53"* Jaargang. Vrijdag 7 Juli 1899 No. 9978 Tweede Blad EEN SCEÜTZENFEST, BINNENLAND. 1895 232 «51 1896 231 «67 1897 233 «75 s 1898 228 82 1899 220 «100 SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.05. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BnreaaBotersiraat 68. OTMMilil Prijs der Adverten tien: Van 17 regels fl. 0.90iedere regel meer 12Va cents. Reclames 30 cents per regel. Groote Setters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van ziin gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Hfo. 123. Maatschappij van Geneeskunde. Nadat de Maandag gowijd was geweest aan oen boottocht en diner te Wagerungen, werd Dinsdag de 50ste vergadering van de Mij. tot Bevordering van Geneeskunst voortgezet. Na enkele huishoudelijke aangelegenheden kwam o. a. aan de orde het rapport van de commissie voor het examen in de sehooühy- giënc. De voorzitter stelt daaromtrent voor aan de commissie het mandaat te geven om met de toongevende» onderwijzers-vereenigin- gen overleg te plegen ten einde een vorm te vinden, waaronder het beginsel school- hygiënc behoort tot do verplichte leer- en examenvakken, voor onderwijzers zoo spoedig mogelijk verwezenlijkt worde. In aan sluiting van dit voorstel, dat aangenomen werd, besloot men in overleg te treden inet het Ned. Onderwijzersgenootschap, den Bond van Nederi. Onderwijzers en twee vertegen woordigers van het bijzonder onderwijs. Als nu komen aan de orde de voorstellen door verscliillende afdeelingon ingediend. In do eerste plaats voorstellen van vrijwel gelijke strekking ingediend door de afd. Apeldoorn en O., OverveLuwe en Utredkt, bedoelende het aandringen op het totstand komen cener rijkswet op de keuring van vee en vl cosch. Apeldoorn' verdedigt het voorstel. Prof. i. reub (Amsterdam) verzet er zich tegen, om dat hij ervan overtuigd is, dat met een rijks wet niet bereikt kan worden een behoorlijke vleesdikeuringdit is alleen mogelijk door abbaittoirs. In Amsterdam toch werd na de oprichting van het abattoir opgemerkt, dat voor f 100,000 aan accijns meer ontvangen word dan vroeger, waaruit blijlkt, dat toen veel vleoseh aan de keuring ontsnapt is. Daar komt bij, dat als een rijkswet deze zaak re gelt, dan de gemeentelijko verordeningen, die soms, zooals bijv. to Amsterdam, zoo gunstig wenken, onmogelijk gemaakt worden. Dr. Pijnappel, lid van het hoofdbestuur, be-trijdt de meening van prof. Treub. Wel is zegt hij gebleken dat alleen in abattoirs goede keuring mogelijk is, maar in de richting van een rijkswet is voorloopig nog wel iets goeds te doen. Wanneer wij toch aandrongen op oprichting van abattoirs, zij het niet in alle, dan toch in vele gemeen ten, dan zou de zaak schipbreuk lijden. Het is moeilijk bij rijkswet oprichting van abat toirs te bevelen. Nu verscliillende vereeni- gingen stappen in dezelfde richting als de voorgestelde doen, behoeven wij niet te vree- zen daarmee een slecht figuur te maken. Dr. Borst wijst er op hoeveel bedolven vleeseli uit het platteland naar do steden wordt vervoerd en hoe dus ook d'e steden zou den profiteeren van een rijkswet die hierin verbetering brengt. De afd. Oldambt stolt voor ook de viscli onder de verplichte keuring op te nemen. Dr. Huizinga zegt. dat de rijkswet de lo cale verordeningen nog niet zou behoeven te vernietigen, dit in antwoord op de meening van Amsterdam daaromtrent. Na bestrijding van dr. Pijnappel, die het au i endem ent-O ld amb t thans niet urgent acht, wordt dit ingetrokken. Het voorstel-Utrecht, dat de voorzitter als het moest juist geformuleerde in stemming 'brengt, waarmede de andere afdeelingen ge noegen nemen, wordt ten slotte aangenomen met slechts 6 stemmen tegen. Het Vogel-schieten, heb oude volksfeest dat ook in ons land lang in eere is gebleven on op sommige dorpen nog wel plaats vindt, behoort in Duitscldand nog