53"" Jaargang. No. 9970. Woensdag 28 Juni 1899. Fortuna's Lieveling. Bericht. KENNISGEVING. BUITENLAND. SCHIEDIMSCHE COURANT, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Sehiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Baterstraat «8. Prijs der Advertentiën: van 1—7 regels 90 cents; iedere regel meer 12Va cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Jtleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Aio. 123. 'lij, die met 1 Juli op de „Schiedam Courant" inteckenen, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. VEKKIEZfNO Tan zeven leden van den Gemeenteraad. De Burgemeester van Schiedam, brengt ter openbare kennis, dat de *op heden bij lit'iii iiigeleveilie opgaven van candidaten voor liet lidmaatschap V1,n den Gemeenteraad, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter in/age zijn nedeigelegd, in ulsilmit aan bet Raadhuis zijn aangeplakt en dat. legen be taling der kosten, afschriften van dte opgaven ter Secretarie verkrijgbaar zijn. Schiedam, den 27sten Juni 1899. Do Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 27 Juni '99. 'bWas gisteren geen mooie dag, al behaal de liet nieuwe ministerie in de Fransche Ka mer de overwinning. Integendeel, er valt niets le roemen en veel te bejammeren. Het is een bij uitstek rumoerige zitting geweest die, wie nog eenigen dunk had van de waar digheid dezer volksvertegenwoordiging, bit ter heeft moeten teleurstellen, 'tls een zit ting geweest waarmede noch afgevaardigden noch regeoring eer hebben ingelegd. Een meerderheid van 2(j stemmen voor de regee- rius'. ziedaar het povere, maar in zijn po verheid reeds verblijdende resultaat, dat nu als grondslag dient voor den verderen arbeid der regeenng. Een zwak fundament waar het ministerie op voort kan bouwen, maar al thans een fundament. Verrassingen opgeleverd lieeft de zitting van gisteren niet, behalve wellicht deze dat de Mélinisten en de geheelc rechterzijde war me toejuichingen over hadüfen voor de aan vallen van den socialist Mirman op De Gal- lifet en De Lanossan. Trouwens men wist, dat de verscliillende groepen hun gedragslijn hadden bepaald, zoodat in groote trekken de stemming bekend was. Daarom, al is het resultaat mager, voor het oogenblik is het voldoende. Het is waar, een meerderheid van 2G stemmen in een Ka mer met een overwegend republikeinsbhe meerderheid, is op zich zelf bedroevend. Maar wetend, dat al zijn vijanden als één man te gen- do motie van vertrouwen hebben ge stemd, wotend dat menige radicaal en socia list buiten stemming is gebleven, zoodat de zen wellicht te winnen zullen zijn, mag het mimslerie, en Frankrijk: ook, voorloopig te vreden zijn. Het is treurig het te moeten zeggen, maar men mag blij zijn dat er al thans een ministerie is, dat de wet en de orde wil handhaven. Een Foolsche geschiedenis DOOR MARGAKETE VON LOGA. Vera was na den dood harer vriendin dik- wij Is op Gora geweest om op Kasimir, het zoontje der overledene, die zijn moeder zoo jong had verloren, een oogje te houden. In den eersten tijd beantwoordde Komierowski haar bezoeken zeldentoen kwam hij al- lengt, meer en op 't laatst bijna dagelijks op Zernifci. Een jaar geleden had hij Vera ge vraagd de plaats zijner overleden vrouw in te nomen. Zij was van dlat onverwachte aan zoek geschrikt; dat haar vriend! allengs was overgegaan in een warm vereerder, had dj niet opgemerkt. Haar verlangen oon zijn trouwe vriendschap te behouden, deed haar een jaar bedenktijd' vragenzij hoopte dat fuj in dien tijd de overtuiging zou krijgen dat zij niet voor elkaar geschikt waren. Op die voorwaarde was Komierowski ingegaan. Maar wat Vera niet vermoed had, geschied de: haar