L BINNENLAND. STADSNIEUWS. n- f ufj c n/ l YL AARDINGEN. Kunst eu Wetenschap. R e chtzak e n. Kei*k en Schooi. SPORT. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Telegrammen. INGEZONDEN. der der liberalen, gisteren in. bet Lagerhuis inlichtingen aan de regeering. Namens haar antwoordde Balfour dat tot dusverre niets heeft plaats gegiepen, dat naar het oordeel der Regeenng een we zenlijke vermeerdering der strijdkrachten, welke thans in Zuid-Afrika zijn gestatio neerd, noodzakelijk maakt. En de minister vervolgde „Wij achten het onder de bestaande om standigheden noodig om stappen te nemen, ten einde deze strijdmacht te brengen tot den juisten graad van sterkte en mobili teit. Be mededeeling van de „Times" wijst echter niet op het inzetten van een nieuwe staatkunde ten opzichte van Zuid-Afnka. „Maar ik ben van meening, dat bet depar tement van oorlog wel zeer te kort zou zijn geschoten in zijn gewone en klaarblijkelij ke plichten, wanneer het niet voorbereid ware op elke mogelijklioid, hoe onwaar schijnlijk ook, die zich zou kunnen voor doen." Deze verklaring oogstte levendige toe juichingen. We zijn dus al zoo ver dat de mogelijk heid van oorlog door Balfour onwaarschijn lijk wordt genoemd. Het zal nu wel niet lang meer duren, of de mogelijkheid zal ge heel buitengesloten zijn. Althans wanneer Chamberlain er niet in slaagt nieuwe stokken te vinden om den Transvaalschen hond te slaan. De heer Chamberlain is, helaas 1, op dit gebied nog al vindingrijk. Dat de Engelsche rogeering bedacht blijkt op versterking harer macht te land blijkt uit het ontwerp dat gisteren in het Hoogerhuis door den minister van oorlog, lord Lansdowe, werd ingediend. Het strekt al. om de bestaande wet op de loting voor de militie, waaraan tegenwoordig geen uit voering wordt gegeven, meer in overeen stemming te brengen met de tegenwoordige omstandigheden. De minister gaf hierbij deze toelichting, dat het niet zijn bedoeling is, dit ontwerp nig in deze zitting of in de naaste toekomst tot wet te doen verheffen of, wanneer het -wordt aangenomen, om dan de loting in te voeren, maar het is wenschelijk voorbereid te zijn voor geval van nood. Hij verklaarde den tegenzin van bet volk in den dienst plicht te deelen, en hij zou in geen geval daartoe zijn toevlucht willen nemen, tenzij er geen andere manier was om in 's lands veiligheid te voorzien. Hij wilde niet mee doen aan pogingen om 's lands strijdmacht, zooals deze tot dusver uit vrijwilligers -wordt samengesteld, te veranderen in een leger van dienstplichtige burgers, zoolang hij niet in de volstrekte noodzakelijkheid daartoe is. Het Hoogerhuis heeft het ontwerp voor de eerste maal gelezen. Gemengde MededeelIngen. In het Engelsche Lagerhuis is gisteren een quaestie ter tafel gebracht die onze Oost-Indische bezittingen raakt. De staatssecretaris Brodrick deelde n.l. mede, dat het vraagstuk van de verplichting van Britsehe onderdanen om te dienen bij de schutterij in de Noderlandsch-Oostinclische bezittingen, dat reeds bij verschillende gele genheden aan de orde is gekomen, in dezen zin is beslist: Bij afwezigheid van verdragsbepalingen, het tegendeel inhoudende, zijn zij verplicht den dienst te vervullen, tenzij kan worden aangetoond, dat vreemdelingen van andere nationaliteiten zijn vrijgesteld. Brodrick erkende trouwens dat elke natie het recht heeft vreemdelingen, die in hear gebied wonen, op te roepen voor den dienst. In hel Engelsche Lagerhuis hebben de liberalen bij de verkiezing te Oldham, van ouds een twijfelachtig district, twee