53"" Jaargang. Zondag 2 en Maandag 3 Juli 1899. No. 9974. C. A. van Deventer. M. Kranen. J. Plooij Jz. J. H. van Westendorp J.Dz. Dr. B. de Bruijn. A. van Buijsen. Eerste Blad STEMMING GEMEENTERAAD. CIRCUSSLAVEN, Na gezette overweging hebben wij de overtuiging gekregen, dat in de gegeven omstandigheden, het de meeste aanbeveling verdient om a.s. Maandag te stemmen op de volgende candidaten, die wij met warmte steunen: District I. District II. District III. De stembus is geopend van des ochtends 8 tot des namiddags 5 uur. Voor district I stemt men op het Stadhuisvoor district II in de Doele; voor district III in het Gymnastiek lokaal aan den Buitenhavenweg. SOCIALE ADVIEZEN. Stadgenooten BUITENLAND. SCHI EDAM CHE 30UIRIHT Deze courant verschijnt dagelijks, met uilzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaai-dingen 11. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBotcrstraat OS. Prijs der Advertentiën: van 1—7 regels 90 cents; iedere regel meer 12 ',s cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advert ent iSn opgenomen lot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intcrc. Telefoon Xo. 123. VOOR DEN (Twee vacatures). (Drie vacatures). (Twee vacatures). Het arbeidersvraagstuk slaat in onzen tijd vooraan. Dit is een feit dat niet geloochend kan woeden en geen verklaring meer behoeft. Het is geworden de quaestie die alle andere op zijde dringt, die even gewichtig als moei lijk op Je lossen is. Dat het particulier initiatief, zoo van de zijde der werkgevers als van die der arbei ders, tot die oplossing belangrijk zal vermo gen bij te dragen, is een even onbetwistbare waarheid. Hier komt de ernstige roepstem tot ons allen: ïDoe wat uw hand te doen vindt." Dat er niettemin zoo weinig nog geschiedt, waardoor het lot der arbeiders verbeterd, hun levensstandaard verhoogd, hun zedelijk peil opgeheven kan worden, vindt zijn oorzaak DOOR AMYL REAIDE. De Nab's Head. Rock. Wat was het voor klank die de stilte van don zomerdag verbrak? Was het de kreet van iemand in bitteren nood of was liet het rauw gekrijsdh van een zeevogel Rust, volkomen rust scheen overal te keer- schen zoover het oog kon zien. Zelfs het Wei na-dorp Sandcliffe met zijn lieve huisjes en zijn herberg, lag te baden in de stralende hitte van dozen Juli-dag, De ongeplaveide straat was zoo goed als verlaten, want alleen een paar koeien, gedreven door een kiemen jongen, zag men langzaam voortstappen naar de boerderij op den heuvel Nu en dan slofte een winkelier zijn deur uit, wart het was stil' in de zaak, en hoe den langen, saaien namiddag dood te krijgen? Vreemdelingen waren er ook niet die de aandacht tot zich konden trekken, want Sandicliffe lag te afgezonderd voor Zondags- menschen, en er was maar een omnibus- dienst van ééns per dag tussdhen het dorp en de stad Rayhaven, drie mijl vandaar. In zekeren zomer wdren tweei groote schil ders'eens een zeegezicht komen schilderen. Hun Vex-schijning had heel wat opschudding teweeggebracht; de '"irpejingen Helden zich druk met hen bezig. En. het was inderdaad! een gebeurtenis om lang in herinnering te blijven. In dit zomerseizoen waren er geen schil- derê die de rustigheid der .brave menschen voor een zeer groot deel niet in onwil, maar in on kunde. Hoe menige werkgever is er niet, die o, zoo gaarne instellingen in het leven zou roepen tot verbetering van de maat schappelijke positie zijner aibeiders, hoe menige groep van loontrekkenden anderzijds die gaarne zelf de hand aan de ploeg zouden slaan, indien zij maar de gegevens bezaten, noodig om met kans op succes aan het werk te kunnen tijgen. Niet ieder bezit organisatorische gaven, en weinigen hebben tijd en gelegenheid kermis te putten uit den arbeid van anderen. Veel zow er tot stand komeo, indien ieder die wilde, in staat werd gesteld te kunnen. Welnu, dat kan. Op een 27 December 1.1. te Utrecht ge houden vergadering, is, door eendrachtige samenwerking van mannen van zeer ver schillende overtuigingen, tot stand gekomen het Centraal Bureau voor Sociale Adviezen, dat zich ten doel stelt: a. het verstrekken van gevraagds raad gevingen ten opzichte van