I 4 1 a 53"e Jaargang. Woensdag 5 Ju!ë 1899. No. 9976. I f Tweede Blad i "I t 3 k BINJïENLAm Uit de Staatscourant. "X- m w 41 SiCHIlMMSCHE COMl T -v- »x to vf Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en V laar dingen fl. 1.25. Franco per post fl. 4.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 40 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. fi Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: van 17 regels 90 cents; iedere regel meer 12Vs cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde leleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intcrc. Telefoon Ho. 123. Administratieve ambtenaren in Oost-Indie. Aan hot rapport der commissie, door den minister van koloniën benoemd oxn hem voor tc lichten omtrent een herziening der bepa lingen betreffende de benoembaarheid tol. ambtenaar van, den administratieven dienst in Ned. Indië, is nog het volgened ontleend' Do bestaande ïegeling bij hot kon. besluit van 29 Augustus 1883 en de daarin gebrach te wijzigingen komt der commissie zeer ge brekkig voor. Zij geeft niet do minste waar borgen, noch van verscheidenheid vaai kennis onderling, nodh van een hooge mate van ont wikkeling, noch van karakter. Haar eerste gebrek is, dat zij alle gewicht legt op de In dische studie, die toch onvoldoende is voor de praeüjk. De Indische studie moot tot een minimum beperkt worden, voldoende om in de pi,wlijk op voort te bouwen. Tot die stu die moeten slechts toegelaten worden peiso- nen, wier voorafgegane opleiding een bree- dere en hoogere is dan do H. B. S. zonder meer geeft. Wie de commissie wil toelaten blijkt uit liet door ons reeds medegedeelde art. 1 van haar regeling. Verder moet de aanneming der ambtenar ren voor den Indisdien dienst worden ver plaatst van het einde van de studie naar don aanvang, zoodat allen, die die studie hebben voltooid', zeker zijn van plaatsing. Heb verge lijkend examen vervalt daarmede en ook de reden om meer ambtenaren aan te nemen dan de behoefte van 's lands dienst eischt. Ecu speciale inrichting van onderwijs, die haar koten moet kunnen goedmaken, zal bij deigelijk stelsel niet kunnen, bestaan, maar daaraan bestaat ook geen behoefte. De commissie acht het wensdielijk, de mo gelijkheid uit te sluiten, dat bij den ad'niim- strafieveu dienst in Ned. Indie ambtenaren worden aangesteld, die bun opleiding niet voor een belangrijk deel in Europa hebben genoten. Wijl daardoor aan de ingezetenen van Ned.-Iudië de thans bestaande gelegen heid zon ontnomen worden om hun zoons in Indië te doen. voorbereiden, wil de commissie hun een zoo voldoend mogelijk eequi velen t geven; welk dit zijn moot, laat zij in 'b mad den. De commissie acht een jaar voldoende voor de speciaal Indische studie. leder moet vrij zijn zich do uoodige kennis voor het examen te verwerven waar en zooa'ls iiij dab wenscht. In geen geval acht de com missie een speciale rijksinrichting van onder wijs wonsdielijk, een verblijf aan oen univer siteit gedurende dozen studietijd acht, zij het meest verkieslijk. De onderwijskrachten aan de Loidsehe universiteit zijn, daartoe vol doende, desnoods mot een kleine aanvulling. Om de keus van de candidaat-Indisch amb tenaren to doen, wil de commissie een per manente commissie instellen, die den minis ter van koloniën ter zijde staat, zijn keus voorbereidt en hom daartoe voorstellen doel. Do gratificatie voor uitrusting, die thans vor do administratieve ambtenaren f 100 be draagt, wil de commissie op f 1000 vaststel len, die verhoogd wordt met f 1000 voor hen, die een voldoend examen in de Javaanscke laai hebben afgelegd en met 750 voor hen, dio een voldoend examen afleggen in een an- deie in Ned.