plaatsen veroverd op de conservatieven. De Fransche Raad van State heeft een secretariaat-generaal van binnenlandsche za ken ingesteld ter vervanging van het onder staatssecretariaat. Benoemd is Emile Dumagny, staatsraad, secretaris der kanselarij van het Legioen van Eer. Schout-bij-nacbt Caillard is tot chef van den generalen staf der Fransche marine be noemd. Picquart's zaak is altijd nog ter kennis van den krijgsraad te Parijs. Picquart heeft thans een memorie ingediend, die door den instructeur, kapitein Tavernier, zeer gunstig moet zijn opgenomen, zóó dat er geen pre ventieve maatregel zal genomen worden. Picquart heeft bedankt voor een eeresabel van een aantal Hongaren. Hij verklaart aan hun sympathie genoeg te hebben. Het_ heet thans dat generaal Duchesne's enquête over zijn collega De Pellieux zoo goed als gereed is; de resultaten zouden, ondanks De Pellieux' handige verdediging, ongunstig voor hem zijn. Mevrouw Dreyfus kwam dezer dagen te Rennes de leerlingen van het lyceum op hun wandeling tegen. De jongens ontblootten eer biedig het hoofd. Graaf de Dion, de onder-voorzitter der Automobielen-Club, zal volgens het rejourns!" den oud-prefect van politie Blanc aanklagen •wegens onwetttige huiszoeking. De ïTemps" verneemt uit Nizza dat de Italiaansche generaal Giletta, wegens spionage veroordeeld, niet in hooger beroep gaat, maar zich verlaat op de onderhandelingen die tus- schen de Italiaansche en de Fransche regee ring worden gevoerd. Het proces tegen de medeplichtigen van Acciarito, wat betreft diens aanslag op koning Humbert, is verdaagd tot November. Op Malta is groote ontevredenheid gewekt door de invoering der Engelsche taal als offlcieele taal. De ambtenaars blijven echter Mal lezers. Te Weenen wordt de officieels tegen spraak van de opstootjes vóór het vo- stolijk paleis te Sofia, nogal ongeioovig opgenomen. De oud-regent van Servie Ristitch heeft een beroerte gehad, waardooi hij aan de linkerzijde verlamd is. Ook zijn hartwerking is gestoord. Het door Chineezen vernielde Fransche consulaat te Mong-tsé, wordt op kosten der Cbineesche regeering weder opgebouwd. De schadeloosstellingen aan Ftanschen aldaar zullen door de locale autoriteiten worden vastgesteld. Het bevel is uitgevaardigd om tien rege- menlen Amenkaansclie vrijwilligers gereed te rnaken om naar de Philippjjneri te ver trekken. Generaal Wheeler heeft bevel ge kregen eveneens daarheen te gaan. Te Londen is bericht ontvangen dat op Mauritius de builenpest is uitgebroken. Sinds 25 Juni zijn 43 gevallen van pest gecon stateerd, waarvan 36 met doodelijken afloop. Te Alexandria komen ook nog telkens pestgevallen voor. Vredesconferentie. Met betrekking tot alle tot dusver door de Vredesconferentie genomen besluiten heeft de algemeene commissie van redactie haren arbeid volbracht. Hare zittingen zijn ver daagd tot nadat het ontwerp-verdrag om trent de arbitrage donr de Conferentie za! zijn vastgesteld. Wegens den Franschen nationalen feest dag van 14 Juli zal de derde afdeeling dei- Vredesconferentie, in plaats van op dien dag, den 17den vergaderen. Men verzekert, dat de gedelegeetden dei- vredesconferentie nog tot den 3Ün dezer in de residentie zullen verblijven. De laatste bijeenkomst in het Huis ten Bosch zou den 2Sn gehouden worden. Gemeenteraadsverkiezing te Rotterdam. District I. Gekozen de heeien P. llavelanr Jz, (aftr. lid) en J. M. Voorhoeve (aftr. antir.j en herstemming moet plaats hebben tussclien dr. R. C. van Senus (lib.) en P. v. d. Pols (antir.) District II. Gekozen zijn de