STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. R e chtzak e n. SPORT. G e m e 11 g d N i e nw s. inzage, al ware bet onder geheimhouding, van het advies van den generalen staf van den marinestaf. Andere leden, hoewel deelende m 't ver langen naar meer licht, kwamen op tegen het verzoek om de rapporten zelve der be trokken autoriteiten over te leggen Zij ver klaarden zich voldaan wanneer aan de Ka mer de hoofdinhoud en de strekking dei- verschillende adviezen werden medegedeeld. twee stoomtrawlers de viseh hier aanbrach ten, en die met succes hebben verkocht Ook hadden een paai leden van het bestuur ia den vroegen ochtend van een dag ia de vorige week ecu bezoek aan onze visch- markt gebracht, "en die toestand aldaar wal gelijk gevonden, ilij deelde hierna mede dat hij vernomen had dat de afslagers tc XJmuiden toegegeven hadden en het geschil dus uit den weg was geruimd. Hygiënisch Congres. Zaterdag werd het congres te ongeveer negen uur door den voorzitter, dr. C. F. J. Blooker, heropend. Na het lezen der notulen van de vergade ring van den vorigen dag, werd het woord verleend aan den heer L. Serrurier, die namens de commissie voor -vee- en vleesc li keuring mededeelt, dat die commit-ie alsnog ver gaderd heeft en thans voorstelt een nieuw artikel in te voegen, luidende «Bij afzonderlijke wet zal nader worden bepaald de wijze waarop en de termijn, waar binnen de gemeenten kunnen verplicht wor den tot het oprichten van openbare slacht huizen." Verder zal de commissie gaarne ontvangen amendementen op de voorgestelde artikelen, om die dari te overwegen en het volgend jaar ter sprake te brengen. Deze voorstellen worden met algemeene stemmen aangenomen. Verder komt aan de orde het rapport dei- commissie in zake de watervoorziening. Namens deze commissie trad als rapporteur op de heer C. Guldensteeden Egeling. Be commissie stelde vijf conclusies, die in hoofdzaak hierop neerkomen lo. de gelegenheid tot het verkrijgen van zuiver drinkwater voor inwendig en huiselijk gebruik is een hygiënische eisch; 2o. de overheid moet verzekeren, dat dit verkrijg baar is; 3o. de levering moet -wettelijk wor den geregeld4o. de verplichting moet wor den opgelegd, dat in alle woningen zuiver drinkwater kan worden geleverd; 5o. waar zuiver water niet door bronnen, e. d. te krijgen is, moet dit verkregen kunnen wor den door het aanleggen van kunstwerken De conclusie tot het kosteloos leveren van drinkwater was niet opgenomen omdat de commissie te dezen aanzien niet eenstemmig was. Uit het uitvoerige debat dat over dit punt ontstond, memoreeren wij, dat de heer De Clerq meent dat een zeker minimum water bij meter moet geleverd worden en verder ieder, progressief zal betalen voor meerder gebruik, de arme zoowel als de rijke, dan zullen de waterverspillingen ophouden. De eerste conclusie der commissie wordt daarna aangenomen, eveneens de tweede, derde. De vierde conclusie wordt goedgekeurd, nadat de commissie gezegd had tevens op het volgend congres met nadere détails te zullen komen en de denkbeelden des heeren De Clercq daarbij in overweging te zullen nemen. Daarna wordt de commissie in zake school- hygiëne diligent verklaard en een pauze ingesteld. Na de pauze brengt de voorzitter een woord van welkom aan den minister van binnenlandsche zaken en wordt vervolgens Arnhem aangewezen als plaats voor het con gres in het volgend jaar. Door dr. "W. P. Ruijsch wordt daarna de discussie ingeleid over »de wettelijke lege ling der artsenijbereiding en den verkoop van artsenijen en vergiften, beschouwd in ver band met de volksgezondheid". Spr. stelde de volgende conclusies 1. De bij ons te lande bestaande wettelijke bepalingen, regelende de uitoefening der artsenijbereidkunst en den verkoop van ge neesmiddelen en vergiften, zijn onvoldoende. 