1 liÊilijJ Boei aan Botterdam. J 53sle Jaargang. Vrijdag 9 Juni 1899. No. 9954. Tweede .Blad. Uit de Staatscourant. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. 1 SCHIEDAMSCHE COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 11. 1.25. Franco per post 11. 1.05. prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Boterstraat BS. iit'lHtUhWlH Prijs der Advertentiën: van 17 regels 90 cents; iedere regel meer 121,2 cents. Reclames 00 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën hij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Jtleine adverlentiSn opgenomen tot den prijs van 10 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Sfo. 123. I. IVaiBioer wij Rotterdammers ooit blijde •verrast zijn geworden, dian was liet zeker voor eeujge weken toen de. blijde tijding kwam dat Hare Majesteit Koningin Wilbei- mma, ia gezelschap vafi hare doorluchtige Moeder do Koui ngm-Wöduwe onze stad. da eer sou aandoen haar mot een bezoek te ver- eeren. Ben blijde verrassing noemen wij het want wie had ooit durven nopen dat Rotter dam na cLe troonsbestijging van Hare Majes teit nagenoeg do eorate stad zou zijn weiko bezocht zou worden Had men die verwachting eenigszins kun nen koesteren, wij zijn or van overtuigd dat Botterdam bij deee gelegenheid wat do versieringen betreft nog een geheel ando ren aanblik zou hebben aangeboden. Werd toch het feest dor troonsbestijging het vorige jaar op sdiittarende wijze voorbe reid om niet bepaald to zeggen gevierd, wijl door verschillend» oorzaken de versiering ia vele opzichten mislukte na dien dag word liet meemideel der feestcommissies ont bonden, daar men met dacht dait zij zoo spoe dig weder tot het opnieuw aanvaarden hun ner gewichtige taak geroepen zouden worden. En waar nu do verrassende tijding zoo kor ten .tijd de verwezenlijking vooraf ging, wa ren slechts enkele wijken in do gelegenheid nieuwe comnussién to organiseeren. Daarbij kwam nog dat velen die verleden jaar groote offers op Uot altaar der liefde voor onze lieve Koningin brachteai, thans niet in dte moge lijkheid waren dit opnieuw ie doen. "iet. daar dc reden waarom, de versiering der stad niet zoo sdutterond, zoo algemeen is dan man bij oen oppervlakkige bosdiou- winsr zou mogen verwachten. v "1 Tocli zijn verschillende wijken; met ten achter gobloveu; dc commissies van de Dier gaardelaan, die van liet Noorden, die van het Vred'euoordplehi, die van Ivrahngem enz. hebben, zooals men latei- in ons verslag zaïl ïien, met dien korton tijd waton to woekeren en versieringen tot stand gabradiit welkte in alle oprichten, 'geroemd mogen wonden. Te vens mogen wij or bij voegen dat het Ge meentebestuur op waarlijk grootscho wijze m dit opridht de eer van Rotterdam heeft we ten op te houden, dat het, dank zij ook liet blanco erudiet door den Raad aan B. on W. met algemeeno stemmen verleend alles d'oot om Hara Majesteit den indruk te gewen dat Rotterdam H.Dz. bezoek op den lioogsben prijs stolt. Dat Rotterdam ebt doet, wij bo hoeven waarlijk met veel woorden te bezi gen om dit duidelijk te malton. Door allo eeuwen heen is in Rotterdam alles voor Oranje geweest en tot op don huldigen dag is dio geestdrift nog .geenszins verflauwd. Ook onze geliefde Koninginnen hebben bij vorige gelegenheden reeds d'e overtuiging ont vangen line zij ook door de Rotterdammers als op do handen gedragen worden. Hoe meer do dag der blijde inkomste na dert, mot des te moer verlangen ziot men dezen tegemoeit on groeit de geestdrift aan. Men telt do dagen, de uren, ja de minuten welke ons nog van hot blijde oogenblik steken den, dat wij Rotterdammers in do gelegen heid zullen zijn onze geliefde Koningin em fliaxo doorluchtige! Moeder in ons midden te zien. De Versiering. Laten wij in afwachting van 'dat vreugde volle oogenblik hier on daar ean. kijkje ne men wait de aangebrachte vea-sksringen be treft. Do