t No. 9955. Be MMe inoorfl in fle Ree Morpe. 53"' Jaargang. Zaterdag 10 Juni 1899. 1 löÉljt Bezoek aan RoMai. 1 SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco pgr post 11. 1.55. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan bet bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat ©8. ■Hifnaimnn Prijs der Advertentien: Van 17 regels fl. 0.90iedere i'egel meer '12!,cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine adcertenti&n opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intcrc. Telefoon JVo. 133. H. Somber stond, de lucht lieden, den grooten dag. Grauw lagen de wolken tegen den he mel met liier en daar een lichte streep die loep gaf diat de gouden Junizon sa ah wel een doortocht zou weten te banen, ,,'t Houdt Ie wel," getuigden dan ook da weerprofeten die eigenwijs den neus in dan wind. staken, en „,'t Is zomer, moet je denken," bemoedig de een collega-broodeter. En 't hiedd bat ook. Nu en dan brak de zon door om de toch reeds drukkendle hitte nog te vergrootem. Maar al bleef ze weg, da am scheen in 't hart dar Rotterdammer:-; een blijde glans lag op elks gelaat't was of er zelfs een glimlach trok om den grimmi- gen mond van markies Spinola, prins Mau- rits' geduchten tegenstander, die daar opeten koek van de Spaansche Kade, zelf met Oranje getooid, neerzag op het gewoel van tfe honderden en duizenden die hun lieve, jonge Koningin hun groet wikte' brengen. Niet alleen uit Rotterdam zelf trokken ze op, de scharen. Van alle ridlitiiigen voerden treinen en booten ze aam, ook uit de stad on zer inwoning, de talloozen die 't niet konden uithouden, zóó dicht bij de stad die heden laar jonge Vorstinn binnen haar muren zou zien. En velen die tegen een wandeling van een paar uur niet hadden opgezien om de feestvierende stad te bereiken. Zoo wachtte Rotterdam de komst der Ko ningin en hare doorluchtige Moeder af. Reeds vroeg in den morgen getuigdte de stad waar geen huis zonder vlaggentooi was, van een opgewektheid en blijdschap met de dingen die komen zouden. Hier en daar was men nog druk in de weer de hand te leggen aan de laatste versieringen. De vereonigingen die den weg van af het Maasstation tot liet stad huis zouden, bezetten, kwamen, vele met mu ziek en alle voorzien van hun bamieren, hun standplaatsen innemen. De eere-compagn ie der schutterij onder commando van kapitein A. N. C. S. van Buren, trad aan in de Hout- kan en ging daarop, vergezeld van de staf- muziek der schutterij, het vaandel halen bij den kolonel, om vervolgens eveneens naar 'het Maasstation door te marcheeren, waar rij op het perron plaats nam om de Konin gin bij hare komst met muziek te begroeten. Ook de eerawacht onder commando van den heer Ch. Moens, trad' in het gelid en verder traden op het terrein van het Maas station aan: de Algemeeme Bond Insurinde, de oud-strijders der zee- en landmariht „Het Vaderland getrouw", de Koninklijke vereeni ging van Indische Oudstrijders Je Alain- iïendrai en de Bond van Oud-onderofficieren alsmede de Metal en-Krui sriddters. Achter de haag van vereenigingon, voor die ramen ja tot op de daken zag heit zwart van de mensdhen, allen in blijde verwachting en opgewekte stemming. Daar komen ook de rijtuigen welke de burgemeester en verdere autoriteiten aanvoeren, die H. M. aan het station zullen ontvangen. Ook de rijtuigen welke de kostbare last weldra zullen tor- sch en, d'at van H. M. de Koningin met vier paarden bespannen en die van heit gevolg. Ook do cavalerie die de stoet zal begeleiden was umuiddiels aamgetredten. En zoo naderde meer en meer heit gewich tig oogenblik. Op het perron stonden ter ontvangst van Hare Majesteit gereed de burgemeester, de heter F. B. 