STADSNIEUWS. Staten-Generaal. to van Rotterdam, alsmede voor oeiiige ver pleegden in liet stedelijk armhuis, dia anders niet meel' uitgaan, een tribune opgericht om wellicht voor het eerst en het laatst van hun leven de lieve Koningin van aangezicht, tot aangezicht te kunnen aanschouwen. Torwijl de muziek van het 3e reg. huzaren ter opluis tering een matinee gaf, weiden aan H. H. M. M. namens da vereenigingen bloomen aangeboden. Verder was het Noordplein dat nu bereikt werd, eeai glanspunt der huldebetoogiag. Van wege do vereeniging liet Noorden werd daar op een estrade heb reedis vermeld lableau-vi- vantVrede, Goreditigiheadl, Liefde uitge voerd. Door mevr. MulderRooi of sen, voor stellende do Faam, werdon eenige toepasse lijke dichtregelen uitgesproken en door eon vierstemmig ii capellaboor een, feestlied ge zongen. Ooik hier betuigde H. M. weder haar hartelijken dank voor do verra&sing 'baar be reid. Tegenover do estrade was een tribune op gericht waar inzonderheid de bewoners van het Noorden liaddeon plaats genomen. Nu werd dte weg voortgezet door de ver sierde Erasmnsstraat, Jacob Catsstraat, langs den Bergweg, Noordsiiigel O. Z., waar 'hot nieuwe Gerechtsgebouw de aandacht van H. H. M. M. trok tot aan de Zoreer'liofstraat waar een zeer fraai versierde brug gepasseerd werd. Door de Zomorhofstraat, Sdiiekado, Schiebrug, Delffcsche poort, ïïaagsdie veer, Weste Wagenstraat eu Hoogstraat bereikte du stoet de Korte Hoogstraat, waar voor de Passage voor het eerst weder con oogenblük werd halt gehouden om de fraaie versiering aldaar in oogensoliouw te nomen on Levens eian bloemesnilmlde vanwege haixi bewoners to aanvaarden. Door de Boymansgfcraat bereikte de stoet verder do Coolvast, waar do leerlingen van het Gymnasium geschaard' «tonden voor het m Grielvsohe stijl versierde Erasmiaansch Gymnarium om H. II. M. M. to huldigen. Zoo bereikte do stoet ton 1 uur uen Dooie, waar do eerste rust werd genonien en van wage do gonieonte aan H. H. M. M. en go- volg liet dejeuner weird aangeboden. Hieraan zaten tevens aan allo rijks-, sfc-.de- lijke, korkelijkü en militaire autoriteiten, te samen een 180-tal esuwiU. Door do staf werd bij d'eee gelegenheid symphoniemuziek gegeven. De versiering van den Doele was in een woord vorstelijk en komt aan de heeren mr. C. C. Dutilh en L. J. Jacobson president en secretaris der sociëteit Harmonie, alsmede aan den architect J. Verheul Dzn. onder wiens leiding alles werd uitgevoerd daarvoor alle hulde toe. Aan weërszijden van de entree Coolvest waren twee sierlijke leeuwen geplaatst welke een keurig baldakijn van wit en blauw met een hemel van levende planten flankeerden. In de rijk met planten versierde vestibule werden H.H. M.M. door den burgemeester ontvangen die haar langs de breede statie trappen naar boven geleidde, nadat door de jongedames Iluygen eu Kolfl' bouquetten waren geoffreerd. De met kostbare tapijten belegde trappen, de balcons ter zijde omhan gen met manteaux van blauw en hermelijn maakten een imposanten indruk. Het eerst werden H.H. M.M. naar de kleine bovenzaal geleid, welke ook weder met kost bare tapijten, portières en planten rijk ver sierd was, terwjjl het ameublement bestond in een prachtvolien divan en fauteuils uit het magazijn van de heeren II. P. Mutters en Zn. te 's-Idage. Bovenal vorstelijk was ook ue in stijl Louis XVI gemeubileerde en tot boudoir inge richte bestuurskamer, waaraan nog verschil lende andere privé vertrekken verbonden waren. Na hier eenige oogenblikken vertoefd te hebben werden H.H. M.M. naar de groote bovenzaal geleid waar de rijk versierde tafel gedekt stond in den vorm van een hookltafel met 33 zetels en twee zij tafels met te samen 157 zetels. Deze zaal was geheel in style empire ver sierd. Tusschen de kolommen waren geel zijden draperiën aangebracht, het glazen dak met groen