i YLAARDINGEN. MAASSLUIS. STADSNIEUWS. Ge in cento raad. Rechtzaken. °P> Stiiten-GeiieraaL. Nederland heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin te kennen wordt gege ven dat het publiek voortdurend zeer groote gevaren dreigen, omdat als bedienaars van stoomwerktuigen over "t algemeen optreden per-onene, die daartoe beslist onbevoegd rijn, waardoor de zorg voor de veiligheid met vol doende in acht wordt genomen dat die gevaren nog in iiooge mate ver meerderd worden, doordat de ambtenaren, die voor een riciitige uitvoering der vigeeren- de stoomwet moeten zotgen, niet streng do hand houden aan de bepalingen in die' wet vervat. Redenen waarom de Bond in verband met do aanhangige Ongevallenwet verzoekt: a. bepalingen tc treffen, waardoor het niet moor mogelijk is, dat Ik»-.list on bevoegden als Ikxhemuirs van sloomtocstellm optreden, door een examen in het le-ven te roepen, waaraan alle machinisten moeten voldoen. «jid.it zekerheid verkregen worde, dat zij practise!) bekwaam zijn, en derhalve de noo- dige waarborg geschonken wordt, dat met uit onkunde de zorg voor de: veiligheid ver onachtzaamd wordt; b. er voor te waken dab de ambtenaars van het stoomwezen, in het vervolg nimmer afwijken van hun plicht: „handhaving der stoomwelopdat een strenge naleving der In-palingen dior wet regel wonde, en dus ook door een volledige toepassing der stoomwofc de veiligheid van personen en/ goederen meer gewaarborgd wordt. De Ministers van Binnen!and«ehe Zaken pn van Waterstaat, Ilamlel en Nijverheid zijn gisteren naar het Loo geweest ter audiëntie bij li. M. de Koningin. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 17 dezer bedroeg bij de Nederl, Rank bij de betaalmeesters. Te zamen,f 3,140,00481 Naar wij vernemen heeft de lieer J. 0 Bender, voorloopig candidaat voor den ge meenteraad der kiesvereeniging j> Schiedam' bericht dat hij geen candidatuur wenscht te aanvaarden. Door de A.-P.. kiesvereeniging sNederland en Oranje" zijn tot vooiloopige candidaten gesteldvoor district III de heer C. Klein voor district II de heer W. v. d. Most Pliz. terwijl voor district I later voorziening zal gezocht worden, aangezien de heer J. O Bender bericht had gezonden dat hij een eventueele candidatuur niet wenscht te aan vaarden. In de gisteravond gehouden vergader der Arix-iclei-skiesverePiiiging zijn als Candi da ten voor de a -s. gonieontor.uidwerkiezing voor allo districten gestekl de hoeren Godschalk en Joh-, Plooij Jz. f 39G.03G.UV3 - 2,743,908.30 V» Til do gisteiwvond gehouden vergadering van district II van do R.-K. kiesvcioeniging „Recht, Plicht eu Orde" zijn geen candid;.]ten gestold. Men zal dit overlaten aan do aige- luecne vergadering van Vrijdagavond. Naar wij vernemen zijn bij du te Utrecht op 9 Juni j.I. gehouden verloting ten behoeve van een Sanatorium voor minvermogende borstlijders in ons vaderland prijzen gevallen o.a. op loten hier ter stede geplaatst en wel op no. 10707, 10754 en 10775. Naar men ons mededeelt zal tusschcn „Land- en Sebierichb" en Schiedam en Rot terdam o-en stoombootje in do vaart gebracht worden, clat dagelijks eenige maten dien weg zal afleggen. Vooral voor Schiedam zal daardoor zeer zeker in een lang gevoelde b.hoefto worden voorzien, daar tob nog toe get-n enkel com- municataomiddel tusschen Oversdiie en Schiedam bestaat. Niet o11w.iar.scliijnijk zal reed» a.s. Zondag de dienst geopend worden. Hedenmiddag De heer Klein, hoofdeoirector van de Ned. Staatscourant, is naar men meldt tevens met de directie van dat blad belast ter vervanging van wijlen mr. Maas Geesteranus. Op 53-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage overleden de gepensioneerde majoor van liet Ned. Indische leger II. Oosterwijk, die in 1SG7 als tweede luitenant naar ïndië vertrok. 