BINNENLAND. Rechtzaken. STADSNIEUWS. Stat en-Generaal. YL AARDINGEN. ding van de moreele en intellectueele schade en de uitgaven van Oranj©-Vrijstaat niet vol daan kan worden. In haar antwoord van 10 Mei herhaalde de maatschappij haar vorig aanbod om het vraagstuk der stoffelijke schade aan arbitra ge te onderwerpen en daarvan uit te sluiten de schade geleden in verband met de onlus ten te Johannesburg. Een telegram aan sir Alfred Milner van Ghamberlain zegt dat het voorstel hem fair en billijk toeschijnt. Hij zegt verder blijde te djn te hebben vernomen dat Transvaal bereid was op dit voor-stel in te gaan. De ïPetit Bleu" verneemt uit Londen dat Chamberlain aan sir Alfred Milner een be langrijke depêche heeft gezonden, waarin hem de termen worden aangegeven voor een ultimatum aan president Kruger. Zoo'n vaart zal het nog wel niet loopen. 't Schijnt dat de Ameiikaansche regeering nu geneigd is pogingen in het werk te stellen om de Philippijners te bewegen de Spaansche gevangenen vrij te laten. In dien zin zijn bevelen gezonden aan generaal Otis. In het geheel zyn te Alexandrië vallen van pest voorgekomen, doodelijk. 27 ge- waarvan 8 Bevolking. De bevolking der provincie Zuid-Holland bedroeg op 1 Januari 1899 blijkens de opgave in de »St.-Ct." van heden 544,451 mannen en 581,424 vrouwen, totaal 1,125,875. De volgende gemeenten hadden meer dan 10,000 inwoners: Delft 82,280, Dordrecht 38,046, Gorinchem 11,935, Go' da 21,836, 's-Gravenhage 199,285, Leiden 53,915, Rot terdam 309,309, Schiedam 26,943, Sliedrecht 10,513, Viaardingen 16,200. De bevolking dezer provincie bedroeg op 1 Jan. 1898: 534,338 M. 571,927 V. 1,106,265 T. en is alzoo toegenomen in den loop van 1898 met: 10,113 M. 9,497 V. 19,610 T. De loop der bevolking dezer provincie was in 1898 als volgt: geboren werden 19,542 M. 18,270 V. 37,812 T. terwijl stierven 9,964 9,623 19,587 Verschil 9,578 Jt. 8,647 V. 18,225 T. Het aantal personen die zich gedurende 1898 in de gemeenten vestigden, bedroeg 36,342 M. 37,075 V. 73,417 T. terwijl vertrokk. 35,807 36,225 72,032 Verschil 535 M. 850 V. 1,385 T. De loop der bevolking van de gemeente 's-Gra- venbag* was in 1898 als volgt: geboren werden 2888 M. 2830 V. 5718 T terwijl stierTen 1665 1686 3351 Verschil 1223 II. 1144 V. 2367 T. Het aantal p'ersonen die zich gedurende 1898 in deze gemeente vestigden, bedroeg 5,918 M. 7,128 V. 13,046 T. terwijl vertrokk. 5,749 6,704 12,453 Verschil 169 M. 424 V. 593 T. De loop der bevolking van de gemeente Bot terdam was in 1898 als volgt geboren werden 5599 M. 5293 V. 10,892 T. terwijl stierven 2788 2740 5,528 Verschil 28il M. 2553 V. 5,364 T. Het aantal personen die zich gedurende 1898 in deze gemeente vestigden, bedroeg 9,551 M. 9,492 V. 19,013 T. terwijl vertrokk. 6,937 6,564 13,501 Ook officieren van het garnizoen waren op ruimo schaal verzocht. Het laat zich dus begrijpen, dat 't in alle zalen wemelde van bezoekers en bezoeksters. De dames wedijverden in elegantie avondtoilet. De aanwezigen in de zaal hadden de tro peeën van do Ncderlandsche en Russische vlaggen in front. Bovendien verliieven zich in de hoeken der zaal nissen van gewassen en palmen, af gewisseld met bloemen. De buffetten ter weerszijden van het orkest lagon als 't ware in een prieel verscholen. De gedelegeerden bereikten de zaal langs de vestibule van het hotel. Zij weiden bij afwezigheid van den president-commissaris der feestaanibiedende maatschappij, baron Van Harden broek, door een lichte ongesteldheid verhinderd, ontvan gen door de heeren Uyttehlïoovenvice-presi dent, J. D. Ruijs Tazu., secretaris, jlir. Huy deeoper, gnuif E. L. van Limburg Stirum en P. de Sonnaville. De andere genoodigden traden onder de marquise aan de Kuril