hopelooze liefde voor Sboinski werd zwakker en zwakker, totdat zij ten slotte go- heel verdwenen was. De ernstige mam met ■ójn zwaarmoedige oogen, d'ie haar zoo innig lief had, had' den levemslustigenowermoedi- gen jongeling uit haar hart verdrongen. Terwijl Vera het verdwijnend rijtuig van .Sboinski nazag, keek zij te gelijk uit naar Komierowski, want vandaag moest hij ko men. Het jaar van zelfonderzoek was om de ure der beslissing was gekomen. Bovendien was er reden om te vreezen, dat het jonge ministerie den dag van gisteren met zou overleven. Om het Balais Bourbon waren uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge nomen, juist met het oog op de mogelijkheid dat het ministerie zou duikelen. De prefect van politie was er niet gerust op dat hij, zoo dit gebeurde, de orde zou kunnen handha ven. En toen de ministers gisteren de overvolle vergaderzaal binnentraden oude parle mentairen herinnerden zich niet ooit zulk een toeloop in die Kamer te hebben bijge woond was de ontvangst van dien aard dat Mêlme liet ministerie geen uur leven meer gaf. Zoodra generaal De Gallifet zich vertoonde, schreeuwde de uiterste linkerzij de „Leve de Commune 1" Vooral futaut was druk in de weer. Do minister van oorlog die in politiek stoorde er zidh niet aan. Jaluzot, de direct©! r vau „Au Pri utemps", nep „Leve liet leg erwat weer een dave rend „Leve de Commune 1" van links uitlok te, dat wel vijf minuten aanhield. Van rechts juiehte men dezen kreet toe, omdat er een af keuring van het ministerie mee werd bedoeld. Voor den uitroep: „Weg met den moorde naar P van links had De Gallifet niet dan een minachtend gebaar, en ook toten er „Wij eischen den beul opgeschreeuwd werd, bleef do minister kalm. Na veel moeite slaagde de voorzitter er eindelijk in, stilte te krijgen voor de verkla ring der regeering. Waldeok-Rousseau was blijkbaar zenuwach tig, toen hij deze verklaring aflegde: „Door haar besluit te kennen te geven om alleen een regeering te ondersteunen die be sloten is krachtig („De belangen van Eif fel waar te nemen l" riep Charles Bernard, doelende op het feit dat Waldeek-Rousseau m het Panama-proces de advocaat van Eiffel is geweest. Bernard werd tot de orde geroe pen.) de republikeinsclie instellingen te verdedigen en de openbare orde te verzeke ren, heeft de Kamer de taak die het nieuwe Kabinet wacht, duidelijk bepaald." De premies verklaarde dat het Kabinet, daarvan uitgaande, gemeend had. dat elk partijgeschil op den achtergrond moest tre den, dat de medewerking van alle republikei nen noodig was. Het doel bekeerseht nu al les. Alle geschillen moeten blijven rusten met het oog op den gemeenschappelijken plichtde pogingen te onderdrukken, die on der een doorzichtig masker in het werk wor den gesteld tegen het door algemeen kies recht bezegeld regeeringsstolsel. In alle tak ken van bestuur moet trouwe medewerking (applaus) en verantwoordelijkheidsgevoel worden geëisdkt. De regeering is vast besloten alle vonnis sen der justitie te doen eerbiedigen en er voor te zorgen dat zij, op wie do gevaarlijke taak rust, over anderen te oordeelen, hun arbeid rustig kunnen volbrengen. Do minister sprak toen over liet leger, welks belangen bn nauwste samenhangen met de instandhouding en de waardigheid der natie; want het is Frankrijk zelf en do waarborg van zijn veiligheid. Voor de groot heid des legers is de'eerste eiseh dat de dis cipline streng worde gehandhaafd. Daarna betoogde Waldeok-Rousseau dat een vreedza me stemming in het land moet komen en dat niemand meer zich zelf recht moot willen In de verte dook een lidht punt op; Vera keek scherper in die richtinghet was het lichte, open jaohtrijtiuig