'OVERSCIIIE. 19 Juni. Gisterenavond om 8 uur weigerde de kapitein van het Delft- schc bootje, dat uit Rotterdam naar hier zou vertrekken, om eenige beschonken grasmaaiers aan boord te nemen. Nu liepen zij bet bootje na tot de Ileulbrug en wilden van daar af den kapitein met hun zeisen kwetsen. Op de komst der politie evenwel namen zij in allerijl de vlucht naar hier. *0VERSCHIK, 19 Juni. Al spelende ge raakte bet 3-jarig zoontje van de weduwe v. d. S., wonende aan den Kleiweg, in de vaart langs de ouderlijke woning en verdronk. Op dezellde wijze kwam verleden jaar eeri kind uit dit gezin om het leven. 'OVERSCIIIE, 20 Juni. Langzamerhand zijn de maaiers uit Gelderland en Noord- Brabant bij de landbouwers alhier gearriveerd ca in de meeste hooilanden is men reeds met het maaien aangevangen. Ja, in den Zestienhovenschen polder staat het hooi al hier en daar op hoopen. 'KI1ETEL EN SPA LAND 20 Juni. De gemeenteraad zal vergaderen op Zaterdag den 24«ten J uni a.s. des morgens om half elf. *KETIIEL EN SPALAND, 20 Juni. Gisteren avond ontmoette de rijksveldwachter Didicr op zijn ronde een landlooper. Toen hij zich overtuigd had dat deze geen voldoende papie ren bezat wilde hij hem arresteeren, doch dit ging niet dadelijk, want bedoelde persoon zette het op een loopen. Na een vrij lange jacht over en door slooten, over bekken en al wat in den weg kwam mocht bet den veldwachter eindelijk gelukken den vluchte ling te grijpen en geholpen door andere» op een wagen naar hier te transporteeren. Toen de burgemeester hem hedenmorgen wilde ondervragen bedankte de arrestant er voor zijn hoK te verlaten, ja gaf zelfs geen antwoord op de vragen die hem in welke taal of op welke wijze gedaan werden. De burgemeester vermoedt dat het een buitenlander is. Niets werd op hem gevonden dat tot eenige aanwijzing kon strekken. te 4Vt uur viel de 9-jarige P. Schildpad met vi.xchjes scheppen in de Scliie. Hij werd door den brugwachter weder op het droge geholpen. 'Hedenmorgen waren aait de vriclunark-t aangevoerd partijen zeeit on voorn de prij zen waren voor zeelt van 0.25 tot ƒ0.50, voorn van 0.071 tot ƒ0.10, allo-: por koop. BURGERLIJKE STAND, deboren t 17 Juni. Cornelia Elisabeth, dochter van II. F. Meier en C. F. van Dijk, 1;agaalraai. 18 Juni. Cornelis, zoon van P. van Ravens en J. Mulder, Damlaan. Johannes Petrus Ilubertus, zoon van II. B. Kemper en M. C. J. Jocker, Hoofdstraat. Johannes Cornelis, zoon vau B. Maltha en A. M.Stolk, Hoogstraat. 19 Juni. Antonius, zoon van A. J. de Kok en B. J. P. Maagdenberg, Qasstraat. Helena Cornelia Liduina, dochter van G. 11. Iluiskens en P. G. van Gerven, Leliestraat. Antonius Joannes Maria, zoon van II. L. Reijgersberg en J. M. Weber, Warande. Overleden 18 Juni. Een levenlooze dochter van II. Thijssen en 11. C, Duimel, Hoogstraat. 