-Iudië inheemscke taal. De aannaming van candidaat-Indische ambtenaren sou niet plaats hebben vóór 1901. Heb tweede gedeelte van het groot- ambtenaarsexamen zou voor liet laatst afge nomen worden in 1901 en net eerste gedeelte zou niet meer worden afgenomen na 1899. Do commissie wil do regeling bij kon. besluit en niet bij de wet vastgesteld zien. In een afzonderlijke nota deelt d? heer Mullemeister o. a. niedo, dat hij hen, die in Nod.-Inüiö voor het biimienlanidscih bestuur bestemd worden, onder de leiding der onder wijzers aan de school tot opleiding van zonen van inlandsche hoofden in Kadoe nog een jaar hun taalstudie zou willen laten voort zetten. Achter het rapport is ook afgedrukt de nota, door den heer do Louter als lid der commissie voor het groot-ambtenaarsexamen in 1892 gevoegd bij een rapport dier com missie, houdende voorstellen tot, wijziging van hot examen-programma. Vredesconferentie. Ofticieel. Do commissie van onderzoek betreffende de arbitrage is heden van 2 tot 6 uur in do Trèvoszaal vergaderd. Zij bracht het onderzoek in tweede lezing ten einde van het ontwerp voor een perma nent Hof van arbitrage, aangeboden door sir Julian Pauncefote, en heeft do behandeling aangevangen van de artikelen vail het Rus sische ontwerp van arbitrage, vervat onder dezen nieuwen titel: Van do sohöidsrechter- lijlso justitie en de daaruit voortvloeiende ge schillen. De commissie zal morgen een laatste zit ting houden, waarin beraadslaagd zal wor den over artikel 10 (verplichte arbitrage). Ned. Mu'. tot Bev, der Geneeskunst. Gisterenmorgen werd de vijftigste alge- meene vergadering der Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst te Arnhem geopend met een geestige rede van de voor zitter, prof. B. J. Stokvis, die zeer luide werd toegejuicht. Hierop werd het jaarverslag door den secretaris dr. Jb. van Geuns uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend Het hoofdbestuur kwam niet in aanmerking voor een toegangskaart bij de plechtige inhul diging van H. M. de Koningin in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Het liet zich echter inschrijven voor de groote audiëntie, ten einde zich aan te sluiten bij de velen die wilden getuigen van trouw en aanhankelijkheid aan onze Vorstin. De heeren ZeemaD, Dekker, Donath, Lie- mens en De "Vlieger zijn in't afgeloopen jaar hun onderzoek begonnen naar de inrichting van ziekenfondsen en naar de eLchen aan welke een ziekenfonds behoort te voldoen. De comm. voor het examen in de school- hygiëne, bestaande uit de heereuprof. C. Winkler, Ali Cohen, J. M. Baart de la Faille, N. Josephus Jitla en H. Timmer, met het plaatsvervangende lid dr. C. van Tussenbroek, breidde zich krachtens haar bevoegdheid uit door twee leden te assumeeren, die uit den aard hunner betrekking meer met onder- wyszaken bekend zijn, nl. mej. De Jong en den heer De Sauvage Nolting. De langzame gang der staatsadministratie is oorzaak, dat de regeering de vele adressen der maatschappij niet heeft kunnen bijhou den, zoodat zij met de overweging nog niet verder gekomen is dan het jaar 1884. In dit jaar (1899) deed de tegenwoordige minister van binnen!, zaken een vooistel tot schrap ping der mazelen uit de lijst der ziekten, waarop de wet van 1872 toepasselijk is 15 jaren na het desbetreffend adres van 1884 dus. Dit stemt tot dankbaarheidmoge Z.Exc. echter nu gelegenheid vinden het niet onbe langrijk stapeltje adressen van later datuin eens ter hand te nemen. Een tweede bewijs, dat geduld moet geoe fend worden om resultaten te verkrijgen In het jaar 1895 bracht een commissie, be staande uit de heeren Sannes, Borst en Josephus Jitta, rapport uit over hun onder zoek naar het steilschrift. Do algemeen© vergadering nam het be sluit om bij do betreffen do autoriteiten er op aan te dringen, da.t door degelijke proefne mingen op do scholen de praktische bruik baarheid van dit schrift worde nagegaan ten einde