Zaterdag 15 Juli 1899. No. 9985. één Ontefijzer en ésd Ontewijzeres. CIRCUSSLAVEN, 53,,e Jaargang. BUITENLAND. BINNENLAND. COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen 11, 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bnreau s Boterstraat 6§„ lilWI Mil Prijs der Advertentiën: van 1—7 regels 90 cents; iedere regel meer 12!/s cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Itleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon 3So. 123. «53C5T Aan de 3e Openbare Kosteloozf. School te Schiedam, (hoofd de heer W. Brouwer) wordt gevraagd: Jaarwedde f 50S» benevens f lOO voor hoofdakte, ƒ30 voor akte liandteekenen en SO voor akte handwerken, wanneer in dat vak onderwijs wordt gegeven. Bovendien kan de jaarwedde wegens dienst tijd 4 maal (om de 2 jaar) telkens met/30 worden verhoogd. Sollicitatiestukken franco in te zenden aan den Burgemeester vóór 24 Juli a.s. Algemeen orerzlcfit. SCHIEDAM, 14 Juli '99. Het is nu rustig in de straten van Brus sel, Luik, Aalst, Gent en andere Belgische steden, maar daarom is de rust nog niet weergekeerd in de gemoederen der Belgi sche vrijzinnigen en democraten. De commissie van XV is nog niet eens met haar arbeid begonnen, of reeds is een krachtige strijd ontbrand tegen de verschil lende kiesrechtvoorstellen, nog met één ver meerderd door een amendement van den clericaal Rosseeuw op Woeste's voorstel, om nl. ieder district twee afgevaardigden en één senator te doen kiezen. Woeste wil, zoo als wij reeds vroeger mededeelden, dat ieder district één afgevaardigde, maar telkens twee districten één senator zouden kiezen. Maar noch van Woeste's noch van Ros- seeuw's ideecn wil de linkerzijde weten. Zij vertrouwt op de kracht van liet „kartel", van het verbond der minderheden (libera len, socialisten en christen-democraten). Daarom zou het haar welkom zijn indien de kiesrechthervorming tot na de verkie zingen in 1900 werd uitgesteld of dat de Kamer ontbonden werd. De verbonden an- ti-elericalen meenen. zeker te zijn van hun overwinning op de regeeringspartij. Rechts is men verdeeld. De regeering, wel inziende dat haar eigen ontwerp dood is, schijnt nu bekeerd te zijn tot Woeste's uninominaal kiesrecht, waarvan de opposi tie echter niets wil weten. Indien de regee ring zou beproeven zich den steun der groep Woeste te verzekeren en dit ontwerp door te drijven, zou het gaan als eenige weken geledenliet verzet zou niet minder krach tig zijn. Maar ook van evenredige vertegenwoor diging, zooals de onafhankelijke katholie ken voorstaan, willen de socialisten niet weten zonder algemeen kiesrecht. En nu zijn er wel onafhankelijke katholieken, on der wie Thcodor, die Woensdagavond op een vergadering dezer groep ten gunste van algemeen kiesrecht het woord voerde, maar van hun zijde wordt de eisch gesteldeerst evenredige vertegenwoordiging. Voor de regeering is er maar één hoop het kartel der linkerzijde uit elkaar te doen spatten. Zij schijnt dat ook te willen be proeven. door de gematigd-liberalen voor- DOOS AMYIE REAiDE. 