19 Juni. Klnra Verroen, oud 7G jaar en 2 maanden, weduwe van A. J. van Alphen, Kethelstraat. De bevestiging en intrede van ds. Bolwijn van hier, in de Geref. Kerk te Nieuw- Loosdrecht, zal plaats hebben Zondag 2 Juli, "De collecte voor het fonds tot aanmoedi ging en ondersteuning van den gewapenden dienst heeft opgebracht I06.62Vs- BU RGERLIJKE STAND. Geboren s 19 Juni. Kornelia, dochter van J. Sluimer en M. F. Langendoen. Liesv. laan.Johan nes Jacobus, zoon van L. "W. Merk en L. Theunis, Oosterstraat. Dc Kermis. De lange lijst geneugten die de Officieren- Yereeniging haar leden en hun huisgenooten belooft, kondigt als ieder jaar de nadering der kermis aan. Zondag 2 Juli wordt als altijd de week van pret ingeluid door een matinee door de schutterij-muziek en het oplaten van lucht ballons. Maandag en Dinsdag 3 en 4 Juli is het kinderfeest. Dan kunnen de knapen en meisjes weer hun vaardigheid en vlugheid toonen in de verschillende wedstrijden; dan komt, 's Maandags, Jan Klaassen zijn grollen ten beste geven en zal de heer Vleugels den tweeden dag in de zaal het jonge volkje in de pauzen tusschen de wedstrijden prettig zien bezig te houden, "Woensdag 5, Donderdag G, Vrijdag 7 en Maandag 10 Juli komen de Rotterdamsche Tooneelisten (dir. Le Gras Haspels) voor stellingen geven. Eindelijk de Zaterdag, de groote, de echte kermisdag. In de zaal geeft dan het speciali teiten-gezelschap van den heer II. van Os, van Rotterdam, een voorstelling, terwijl in den tuin bij afwisseling zich de stafmuziek van het 3de Regiment Huzaren zal doen hooren. Een vauxhall en een schitterend vuurwerk zal den Zaterdagavond besluiten. Hel lijdt geen twijfel of de Tuin zal ook in den kermisweek wel weer liet middelpunt zijn van prettige ongedwongen feestviering. Het bestuur houdt zich aan 'toude recept, blijkbaar omdat het deugdelijk is gebleken. Verandering is niet altijd verbetering. Bij de op gisteren plaats gehad hebbende openbare aanbesteding van het vergrooten der openbare school C door bijbouwing van twee lokalen, waren ingekomen 5 biljetten, als Van Rijn en Van Luipen te Maassluisf 11250. J. Slot te Maassluis 11100. J. P. Wimmers te Maassluis 10390. L. van Rossen s 10100.09 Jacs. Vogel te Vlaardingen 9490. Het weik is in de gisteravond gehouden raadsvergadering gegund aan L. van Rossen te Maassluis. De collecte gisteren aan de huizen der ingezetenen gehouden voor het fonds tot aan moediging en ondersteuning van de gewapen den dienst heeft alhier opgebrach tl 40.08:. Vergadering van Maandag 10 .Juni des avonds tc 7 i/j uur. Tegenwoordig: 10 leden: Voorzitter de heer G. Ripping, burgemeester. Afwezigde hccren van der Spek en Moerman. De Voorzitter opent do vergadering, waarna dc secretaris voorlezing doet van de no tulen van liet verhandelde in de vorige vergadering, die ongewijzigd worden goedgekeurd. Hierna wordt het nieuw benoemd raadslid, de heer D. van Dalen, ter vergadering geroepen en vraagt de Voorzitter hem of hij bereid is de voor geschreven eeden af te leggen. Na bekomen toestemmend antwoord, wordt dc eed van zuivering en do eed van belofte afgelegd. Be Voorzitter wenscht den heer Van Daien geluk met zijne benoeming, heet hem welkom in de vergadering en vertrouwt, dat hij zijne jaren lange kennis zal aanwenden tot welzijn der Ge meente. De heer Van Dalen dankt den Voorzitter voor de gesproken woorden en belooft zijne beste krachten tc zullen wijden aan het welzijn der Gemeente en tot meerdere eer van Hem in wiens naam hij zooeven gezworen heelt. De Voorzitter doet mcdcdeeling, dat hij, ingevolge zijne belofte gedaan in de vorige ver gadering, een audiëntie heeft gehad bij den Cojnm. der Koningin in zake de onderhandsehe aanbe steding van het baggcrwcrk in de Ilaven. Spreker deelt mede, dat hij dezer dagen een schrij ven van Zijne