wanneer deze proeven gunstig uitvielen liet als algenicene schrijfwijze te kunnen aan bevelen. Ter uitvoering van dit besluit richtte het hoofdbestuur een schrijven aan de inspec teurs van het lager onderwijs met verzoek tot het nemen dier proefnemingen hun veelver mogende hulp te verleenon. In den aanvang van dit jaar verzond do inspecteur van liet lager ondierwijs in de 3e inspectie een verslag omtrent een dergelijke proefneming. Eerst wanneer die door meer dere gevolgd warden, zal liet mogelijk zijn, een conclusie te trekken, maar hot is in ieder geval een aangenaam bewijs van medewer king. In waardeerende woorden herdenkt liet verslag den in het afgeloopen jaar overleden dr. Do Vrij, ecrelid der Mij. Hot aantal afdeelingen vermeerderde in 1898 met twee: Friesland's Zuid-Westhoek en Geertrui denberg, zoodat het getal afdee lingen thans 51 bedraagt met 1817 leden. Het eerste jaarverslag meldde 23 afdeelingen met 650 leden, het tiende 27 met 843, het veertigste 37 met 1301, een belangrijke voor uitgang dus. Na het jaarverslag werd do openimgszitting gesloten en pauze gegeven tot half een. In dien tusschentijü bracht Z.Exc. do mi nister van binnenlamdsche zaken, vergezeld van den adviseur voor de medische en veteri naire politie, dr. G. J. Ruijseh, en den refe rendaris, mr. A. T. baron van Lijnden, een bezoek aan de tentoonstelling. De minister werd ontvangen door hot ten toonstel! ngs-corai te en rondgeleid door het dagelijkseh bestuur daarvan. Overste Schou ten lichtte do hoogst belangrijke en algemeen bewonderde inzending van hot ministerie van oorlog op liet btoton/terrein too. In de zaal gaven verschillende exposanten en comité leden inlichtingen. Z.Exc. toonde zich bij zonder voldiaan. Na do pauze kwamen de wetenschappelijke onderwerpen aan de orde. De commissie, be noemd tor beoordeeling van do antwoorden, ingekomen op de prijsvraag naar een werk over de medische gedragslijn, in 1897 door de Mij. uitgeschreven, bracht bij monde van den heer K. F. Wenckebach rapport uit. Er zijn twee antwoorden ingekomen. De com- missiei sprak als eenstemmig oordeel uit, dat geen der antwoorden voor bekroning in aan merking kon komen. Do voorzitter stekte voor, de prijsvraag als uitgeschreven te blij ven beschouwen, en de bekroning in 1902 te doen plaats hebben, wat aangenomen wordt. Alsnu krijgt liet woord prof. Rosenstein, over den Vooruitgang der Inwendige Genees kunde in de laatste helft dezer eeuw. Spreker zegt dat wij, als wij terugzien op dë laatste 50 jaren, heb gevoel hebben van wandelaars die met moeite naar boven geklommen zijn. Hij kan slechts in de algemeenste trekken de ontwikkeling van wetenschap en kunst in herinnering brengen. Sprexer toont aan dat de grtadslagen van de wetenschappelijke ge neeskunde uit dezen tijd reeds gelegd zijn m de eerste lielft dezer eeuw doch slechts m die hoofden der baanbrekers. Vervolgens wijst hij op de verbetering der technische hulpmidde len op de scheikundige ontdekkingen, op de electnciteit en haar toepassing, op den zege tocht der bacteriologiehij behandelt de tu berculose en de ontdekkingen op dat gebied, en onder applaus der vergadering geeft hij de volgende conclusie individueels disposi tie is de eigenlijke oorzaak der ziekte, de mi croben zijn slechts aanleiding, vandaar dat het resultaat der Sanatoria zal berusten op verhooging van het weerstandsvermogen der lijders. Heeft, vraagt spr., het kunnen gelij ken tred gehouden met het kennen? Het antwoord isja. Spreker toont dat nader aan. Hij eindigt zijn rede met de woorden dat samenwerking tusschen wetenschap en 'kunst noodzakelijk is, dat m liet besef hier van het vooruitzicht ligt dat de geneeskunst als natuurwetenseliap zal bereiken, wat eind doel is van elk© natuurwetenschap, namelijk de redelooze machten der natuur te stellen in dienst van den mensch. (Applaus.) Daarna houdt prof. Treub een voordracht over wat sinds de geboorte der Maatschappij op verloskundig gebied tot stand is gebracht. Aan liet slot van zijn red© wijst Inj er op, dat vele Nederlandsohe gynaecologen aan dien vooruitgang medegewerkt hebben. De vergadering wordt daarna gesloten tot he denochtend. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ridder in de orde van don Neder! Leeuw: dr. T. Hoakma Trading, te Winschoten, oud-voor zitter van de Ned. Mij. tob bev. der Genees kunde; dr. M. Juda, te Amsterdam, pen- ningm. van de Ned. Mij. tot bov. der Ge- neesk., tevens voorz. van de comm. van het ondersteuningsfonds voor behoeftige kunst- genooten en weduwen van leden dier Mij., en dr. II. P. ICapteyn, te Ahkoude-Baam- brugge, oud-voorz. der Ned. Mij tot bev. der Geueesk.b. tot commandeur m de orde van Oranje-Nassaudr. B. J. Stokvis, hoog! te Amsterdam, voorz. van da Ned. Mij. tot bev. der Geneesk.e. tot officier in de orde van Oranje-Nassau: dr. A. E. Post, insp. voor heb Geneetsk. Staatstoez. to Arnhem, pen- ningm. van de feestcommissie voor do viering van het 50-jarig bestaan van de Neder! Mij. tot bev. der Geneesk.en dr. A. C. H. Mol1!, te Arnhem, voorz. van de ormmissie voor de Mstorisck-genecskundige tentoonstelling te 'houden ter gelegenheid van, en van de feest commissie voor de viering van hot 50-jarig bestaan van de Ned. Mij. tot bev. der Gfc- neesk. Gisteren bracht de Minister Borgesius, ver gezeld van den adviseur der medische en vete rinaire politie, dr. G. J. Ruijseh, en een referendaris, mr. A. T. baron Van Lijnden, een bezoek aan de geneeskandige tentoon stelling. De Minister werd ontvangen door het comité. Overste Schouten lichtte de hoogst belangrijke en algemeen bekende inzending van het Ministerie van Oorlog op het buiten terrein toe. In de zaal gaven verschillende exposanten inlichtingen. De Minister toonde zich bijzonder voldaan. Het vrereldreclit. In „de Gids" van Juli komt o. a. een op stel voor van prof. W. L. P. A. Molengraaff, getiteld: „De Dageraad van hot WereM- realit", Do hoogleeraar behandelt het geluk kig steeds toenemend getal internationale tractateu, waarbij de rechtsverhouding tus schen de burgers van verschillende staten eenparig wordt geregeld. Deze vooruitgang van liet internationaal privaatrecht, waar over wij 'herhaaldelijk, naar aanleiding van do pas tot stand gekomen regeling van onder werpen van procesrecht, de aandacht hebben gevestigd, wordt door prof. Molengraaff in bijzonderheden nagegaan. Hij wijst er ten slotte op: „Aan den opbouw van het werddrecht wordt aizoo, dank zij het initiatief onzer Re geering, ernstig en eendrachtig gearbeid. Dio arbeid verdient ieders belangstelling eij heeft een niet licht to overschatten beteekenis. Do codificatie van het internationaal privaat recht zal de politieke eerzucht der groote mogendheden niet dooden, noch den strijd, van economische belangen beslechten, noch ook de mededinging op de wereldmarkt tem peren, maar zij zal de rechtszekerheid beves tigen. het wereldverkeer vergemakkelijken, het besef van de eenheid der menschélijfce maatschappij en van de rechtsgemeenschap der volkeren versterken. In de evolutie van het manschelijk geslacht een factor, waarvan de langzame en gestadige werking niet in het oog springt, maar die niettemin van grooten invloed is." Finland. Men zal zdch herinneren, dat onlangs uit geheel beschaafd Europa een aantal mannen van naam zich hadden vereenigd om den Russisehen keizer eerbiedig hun gevoelen voor to leggen over de jongste hervormingen in Finland, zonder medewerking en tegen den tin der bevolking ingevoerd. Eerst be stond het plan dat prof. Nordeiiskiöld zou belast worden met het aanbieden van dit stuk. Later werd het wensdielijk geacht