heeren H. W. van Oost H.W.Az (aftr. dir. hist.), dr. VV. B. van Staveren (aftr. antir.), en herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren P. v. d. Pols (antir.) en W. Rueb (lib.). Districtlll. Gekozen is de heer W. J. Droog- leever Fortuyn (aftr. lib.) en herstemming moet plaats hebben tus«chen rar, C. C. Dutilh met 544 en Th, H. van Keule (kath.) en mr. Koningin zal ingesteld worden. J. II. D. Schenkenberg van Mierop (lib.) en F. J. B. van Rijswijs (kath.) District IV. Herkozen de heeren W. J. Kraemer (kath.), mr. S. Muller Hz., (lib), P. van Rossem (ehr. hist.). District V. Gekozen zijn de heeren mr. S. J. L. van Aalten Jr., II. G. Hintzen en J, Hudig (allen liberaal). ten van de Rotterdammers. Brondgeest treft steeds door zijn beschaafd optreden; in offi- ciersrollen treedt hij gaarne en met gemak op; een goed deel van liet succes in het soupéscenetje is zijn recht. Ook Alex. Faassen typeerde den hertog de Rouvray, den vertegenwoordiger van een voorbij tijdvak, die om een verzuim in etiquette doodvalt, uitstekend; iets minder is onze lof over Erfmann, den zwervenden Napoleonli- schen generaal. Elders werd zijn vertolken dezer rol geprezen, nemen wij dus aan, dat hij gisterenavond wat minder op dreef was; enkele zeer goede oogenblikken had hij onte genzeggelijk. Van de niet talrijke dames zij naast mevr. Vink nog genoemd mej. M. Haspels, die als gravin de Ointray zeer gelukkig was. Aan mevr. Vink werd na de derde acte een sierlijke mand bloemen geboden onder warm applaus van het gehoor, dat deze hulde uiterst .sympathiek _en verdiend vond. Nu Maandag nog sOnze don Juans". Be Rotterdammers zijn wel gelukkig ditmaal, Bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken is benoemd tot bijstand van den districtsveearts, wien 's-Gravenha- ge als standplaats is aangewezen, in bet afwenden van bet gevaar, waarmede be smettelijke veeziekten den veestapel bedrei gen, tot tijdelijk vee-opzichter ter stand plaats Schiedam M. J. Lindeman, te Rot terdam. Met ÏDgang van 16 dezer is definitief be noemd tot 2en klerk aan afd. B der Ge meente-Secretarie de heer K. H. Kleijheeg, thans tijdelijk die betrekking waarnemende. In een vorig nommer is abusief vermeld dat de heer D. van der Zee benoemd was tot 2en klerk. Dit moet zijn len klerk. De heer P. Textor, organist in de Groote Kerk, zal zich op het Concert van het Ber- lijnsche Domkoor op 14 Juli a.s. in eenige orgelnummers doen hooren. Aan de Ned. Heiv. gemeente wordt mee gedeeld, dat in de kerkeraadsvergadering van Woensdag 5 Juli 11. besloten is, om voortaan op den veijaaidag der Koningin een gods dienstoefening te houden in de Groote Kerk. De kerkeraad is van meening, dat het land en volk voegt, om op dien dag God te dan ken voor het bezit der Vorstinne, en over haar hoofd en voor hare regeering de zege ningen des Heeren af te smeeisen. Daarom besloot de kerkeraad mee om van dit voornemen kennis te geven aan Besturen van de andere kerkgenootschappen te dezer plaatse, hopende dat niet alleen in een Inhuldigingsjaar, maar van nu af ieder jaar, bij alle gezindten, een ure van gebed en dank op den jaardag onzer geëerbiedigde Men meldt ons uit 's-Gravenhage fn den ouderdom van 72 jaar is hier ter stede overleden jhr. mr. J. J. de la Bassecour Cuan, die meer dan een kwart eeuw de be trekking van rechter in de arrond.