van Komierowski met de ippelsckimmels. Haar hart klopte he viger een diepe blos kleurde haar gelaat zij sloot het venster en ging d© kamer in. Zij vouwde haar handen en haar lippen fluis terden „Almachtige, Gij hebt mij zoo over vloedig gezegend, en nu schenkt Gij mij ook het hoogstei aordsclie gelukde liefde van een edelen man." De deur ging opende verwachte traid de kamer binnen. Hij was middelgroot, zeer donker en liadi een smal, aristocratisch ge laat. Langzaam ging hij naar Vera toe, vatte haar hand, bracht die aan zijn lippen en drukte er een innigen kus op. „Wees hartelijk welkom," zei heb meisje, terwijl zij haar plaats op de sofa weer innam en Komierowski op den stoel ging zitten, waar Sboinski te voren had gezeten. „Eindelijk is de proeftijd voorbij dien je hebt bedongen, Vera. Mijn besluit is hetzelf de geblevenmijn liefde voor je is nog slechts inniger geworden," zeide hij met een lichte trilling in zijn stem, die van inwendige ontroering getuigde. „Je kent ieder hoekje van mijn hart; ja weet wait niemand ook maar vermoedtdat ik in mijn eerste huwe lijk door grenzelooze jaloersdhheid. die ik diep in mijn borst begroef, nameloos heb geleden. Zelfs aan mijn vrouw liet ik niets blijken van dte helsehe kwellingen die zij mij bereid de, wanneer zij zidh met een stralenden glim lach alle huldigingen liet welgevallen. Zij was schoon en wilde liet altijd weer hooren, niet alleen va,n haar man. Mijn grootste zwakheid heb ik bekend, mijn overig© slechte versohaffen of vonnissen voorbereiden of dic- teerenmen moot zich voor do wet buigen. Ten slotte verzocht de minister-president de regeering met te beoordeelen naar haar beloften, maar naar liaar daden. Hij vroeg de medewerking van het parlement en de uitgebreidste volmacht, waartegenover de re geering de meest volledige verantwoordelijk heid op zich neemt. Hij vroeg dat men de partij-geschillen zou laten rusten om bmnen korten tijd de voor een goeden gang van het bestuur noodzakelijke wetten af te doen. „Wanneer onze pogingen niet vruchteloos zullen blijven," besloot Waldeek-Rousseau, „dan zal de Republiek zeer spoedig weder den weg van oecononnschen en socialen voor uitgang inslaan, en wij geloovem onzen pheht te hebben vervuld, wanneer wij den weg heb ben geopend voor een politiek die alles bui tensluit, wat scheiding te weeg kan brengen, en alles nastreeft wat de republikeinen ver mag te vereemgen." Over de interpellaties kunnen wij kort zijn. Ernest Roche, Cassagnac, Mirman en Viviaui hadden interpellaties ingediend. Cas sagnac trok de zijne in, omdat de rechter zijde er bang voor was door een kracht!gen aanval een meerderheid om die regeering te groepeeren. Ernest Roohe (revisionist-radicaal) trok te gen Do Gallifet te velde, maar haalde niet bij Mirman. Deze wraakte De Lanes san, in dertijd als gouverneur van Indo-Ciiina met reden teruggeroepen door zijn tegen woordigen collega Delcassé. En toen moest Gallifet het ontgelden„de generaal der bloedige week, wiens degen bot aan het gevest in republi kein sch bloed geroest was,' aldus werd de mi nister van oorlog betiteld door den interpel- lant die tot de orde werd geroepen toen hij verklaarde dat „de republikeinsclie partij met afschuw op twee soorten menschen neer ziet op roovers en op moordenaars, waarvan de eersten met slijk, da laatston met bloed zijn bedekt". Nog interpelleerde Viviani die verklaarde het ministerie te zullen ondersteunen, omdat het een Kabinet van republikeinsche verde diging is. De aanwezigheid van De Gallifet in het ministerie maakte hem niet bang, om dat hij wist dat hij de bedreigde republiek zou verdedigen. Vivian i's verklaring oogstte luide