2. Het is wenschelijk dat ook de bereiding en de verkoop van sera (entstoffen tegen besmettelijke 2iekten) bij de wet woide geregeld. 3. Het congres benoeme eene commissie om te dienen van praeadvies, welke maat regelen genomen behooren te worden om hierin te voorzien. Besloten wordt eene commissie te benoe men tot leden dier commissie zullen worden uitgenoodigd de heeren prof. Stokvis en Van Ledden Hulsebosch te Amsterdam en prof. Wijsman te Leiden. Daarna wordt het woord gegeven aan den heer mr. J. M. Hijmans, om eenige mede- deelingen te doen over: «De eischen van het congres getoetst aan de praktijk in zake -woningshygiéne". Deze wjjst op de woningen gebouwd dooi de «Vereeniging tot het verschaffen van woningen aan minvermogenden" te 's-Gra- venhage; hij zet daarvan de doelmatige inrichting uiteen in menig opzicht, waaruit blijkt dat hier aan de eischen aangaande rioleering, brandgevaar ad. zooveel mogelijk is voldaan. De rede van prof. dr. Spronck over de verspreiding der lepra in Nederland, moest wegens familie-omstandigheden van den hoogleeraar achterwege blijven. Het Congres werd daarna gesloten met de gebruikelijke plichtplegingen. visch Groot-Ambtenaars examen» Big het groot-ambtenaars examen voor den Indischen dienst (eerste gedeelte) op 6, 7 en 8 Juli jl» te 's Gravenhage gehouden, zijn van de 8 candidaten 3 afgewezen; naar orde der ranglijst werden de volgende heeren toegelatenCh. J, I. M. Welter, L. A. Boers, B. Cohen, D, Grevelink, G. R. Erdbrink. Men meldt ons uit Amsterdam Onder leiding van den heer C. A. A. Dudok de Wit werd heden een vergadering gehouden van de afd. Amsterdam van. de vereeniging ter bevordering van de Neder- landsehe Vi-Aberij. In zijn op mingswoord zeide de heer De Wit, dat aanleiding tot deze bijeenkomst was gelegen in het feit, dat naar aanleiding van het bekende geschil van de afslagers te gemeente diende een geschikte meer- l'unt van behandeling wasDe markt en vischafslag te Amsterdam. Dit onderwerp werd ingeleid door den heer Frans Anderhegge, die er op wees dat de algemeene voorzitter, de heer de Ridder, ter vergadenng aanwezig, reeds vroeger wees op den kwijnenden vischhandel alhier. Spr. zcide dat het bestuur op de hoogte te stellen van den toestand cn de oorzaken van den achteruitgang op tc sporen. In vroegere tijden weid van vele plaat sen der Noordzeekust de gevangen visch al luer aangebracht en naar andere consuina tie-plaatson gezonden en verkocht. Dc groo •tere toevoeren brachten tevens mede dat in Amsterdam meer visch werd gegeten. De verminderde omzet in dezen tak van handel, is zeer waarschijnlijk toe te schrij ven aan omstandigheden die verholpen kun nen worden. Als: op de kosten van trans port van IJniuiden tot Amsterdam; hoog havengeld; kosten van transport der visch naar onze markt. De plaat3 voor do visschersvloot aan te wijzen eii een overdekte ruimte er bij in te rich ten waar kan worden afgeslagen. Hiermede zeide spr. de zaak in breede trekken te heb ben wil!en inleiden. De heer Wolkoff meende dat aan een grootsclieepsche inrichting m Amsterdam gecu behoefte is, aangezien men hier blijk baar met zoo op visch belust is als in 't buitenland. De heer Van Laar zcule dat het bestuur bedoelde de verkoop van visch in 't groot te vergemakkelijken, door meer als tus- sclienpersoon op tc ticden tusseken de ver koopers en de consumanten. Ook moest de verkoop bij afslag geschieden, daar z op bod