BmENLANl). was met het grootkruis van het Legioen van Eer, en Léon Bourgeois die ook op de tribune van den President de revue bij woonde. Ernstige incidenten deden zich niet voor. Alleen werd in. liet Bosch bij de Cascade een kleine betooging gehouden, toen Deschanel, de voorzitter, met het bureau der Kamer, kwam aanrijden. Er ontstond gedrang, en er werd behalve „Leve de Republiek!" en „Leve het leger!" ook hier en daar „Pana ma!" geschreeuwd. Een tiental personen werden hier gearresteerd. Ook in de provincie is alles ordelijk ver- loopen. Noch te Rennes noch elders deden zich incidenten vooi. Alleen te Rijssel zijn de socialisten nog wat boos over de vrijla ting van pastoor Flamidien, en werd een betoogingkje gehouden. De President heeft een vleiende dagor der tot de troepen gericht. Het schijnt thans volkomen zeker dat het rapport van generaal Duchesne over zijn collega De Pellieux volkomen in diens voordeel is. Het rapport zou dus in flagran te tegenspraak zijn met het onderzoek van het Hof van Cassatie, aan welks onpartij digheid niemand meer waagt te twijfelen. Het is onloochenbaar dat De Pellieux tel kens de resultaten van zijn onderzoek te gen Esterhazy aan de generaals De Bois- deffre en Gonse mededeelde, die daarop Henry en Du Paty op de hoogte hielden dezen brachten ze over aan Esterhazy „met schriftelijke aanwijzingen voor de ant woorden die hij aan den generaal te geven had". Esterhazy zelf heeft verklaard „dat hij de belofte had dat de generale staf liem niet in den steek zou laten; generaal Do Pellieux zelf had hem verklaard dat hij hem niet aan zijn lot zou overlaten". Trouwens, tegenover een redacteur der „Matin" sprak Esterhazy ook nn nog met lof. „Generaal Duchesne zal de eer van het leger niet verhoogd hebben," schrijft Yves Guyot in de „Siècle". En hij tart De Pel lieux te beletten dat hem weer de beschul diging in de ooren klinkt: „Generaal De Pellieux, belast met een instructie tegen een van spionage beschuldigde, heeft zijn mandaat verraden door de medeplichtige te worden van Esterhazy". Volgens de „Figarois echter een aan vullend onderzoek mogelijk. Verschillende hoogst belangrijke getuigenverklaringen zouden nl. in het afgeloopen onderzoek nog niet zijn gehoord, zoodat een nieuw of een aanvullende enquête te wachten is. De „Figaro" heeft Christian Esterhazy, den neef van den majoor, nog eens geïnter viewd over de verhouding van Du Paty tot Esterhazy- Mme. Pays had hem in betrek king gebracht tot Du Paty en diens vrouw, met wien hij daarna verschillende samen komsten heeft gehad op straat. Toen Es terhazy eens gedreigd had alles bekend en zich zelf van kant te maken, werd Du Paty doodsbleek en riep uit: „Dat is waanzin!" Daarop zei hij tot Christian: „Als gij spreekt, zal men u toch niet gelooven. Het woord van markies kolonel Du Paty de Clam, ondersteund door dat van De Bois- deffre, zal gemakkelijk tegen het uwe op wegen." Mine. Pays had hij eens met „St. Lazare" (de gevangenis) gedreigd, als zij klapte. Ook had Christian eens zijn neef vergezeld naar een geheim agent; later was hem gebleken dat het Guenée was. En Esterhazy was er steeds heel gerust op dat de generale staf hem zou bescher men. Inderdaad, de generaals hebben hem beschermd totdat hun eigen lot bedreigd werd. Eerst toen. hebben zij den majoor over boord geworpen. Niet minder krachtig dan in zake De Pellieux uit zich de verontwaardiging over de behandeling die Dreyfus' deel blijkt te zijn geweest. In tintelende taal spreekt Fré- déric Passy de vreedzaamste man ter wereld, zooals hij terecht wordt genoemd zijn droefheid en verontwaardiging uit over die mishandeling van een machteloos man. Bijna zou men de wet van „oog om oog, tand om tand" begrijpen, zegt hij, en men is geneigd hen, die