dat dit zou geschieden door een deputatie van verschillende landen, o. a. uit ons land door prof. Van der Vlugb. Thans vernemen wij, dat keizer Nicolaas geweigerd heeft liet adres in ontvangst te nemen. Verbetering onderwijzerstraktementen. Eenige invloedrijke personen in den lande kwamen Zaterdag samen te Utrecht; men vond daar schoolopzieners, een lid der Twee de Kamer en burgemeesters, die met leden uit do hoofdbesturen van het N. O. G., den bond van N. O. en van de Vereeniging van Schoolhoofden beraadslaagden over de stap pen die gedaan koudon worden, om aan te dringen op verhoogde Rijiksbijdrage voor hot onderwijs, ten einde daarmede een betere re geling te kunnen tot stand brengen der on- derwijzerstraktementen. Naar ons wordt medegedeeld, is men tot volkomen eenstemmigheid gekomen in zake de plannen tot verkrijging dier hoogere Rijksbijdragen. Leerplicht en salarissen. De vereeniging „Volksonderwijs" heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waar in wordt verzocht het ontwerp-lecrplicht in de hoofdpunten ongewijzigd aan te nemen. In een adres aan de Koningin heeft de ver eeniging het verzoek neergelegd, aan de uit gesproken wonschen der oniderwijzersvereeni- guigen tot verbetering der salarissen gehoor fe geven. Notarieel Staatsexamen. Eerste gedeelte. Geslaagdde heer J. Wild schut, Jisp. Tweede gedeelte. Geslaagdde heeren mr. A. Moens, Haarlem, en W. G. I. Van Heerde, Amsterdam. Celebes. De correspondent der »N. R. Ct." te Ba tavia seint onder dagteekening van heden: Roovers hebben de rust in Parigi verstoord. De controleur van Posso heeft met gewapende politie de kampong omsingeld. Het stoomschip Serdang is er heen. De garden-party ten Ilove op het paleis 't Loo zal, verneemt de i>Arnh. Ct.," den 12en Juli plaats vinden. Hare Majesteit de Koningin heeft het Be scherm vrouwschap aanvaard der in 1900 te 's-Gravenhage te houden Geschiedkundige tentoonstelling van het Nederlandsche Zee wezen. H. M. de Koningin is opgetreden als Be schermvrouw van de Vereeniging iMoed, Beleid en Trouw". De ministers van Waterstaat, Handel en Nijverheid en van Koloniën verleenen deze week geen audiëntie. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 1 dezer bedroeg: bij de Neder! Bank., 5,044,940.80Va bij de betaalmeesters.. - 1,804,793.62 Tezamen., f 6,843,734.44 Vs Op do prachtige soiree in den Ouden Doe len, Zaterdag door den Russisdieai gedele geerde, baron De Staal gegeven, waren met minder dan 350 gasten, waaronder de gede legeerden met hun dames, de Ministers enz. Aan het souper namen 170 personen deel. Door de regeering zjjn onderhandelingen aangeknoopt ea aanvankelijk met goed succes bekroond om het paleis van wijlen prins Fre- derik te 's-Gravenhage aan te koopen. Naar de ®Residentiebode" mededeelt, zou deze aankoop ten doel hebben, daar de Volkren en de Vorsten van Europa ten aanzien van de geheele wereld de vierschaar te doen span nen, om over oorlog en vrede te beslissen en den eersten voor den laatsten te doen wijken. De onderhandelingen, door de Regeering met Mevrouw de Prinses von Wied gevoerd, zouden geen andere bedoeling hebben aldus wordt uit zeer betrouwbare bron aan genoemd blad verzekerd dan in het rustige deftige Paleis in het Korte Voorhout het Internationale »Hof van Arbritage" te ves tigen tenminste, indien de Vredesconfe rentie haar werkzaamheden met de instelling daarvan gaat besluiten en 's Gravenhage. definitief als zetel zal worden aangeoomen, waarop na de Brusselsche troebelen nog meer kans zou bestaan dan te voren, welke lezing, zegt het blad, ons, ook in verband met de omstandigheden, waaronder wij ach ter het geheimpje kwamen, verre van onwaar schijnlijk voorkomt. Het ^Centrum" verneemt van welingelichte zijde, dat het wetsontwerp op den leerplicht, kort na de opening