tarlatan gemaskeerd in aansluiting met de versierde gaskronen. Op het tooneel was een piantenversiering aangebracht met een fraai geschilderd fond, dat een prachtig effect maakte in overeen stemming met het geheel. De muziek had plaats genomen boven den ingang, achter groen verscholen. Nadat H.H. M.M. hadden plaats genomen op de voor haar bestemde gekroonde zetels plaatsten zich ter zijde van de Koningin de Burgemeester en ter zijde van de Koningin- Moeder de heer Wethouder A. de Monchy, terwijl de commissaris der Koningin mr. Fock tegenover de Koninginnen plaats nam. Het menu voor de Koningin bestemd ont worpen door den heer P. A. Schipperus was prachtvol uitgevoerd. Het bevatte drie stads gezichten als de Maas, de molen aan de Coolvest en de Delftschepoort. Ter linkerzijde was het Nederlandsche wapen prachtig uit gevoerd aangebracht en ter rechterzijde een schild waarin de letter W rustende op een mantel van hermelijn. Op dat voor de Koningin-Moeder was de letter W vervangen door een E. Het menu luidde: Consommé de volaille a la Fleury Petites Timbales a la Victoria Quartier de chevreuil a la Grand Veneur Pommes noisettes Riz de êeau a la St. Cloud Point d'asperges d'Argenteuil a la crème Chaud froid de cailles de Vigne a la Royale Darne de Saumon au beurre Montpellier Salade a la Portugaise Vacheron aux Fraises a la Chantilly Corbeille de fruits. Dessert. Aan het dessert nam de burgemeester het woord. Hij wees op het gejubel, de geestdrift die overal losbrak waar H. M. de Koningin zich vertoonde, als een uiting der innige gehecht heid der bevolking aan H. M., eene gehecht heid die door alle eeuwen heen bestaan heeft, Spr. noemde Rosevelt, Van Hogendorp enz. --V V-l *'v. "Lt' als Rotterdammers die steeds voor 't Huis van Oranje hadden gestreden. Rotterdam weet dat de Koningin le vendig belang stelt in zijn werken en streven dat II. M. met belangstelling zijn vooruit gang volgt. Uit naam \au Ilandel en Scheepvaart dankte spr. II. M. daarvoor en ook dat II. M. zoo spoedig gehoor heeft gegeven aan het innige verlangen der Rotterdammers om hierheen te komen. De Burgemeester eindigde rnet een dronk op H.H. M.M, uit te brengen. B.M. de Koningin antwoordde daarop Mijnbeer de Burgemeester. Voor IJwe woorden Mij mede namens den Raad. en de ingezetenen van Rotterdam toegesproken, ben Ik u zeer erkentelijk. De hartelijke en geestdriftvoile ontvangst die Gij allen Mijner Moeder en Mij bereid hebt, aternt Ons tot groote dankbaarheid. Do sckoone versieringen, waarmedo de rij ken zoowel als de annon hun Imizen en stra len zoo sdhitterend hebben getooid en bo venal do warme toejuichingen, die Mijner Moeder en Mij al Ier wege ten deel vielen, zijn Mij zoovele treffende en dierbare bewijzen van de liefde, trouw en gehechtheid van Rot terdam's bevolking aa,n Mij en Mijn liuis. Woorden schieten Mij te kort om uiting te geven aan do gevoelens van dankbaarheid' di o Mij vervullen voor al do liefde die Ik he den, maar ook bij Mijn vroeger bezoek en bij gelcgeniheid Mijner Inhuldiging, van Rot terdam liob mogen ontvangen. Weest verze kerd, dab deze dag een heerlijke, onvergete lijke feestdag voor Mij is. Terecht, Mijnheer do Burgemeester, her in nerdo U Mij aan do aioudo verknochtheid van Rotterdam aan hot Huis vnu Oranje, een verknochtheid dio zich heden bij hernieu wing op zoo sohooue wijze uit. Waar door U werd gewezen op de sympathie die Uwe zoo arbeidzame bevolking behoeft, wil De U de verzekering geven dat zij op Mijn belang stelling an liefde in alle omstandigheden kan rekenen. Getrouw aan liet voorbeeld Mij door zoo vela lecksn van Mijn geslacüit gegeven, Ik noem liier slechts Prins Hendrik, wiens nn- gedachtenis bij U in dankbare herinnering voortleeft, volg Ik steeds mot de levendigste belangstelling den zoo o-ewiclitigen maar moeilijken arbeid vau Rorterdaun en zijn