's Jacob, de secretaris der gemeen te de heer mr. J. J. Ta.venraat, de wet houders A. do Monohy, jlir. F. van Citters, DOOR EDGAR ALLAN POE. 6) „Ik bracht den spijker nu weer op zijn plaats en bekeek -hem peinzend- Iemand diie door dit venster naar buiten was geklommen, kon hst weer achter zich Laten toevallen. Dan zou wiel is waar de veer weder toege sprongen zijn, maar de spijker kon dan todh onmogelijk weer in het gat wonden gestoken. Daardoor werd hat veld mijmer omderzoekin- gsn opnieuw beperkt dia moordenaars moestem dbor heit andere venster ontko men zijn. Aangenomen nu diat daar weer e©n zelfde veer was, wat zeer waarschijnlijk ie®k, dan- moest er toch eert verschil bestaan ten opzichte der spijkers of die wijze waarop die vast gestoken1 waren. Ik klom op het lede- fcamt, bekeek, terwij] ik over heit hoofdeneind heen boog, heit tweede vensterkozijn zeer nauwkeurig en ontdekte er een gelijke veer. Toen keek ik naar dJen spijker. Dese scheen oven als do andere tot aan. den kop in het oven als dia ander text aan den kop in het gat geduwd. „Wanneer je nu soms mocht denken dat 3c verbaasd stond', dan heb je den aard van mijn conclusies ten eeuen. male verkeerd be grepen. Ik had het geheim nagevorscht tot aan het laatste station, en dat station was G. H. Hintzen en J. Drost, de heeren J. R. P. C. Cambier, luit kolonel garnizoenscom mandant, J. J. M. Blamken'heijm, kolonel commandant der schutterij, H. J. J. Bos, kapitein commandant van het korps Kon. scherpsdhutteis, jlir. J. F. Coer. en d© Kodk, luit. ter zee le ld., commandant \an II M. Du f a. Daar klonk het commando „Presenteert ge weer!" De muziek stemde het Wilhelmus m en langzaam stoomde de trein te kwart vóór elf heb station binnen, begeleid door de hee ren Harbogfli, Nierstrasz en MalLhijsen, chef van vervoer. De Koninginnen, die beiden aan het por tier stonden toen de trein voorreed, stapten uit. H. M. de Koningin, stralend1 van lief rijke jeugd, was gekleed in een prachtig wit satijnen kostuum, belegd met crème kant en mot paarlen versierd, en droeg -een witte ca- pote-hoad met witte struisveer. Do Konin gin-Moeder, als altijd vol vriendelijke waar digheid, diroeg een paars kostuum, met grijs satijn en zilver belegsel gegarneerd, als mede een paarsen hoed met dito veer. Hat gevolg van Hare Majesteiten be stond uit de dames barones van Har den broek, grootmeesteres; barones van Ittersum en jonkvr. van de Poll, dames du palais honoraires, de laatste hofdame van da Koningin-Moederbarones Rangers en ba rones da Constant Rebecque, hofdames, en. de heeren luitenant-generaal graaf Du Mon- ceau, dief van het Militaire Huis, baron Bentinck, eerste stalmeester, jhr. van Pabst vau Bingerden, kamerheer van H. M. do Koninginkolonel Sirtema van G-rovestlns, adjudant; jhr. Van der Staal, adjudant en particulier secretaris van H. M.jhr. Van Tets en jhr. Van Weeds, kameriioer.cn van H. M., dienst doende bij de hofhouding van H. M. do Koningin-Moeder; eerste luite nant graaf Dumonceau, ordoiumnce van Har© Majesteit. Vlug stapte H. JI. de Koningin uit dé coupé en reikte den Bmgemeestar, die d© Hooge Gasten eerbiedig begroette, vriende lijk de hand. Nadat H. H. M. M. door de jongedames Smalt en H ey broe k fraaie ruikers orchi deeën met linten in de Rotterdamsch© kleu ren waren aangeboden, inspecteert!© H. M. de Koningin d© schutterij -eerawacht. Daar op begaven de Vorstelijk© Bezoeksters zich naar den als ontvangsalon ingerichte wacht kamer die rijk met groen en bloemen on fraaie tapijten was versierd. Hier stelde de Burgemeester H. H. M. M. do autoriteiten voor; met vemsdhillcndé hee ren onderhielden de Koninginnen zich een oogenblik op minzame wijze. Ook de heeren Ch. Moens, commandant en C. van Kossem Czn., ondercommandlant der eerewaichi te paard, alsmede de liaer A. N. C. S. van Buren, kapitein der schutterij en commandant der eerewariit van de schut terij, werden aan H. H. M. M. voorgesteld. En nu daiverde liet over de kade, nu II. H. M. M. naar buiten traden om de rijtui gen te bestijgen. De commandanten der eerawacht namen hun plaatsen ter weers zijden van liet koninklijk rijtuig in en de stoet werd verder als volgt geformeerd Een afdecling bereden politie, de hoofdcom missaris van politie, de heer W. Voormolen met den