plaats waar H. H. M. M. Rotterdam's grondgebied zullen betreden, is het Maas- station. Daar is si edits een eenvoudige versiering aangebracht. Eon groep fraaie gewassen ver- vroolijkt den aanblik van heb station. Ook in do oiitvangsalon op den wog waarheen kostbare tapijten worden, gelegd, is een bloemversioring aangebracht on aan de bui tenzijde waar IT. M. het staiioui verlaat om hi het rijtuig plaats te nomen, is een balda quin geplaatst, geflankeerd door opgaande gewassen. Zoodira men heb Maasstation verlaat, valt liet oog op de van gemeentewege hoogst ele gante versiering van dJe Oosterkaide. Nabij: het station is aan de huizenzijde eon eciro poort opgericht, terwijl de stoeit vender deal geheeleai! weg langs door een allee gaat, be staande uit onderling door guirlandes ver honden masten. Aan liet eindb staat wodler ten smaakvolle earepoort. Verder da Ko- ningsbrug en G-eld'orsche kade pasaeeremdte, riet men voor zich uit H. M. Dufa, welker bemanning op heit defc en in heit wamt para ddere nd H. Af. d'e veredhuLdi'gde eer zal be wijzen. Zoo naderen we heit Beursplein, Lervert dit op zich zelf reeds een fraaien aanblik op ten- gwolge van die hoogst smaakvolle gevelver- seringen, door versdhillendian aamgebraoht, het „Robterdamsdh Nieuwsblad" dat in lijnen een- fraaien gewei heeft opgesteld!, de groote sociëteit „Amicitia" mot zijn fraaie gevelversiering in eenigszins antieken stijl waarbij d'e bloemen an gouden W's niet zijn vergeten, de van gemeentewege geplaatste en smaakvol versierde muziektent draagt er ook het hare too bij. Mooi is ook de versiering van het Beursgebou w van gemeentewege. Voor het middenfront is een baldakijn ge plaatst, van rood peluche mot gouden ran den on franje. De nisseai zijn bekleed met ecu lichtbrui nen achtergrond met rood peluche lambri seer] ngen en goucfen randen, m overeenstem ming met het baldakijn, terwijl verder bal kon-, zijn uitgebouwd, een schat van lewen- de gewassen en bloemen dragende. Heb stadhuis waar de begroeting van H. HL M. M. zal plaats hebben, mag wat do versiering betreft wel heit middenpunt van het geheel genoemd worden. Het front van het stadhuis aan de Kaas- marktzijde met zijn Dorische zuilen en sta tige trappen leende er zich daar ook uitmun tend toe een versiering aan te brongen, het vorstelijk bezoek in alle opzichten waardig. De zuilen zijn mat grijs fluweel bekleed met blauwe ramden en de leapiteelen mot goud versierd. Het fond van liet balcon is ge drapeerd! meit rood peluche met gouden leeu wen bezaaid, heit plafond is mot wit met gouden sterren, terwijl de trappen mot kost bare loopcrs belegd zijn van 2 AI. breedte en de grond is bedekt met eon blauw tapijt. Verder hangen van het balcon kostbare Perzische tapijten af en zijn de Lantaarns aan beide zijden van dat sehoone front belegd met kussens, dragende gouden kroonen. Tussoken de zuilen prijken de wapens van Nederland, Nassau en Oranje. Door een van rijk gestoffeerde portiere treden H. H. Al. AI. do rotonde van het stad huis binnen waar de receptie zal plaats heb ben. Op de eerste rijtoer valt op te merken do versiering van de mariiiierskazea-iie, aan het Oost-plein zijnde een kolossale frontversie ring van groen en bloemen. En zoo betreden we langzaareriiand KraJing's grondgebied We zeiden reeds dat de commissie voor deze wijk haar beste beentje voorgezet had. Langs d'e Oost-Zeedijk heeft men over zijn vol Ie lengte een reeks van versierde palen met af hangende vaandels. Bij dta R.