toejuichingen. Waldeek-Rousseau beantwoordde de spre kers. Hij verklaarde zich zijn verantwoorde lijkheid volkomen bewust te zijn. Hij herin nerde aan het Kamervotum van 12 Juni. De regeering had deze critiek vooraan, en al loo- pen de meeningen der ministers over politie ke en oeconomische vraagstukken uiteen, hebben zij toch één gemeenschappdlijk doel, dat liopger staat dan onderlinge verschillen: de republikeinen te vereenigen. Zij vertegen woordigen het republikeinsche ideaal. Hevig tumult volgde op die woonden, maar de minister-president kon ten laatste toch voortgaan. Hij zeide dat de regeering reeds zekere verantwoordelijkheid op zich had ge nomen. Om verder te kunnen gaan, is even wel de steun van het parlement noodzakelijk. Geen regeering zou daden hebben mogen dul den die den schijn wekken dat het leger zich opwerpt tot rechter over dte politiek. (Applaus.) De minister hoopte dat strengere maatregelen overbodig zouden zijn, dat het voldoende zou zijn overal mannen te plaat sen die de grondwet eerbiedigen. De minister-president eindigde aldus: eigenschappen behoef ik wel niet op te som men je zult die zelf wel hebben opgemerkt. Is het mogelijk dat je ondanks al mijn ge breken de mijne kunt worden." Met schitterende oogen zag Vera naar hem op. „Ik geloof dat ik je liefhad van het oogenblik af dat je mij zeije bent de eenige begeerenswaardte vrouw die voor mij bestaat. Als je mij versmaadt, blijf ik ongetrouwd. Er is geen vrouw wie ware liefde koud laat. Voortdurend moest ik aan uw woorden den ken, totdat ja totdat ik voor u even veel gevoelde als u voor mij. Uw grootste ge brek" zij lachte hem toe „zou in ons 'huwelijk geen gelegenheid hebben zich. te doen gelden; ik ben niet schoon en niet co quet maai- al was ik het wel, met een hart als het jouwe speelt men niet. Ach, ik ben veel te gelukkig dat het mij, mij alleen toe behoort." Zij reikte Komierowski haar hand, die hij met kussen overdekte. „Je vorig leven is voor mij een open boek," ging Vera voort, „het mijne mag evenmin eenig geheim voor je bevatten. Ik beken je eerlijk en openhartig dat je niet mijn eerste liefde bent." Komierowski sidderde, liet Vera's hand los en leunde achterover in zijn stoel. „Ik luis ter." Het meisje sloeg de oogen neereen diepe blos kleurde haar gelaat. „Hij voelde voor mij niete, vermoedde mijn liefde niet eens. Nu is die sinds lang nitgehlnsdhb, verdwenen als een schaduw die over ons heen glijdt, die wegtrekt zonder eenig spoor achter te laten. Hcdonk er nauwe lijks meer aan'; ik weet bijna niet meer dat zij bestaan heeft: ik leef in zonneschijn, in „Wij zouden kunnen zeggen van welke zijde de aanvallen tegen de republikeinsche instellingen zijn gekomen. In de zaaik-Drey- fus werd het vonnis van het Hof van Cas satie reeds van te voren aangevallenwij daarentegen zullen alle rechtspraken eerbie digen. „Ik heb de medewerking van generaal De Gallifet gevraagd, omdat geen generaal zich meer spontaan aan de Grondwet onderwierp. Ik heb gemeend dat de maatregelen togen zekere militairen meer gematigd zouden kun nen zijn naar mate zij door een grootore autoriteit weiden bevolen. „Welke partij de Kamer ook kieze, ik heb mijn plicht gedaan." De la Porto las toen een verklaring voor, namens 200 leden der linkerzijde, dab zij vóór het ministerie zouden stemmen, omdat het ministerie ontstaan is ui'o een streven naar eenheid en verdediging d'er republiek. Verschillende leden spraken, o. m. op ver zoek van Pelletan, hun meening uit over het Kabinet. Pelletan zelf zeide het Kabinet niet te kunnen steunen; Zévaè» verklaarde dat de leden der socialistische arbeiderspartij zich zouden onthouden, omdat zij niet vóór Gallifet