auszijd© binnen. Op eiken van deze twee ingangen was een verlicht cliassinet met een figuurlijk» voorstelling van den vrede aangebracht bo ven een, draperie van vlaggedoek. Do bierzaal werd over haar geheel© lengte ingenomen door liet hoofdbuffet, meer be stemd voor hen dio tot souper iets wensdhten re nuttigen. Er werd na afloop van het concert genheid geboden tot dansen in do Kurzaal met do muziek der schutterij als balorkest en in. de ditmaal met een grooten voorraad bloemen overstelpte conversatiezaal. Liberale Unie. Men meldt ons uit Amsterdam: De Liberale Unie zal 1 Juli a.s. alhier vergaderen. Daar zullen eetst huishoudelijke aangelegenheden behandeld worden. Daarna zal eene motie gesteld worden, dat de Unie de wensch uit zal spreken dat het aanhangige wetsontwerp op de leerplicht in de hoofdzaken ongewijzigd worde aangenomen. Bespreking van de wettelijke regeling der Arbeids-overeenkomst, in te leiden door mr. II* L. Drueker. te 's-Gravenhage eene buitengewone verga dering, hoofdzakelijk belegd ter toelichting en bespreking van de gevaren, verbonden aan de ingediende wet op arbeids- en rust tijden voor banketbakkerijen. In verband hiermede werd voorgelezen een adres dat aan de Tweede Kamer verzonden zal worden en waarin verzocht wordt het Banketbakkersbedrijf niet onder de ingedien de wet op te nemen. De vergadering was zeer talrijk bezocht door patroons uit onderscheidene plaatsen des lands. BURGERLIJKESTAND. Geborens 12 Juni. Johanna, dochter van A. Visser en J. Hoek veen, Westnieuwlani. 13 Juni. Maria Johanna Elisabeth, dochter van II. M. J. van Eijsden en M. C. E. Borgman, JEmmastraat. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassa.u de heer H. C. Klinkert, lector in dc Maleisdie taal aan de Rijks-universiteit te Leiden. Bij Kon. besluit is benoemd tot broeder in do orde van den Nederl. Leeuw de gepen s. administrateur van het garnizoens-nac garmagacrijn te 's-Gravenhage C. W. C. Dam men. gele- De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Donderdag 15 Juni a.s. niet plaats hebben. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 10 dezer bedroeg bij de Nederl. Bank., f 302 490.99'h bij de betaalmeesters.- 2,258,641.42 Tezamen., f 2,561,138.41 V» Verschil 2,614 M. 2,898 V. 5,512 T. Schutterijen. In de 3>St.-Ct." no. 136 zijn opgenomen de algemeene numerieke staten, aanduidende de sterkte van dea eersten ban der schutte rijen op 1 Nov. 1898. De sterkte van den eersten ban bedroeg op 1 Nov. 1898 43,690 man, waarvan 8144 vroeger als officier, onderofficier of mindeie by land- of zeemacht gediend hebben. De feitelijke sterkte van de dienstdoende schutterijen in haar geheel bedroeg op voor meld tijdstip 52,602 man, waarvan vroeger 10,835 in krygsdienst zijn geweest. Deze getallen waren opl Nov. 1897 onderscheideiijk 50,969 en 10,746. De eerste ban der rustende schutterij be droeg op 1 Nov. 1898 75,857 man, waarvan 11,790 vroeger als officier, onderofficier of mindere by land- of zeemacht gediend hebben. De feitelyke sterkte van de rustende schui teryen, in haar geheel bestond op 1 Novem ber 1898 uit 79418 man, waarvan er vroeger 12460 in krygsdienst zijn geweest. Die ge tallen waren op 1 November 1897 respec tievelijk 77430 en 12794. Vredesconferentie. Gisterenavond was aan de gedelegeerden ter conferentie een ontvangst door de Maat schappij Zeebad Scheveningen bereid. Voor deze gelegenheid was d© Kursaal in ©en gehoorzaal en feesthallc te gader her schapen. Een kleed van klimop was in het zachte lichte groen van die plant tegen do voorzijde der bovangaaadenjen gespreid en dat vroo- lijtke bekleedsel liep ook in slingers tegen do pilasters af. Het groen was bezaaid met don- ksrroode pionrozen. Voor het