de oprichting, organisatie, leiding en adminHtiatie vao instel lingen en regelingen, welke ten doei hebben, de maatschappelijke positie der arbeiders op eenigerlei wijze te verbeteren; b. het verzamelen en verspreiden van ge gevens omtrent instellingen en legelingen, als onder a bedoeld; c- het vormen van eene bibliotheek, be vattende wei ken en bescheiden over bet maatschappelijk vraagstuk in zijne verschil lende vertakkingen. Uitdrukkelijk is daarbij bepaald dat het doel der vereenigi-g nimmer mag en kan zijn de bevordering van eenig partij-belang. Het bestuur der vereemging, is thans aldus samengesteld: Mr. A. Kerdijk, voor zitter, 's-Gravenhagedr. Alph. Aniens, Enschedé; J. C. van Marken, Delft; ris. A. S. Talma, Arnhem W. 11. Vliegen, Rotterdam dr. J. C. Ëringaard, secr.-penn., Delft, terwijl mr. M. W. F. Tieub, hoogleeraar te Amster dam, zich bereid heeft verklaard als direc teur op te treden. Voor het sehoone doel der vereeniging is echter de sympathie en de gtrideljjke steun van zeer velen onmisbaar; immers voor haar veel-omvattenden en uiterst belangrijken ai- beid zai een som van minstens i 6 a 7000 per jaar noodig zijn. De ondergeteekenden vragen voor het Cen traal Bureau voor Sociale Adviezen ook Uw steun. Voor f5 per jaar kunt Gelid worden en al de rechten der leden genieten; voor f2.50 per jaar donateur. De contributie van leden-rechtspersonen is vastgesteld op f 20, behoudens werklieden en daarmede gelijk te stellen vereenigingen, voor wie liet lidmaat schap per 100 leden fl bedraagt. Al deze contributies zijn minimaeeti maximum is niet gesteld. Ook bijdragen in eens, die de oprichting gemakkelijk kunnen maken, zijn zeer welkom. Een opwekking om mede te werken tot het doel dezer veieemging moge bier haar plaats vinden. l\ia res agitur, het is ons aller belang, het belang der geheele maat schappij, liet geldt de kalme en geleidelijke voortgang naar gezondere maatschappelijke verhoudingen. Voor inlichtingen stellen de onderge teekenden zich gaarue beschikbaar; aanmel- kwaonen storen; zoo kwamen en gingen de dagen en er was weinig afwisseling in liet eentonig leven, waaraan zelfs de jeugd in het dorp gewoon was geraakt. Nu en dan gaf een begrafenis, die plechtig voortschreed, naar het kerkje uit den tijd: der Noormaunen, stof tot langdurige gesprekken aan de eenvoudige dorpsbewoners die achterbleven, of wekte een huwelijk in het dorp voorbijgaande ontroe ring bij hen die de moeder der bruid! hadden gekend van „toen zij zóó groot was", en de bruid hadden zien opgroeïfen tot een lief, mooi meisje dat haar huis in het dorp bijna nooit had verlaten en niets kende van de rustelooze, zorgbrengende wereld daar buiten. Op een mijl afstand van het dorp daalde de kust af, naar de zee. Gedurexide den win ter donderden de golven vaak in toornende majesteit en beuikten hevig de starre, grauwe klippen. Vrecselijk was het gebrul der gol ven, wanneer zij"' braken op de kust, en het leek dan wel of wolken, klippen, storm, en zee met elkaar wedijverden om een tooueel van ongebreidddo woede te scheppen. Maar nu was ar geen storm en de wolken joegen elkaar niet in woeste vaart na; de zee was rustig eu alleen een gemurmel als een melodieuse zang werd gehoord, flauw gehoord nog maar op de kust, want het was laag tij en een breede vlakte van gouden zand strek te zich uit voordat de blauwe golven, die in luchtig g«dartel voortrolden, bereilrt konden worden. Verderop, waar het strand breeder en kaler werd, klonk het gemurmel luider, want daar brak de zee op een grauw, puntig rotsblok welks toppen boven de golven opre zen. Wanneer het eb was, staken zij trotsch boven hert water uit, maar de vlood deed ze onder de golven «druil gaan. Mooi als zij wa dingen voor het lidmaatschap kunnen bij hen worden ingelegerd. K. i. M. BEUKERS. A. M. F. VAN DEVENTER. SIMON A. MAAS. A. Ed. MEN DELL. W. VAN DER MOST Piiz. G. \V| SNEL. Dr. C. J. V1NKESTEYN. Arm. ZOETMULDER L.Jz. Met ingenomenheid nemen wij boven staande mededeeling te dezer plaatse op. Wij achten dat de heeren, wier namen wij hierboven afdiukteu, een goed werk doen door ook hier ter stede te trachten