Excellentie heeft ontvangen waarbij het Dagelijksch bestuur wordt uitgenoodigd een overeenkomst dienaangaande in te zenden. Van het College van Brandmeesters is ingeko men een voorstel tot het buitengebrnikstellen van éen brandspuit en deze te bestemmen voor reserve- spuit alsmede om de groote slaugcnwagen te brengen onder bet beheer van hun College. Dc vrijkomende bediening der spuit zal over de overige spuiten ter completeering van de bemanning worden verdeeld. Dc Voorzitter licht toe, dat spuit C zal worden opgeborgen in de asch»chuur het mate rieel van die spuit zal dienen voor aanvulling der overige spuiten en do groote slangenwagen zal worden geplaatst in de bergplaats van spuit C. De heer van der Endt wil de spuit geheel afschaffen, omdat, wanneer zij moet dienen voor reserve-spuit, ook flink onderhouden dient te wor den. Dc Voorzitter antwoordt, dat oude spuiten bitter weinig opbrengen en het in orde houden zich bepaalt in gewoon onderhoud. Spreker stelt voor het voorstel van brand mee»ters goed te keu ren, waartoe wordt besloten. Vervolgens wordt afschrijving van bun aanslag in de belasting op het inkomen verleend aanW. S. van Krimpen, J, Spaans, ieder 8 md. cn M. J. Dubbeld, 7 md. wegens vertrek uit de gemeen te, en aan de erven Wed. J. van der Endt 7 mud. wegens overlijden. Van den heer Uitdenbogaardt is ingekomen een adres in zake de uitdieping van het Hellinggat. Adressant betoogt daarin dat hem uit een vorig raadsverslng is gebleken, dat de Raad niet heeft kunnen besluiten het baggeren van het Hellinggat voor rekening der gemeente te doen uitvoeren, en zulks niettegenstaande een belangrijke tak der industrie daarmede gebaat zoude zijn. Hij wijst den Raad op de geschiedenis van het Hellinggat, n.l. dat in 1839 do heer E. van den Hoog een opdracht kreeg voor den bouw van een Oost- Indie-vaarder. Deze heer verzocht den Raad het Hellinggat daarvoor geschikt te doen maken, hetgeen een uitgaaf vorderde van f9000, wel een bewijs dat men toen ter tijd do industrio meer ter wille was dan men nu schijnt te zijn. De Voorzitter doet voorlezing van uittreksel uit de notulen van do Raadsvergaderingen en die van B. en W. van Januari tot Mei 1839. Hieruit blijkt, dat het Hellinggat op breedte en diepte is gebracht voor genoemd doel, hetgeen ruim f9000 heeft gekost, die het Rijk evenwel heeft betaald. Het Dagelijksch Bestuur acht de zaak evenwel van t genoeg belang, om daarvoor een speciale commissie te benoemen, en stelt voor daarin te doen zitting nemen de hecren van der Endt, van der Dall en Moorman, die een onder zoek zullen instellen, daarover rapport zullen uitbrengen cn de noodige voorstellen doen aan den Raad. Conform besloten. Genoemde heeren verklaren zich bereid de hun opgedragen taak te aanvaarden. Daarna legt de Voorzitter namens B. en W, over vier raadsbesluiten tot verbooging van- of toevoeging aan dc begrooting tot af- en over schrijvingen en voldoen van uitgaven uit den post voor onvoorziene uitgaven, allen dienst 1898. Goedgekeurd. Eveneens wordt goedgekeurd het doen van af- cn overschrijvingen op de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1898. Daarna wordt overgegaan tot het benoemen van drie leden tot het nazien der verschillende rekeningen dienst 1898, waartoe worden gekozen do heeren van Rossen, Doelman en A. Zonneveld, die verklaren de benoeming aan te nemen. Hierna gaat de vergaderiug over in een zitting met gesloten deuren. Na heropening besluit dc Raad het