnt dat Sehakmanof in relatie stond met de Turksche autoriteiten. Aan de Tweede Kamer zal worden inge zonden een adres van alle reeders te Sche- veningen, houdende, onder dankbare erken ning van hetgeen de ministers van waterstaat en oorlog hebben gedaan tot bevordering van de vibschershaven te ScheveniDgen, de ver klaring dat de door de legeering vooigestelde haven geheel beantwoordt aan de eischen van de Seheveningsclie visscherij. De reeders spreken de hoop uit, dat de Kamer aan Scheveniugen de haven niet moge onthouden. De op zijn verzoek eervol teruggeroepen gezant te Petersburg, de heer Wttevvaa! van Stoetwegen, is gisteren uit Rusland ver trokken. De gezantschapssecretaris jhr. mr, R. De Marees van Svvindereri treedt tijdelijk opals zaakgelastigde bij den C/aar. In een der zalen van het gebouw der Rotterdamsche Manege werd gisterenmiddag met een korte toespraak, in tegenwoordigheid van alle leden der eerewacht, het vaandel overgereikt, door de damesleden aangeboden en bewerkt ter gelegenheid van het Kon bezoek. liet is een fraai kunstwerk en ontworpen door inej, J. C. Coert. Het fond van het vaandel is een wit geribd zijden vierkant veld, waarop geborduurd is het wapen van Rotterdam met de stedelijke kroon, daarom buigen zich takken van oranje- hoornen. In gouden letters de datum »9 Juni 1899" en slloUerdam". Het vaandel, goud omrand, hangt aan een witten stok, waarop een gouden leeuw staat met het wapen van Rotterdam in de klauwen de bandelier is een oranjezijden strook. Van den stok hangt bo vendien een groen wit groette strik met gou den franje. Door den kommandant der eerewacht, den heer Cb. Moens, werd liet namens alle leden gracieuï.elijk aanvaard. Vaandeldrager is de heer F. C. Iloyaek. Te Baarn is overleden de heer W. Van der Tak, oud-consul der Nederlanden in Japan en commissaris der suikerfabriek te Halfweg. In den ouderdom van 83 jaren is te Apel doorn overleden de heer G. Fontein oud-arr. betaalmeester OVERSCHIE, 8 Juni. De heer A. van Dijk, candidaat te Nieuwerkerk heeft bedankt voor het beroep bij de Gereformeerde gemeente alhier. "OVERSCHIE, 8 Juni. Tot onderwijzer aan de Christelijke School alhier is benoemd de heer Bartlema heeft aangenomen 8 Juni. Johannes, zoon van J. Meesters en W. Stokhof, Broers veld. Overleden G Juni. Cornelis van Es, oud 68 jaar en 2 maanden, Lange Achterleeg. 7 Juni. Agatha Maria Johanna As, oud 13 jaar en 3 maanden, St. Janssteeg. de Jong, die de benoeming Hedennamiddag ten 2 uur werd door urgemeester en Wethouders aanbesteed lo. het optrekken van den noordwestelijken vleugel van de openbare meisjesschool aan de Tuinlaan te Schiedam tot vorming van drie nieuwe schoollokalen met bijbehoorende werken. 2o. bet maken van een nieuwen stal en liet wijzigen van liet bestaande gebouw aan de aschstaa! te Schiedam. Ingekomen waren de volgende inschrij vingen Voor lo. M. Goos«en en P. van Balen te Maassluis voor f6747.C. A. Wimmerste Maassluis, voor f0875.en f G800 (wan neer in afwijking van bet bestek 3 weken vroeger kan worden begonnen), W. A. Hoek, te Schiedam, voor f7148.en J. Pinster te Schiedam, voor f8491.