12) Clco keerde achter het meisje om. Zij moest weten in welk huis het voorwerp van Castelli's liefde woonde. „O, het huis met de witte rozen, niet waar?" zeide zij bij zich zelf. „Och, juffer tje, als ik er iets aan kan doen, zal je in lang 't paradijs van je verliefdheid niet bin nengaan. Wel, wel, je denkt zeker dat Cas- telli een engel is; ik geloof dat hij een duivel is ja, een duivel," herhaalde zij hardop. Toen zij naar huis ging, besloot zij Cas- telli te vertellen dat zij achter zijn geheim waste gelijk wilde zij zien wat overreding op hem zou vermogen voordat zij hem on derhanden nam. Op den avond van den dag waarop zij te Sandcliffe was geweest, kwam zij ongedwon gen zijn kamer binnenloopen. „Wat wil j ij zei hij eenigszins kortaf. „Ik heb het verbazend druk vanavond." „Heb je geen tijd om met me te praten vroeg zij haastig. „Je hield vroeger wel van een praatje met me. Je bent verbazend ver anderd, Emilio. Ik geloof niet dat je meer een zier om me geeft, is het wel Haar stem was vriendelijk en teedcr. Zij wilde van zijn eigen lippen booren of hij baar lief had of niet, en nu was bet daar voor de beste gelegenheid. „Ik beb altijd van je gehouden," ant woordde bij ontwijkend, „maar wij kunnen deelen toe te kennen bij de districtsverdee' ling. Maar de linkerzijde zal wel tegen dei- gelijke verzoekingen bestand blijken. De oppositie-partijen hebben juist Woensdag avond een kartel gesloten voor de gemeen teraadsverkiezingen in October. De correspondent der „Ind. Beige" te Parijs trekt een vergelijking tusscken de feiten waaraan Dccnou c.s. zich hebben schuldig gemaakt en die welke Dreyfus te laste werden gelegd. Terwijl men op de eer sten de sjnonagewet van 1886 toepaste, werd Dreyfus gestraft wegens hoogverraad. Uit alles blijkt dus dat van den aanvang af de zaak zooveel mogelijk ten nadecle van Dreyfus is behandeld. Hij heette ook niet Decrion, maar hij licette Dreyfus. Zeer scherp khnkt dan deze opmerking „Mélinc herhaalde telkens weer: Er is geen zaak-Dreyfus. Maar in werkelijkheid is het juist een zuivere zaak-Dreyfus. Als de ongelukkige een anderen naam had ge dragen en als hij geen jood was geweest, zou hij op zijn hoogst drie jaar gevangenis straf hebben gekregen. Maar daar hij een jood was en Dreyfus heette, is hij voor zijn verder leven veroordeeld tot deportatie naar een versterkte plaats, en werd het Duivelseiland hem als verblijfplaats aange wezen. In dit afschuwelijk verblijf lieeft men hem onwettig de vreeselijkste marte lingen doen ondergaan." De correspondent wijst er dan op dat de oud-minister Lebon zich nu verschuilt ach ter de bevelen van den ministerraad, en welk een verantwoordelijkheid daardoor rust op den oud-minister-president Méline. Ook Joseph Reinacli wijdt in de „Siècle" een artikel aan de regeering van Méline, en laat geen haar heel aan den oud -premier. Hij eischt dat alles opgehelderd wordt zoo dat men wete wie er verantwoordelijk dient gesteld voor de daden van willekeur en wreedheid waaiaan Dreyfus op het Duivels eiland heeft bloot gestaan. In ieder geval heeft Lebon de mededee- lingen van Louis Havet niet ontkend, uit genomen het onderscheppen van Dreyfus' correspondentie, wat volgens hem niet ge schied is. Maar de „Aurore" heeft nieuwe beschuldigingen, klaar. Dit blad vertelt dat een ambtenaar en een dokter der Heïls- eilanden bij Dreyfus groote neerslachtig heid geconstateerd en hem daarom in hot belang zijner gezondheid eenigen handenar beid hadden aanbevolen. Dreyfus nam dit gaarne aan, waarop hem sckrijmverkersge- rcedsehap werd verschaft. Aan Lebon werd daarvan telegrafisch kennis gegeven. Daar op kwam het bevel den gevangene zijn ge reedschap en zijn werk te ontnemen. De Transvaalscke regeering wil aan de wereld het oordeel laten. Het gezantschap der Zuid-Afrikaansche Republiek te Brussel ontving gisteren, een kabeltelegram uit Pretoria van dezen in houd „Hier volgt het geheele ontwerp- wet, zooals het morgen in den Volksraad zal worden gelezen. Geef er de grootst mo gelijke publiciteit aan. En dan volgt de kieswet, zooals die na de conferentie met