-K. kerk is een smaakvolle plan tengroep aangelegd, welke straks met monu mentale vazen eu beelden is versierd en een waarlijk schoonen aanblik zal opleveren. De op dit punt aansluitend» Hoflao.ni wordt geheel versierd' met een bloemversie- ring, terwijl zich hierop aansluit de beelden groep, op den viersprong, voorstellende do Vrede omgeven door een aureool van licht. Do hoofdfiguur is de Vrede, in iedero hand een vredepalm dragend», ei- omheen een plastische voorstelling van Handel en Nijverheid, Vissoherij, Fabriekswezen enz., alles op Kralmgen betrekking hebbende. Da beelden van liefde on trouw staan ter weers zijden van den vredebode. In de avenue Concordia prijkt ook een eerepoort. Daze wordt echter niet door H, AI. gepasseerd, integendeel vervolgt d'e stoet zijn weg langs Oudendijk on Nieuwe Plantage. De bi-ug der Nieuwe Plantage heeft voor deze gelegenheid een waarlijk schoono ver siering gekregen, naar .ontwerp van d!en ar chitect Brinkman. De bewoners van het Vrodenoordplein heb ben als een huldiging aan H. AI. een kunst tempel gebouwd!, welke- een oppervlakte be slaat van 150 vierk. AI. Daaronder staat op een hoog piëdestal db buste der Koningin. Op de hoeken zijn heral dieke leeuwen aangebracht en schildhou ders niet de wapens van H. Af. de Koningin, Rotterdam cn Kralingen. Langs de Crooswijksche Singel gaande pas- seeren wij d'em tuin Holla,ndia. Daar zullen versciii 1 lende vereenigingen H. Af. begroeten. Als versiering zijn aangebracht vier zuilen ter hoogte van 7 AI. mot vlaggen en tro peeën en. ieder voorzien van de attributen en entbeinan der vereonigingan. Li h'eit inid'den hiervan is voor liet tuinhek oen Lambrequin aangcibraclit mot koepeldak van zijde en pe luche waarvoor een tapijt over de straat is gelegd op het punt waar meisjes een bloemen hulde namens de vereenigingien zullen aan bieden. Voorts is over een 70 Meter lengte het nieuwe monumentale tuinhek kwistig met bloemen en planter, versierd!. Tevens is ald'aar een tribune opgericht waarop de leden der vereenigingen plaats zullen i'ctnc-ii Een .scihoone hulde wacht H. Af. op het Noordplein, uitgaande vanwege de vereeni- giii'g „het Noorden". Daar zal! onder regio vaaf mevr. Afulder Roelofsen, die eenige dichtregels zal uitspraken, een tableau vivant vertoond worden', zooals dit gegeven is bij de intocht van prins Willem van Oranje te Brussel in 1577. Het geheel stelt voor „Vrede, Gerechtig heid, Liefde". „Vrede" onderdrukt of gevan gen gehouden door oorlog, willekeur, haat en gierigheid, wordt door dfe godin dfes .Vredes 'bevrijd. Bij liet uitspreken der dichtregel en zal meivr. Afulder Roelofsen als de faam aan H. M. dd Vredespalm uitreiben, terwijl een vier-temmig a capelhikoor een lied zal aan heffen. Tegenover de plaat1- dezer voorstelling is een tribune voor de bewoners van het Noor den opgericht. Een versiering van den ingang van de Erasmusstiaat, bestaande in een eerepoort van groen met liet woord hulde en verder versierd met wapens, vlaggen en wimpels, vormt een waardige entree wanneer II. M. het Noorden gaat bezoeken. Even smaakvol als kostbaar is verder de versiering van de Passage vooral die aan de zijde van de Korte Hoogstraat. In den ingang tusschen de kolommen is een lambrequin aangebracht, de beelden zijn geheel in gekleurd pulmgroen en guirlandes, terwijl ook het Mercuriusbeeld en de obelisken boven den ingang fraai zijn gedrapeerd en verder drapenën het «01100! voltooien. De bovenverdieping van de passage, in gebruik bij de vereenigiog sUmtas" is geheel in overeenstemming met deze versiering gedra peerd met groote peluche draperiën, links en techts gellunkeerd door banieren. Aan de Cooivestzijde is boven de poort een lambrequin aangebracht met een ge kroonde W m lauwerkrans geflankeerd dooi de wapens der Koninginnen en tiopeeën in de nationale-, oranje- en stadskleuren. Aan de beide versieringen sluit zich geheel aan de fraaie versiering van binnen die reeds het vorig jaar dienst deed en toen naar waarde geroemd werd. Op weinige schieden afstand van de Pas sage Cooivest bevindt zich het Era«miaansch gymnasium dat geheel in Grieksche stijl is versierd. Zoo beieikt de stoet den Doele waar de eerste halte wordt gehouden en II. M. van stadswege het dejeuner zal worden aange