— en f 8391 (met afwijking van het bestek.) Voor 2o. hiervoor moest worden inge schreven op 2 wijzen, met en zonder vrije keus van werklieden a. f5098 - 5860 -G214 b. f5698 -5885 W. A. Hoek Jz,, Schiedam, C. A. Wimmers, Maassluis; J. Pinster, Schiedam, M. Goosen en P. v. Balen, Rotterdam- 6304 M. Bokhorst, Schiedam, - 6765 B. Westhuis, Schiedam, -7149 Aan de laagste inschrijvers voor elk per ceel is het werk gegund - 6424 -6765 - 7149 Tot zwemmeester aan de openbare zsvem- plaatst is door B. en W. benoemd Adrianus van Wieringen, zalmvisscher alhier. Bij het spelen nabij de kolk van de Schie had Willi. Rademaker, wonende in de Lou- rensstraat, gisterennamiddag het ongeluk te water te vallen. Schipper van der Hout, die het ongeval zag, sprong den drenkeling na en had daar door het genoegen den knaap aan den kant te kunnen brengen, alvorens hij nog ernstig letsel had bekomen. Gisterenmiddag te 5s/4 viel Willem Ram berg in de Noordvestgracht. Dit werd opge merkt door Arie van Hattum die gekleed te water sprong en daardoor het genoegen smaakte den knaap behouden op het droge te brengen. Door het gedrang dat ontstond toen de schutterij gisterenmiddag te ruim 6'/} uur het exeercitieveid verliet, geraakte Arie van der Most wonende aan de Vellevestsingel, in de Noordvestgracht. Hij kon door het toesteken van een stuk hout weder op den kant ge holpen worden door J. Olman. BURGERLIJKE STAND. «Behuwd 8 Juni. A. Timmermans, 30 jaar, en E. Golhof, 27 jaar. «Geboren 5 Juni. Wilhelmina, dochter van A. van Woerekom en M. Feteris, Oostsingel. Ste- phanus Christïaan, zoon van P. M. M. Krejjns en S. L. M. van Catz, Large Laven. 7 Juni. Anthony, zoon -an J. Mak en J. B. Herlaar, Zalmstraat. Kendrika, dochter van J. J. Meeder en T. Monster, Nieuwsticht {Midden). Dirk, zoon van H. Vrijenhoek en M. Haak, Broersveld. "De bazar is gisterenavond gesloten. Men was eerst voornemens dezen dag met den verkoop nog door te gaan, doch de overge bleven goederen zijn te weinig in aantal en men daarom besloten nu a.<. Zaterdagavond des avonds ten 8 ure eene publieke verkoo- ping daarvan te houden. Naar wij vernemen zullen de ontvangsten der gehouden bazar circa f1000 bedragen Meu kan dus zeggen de bazar uitstekend is geslaagd. Hulde aan de dames die daarvoor huune medewerking hebben verleend, Vrijdagavond zal te 11.14 uur van liet station D. P. de gewone Zondagsehe trein O rijden. B U R G EttL IJ K E ST A N D. Overleden 7 Juni. Jan van der Spek, oud 71 jaren, echtgen. van PI. Sterrenburg, Korledijk. Zaak Haas mr. Van Hall. (Per Telegraaf) Nadat gisteren nog gehoord was Kar! graat zu Spauer, ritmeester in Oostenrijk- schen dienst, die met de gestolen spoorweg- aundeelen voor f 15000 was opgelicht dooi de beklaagde Van Ilall, met behulp van Jacobs, werd de zitting tot heden verdaagd Bij de heropening van het getuigenver hoor vraagt mr. Worst, de verdediger van mr. Van Ilall, de rechtbank, alsnog als ge tuige te willen toelaten mr. II. J. Bieder- iaek, ter terechtzitting aanwezig. Over dat verzoek gaat de rechtbank in raadkamer, en wordt de terechtzitting voor den tijd van dat beraad geschorst. Bij de heropening der zitting vei klaart de voorz. dat de rechtbank geen bezwaar heeft om aan het verzoek te voldoen. Hierna deelt de voorz. mede dat de '12 laatste getuigen niet voor Woensdag 4 dezer zullen gehoord worden. Het getuigen-verhoor van Graaf zu Spaur, uit Gratz in Stiermarken, wonende te Benne- broek, wordt voortgezet. Hij deelt het een en ander mede over de accepten door get. aan Jacobs afgegeven of aandeelen in de Lehman- zaak. Getuige teekende de 3 wissels iu blanco tot een bedrag van f15,000, waarvan get. in 't geheel ontving 3500 fr. Die wissels kwamen in banden van Van Hall, die ze van Haas, den trekker, ontving, doch bij het aangaan der operatie zeide