-rechtbank alhier heeft vervuld. Als schrijver heeft hij naam gemaakt door zijne Handleiding tot de kennis van het administratief recht in Nederland, terwijl hij voorts deel uitmaakte van vele besturen van Haagsche genootschappen en nuttige instellingen, o, a. was hij voorzitter van de vereeniging tot verbetering der woningen van de arbeiders-klasse. De voordracht is verschenen, waarbij B. en W. van Amsterdam den Raad voorstellen tot directeur van het gemeentelijk electrisch bedrijf te benoemen den heer A. W. Ressing, electrotechnisch ingenieur, onder-directeur der fabrieken voor gas en etectriciteit te Rotterdam, op eene jaarwedde van f 6000 tot f 8000. Colinette. Hebben wij gisteren van ïColinette" eene opvoering naar de dauphin-editie gehad Wij weten het niet maar moeten dit veronder stellen, daar wij anders niets begrijpen van de critiek, indertijd door een stadgenoot over dit stuk uitgebracht, waarin gezegd werd dat geen fatsoenlijk meisje of eerbare vrouw dit stuk kon zien. Noch do strekking, noch de inhoud, noch de uitbeelding van dit blijspel van Lenótre en Martin hebben ook maar een oogenblik onzen zedelijkheidsknobbel men stootte zich niet opnieuw aan dit woord evenmin als van wie wij spraken en van de zeer talrijke toeschouwers, pijnlijk aangedaan. Wat het stuk zelf betreft, wij bekennen het eerlijk, het is ons niet meegevallen en de roep, die er hier en daar over ging, dat het aan »Sans Gêne" herinnerde, is onver diend. Het haalt er niet bij in frissche op gewektheid en rijkdom van stof. Ietwat her innert het er aan, te meer als men twee dagen te voren in de hoofdrollen dezelfde actrice ziet optreden, die op beide haar per soonlijk cachet natuurlijk drukt. Er werd goed gespeeld, door allenboven aan door mevr. van Eysden—Vink, wier gracieus doen, allen bekorend, weer het gan- sche stuk droeg en menig overigens duf tooneeltje redde. Hoe dol-leuk was haar wtie soupétje met haar man, als ze op listige wijze aan een hoffeest hebben weten te ontkomen, hoe treffend is haar spet in het laatste bedrijf in de studeerkamer van den koning De heer Jan de Vos als Lodewijk XVIII had zich goed getypeerd; zijn spel beviel ons ditmaal al bijzonderals altijd -was Rosier Faassen, de verarmde oude markies de Puy- giron allervermakelijkst; iu dit soort rollen werkt zijn enkel optreden reeds amuseerend; hy blijft toch maar een van de beste krach- Reeds vroeger maakten wij melding van het plan om een stoombootdienst in het leven te loepen tusschen Schiedam en Overschie. Thans heeft de directie van den theetuin ïLand- en Schiezicht" te Overschie aan dat plan uitvoering gegeven en heden is de dienst aangevangen. Op flinke wijze is de dienst ingericht en elk uur heeft men nu gelegenheid om per booije de reis tusschen beide gemeenten te doen. fanuii Overschie vertrekt het booije op de heele men, te bpginnen des morgens te 8 uren en eindigende ties avonds te 10 uren, terwijl van Schiedam het bootje ver trekt op dehalve uren te beginnen des mor gens te 8'/s uur en eindigende des avonds te lOVs uur. Zeer zeker zal van deze reisgelegenheid een druk gebruik gemaakt worden en vooral des Zondags zal menigeen gaarne voor den laag gestelden prijs liet aardige boottochtje maken om dan een oogenblik te genieten van den liefelijken aanleg van »Land eu Schiezicht." Menig gezelschap met kinderen zal nu in de week eeri uitstapje kunnen maken naar dien theetuin, daar nu niet meer behoeft te worden opgezien tegen de wandeling die thans voor kinderen, vooral nadat zij daar gespeeld en gestoeid en aan de gymnastiek- werkluigen gewerkt hadden, wel een over wegend bezwaar was. Thans behoeft men slechts een minuut of vijf te wandelen om den speeltuin van den aanlegplaats van het bootje te