belang stelling voor de nSociale Adviezen" te wekken. Waie het niet, dat wij wisten, dat een comité weidt a met eene oproeping zich tot onze stadgenooten zoude richten, reeds vroe ger hadden Wij op het belang dezer zaak nog eens nadrukkelijk gewe/.en. Wij mogen die ovengens bekend onder stellen na de taliijke berichten, die wij er aan wijdden, vooral ook na opname van bovenstaandpn oproep. Het geldt hier geen zaak van partijbelang het geldt hier het dienen der arbeidersbe langen en daardoor het belang van het alge meen. Reeds uit de samenstelling van het be stuur blijkt, hoe men overal gezocht heeft naar mannen, wier hart voor de arbeiders warm klopt en hoe men daarin slaagde; van het hoofdbestuur is het Schiedamsche comité een gelukkige woei spiegeling. Van harte hopen wij dat het succes moge hebben; «lat onze korte opwekking daartoe mede een weinig moge helpen. Vigcmern uvcrticht. SCHIEDAM, 1 Juli '99. Vandenpeereboom capituleert. Na. drie ru moerige zittingen en twee avonden van straatgevechten ziet de regeering wel in dat zij niet kan voortgaan dan ten koste van stroomen bloed. En of Père Boom daarvoor de verantwoordelijkheid op zich zou durven nemen ?- De zitting der Kamer begon gisteren weer even onrustig als de vorige diageu. Do sociar listen beklaagden zich dat zij niet behoorlijk waren opgeroepen ter sectie-vergadering, en dat nog wel terwijl een voorspel van De Lantsheere c. a. was ingekomen tot wijziging van het reglement van orde in dien geest, dat voortaan het malleen van lawaai belet kan worden. De Lantsheere verdedigde zijn voorstel, maar durfde in tegenstelling met den voor zitter, baron Snoy, niet beweren dat de op roepingen naar behooren hadden plaats ge had. Furnémont schold den voorzitter een leu genaar. Maar hij wilde zich niet met derge lijke kleinigheden bezig houden. Er werd ge moord, met voorbedachten rade gemoord, in de stratendaarover alleen wilde hij spre ken. Nu kon niet meer van zenuwachtigheid der gendarmerie worden gesproken. Er waren dooden gevallen. ren in hun somberheid, weiden er door de dorpelingen heel wat verhalen gedaan van liet verraderlijk gevaar dat de Nab's Head Rock opleverdewant tussdhen de klippen en de kust liep bij vloed een onderstrooming, waarvan zoo weinig te bespeuren viel dat een vreemdeling uit de lichte trilling in het wa ter niet zou hebben opgemaakt dat daar een vreeselijlte vijand op de loer lag. Steeds hoo ier kwam de stroom opzetten, totdat het wa ter zwart en diep weid., en de eemge weg van Nab's Head Rode naar do kust door de Val lei des Doods ging. De vloed kwam nu op, en iedere seconde deed de klippen een weinig zakken in het wassende water, terwijl tusschen de kust en Nab's Heaict de stroom niet groote kracht binnendrong. Spoedig zou de verbinding ge heel verbraken en de klip voor verscheiden uren ondergedompeld zijn. Nog eens klonk die snerpende, rauwe kreet; hij scheen op te rijtzen van den bo dem der zee en dan weg te sterven over de verlaten, doodsdhe kust. Nog eens klonlc de scHeeuw, van angst vc-rvuld, merg en been doordringend. Het kon geen zeevogel zijn, want de woorden „Help! Help! Ik vexdrink!" in doodsangst geuit, bereikten de kust. Een ruiter galoppeerde over het mulle zand dat nog niet door de zee was bereikt, Hij nam plotseling de teugels kort en luister de; ziju hond stiet een lang, zacht geknor uit. Toornig wendde liij zadb tot den hond. „Koest, stom beest, liggen!" Het dier gehoorzaamde onmiddellijk aan zijn bevel, en ging op oenige meters van het onrustig snuivend paard liggen. De ruiter keek vlug in het rondkust, strand, zee trok- Moor den aarschreeuwde Hubin den mi nister-president toe, en Furnémont vroeg of de rechterzijde die redenaars, geleerden, •tooto mannen en alle waarborgen der grond- wet bezit, ook nog het moorden van burgers van het vrije Belgie nood'ig heeft om aan het bewind te blijven. Het geheele land zul Brus sels voorbeeld volgen; de regeermg zal niet ongestraft blijven. Spreker wilde geen in trekking der wet noch verandering van mi nisterie; hij wilde een beroep op het volk. Vaudonpeereboom zeide het gebetirde te betreuren. Hij had bevolen