Jacobs den trek ker niet te mogen noemen, daar de buitenl. Belgische of Engelsche bankiers waren. Later ontving get. van Jacobs nog voor een bedrag van f 8 a f 10,000 ra waardelooze Chalons- Orleans Spw. aandeelen tegen accept, docii hij ontving niets. Toen bij bet aanbieden der stukken bleek dat zij niets waard waren, schreef get. Jacobs dat hij het accept zou teruggeven of bij gebreke waarvan hij aangifte der oplichting zou doen. Ter regeling van de '14000 in de zaak-Lehman had getuige een onderhoud met bekl. van Hall in het Paleis voor Volksvlijt, waarbij nog gesproken werd over het aan zien eener groote financieele operatie. Bij dit onderhoud bleek aan getuige dat van Hall niet onkundig was van de zake tus sclien hern en Jacobs. Bij het toonen der correspondentie voert Van Hall ook het woord, waarbij hij het doet voorkomen dat hij getuige uit de handen aan Jacobs wilde redden. Daarop zegt get. van op het katoor van Van Zijl getoond te hebbeu dat Van Ilall szaken doen met Zu Spaur" zeer voordeelig achtte. Bekl, v. Hall maakt de opmerking dat get. niet kon op geven tot wien die woorden gesproken zijn. Uit de verdere verklaringen bleek dat get. met gijseling bedreigd werd, wanneer hij niet de wissels tot een gezamenlijk bedrag van f17.000 betaalde. Get. zegt dat hij dit nu wel wat bar vond 117000 te betalen, waarvoor hij zoo goed als niets had ont ogen. Eu ten einde nu die zaak te arran- geeren wendde hij zich schriftelijk tot Van Hall. Deze zeide dat dit behoorde te geschieden door een advocaat, en daarvoor bezocht get. mr. Calish, doch met weinig succes. Bij het slot van het verhoor viel er éen incident voor, waarop de voorzitter de pu blieke trib'1:"... deed ontruimen. Er werd n.l. in de zaal en cp de gaanderij geapplau disseerd, toen door den Off. van Just, een vraag beantwoord werd van beklaagde Van Hall in plaats van door een getuige. In zijne verdediging deed de heer Van Hall het voorkomen dat hij niet uit winst bejag gehandeld had maar om giaaf Spaur uit handen van Jacobs te redden, en dat hij daarom wissels op Spaur had opgekocht. Uit de verklaringen van dezen get. bleek hoe lichtvaarcfig hij handteekeningen onder accepten plaatste en hoe lichtgeloovig hij is. Na de pauze legde Vau der Zijl verkla ringen af over het aanbieden door Jacobs van 30 aandeelen van 500 francs van den spoor weg Ghalons-Orleans ten behoeve van graaf Zu Spaur, die bij onderzoek onverkoopbaar bleken. Jacobs had daarop voorgesteld destukken aan bekl. van Hall te verkoopen, die bereid was daarop f6000 te geven, mits van der Zijl voor dat bedrag accept wilde geven, waartoe deze echter niet genegen was, daar hij zich geen debiteur voor een ander wilde stellen. Bij dit gesprek bleek aan getuige duidelijk dat van Hall dit soort aandeelen kende. Bekl. Van Hall zegt zich niet bewust te zijn van oen accept gesproken of bedoekte 'aandeelen ingezien te hebben; hij herinnert zich. over 't geheel weimig van de verklarin gen van getuige, die overigens duidelijk en 'helder spreekt on beslist in zijn antwoorden i-, en verklaart m allen deele bij zijn verkla ring te per.risteeren. Thans verschijnt, getuige Jacobs, voorheen bankier sagen t, thans in staat van faillisse ment -on insolvent naai* liij verklaart. Deze getuige doet een omstandig verhaal van zijn vrijheidsborooving gedurende 26 uren inliet Paleis voor Volksvlijt door Van Hall wegens een vermeende oplichting. Van dwaling overtuigd werd getuige door Van Hall ontboden voor de bemiddeling in zaken tussohen Van Iïall en graaf Zu Spa-ur vont den aankoop van een groot landgoed, welkt? editor niet tot stand kwam. Daarna treedt hij in een uitvoerige be schouwing over eon opdracht van Van Hall om to trachten 30 aandeelen spoorweg Cha lons—Orleans aan Spaur t verkoopen. De couranten waarin de koers dezer stukken ge noteerd was, werden door hem aan Zu Spa.iu* getoond; dit was aan Van Hall bekend. Zware brand in een tabakspakhuis te Botterdam. 