nij vere burgerij. Hot is daarom voor Mij een groot geluk getuige to zijn van den vooruitgang vun Nederland's tweede hoofdstad. Ik koester don diepgevoelden wen sell drib onder Mijno Re geering de handel, scheepvaart en nijver heid van Rotterdam, welke ook van zoo groot gewicht voor geheel ons Vaderland is, voort durend in bloei moge toenemen en Ik zal Sief oen voorieoht achten daartoe te kunnen medewerken. Vervuld mot deze gevoelens stel Ik U voor met Mij een dronk te wijden aan don voor spoed en het geluk van Rotterdam. Ten 2.15 stond de koninklijk stoet weder gereed tot het maken van den tweeden rijtoer. Langs Coolvest, Binnenwegsche brug, Schie- damsclie singel, Witte de Withstraat, Een- drachtweg, Scheepstimmermanslaan en Park laan werd het Park bereikt. In de Witte de Withstraat had H. M, een hulde in ontvangst te nemen van de leerlingen der H. B. S. voor meisjes. De huldiging welke II. M, in het Park wachtte was weder een van de voornaamste punten van het Programma. Van verre klonk reeds de muziek van liet corps stafmuzikanten, dat in de officieren-societeit een uitvoering gaf, den stoet tegemoet. Toen de stoet de kunstenaars-tribune ge naderd was, de hulde aan II. M. duor de Rotterdamsche kunstenaars en kunstbe schermers aangcbodeD werden de hooge gasten begroet met een koorzang, uitgevoerd door werkende leden van Rottes Mannenkoor. Daarna richtte de voorzitter der commissie de heer P. A. Schipperus, een woord van welkom en dank tot IJ. M. Door de jongedames A. W. van Houten en W. Jagerink werden H.H. M.M. bouquetten aangeboden en door den jongenheer Alfred Wolf een album. H.H. M.M. betuigden hare hooge ingeno menheid met het vele schoone dat zij hier te zien en te hooren kregen. Toen het oogenblik van afscheid weder daar was zong Rotte's Mannenkoor het Wilhelmus. Voorts gold het bezoek het voormalig Delftshaven, dat zooals gemeld voor een deel ook in feestdosch gestoken was. Nadat o.a. het standbeeld van Piet Hein in oogenschouw genomen was werd langs den Nieuwen Bin nenweg de terugtocht aanvaard. Aan de hol van den Nieuwen Binnenweg werd halt ge houden om de kinderen aldaar gelegenheid te geven H.H. M.M. bouquetten aan te bie den en eveneens aan de Gravendijkswal waar vanwege het St. Theresiagesticht een hulde aan de Koninginnen werd aangeboden. Zoo bereikte men te 3 ure het Israëlietisch weeshuis dat door H.H. M.M. bezocht werd. De hooge gasten werden daar in de met opgaand groen versierde entree door den voorzitter en den secretaris van het bestuur de heeren Arts M. Polak en A. I. Jacobson ontvangen, terwijl door het weesmeisje Suze de Vries aan de Koningin en door het doch tertje van den heer Van der Bergh aan de Koningin-Moeder bouquetten werden aange boden. In de tot ontvangsalon gerestaureerde eet zaal werd het bestuur de bh. A. M. Polak, mr. G. Blok Daniels, Arnold S. v. d. Bergh en de regentessen mevr. J. van Aalten de Jongh, mevr, M. Polakde Jongh en mevr. M. Polak DanielsBoiiz aan H.H. M.M. voor gesteld. Alsnu richtte de heer M. Polak het woord tot H.H. M.M. om Haar welkom te heeten in deze 66-jarïgen, hier verjongde stichting en dank te zeggen voor de betoonde belang stelling. Daarna verzocht hij H.H. M.M. als blijvend aandenken aan hare hooggewaardeerde wel willendheid hare namen te schrijven in het album der stichting, aan welk verzoek wel willend gevolg werd gegeven. I* I V S. f In de conversatiezaal eveneens fraai ver sierd werden de vader en moeder Kiek, reeds 20 jaren in functie, de beiden huisonder wijzers de hh. Schnitzler en Elzas en eenige weezen en masse aan de Koninginnen voor gesteld. H.H. M.M. spraken eenige vriendelijke woorden tot de weesjes en een van hen, het meisje S. de Leeuwe dankte haar namens alle weesjes in de volgende bewoordingen Mevrouw In naam van de weezen die in deze stichting als broeders en zusters uit