Hofmeyr en Herholdt door president Kru- ger is gewijzigd. Inlussehen heeft de Eerste Volksraad de kieswet in behandeling genomen. Gisteren werd de inleiding afgedaan, waarin op de niet altijd met elkaar babbelenhet is nogal gek om dat te verwachten." „Ik geloof dat je een ander lief hebt," sprak zij nu, plotseling op haar doel af gaand. „Er is geen enkele reden waarom ik het niet zou doen," antwoordde hij droog. „Ik zal toch wel vrij zijn om te doen wat ik wil „Neen, je bent niet vrij om te doen wat je wilt, nadat je mij gek hebt gemaakt," antwoordde zij driftig. „Je hebt mij altijd aanleiding gegeven om te denken dat ik je vrouw zou worden, en nu verstoot je mij. Als je een andere vrouw lief hebt, dan ben je een leugenaar en een huichelaar!" Zij raakte haar kalmte kwijt, want zij zag dat haar zachtheid geen invloed op hem had. Castelli was hang dat Cleo hem zou ver laten; onrustig liep hij de kamer op en neer. Ten laatste zei hij „Of je mij nu al scheldwoorden naar mijn hoofd gooit, baat je niets. Of ik een ander lief heb, gaat je niets aan, en wat betreft dat je mijn vrouw zoudt worden ik zou niet met je trouwen al was er geen andere vrouw in de wereld. Ik ben dat nooit van plan geweest en zal het nooit doen en nog eens, ik heb het erg druk „Zoo, maar je liadt het niet te druk om vanmorgen naar Sandcliffe te gaan, niet waar Y' antwoordde zij woedend. „Je -weet niet dat ik je gezien heb, hé? Maar je ziet dat ik je heb gezien. En je maakt dat meisje ook gek," voegde zij er verachtelijk bij Zijn gelaat werd grauw van onderdrukte woede toen hij antwoordde noodzakelijkheid van herziening en de on mogelijkheid om, overeenkomstig art. 11 der grondwet, drie maanden vooraf gepu bliceerd te worden, wordt gewezen. Daarop werd over art. 1 in den breedc van gedach ten gewisseld. Vandaag komt het Kaapsche parlement bijeen. Wat zal de openingsrede van sir A. Milner over het conflict zeggen, en welke houding zal de vertegenwoordiging daarte genover aannemen 1 De toestand in de Kaapkolonie is eigenlijk zeer verward. Sir A. Milner, de handlanger van Chamber lain, heeft te doen met een ministerie en een parlement, die de laatste voorstellen van president Kruger voldoende achten. Men schrijft den rijkscommissaris het voor nemen toe om een coup te wagen, ten einde liet ministerie-Schrsiner plaats to doen ma ken voor een imperialistisch kabinet onder sir Gordon Sprigg. Evenwel, de Afrikaandcrs zullen niet zoo gemakkelijk over zich laten beschikken, en zij zien den ernst van den toestand te goed in. In een vergadering der afdoeling Kaap stad van den Afrikaander Bond is dank ge bracht aan Hofmeyr, Herlioldt en Fischer voor hun bemoeiingen. Kruger's voorstellen werden goedgekeurd en voldoende ver klaard, terwijl de vergadering zich uit sprak ten gunste van een scheidsrechter lijke beslissing over de geschilpunten in de Londensclie Conventie. Verscheiden mannen van naam en in vloed achten mede de Transvaalsche kies rechtvoorstellen voldoende. Chamberlain doet inmiddels nog altijd zeer geheimzinnig met de officicele stuk ken. Gistereu verklaarde hij weer in het Lagerhuis dat de dijfiomatieke stukken be treffende de conferentie te Bloemfontein dezer dagen zullen worden openbaar ge maakt, maar omtrent de stukken betreffen de de onderhandelingen met de regeeringen van Natal en de Kaapkolonie moet de mi nister nog overwegen en misschien met die regeeringen afspreken welke stukken hij kan overleggen. ficmcngde Mcdcdccllngcn. Ter gelegenheid van den nationalen feestdag heelt president Loubet ook zekere Reynier