Dreyfus zoo wreed heb ben gemarteld, een voor een naar het Dui velseiland te zenden, al is het maar voor een paar weken. De „Matin" behandelt de quaestie van het in-boeien-slaan. Twee manieren zijn daarvoor mogelijk; enkele, in den grond vastgemaakte voetringen, die aangewend worden als straf bij brutale antwoorden, weigering om te antwoorden en slecht ge drag, dubbele die de voeten aan den grond en het midden en den onderarm aan den mnnr ketenen, zoodat alleen de handen be wogen kunnen worden. Deze laatste wor den toegepast bij verzet en pogingen om te vluchten. Op de laatste manier ia Dreyfus dus in de boeien geslagenWant Lehon, de wree- de minister van koloniën, meende immers dat er vrees voor vluchten bestond. Dat die vrees ongegrond was, toont do „Figaro" aan. Het wemelt om het Duivels eiland van de haaien, terwijl een expeditie die Dreyfus wilde bevrijden, zich waarlijk niet door palissadeering of boeien behoefde te laten afschrikken. Zulke strenge maatre gelen te gelasten, alleen op grond van ge ruchten, noemt het boulevard-blad terecht een beschaafde natie onwaardig. De „Siècle" steekt haar verontwaardi ging evenmin onder stoelen en banken. Het blad verwijt Lebon, zonder eenige reden Dreyfns in de boeien, te hebben geslagen, want niemand heeft de geschiedenis van zijn vluchtplannen ernstig opgenomen. En het blad roept den oud-minister van kolo niën spottend toe*. „Laat Lebon zelf eens probeeren zwemmende van het Duivels eiland te vluchten." Aan de „Standard and Digger News" werd gisteren uit Johannesburg geseind, dat de Transvaalsche regeering een tele gram had ontvangen van de Engelsche, waarin deze de voorstellen van den Volks raad warm goedkeurde. Eenige lichte wijzi gingen werden tevens voorgesteldeen paar vriendschappelijke raadgevingen waren er bijgevoegd. Het Transvaalsche gouverne ment zou geantwoord hebben dat zij de vooi stellen der Britsclie regeering dank baar aannam, terwijl de Volksraad zijn be raadslagingen zou hebben verdaagd over eenkomstig den Raad der Engelsclie regee- ring. „Het resultaat is dus," eindigt het Jo- hanuesburgsche telegram, „dat de partij van den vrede triomfeert." Helaas, zoo ver is t nog niet Een verte genwoordiger van Reuter heeft Chamber lain gevraagd of het telegram aan de „Stan dard and Digger News" juist was, maar het antwoord van den minister was, dat het van a tot z onwaar is. Toch heeft Chamberlain gecorrespon deerd met de Transvaalsche regeering. Woensdag seinde liij om een afschrift van het kiesrechtontwelp en een nadere verkla ring van eenige artikelen Tevens gaf hij te kennen dat. wanneer het ontwerp een schikking bedoelde, de beraadslaging zou kunnen verdaagd worden, totdat hij de wet bestudeerd had Daarop is men te Pretoria niet ingegaan Den minister werd geantwoord dat men meende de behandeling die- reeds begonnen was, niet te kunnen staken. Het Transvaal se lie gouvernement zou echter bereid zijn opmerkingen in vriendsehappelijken zin der Engelsche regeering te vernemen. De Volksraad heeft dan ook de beraad slagingen voortzettende, de beide eerste ar tikelen van het ontwerp aangenomen. Toch schijnt de toestand niet zóó drei gend als eenige dagen geleden. Wel is de Tartar naar Lorenjo Marquez terugge keerd. maar de Doris, het vlaggeschip, is naar Zanzibar vertrokken. De redevoering waarmede sir A. Milner gisteren het Ivaapsche parlement opende, is een teleurstelling. Zij behelst geen en kele toespeling op de crisis en zegt alleen dat de Kaapkolonie voortdurend vriend schappelijke betrekkingen onderhoudt met de staten, kolomén en territoriën van Zuid- Afrika. Er is zelfs een strooming die nauwere be trekkingen wil. Het denkbeeld van een fe deratief verbond tusclien de Zuid-Afrikaan- sche Staten, waarhij de Kaapkolonie