een gezin uw komst als een blijde gebeurtenis hebben tegemoet gezien zeg ik Uwe Majesteit hartelijk dank voor de vreugde die Gij ons geeft. Met trotsch zullen wij kunnen zeggen De Koningin was in ons huis. Leve de Ko ningin! Leve de Kongin-Moeder! Daarna verlieten H.H. M.M. het Israelietisch Weeshuis. Door de Josef&tiaat, Westkruis- kade en Westersiogel werd nu de tocht voortgezet naar het Kinderziekenhuis waar H.I1. M.M. een 20-tal minuten ver toefden. II.H. M.M. werden daar ontvangen door de heeren W. Wyt voorzitter en J, P. Schalkwijk secretaris van het bestuur die door den burgemeester aan de Koninginnen werden voorgesteld. In de bestuuiskamer die met bloemenen planten en tapijten smaakvol was versierd, richtte de vooizitter het woord tot de Koning innen. Uij zette uiteen doel en strekking van het kinderziekenhuis en het vele nut dat door dit gesticht alsmede zijn filiale te Loo-Muinen wordt gesticht. Hij dankt HH. MM. voor de belangstellende steun welke de inrichting van het Koninklijk Iluis voortdurend heeft mogen ontvangen, terwijl ook een vorstelijke hand de eerste steen heeft gelegd. Hij eindigde met dc beste wenschen voor Hare Majesteiten. Daarna stelde de voorzitter de overige be stuursleden voor. De geneesheer-directeur de heer De Mon chy geleidde daarop 11.11. M.M. naar dezie- kezalen waar de directrice mevr. de wed, Simon van der Aa werd voorgesteld cn twee meisjes bloemen aangeboden. 11.11. M.M. informeerden met belangstelling naar veel wat de inrichting betreft terwijl zij verschillende patientjes vriendelijk toespraken en aan alle patientjes speelgoed etc. deden uitreiken. Voorts teekende II.II. M.M. een gedenkblad. De ziekenzalen waren niet ver sierd daar het bestuur er prijs op stelde II.II. M.M. een indruk te geven van de inrichting zooals die werkelijk is. Door het geheele bestuur werden II.II. M.M. uitgeleide gedaan. Vervolgeus gold de tocht een bezoek te brengen aan het Doofstommen-instituut. Hare Maj'esteiten werden daar ontvangen door den voorzitter en den directeur. De gangen waren sober met opgaand groen versierd en allereerst werden de Koninginnen geleid naar de bestuurskamer waar de leden weiden voorgesteld, terwijl de twee jongste leerlingen, een jongen en een meisje, ieder een bouquet aanboden. Vier ineenloopende localen werden daarna bezichtigd waar het onderwijs zijn gewonen gang ging. De schuchtere blik der leerlingen waarmede de bewegingen der Koninginnen gevolgd werden was treffend om te zien. Een kijkje werd genomen in de teekensehool en vervolgens in de naaikamer en in alles von den IIH. MM. zichtbaar de grootste belang stelling. Met eenige vleiende woorden tot den voorzitter namen IIH. MM. afscheid. Bij de voortzetting van den tocht passeerde de stoet de Diergaarde van welker fraaie versiering wij reeds melding maakten. Voor de hoofdentree 'stonden twee kleinkinderen van den vooi-zitter van het bestuur de heer H. C van Dam op een fraai versierde estrade gereed om H.H. M.M. oen bloemenhulde aan te bieden. Toen de stoet genaderd was werd de estrade tot voor het rijtuig gerold, waar door de aanbieding op even nette als ge makkelijke wijze plaats had. In de fi aai versierde Diergaardelaan werden van wege de versieringscommissie eveneens bouquetten aangeboden. Daarna bereikte de stoet langs Schiebrug, Hofplein, Oppert, Moriaanstraat, Hoogstraat en Korte Hoogstraat omstreeks half 5 het Museum Boy mans. Gaven wij reeds een beschrijving van de versieriug buiten het gebouw, ook de Bibliotheekzaal welke tot ontvangstzaal was ingericht was wel een kijkje waard nu zij gereed was. Langs de glazen bibliotheekkasten was slechts een eenvoudige lijst van de wapens der provinciën als versiering aangebracht. De vloer was bedekt met Perzische en Colen- brandertapijten. In het midden van de zaal was een ruiterstandbeeld vau den grondlegger