podium van heit orkest was een bloembed of liever een bloomehboscih aange legd. De zaal had een anderen dan den gewonen aanblik. Voor de gedelegeerden was d'e voorste helft der zaai als ©ereplaatsen gereserveerd!, waar da stoelen in halvemaanavorm geschaard Stonden. Een breed© tusschenruimte scheidde hun Betels van de zitplaatsen der verdere genoo digden. De gasten van dezen avond waren in hoofdzaak uit dezelfde Jmngesn gevormd als bij het concert door het gemeentebestuur der vredesconferentie aangeboden, behalve dat de invitatie© uitteraard niet tot een groot ge deelte der gemeente-ambtenaren konden wor den uitgestrekt. Daarentegen waren aan bijna alle geaibon- n eerden van het Kurhaus, da» daartoe inge schreven waren, uitnoodigingen gezonden. Spoorvreg RotterdamScheveningen, De >Stct". no. 436 bevat de voorwaarden van concessie voor den aanleg en de exploi tatie van een locaalspoorweg van Rotterdam naar 's-Gravenhage en naar Scheveningen. Deze concessie is, namens en met machtiging van de Koningin, door den minister van waterstaat, handel en nijverheid veileend aan N. J. Beversen en J. van Heurn, beiden te 's-Giavenhage, Tot de voornaamste der concessievoor waarden behooren de volgende Over de geheele lengte wordt dubbel spoor gelegd. De spoorweg moet voltooid en in exploi tatie gebracht zijn binnen vier jaar nadat de concessie definitief is gewordeD. Het vervoer op den spoorweg moet door middel van stoomkracht of van eiectriciteit geschieden. Bij toepassing vaD electrische be weegkracht mogen nieuwe of gewijzigde in richtingen en toestellen, zoomede nieuw of gewijzigd rollend materieel eerst in dienst gesteld worden, nadat zij van regeeringswege zyn onderzocht en goedgekeurd. De concessie woidt definitief aanvaard door het storten van pen waarborgkapitaal Zij is veileend voor onbepaalden tycl en ein digt alleen in de. gevallen, voorzien in de voorwaarden van vervallenverklaring. De zetel der vennootschap moet in Neder land gevestigd zyn, en de bestuurders en de beambten der vennootschap moeten zijn Nederlanders. Met machtiging van den minis ter van W., H. en N. kan van dezen regel worden afgeweken. De persoon of de personen, aan wie het onmiddellijk beheer van de ven nootschap wordt opgedragen, aanvaarden hunne betrekking niet, voordat hunne benoe ming door den minister is goedgekeurd. Het waarborgkapitaal bedraagt f 100.000, en is te storten binnen 3 maanden na den dae, waarop de concessie is verleend. Van het geld wordt geen interest betaald. Aan de concessionarissen zal op hunne aanvraag mede concessie worden verleend voor den aanleg en de exploitatie van eenen locaalspoorweg uitgaande van den ooder- werpeiijken spoorweg in de gemeente Hil- legersberg, door den Cooipolder, tot aan de Mathenesserlaan in de gemeente Rotterdam. Deze spoorweg zal alsdan het onderwerp uitmaken van eene afzonderlijke concessie, op gelyke voorwaarden als deze, met nadere bepaling van een afzonderlijk waarborg kapitaal. Voor de aanvaarding van deze con cessie wordt den concessionarissen een termijn gesteld tot 1 Januari 1902 Ingeval zich voor dien termijn andere ondernemers voor den aanleg aanmelden, zullen de concessionarissen zich binnen een daartoe door den minister van W., D. en N. te stellen termijn, moeten verklaren of zij de concessie wenschen te aanvaarden. Utrcclitsche Zendingsvereenfglng. Aan het jaarverslag der Utrechtsche Zen- dingsvereeniging is het volgende ontleend. De ontvangsten bedroegen f 47,430.80 Vs, de uit gaven f 59,533,39!