boden. Onnoodig te zeggen dat ook van de ver siering van den Doele zeer veel werk ge maakt is. Tot de glanspunten van versiering behoort zeker de hulde van de Piotterdannchc kun stenaars en kuustbescherrners in het Park, waartoe de commissie saamgc-teld werd uit de leden van de Acndemie van Beeldende kunsten en technische wetenschappen, Bouw kunst en Vriendschap, Gemengd Koor, Kunst en Wetenschap, Rotterdamsche Liedertafel, Rottes Mannenkoor, Symphonie, de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst, de Rotterdamsche Toooeelisten, en liet Aeste- tisch genootsciiap. Het geheel bestaat uit een decoratieve dubbele tribune, vereenigd door eene eere- boog. Dit werk, hetwelk een ontwerp is van den lieer Frans Bakker, werd door verschil lende Rotterdanwche artisten uitgevoerd. Laat ons trachten ereen kleine beschrijving van te geven. Wanneer de stoet dit kunstwerk nadert zal Hare Majesteit worden uitgenoodigd, in den kring der Rotterdamsche kunstenaars binnen te rijden, die op de tribunes hebben plaats genomen. Aan de hoeken van de entree staan twee fraaie engelenbeelden, beide bloemen dra gende. Ook valt het oog dadelijk op twee schilderstukken, zijnde allegorische van schil derkunst en muziek en de bouwkunst, beide werk van den beer De Jong. De tribunes zelve rusten op een imitatie- rotswerk. Zij zijn versierd met lambrequins, waarop de verschillende attributen der sehoone kunsten geschilderd zijn, terwijl aan de uiteinden eenige stillevens zijn geschilderd, waaraan den heer Adolf van Dijk zijn beste krachten heeft gewijd. Verder zijn de tribunes met vlaggen en wimpels versierd, welke aan het geheel eeu vroolyk aanzien geven, Bij het binnenrijden rust het f.og op een bevallig geschilderd tableau, voon tellende de stedemangd van Rotterdam de Si loone kun sten met bloemen tooiende met welke tableau de kroon van de eerepoort versierd is. Dit werk door den heer Maasdijk geleverd spreekt wat de kunst betieft geheel voor zich zelve. In de beide koepels welke den eere- boog dragen zijn fraaie bloemschilderingen aangebracht door mej. Clara Breuyer. Aan de achterzijde prijkt de eereboog met een stadsgezicht vooi stellende Rotterdam in de XVIIe eeuw van de Maaszijde gezien. Prachtig van toon strekt dit den vervaardiger, den heer P. A. Schipperus, tot eer. De koepels zjjn aan de buitenzijde be schilderd met architectonische ontwerpen van de hand van den lieer J. A. Cleton en stellen voor twee der fraaiste bouwstukken der stad zijnde het Museum Boymans en de Delftsche poort. Daaronder schilderde de heer A. v. d. Wissel een paarstadsgezichten van de landzijde gezien. Verder is het geheel opgeluisterd door aller lei emblematas betreflende de sehoone kunsten. Het strekt den ontwerpers en uitvoerders in hooge mate tot eer en zal zeker niet nalaten Hare Majesteit een gunstiger indruk te doen krijgen van het peil waarop de fraaie kunsten te Rotterdam thans staan. Langs den Westzeedijk gaat de stoet verder naar Delftshaven. De eerste straat is de Havenstraat. Daar vindt men als welkomst groet aan de Koningin het woord Salve aangebracht in een gevelversiering aan het Timmerhuis. De gevel versiering levert een fraaien aanblik op. Zij bestaat uit een be timmering en beschildering van den hoofd deur, geflankeerd door vlaggen, vprder een tooi van gioen en bloemen, terwijl ook in de penanten bioemversieringen zyn aange bracht gedecoreerd met linten iietgpen een aardig effect maakt. Op de Voorhaven bevindt zich het oude Raadhuis van het voormalig Delftshaven. Ook bier is een fraaie gevel verslering aangebracht, bestaande in een baldakijn met draperiën, gouden randen, franje en kwasten. Boven den ingang, is een tiaaie decoratie vau drape riën en levend groen aangebracht, terwijl voorts de wapens van provincie en gemeente liet geheel voltooien. Langs den Nieuwen Binnenweg wordt Delftshaven weder vei laten. Bij