zich zou losmaken van het moederland, lacht ve len toe. Misschien ligt daarin de toekomst van Zuid-Afrika. Gemengde MededecIIngen. In het Lagerhuis verklaarde Chamberlain gisteren nog niet den datum te kunnen fixeeren, waarop het rapport der New-Found- land-eommissie zou worden ingediend. Van nieuwe moeilijkheden tusschen Engelsche en Fransche visschers had de minister niet gehoord. De correspondent der -«Daily Mail" te Kopenhagen meldt aan zijn blad dat de Czaar zeer teleurgesteld is over de resultaten der Vredesconferentie. De positie van graaf Mura- wief zou sterk bedreigd zijn. Volgens geruchten zou grootvorst George's dood eigenlijk veroorzaakt zijn door een fiets- ongeluk. De prins reed een helling af en viel voorover, waarbij hij een hoofdwond bekwam die den dood op de plaats van het ongeluk zelve ten gevolge had. Volgens de sfJeraldo" willpn de ministers van financiën, oorlog en justitie liever dat het Kabinet aftreedt, dan dat het zich schikt naar den zin der oppositie. Gistermorgen heelt de ontploffing van vier bommen te Barcelona, schoon geen schade aanrichtende, groote onsteltenis gewekt. Te Bilbao hebben dokwerkers den arbeid neergelegd. Uit vrees voör uitbreiding der staking, is de gendarmerie gemobiliseerd. Naar verluidt hebben bijna alle groote mo gendheden gisteren vriendschappelijke ver- toogen gericht tot de Servische regeering. Bet radicale partijbestuur zendt een protest aan alle gezanten. Generaal Grujitsch, de gezant te Petersburg, heeft bevel gekregen onverwijld naar Bel grado terug te keeren, daar hij anders van de pensioenlijst wordt geschrapt. De «Neue Freie Presse" erkent dat er een complot heeft bestaan en wel om een revo lutie uit te lokken. De radicalen zouden er echter niet in betrokken zijn. De Turksche minister van binneniandsche zaken Mendoe-pacha heeft zijn ontslag ge kregen, maar is nog denzelfden dag in zijn ambt hersteld met het grootkruis der Üsma- nié-orde als schadeloosstelling. Op de Philippijnen staan de zaken wan hopend. Dc »Sun" geeft zelf toe dat er rebellie is voorgekomen onder de Ameri- kaansche troepen. Chauncey Depew wil niets weten van den raad van Engelsche zijde om de Phillippijn- aanvoerdeis om te koopen. Doet men zijn zin, dan zendt men 200000 man naar den archipel om dien binnen zes weken te onder werpen. Internationaal Scheidsgerecht. Men meldt ons: De leden der Interparlementaire Vereeni- ging voor de onderwerping van internationale geschillen aan scheidsrechters, zullen te Chris- tiania op 2 Augustus na de opening van de conferentie bij den eersten minister, den heer Steen, die de conferentie zal openen, aan een avondmaaltijd deelnemen. Den volgenden dag geeft de gemeenteraad een diner, terwijl op 4 Augustus een banquet van den Noord- schen groep wordt aangeboden. Per stoomboot uit Kopenhagen zullen de deelnemers koste loos naar Christiania worden overgebracht, en zij hebben van 20 Juli tot 31 Augustus vrjj reizen op de Zweedsche en Deensche spoorwegen. Prov. Staten van Znid-IIolland. Blijkens het verslag s van het afdeelings- onderzoek der Provinciale begrooting van Znid-IIolland, achten Ge leputeerde Staten de omstandigheden niet gunstig voor een con versie van hetgeen thans nog tegen 4 rente door de provincie is geleend (slechts 1100.000). Naar aanleiding van den in de afdeelingen uitgesproken wensch dat reeds in de najaars vergadering iets zou mogen blijken omtrent de uitkomsten der overwegingen van Ged. Staten betrekkelijk de te nemen maatregelen tot verbetering van den vervuilden toestand der kanalen tusschen Maas en Scheveningen, verklaren Ged. Staten dat daaromtrent gee ne mededeelingen in de a.s. najaarsvergaderin gen kunnen worden verwacht. De hoofdoorzaak der vervuiling ligt in den onbeperkten afvoer op den