vergrooten van school C door bijbou- ing van twee lokalen te gunnen, niet aan den laagsten inschrijver doch aan den daaropvolgende» .1. L. van Rossen te Maassluis voor f 10100.09. Hiertoe besloten. Op dc rondvraag van den Voorzitter vraagt do heer Doelman het woord en informeert, wanneer de rekening en verantwoording zal worden gedaan van do Commissie voor de Kroningsfeesten, die volgens mededeeling van den Voorzitter in het openbaar zou worden gedaan. De Voorzitter antwoordt hierop dat juist de vorige vergadering van B. en W. is be sloten, op de verantwoording der besteede gelden door de commissie aan tc dringen en dat do lieer Dirkzwager, voorzitter der commissie, heeft be loofd dat de verantwoording spoedig zou geschie den. Dc heer Dirkzwager zegt, dat het voor nemen bestond de rekening en verantwoording bij do leden der commissie rond te zenden, doch de heer Doelman vindt het beter, dat het groote publiek, wiens geld daar ook mede gemoeid is geweest, er meer van wete, en geeft daarom de voorkeur aan het doen van rekening cn verant woording in hot openbaar. Dc heer Dirkzwager belooft dat aldus zal geschieden en de volgende week do verlangde verantwoording zal plaats hebben. Waarna de vergadering door den voorzitter is gesloten. is geen vei klaring, dat is slechts Zaalc Haasmr. Van Hall. De rechtbank zette de behandeling voort mot het verhoor van get. Dupaic van Lier. Do vooratter maant get. aan in allo loo ien der waarheid getrouw te zijn, want afgo riou van do alleronaangenaamste gevolgen van dit niet to doen, wijst do voorzitter er gotuige op dat dte vele verslaggevers van dag bladen zijn woorden dadelijk wereldkundig maken. Got. zegt dan dat Haas in hot laatst van September bij hem kwam met een voorstel tot het aangaan op de een of andere wijze van eon transactie. Hij was in de gelegen heid om fondsen te kunnen bekomen waarop wel 50,000 verkrijgbaar zouden, zijn. Got. zegt tot Haas gezegd, te hebben er over te zullen denken. Got. sprak er toen den heer B. do Vries over, die na een paar dagen ver klaarde dat hij er „in principe" wel kans toe zag. Hierop volgde de bekende transactie met dc firma Heldring Pierson. Zoodra nu uitkwam dat do stukken van H. P. waar deloos waren, deed hij moeite die door Haas terug to doen bekomen. Toen dit niet «Juk te, kreeg got. do stukken door bemiddeling van get. do Vries terug onder borgtocht. La- tor bekwam got, liet gold, 3000 va,n Beijer, en daarmede is dc firma H. P. schadeloos gestold. Hierna wordt get. verhoord over zijn ver blijf met Haas te Utrecht, bij, welke gele genheid' bckl. Haas aan get. zei die en wel naar aanleiding van een ontvangen telegram dat hij, bokl. Haas, niet naar Amsterdam zou gaan, maar naar den Haag, waar hij be proeven wilde de Vries te spreken, teneinde te beproeven, de groote affaire (van 50.000 in gedeelten tot stand te brengen, daar hij (Haas) bokl. Van Hall niet tot kwa den vriend wilde hebben. Bij zijn verder verhoor erkende get. Du- paie bij do firma Schermbeek A Van Hall voor een met onbelangrijk bedrag in 't krijt te staan. In den bewusteu avond dat liij mot Haas in Utrecht was, is mot geen woord ge rept om naar Londen te gaan voor het koo- pen van effecten. Wel is gesproken over hot opluchten van een Bank waarvan Haas di recteur zou worden on waarvan hij zidi gou den bergen voorstelde. Opdracht om Seze zaak mot Haas te behandelen, statuten ont wei pen, prospectussen in orde maken enz., ontving got. van Van