dcmorahscerend werkt In antwoord van den heer Wolkoff, die betoogde dat IJniuiden verre boven Amsterdam te ver kiezen was, zeide de heer Van Laar dat de lot deel moest worden toegesclneven aan de gobri gelegenheden om visch aan wal te brengen, en de plorabelen toestand der visclimarkt De heer Ridder zeide, gaarne gevolg ge geven to hebben om deze vergadering bij te wonen, al moest hij daarvoor ook een reis van Valkenburg ondernemen Hij meende echter als voorzitter der Neder landsche Vereeniging in deze zelf geen partij te moeten kiezen, maar dat Amster dam m deze zelf een standpunt moest in nemen, en zelf handelend moest optreden. Hij was het evenwel eens met hen die meenden dat een groote stad een behoor lijke visclimarkt behoorde te hebben. Dc heer Kuiper uit IJmuideu, ter ver gadering toegelaten, zeide naar aanleiding van een bericht uit de „Vlaardingsehe Cou rant'', dat bij onderzoek overgenomen bleek te zijn uit de „N. R Ct.'', dat het geschil nog mot geheel bijgelegd was, doch dat er wel kans bestond op een bevredigende op lossing. De voorzitter zeide dat men het vrijwel eens was over de zaak, dat er verbetering van de Amsterdamsclie visclimarkt moest komen, cn verzocht en bekwam van het be stuur machtiging om in deze de noodige stappen te doen, wanneer het hoofdbestuur nl. daarvoor vergunning had verleend, wat volgens de statuten moet geschieden. De vergadering werd hierna geslote-n Onder voorzitterschap van den heer W. J. Geertsema werd Zaterdag te Rotterdam ge houden de algemeene vergadering van aan deelhouders in de Maatschappij «Hoek van Holland". De vergadering besloot tot het aangaan van een obligatieleening en benoemde tot commissaris den heer L, J. van Geldcren, ree- der te Vlaardingen, in plaats van mr. B. C. J. Loder, die als zoodanig ontslag genomen had. Naar wij vernemen is de leening onder de aandeelhouders geplaatst. 'OVERSCHIE, 10 Juli. Zaterdagavond zou het 9-jarig zoontje van K. Leeflang de ehapen in het weiland van A. v. d. Vlugt gaan tellen, om te zien, of er ook één ont brak, toen plotseling één der rammen op hem aanschoot, hem ter aarde wierp en verscheidene stooten toebracht. Op het ge schreeuw van den jongen kwam een in de nabijheid zijnde hooier met een hooivork gewapend, den knaap ontzetten. OVERSCHIE, 10 Juli. Hedenmorgen te 6 uur is uit de Delftsche Schie nabij den Dro- ihoek alhier het lijk opgehaald van een bedelares. 'KETHEL EN SPALAND, 10 Juli. De uitslag der stemming voor twee leden van den gemeenteraad, gehouden op Zaterdag 8 Juli, is Aantal kiezers 215, uitgebracht 197 stem men, waarvan 3 van onwaarde. Hiervan ver kregen de heerenL. Bijl 183, C. v. d. Eijk 112, A. Lansbergen 85 stemmen, zoodat beide eerstgenoemden zijn herkozen. KETHEL EN SPALAND, 10 Juli. Giste renmorgen reed de veehouder A. Lansbergen in gezelschap van zijn vrouw en nog een dame naar de kerk. Op den weg schrikte het paard en sprong in de sloot. De wagen bleef op den berm staan, zoodat de beide vrouwen met de schrik vrij kwamenook het paard had geen letsel, maar tuig en wagen waren beschadigd. He Kermis. Dat de specialiteiten-voorstelling en het Vauxhall Zaterdagavond in de Üfficieren- Vereeniging weder heel wat publiek hebben IJmuiden met dë Regeering, dezer dagen I getrokken? spreekt van zelf. De kermis- Zaterdagavonden in den Tuin hebben nooit over gebrek aan belangstelling te klagen. In afwijking van de laatste jaren was ditmaal weder bet programma zóó verdeeid, dat na de afsteking van het vuurwerk nog eenige eafé-chantant-nummers in de zaal werden uitgevoerdhierdoor stroomden natuurlijk bijna alle bezoekers weder, na afloop