boezem van den afval der gist- en spiritusfabrieken in en om Delft. Toepassing der hinderwet zou dien afvoer kunnen beperken, maar de uitvoering dier wet gaat buiten Ged. Staten om, en zij kunoen geen Irang bij de gemeentebestu ren uitoefener ders dan in opdiacht van de Regeeriog en namens Haar. Een provinciale Verordening tot wering uit het boezemwater van den afval van fa brieken, vallende onder de hinderwet, zou in strijd zijn met de wet. In eene afdeeling werd de houding vari Ged. Staten in zake de watei verversehing sedert 1890 onomwonden afgekeurd. Ged. Staten verdedigen uitvoerig hunne houding. De Provinciale rekening van Zuid-Holland sluit met pen voordeeüg slot van f57.62G. Gunstig is door de Commissie ad hoe geprae-adviseerd op de subsidie-aanvraag van Alkemade voor den aanleg van een wrg. De comtmEsip voor het onderzoek over de overgelegde statistiek betrekkelijk de krank zinnige bevolking in Z.-H. is nog niet gereed met haar rapport en vraagt diligentverklaring. Gunstig wordt door de Comm. ad hoe gepraeadviseerd op de subsidieaanviage van het groot waterschap van Woei den voor de sluisverbetering te Bodegraven. Gunstig wordt ook gepraeadviseerd op de aanvragen om rentelooze voorschotten voor de stoomtramlijn Boskoop Gouda en Gou daSchoonhoven. Men wil bij de Regee ring aangedrongen zien op een hooge beweegbare brug ter vervanging van de bestaande spoor wegbrug te Gouda. Behoudens eenige wijzigingen stelt de Com missie ad hoe voor, dat Prov. Staten van Zuid-Holland zich vereenigen voorloopig in afwachting van nadere regelingen van Rijk en provincie met de voorgestelde aanvulling van het Prov. reglement op de wegen en voetpaden (met rijtuigen en rijwielen). Tegen de voorgestelde wijziging van de poldei reglementen en speciaal ook van het reglement voor den polder Kralingen heeft de Commissie ad hoe uit Prov. Staten van Zuid-Holland geen bezwaar. Zij stelt echter voor, het nieuwe reglement voor laatstge noemde polder reeds met 1 Jan. 1900 in werking te doen treden. Men meldt ons uit 's-Gravenhage: Met betrekking tot het denkbeeld van den heer De Breuk te Zantvoort tot het verkrijgen voor rijksambtenaren van een pensioen, ge lijkstaande aan het laatst genoten traktement, wordt thans gemeld dat gehouden bespre kingen hebben doen zien dat voor eene zoo danige verhooging van het pensioen door de ambtenaren stellig driemaal zwaarder zou moeten worden bijgedragen dan thans. Men betsvijfelt dan ook of de meerderheid der ambtenaren zich die opofferingen wel zou kunnen en willen getroosten. Ook wordt medegedeeld dat voor de uitvoering van de voorgestelde plannen geen steun zou zijn te vinden bij onmisbare invloedrijke zijde, In eene dezer dagen te 's-Gravenhage gehouden vergadering van belanghebbenden is evenwel eene door het ter zake benoemde voorloopige bestuur samengestelde circulaire besproken en goedgekeuid, welke onder het ambtenaarspersoneel zal worden verspreid en waarin gezegd wordt dat men moet trachten o. a. het volgende te verkrygen dat de gelden, behoorende tot het tegen woordige weduwen- en weezenfonds uitslui tend aan de tegenwoordige gerechtigden in dat fonds ten goede komendat de ambte naren, evenals thans hunne weduwen en weezen, recht zullen bekomen op pensioen, en dit recht hun niet zal kunnen worden ontnomen door den vorm of de reden van hun ontslag; Dat bij ontslag wegens invaliditeit onver schillig of deze door oorzaken in of buiten den dienst is ontstaan, het pensioen zoo zou worden geregeld dat zoodanige eventualiteit, ook na korten diensttijd, geen daling in maatschappelijken stand voor de belangheb bende ten gevolge hebbe; dat voor de ambtenaren die op 55-jarigen leeftijd worden gepensionneerd, worde weg genomen de onbillijkheid dat hun pensioen