inspecteur van politie, den heer T. Alberda, eeu peieton cavalerie, da burge meester, een afdeeüng van da eerewadhf, hét rijtuig van H. H. M. M., een afdeeüng van do eeravadht, de rijtuigen van da dames en heeren van het gevolg, terwijl een peieton cavalerie den trein sloot. juist d'e spij k er. Ik zei dat die er precies zoo uitzag als die aan het andere venster maar dit feit was, hoe beslissend! het ook mocht schijnen, voor mij volstrekt waarde loos, wanneer ik het in verband bracht met de overtuiging dat hierin de sleutel van het raadsel stak. „Met dien spijker is iets nut in aide," zei ik bij mij zelf. Ik vatte hem aan en hield! den kop met een stuk van de schacht, dat een paar strepen lang was, in mijn hand, terwijl de rest van d© schacht in liet gat was blijven steken; de spijker moest reeds Lang geleden zijn afgebroken, want de breuk was reeds geroest. Ik duwid!© nu het voorste stuk weer zorgvuldig in het gat, drukte op d'e veer en schoof liet venster met dteu kop van den spijker er in omhoog. „Zoover was dus het gdhedm opgehelderd. De moordenaar wias door het venster ontko men, waar het ledekant voor stond, had héb toen hetazij met opzet of niet la,ten toe vallen en de weerstand die de veer bij het op schuiven bood, was dloor de politie ten on rechte aangezien voor de uitwerking van den spijker. „De volgende vraag 'geldt de wijze waarop de dader naar beneden is geklommen. Hier over was ik het reeds met mij zelf eens ge worden,toen wij om het huis heen riepen. On geveer vijf voet van het venster verwijderd, loopt een bliksemafleider. Van daar uit kon niemand het venster bereiken, laat staan, er binnenklimmen. Ik bemerkte evenwel dat de luiken van de vierde verdieping den vorm Nauwelijks had de stoet liet terrein van hot Maasstation verlaten en kwamen de Ko ninginnen in liet gezicht der menigte of een luid gejubel verhief zich uit duizenden keeden als en-ste begroeting door de Rótten-dammers a in do hooge gasten gebracht. Tevens werd door een dochtertje van een der leiden van de zingvereiariging „Crescendo" aan H. H. M. M. de eerste bloemen aangeboden, die later op den dag tot een borg zonden aan- -eicn. StapvoeU ging het nu verder langs de ge lederen der veroenigingon. waarachter do dui zenden samen klom p tenOveral waren men- sdien op de straten en op de hakken, in hoo rnen en palen hot Witte Huis bevatte hon derden en Plan C. scheen één hoofd en één arm met wuivenden zakdoek. En honderden hadden een plaats gevonden op de hooge trap op zij van liet Beursstation en tusschen de onderleggers van het viaduct koken hoof den neer en de pijlers droegen lavende kapi- teelen. Langs Oosterkadc, Koningibmg en Gel- derscho kad'e waar de bemanning van H. M. D o u, commandant luit. tea- zee le klasse E. Coenen, nabij de Spanjaardsbrug gestatio neerd, paradeerde, het Beursplein, West Nieuwkuid, Groote Markt, Wijdte Markt- steeg, Hoogstraat en Lamsteeg werd het stadhuis bereikt, waar heb korps. kon. scherp schutters als eerewacht dienst deed onder command1© "an den kapitein commandant H. J. J. Bos. Ook liet fanfarecorps van O'badja had daar post gevat met de Nederlamdsche Oranje- verecniging en begroetten H. H. M. M. met de zegenbede„Dat 's Hoeren op "U daal' De muziek van het korps Kon. scherpschut ters en da hoornblazers brachten verder de volksliedleren ten gehoore. Had hot gejuich der menigte aan een stuk aangehouden, zoodra H. M. de trappen van het stadhuis beklommen had eu zich op het ba,Icon aan dé menigte vertoond© steeg liet gejuich tot een forLissimo. Het stadhuis binnengeleid, werd H. M. in de smaakvol met spiegels en groen en eon koepeldak van lint versierde rotend1© door den burgemeester ontvangen. Langs de eveneens met groen en spiegels versierde, gang en vestibule wei-den H. H. M. O o M. voorts naar de burgemeestersikamer ge leid welke tot particuliere vartreikken voor H. H. M. M. waren ingelicht. Nadat zij dlaar II. H. M. M. waren ingericht. Daar sprak de Burgemeester, omringt d!oor do