Hall. De üftieier van Justitie vraagt got. wat dan wel beduiden moet het telegram: Gij zult volle provisie gemeten. Get. zegt dat hij dit- telegram aldus opge vat hoeft, dat liij de volle 10 zou gemeten van do voordeden die do Bank zou ople veren, omdat Haas altijd afdingt. Ook de Officier van Justitie waarschuwt get. de waarheid te zeggen Get. slaat met do hanid op cte estrade waar voor hij staat, en zegt de waarheid' te spro ken. Voor de derde maal word. ik nu gewaar schuwd de waarheid te zeggen. Ik doe dat. Ik kan met verklaren dat wit zwart is of omgekeerd. Zoodra ik merkte dat die Bank zaak naets zou opleveren, ben ik heengegaan (Bij dit verhoor gai' do Off. van Just, nog tc konuen, dat de verkiarigen van gel. Wi dienen konden om bekL Van Hall te ontla, tem. Maar van bokl. Van Hall verwachtte hij niet dat hij die gunst zou aanvaarden mot do wetenschap dat get. onwaarheid sprak, de gevolgen daarvan vermoedelijk thans niet inzag.) Bek!. Ilaas zegt door Duparc aan de Vries te zijn voorgesteld. Slechts eenmaal sprak hij de Vries. De zaak met H, P. werd be recht door Duparc en da Vries. Die ontmoe ting met de Vries was op 2 Oct., en op 3 Oct ontving hij telegr. bericht dat de zaak met P. U. (over de 13000) in orde was. Bckl. zegt met Duparc wel dpgelijk over de groote transactie gesproken te hebben, en niet be grijpt hoe get. hier zoo brutaal kon staan te liegen. Get. Duparc. Mag ik ook eens iets zeggen Voorz. Ja. Get. En ik begrijp mij ook niet hoe bek!, hier zoo schandelijk kan staan liegen. Voorz. Dat een ontboezeming. Hierop komen ook de z.g. Lehmannetjes ter sprake, waarvan get. Du parc verklaart, dat hij die destijds wel ont ving van Haas, en verder dat iiij eens eene erge quaestie had met v. Hall over «door de neus geboorde provisie". Over welke pro visie (van genomen Lehmannetjes of andere stukken) kan get. zich niet goed meer her inneren. BekL Ilaas nogmaals ondervraagd over het telegram van 28 Sept. uit Den Haag van Van Hal!: »Zoo 150000 absoluut in orde kom morgen Utrecht", persisteert bij zijn vroegere verklaringen, dat hij 27 Sept. met Duparc en De Vries een onderhoud had te 's Gravenhage. Bekl. zegt dat Duparc van Van Hall ontving of een lijstje van de mon- delijke mededeeling van de effecten, die ais onderstand zouden strekken voor de groote transactie. Get. Duparc verzoekt en bekomt verlof om nu nog eens onder eede te verklaren, dat hij in die dagen bekl. van Hall in geen maan den had gezien, wat bekl. Haas derhalve ver telt over lijstje van effecten is weer fantaisie, Bekl. Haas zegt Duparc in Sept. en Oct, nimmer over een Barik gesproken te hebben dit was 0 maanden vroeger. Get. Duparc ontkent dit. De voorz. leest nu voor wat door Haas en get. over de transactie met H. en P. in de instructie is verklaard. Daaruit blijkt nu dat get. Duparc wel met v. Hal! een onder houd had, dat v. Hall wel aan get, opdracht gaf in affaire's te doen ook ter zake van het beleenen van effecten bij P. H. en op eene vraag van den officier zegt get. dat wan neer hjj met van Hall gesproken heeft dit was over de bank-affaire of over koetjes en kalfjes. De off, zegt dit antwoord zoo vreemd te vinden, dat deze verklaring wel bijzondere aanteekening verdient. Maar, gaat de off. voort, wanneer gij bekl. Van Hall in geen maanden hebt gezien, hoe verklaart gij clan het telegram door Van Hall aan u gericht op 2 Oct.: wacht u, bekende urgente zaak." Get, Duparc zegt dat dit bankprovisie betrof. De