'Heden in den vroegen morgen heeft den Toerijstuin in een der tabakspakhuizen van den lieer J. Laverge, firma Koch Co, een geweldigen brand gewoed, waarbij de brandweer in de smalle steeg haar uiterste krachten moest inspannen om uitbreiding te voorkomen. Sedert korten tijd heeft de firma Koch Co zich gevestigd aan den Open Rijstuin No. 10 in gedeeltelijk nieuwe perceelen, waarvan het pakhuis Koophandel" zich achter de huizen van de Hoofdsteeg bevindt en het pakhuis sRotterdam" gelegen is aan den Toerijstuin Nos. 19 en 21, welke beide per ceelen een geheel vormen en vier verdie pingen hoog is. Aan de zijde van den Toerijstuin bevin den zich 11 palihuisdeuren. Tusschen de naden dier deuren, op de eerste verdieping zag een surveilleerend politie-agent look te voorschijn komen om 3.15 uur in den nacht De zware deuren waien niet te openen; hij belde de buren en waarschuwde den brand meester, den lieer L. van Beest. Spoedi' daarop kwamen enkele spuiten en de reddings brigade de smalle steeg inrollen en werden met vereende krachten een tweetal deuren opengerameid. Het pand binnendringende ontwaarde men een vuurpoel en een dikke rook die achter de pakhuisdeuren verborgen waren gebleven. Ten 3.45 werd daarop door de stad alge meen alarm gemaakt en kwam veel brand weer materiaal onder opper leiding van den hoofdman den heer J. Milders aanrukken Met veel tact werd daarop de brand aan getast. Op de binnenplaats tusschen de pan den Koophandel en Rotteidam, op de daken aan de voorzijde van het tegenover gelegen pand van de firma van Meurs en Slutkens werden de straalpijpen opgehaald en in de vuurpoel gericht, daar ruim 3000 pakken Java-, Sumatra- en Manillatabak in het pak huis opgeshgen en op de vierde zolderver dieping een groote partij kaas van de firma C. v. d. Corput aan het vuur gretig voedsel gaven en alle waterstralen trotseerden. Dikke ondoordringbare rookwolken stegen uit het pakhuis op en fungeerde de Rijstuirq als 't ware ais schoorsteen die de rookwolken over de stad deed drijven. De drijvende stoomspuiten Havendienst I en Gemeeutewerken onder leiding van den adjunct-havenmeester de heer L. J. H. Wil- verleende krachtdadige hulpen hunne mach tige waterstralen drongen overal door heen. De rijdende stoomspuiten I en II en 5 brand spuiten werpen te zamen 13 stialen in den brand. Ten 6 uur in den morgen begonnen de vlammen eerst flink uit het dak te slaan en woedde toen de brand op zijn hevigst en bestond groot gevaar voor de drukkerij der firma Van Meuis en Stufkens. Met boven- menschelijke krachtsinspanning en levensge vaar werd het gevaar gekeerd niettegen staande de voorgevel eenige sporen begon te vertoonen die instorting deden vreezen. De hoeveelheid water die over het pak huis was uitgrsiort was onnoemelijk en stortte het bruine tabakswater in breede stroomen in den Rijstuin neder. In den loop van den ochtend konden de brandspuiten en de beide drijvende stoom spuiten inrukken, het verdere blusschings- werk aan