webluouders en de leden van dan gemeen teraad, de Hooge Bezoeksters toe en lioobte H. H. M. M. wolkom te Rotterdam. Hij wees op de hartelijkheid waarmede de burge rij II. H. M. AL bij Haar intrede in de stad had begroet. Ook de tegenwoordigheid ran H. M. de Komngin-AIoeder, die zich in zoo korten tijd de liefde der bevolking heeft we ten te veroveren, stelt Rotterdam op hoogen prijs. „Rotterdam kan U geen sdhoone omstre ken laten zien" aldus vervolgde de heer 's Jacob „of rijkdom en wijdsdhe pracht. Want Robtei-dam is een stad van nijverheid en handel. Maar wij zuilen U Rotterdam la ten zien zooals het is, nog geenszins voltooid, al is de stad reeds oud. Overal is men bezig te bouwenhet oude wordt vernieuwdhet nieuwe uitgebreid eu voleindigd." Spr. stelde er prijs op H. II. M. M. de stad te laten zien zooais zij is, als een echte Hollaii'dsdlie jongen wien do ellebogen door de mouwen dringen, groeiend1 door levenslust en levenskracht. In eemge vriendelijke bewoordingen dank te H. M. den .burgemeester. hadden van een gewone deur niet zooals gewoonlijk van een dubbele of wel vleugel deur en dat het onderste gedeelte van ja- louzieën voorzien was die oen goed steun punt aanboden voor de handen. De breedte van zulk een vensterluik bedraagt minstens drie en een halve voet. Toen wij ons onder zoek instelden, waren beide luiken maar half open, d. w. z. zij maakten mat den mum- van het huis ongeveer een rechten hoek uit. Zonder oenigea twijfel heeft de politie even zeer den buitenkant van het huis onderzocht, maar daar zij bevangen was dloor liet voor oordeel dat niemand hier kon ontkomen, let te zij ook niet op de groote breedte van het luik. Ik daarentegen zag duidelijk dat dit luik, wanneer liet tegen den muur aan lag, den bliksemafleider op ongeveer anderhalven voet moest naderen. En even duidelijk was het mij dait een wezen van buitengewone vlugheid! en grooten moed op die wijze van den bliksemafleider de kamer kon hereiken. Laat ons eens aannemen diat het luik geheel open was geweest, don bah oef do hij zijn han den niet meer dan twee voet naar de een© zijde uit te strekken' om zich vast te grijpen aan d'e jaloezieën, dfan de voeten krachtig van den muur af te stoeten en zoo rond te zwaaien tot aan het venster waardoor hij aangenomen dat het open stond gemakke lijk de kamer kon binnendringen. „Ik druk er nogmaals op dialt zeer buiten gewone behendigheid noodig was om denzoo moeilijken toer uit te voeren. En nu vraag Hierop werden de leden van den Raad aan H. H. AL AI. voorgesteld dio zich met ieder hunner eenigo oogenbhkken onderhiel don. Daarop hielden H, H. Al. Al. cour. Achter eenvolgens kwamen verschillende autoritei ten en deputaties hun opwachting maken do officieren van schutterij, weerbaarheid eii mariniers, alsmede de état-major dor oorlogs schepen, cle vice-adniiraol Van Alphen, de le den der Tweede Kamer en der Provinciale Staten voor Rotterdam, da rechterlijke macht, de voorzitter der Kamer v. Koophan del, het consulaire corps, de kerkelijke auto riteiten der verschillende gezindten, dijk graaf en hoogheemraden van Sdueland, re genten der gevangenis, de directie dei- belas tingen te Rotterdam, de plaatselijke autori teiten, waterstaateambtemaren enz. Boven dien een deputatie van het Bataafsch Ge nootschap, die H. AL liet beschermvrouw- scliap aanbood, dat door II. AL welwillend werd aanvaard. Namens de Vereeniging voor Huldobetooning aan H. Al. de Koningin sprak do beer De Klerk, lid dter Tweede Ka mer, H. AL toe. Nog maakten hun opwach ting de besturen vau handals- en schoep- vaai-toounniissién, direction van stoomvaart lijnen enz. Nadat dé Vorstinnen hierop eenigo oogen- blikken rust genomen en een vorfiisscliing gebruikt hadden, verlieten H. H. AI. Al. liet stadhuis, reeds dadelijk door de menigte be groet met oorveirdoovend gejuich. De in geu- zenklcedij gedoste leden der Watergeuzen- vereeniging „Pro Patria" maakten een aar- dligen indruk tusschen liet zwart der jassen en hoeden