/3, zoodat de rekening over 1898 sluit met een nadeelig saldo van f 12,102.50, hetgeen moest worden aange vuld uit het reservefonds. In 1898 werd een en in 1899 ook een zendeling uitgezonden. In 't geheel werken thans 15 zendelingen in verschillende ge deelten der O. I. archipel. De oudste tan hen is de heer J. L. van Hasselt, ter standplaats Mansenam (Nieuw-Guinea); h'y werd in 1862 door de vereeniging uitgezondenin 1898 werd hij benoemd tot ridder in de Oranje- Nassau-orde. Het aantal posten bedraagt thans negen, met tien filialen. Het getal schoolgaande kinderen in deze posten be draagt 676, dat der inlandsche helpers acht- en-twintig, waarvan alleen in den post Tobelo elt; deze post omvat zeventien gemeenten. Naar de »Amst. Ct." verneemt, is het onlwerp-woningwet d<-r regeering gereed en bij den Raad van State ingezonden. Naar »De Tijd" meldt, moet het thans vaststaan, dat Mgr. Tarnassi niet meer als internuntius te 's-Gravenhage terugkeert; Z.Exc. wordt elders geplaatst en bij ons Hof door een anderen titularis vervangen. Tot zoo lang treedt Mgr. Giovannini als zaakge lastigde op. De onlangs door Hen dood van mr. Maas Geesteranus opengevallen betrekking van directeur der sStaats-Courant" zal niet wor den vervuld. Meer dan honderd sollicitanten hadden zich er reeds voor aangemeld. Te 's-Gravenhage is aangekomen prins Atsumaro Konoye, president van liet Japan- sche Heerenhuis, uit Tokio. Banketbakkers. De Nederlandsche Banketbakkers vereeni ging, zetelende te Amsterdam, hield gisteren Door 1168 ingezetenen van allerlei n en stand te Scheveningen is een adres aan de Tweede Kamer gericht waariu nogmaals op het groote belang van de havenzaak ge wezen wordt en het vertrouwen wordt uit' gesproken dat de Kamer haar goedkeuring zal hechten aan het betrekkelyk wetsontwerp. Te Utrecht is op 49-jarigen leeftyd over leden mr. R. M. van Haagen, raadsheer by het hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië. Te Vlissingen is plotseling overleden de heer D. van Gigh, directeur van het Rijks- telegraafkantoor aldaar. Mej. A. van Brink is benoemd tot hoofd verpleegster aan hot Rijks-Academisch Zie kenhuis te Ledden. De Bond van officieren der schutterijen in Nederland zal do jaarlijksdho bijeenkomst te Maastricht houden vaan 1922 Augustus. 'KETHEL EN SPALAND, 13 Juni. Gis terenmiddag werd het drie-jarig zoontje van den koopman H. aan de Broekkade vermist. Na eenig zoeken vond men zyn petje tus- sclten de biezen langs de Poldervaart liggen, zoodat het vermoeden rees dat het kereltje vei dronken was. Men heeft toen tot gisteren avond 10 uur gedregd zonder zijn iykje te vinden. Hedenmorgen is men begonnen met de zegen naar Item te visschen doch bij het afzenden van dit bericht was nog niets ge vonden. Gelyk wy in het grootste deel onzer oplage van gisteren nog konden melden is mej. A. Th. Cappetti alhier te 's-Giavenhage voor het examen L. O. geslaagd. De heer P. C, van der Pant zal de afd. van Toonkunst alhier vertegenwoordigen op de algemeene vetgadering te Alkmaar Za terdag a.s. In ons nummer van gisteren maakten wy melding van een begin van brand in een woning aan den Singel. Nader blykt ons echter dat niet het petroleumstel in brand is geraakt tijdens de afwezigheid der be woners maar dat het vleesch, dat op het brandende stel was gezet, tydens de afwezig heid is verbrand en een vrij sterken rook veroorzaakt had. De buurman, die in de woning was gedrongen, heeft het stel uitge draaid waardoor het gevaar voor ongelukken werd voorkomen. ZaaTc Haasmr. Fan Hall. Het getuigenverhoor wordt heden voort gezet met andermaal voor de zooveelste maal te hooren Louis D. Jacobs. Hij be gint met den graaf Zu Spaur te beschuldigen van niet volkomen de waarheid gezegd, maar die verdraaid te hebben. Ook den verdedi ger, mr. van Gigh, die in den avond van Vrijdag een dossier van den graaf ontving, en hior met een volmacht kwam aandragen uit dat pakket, heeft bij