dan lager is dan van hen die op 65-jarigen leeftijd kunnen gepensionneerd worden; en dat het uitzicht op pensioen van de weduwen en weezen der ambtenaren bij ont slag van deze op gunstiger voorwaarden kunne behouden blijven dan thans het ge val is. Ten slotte wordt de jsteun der ambtenaren ingeroepen om te geraken tot oprichting eener vereeniging waardoor de ambtenaren tevens de gelegenheid zullen bekomen tot hrt geven van van uiting aan andere wen- schen zooais betreffende de wijze van be steden der batige saldo's van het weduwen- en wezenpensioenfonds enz. j ~s*s\.s\s" yv/v s "OYERSCHIE, 15 juli. De feestcommissie heeft den ingezetenen per circulaire mede gedeeld, dat in den loop der volgende week een schaalcoliecte gehouden zal worden. Zij hoopt op ruime bijdragen, zoodat 31 Augus tus een heuglijke feestdag zal worden. 'OVERSGHIE, 15 Juli. Ten einde zich te oefenen in het blazen onder het marcheeren ondernam gisterenavond het fanfaregezelschap een tocht door de gemeente. Onnoodig te zeggen, dat de belangstelling zeer groot was een lange rij kindei en, maar ook vele vol wassenen, begeleidden den stoet. OVERSCHIE, 15 Juli. Het lijk, dat Maan dag uit de Delltsche Schie alhier is opgehaald, is gebleken te zijn de huisvrouw van Steen- bruggen, wonende Bagijnenstraat 6 te Rot terdam, f Hamers van Arbeid. Door B. cn \V. dezer gemeente is aan de Veieemgingen van Patroons en van Werk lieden binnen deze gemeente de volgende circulaire gericht Met Let oog op de a.s. samenstelling der Kamers van Arbeid en wel lo. die voor de alkoholindustrie te Schiedam, waarin vertegenwoordigd zullen zijn de branderijen, de distilleerderijen en de mouterijen; de gistpaklcerijen het molenaarsbedrijf; en het bedrijf der wegers of meters van graan en steenkolen en dat der zakkendra gers. 2o. die voor de bouwbedrijven te Schiedam, waarin vertegenwoordigd zullen zijn .- het bewerken van hout, steen of meta len; het schilders-, stoffeerders-, behangers-, stukadoors-, maudemakers-, kurksnijders-, aard werkers- en straatmakersbedrijf het onderwerpen van en het houden van toezicht bij het uitvoeren van bouwplan nen. 3o. die voor de voeding s- enge no t- middelen te Schiedam, waarin ver tegenwoordigd zullen zijn de brood-, koek-, beschuit-, suiker- en ban ke tbakkerij en de slagerijen de bierbrouwerijen, de azijnfabrieken, de zoutziederijen, de zuivel- en kunstboterfa- brieken, het bedrijf der drinkwaterleiding, de tabak- en sigarenfabrieken; het vervaardigen van. klcederen, hoeden of schoenen, de boek- en courantdrukke rijen; de kaarsen-, de gas-, de glas-, de soda-, de zeep- en de eartonnagefabrieken wenschen wij in Augustus a.s. aan de bij ons bekende hoofden of bestuurders van een der bovengenoemde bedrijven formulie ren te zenden bedoeld bij art. 1 van het kiesreglement. Ten einde reeds bij het rondzenden der formulieren zoo mogelijk niemand over te slaan, die in de temen zou vallen zulk een formulier te ontvangen, doen wij een be roep op alle ons bekende vereenigingen van patroons of werklieden en verzoeken wij U de hierbij gaande lijsten, van kol. 15 zoo volledig mogelijk ingevuld aan ons te wil len retourneeren voor 1 Augustus a.s. Bij de bedoelde lijst met opgaven, waarin omtrent bedrijf, aantal werklieden enz. me- dedeeling moet worden gedaan, is gevoegd een nota van inlichtingen, waar.' wordt medegedeeld, dab volgens de wet van 2 Mei 1897 op de Kamers van Arbeid („Staats blad" 141) en de daarbij behoorende ko ninklijke besluiten ieder patroon vóór 15 September a.s. de bovenbedoelde lijst inge vuld aan B. en TV. moet toezenden. Ver zuim van inzending kan volgens art. 142 dier Wet worden gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste f 75. De opgaven in de verschillende kolom men van het