tot de zeer ge wilde feesten, waaraan dikwijls verscheiden dagen worden gewijd. Een onzer lezeressen die onlangs in de ge legenheid was op een Duitsdh. grensplaateje aan den Rijn hot Schiitzenfest bij te wonen, vertelt daarvan het volgende. Hot moest onwillekeurig op den vreemde ling dfen indruk van heb fantastfeche maiken. -de geheele omgeving, clo prachtige ligging van het lieve dorpje aan den majesftueusen Rijn, do zachte taal, welke door de inwoners werd gesproken; dit alles werkte mede tot het zich vormen van droombeelden, tot liet zich wanen in een geheel ander© wereld. Wel was onze verwaichting hoog gespannen, geen oogenblik liadden wij geweifeld de uitnoodi- ging aan te nemen die ons in staat zou stel len niet slechts oppervlaikkig met een oud Dui tscli volksfeest kennis te maken, maar ons er zelfs deelgenoot van zou maken, in zoo verre de aard van 't feest het sleohts toeliet. Door een familielid op de meest vriendelijke wijze met vele inwoners in kennis gebracht, gevoelden wij ons weldra thuis te midden de zer eenvoudige omgeving en verwachtten inet scanning den aanvang der feestelijkheden, Het voorstel-Amsterdam schrapping der mazelen uit art. der web op do besmet telijke ziekten wordt ingetrokken nu hier omtrent een regeringsvoorstel reeds is inge komen. In de middagvergadering draagt de voorzit ter aan dr. Homoec den hamer over (alge meen applaus). Daarna wordt liet woord, ge geven aan prof. Van Iterson, wiens optreden met luid gejuich begroet wordt, in verband met zijn herstel uit zijn zware ziekte. Spr. hield een rede over de vorderingen der chirurgie, de hulp door de wouw daarbij verleend en bespreekt ten slotte de vraag Is bet onderwijs zoodanig, dat aan ons va derland een waardige plaats op wetenschap pelijk gebied gewaarborgd blijft? Helaas neen, nog steeds is er aan onze uni versiteiten geen gelegenheid tot het onder zoek door de Röntgenstralen, om een voor beeld te noemen. Nog altijd speelt de zui nigheid ons leelijko parten. Ook onze examcnniauie, die afmattend is, bevordert niet het zelfstandig onderzoek. Adsistenten, privaat-docenten buitengewone hooglceraren zijn dringend noodzakelijk. Spr. eindigt met den wc ns ffi, dat de feest redenaar over 50 jaar den juichtoon tot bet einde toe zal mogen bewaren. (Applaus.) Na dank van den voorzitter, wordt het woord gegeven aan prof. Jclgersma, die wenséht te behandelen de differentieele diag nose tussdien hysterie en epilepsie. Nadat do voorzitter den dank der vergadering heeft betuigd voor deze voordracht, is het woord aan dr. Ivapteijn, over eeu door hem uitge vonden filter tot het ontijzeren van water. Na een demonstratie van professor Stokvis wordt daarop de vergadering gesloten. In de gisteren gehouden vergadering wer den de reglementswijzigingen behandeld en gekozen tot leden van het hoofdbestuur dr. Ho- moet te Arnhem, profsssor Nijhoff te Gro ningen en dr. Mijnlieff te Broukelen in de vacatures dei- heeren Hendrik de Jong, Rens- sen en Stokvis, waarvan de twee eerster, niet dadelijk herkiesbaar zijn en d'e laatste zidh niet meer herkiesbaar stelde. Als plaats der vergadering voor 1900 werd Middelburg aangewezen. Daarna werd de vergadering1 gesloten. O O O Fnbrieks- en lïnnilwerksti ij verheid. Te Dordrecht werd Dinsdag dealgemeene jaarvergadering van de Vereeniging tot Be vordering van Fabrieks- en Handwerks- nijverheid geopend door den voorzitter, mr. E. Fokker met een zeer uitvoerige reden over de uitbreiding oozer handelsbetrekkingen over de grenzen door diplomatieke en consu laire ambtenaren en het uitzenden van jonge lieden naar vreemde streken. Na enkele mededeelingen door den voor zitter, o. a. dal de Koningin als Bescherm vrouw der vereeniging was opgetreden, kwamen de punten van beschrijving aan de orde. Bevestigend werd beantwoord de vraag of de aanbestedingen van ketels