bereiken. Wij hebben heden-middag het bootje be zichtigd en kunnen verklaren dat het een zeer net scheepje is. liet heeft een lengte van 15 meter b(j een breedte van 2% meter en bevat 38 zitplaatsen. Bovendien kunnen nog een 12-tal personen daarenboven plaats vinden. De kajuiten er zijn er twee —hebben flinke groote ramen die bij warm weder weggenomen kunuen worden, zoodat er altijd voor een goede atmosfeer gezorgd wordt. De stoomketel die in het midden van het bootje staat is omgeven door een ronde houten kast, waarachter het machinetje staat. Het geheel is netjes betimmerd en geverfd en maakt door den slanken vorm een pret- tigen indruk. Gaarne willen wij nog even wijzen, vooral voor hen die van elders komen om den avond hier door te brengen, op de voorstelling van specialiteiten in de Officieren-vereeniging, waarbij ten 12 uur een schitterend vuur werk zal worden afgestoken. Men weet het van ouds, die voorstellingen verheugen zich steeds in een algemeenen en welverdienden bijval, Het is eene aangename voldoening voor de beide vereenigingen, die de anti-kermis- brjeenkomsten op touw hebben gezet, dat zij zóó druk bezocht en zóó voortreffelijk van stapel geloopen zijn. Het doet ons goed, dat zooveien naar het Vereenigingslokaa! geleid zijo, en dat nu weer gebleken is, wat samen werking vermag. Zeker, een goede raad van een vriend aan een vriend, aan onze groote kinderen, aan ons personeel, vindt nog vee! meer ingang dan wij soms wel denken. Het is nu weer gebleken. Dat geeft den Besturen zeker moed op den ingeslagen weg voort te gaan. Maan dagavond trad ds. Idenburg van Hilligers- berg op en sprak een hoog ernstig en pak kend woord naar aanleiding van des Heeren woord: mGedeuk aan de vrouw van Lot en Donderdagavond gaf de Zangvereeniging vMaranatha" een zanguitvoering met voor drachten. (»Z."') Correspondentie. Hedenavond is het bureau der administratie van de nSchiedamsche Courant" na zeven uur gesloten. BURGERLIJKE STAND. Overleden 6 Juli. Een levenlooze zoon van J. van der Ster en J. Sonneveld, Hendrik Gabelstraat. Theodora Combrink, oud 71 jaar en 6 maan den, wed. van T. J. Willebrand, Koemarkt. Nicolaas Visser, oud 7 weken, Singelkerk straat. 7 Juli. Geriit de Bruin, oud 13 maanden, Hoogstraat. ^Maandagavond ten 8 ure, zal alhier van wege de kiesvereeniging „Volksbelang" in het café „De Maas" een vergadering ge houden worden, waarin zal optreden als spreker, de heer J. C. Hofman, candidaat bij de a.s. verkiezing van leden van den ge meenteraad. Onderwerp„Losse gedachten over ar beidstoestanden en arbeidsvertegenwoordi- fing"- Door de firma A, Hoogendijk, wijnhan delaar alhier, is in werking gebracht een automobiel tot vervoer van wijnen, cognac, enzin de omliggende plaatsen. Gisteren werd een proefrit gemaakt, welke uitstekend geslaagd mag heeten. Gisteravond te 7 uur reed de heer H. P. alhier met zijn fiets met zulk een vaart de brug over, dat hij terecht kwam tegen een lantaarnpaal aan de Oostkavenzijde en daarbij een wond beliep, die door dr. Kik kert moest worden verbonden. I 'Bij de gisteren gehouden stemming voor twee leden van den gemeenteraad te Vlaar- dinger-Ambacht, werden uitgebracht 97 stemmen, 2 van onwaarde, dus 95 geldig. Uitgebracht werden op de heeren Ph. v, d. ICooij 84, N. Moerman 48 en A. v. d. Knoop 47 stemmen, zoodat gekozen zijn de heeren Ph. van der Kooij en N. Moerman. BURGERLIJKE STAND. Geboren t 7 Juli. Jacob, zoon van II. Meijer en J. Montezaan, Kortedtjk, Karei Albertus, zoon van D. v. d. Ende en A. de Ligt, Afrol. Willem Arie, zoon van A. Bezemd en W. Schilder, Landstraat. 