zijn onthullingen niet alios verteld, wat hij kon en verplicht was te doen. Die volmacht heeft get. aan den heer Van Hall gegeven. De voorz. valt getuige in de rede mot t© zeggen een brief van hem ontvangen te heb ben dien brief heb ik niet gelezen, zegt dc voorz. Gij kunt den inhoud thans mede- deelen. Door zijn mododeelingen wil get. dan aantoonen, dat hij steeds in de zaak-Zu Spaur handelde op List van Van Hall. De voorslag van den koop en verkoop van d© zgn. villa Binnen Best aan d© Weesperzijd© deed get. op last van Van Hall. Dan deelt hij mede dat hij twee jaren ge leden als gevolmachtigde is opgetreden voor de Keizerlijk-Chineesche regeering, waarbij twee groote belangen voor Nederland betrok ken waren, doch die afsprongen op het wan trouwen dat bekl. Van Hall in hem (get. J.) stelde. Deze mededeeling moest streklkon ten be wijze, dait get. meer vertrouwen verdiende, daar zijn aanstelling in de zaak met de Ohin. rageciing gelegaliseerd werd door den. bur gemeester en den Officier van Justitie. Voor do zooveelste maal herhaalt hij dat de zes stukken Chalons-Orleons-spw., later bij dten notaris Van Horten beleend, afkom stig waren van bekl. Haas. De Officier van Justitie doet nu een aantal vragen aan ge tuige, waarbij de verschillende quaestiën tos sed en Haas en Van Hall en get. Jacobs pèle-mèle ter sprake komen, m waaruit de Officier van Justitie constateert, dait de ant woorden thans aan get, ontlokt, volkomen Moppen met de verklaringen in de instructie afgelegd. De voorzatter toont hierop ©en visite kaartje van bekl. "Van Hall aan getuige toe gezonden op den 14 April 1898 bij gelegen heid van zijn 121-jarig huwelijksfeest, welk kaartje gevolgd werd door de toezending van een grooten krans en dito bouquet. „Want," zegt get. „de verstandhouding was toen zeer joed," aangazien de gespannen verhouding voor 14 April 1898 bijgelegd was. Nu vangt weder het vragen-stellen van mr. Worst aan over heit tijdstip van het in ontvangst nemen der aandeden Glial ons- Orieans, waarop getuige thans geen positief antwoord kan geven. Hij weet niet zeker of dit geschiedde op den avond dat ©en verzoe ning tussohen hem en Van Hall tot stand kwam. Op een andere vraag van mr. Worst: of getuig© J. aan graaf Zu Spaur, bij het aan gaan der tramsactie over de Qhaions-Orleans- aamdeelen, gezegd heeft dat Van Hall de eigenlijke man in deze was; voorts of getui ge van graaf Zu Spaur f 4000 had te vorde ren, zegt getuige dat hij niet geneigd is aan den advocaat zijn geheimen als bank-agent te onthullen. Is de advocaat zoo naif om d!at niet te begrijpen, Da voorzitter valt den getuig© in de red!©, en met verheffing van stem en met de vuist op den lessenaar slaand, zegt hij „maar ge tuige, ik stel u die vraag en gij höbt mij te antwoorden". Getuide bindt ziet nu weer in en zegt een niet onaanzienlijke som destijds van Zu Spaur te vorderen gehad te hebben voor red- zen en andere zaken; hoeveel dat was, weet hij niet reaht meer. Op de eerste vraag, zegt hij te gelooven dat hij bij de eerste bijeen komst met graaf Zu Spaur vermoedelijk den naam van Van Hall niet genoemd heeft. Mr. Van1 Gigh leest nu weder een in 't Duitsch door Jacobs geschreven brief aan Zu Spaur voor, ten betooge, dat getuige telkens en telkens met zijn verklaringen in strijd komt. De officier van Justitie meeat dat men thans weer bazig is de zaken uit haar onder ling verband te rukken, en in verwarring te brongen. Da voorzitter stelt nu nog do vraag over de ontvangst van de zes stukken Orleans- öhalons, welke getuige van bekl. Haas ca deau ontving, met opdracht om te trachten daarop van Van Hall f 1500 te krijgen. D© antwoorden door bekl. dienaangaande gege ven, heet get. Jacobs volslagen leugens