en stoom machines volgens zorgvuldig uitgewerkte be stekken met teekeningen moeten geschieden. De vraag of het doel moet bereikt worden door aan te dringen op het instellen van meer werktuigkundige hulp van ambtenaren werd met 21 tegen 15 stemmen ontkennend beantwoord. Men gaf de voorkeur aan hulp van ingenieurs of technische bureaux. Inzake de fabricage van phosphorhoudende lucifers, bracht mr. E. Fokker de vraag in stemming: Is het wenschelijk dat wordt die het Schiitzenfest ieder jaar weder mët zich brengt. Reeds den dag vóór het feest is de vroolijfeheid algemeen, alle arbeid staat drie dagen stil en slechts ééne gedachte houdt al len bezigwie dit jaar weder do Koning van het feest zal zijn, welke familie do troon zal sieren. Men kwaan reeds vroeg bijeen in den fami liekring, en weder volgde het eene bezoek op liet andere, totdat ten laatste onze gast heer voorstelde, dat wij in de tont aan den Rijnoever opgeslagen eens een kijkje zouden gaan nemen. Het was een groot© met do Duitsdh© driekleur versierde tent, waarin reeds oenige dorpelingen warenbijeengeko men twn begeleid door de klagende tonen der muzikanten een dansje te maken. Wij had den besloten overal slechts een kijkje te ne men, maai- dit voornemen viel in duigen bij de komst van een kennis van onzen gastheer, want dadelijk na de voorstelling weerklonk de stem van den dorpsspotvogel „Lieschen setze d'n Hutdien mal ab," hetgeen een voor afgaande waarschuwing moest beteekenen dat het nu met de rust gedaan zou zijn. Wel dra zagen wij ons clubgenoobjs aan 't andere einde der zaal en weer klonk de stem, die overal de komische zijde van wist op te mer ken Marieke, frage mal deinean Papa, ob er nit een Manneke braudien kann, um in der Brennerie zu pumpon? Wij moesten een oogenblik nadenken om er de beteekenis van te begrijpen, maar bij nadere beschouwing bleek het op Lieschen's cavalier gemunt, die aangedrongen op het benoemen eener com missie van regeeringswege om te onderzoeken of het mogelijk is in de lucifersfnbricage het gebruik van witten phosphorus te verbieden? Deze vraag werd met algemeene stemmen in toestemmenden zin beantwoord. Na de pauze kwam in behandeling de pièce de ï'ésistance der voorstellen, door deafdee- ling Dordrecht voorgesteld, luidend. al° volgt «1 Beantwoordt de tegenwoordige regeling van ons spoorwegverkeer aan dn billijke eischen die gesteld kunnen worde'< aan het vervoer van personen en goederen 2. Zoo neen, is het gewenscht dat de ver schillende spoorwegen in handen komen van ééne Maatschappij onder streng toezicht van den Staat? 3. Of is Staatsexploitatie gowenscht?" De afdeeling Middelburg rapporteerde er over, liet eerste gedeelte der vraag beant woordde zij ontkennend, het tweede gedeelte bevestigend, het derde gedeelte ontkennend. Prof. mr. Treub trad als inleider op, onge veer met hetzelfde betoog, nog niet lang ge leden te Dordrecht over hetzelfde onderwerp gehouden. Uitvoerig schetste hij de onvoldoendheid der spoorwegcontracten van 1890, waarbij het stelsel van concurrentie en concentratie op den voorgrond tz ad. Spr. betwijfelde het nut van de commissie, die, zooals de bladen hebben bericht, dezer dagen is ingesteld, omdat daarin dezelfde ambtenaren benoemd zijn, die een groot aan deel hebben gehad in de spoorwegcontracten van 1890, waardoor zij hebben bewezen vol strekt niet in staat te zijn om over een be langrijk onderwerp als dit van advies te dienen. Spr. schetst in den breede de bezwaren van het stelsel van concurrentie en con centratie. Zelfs met onze lage tarieven kunnen de spoorwegen de concurrentie met onze water wegen niet volhouden. Hij noemt de contrac ten beneden critiek; de afschrijvingen erin zijn onvoldoende geregeld, enz. liet eerste gederite der vraag beantwoordt spr. dan ook zeer stellig in ontkennenden zin. En indien het komt tot