der Tweede Kamer in September, in behandeling zal komen. In Augustus 4899 zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair der posterijen, en telegraphie, waarvoor dertig plaatsen worden opengesteld. Voor ten hoogste vier van deze dertig plaat sen zuilen vrouwelijke candidaten in aan merking kunnen komen. De adspiranten behooren zich vóór 45 Juli 4899 by een eigenhandig geschreven adres tot den directeur-gereraal der poste rijen en telegraphie te wenden. Verzoeken na dien datum inkomende, worden buiten aanmerking gelaten. (Zie verder j>Stct." no. 452,). De heer A. W. Ressirig, onderdirecteur der fabrieken voor gas eo electriciteit te Rotterdam, heeft bij B. en W. zijn ontslag aangevraagd tegen 1 Augustus, in verband met zijne benoeming tot directeur van het gemeentelijk electrotechnisch bedrijf te Ara sterdam. Te Amsterdam is onlangs eene vrouw, mej. R. Vos, tot lid van de Kamer van Arbeid voor de confectiebedrijven gekozen. B. en W. dier gemeente wilden haar echter niet toe laten als lid, omdat zij noch patroon, noch werkman is in de zin der wet, aangezien zij voor zich zelf alleen arbeidt. Zij ging van deze beslissingen in hooger beroep bij Gedep. Stalen van Noord-Holland. Deze hebbeu on gegrond verklaard de door mej. Vos inge brachte bezwaren. Reclamante is thans in hooger beroep ge gaan by de Koningin. In een te Rotterdam gehouden vergade ring der vereeniging van Gasfa.bn.kanten werd den heer A. Bromossen Troost, dio 40 jaar directeur was der gasfabriek te Sneek, het eere-lidinaatsekap aangeboden als dank zijner groote verdiensten tegenover do ver eeniging. Den Ien Oct. zal hem verder een huldeblijk worden aangeboden. De vereeniging telt 175 gewone en 64 bui tengewone leden. De redacteuren van „Het Gas", de hoeren C. T. Salomons en P. Rolsens, werden hei- benoemd. Tot voorzitter werd gekozen de heer Kra mer te Rotterdam, tot secretaris do heer Doesburgh te Leiden en tot bestuurslid, de heer Bles to Middelburg. In de ie Utrecht gehouden verg. van de Ver. van burgerlijke ingenieurs zijn ter ver vanging van de bestuursleden, de heeren M. J. Van Bosse en J, De Koning, gekozen de heerenJ. D. Donker Duyvis en E. H. Stieltjes. Jlir. J. van Reigersberg Versluijs is, naar men ons mededeelt tot representant aan do „Standard! Life Assurance Company's Offi ce'" to Amsterdam benoemd. Te Ragaz (Zwitserland) is overleden do heer W. H. Bierman, gep. luit,-ko! der ar tillerie. Burgerlijke Stand van Oversell!©. Getrouwd: 29 Juni. H. Kuikman jm. 23 j. en D. Vrijenhoek jd. 23 j. Bij Kon. besluit is aan dr. G. A. Oskamp, hoogleeraar-titulair, bel ast met het onderwijs in do 0'is- en werktuigkunde bij bet Kon. In stituut voor de marine te Willemsoord, mot 6 September a,s. op zijn verzoqk eervol ont slag verleend uit zijn betrekking. Bij Kon. besluit rijn bij de directie van do Grootboeken der Nationale Schuld bevor derd tot adjunct-commies J. Groot Jr. en F. M. OppenoortAi, thans le Herken. Bij Kon. besluit is in zijn rang overge plaatst bij bet wapen der infanterie van het leger in Ned.-Indië de bij dlat leger gedeta cheerde 2e luit. der inf. C. S. Goinm. Bij Kon. besluit is de met veilof in Euro pa aanwezige kapitein d'er infanterie van liet leger in Ned.-Iudië A. W. Cremer op rijn verzoek mot 1 Juli eervol uit don militairen dienst ontslagen. Bij Kon. besluit is de heer D. H. Havo laar, laatst ingenieur le H. hij den water staat enz. in Ned.-Indië, thans tijdelijk clief van het bouw-departement in Suriname, be noemd tot buitengewoon lid in den raad van ■bestuur in die kolonie. Door de logger Quarter, schipper Har- laar, van hier, is te Stornoway behouden bin nengebracht do bemanning van do Noorscha bank Agatha!, door den. logger 26 Juni in tl 'i 4. dl! \1\ •-tot

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5