begenadigd, die vijftien jaar geleden tot levenslangen dwangarbeid werd veroordeeld wegens moord en verkrachting. De man heeft altijd zijn onschuld staande gehouden, terwijl de bewijzen tegen hem zwak waren. Toen Trarieux minister van justitie was, is bij hem een revisie-verzoek ingekomen van Clovis Hugues. Het werd afgewezen, en de anti-dreyfusards werpen dit Trarieux voor de voeten. Deze antwoordt echter dat het door de wet geëischte nieuwe feit ont brak, wat in de zaak-Dreyfus wel aanwezig is. De Fiansche minister van onderwijs heeft aan de hoofden van onderwijsinrichtingen een aanschrijving gezonden, waai in hun ver zocht woidt de leeraaren er aan te herin neren dat zij zich er van moeten onthouden strijdvragen in de school te brengen. Marchand's Senegallen zjjn gisteren te Parijs met groote praal ontvangen en luid toegejuicht. Morgen bezichtigen zij Parijs en morgenavond wonen zij een schouwburg- „Wat geeft je bet recht mij te bespie den? Wat om mij verwijten te doen? Het gaat je niet aan, waar ik heen ga. Ik kan naar Sandcliffe rijden als ik wil, zou ik denken „Dat kan ik ook, en ik denk er wel meer heen te gaan, zoo dikwijls ik verkies, of 't je evalt of niet." „Loop naar den hel als je daar zin in hebt, maar houdt je venijnigen bek of ik zal je mores leeren." „O zoo, je zou mijn mond willen snoeren, hè. Je bent bang dat ik te veel heb ont dekt. 't Doet er niet toe, ik heb het meisje gezien en de rozen en den hond, en zij woont in een huisje tegen den heuvel aan. Bij Jupiter, 't is net een roman voor een circus. Een lief meisje zooals zij, trouwen met een stalmeester! Ik ben er be nieuwd naar of zij weet boe je andere vrou wen misleid hebt, en wat je eeden en belof ten beteekenen. 't Is een schande, zoo'n on schuldig ding cn met jou trouwen," voegde zij er minachtend bij. Castelli's toorn was vreeselijk om aan tc zien. Een oogenblik kon hij niet spreken, maar toen siste hij „Satan die je bent! Wat zeg je, heb ik andere vrouwen misleid 1 J e liegt, ellendig schepsel. Trek je woorden in of bij den he mel, ik zal het leven uit je lijf schudden." „Dat durf je niet. Lafaard, een vrouw dreigen! Ik wou dat het lieve meisje hier was," was haar uittartend antwoord. „Ik zou wel eens willen weten wat zij dan van je dacht. Het is jammer dat je je niet in je ware gedaante vertoont." voorstelling bij. Zondagmorgen keeren zij naar Toulon lerug. De sKöln, Ztg." verneemt uit Parijs, dat de krijgsraad te Renne» den 18den Augustus bijeenkomt. Te Nancy zijn zekere Alfred Pisochon, een 26 jarig handelsreiziger, en zijn minnares Céles te Adam gevangengenomen, verdacht van spionnage. De Pellieux zal inderdaad op degen duel- leeren met Delpeche. De generaal neemt heden ook deel aan de groote revue. Generaal Duchesne's enquête schijnt dus inderdaad goed voor hem te zijn afgeloopen Te Rijssel heeft gisteravond De Pressensé in een meeting gesproken. Ha afloop vond een licht opstootje plaats. sEenige patriotten" hadden de bevolking opgehitst tegen De Pressensé, den ^kameraad van Wilhelm II en de man van hen die Frankrijk de rotte plek in Europa noemen" enz. enz. De ïSiècle" had een artikel gewijd aan Renaud's boek »Het piotestantsche gevaar". Een antwoord van Renaud werd door de ïSiècle" geweigerd, omdat Dreyfus daarin verrader" werd genoemd. Renaud stelde een aanklacht in, maar de rechtbank te Bourges heelt het blad in gelijk gesteld en de qualificatie van i»verrader" voor Dreyfus beleedigend genoemd. Volgens sShanska Dagbladet" heeft koning Oscar aan keizer Wilhelm en president Lou bet telegrammen