van het vuurwerk, de zaal binnen. De avond werd geopend met een concert door de stafmuziek van het 3e legiment huzaren. De meeste bezoekers evenwel acht ten het veiliger om maar dadelijk in de zaal te gaan en te trachten zich daar een goed plaatsje te verschaffen; het gevolg was natuur lijk dat het in de zaal vol en warm was, en dat slechts een matig publiek profiteerde van de muziek van Van Waasdijk. Te S1/2 uur begon de specialiteiten-voor stelling. Herhaaldelijk daverde de zaal van het luid applaus -wanneer een geestige zet of een kranige toer het publiek bijzonder frappeerde. De executanten hadden de vol doening dat hun praestaties blijkbaar zeer iD den smaak vielen. Te 12 uren ruim werd in den tuin het vuurweik ontstoken, begunstigd door heerlijk prachtig, stil weder. Daardoor slaagden alle nummers uitstekend en konden zij zich in hun volle pracht vertoonen. liet slotnummer vooral, een olifant die snuit, pooten en staart bewoog, oogstte luide toejuichingen, die het sWien Neerlandsche bloed" bijna over stemden. Zooals wij reeds in den aanvang zeiden, trok na afloop van het vuurwerk het publiek weer naar de zaal om het laatste gedeelte van het programma daar te zien uitvoeren De Tuin liep toen weldra leeghet grootste gedeelte der aanwezigen toog naar de kermis, naar Tewe of het hippodfóme, of vulde pof fertjes- en wafelkramen, voor zoover die niet reeds vol waren, en versterkte overal de rijen der vroolijken en zanglusiigen. Aldus door nieuwe bezoekers aangevuld hernieuwde de uitdoovende kermispret en flikkerde voor korten tijd weer hoog op; toen kwam er langzamerhand weder vermindering tot ten slotte het uur van huiswaarts keeren gekomen was. Gisterenavond was de laatste avond van de kermis, de avond die aan vreemdelingen in grooten getale aanleiding geeft z<n naar hier te komen. Spoor en tram wedijverden wie de meeste bezoekers zou aanbrengen en toen het uur van opening was aangebroken toen was het kermisterrein reeds propvol en vulden zich bij opening reeds dadelijk de verschillende tenten. En toen het wat later werd, toen keerden langzamerhand vreemde lingen en stadgenooten weer huiswaarts, eerstgenoemden de trams bestormende om een plaatsje te veroveren. Met twee machines heeft de tram den ganschen avond dienst gedaan, waardoor het wisselen op de Koemarkt werd vermeden en daardoor het gevaar voor ongelukken sterk verminderde. Met voldoening kunnen wij constateeren dat de geheele kermisweek is voorbij gegaan zonder ongelukken of ernstige conflicten te hebben veroorzaakt. Wel zag men een enkele maal een twist uitbreken, maar de politie wist steeds spoedig de twistenden te scheiden of de vrede te herstellen, waaruit blijkt dat zij niettegenstaande haar veeleischenden dienst toch tot het laatst met de gewensehte tact bleef optreden Da matinée met de oplating van lucht ballons, waarmede de kermisvermakelijkhe den in de Officieren-Vereeniging gewoonlijk beginnen, heeft ditmaal, tengevolge van liet ongunstige weder der vorige week, eerst gisteren plaats gehad. Maar toen werd het dan ook begunstigd door buitengewoon fraai weder. In recht zonnige toiletjes kwamen de tal rijke scharen kinderen met hunne begeleid- steis naar den tuin, allen, zoo groot als klein, geïnspireerd door het heerlijke zomer weder, door de zon van buiten zonnig en van binnen. En opwekkend klonk de muziek der dd. schutterij alhier den komenden tegen, hun stemming zoo mogelijk nog verbete rende, in elk geval uitwerkende dat de rhyt- mus der muziek zich mededeelde aan de bewegingen der jonge dames. Maar voor de muziek was men niet ge komen, die moest zich ditmaal