twee stoomspuiten overlatende en was de brnnd bij afzending van dit bericht nog lang niet gebluscht. Omtrent de oorzaak vernemen wij dat vermoedelijk een 18-jarige pakhuisknecht gistermiddag 4 uur 'bij het aanvegen van de zolder met een brandende kaars tusschen de pakken tabak is geweest en de kaars vergeten heeft te blusschen. De goederen in de drie peiceelen der firma Koch Co. zijn en bloc op Rotter damsche beurspolis bij R. Mees Zonen voor 8 ton verzekerd en zal de schade circa ii 3 ton bedragen, liet pand Rotterdam is voor f 18000 verzekerd. De tahhk was reeds naar Duitschland ver kocht en zijn de prijzen den laatsten tijd circe 10 cents gestegen. De schade bij de firma Van den Corput wordt eveneens door assurantie gedekt. Het pand is inwendig geheel geruïneerd. Op het terrein van den brand waren de hoofdcommissaris van politie, de heer VV. Voormolen en de directeur der gemeente werken, de heer G. J. de Joiigh, geruimen tijd aanwezig. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. Men seint ons nog Ten 2 uur hedentnidoag waren nog steeds twee stoomspuiten in volle werking, daar het vuur nog steeds voortwoekert in de brandbare voorraad, De schade door brand en water aan de 3000 pakken tabak toegebracht is nagenoeg totaal. Het hechtte pakhuispant houdt ge lukkig goed stand, daar anders groote ver woestingen te voorzien zjjn. De partijen kaas van de firma Van den Corput waren verzekerd voor f 12000. Schade totaal.' Op het brandteiroiu hadden mede de lei ding de hoofdlieden "W. Veder, II. E. van IJzendyk, J. van 't Hoogerhuis, D. Bijdeu- dijk, J. H. Toiley Dumel en J. Rooster. Ongecorrigeerd.) Het spoorwegongeluk te Rhene. Omtrent het ongeluk te Rhene, waarvan wij gisteren melding maakte, schrijft men ons gisteren van daar van bevriende zijde: De oorzaak van het ongeluk is toe te schrijven aan het repareeren van den spoor weg. De ploeg arbeiders was nl. bezig hier en daar nieuwe rails te leggen, men schijnt echter dezen niet vast genoeg aan de hggeis bevestigd te hebben, hetgeen ten gevolge had dat de locomotief ter plaatse der herstelling met nog zeventien andeie wagens onmiddel lijk derailleerde, doordat de rails verschoven. De zware kolentender werd met geweld van de locomotief gescheiden en kwam om gekeerd ter zijde van den spoorweg terecht' terwijl de locomotief lelterlyk dwars over de spoorlijn gestuwd werd. Een conducteur werd op hetzelfde oogen- blik 't hoofd letterlijk afgesneden, door het ineendringen van een gedeelte van den eer sten bagagewagen. Een treurige aanblik zijn thans die zware gevaarten omvergeworpen aan weerszijden van de spoorlijn; toch mag inen zich ge lukkig rekenen dat liet ongeluk slechts een goederentrein trof; anders waren stellig vele rnenschenlevens te betreuren geweest. Na tuurlijk is de matei ieele schade zeer aanzien lijk. Nog hedenmorgen (Woensdag) had de snel trein BerlijnHoek van Holland te Hengelo 40 minuten vertraging, ten gevolge van de vei schrikkelijke vernieling vau den spoorweg. TWEEDE KAMER Vergadering van Honderdag 8 Juni. (Per telegraaf.) Bij hot voortgezet débat over het wets ontwerp tob wijziging der Militiowot (bestrij ding van het picwi-Coolen) in een deel on zer opkge meldden wij hot begin dra" behan deling gisteren reeds verklaart de heer Do Bas te zullen tegen stemmen omdat Jiij liet ontwerp premat-uur acht. Zonden* ©enige nood zakelijkheid werpt de Regaering z. don twistappel van den persoonlijken dienst plicht weer op. Wijzende