formulier van aangifte moeten betreffen allen, den aangever daaronder be grepen, die vóór of op 15 October 1874 zijn geboren, ingezetenen tevens Nederlanders zijn en als patroon of als werkman gedu rende het kalenderjaar 1898 bij hetzelfde hoofd of dcnzelfden bestuurder in een van de in de K. v. A. alhier vertegenwoordigde bedrijven zijn werkzaam geweest. Onder patroons worden verstaan de hoofden of bestuurders van een bedrijf, waarin ten minste één persoon boven de 20 jaren tegen genot van loon werkzaam is, en allen die op het beheer der hoofden of be stuurders toezicht houden; terwijl met pa troons gelijk gesteld worden de personen, die door het hoofd of den bestuurder van een bedrijf in den regel belast worden met het doen van wetenschappelijke proeven, de procuratiehouders en de personen, die bij ontstentenis van het hoofd of den bestuur der van het bedrijf dat hoofd of dien be stuurder vervangen Onder werklieden worden verstaan alle anderen, die tegen genot van loon in een bedrijf werkzaam zijn en geen gezag ,*>ver anderen uitoefenen. f Iïerlijnsch Domkoor. Gisterenavond had voor een zeer talrijk publiek in de Groote Kerk de reeds meer malen aangekondigde uitvoering plaats van de Concertvereeniging van leden van het Koninklijk Domkoor te Berlijn, bestaande uit een twaalftal zangers. In de verwachting, die men van dit koor had, eene verwachting die om verschillende redenen nog al hooggespannen was, is men niet teleurgesteld den roep van een goed koor te zijn heeft het gisterenavond gehandhaafd. In de verschillende nummers voor kerkelijke uitvoering speciaal geëigend kwamen de bijzondere qualiteiten van dit koor vol komen tot hun rechtreeds het eerste num mer van Palestrioa sO bone Jesu" bracht het publiek door de verheven muziek in de goede stemming. Muntte dit nummer door gewijde ernst uit, het choraal van Praetorius «Es ist ein Ros' entsprungen" was aantrek kelijk door innigheid. Van de overige num mers noemen wij nog in het bijzonder het koor sGegrüsst seid, Brüder" uit «das Liebes- mahl der Apostel", waarbij onmiddellijk de meer moderne kunst van YVagner opviel. Vermeld zy van de overige koornummers nog Motette»Selig sind die Toten" van Gur- land, waarbij dit lid van het Domkoor zich als degelijk componist deed kennen, terwijl het motette van Neithardt »Sei Getreu", een waardig slot van dezen avond vormde. Wat de voordracht betreft, de solo's besprekend kunnen wij met genoegen gewagen van onzen oud-stadgenoot, den heer Bakkes, die hoewel lichtelijk verkouden, nog met goeden smaak en beschaafd van toon, het schoone lied van Ofth, «O quain suavis" ten gehoore bracht vooral in de pianissimo's was hij zeer ge lukkig. Ook de heer Kónig maakte met zijn solo uit de sJosua" grooten indruk. Wat ons in het koor bijzonder trof, waven de keurige piano's, die wonderschoon aari- zwelden tot krachtige forto's; met name in de baspartijen achten wij dit koor sterk; in het slotnummer Neithardt's Motette kwamen ook de tenoren tot hun volle recht. De solonummers werden begeleid door den lieer II. J. P. Textor, die zich op de wijze, zooals dat van hein bekend is, van zijn taak kweet. Behalve de begeleiding gaf de heer Textor nog een paar solonummers. Voorat het Concert van Handel was uniek mooi. Alles te zamen genomen dus gisterenavond een welgeslaagde avond. Met voldoening zullen onze stadgenooten, uit eene mededeeling van den burgemeester, gisteren aan den gemeenteraad gedaan, ver nomen hebben dat Hfl. MM. de Koningin en de Koningin-Moeder een misschien het volgend jaar onze gemeente zullen bezoeken. Het heeft velen aangenaam geüoffen, dat de vet tegen wootdiging der burgerij op dit punt diligeut is, aldus ter hoogster plaatse den krachtigsten drang uitoefenend, die bij de bescheidenheid in