wilden stemmen. Daaren tegen maakten grooton indruk de woorden van Henri Brisson dat lnj vóór liet ministerie zou stemmen, dat de Republiek zal verdedigen die in gevaar is. üoumerc ver klaarde met deze woorden in te stemmen. Alsnu werd gestemd. De eenvoudige orde van den dag werd door Waldeck-Rousse-u af gewezen en werd met 271 tegen 248 stem men verworpen. Een motie-Allard waarin om generaal De Gallifet steun werd ontzegd aan het Kabinet, verkreeg maar 71 stemmen; voor die van Brunet, verklarende dat de Ka mer alleen op beproefde republikeinen kan steunen om de republi'keinsdhe instellingen te beschermen en m boepassing te brengen en het nationale leger te leiden, werd d© priori teit daarentegen slechts met 19 stemmen meerderheid (292 tegen 273) verworpen. Ten slotte werd de motie van Peril li er, de verklaringen en de daden der rogeering goed keurend, met 263 tegen 237 stemmen aange nomen. Een poging van Goujeon om daaraan toe te voegen een motie van afkeuring over de samenstelling van het ministerie, mislukte. Daarop diende Caillaux een ontweip voor vier belastingen in en vroeg Millerand eeni ge ontweipen over de arbeidshepalingen on middellijk aan de orde te s-tellen, daar deze vóór Juli moeten zijn aangenomen. Op zijn verzoek ging do Kamer tot heden uiteen. In den Senaat is het beter voor de regee ring afgoloopen. Do minister van justitie Monis las daar de ministerieole verklaring voor, waarop de Se naat, blijkbaar een ontwijfelbaar bewijs van zijn republikeinsche gezindheid willende ge ven, met 187 tegen 25 stemmen een motie- Guyot aannam van dezen inhoud „De Senaat neemt acte van do verklarin gen dfer regeering en gaat, rekenende op liaar waakzaamheid en haar flinkheid om de re publikeinsche instellingen te verdedigen, over tot dte orde van den dag." (üctnengdc Mededcclingen. Koningin Victoria heelt gisteren onder geluk, in ware liefde. Maar diep medelijden met den man dien ik eens hef had, en die zich in een wanhopigen toestand bevindt, kan mijn hart niet onderdrukken. Zooeven was hij hier, en wat zeg je er van 1 ik kon niet anders: ik heb hem mijn hulp aan geboden." „Sboinski, niet waar, hij is het?" vroeg Komierowski, en hij liet zijn donkeren kne vel zenuwachtig door zijn vingers glijden. Vera knikte toestemmend; haar hand greep den op de tafel liggenden waaier en speelde er mee. „Is dia oppervlakkige, lichtzinnige man dan mijn noodlot? Hij was Heienka's vurige aanbidder, en nu moet hij ook stamelde Komierowski. Hij stond op en liep naar het venster. „Begrijp mij niet verkeerd, Caesar," viel Vera hem in de rede. „Ik zei dat 'hij van mijn vroegere liefde voor hein, die mij nu kinderachtig, belachelijk zelfs toeschijnt, niet •weet. Ik hen hem zoo dankbaar voor zijn on verschilligheid waardoor ik zoo overgeluk kig ben geworden dat ik hem niet treurig en wanhopig kan zien, dat ik de drukkende zorgen van hem weg zon willen nemen, zijn zorgen die ontzettend' kwellend' moeten zijn. Wil je mij helpen mijn belofte na te komen? Wil je naar Straszewo gaan om te tien hoe er het best raad kan worden geschaft Komierowski antwoordde niet; hij staarde uit het venster alsof hij haar niet hoorde. Zij stond op, ging naar hem toe, leunde haar hoofd tegen zijn schouder ©n fluisterde: „Je bent immers zoo goed, Caesar; je ver vult mijn bede, niet waarf Hij trok Vera naar zich toe en kuste haar groote geestdrilt der bevolking in het kamp van Aldershot 15000 man de revue laten passeeren. Het Engebclie Hongerhuis heeft bij de commissoriale behande'ing van de wet op het bestuur van Londen de verkiesbaarheid van vrouwen tot de ambten van raadslid en aldermen geschrapt met 182 tegen 68 stemmen. Het Lagerhuis