van andere vereenigingon. En overal zag het zwart van menschen en de jubelkreten wigden II. Al. langs den geheelen langen tocht. Langs Kaasmarkt, Gedempte Binnenrotte on Aleent bereikte de stoet de Botersloot. Voor het lidmatenhuis der Ndd. Herv. ge meente waar do oudjes op een tribune had den plaats genomen, weaid het eerste seun tob halt gegeven. Door twee dier oudjes werden daar aan II. H. AI. AI. bouquetten aangebo den, welke met een hartelijk woord van dank worden aanvaard, welke vriendelijkheid van 'hun aangebeden Koningin de oudjes tot de gelukkigsten aller stervelingen maakten. In de Prinsenstraat die nu werd ingesla)- geu, staat liet fraaie gebouw der Ölvr. Ver eeniging Obaidja. Na de hulde aan de Konin ginnen voor het stadhuis gebracht, luid hef fanfarecorps ziah naai- het gebouw terugge trokken en niet de ledem der vereeniging op een tribune plaats genomen. Toen nu de ko ninklijke stoet naderde, hief het fanfarecorps andeamaal een feestlied aan, welke begroe ting door H. Al. zeer op prijs werd gesteld. Door de Lange Baanistraat, Braadestnaat, Goudscho Wagenstraat en Achterklooster bereikt© de stoet de Oostpoort. In desze echte volksbuurten had H. AL vooral gelegenheid op te merken lioe bij d© geringsten harer onderdanen zeker niet het minst het hart warm voor Oranje klopt. Al was er geen algeaneene versiering, toch had menigeen zijn ponrrinkske geofferd om iéder op zijn wijze zijn hulde aan dc geliefde Ko ningin te betuigen en liaair to beduiden lioe hoog men het op prijs stelde dat zij ook deze straten wel met een bezoek wilde vereeren, waar eenmaal een Kaat Alosseil en liaar ge lijken woonden. In de Breedestraat werden H. H. M. AI. ook bouquetten aangeboden die met harte lijkheid werden aanvaard. Het was de Koninginnenn aan te zien d'ab zij aangenaam verrast waren toen zij, nauwelijks do Oostpoort uitgeredén, aan- ik je: breng die zeer buitengewone behen digheid in verband met die zeer bijzondere stom, over welker nationaliteit zelfs geen twee- getuigen hot eens waren en waarin gee nerlei woordvorming waar te nemen was. „Je bemerkt," ging mijn vriend' voort, „dat ik van d'e qua-estie van het verlaten overge sprongen ben op die van het binnendringen. Ik heb dit gedaan om je te overtuigen dat beide op dezelfde wijze en op dezelfde plaats is geschied. Laat ons nu over gaan tot het in wendige van het vertrek. De laden der com mode, zoo heet het, waren geplunderd, of schoon zij n©e heel wat bevatten. Hier is de conclusie bepaald! absurd, te noemen, niets d'an een vermoeden en wel een zeer dwaas vermoeden. Hoe weten wij dat zich behalve de gevonden voorwerpen er nog meer in de commode is geweest 1 „Alevrouw L'Espanaye en haar dochter leefden in groote afzondering, ontvingen geen beizoeken, gingen zelden uit en hadden dus geen groote garderobe noodig. Het gevonde ne was van zoo goede quaritedt, als men bij mogelijkheid bij deze vrouwen lean verwach ten. Indien een dief liet ,en of ander had' meegenomen, zou hij dan vier duizend francs in goud hebben laten liggen en een pak kleu ren hebben meegepakt? En gondi was er bijna het gekeele bedrag waarvan de bankier Alignaud spreekt, lag in twéé zakken op den grond. Je moet dus hef motief dat door de toevallige omstandigheid, dalt drie dagen te voren een som gelds aan dé huisdeur was schouwden op wolk een flinke wijze de Krn<- lmgscho commissie zich van haar taak had gekweten wat de versieringen betreft. Deze verrassing nam nog too toen bij de aankomst aan de Hoflann do keurige versiering, welke dam- niet behulp van bloemen en beelden was aangebracht, in het gezicht kwam. Aait do Iloflüan stond bij dé R.K. kerk de ge hoste priesterschaar in vol ornaat gesuliaarö, om aan do huldiging van H. H. Al. AI. deel to nemen en ook do schoolkinderen van drie scholen door welke bouquetten werden oaa- oboden. Do Hoflaan met zijn keurig© booin- veisiering doorgereden zijinde, naderde men den Viersprong, waar de huldiging waaraan de lieer Aliedoma, zijn