maar eens tevreden stellen met een «tweede plaats in de algemeene belangstelling", de luchtballons, dat was de hoofdzaak. En plechtig, statig, langzaam stegen zij omhoog, bijna loodrecht door den weinigen wind die slechts langzaam een oostelijke richting gaf aan de ballons die konden wor den gevolgd totdat het nog maar kleine stipjes waren. En er werd gejubeld door de toeschou- wertjes, echte, welgemeende, oprechte juich kreten weerklonken door de lucht en waren het beste bewijs dat dit nummer van het kermisprogramma de volle sympathie ge niet van hen voor wie het nummer op het programma is gebracht: voor kinderen en voor ouders. Ballon No, 5 is neergekomen te Oud- Alblas op het land van A. Kooiman en werd gevonden door J, Eikenboom Az. te 51/* uur des namiddags. De stoombootdienst op Overschie heeft een wijziging ondergaan, liet is n.ï. gebleken dat elk uur afvaren niet is vol te houden waarom voorloopig op de even uren 8, 10 enz, van Overschie zal worden afgevaren en een half uur later, dus 8V>, lO'/a enz, van Schiedam. Des Zondags bij goed weder zullen echter voortdurend extra reizen - worden gemaakt Een rijtuig voor twee paarden, waarvoor maar één paard gespannen was, werd heden morgen van den Rotterdamschen stalhouder van Roon naar hier gebracht, om bij een wagenmaker te worden hersteld. De man reed onvoorzichtig genoeg met deze ^complete bespanning van het pad nabij ket Roode hek met het gevolg dat het paard viel en de wagen zeer beschadigd werd. Met assistentie, door de heeren Gebrs. Hoek al hier verschaft, werd de gebroken wagen ver der gebracht. Hedenmorgen had de 10-jarige W. Noordijk het ongeluk om in de Noordmolengracht te vallen, langs welke hij aan het spelen was Door zijn vriendjes, jongens van 10 en 12 jaar, werd bij weder op den kant getrokken De drenkeling woont in de Noordmolenstraat zoodat hij spoedig thuis was. De 7-jarige Jan van der Bilt, wonende in het Proveniershuis, viel met vischjes scheppen hedenmorgen in de Schie. Jongens, die mede iangs den kant dwaalden, hielpen hem weder op het droge. Een paard van den veehouder J. Reij ge raakte Zondagmorgen ongeveer 9 uur in de sloot langs het land aan den Diefhoek, waar liet geweid werd. Ongelukkigerwijze sch\jnt het daarbij op een paal te zijn gevallen waar door het een breuk heeft bekomen. Nadat het dier met behulp van een paar paarden op het droge was getrokken, werd de hnlp van een veearts ingeroepen. Hedenmorgen werd Abram Tegeling, wo nende in het Doelehofje bij het naar school gaan in de Ooievaai steeg aangereden duor den groentewagen van den groentehandelaar Van Eijk, aan den Langen Achterweg, waar door hij een ontvelling aan het been bekwam Bij den brugwachter werd het beentje ver zorgd, waarna het kind naar school ging. Terwijl meu hedenmiddag een tegenover den Stoommolen «Cycloop" liggend schuitje bezig was te laden en daarop reeds een hooge bovenlast was, kantelde plotseling het scheepje door het scheeve laden, en doordat het aan den wal was vastgemeerd met hoog water en de eb inmiddels was ingetreden. Het gevolg was natuurlijk dat de geheele bovenlast te water ging. Men tracht nu zoo veel mogelijk het droge hooi uit het water op den kant te brengen. De schipper is inmiddels bezig ook de rest der lading op den kant te brengen, daar hij niet voornemens is nogmaals den gevaar lijken last op te nemen. Correspondentie. Hedenavond zullen wij zoodra de uitslag der herstemming bekend is, dezen per bul letin op een groot aantal plaatsen in de ge meente doen bekend maken. Ook in de Officieren-Vereemging zal zoo spoedig mogelijk de uitslag worden medge- dceld. BURGERLIJKE STAND. Geboren t 8 Juli. Johannes, zoon van II. Bijl en J. M. Re'ij, Rotterdamsche dijk. 9 Juli. Hendiicus Sixtus Joseph, zoou van G. P. J. Braak en S. Radernakers, Oude Kerkhof. Overleden 9 Juli. Maria Rip, oud 69 jaar en 9 maan den, weduwe van J. Romein, Stationstraat. 