de Claes Vrieselaan is een versierde tribune opgericht waar straks de kinderen uit die wijk H. M. een groet zullen toezingen. Op de Kiuiskade trekt de aandacht de hulde der Rotterdamsche Diergaarde, be staande in een planlenversiering op den daar zoo fraai gelegen bloemberg. Aan de zijde van de Diergaardelaan, waar de Diergaarde zijn hoofdentree heeft is het monumentale hek over de volle Ineedte ver sierd met slingers van groen, verder zijn rijke plantenversieringen aangebracht bene vens vlaggen en tropheënook is in deze versiering het gebouw waarin de kantoren gevestigd zijn opgenomen. De aaubhk van uit de rijtuigen op de Diergaarde maakt een grootsch ellect. In aansluiting hiermede mag zeker genoemd worden het werk van de commissie voor de Diergaardelaan. Aan hooge fraai beschilderde masten, onder ling en kruisgewijs door slingers van groen verbonden zijn wapens, tropbeeën, bioemver sieringen en wimpels aangebracht. Aan den ingang van de Diergaarrtelaan is een eere poort opgericht, gedrapeerd met blauw pe luche en goud, waarvan het midden tot een soort van baldaquin is hervormd waarin op een fraai geornamenteerd piëdestal de buste van II.M. is geplaatst. Ter weerszijden zijn aan de in rijken bloementooi prijkende standaards de jaartallen 1881 en 1899 op gehangen. Ook deze commissie met den heer J. J. Gort als ontwerper heeft alle eer van haar werk. Zoo naderen wij het museum Boymans dat als eindpunt van den tweeden rijtoer weder eenige oogenblikken van verpozing aan H.H. M.AI. zal schenken. Ook daar is veel verricht om onze Koningin eene ontvangst barer waar dig te bereiden. De reeds op zichzelf zeer fraaie entree van het Museum is versierd op eene wijze welke geen nadeel toebrengt aan de architectoni sche schoonheid van het gebouw. De entree is bekleed met fraaie draperieën, terwijl voor het gebouw en in de vestibule een bloem- versieting is aangebracht. Door een fraaie portiek gekroond door het Nederlandsch wapeu in een vlaggentropee en voorts versierd met bloemen en gewassen, de vloer belegd met kostbare tapijten, treedt men de bibliotheekzaal binnen, welke tot ontvangsalon is ingericht. Op de inwendige versiering van deze zaal komen wij wellicht nog nader terug. Van uit deze zaal zal H. M. straks het balcon aan de achterzijde betreden om de hulde der schoolkinderen te ontvangen die op de op het Van Hogendorpsplein opgerichte, door den heer F. Bakker hoogst artistiek uitgevoerde tribune, hebben plaats genomen. Boven dat balcon is een koepelvormigen tioonhemei aangebracht, rijk gedrapeerd met wijd ontplooide draperiën door standaards gedragen. Het geheel is in volkomen over eenstemming met de fraaie boom- en banieren versiering van het Van Hogendorpsplein, ook weder een geheel vormende met de fraaie tribune. Op de Leuvehaven is voorts een tribune opgericht waar de verpleegden uit het arm huis hunne Koningin straks zullen huldigen In die richting voortgaande naderen we de Regentessebrug welke door IIH. MM. zullen geopend worden. Deze brug had geen ver siering noodig. Op zichzelf is zij reeds een monument dat de stad tot eer en sieraad zal verstrekken. Een korte beschrijving van deze brug laten wij hier volgen. De brug ligt boven den hoogsten vloed, zij heeft, gemeten van land- hoofd tot landhoofd, een lengte van 34 bij een breedte van 20 Af. Ieder landhoofd is bovendien 5 M. lang De brug heeft drie doorvaarten, de grootste, de middelste, is 13.75 M. en de beide kleinere zijn elk, 6.25 M. De pijlers, die gemaakt werden met behulp van een duikerklok, rusten elk op 126 palen en zijn gefundeerd op 2.50 M. beneden R.P. op een geheeel eiken fundeering. Onder water zijn zij 3.5 en boven water 2 M. dik. De brug is geheel gemaakt van graniet, met uitzondering van het gedeelte der pijlers onder water dal uit zand steen en basalt is gebouwd. Op elk landhoofd staan aan weerszijden 2 bronzen