te D. H., varengezel te Viaardingen, wegens vernieling van glasruiten bij de Vijf Sluizen tot 7 dagen gevangenisstraf. A. v. d. K. werd vrijgesproken. K. B. A. Kraanenburg, pakhuisknecht wegens ladelichting aan den Korten Achter weg, tot zes maanden gevangenisstraf. De eisch was 2 jaar. Vrijgesproken werd C. O., sleepbootkapi tein, die zonder aangifte de Buitenhaven binnengeloopen zou zijn. BURGERLIJKE STAND. Geboren 42 Juni. Johannes, zoon W. T. Hermans en C. Lourens, Lange Achterweg. Agatha Liduina, dochter van J. Verhoeckx en A. Vorstenbos, Steenitraat. Clasina Gerardina, dochter van M. Groesbeek en H. vari der Hoek, Groenelaan. Jannetje Catharina Christina, dochter van T. N. Stolk en J. C. van Wijk, Buitenhavtnweg. Overleden 43 Juni. Albertus Martinus van den Broek, oud 48 jaar er. 5 maanden, Heerenstraat. *In de gisteren-avond gehouden vergadering der liberale kiesvereeniging Viaardingen" zijn tot candidaten voor leden van den ge meenteraad geproclameerd de heeren 0. Moer man (aftr.), A, HoogendQk Jz. (aftr.), P. H. van Abshoven, J. Boerdam en J. Vryhof. De kiesvereeniging sVolksbelaog" heeft de heeren J. Vryhof en I. C. Hofman gesteld. Donderdag-avond vergadert de Christ.-His- torische kiesvereeniging ook tot het stellen van candidaten. zijn. Bij herhaling van mr. van Gigh dat get. in de instructie anders verklaard heeft dan hij thans hier doet en dus onwaarheid heeft gesproken, valt get. den verdediger in de rede met de opmerking: „waar is dait ik do diepste verachting voor IJ heb". De voorzitter verzoekt get. nogmaals zich te matigen dlaar zijn geduld opraakt, en an dere maatregelen met hem zal moeten ne men. Bij het verder verhoor ontkent beklaagde kennis gehad te hebben van do waardeloos heid der effecten en ze slechts eenmaal in handen van dr. Mulder gezien te hebben. Na de pauze wordt beklaagde Haas op nieuw geruimen tijd verhoord. Uit zijn ver- Maringen in de instructie en thans moet blijken, dat van Hall volkomen op de hoogte der waardeloosheid was, wat bevestigd wordt door het telegram, door beklaagd» Haas aan Van Hall uit Vogelenzang, waarin- het wel slagen der affaire met Zu Spaur wendt ge meld. Andere getuigen, waren voor heden niet gedagvaard. I)e arrondissements-rechtbank te Rotter dam veroordeelde heden TWEEDE KAMER Vergadering van Dinsdag 43 Juni. (Per Telegraaf.) Besloten werd het wetsontwerp betrekke lijk de Scheven ingsdie vissckerahaven en de Ongevallenwet na afloop van de aanhangige wetsontwerpen te behandelen. De heer Veegens vroeg en verkreeg verlof later den Minister van Binnen, 1. Zaken en van Financiën te mogen infcerpedleeren over het door de Regeeriug ingestelde onderzoek naar de werking van art. 243 Gemeentewet (verbod t-elastóngprogressie). Aan de orde was daarna de beraadslaging over de Vruektenwijniwet (vrijstelling van accijns van gegiste of ongegiste dranken, die hier te lande worden vervaardigd uit versche boomvruchten behalve uit druiven). De heer "Van Dcdem vreest knoeierijen en meent dat de maatregelen daartegen niet liet gevaar voor benadeeiing der schatkist onder vangen. Verkeerd achtende al geheele vrij stelling van cider, zou hij een belasting voor da wijnen naar het alcoholgehalte wensclien. De heer De Ras acht aanneming van het ontwerp daarentegen niet slechts in het be lang van den landbouw maar van de. geheele Nederlandsclie bevolking. Van vrijmaking- van appel- en bessenwijnen verwacht spre ker vermindering van jenevergebrui-k. Ook de heer 'lij de man verdedigt het ont werp, waarin hij geen protectie zag, maar dat z. i. slechts belemmeringen wegneemt. De Minister van Financiën erkent dat er gevaar bestaat voor vermindering van den wijnaccijns. Maar do controlemiddelen zullen zoo