Voorz. Maar wat beteekent dan de woordenwanneer Gij niet komt loopt de zaak men heeft den brief van Haas aan U gericht. Get. Dit weet ik niet. Haas schieef zooveel. Bekl. Haas zegt dat get. er alles van wist. Get. zegt verder niet geweten te hebben welke effecten van de firma P. M. zouden geleverd worden. Hij kreeg eerst kennis toen hij de stukken terugkreeg. Rechter de Koning vraagt of beklaagde niet huiverig was weder zaken met Haas fco over beleening der effecten bij Ylaer en Kol door Van Hall. Door Van Hall voor Haaa gewaarschuwd is hij Later toch door Van Hall aangezocht met. Haas en Bottenheam naar Londen te gaan tot aankoop van effec ten. Doch de vreemdeling daagde niet* zoodat van deze zaak niets kwam. De getuige Van Son is zoo tegenstrijdig in zijn verklaringen dat de off. van justitie aan de rechtbank diens onmiddellijke inhech tenisneming vraagt wegens meineed. De rechtbank gaat daarover in raadkamer. Het O. M. bij de Rotterdamsche Recht bank requireerde heden 14 dagen gevan^e- nisstiaf tegen G. L. 25 jaar oud te Overschie die na eene woordenwisseling met J. van den Berg hem mishandeld had en verwond. doen na do bedroevende ervaring ini do zaa.k- Picrson Heldring en of Va,n Hall hem geen verwon dering toonde toen hij op liet vaJsche telegram aan Haas hem (Van) Hall) in liet Paleis voor Volksvlijt was komen spreken. Op do corsto vraag antwoordt getuige dat hij, wettende wie Haas was, op zijn hoede kon zijnop do tweede vraag antwoordt hij beslist ontkennend. Op een desbetreffende vraag van den voor zitter antwoordt get. zich zedelijk verplicht gevoeld te hebben 3000 aan de Vries te re mitteer en, aangezien hij Haas met de Vries j in kennis bracht. Hoe ook ondervraagd, blijft getuige vol harden bij zijn herhaalde verklaringen, dajt wanneer in brieven of telegrammen over za ken gehandeld wordt, dit door hem reeds uitgelegd is als de bankzaak betreffende. Na <ib pauze deed getuige Van Son een verhaal omtrent zijn reis naar Parijs voor het controleeren der antiqui teitenaankoop door Jacobs door Van Hall en de gevangen houding van Jacobs. Ook iSeae getuige werd door Haas gepolst j TWEEDE KAMER Vergadering van Dinsdag 20 Juni. (Per telegraaf.) De Kamer heeft zich zonder stemming vereenigd met het ontwerp om de mazelen uit de ziektenwet te verwijderen en de pest daarin op te nemen, niet dat tot regeling de opleiding van aanstaande Nederiandsche boschbouwkundigen. Tegen de vei hooging van de Waaldijken, in verband met de afsluiting der Ileerewaar- densche overstate», verkiaaiile zich de lieer Van den Heuvel, die de voorkeur gat aan een beteren waterafvoer. De heer Fokker, die dit werk niet geheel door het Rijk wilde laten bekostigen, werd bestreden door den lieer Rink met het oog op de waterstaats- belangen van Gelderland, llij kwam dus op voor een toekenning der voorgestelde volle bijdrage aan Gelder land. Ook de Minister van Waterstaat veidedigde de voorgestelde uitkeering aan de polder districten in de kosten van dijksverhooging als billijk. liet ontwerp werd aangenomen. Voorts werd goedgekeuid: verruiming ,an het beleggingsveid der aan het weduwenionds toebehoorende kapitalen enz.; veihoogitig van den post voor ridderorden, hel laatste nadat de heer Schaper geprotesteei d had tegen de wijze waarop ia deze met het be lastinggeld is gehandeld, waarop de Minister van Financiën herinnerde aan de reeds dadelijk in het licht gestelde mogelijkheid van ontoereikendheid van het gevraagde