deze materie voorge schreven, mogelijk is. Een halve eeuw zag onze stad haar Vor stenhuis niet; de langste tijd is nu achter den rug. Bij de gehouden admissie-examens voor de EI. B. S. alhier, zijn geslaagd Voor de le klasse: A. Admit aal, D. Ben der, M. den Breerns, J. B. Ch. van der Drilt, C. B. Eenhoorn, P. C. van Gelder, J. Goe- rr.ans, G. J. Graicken, L. A. Henry, K. A. Horn, H. J. A. Jansen, II, A. Klopponbuig, H. W. Krntzinga, A. van Leeuwen, J.G. 11. Leffers, G. Lindeyer, C. Maris, A. J. van Moort, J. A. van der Poe!, A. C. Putters, J. F. II. Putters, W. C. van der Schalk, L. J. A. Soudan, N. A. Spronk, A. van den Tol, A. J. H. Veenenbos, J, C. Visser, D. de Vries, C. van de Wetering, C, de Wit, If, Zeilstra en 4 vooi waardelijk. Afgewezen 9. Tot de 2de klasse: Mej. J. A. M. Elletbeck. Tot de 3de klasse: H. Enno van Gelder en J. P. Nieuvvdorp. Afgewezen 2. De Scliiedamscbe werkmansvereeniging «Vriendenkring", zal den 6den Augustus a.s. een pleiziertochtje maken naar Brielle met de saion-schroefsioomboot P a d a n g 4. Daarbij bestaat het plan om het eiland IJssehnonde om te vaien en Dordrecht te bezoeken. Een muziekgezelschap zal gedulende den reis een serie nummers ten beste geven zoodat mag worden vei ondersteld dat deze reis voor de deelnem -rs een recht aange name zal zijn. Van verschillende zijden hoorden wij reeds instemming betuigen met het besluit van den kerkeraad om op 30 Augustus eerie gods dienstoefening te houden. Deze zal plaats hebben voormiddag? te 10 uur. Natuurlijk zijn er bez wat en aan vei bondon. Vele mannen kunnen op dat uur niet Daar om is er gedacht, om een avond-godsdieust- oefening te houden. Doch dat wil er niet in. Zoo'n gebedsure houdt men aan den ingang van zulk een dag. Vroeger, b. v. op den Waterloo-dag, kon echter iedereen. Dat zullen zich de ouderen nog wel herinneren. Welnu, laat hetoudete geslacht dan aan het jongere leeren, hoe een nationale feestdag godsdienstig behoort en kan gevierd worden (®Z,") Hedenmiddag te 4 uur ongeveer bemerkte C. D. de Planque, werkzaam op de hout zagerij van den lieer Berkelaar, dat de boven- bak der branderij «Middelburg" aan den Noordvestsingel, behoorende aan den heer R. A. de Kroes te Overschie, had vlam gevat. Onmiddellijk snelde hij toe en daar nie mand op dat oogenblik meer in de branderij werkzaam was, klom hij langs een ladder naar het brandende deel en wist zoodoende met kitten water het vuur nog in den aan vang te bemeesteren. Toch waren reeds een luik en een paar planken door het vuur verteerd. De 8-jarige Van Schijndel, wonende aan de Raam, viel gisterenavond te 8Va uur in het grachtje aan de Noordmolenslraat. Hij werd gered door het dochtertje van den aldaar wonende Hendriks, Gisterenavond was er op de Koemarkten nabij het Roode Hek een dichte menigte verzameld die getuige begeerde te zijn van de wraakneming eener beleedigde echtge- noote, wier man het 7e gebod had overtreden en wiens kwade genius met de tram uit Rotterdam werd teruggewacht» De moeder van deze laatste, die eveneens, doch om haar dochter te beschermen, daar tegenwoordig was, werd telkens door de vrouwelijke toe schouwers met luide juichkreten begroet. De driejarige A. Rijke, wonende aan den Rotterdamschen dijk, werd hedenmiddag door oen handwagen over de hand gereden zonder dat de geleider van den wagen daaraan schuld had. In de apotheek van mevrouw Filedt Kok binnengebracht, bleek dat het kind geen noemenswaardig letsel had bekomen. Met het geliefkoosde vischj es vangen viel Jan Grootveld hedenmiddag in de Schie. Nadat hij door zijn kameraadje Groeneweg, wonende in de Otterbuurt, op den kant was geholpen, werd h\j naar de ouderlijke woning in de Bleekerstraat gebracht.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2