beste krachten be proefd luid, jil, het tableau, voorstellende do attributen van vissoherij, veeteelt, landbouw cu fabrieksnijverheid, mot do beelden vau Vrede, Liefde en Trouw de algemeen© be wondering wek te en do hoog© goedkeuring van H. II. Al. Al. wegdroeg. Daar werden ook weder en wel door do schoolkinderen van 'sGravenweg bouquetten aangeboden. Laiags den Oudendijk die ook dtoor fraaie vordering uitmuntte, bereikte mm de Nieu we Plantage, waar de lieer architect Brink man blijk had gegeven van zijn talent in liet versieren der bruggen. Aan de Nieuwe Plantage grenst liet Vre- denoordpléin waar, zooals gemeld een fraaie kunsttempel als hulde was gebouwd eai welke met veel aandacht door de Koninginnen in ©ogenschouw werd genomen. Door d'e Vrodenoordstraat, Slaakstraat, Schinkelstranb, Goudsdie Rijweg eai Boaaeun- singol werd ten half een ure die „Hkwelooze School" bereikt, welke do eer van ©eu bezoek waardig was gekeurd. Daar worden de hooge bezoeksters onfvan- gvm door die heeren G, P. Itmau Jr., voorzit ter, en Al. Wijt Czn., secretaris van het be stuur. Twee meisjes der school bod'en bou quetten aan, waarna dc Koninginnen naai de rijk versierde feestzaal werden geleid', waar dB overige leden van lliet bestuur wer den voorgesteld. De lieer Ittmanm. heette toem H. H. AI. AI. welkom en bedankte haar voor d!e eer van het bezoek. Nadat oenige leerlingen een lied gezongen hadden, waarvan twee exemplaren, geschre ven dloor do leerlingen L. Comelissen en S. Hordijk, welwillend wenden aanvaard, be zochten cte Koninginnen <fe verschillende schoollokalen waar het onderwijs in vollen gang was, alsmede de kleermakerij en sohoon- makerij. Ook voldeden H. H. AL M. •welwillend aan het verzoek om een oorkonde te teekenen. De Mn'dbren zongen nog hef Wilhelmus en Iriermede eindigde dit hooggewaardeerd bezoek. Na een hartelijk afscheid zette de stoet zicli weer in beweging. Langs den Boezemsin- gel bereikte zij de Crooswijksche Singel, waar weder een oogenblik halt werd gehouden. In den tuin Hollandia waren, vereenigd do Kon. HandJboogsohutterij de Batavieren, de vereeniging D. F. Go., de Deutsche ALm- neigesangverein „Rotterdam" en de Spaar- kasvcreeniigang „Hollandia", wellke allen op dat terrein gevestigd zijn. Van de fraaie wijze waarop deze plaats en hek vei-sica-d wa ren eu waarvoor wat het ontwerp eu de tee- kennig aangaat den heer A. de Geen, schil der, en wat dé decoratie betreft de firma D. van Os allen lof toekomt gaven wij reads een beschrijving. Behalve voor cle leden der Veireenilgingen was daar ook voor ouden van dagen en ge- brekkigen, wonende in het noordelijk gedecl- overhaiidigd, in de hersenen der politieman nen is opgekomen, maar voor goed over boord gooien. Zulke toevalligheden kunnen wij dagelijks beleven, en niemand let ei- ook maar een oogenblik op. Indien helt geld ver dwenen ware, ja dan zou inderdaad liet feit dat het eerst drie dagen geleden in huis was gekomen, aan de opvatting van dit motief kracht geven. Zooals nu evenwel de zaken staan, zoudten wij den misdadiger voor een idioot moeten houden, wanneer hij zijn goud mèt zijn motief vergeten had. „Houd nu deze drie punten vast: de vreemde stem de buitengewone behendig heid -- hef ontbreken van een motief bij zulk een vreeselijkeu moord. En laat ons dan den moord' zelf eens nader bekijken. Een vrouw wordt met de handen geworgd en dlau, met de voeten naar boven, met gewéld in een schoorsteen geduwd. Gewone moordenaars doen zoo iets niet. Je zult toegeven dat or iets buitengewoon overdrevens m die handel wijze ligt iets dat wij met onze ervaring niet in overeenstemming kunnen brengen, zelfs al stellen wij ons den meest verdorven meuscli als dén dader voor. Bedenk verder welk eeai kracht er toe noodiig was, om het lijk op die wijze naar boven te duiwen in dc scdioorsteenopening, terwijl db vereende in spanning van verscheiden mannen noodig was om het weer omlaag te trekken. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1