nam in tweede lezing aan het ontwerp waarbij een centraal gezag bij liet middelbaar onderwijs wordt ingesteld. In België wordt het. verzet tegen het kies- rechtontwei p der regeering steeds dreigender. De sociaal-democraten prediken openlijk revo lutie. De Czarina is gisteren bevallen van een dochter. De Czaar heeft nu drie dochtersde troonsopvolger blijft nog steeds uit. ^Zaterdag is de staatsminister Strenge van Saksen-Cobuig-Gotha, waarschijnlijk wel in verband met de troonsopvolging in de groot hertogdommen, door Koningin Victoria in audiëntie ontvangen De Hongaarsche Kamer heeft de tol-unie met Oostenrijk goedgekeurd. President Loubet gaat zijn vacantie door brengen op Rambouillet, omdat hij niet ver van Parijs wil gaan. Zooals verwacht kon worden, spreekt mi nister De Gallifet het interview met liet sJournal", overgenomen in de »Fiance Mili taire", tegen. Generaal Roget, die den minister zeide dat hij zou gehoorzamen en naar Belfort gaan omdat het t<.ii eervolle post aan de grens was, moet van De Gallifet dit antwoord heb ben ontvangen®U zal gehoorzamen omdat ik het beveel, en ik verlang dat u op den bepaalden tijd op uw post is." Ook kolonel Coubertin is nu overgeplaatst naar een ander regiment. De procureur-generaal Bertrand heelt zijn benoeming tot raadsheer in het Hof van Cassatie geweigerd. Hij moet tot minister Monis gezegd hebben dat dit geschiedde om zijn opiatting van het rechterlijk ambt. Een rechter kan men niet overplaatsen als een prefect. Hij was altijd een plichtgetrouw rechter "geweest en zou ook altijd een goed republikein blijven. Een te Lissabon ontvangen telegram uit Aügra (Azorische Eilanden) meldt dat de S f a x, met kapitein Dreyfus aan boord, gisteren bij het eiland Fayal werd verwacht om kolen in te nemen. Te Rennes wordt van offieieele zijde ver zekerd, dat Dreyfus daar niet voor over drie dagen zal aankomen. Mr. Labori, oe kranige advocaat, is nu beter. Gisteren was hij weer in het Paleis van Justitie. Zaterdag heeft generaal Duchesne zijn enquête over generaal De Pellieux geëin digd. Volgens het sJournal" is Duchesne's rapport gunstig voor De Pellieux. Een twintigtal anti-semieten hebben Zon dag te Versailles, na het Hoehe-feest, op lafhartige wijze den opperrabbijn Bloch en den kerkeknecht mishandeld. De politie kwam eerst toen het relletje was afgeloopen. voorhoofd, haar oogen, liaar lippen. „Ik zal doen wat je begeert, liefste; ik kan j© ver zoek niet weigeren. Maar jij moet niets met de zaak te maken hebbenik zal eir alleen voor zorgen." Twee dagen later reed Sboinski naar Dom- browo, naar graaf Czarnin. Op zijn gekat lag een zwaarmoedige uitdruikikin'g, die hem anders niet eigen was. Komierowski was bij hom geweest en liad hem beloofd zijn sohuldeischers bij elkaar te roepen, hun vorderingen na te zien en te be talen ook had hij een flinke som gekregen om zijn goed verder te exploitoeren. De nauwkeurig© uiteenzetting va.n zijn droevi- gen financieelen toestand, zonder welke Ko mierowski geen hulp kon verleenen, was voor den jongen man zeer vernederend en pijnlijk geweest. „Een fatale dag, gisteren," dacht hij. „Het was wel wat erg deemoedigend voor mo. Ik hob in den laatsten tijd van vreem den geld geleend, en het 'hinderde mij vol strekt niet, maar het geld dat hij mij gaf, brandt in mijn handen als vuur. Yoor de onaangenaamheden die ik gisteren heb on dervonden, moet ik vandaag een vergoeding hebben ik moet Tania Czarnbn zien en haar zoete stem hooren die zoo helder klinkt als van een vogeltje in 't woud Ik geloof dat ik nog niemand niemand ter wereld ooit zoo lief heb gehad als dit meisje." (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1