bedrag. De heer Mackay spoorde aan tot matiging op de ridderordenuitgavcn, die in de laatste 6 jaren tot f70,000 zijn gestegen tegen f15,000 in de vooiafgaimde 0 jaren, waarin ook buitengewone gelegenheden waren. De Minister beriep zich op die buitengewone omstandigheden van het kroningsjaar maar beloofde inachtneming der wenken. De aan neming geschiedde met 45 tegen 10 stemmen. Daarna sprak do heer Van Kol over de voorgestelde spoorwegverbinding van station Goabeng met den oostelijken oever van de Kaiimas in do kosten waarvan z. i. dc bsv langhebendo kooplieden en handelsfirma's hadden moeten bijdragen. Omdat dit niet zoo is, weigerde hij zijn stem aan het ont werp. Ook ontwikkelde hij technische bezwa ren, terwijl z. i. veeleer gold luid. moeten ge vraagd zijn voor verkeersmiddelen ten bate der inlanders. Spr. drong aan op verbetering der spoorwegexploitatie op Java in don ziu van iioogcro opbrengst van het gouverne ment. Do lieer Pijn,acker Hordijk, voor wicn de noodzakelijkheid dezer lijn vaststond, be streed den eixcli van bijdragen van belang hebbenden omdat in die juist de Staat be lang heeft bij productievervoer langs zijn lij nen. In gelijken geest verdedigde de Minister van Koloniën hot wetsontwerp, onider medo- deeling dat de verkoop der bouwgronden zoo voordeel ig mogelijk voor hot gouvernement zal geschieden. Omtrent de working van. het exploitatiestelsel is de Minister ui overleg met de Ind. .Regeering. (De nieuwbenoemde heeren Van Vlijmen en Van Basten Batenburg zijn beëedigd en nemen plaats). Bij de discussie over het wetsontwerp be trekkelijk den spoorweg Goebeng-Ivalimas, verweet de Minister van Koloniën aan den heer Van Kol verandering in zijn stenogram, omdat hij bg de üaseher-Djawa-wet zijne verdachtmaking van de doctoren geheel in het stenografisch verslag had gewijzigd. De heer Van Kol erkend dit. Hij voegde er echter bij dat hij liet beginsel van zijn rede had gehandhaafd, en slechts een min der gelukkige uitdrukking had verandeid. De heer Pijnacker Hordijk merkte daartegen op dat de heer Van Kol de alkeuring van een feit veranderd had in een vraag, waarop de replieken niet terugsloegen. Nadat de heer Lohman er op gewezen had dat de Commissie voor de stenogralie niet met het gebeurde in kennis was gesteld, was het incident gesloten en werd liet wets ontwerp aangenomen met67 tegen 3 stemmen. De voorgestelde maatregel tegen de dui- tenplaag op Java werden door den lieer Pijn- aclcer Hordijk als heilzaam voor do bevolking verdedigd, terwijl d'e heer Van Kol groote omzichtigheid' aanbeval bij do toepassing op dat dö bevolking niet liet slachtoffer worde. Ook do heer Maekay acht voorziolrfciglicid geraden en gelijktijdige invoering van den maatregel wemsehcslijk Do heer Geertsema, ziet ill do cluitonoprtii- ining een weldaad voor dto bovollcinig. De Minister wenscht den maatregel niet gelijktijdig op Java en Madura in te voeren, maar in de eeno streek na de andere. Een premie wil hij tor prikkeling der con currentie bij verwisseling ter voorkoming van knoeierijen uitloven. Hot ontwerp wordt zonder hoofddijkü stemming aangenomen. De conclusie op het verzoek van den ser geant Van der Werff om pensioen, wordt aangenomen, nadat de Minister van Oorlog had mdëgodeeld, clat het ontwerp der pen sioenwet, waarop die heer Verkey en, dio lieer Van Grilse aandrongen, nagenoeg gereed is. Herkeuring is zooveel mogelijk geschied en

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2