8 Juli. Leentje, dochter van J. Mosteiten M. Koster, Landstraat. Overleden 8 Juli. Koroelis van Toor, oud 9 maanden, Achterstraat. nPetrus en het Primaat in de Oude Kerk," open brief als antwoord aan prof. G. J. P. J. Bolland en dr. II, J. A. M. Schaepman, door J. van Harderwijk, oud-katholiek pastoor te Schiedam aldus de titel van het reeds door «ns aangekondigde strijdschrift, is bij de firma II. T. Hendriksen te Rotterdam ver schenen. In de voorrede zegt de schrijver: De titel spreekt voldoende. De lezer moet oordeelen, of ik in mijn arbeid geslaagd ben en geeft wat de titel belooft. Niet alles wat door de brochure van prof. Bolland en dr. Schaepman besproken wordt, is door mij behandeld. De geschiedenis van het primaat, m. i. door den eenen onvolledig, door den ander eenzijdig, zoo niet erger behandeld, wordt hier aan een nieuw onderzoek onderworpen. Zal den geleerden veel, zeer .veel bekend zijn, ik geloof, dat ook zij er nog nieuwe gedachten in uitgesproken zullen zien. Een ding is zekerdoor een katholiek is dit onderwerp in de laatste jaren niet behandeld. Op een systematisch overzicht van de leer der Kerkvaders over Petrus en zijn plaats in de eerste kerk, volgt in het tweede gedeelte de volledige geschiedenis van Jacobus en Jerusalem. Het slot wordt gevormd door de leer van Cyprianus over »de kerk en de beruchte vervalschingen ten gunste van een primaat van Rome in de eerste eeuwen." In een zijner werken (Lib. de mendacio) begint Augustinus met het verzoek»Wie gij ook zijt, die dit boek leest, veroordeel niets, voordat gij het ten einde toe gelezen iiebt, dan zult gij er minder toe gebracht worden het te veroordeelen. Dat is mijn ver zoek aan de velen die dit lezen." De conclusies waartoe de schrijver in zijn eerste gedeelte komt is, dat de oude Kerk aan Petrus geen bijzondere plaats toekende, geen gezag boven Paulus en anderen. In het tweede gedeelte behandelt hij het primaat in de Kerk van Jeruzalem op grond van bewijzen uit de oude Kerk in het laatste gedeelte bespreekt schr. de in zijn voorrede reeds genoemde vervalschingen. De heer A. C. W. Terhell te 's-Graven hage is ter vervanging van wijlen den heer I. M. Lion, werkzaam gesteld als wapen schilder van den Hoogen Raad van Adel. Verschenen is heb eerste nummer van „He Nederlandsche Tabakscourant", weekblad ge wijd. aan do belangen van makelaars, fabri kanten, grossiers en -winkeliers in tabak, si garen, c-igaretten en aanverwante artikelen. Het blad' verschijnt eiken Maandagavond. Hall zegt met kracht en klem te zullen op komen tegen de even scherpe als ongestaafde beschuldiging door den officier van justitie tegen van Hall ingebracht, toen hij een blaam wierp op diens moraliteit zonder dit met feiten aan te toonen. De rechter van instructie streefde zijn doel om enkel feiten voor het geding te verzamelen, voorbij, waarin voorts zeer onbruikbaar materiaal als telegrammen zijn gebruikt. Graaf zu Spaur, door wiens verklaringen in de instructie van Hall van zijn vrijheid is beroofd, is ter openbare terechtzitting een getuige gebleken sans valeur. Ook Jacobs, die waarschijnlijk in zinsver bijstering liegt, moet gedisquaiifïceerd worden. De verdediger tracht daarna aan te toonen, dat de wisselzaak met Zu Spauer geen op lichting was, en dat zijn cliënt daaraan part nog deel heeft. Men meldt ons uit 's-Gravenhage Naar men verneemt, is de behandeling van de zaak tegen mr. Troelstra wegens be- leediging van den officier van justitie a Leeuwarden, welke