leeuwenelke leeuw weegt 250 KG. Rechts van de beide opgangen staat een leeuw die met de klauwen het wapen van Waldeck-Pyrmont beschermt, links aan beide kanten een leeuw wiens klauwen rusten op het wapen van Nederland, Aan weerszijden van de brug is een bron zen lauwerkrans geslingerd om een uit brons gegoten vergulde E, de beginletter van de voornaam van Koningin Emma naar wie de Regeutessebrug is genoemd. Eindelijk valt nog te vermelden dat het water der Blaak een verrassenden aanblik zal opleveren omdat daar de vloot gelegen zal zijn van gepavoseerde plezierjachten van particulieren, welke daar H.M. zullen huldigen. Op den vei deren tocht zullen ook nog vele versieringen door particulieren de aandacht trekken, te veel om op te noemen. Dit alles gepaard aan een rijken vlaggen- tooi, mogen we toch zeggen al zou een meer algemeene versiering tot verhooging van den aanblik hebben bijgedragen, Rotterdam toch behoorlijk voorbereid is zijne geliefde Koningin in zijn midden te ontvangen. Bij Kon. besluit is aan mr. J. F. Th. van Valkenburg op zijn verzoek met ingang van 1 Juli eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van president van het hof te Am sterdam, onder dankbetuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Bij Kon. besluit is aan mr. M. H. 's Jacob op zijn daartoe gedaan verzoek met ingang van '1 Juli eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van vice-president van het hof te Amsterdam, onder dankbetuiging voorde door hem in rechterlijke betrekkingen be wezen diensten. Bij Kon. Besluit zijn benoemd met ingang van 1 Juli 1899: a. tot president van het Ifof te Amsterdam mr. W, R. Op ten Noort, thans advocaat-generaal bij gemeld college; b. tot vice-president van het gerechtshof te Amsterdam, mr. R. van de Werk, thans raads heer in gemeld college. Bij Kon. Besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's-Hertogenbosch ter standplaats de gemeente Dinther, S. J. van Dieten, candidaat-notaris te Leeuwen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ambtenaar van het Openb. Ministerie bij de Kanton gerechten in het arrondissement 's-Hertogen- bosch, voor de kantons Os, Ueusden, Waalwyk en Oorschot, ter standplaats's-Hertogenbosch mr. W. M. van Lanschot, thans kanton- rochter-piaatsverv., advocaat en procureur te 's-Hertogenbosch Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Aug., benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Assen, de directeur J. A, van de Velde, tbans tijdelijk gedetacheerd aan het hoofdbestuur der posterijen en tele- graphie. Het Tivoli-gezelschap te Rotterdam, directie F. Bouwmeester en Johan Mulder bestaat voor het volgende seizoen uit de damesA. MulderRoelofsen, Sophie De Vries, Anna Beukers, B. Van Berkel, Ch. Staas, Joh. Wertwijn, C. v. "Warmelo—Faassen, Enny Snijders, C. Cohen, enz.de heerenF. Bouwmeester. D. Holkeis, E. Erfmann, D. H. Biondgeest, Joh. Mulder, Henri Morriën, M, v. Warmelo, G. Pilger, N. De Jong, M. Constant, C. Specht, D. Dirksen, enz. Bij de Nederlnndsche Opera zal Mej. Tr. Urius als sopraan-leger worden geëngageerd. Aten bericht de vorming van oen dubbel Vokaal-Ivwartefc, samengesteld uib da dames A. TijsscnBromorkainp en A, Rappel, A. van Ou wei-kerk en J. Culp, do lieeren Jos. Tijssen en C. Phlippeau, G. Zalsman eu JoJt. Soutendijk. Het was gisteren de 300ste geboortedag van den beroemden schilder Velasquez. In Madrid heeft men dien dag plechtig gevierd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Slochteren, H. 3. C. Pierson, te Ressen. Te Beets, H. Pos, te Losser. Te Arneinuiden, G. Locher, te Dantumawoude. Te Melissant, J. P. de Bie, cand. te Rotterdam. Te Marsum, J. Bruining Jz,, te Warga. Aangenomen naar Zaandijk, door H. E. J. Verweij Jz., te Rockanje. Naar Sluipwijk, door T. Jansen, Schoonhoven, cand. v4 iit

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5