dat alleen na wet tige en regelmatige aanmaning geweld mocht worden gebruikt. „Wie heeft dan de gendarmes gerequi- reerd vroeg Lorand. Vandenpeereboom antwoordde: „Noch de minister van binnenlaaidsche zaken noch ik noch de gouverneur hebben de gendarmerie zonder aanmaning laten oprukken wat levendige protesten uitlokte. „Wie dan riep men van links. „De burgemeester van Brussel Toen Vandenpeereboom beweerde dat de gendarmes waren aangevallen en niet zonder sommatie gechargeerd hadden, rees Jouniez op, strekte zijn hand uit naar den minister en riep. „Ge zijt een leugenaar, ik was er bij". En hij vertelde dat hij zelf twee keer bloot had gestaan aan het vuur der gendar mes zonder sommatie. Wie het tegendeel be weerde, noemde hij een bra talen leugenaar. Smeet» bestreed het ontwerp der regee ring. „Ais ge uw ontweip niet intrekt," ein digde hij, „zullen wij onze toevlucht nemen tot de revolutie; want zij lieeft ons de grond'wet gegeven; zij zal die ook hand haven." Grooten indruk maakte Denis daarop met zijn schildering van den toestand der gewon den in liet ziekenhuis, waar hij geweest was. Een tramconducteur had van achteren een sclxob gekregen, toen de betoogers reeds te ruggedreven waren; oen 17-jange typograaf was ernstig gewond. „En niemand op de bank der regoering die de verantwoordelijkheid durft aanvaarden! Niemand die zelfs een woord van medelijden heeft!" riep hij uit. Die verantwoordelijkheid nam de minister president echter op zich. „I lc heb bevel ge geven de troepen samen te trekken," ver klaarde hij. „Maar de troepen zijn reglemen tair gerequireerd, Lorand constateerde dat Vandenpeere boom dus de gebeurtenissen had voorbereid, en Denis zeode ernstig: „Dan liebt ge een zware verantwoordelijkheid op u geladen, mijnheer do minister". Denis wendde zich daarop tot de meerder heid „Het komit er op aan te weten of de meerderheid overeenstemt met liet nationaal bewustzijn. Indien ge dat beweert, verheft u dan als wij. Het ministerie-Vanden peere boom zal wellicht door de historie verdoemd worden; maar terwijl gij het voordeel wilt plukken van zijn werk, moet hot ministerie niet liet zoenoffer zijn van uw lafhartigheid." Mot langdurige toejuichingen werden die krachtige woorden begroot. Theodor Icwam toen met een bemiddelings voorstel. Hij, die zich de gekozene noemde niet alleen der behoudenden, maar ook der liberalen verklaarde dat het wetsontwerp dooi- de publieke opinie niet is aangenomen, waarmede de linkerzijde warm instemde en Lorand deed zeggen „Gij hebt moed!" Tlieo ken onder zijn haastigen blik voorbijmaar niet voordat zijn oog op de klip viel, ont waarde hij vanwaar de kreet tot hem door drong. Daar zag hij een zoinerjapon fladderen, en een gelaat, bleek en starend van hevigen angst en ontzettende vrees. De bezitster van dat o-elaat klemde zich aan de ruwe rots vast uit al haar macht, terwijl de zee telkens over haar lieen sloeg. De man zag dat er spoedig gehandeld moest worden of het zou te laat zijn. Hij gaf zijn paard een snerpenden slag met zijn zweep, en het toch reeds zenuwach tige, onlustige dier steigerde en trappelde als om zidh tegen dio behandeling te verzetten, maar een paar krachtige aanmaningen van de sporen dwongen liet zijn stap te verhaas ten. Het meisje had den man in 't oog gekre sen an zij hernieuwde haar hulpgeschrei. „HelpHelplik kan de kust niet berei ken red mij!" „Wees maar niet bang, mevrouw," riep hij terug „Ik kom bij u, mijn paard komt er zeker. Houd u stevig vast. Verstaat u me?" Zijn besliste toon stelde haar gerust. Zij was bijna overtuigd dat het gevaar voorbij was, en dat hij haar werkelijk uit haar be narde positie kon redden. „Ik versta u," antwoordde zij zwakjes. Hit- putting overmande haar, en dit spoorde haar helper tot spoed aan. „Houd 't nog een oogenblik uit," riep Hj weer. „U zal spoedig gered zijn." De hond Hef een luid geblaf aan, toen zijn meester trachtte hot paard te dwingen het diepe water in te gaan om de rots te be reiken. dor veiwolgde dat hij verklaard had de ver daging te zullen vragen. Hij zou een amen dement indienen dat alle partijen zou bevre digen, maar meende