van Neerlands onafhankelijkheid op een piëdestal van kostbare bloemen als versie ringsstuk geplaatst. Een hoek van de zaal bij de ramen was te midden van opgaand groen en bloemen gemeubileerd met een gouden ameublement, terwijl in een andere hoek op een schilders ezel geplaatst was de relief buste van H, M. vervaardigd door P. Pander. Ter linkerzijde bevonden zich verder kost baar gemeubileerde boudoirs voor HH, MM. en ter rechterzijde vertrekken voor het gevolg. HH. MM. werden in de met groen ver sierde vestibule ontvangen en de feestzaal binnengeleid door jhr. F. van Citters, presi dent der commissie voor het Museum Boy mans. In de zaal werden zij door dezen welkom geheeten en werden voorts de com missarissen voor het Museum en het archief aan HH. MM. voorgesteld, terwijl door de jongedames Bosman en Mees, beiden doch tertjes van leden der commissie, bouquetten werden aangeboden. Nadat H.H. MM. daar eenige oogenblikken rust genoten hadden gingen aan de zijde van het Hogendorpsplein de deuren open en ver toonden H.H. M.M. zich op het balcon. Dat was weder een aangrijpend oogenblik. Uit duizende keelen werden zij met daverend hoerah begroet. Inmiddels hadden op de prachtvol gedeco reerde tribune, ter zijde van het Museum, circa 900 schoolkinderen plaats genomen die nu de voor deze gelegenheid door den heer G. C. Bunk op woorden van den heer J. R. Arnold vervaardigde feestcantate ten gehooi e brachtten, op eene wijze welke boven allen lof verheven was en ook door de Koninginnen zichtbaar met welgevallen werd aangehoord. Na afloop werden dichter en componist door de Koningin ontboden om uit H.Dz. mond te vernemen hoezeer zij deze verras sing op prijs stelde. Nauwelijks vvas dit afgeloopen of liet défilé der 45 vereenigingen die des morgens langs den weg tusschen het Maasstation in het stad huis geparadeerd hadden, nam een aanvang, waarbij ieder met zijn banier salueerde. De vereenigingen welke in de Baan waren op gesteld trokken langs het balcon door de Boymansslrnat af naar de Blaak alwaar zij werden ontbonden. Heden, 9 Juni, is niet alleen voor Rotter dammers een gewichtige dag, maar ook voor de bewoners der omliggende gemeenten. Reeds dagen te voren zag men ook hier ter stede de etalagekasten prijken met oranje linten en strikken voor hen die dezen dag naar Rotterdam zouden gaan, en wij meenen dat de veronderstelling niet te gewaagd is, wanneer wij zeggen, dat nog menig restant der kroningsfeesten voor deze gelegenheid koopers heeft gevonden. Er zijn heden heel wat Schiedammers naar Rotterdam getrokken. Die hedenmorgen op de Koemarkt een kijkje is gaan nemen en die waren er velen hebben zich er van kunnen overtuigen hoe telkenmale de trams bestormd werden door de wachtende menigte, die gaarne zoo snel mogelijk het doel hunner reis wenschte te bereiken. Voortdmeud reed de tram met 3 wagens, terwijl bij eiken tram twee locomotieven waren, zoodat het lastige wisselen op de Koemarkt vermeden werd. Maar niet alleen de tram biacht honderden passagiers naar de feestvierende stad, ook de llollandsche spoor heeft zijn deel daaivan gehad. Alle treinen, hoe ook het aantal wagens was uitgebreid, waren overvol en zelfs de goederenwagens werden in beslag genomen ais een welkome plaats voor hen die niet in de coupé's konden worden opge nomen. Een extra-trein is te 9.30 uur boven dien nog ingelegd voor Schiedarnsche passa giers en voor hen die met den trein Hoek- van-Holland waren aangevoerd. Want ook uit die richting kwamen heel wat reizigers. Wij zagen treinen aankomen, waarbij de reizigers zelfs op de balcons had den plaats genomen en dit terwijl ook hier alle treinen een aanmerkelijk grooter aantal wagens bevatten. Loopt men hier langs de straten dan ziet men bijna alle personen, grooten zoowel als kleinen, met oranje ver sierd, allee, met blij gelaat in hel