gezonden, waarin hij zijn blijdschap uitspreekt dat de vriendschappe lijke toenadering tussciien Duitschland en Frankrijk op Noorsch territorium heeft plaats gevonden. De Koning spreekt de hoop uit dat een volkomen overeenstemming tusschen beide volken van wie voor een goed deel de wereldvrede afhangt, moge volgen. De Spaansche ministerraad heeft Silvela en Villaverde gemachtigd met de minderheid der Kamer over een schikking te onderhan delen, ten einde de begrootmg te kunnen afdoen. De slmparcial" gelooft dat die schikking moeilijk zal zijn, en dat Villaverde bg mis lukking zal aftreden. De Koningin-Regentes heeft afstand gedaan van 2 millioen op de civiele lijstde minis terraad heeft dit aangenomen. De Italiaansche regeering heeft besloten generaal Giletta di San Guiseppe zijn ontslag te geven. Te St. Pancras is Wrighton (cons.) in het Lagerhuis gekozenwaardoor deze zetel voor de conseivatieven behouden blijft. De Russische zaakgelastigde te Belgrado heeft namens zijn regeering officieele inlich tingen gevraagd over de redenen, waarom de ladicale leiders zijn gevaugen genomen, en over den stand der instructie. Men ver wacht een interventie van Rusland en Oos tenrijk ten behoeve der radicale leiders. Te Konstantinopel gelooft men dat de aanslag aldaar is beraamd door Bosnische en Herzegowijnsche uitgewekenen. Te Kaïro komen tal van Engelsche offi- In een oogwenk, voordat zij er op ver dacht was, had hij haar ruw bij den ann gegrepen en schudde haar woedend heen en weer. „Nu heb ik genoeg van je malle praat. Ik zal er voorgoed een eind aan maken." Jn zijn toorn keerde hij zich om en zijn blik dwaalde haastig rond alsof hij zijn zweep zocht. In haar was alle aangeboren wildheid ontwaakt. Zij vroeg geen vergeving, maar stond hem moedig. Hij hield haar zoo ste vig vast, dat zij niet aan zijn greep kon ont snappen, maar met haar vrije hand streed zij met al haar kracht. „Ik zal je leeren, me zoo te schudden," hijgde zij. „Beest, duivel!" En zij worstelde hevig om los te komen. Maar dat was onmogelijk. Hij sleepte haar met gemak door de kamerverzet baatte niet; steeds dichter kwam hij bij den stoel waar de dunne leeren manege- zweep lag. Hij had die reeds te pakken, toen de deur plotseling openging en een stem riep „Tien minuten voor negenen, mijnheer. De paarden zijn klaar, rnijnZieer." Meer kon "Whanks niet zeggen. Zijn schaarsch verstand begaf hem van. schrik geheel en al. „Sta me daar niet zoo aan te gapen, gek," zei Castelli, terwijl hij de zweep neergooide. „Ik houd het er voor dat jij ook betrokken bent in die onzinnige geschiedenis. Ik zal het wel uitvinden, en dan zullen we eens zien wie de baas is." Hij wierp Cleo in een stoel en haastte zich naar de arena, gevolgd door Whanks. eieren aan. Generaal Tulbot en andere offi cieren, zelfs die ziek zijn, hebben bevel gekregen hun verlof uit te stellen. Afschaffing van tollen. De Regeering mei kt in haar antwoord aan de Eerste Kamer op het afdeelmgsverslag omtrent dit ontwerp opdat aan de financieele bedenkingen, in het verslag geuit, »lken dan gewicht zou kunnen woiden toegekend indien de inkomst, die de Staat door de afschaffing der tollen prijsgeeft, belangrijk waie en het equivalent niet reeds ware aangewezen. Daarenboven zijn tot voorziening in komende behoeften andere middelen beraamd. Een nieuw tarief van invoerrechten immers zal eerlang worden voorgesteld. Dat de afschaffing niet alle streken in dezelfde mate zal bevoordeekn, spreekt de regeering niet tegen, maar daatin ligt naar hare meening geen reden om den maatregel af te keuren. De