opzegging der spoorwegcontracten, dan zal men moeten overgaan tot exploitatie door den Staat zelf en niet door een groote maatschappij. De inleider werd zeer toegejuicht. Na een geanimeerd debat wordt punt 1 met 19 stemmen bevestigend beantwoord. Er bleven 2 afdeelingen buiten stemming (Amsterdam en Utrecht). De tweede vraag werd ontkennend beant woord met 15 stemmen, tegen 4 en 17 in blanco. Buiten stemming bleven Amsterdam en Utrecht. De derde vraag van het Dordtsche voorstel werd met 10 stemmen bevestigd. Buiten stemming bleven Middelburg, Den Haag, Am sterdam en Utrecht. De vergadering werd hierop met een woord van dank aan prof. Treub gesloten. Tot leden van het hooftbestuur zijn ge kozen de heeren C. Boude wij nse, G, J. van de Pol en mr. E, Fokker; tot plaatsvervan gers de heeren 11. Snijders en J. H. Caron. Des avonds had het diner plaats in hotel „Ponsen". Gisterochtend werd. de vergadering voort gezet. Allereerst werden de dismissies geopend over punt C, luidende: „Welke maatregelen kunnen wordon genomen tegen de veronrtred- niging der openbare wateren door fabrieks water?" De heer Holleman lidhtte dit punt nader met zijn armen wel een weinig al te sierlijke bewegingen maakte. Weldra gaf onze gast heer het sein tot vertrok en vertelde, dat er avonds ter eere van het Sdhiitzenfest een feest zou gegeven worden door de Schützon, waaraan wij allen zouden 'kunnen deelnemen. En werkelijk, het was alleraardigst; een groote zaal, versierd met het Duitsche zwart, wit, rood en liet Pruisische zwart en geel, liier en daar eeu buste van den Keizer of de Keizerin en aan één zijde geheel open, waai de groene planten gedeeltelijk tot aan den grond hingen. Het bal was zeer geanimeerd en a.ls een groote familie bleef men tot laat in den nacht bijeen. Doch dit was slechts de voorpret, den volgenden morgen zou het eigenlijke feest beginnen en reeds klokke. 6 um- hoorden wij de muziek der Krieger (oud strijders van den Fransdh-Dintsdien oorlog) die op deze wijze alle inwoners uit den slaap wekten. Reeds vóór 9 uur heerschte er een eigenaardige levendigheid aan den Rijnoever, waar allen, die naar den prijs mededongen, waren bijeen gekosnen. Afgewisseld door eenige muziek hoorde men af en toe schoten knallen, totdat eindelijk een luid hoera het ons duidelijk maakte, dat het 'koningsschot was gevallen, het schot dat ten laatste den kop van den vogel had. getroffen. Dadelijk speelde de muziek eenige nationale liederen en ging men eerst het dorp door en daama naar de woning des koning.?, welke evenals vele andere reeds met de driekleur was ver sierd. Ook Z. M. was getooid! met een sjerp toe. Hij deed uitkomen dat op dit gebied nog zeer weinig gedaan is, maar constateerde dat gelukkig henen van regeeringswege naar mid delen gezocht wordt om tot vorbeteung te ko men. bpr. herinnerde er aan, dat toch de ver betering van den gezondheidstoestand ver band houdt met de volkswelvaart, en du» mel de nijverheid Verder stelde lnj in 't licht, dat dit bevuilde -valer met nut kan worden gebruikt, bijv. voor het te gebruiken als be- vloonugdie waarde mag niet weggesmeten worden, de verwerking tol stoifen van waar de i» bovendien voor velen een middel van geldverdieuen. Wat boven gezegd is van dit. vervuilde water, 1» met met alle fabriekswa ter het geval. Spr. kwam tot de volgende conclusies. Het is wenschelijk dat van Staat»- oi gemeente wege mslelltugeii in 't loven worden geroepen tot onderzoek van do waarde der afvalstoffen van de meerdere of mindero schade die dooi den afvoer derzelve wordt veroorzaakt en van de doelmatigste wijze om ze onschadelijk le maken of nuttig te gebruiken; 2o. noodzakelijk is een wet regelende lu t ge bruik 't welk van de openbare wateren mag worden gemaakt, zonder welke de hierboven bedoelde instellingen geen roden van bestaan zouden hebben. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat de vereeniging ook zal aandringen op hot tot stand komen eener wet, opdat weldra aan den betreureu»waardigen misstand, die daardoor ia het leven is geroepen, een einde wordt gemaakt. Ten slotte werd met algemeene stemmen de conclusie aangenomen lo. Wettelijke voorziening is wenschelijk, hetzij door herziening der wet van 1875 of bij eeu afzonderlijke wet, tegen verontreini ging van openbare wateren door afval van fabrieken. 2o. Het is wenschelijk dat een permanent© commissie van staatswege worde ingesteld om daarop voortdurend toezicht te honden. Aan de orde is de vraag„Welke beteeke nis moet aan „do automobielen als vervoer middel dn- toekomst" toegekend worden." Een rapport van oen door de Amsterdam - sclie afdeehng benoemde commissie komt tot dezo conclusie: „Ui't het bovenstaande blijkt, dat de com missie aan de automobielen als vervoermid del dar toekomst een zeer groote betoekenis heüht, niet alleen voor luxe-rijtuigen, maar ook en wel in de eerste plaats voor rijtuigen in stedelijk verkeer voor personen- en goede ren-transport. Al hebben de verschillende thans in gebruik zijnde types ieder hun eigenaardige gebreken, deze zijn toch niet van zulk een overwegenden invloed, of de automobielen zullen overal ingang vinden en gaandeweg verbeterende, zullen zij in de vol gende eeuw ongetwijfeld een groot© rol in onze samenleving spelen." Een rapport hieromtrent van Amsterdam werd aangenomen. Een lange discussie ontspon zich vervol gens over de wederopleving der nationale in dustrie, waarbij liet protectie-vraagstuk be sproken werd. Een conclusie nam men hierbij niet. Nog werd het idee van rabat-spaarvereeni- gingen besproken, waarvoor niet veel sym pathie bestond. Hierna werd de vergadering gesloten. 'De leden maakten vervolgens een boot tocht van do Hoeksche Waard en IJselmon- de en dineerden aan boord. De bommenhaveu te Sckeveningen. Aan de leden van de Eerste Kamer is in do nationale kleuren en nam nu de vele gelu'kwenschen in ontvangst, die hem door vrienden en bekenden werden aangeboden. Des avonds werd den koning, die ïntus- sclien c©n koningin en hofhouding had geko zen, eeu serenade gebracht, waarna zij allen, gevolgd door de Kriegel- en de leden van den „Sdiützenverein" een ommegang door 't dorp maakten, waarna Z. M. het bal opende. De vroolijklxeid was algemeen, men sloeg toos ten op koning en koningin, Later op Keizer Wilhelm, op de vreomdeLingen en eens zelfs op .die junge schone Konigin Wiltoelminn der Niederlaude". Ten laatste werd het feest voor dezen avond besloten met een „Heil dir im Siegerkranz". Met ongeduld wachtten wij af of de laat st© dag ook nog eenige verandering in het programma zou brengen. Des morgens werd den koning een aubade gebracht, en des avonds kwamen na de gebruikelijke serenade allen weer bijeen. Koning en koningin na men plaats op de voor hen gereserveerde plaatsen en ontvingen in den loop der avond de Junggesellen, die den tweeden stand vor men en ook een koning en koningin in hun midden hadden. Na eenige plichtplegingen verwisselden beide koningen van koningin, ook de leden der hofhouding volgden hun voorbeeld en nadat zij een dansje gemaakt hadden) en men onwillekeurig geneigd, was op to merken hoe slecht menig paar bij el kaar paste, verliet do stoet Juuggesellon zeer voldaan, over de hun beweizen attentie d© een adies gericht onderteekend «Ambtenaar" waarin het wetsontwerp betreffende de vis- schershaven te Scheveningen wordt bestreden. Adressant bepaalt zicli hierin alleen tot eene bespreking van heldoor Regeeringen Kamer leden aangevoerde ter aanbeveling van het werk. In de eerste plaats wordt tegenover de bewering van den Minister, die op gezag van het kamerlid Kolkman veillaarde, dat de vermindering van de Schevenn gsche vloot sinds '1894 met 13 bommen en de