behandeling aanstaan den Dinsdag voor de rechtbank alhier zou plaats hebben, uitgesteld tot Zaterdag 15 dezer. Zaak Ilaas—mr. Van Hall. Men seint ons uit Amsterdam Heden was het woord aan de verdedigers mr, H. J. Worst, verdediger van mr. van R. IC. Kerk. De nMaas- en Roerbode" is gemachtigd tot de officieele mededeelingen dat de II. Bis schopswijding van Mgr. Drehmanns definitief bepaald is op Dinsdag 25 Juli a.s., den feest dag van Roermonds patroon, den H. Christof- fel, en in de kathedrale kerk te Roermond zal verricht worden door Z. D. H. Mgr. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht. Over het al of niet houden van een jaar- lijksche algemeene vergadering door den Bond van gymnastiek-onderwijzers-vereeni- gingen in Nederland heeft het referedum beslist. Van de 115 uitgebrachte stemmen waren 94 vóór het houden van een verga dering. Bij het kiezen van een nieuwen bonds- secretaris zijn 49 stemmen op den heer J. H. Luiting te Amsterdam en 43 op den heer L. D. Labbei té te Maastricht uitge bracht, zoodat hierover nog eene herstem ming moet plaats hebben. Bedriegelijke bankbreuk. *Naar wij vernemen, is heden te Rotter dam gearresteerd zekere B,, schoenmaker, verdacht van onttrekking van een groote partij kalfsleder aau den faillieten inboe del. Deze goederen werden hedenmiddag te 12 uur door de justitie in beslag genomen in een pakhuis aan de Leeuwenstraat en naar bet Parket overgebracht. Als het waar is. Naar men vertelt is te Hilversum on langs door een ingezetene in publieke vei ling een oude brandkast zonder sleutel ge kocht, afkomstig vaneen aanzienlijke fami lie. Toen nu dezer dagen de tegenwoordige eigenaar die brandkast liet openmaken, kwam hij tot de ontdekking, dat zich daar in een waarde van pl. m. f 70,000 bevond. De Minister van Binnenlandsche Zaken is naar Maastricht vertrokken tot bijwoning van het hygiënisch congres. De/(Voorzitter van de Tweede Kamer heeft zich naar het buitenland begeven. De eerste gedelegeerde van Frankrijk, Je heer Bourgeois, is voor een achttal dagen naar Parijs vertrokken. AMSTERDAM, 8 Juli. Koffie goed ord. Java 26%, Santos 19. Suiker prijshoudend; Juli 12% gedaan en ge boden. Tarwe op levering zonder noteering. Rogge op levering traag; Maart f143. PARIJS, 8 Juli. Spiritus. Juli frs. Aug frs. vier laatste maanden frs vier eerste maanden fr. BERLIJN, 8 Juli. Spiritus per loco Aanbestedingen. Door de directie der Rott. Tramweg- Maatschappij werd hedenmiddag ten 2 uur aanbesteed ten. behoeve der stoomtramiijn BrouwershavenSteenbergen: bet maken van de verschillende gebouwen, bergplaat sen, veeladingen enz., met bijlevering der bouwstoffen enz. Minste inschrijver voor perceel I, dc heer A. A. de Wilde, te Goes, f 34900per ceel II, idem, f 19500perceel III J. Hop penbrouwers, te Steenbergen, f 22440en in massa, idem, ƒ75000. Totaal 24 inschrijvingen. KAAPSTAD, 8 Juli. Een. vreeselijk on geluk beeft plaats gehad in de diamant mijn Nieuw-Jagerfontein. Elf mijnwerkers werden gedood, vele gewond; zestien wor den nog vermist. KAAPSTAD, 8 Juli. De beer Scbreiner, eerste minister van koloniën, verklaarde in een interview dat hij de hervormingsvoor stellen door het Transvaalsebe gouverne ment gedaan voldoende en bevredigend acht. Met opneming wordt geen instemming der Redactie bedoeld. Copy wordt nimmer teruggegeven en worde slechts aan êéne zijde geschreven. f Mijnheer de Redacteur. f Naar aanleiding van bet verslag van het J verhandelde in de kiesvereeniging s Sch ie-

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2