op den kleinen orn- vanig van het plan-Coolen, meent spreker dat do Regeering had mooten afwachten of do persoonlijke dienstplicht cloor hot plan had geleden. Ook de heer Jansen bestrijdt het ontwerp, en komt daarbij vooral op tegen de mo-tievcn van de Kon. Besluiten, waarbij de beslissin gen der gemeenteraden omtrent de subsidliën voor de verwezenlijking van hot plan Coolen werden vernietigd. Voorts verdedigt spreker drat plan, met het oog op de voordeden welk het biedt aan do zoncsn uit behoeftige gezin nen, dïo voordeel met Heb handgeld kutten doen. De lieor Lobman is tegen het plan-Coolon, als zijnde, een vermomd plaabsvervangersbtel- salmaar hij keurt tevens dé voorgestelde militietwebwijziging af, omdat daarbij dé mili ciens-vrijwilligers worden afgeschaft; zoodai ter wille vari het plan-Coolen feitelijk in breuk wordt gemaakt op de bestaande legor- puiisatie. Spreker zou willen het aantal vrijwilligers in heit geheel© Bijk te doen strekken in mindering van de geheel© jaar- lijkscho lichting, en dus niet ten behoeve van kele gemeenten, "b Best ware 't z. i. art. 1 af te stemmen, en dan kon de Regeering liet ontwerp terugnemen, om later gewijzigd in te dienen. Do heer Troel st ra protesteert togen een uitdrukking van den heer Lolxman waar daze de Tolstoianen van lafhartigheid beschuldig de. Dit kwam bij dit ontwerp wel allerminst to pas omdat hot systeem van dé Tolstoianen is met hun persoon te betalen. Do gebezigde uitdrukking strijdt met den versahuldiigden eerbied voor een andtors overtuiging. De heer Van der Zwaag sluit zich bij dit protest aan, on motiveert zijn stem voor diit ontwerp. Hij wil elk achterdeurtje sluiten. Het plan-Coolen levert geen vrijwilligers maar gekochte niensehan. Spreker hoopt ove rigens d!a.t de katholieken mot breeder in zicht tegen het militarisme zullen opkomen en dat hun verzot geducht zal zijn tegen liet stelsel, gedachtig aan den lumiamen edsoli „gij zult niet doodslaan". Do hoer Seret is voor hot behoud van den milicien-vrijwilliger- en wenscht daarom wij ziging van dit ontwerp in dezen zin. Dc Minister* van Oorlog, helt ontwerp ver dedigende, betoogt do noodzakelijkheid van d!o voorgesteld© maatregelen om de werking van den persoonlijken dienstplicht te verze keren. Hob plan-Ooolem is eon vermomde plaatsvervanging on de zaak neemt nogal op ook, dat blijkt uit bij do Regeering ingeko men adressen. In een daarvan klaagt een aldressamt zelfs dat door dit ontwerp zijn be drijf zal verloopen. De maatregel beoogt geenszins opheffing van het reserve-kader, integendbel wil de Minister dat openstellen, ook voor dei kleine luydlen. Practisolx onuit voerbaar acht hij het behoud van de ntili- rien-vrijiwiilLigers en het aantal vrijwilligers to doen strekken in mindering van. de geliec- le lichting van het gar-sche Rijk. Echter is hij bereid te overwegen of or •vrijiwilligars in den geest van ■Ldhinan zijn te scheppen. Do Minister van Bmnenlancbahe Zaken verdedigt tegenover den heer Jansen d© mo tieven der Koninklijke besluiten', vernieti gende dó gemeenteraadsbeslissingen omtrent de subsidien voor de verw ezeniij king van het plan-Cooïen. Hot door den heer Loihman aangegeven denkbeeld om bij verwerping van art. 1 het ontwerp voorloopig terug te nemen, bestrijdt de Minister, omdat de praktijken van dé maatschappijen die zich toeleggen op de ver momde ontduiking, dan nog oen jaar zouden voortduren. s.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2