toename ervan met 61 kotters, hieruit moet worden verklaard, dat lo. »In de dagen van 1894, toen de storm de geheele visscheisvloot voor een groot ge deelte vernield had", men juist in Engeland, waai men zich vele stoomtrawlers aanschafte en «daarom de kotters daar voor een prikje verkocht werden", een «koopje" kon doen; en 2o. men ah zonder eenig uitzicht op een «bommenhaven, waarschijnlijk dacht naar Emden te moeten verhuizen, zooals vele renders uit Maassluis reeds gedaan hebben", dat de Scheveningsche vloot bestond in 1894 uit 233 bommen en 39 kielvaartuigen Dat er te Scheveningen bij een zoo sterk toenemende uitbreiding van de vloot met kielschepen riog enkele bommen worden ge bouwd is te verklaren hier haalt adres sant de woorden van dr. P. P. C. Hoek, wetenschappelijk adviseur in visscherijzaken aan dat aldaar geene andere schepen ge bouwd «kunnen" worden, en dat «de scheeps bouwmeesters soms directsteeds echter indirect, doordat zij afbetaling van het ge leverde schip over vele jaren vergunnen, aan de onderneming deel nemen." Adressant behandelt vervolgens de vraag, of de bommenhaven als eene voor Scheve ningen dringende levensquaestie moet worden beschouwd, de visscherij te Scheveningen als onderwerp van staatszorg, de haven zelf, verscliillende adviezen en eindigt met te zeggen Wordt het voorstel wet, dan zullen wij weldra de eerste akte zien spelen van de comedie, die in de tweede ons vertoonen zal de mede voldoend diepe buitenhaven, be schermd door een fort, al of niet toeganke lijk voor vaartuigen van allerlei diepgang en soort. De kosten ervan, ten algemeenen laste hoewei geen Staatsbelang betreffende, raken alleen eene fmantieele quaestie; althans tot zekere iioogte. Maar eene hierbij op te merken staats- oecoriomische quaestie is de navolgende. Met visscheishaven geheel naar den eisch des tijds, zullen ten laatste alle visscherjj en accessoire bedrijven uit de Maassteden zich verplaatsen naai Scheveningen, en Vlaardin gen eu Maassluis de lotgenooten worden van Den Helder na den havenaanleg te IJmuiden. Ik heb dit niet nader te betoogenhet voorbeeld zegt alles. De staatshulp heeft haar doel dan over troffen zelfs. Maar daarmede is de eene plaats bevoorrecht met hetgeen aan beide andere is ontnomen. De som van bloei en welvaart in bet bedrijf dezelfde. Maar er is ontzaggelijk veel particulier zoowel als ge meentelijk kapitaal vernietigd, en de bena deelde gemeenten zien zich van haar bestaan beroofd en hare toekomst verdelgd. En is die vernietiging van plaatselijke wei zaal. Heb seinttcrendst© punt van dezen avond was do toespraak van oen der Krieger, dio in allerhartelijkste bewoordingen er aan herinnerde hoc v rooi ijk en broederlijk ook dit jaar het Schützenfeest weder was gevierd, allen, zoowel inwoners als vreemdelingen, dankte voor lmu medewerking en belangstel ling ea eindigde met eon „Sie leben hocüi" voor het jonge koningspaar. Deze avond werd besloten met een fakkeloptocht; allen werden voorzien van een lampion aan een langen stok, en daar ei- zeer veel deelnemers waren, maakte dit in d© straten, die nooit door kunstlicht, maar bij avond slechts door de maan beschenen worden, een alleraardigst effect. En zoo gingen na eenigen tijd de feestvie renden niet dan ongaarne uiteen en liet het feest een zeer aaugenamen indruk achter niet alleeii bij degenen, die er de hoofdrol in hadden gespeeld en zeer zeker ook later nog zidlen vertollen van. den tijd toen zij nog Ivönïg und Königin waren, maar oolc de vreemdelingen zullen zich nog steeds met ge noegen de dagen herinneren in het liefelijke dorp doorgebracht; ook wij brengen huldo aan onzen gastheer, gastvrouw en hun vrien den en kennissen, wier gastvrijheid ons in staat- stelde eeu alleraardigst volxafeest van zoo nabij gade te slaan.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5