dat het er nu op aan kwam de appositie te staken en tot kalmte te komen. Daarom vroeg hij schorsing der zitting; do regeering kon dan mededeelen wat zij be sloten had. Vandenpeeroboom vroeg toen het woord voor do volgende verklaring: „Wij .villen tot een vergelijk komen. Maar wij zullen niet tot een oplossing kun nen komen ra schorsing der zitting. Indien men de zitting wil opheffen, dan verklaar ik namens de regeering dat wij heb denkbeeld van den geachten afgevaardigde Theodor zul len overwegen. De voorzitter sloot daarop de vergadering. Buiten gekomen, sprak Vandervelde daar op mot verlof der politie de menigte toe. Hij deelde het resultaat der zitting mede en ver zocht liaax- rustig huiswaarts te keeren en tot nader orde do volksbeweging te staken. Mot geestdriftig gejuich werden die woor den ontvangen, waarop de menigte uiteen ging- Een groot aantal betoogers, met Cavrot aan liet hoofd, begaven zich echter naar het Volkshuis, waar Furnémont van het balcon diet volk toesprak. Hij zei dat de terugtocht der regeeriug een groote aanmoediging is; toch behoort gewaakt te worden. Hij wensch- te het volk geluk met zijn waardige houding, zijn eneigie en zijn dapperheid. Eibers riep de menigte op tot een mon ster-meeting 's avonds om 8 uur. Om dien tijd krioelde het weer om het Volkshuis. Een compagnie schutters kwam .aantrekken, begeleid door een menigte die de „Marseillaise" zong, waarmede de schut ters zelf instemden. Heymans en Eibers, twee propagandisten der Arbeiderspartij, spraken van een bierwagen de menigte toe. Een twin tigtal schutters waren het voorwerp van een geestdriftige ovatie, toen zij met het geweer op schouder, maar met den kolf omhoog, naar het Volkshuis gingen. Toen daar de meeting stond geopend te worden, kwamen ook twee soldaten binnen en werden, luide toegejuicht. Vandervelde wenschte hen geluk rnet hun moedig gedrag, maar verzoekt hen heen te gaan, daar zij zich aan straf bloot stelden. De soldaten voldeden hieraan onder gejuich der momgte, .Zesduizend personen waren toen in heb Volkshuis bijeen. Aan de groene tafel zaten, de liberale senatoren Houzeau en Tournay- Detllleuxvoorts Vandervelde, Eibers, De- nis, Heupgen, HaJlet, Lorand, Van Gastel enz. Vandervelde sprak het eerst. Hij deelde mede welk besluit de groepen der linkerzijde, na afloop der Kamerzitting vergaderd, ge nomen hadden. Na deze eerste overwinning, door de open bare meening behaald aldus hun verkla ring moet de overtuiging allen bezielen dat het noodzakelijk is de vereeniging van alle krachten der oppositie in hun verzet te gen hot ontwerp standvastig te handhaven. Uitstel van het ontwerp blijft de eisch; de propaganda zal worden voortgezet, terwijl de wensch wordt uitgesproken, dat om het denkbeeld van bevrediging algemeen te ma- Hoe smal ook de zeestraat was, het paard weigerde te gehoorzamen, hij weerstond toom en gebit, en het blaffen van den hond maak te hem nog maar weerbarstiger en dreef hem nog aan, de zee zijn rug toe te keeren. „Houd je satanschen bek!" riep de ruiter, en hij bukte en gaf den hond een striem met zijn rijzweep. Met een gehuil van pijn stoof do hond weg eu keek uit do verte met nijdige oogen naar zijn meester. Nog eens trachtte deze het paard het wa ter in te drijven, maar zonder resultaat. Hij steigerde achteruit eu drong naar de kast toe, zóó dat zijn schoften bijna over het strand schuurden. Het meisje zag van haar gevaarlijke plaats hoe bang het paard was, en vrees voor haar leven bekroop haar opnieuw. Zouden de po gingen van den man om haar to redden ten slotte nog vruchteloos blijken? Hij riep haar niets meer to©; zijn geheele aandacht was op zijn paard gericht. O, wat leek het haar lang, voordat hij het nog eens naar den rand van het water had gedwongen, en toch duurde het nauwelijks een minuut. Hij drukte ziju sporen in de reeds bloedige zijden van liet beest, en maakte een mcedoo- genloos gebruik van zijn zweep. Op nek, schouders en kop daalde een hagelbui van zweepslagen neer totdat het paard zidh ten slotte, met een gehinnik van angst, in het diepe water stortte. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1