10 Juli. Johan Hendrik Drie!, oud 6 maan den, Nieuwsiicht N.Z. Tot brievenbesteller te Wassenaar is be noemd L. van der Spek alhier. Zateidag werd per Engelsch stoomschip Madeira een partij buskruit verwacht, groot 2190 vaatjes, wegende bruto 12813 KG., netto 9982 K.G. Het kruit zal tgdelijk in de kruithaven tegenover Vlaardingen worden overgeladen in den lichter Alida Adriana,schipper Groeneveld, om later met bovengenoemd s.s, te worden uitgevoerd naar de Westkust van Afrika. B U R G E RL IJ K E STAND. Geboren s 8 Juli. Cornelia, dochter van J. v. d. Vlis en M. Moerman, Ziesv. laan. 9 Juli. Cornelia Johanna, dochter van A. Hoogerwerf en M. E. v. d. Meijden, Westhaven plaats. Jacob, zoon van G, Hoppe en C. Meuldijk, DijJcsteeg. Overleden 9 Juli. Teunis van Dijk, oud 52 jaar, echt genoot. van M. v, d. Stoep, Afrol. Hedenmorgen ton 6 nur overleed alhier plotseling op 48-jarigen leeftijd de heer J. Leverstem, wethouder en ambtenaar van den Burgerlijken Stand dezer gemeente. De overledene behoorde tot het achttal candidaten die gesteld zijn ter verkiezing van 4 leden van den gemeenteraad, waar over den llen dezer de stemming zou ge houden worden. Ingevolge art. 14 der gemeenteweb moet alsmi een geheel nieuwe verkiezing plaats hebben. De toestand van mevr. Beersmans, reeds geruimen tijd Ijjdende aan het hart, is sedert een paar dagen zeer bedenkelijk. Zaak Ilaas—mr. Van Mali, Heden, den een-en-twintigsten dag, zette mr. Worst, de verdediger van mr. Van Hall, zijn pleitrede voort. Hij be toogde dat Van Hall onschuldig was aan de transactie met de firma Heldring Pierson te 's-Gravenhage en de wissel-af faire met Spanjer te Zutfen. Aan heb slot van zijn pleidooi stelde pleiter tegenover het strenge oordeel van den Off. van Justi tie het zijne. Hij las vele brieven voor met dankbetuigingen aan Van Hall, die daar door tot tranen bewogen werd, wat pleiter beschouwde als iets goeds in den bekl., of schoon liij al diens handelingen niet goed keurt. Uit die brieven blijkt dat Van Hall ja ren lang reeds zaken deed voor de directie van bet „Volksdagblad" en ruim f 100,000 voorschoot zonder eenige garantie of aan- spiaak op invloed op het blad, terwijl de rechtbank wel zal weten, zei pl., dat velen wel geld geven aan dagbladen om invloed op den inhoud te krijgen. De Koninklijke Maatschappij voor Veeverzekering redde bekl. van totalen ondergang, waarmede hij f 60,000 verloor. Met vertrouwen stelde pl. heb lot van bekl Van Hall in handen der rechtbank. Morgen komt mr. Van Gigh, de verdedi ger van Haas, aan het woord. De Sehiedamsche C. C. «Hermes" heeft zich uit de 2e klasse N. O. B. teruggetrokken. Voor de tentoonstelling van wege de Kyno- logenvereeniging «Nederland" op 14, 15 en 16 Juli in het Verkooplokaal te houden zijn ingeschreven ruim 500 honden en ruim 80 katten, terwijl ruim een 60tai honden moesten woiden afgewezen. Op de Amsterdamsclie wielerbaan was gisteren als laatste nummer der wedstrijden een revanche-match tusschen J. v. d. Knoop en J. M. N. Vrouwes over 50 KM. met motorgangmaking. Direct na den start loopt v. d. Knoop achter de tandem gebr. v. d. Marck Va baan uit. In de 15e ronde laat hij echter zijn gang- making los en verliest daardoor terrein. Bij de 20e ronde is hij !A baan voor. In de 25e ronde Iaat hij weer zijn gangmaking los en gaat Vrouwes, die