vooruitzicht van hetgeen zij weldra te genieten uilen hebben. Was aanvankelijk de lucht betrokken en het weer koel, tegen 11 uur brak de zon door, wat aan alles dadelijk een vroolijkei- tint gaf eri de vrees voor regen deed ver vliegen; men is op zulke dagen tiouwens toch altijd nogal optimistisch gestemd, en het vertrouwen in het «Oranjezonnetje" blijft nog steeds bestaan. Later op den dag is het vertrouwen wel eeuigszins beschaamdtegen half vier begon het een beetje te regenen. Op dit oogenblik, 3 uur, gaan nog steeds aanhoudend de trams en treinen volgepropt met passagiers naar Rotterdam. Zelfs ziet mea nu een groot aantal winkeltjes gesloten, waarvan de eigenaars eenvoudig zijn weg gegaan om mede te juichen bij bet passeeren der Koninginnen in Rotterdam's sttateo. Nu, klandizie zullen zij niet verspelen, want veel menschen zijn er niet in de stad achter gebleven. "Van ochtend om vijf uur (maar graag bekennen wij het zelf niet gezien te hebben) waren er in de Hoogstiaat al een paar vrou wen, die te voet de reis naar Rotterdam ondernamen. Een sierlijk stoomjacht, de D a p h n e, onder de vlag der «Koninklijke" kwam heden morgen door onze gemeente stoomenhet moest naar Rotterdam voor de Koningin. Te vroeg kwam het niet. Ter gelegenheid van het bezoek der Koning innen zijn de scholen met uitzondering der katholieke ook hier ter stede gesloten. Van deze gelegenheid heeft mejuffr. A. M. J. Prins, onderwijzeres aan de Meisjesschool met uitgebreid leerplan, gebruik gemaakt om, nu zij de school gaat verlaten, hare klasse een prettigen dag te bezorgen. Zij heeft nl. alle leerlingen dier klasse uitgenoodigd om met haar naar 's-Gravenhage te gaan, daar een wandeling te maken door de stad en de boschjes waar zij onthaald zullen worden, om vervolgens naar Scheveningen te gaan en daar aan het strand eenigen tijd door te brengen. Men kan zich begrijpen dat die uitnoodi- ging gaarne is aangenomen en hedenmorgen 10 uur is de reis aanvaard. Gisteravond hield de kiesvereeniging Schiedam", eene vergadering, die slecht bezocht was. Bij het lezen der notulen van de vorige vergadering werden door enkele leden op merkingen gemaakt, tengevolge waarvan eenige bijvoegingen daarin werden aange bracht. Van den heer L. L. van Emden was een schrijven ingekomen waarin, met redenen omkleed, door hem wordt bedankt als lid van het bestuur. Na eenige bespreking wordt dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. Op uitnoodiging van het bestuur was door de candidaten, de heeren M. L. Honnerlage Grete en dr. D. N. Janssen, schriftelijk hun gevoelen ingezonden omtrent het gemeente program der kiesvereeniging. Na breedvoerige discussie werd met 11 stemmen, tegen 6 onthoudingen, besloten de candidateur van dr. D. N. Janssen te steunen. De 5-jarige Meindert van Dijk. wonende aan de Hoofdstraat, had gisterenavond liet ongeluk in de Buitenhaven te vallen. Onmid- delijk snelden eenige personen, waaronder ook de vader toe, die het genoegen smaakten den kleinen drenkeling weldra op het dron-e te brengen. Hedenmiddag had de brandersknecht C. Bleeksloot, werkzaam in de bianderij van den heer Th. J. M. Zoetmulder aan de Baisker- straat, het ongeluk om, terwijl hij heet water storite in den ketel, den inhoud van een kit over de beenen te krijgen, waardoor bij zulke brandwonden bekwam dat hij per vigilant naar zijn woning aan de Lange Achterwen- moest worden gebracht. Daar werd onmiddellijk geneeskundige hulp ontboden. Hedenmorgen te ruim 11 Va uur viel de 7-jarige Gerrit van der Windt, die in het tweede slop aan de Noordvestaan het spelen was in de Noordvestgraeht. Zijn kameraadjes wisten hem weer op bet droge te helpen, waarna bij nanr de ouderlijke woning in de Bleekerstraat werd gebracht. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 8 Juni. J. van IJsendoorn, 26 jaar, en II. E. M. van Helden Tucker, 26 jaar. M. Kooijman, 23 jaar, en A. M. Kemp, 21 jaar. Geboren 7 Juni. Wilhelmus Maria, zoon van J. C. v. d. Tuijn en M. C. C. v, d. Horst, Lange Singelelraat. Jeanne Antoinette, dochter van A. A. Trouwborst en A. A. A. v. Ever- dink, Singel. 8 Juni. Neeltje, dochter van II. Trouw borst en I. Kiela, Baan. TWEEDE IO.JIER Vergadering van Donderdag 8 Juni. {Vervolg.) [Wegens groot» vertraging van telegram men, to laat gekomen voor d'e courant van gisteren.] De heer Lobman zette nalder uiteen, dat hij, hot Tolstoianisme lafhartig noemondo, dat stedsel tot onttrekking aan landsvorde- diiging bestreed. Voor zulke stolsels heeft spreker geen eerbied. Zijn zienswijze over liet ontwerp hand havende, verklaart spr. bij art. 1 te zullen voorstellon aftrek van vrijwilligers van het geteele contigent. De lieter Verhei j bestrijdt dit denkbeeld, wegens de ingrijpende wijziging welke er d'oor in de inilitiewat zou g-obmdiit worden. De lieer Lobman verklaart af te zien van het voorstellen van een amendement, naidrit d'o Minister van Oorlog had toegezegd bij do aanstaande legerorgamsabio bepalingen om trent de vrijwillige dienstneming. Het ontwerp werd daarna, aangenomen, met 64 tegen 12 stemmen. Zonder stemming werd aangenomen het w. o. tot wijziging dei- Infowaaitioringswct. Do heer Staalman li vroeg en verkroeg ver lof om later tot den Minister van Marine eionigo vragen te mogen richten over het op treden van marine-antoritaiten tegon de pre dikant De Koe van dc Nodterl. Harv. Gom. to Den Helder. Daarna ving aan de interpellatie van dan 'heer V-an der Velde over de opleiding van Indische adhninistratievo ambtenaren. De inierpellant betoogde dat de organisatie van het Binu. Bestuur had behooren te wach ten op de regeling der opleiding van Intl. ambtenaren. Spr. wenschte, voordat, de Indi sche begrooting verrassingen mocht brengen, dat de minister alle bescheiden, speciaal het rapport der commissie in zake die opleiding, aan de Kamer mededeelde. Tevens vroeg hij inlichtingen over 's ministers plannen, met het oog op het belang der studeerenden te Delft en de Indische Instelling. Spr. acht ook nadere regeling gewenscht bij de wet, niet bij Kon. besluit. Hij wil in afwachting daarvan behoud der Ned. Instelling. De Minister van Koloniën wijst op de correspondentie met den gouverneur-generaal en de ook in de Kamer uitgesproken wensch op verbeterde regeling. De Minister wacht de' voorlichting der z. i. zeer deskundige commissie. Zelf heeft bij nog geen definitief besluit genomen. Publiceering van liet verslag zal hij overwegen. De mededeeling over de behoefte aan ambtenaren der volgende dienst jaren is tijdig bekend gemaakt. Sommige denkbeelden voor de regeling zijn nog niet rijp. De uitzending kan niet wettelijk wor den geregeld. De heer Van Kol steunt over 't geheel den minister. De heer Van de Velde repliceert en stelt de volgende motie voor, die later zal worden behandeld, zoodat de interpellatie hiermede eindigt: «Ue Kamer, gehooid do «inlichtingen vatt den minister van koloniën, «overwegende dat het wenschelijk is dat de «opleiding der O.-I. administratieve ambte- «riaren bij de wet worde geregeld, gaat over «tot de orde van den dag". Vergadering van Vrijdag 9 Juni. {Per telegraaf.) Tegen Dinsdag a.s. zijn aan de orde gesteld de wetsontwerpen betreffende de vruchten wijn, afschaffing der rijkstollen, voorschot voor den aanleg van een tramweg Winschoten Bellingwolde. De Voorzitter zal Dinsdag voorstellen daar aan nog toe te voegen het ontwerp nopens den aanleg van een visschershaven te Sche veningen, zoomede de Ongevallenwet. Hierna werden behandeld de inlichtingen op het adres van de Ned. Vereeniging van Meelfabrikanten, houdende verzoek tot het heffen van een tijdelijk inkomend recht op tarwemeel.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2