regeering zou niets liever wen*chen dan dat alle tollen te land en te water kon den verdwijnen. Doch zij is er vast van over tuigd dat reeds de enkele afschaffing der rijksheffingen een belangrijke ontlasting van het verkeer zal blijken ie zijn. Direct nadeel kan alleen daar geleden woiden, waar wegen of kanalen, die belast blijven, paiallel loopen met die van den Staat, en dus ia hetzelfde verkeer voorzien. De Re geering verwacht, dat, na den eersten stap, dien de Staat doet in de richting van vrij making van het verkeer, verschillende be sturen en openbare lichamen, na korter of langer tijd, ernstiger dan ooit zullen over wegen of het hun niet mogelijk zal zijn ook hunneizyds stappen of nieuwe stappen in die richting te doen. De Regeering kan, wat betreft hare mede werking om te komen tot de vrijmaking van de wegen en kanalen, die voorloopig nog belast zullen blijven, slechts de toezegging geven, dat zij gaarne bereid zal worden be vonden de voorstellen, die haar zullen worden gedaan, met ernst te overwegen en hare medewerking, voor zooveel mogelijk, te ver kenen. Eenig uitzicht op tegemoetkoming uit de schatkist mag zij echter niet geven. Maar juist daarom zal zij er zich ook van onthou den, iets te doen dat een publiek lichaam zou kunnen belemmeren in zijn vrijheid o n zijn tollen te blijven heffen, zoolang het de midde len om ze af te schaften niet kan vinden. De vrees dat het particulier initiatief tot het aanleggen van nuttige land- en water verbindingen door de afschaffing der rijks- tollen zou verminderen, deelt de reg. niet. De Regeering herhaalt ten slotte, dat zij niets liever zou wenschen dan de geheele vrijmaking van alle verkeer te kunnen voor stellen of althans voorbereiden, maar het offer dat daarvoor uit de Staatskas zou ge vorderd worden, is te groot, zelfs al werd het over eenige jaren verdeeld. Verwerping van deze voordracht zou niet het gevolg hebben, dat blijkens het afdee- Ltigsverslag een der leden zich voorstelt. Deze regeering zou althans geen vrijheid vinden om een ontwerp in te dienen, dat alken strekte tot afschaffiing van de tollen op de Rijkslandwegen. Zij zou integendeel Een storm van toejuichingen begroette Castelli's verschijning. Zijn glimlach was even innemend als ge woonlijk. Hij keek ook even waardig cn even kalm als altijd. Het toonecl met Cleo bracht niet de minste verandering in zijn kalme houding tegenover het publiek. Cleo was totaal uitgeput van de worste ling, en Castelli's vingers hadden een on aangename herinnering achtergelaten op haar arm, die opzwol en rood en blauw werd. Het was maar goed dat zij reeds was opgetreden, want zij zou niet voor het pu bliek zijn getreden met die afschuwelijke blauwe plekken, die steeds meer pijn deden. Zij ging naar haar kleedkamer en ont deed zich van haar kostuum; toen zat zij daar, bijna te moe om te denken. Zij hoor de het applaus toen Castelli de arena ver liet. Zij hoorde de paarden terugrennen naar hun stallen, en een woeste schittering kwam in haar oogen. Zij moest "Whanks be wegen zijn mond te houden. Het zou voor haar de bitterste vernedering zijn, indien het verhaal van haar behandeling door Cas telli het onderwerp van gesprek van artis- ten en stalknechts van hot circus werd. Toen zij hiervoor naar tevredenheid had ge zorgd, haastte zij zich naar haar woning maar onderweg bestelde zij een rijtuig met twee paarden om haar den volgenden mor gen naar Sandcliffe te biengen. Zij had zich voorgenomen Castelli van zijn geliefde te berooven. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1