een 10 M. achter hem reed voorbij. Vrouwes kon echter zijo gang makers niet houden, zoodat v. d. Knoop weer voorbij gaat en bijna Va baan voor komt. In de COe ronde is het verschil lU baan. In de 60e reed Vrouwes vlak achter v. d. Knoop. Bij de 98e ronde gaat hij voorbij, hij loopt langzaam uit en lapt v. d. Knoop in de 118e ronde. Bij de 130e ronde gaat hij voor de tweede maal voorbij. Bij de 135e is hij 2'/a baan voor. Vrouwens wint in 59 min. 381/5 sec. De tijden wareu als volgt: Vorige records, alle van Cordang: v. d. Knoop Vrouwes 5 K.M. 10 15 20 25 30 35 40 45 50 5.48 2/5 11.44 2/5 17.43 1/5 23.42 2/5 29.504/5 35.59 4/5 41.55 1/5 47.47 53.36 2/5 59.381 5 G.l 2/5 11.52 1/5 17.54 4'5 23.50 4/5 30.2 4/5 36.9 1/5 42 6 48.8 2/5 54.18 1/5 1.00.15 2/5 Sanatorium. Vanwege liet voorloopig bestuur van het sanatorium Oranje-Nassau's-Oord wordt ge meld, dat nog niets is vastgesteld omtrent den bouw of de plannen voor dat sanato rium, zoodat alle berichten daaromtrent voorbarig en onjuist zijn. Onweer. Gistermiddag woedde boven Zwolle een onweder, gepaard met hevige stortregens en hagel. De bliksem is in een telephoonpanl buiten de Diezerpoort geslagen. Te Raalte werden 5 kalveren door het onweder gedood. Nabij de Grebbe onder Rhenen is Zondag middag de bliksem geslagen in een hooiberg, waarvan het bovenste gedeelte is afgebrand. In de nabijheid werd nog een hooimijt ge- troflen. Ook in de provincie Groningen heeft het gisteren overal zwaar geonweerd. De «N. Gr. Ct." meldt er van: Aan de Parklaan, den Heeren weg, den Oosterweg en den Meeu- werderweg in de stad Groningen was het zoo erg, dat dit gedeelte der stad een poos blank stond. Aan den Meeuwerderweg drong het water de woningen aan weerszijden der straat binnen. Behalve dit heel onaangenaam ongerief en een op het huis van prof. Moll ia de Nieuwe Kijk-in-'t jatstraat aldaar vernielden schoor steen veroorzaakte het onweer in de stad geen ongelukken. In de provincie daarentegen heeft het naar t schijnt vrij wat ongelukken na zich ge sleept. Tot nu toe bereikten ons de volgende berichten. Te Haren, waar, zooals gewoonlijk 's Zon dags, vele Groningers vertoefden, was het een tijdlang zoo donker, dat in 't café-Boelmans de lampen moesten worden aangestoken. Er vielen stukken ijs zoo groot als knikkers, waardoor aan de vruchten vrij wat schade is toegebracht. De bliksem sloeg in de boer derij van den heer Jau Bakker, welke geheel afbrandde. Een brandspuit uit Groningen nam nog deel aan de blussching. Te Winsum brandde de boerenbehuizing van den heer W. van der Tuuk tot den grond toe af. Vóór dat de brandspuit ter plaatse was, stond het gebouw reeds in lichtelaaie. Naar we vernemen, was alles tegen brandschade verzekerd. Ook de watermolen van den Bellinge- weerder molenpolder, onder Winsum gelegen, brandde geheel af. Tusschen Onderdendam en Bedum brandde eveneens een watermolen af. Te Roodeschool sloeg de bliksem in een logement, dat in de asch gelegd werd. Te 't Zandt brandde de boerenplaats van den heer Toppinga af. Te Zjjldijk (onder gera, 't Zandt) de kleine boerenplaats van den heer P. Wiersum. Te Baflo werden een paard en een koe in 't land doodgeslagen. Te Uithuizermeeden werd een boom door den bliksem getroffen, waarbij deze in een Schroeflgn naar beneden ging. F erkiezings-reclame. De lieer C. Plomp, kiezer in het 3e dis trict der gemeente Gouda, heeft bezwaar ingebracht tegen de wijze waarop de ope ning der biljetten heeft plaats gehad, op grond lo. dat er een 20-tal biljetten opnieuw „zijn voorgelezen; ddor een der leden van

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2