streng mogelijk worden toegepast. Ech ter bij de indiening van dit ontwerp moet do Minister meer economist dlan financier zijn, waar 't zoo'n groot nationaal belang betreft. Vooral heeft hij hier 't oog op den export. Het wetsontwerp weird aangenomen, nadat do Minister een amendeimeutiTijdeman had overgenomen, om ook de panden die met de fabriek gemeenschap hebben, voor da ambtenaren toegankelijk te steheoi. Hierna waa aan de ordo het w. o. tot af schaffing van de rijks tollen. De heer Smeenge had verder willen gaan en alle tollen willen, afschaffen, althans be halve de rijkstollen, tevens de meeste parti culiere tollen. Erkennende met de regeering Mat afschaf fing van de Rijkstollen een prikkel kan zijn voor provinciën en gemeenten om de andere tollen en kanaalgelden weg te riemen, vreest spreker dat vóór 't zoover komen zal, kleine schippers en kleine veenderij-maatschappij in Overysel en Drente tengevolge van ongelijke concurrentie ten dezen aanzien met andere streken zullen ten gronde gaan. Hy acht de onbillijkheid zoo groot dat hij geiust duift adviseeren het meerdere fiuan- tieele offer te brengen om te geraken tot afschaffing van alle lollen. De lieer Vau Dedem zette zijn vroeger standpunt uiteen, dat afschaffing van de rijkstollen alleen gepaard kan gaan met af schaffing van provinciaal- gemeente- ea par ticuliere tollen. Anders ontstaat er feitelijk ongelijkheid voor de noordelijke piovinciën. Vandaar dat t-preker meent dat alleen de tollen op de wegen kunnen worden afgeschaft en niet de water-tollen, wegens de concur rentie met de particuliere kanalen. Met den heer Schepel zal spreker bij amendement voorstellen alleen de landtollen af ie schallen. Ook de heer Meesters betoogt dat van ongewijzigde aanneming van dit ontwerp groote ongelijkheid liet gevolg zal zijn. Ook spreker acht 't beter alleen de landstollea af te schaffen, en niet die op kanalen, himns, sluizen en bruggen. De heer De Beaufort acht daarentegen het ontwerp een gewichtigen stap in de goede richting en de door de Regeering aan gevoerde argumenten afdoende. Zij betalen voor het equivalent (zegelrecht op effecten) voor afschaffing heel weinig. De heer Roessirigh acht afschaffing van Ryks- en particulieren tollen zeer noodig ter ont!a=ting van de kosten van het vervoer. Hij ondersteunt derhalve het adres van den heer Smeenge. Aldus zullen verschil lende provinciën niet benadeeld worden met name de turfmdustrie. De heer Van Kempen acht de afschaffing niet zoo dringend ais wel de verbetering van sociale toestanden, waarvoor het beter is het geld te bewaren. Dr heer Pijttersen acht in tegenstelling hiermede het sociaal belang met de afschaf fing van tollen ten hoogste gemoeid. Toch zal hij medewerken tot het ontwerp, dat z. i. te wijzigen ware aldus, dat de staat alle tollen dadelijk afsehafie en die door andere lichamen geheven in 40 jaren worden afgeschaft. Hij vraagt 's ministers oordeel hierover. De heer Kerdijk acht dit denkbeeld onuit voerbaar als zullende millioenen kosten. Hij oordeelt verwerping van het ontwerp in 's lands finantieel belang gewenscht daar het geld dringend noodig is voor sociale be hoeften als leerplicht, volkshuisvesting en pensioenverzekering. De minister van finantiën achtte zich tot dit ontwerp gebonden ook als gevolg van zijn finantieel programma; afschaffing van alle tollen zou de schatkist te veel bezwaren. Een andere minister moet dat dan maar voorstellen. Hij verdedigt afschaffing van rijkstollen als een goeden stap en ontkent dat andere landsdeelen worden benadeeld. De Minister berekende de schade door af schaffing voor Overysel hoogstens op f 15,000 por jaar voor kanaaltollen

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2