53"<c Jaargang No. 9987. Dinsdag 18 Juli 1899. 0IRCUSSLAVEN, BUITENLAND. SCHiEDAMSCHE Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adveitentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau s Boterstraat 68. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 17 Juli "99. De socialisten spelen in het parlementai re orkest van verschillende landen de eer ste viool. Men zie slechts naar België, naar Frankrijk, naar Italië, waar de socialisten vooraangaan in den strijd tegen de reactie. In België ziet het er op het oogenblik zeer kwaad uit voor het ministerie-Vanden- peereboom, kwader eigenlijk nog dan in de eerste dagen dezer maand toen de strijd te gen de kiesrechtvoorstellen der regeering op straat werd gevoerd. De commissie van XV heeft haar arbeid aangevangen. Vrijdag is zij bijeengekomen, en de eerste vraag die aan de orde werd ge steld (door Theodor) was Moet de* commis sie zich haasten met haar arbeid? waarme de bedoeld werd of de kiesreehtquaestie nog, in deze zitting zou worden afgedaan. Theodor zelf beantwoordde die vraag beves tigend; iedereen had toch reeds een geves tigde overtuiging. Woeste wilde eerst de meening der re geering kennen, en het eerst het referen dum bespreken. Ook de liberaal Lorand wilde eerst kennis nemen van de meening der regeering opdat deze zich niet achter de commissie zou kunnen verschuilen. De- fuisseaux en Vandervelde wilden het land raadplegen door middel van het referen dum, door Kamerontbinding of door de eerstvolgende verkiezingen. Met zeer groote meerderheid besloot de commissie daarop vlug te werken en aan het ministerie de vraag te stellen of het wenscht dat de kieswet nog in deze zitting wordt behandeld Daarop ging de commissie tot morgen uiteen. De regeering staat nu voor een moeilijke keuze. Zij kan haar wenscli uitspreken om nog in deze zitting de kiesrechthervorming te behandelen, maar dan moet zij verklaren welk systeem zij kiest. Valt haar keus op Woeste's uninominaal kiesrecht, dan be klimt de linkerzijde, volgens Lorand's drei gement, de barricade. Aanvaardt de regee ring de evenredige vertegenwoordiging, dan wordt zij door Woeste en diens aanhang tot aftreden gedwongen. Vandenpeereboom zal dus morgen wel voor de commissie voor den dag komen met een verklaring die vleesck noch visch is. De rechtsche leden der commissie hebben door hun besluit om de meening der regee ring te vragen, deze een bewijs van welwil lendheid willen geven. Het resultaat is ech ter dat de regeering voor het dilemma staat, een aannemelijke oplossing der quaes- tie aan de hand te doen of heen te gaan. 't Is een interessante strijd die in België wordt gevoerd; van den uitslag valt nog niets te zeggen. Een niet minder gewichtig aandeel in de binnenlandsche politiek nemen de socialis ten op het oogenblik in Frankrijk. In de zaak-Dreyfus hebben verschillende socialis ten medegestreden in de eerste rijen der verdedigers van het recht van den zwakke tegen het onrecht der machtigen, en hoe groot hun invloed is bij de eigenlijke afre kening, blijkt uit het feit dat een socialist zitting heeft genomen in het ministerie, waarop de taak rust de zaak-Dreyfus finaal te liquideeren. Maar een groot deel der socialisten is daarover ten zeerste ontstemd. De Natio nale Raad van de „Fransche Arbeiders- Partij", het besturend comité der „Socia- listisch-Itevolutionaire Partij" en de lei ders van het „Communistiscli-Revolutionai- re Verbond" hebben een manifest uitge vaardigd. In dit stuk, dat de handteekenin- gen draagt der afgevaardigden Carnaud, Ferroul, Legitimus, Zévaès, Sembad, De- jeante enz., van Lafargue, Argyriades, Rol- des, Delory, enz, en natuurlijk die dor hoofdmannen Jules Guesde en Vaillant, scheiden deze zich uitdrukkelijk af van hen ,,die de eer en de belangen van het socialis me gecompromitteerd hebben," door in het ministerie Waldeck-Rousseau te treden en door een reeks schikkingen en afwijkingen, waardoor men de klassenpolitiek wil doen vervangen. De scheiding tusschen hen en mannen als Jaurès, Viviani, Millerand, iiouanet is hier door voltooid. Want dezen willen niet voor staan de belangen van den arbeider alleen eu den strijd weigeren voor den verdrukte omdat hij is „bourgeois", neen, zij willen dat de socialisten zullen vormen de partij, die opkomt voor het recht en de humani teit. Jaurès is de apostel van deze opvatting van het socialisme, die evenwel geen in gang kan vinden zoolang de socialisten ver deeld zijn in tal van kleine groepen, elk met hun eigen beginselen en hun eigen pro grams. Daarom roept hij de socialisten op zich, zooals in Duitschland, aaneen te slui ten tot éóne grc.te partij, die den strijd aanbindt tegen de reactie en vóór recht en humaniteit, die niet volstaat met te streven naar sociale productie en rechtvaar dige verdeeling van het geproduceerde, maar zich werpt in den strijd voor het recht, waar en wanneer dit bedreigd wordt. Jaurès wil dat de socialisten aan de wereld toonen dat zij zijn de kampioenen van bet recbt en van de humaniteit bij uitnemend heid. Of dit liooge ideaal te verwezenlijken zal zijn, blijft af te wachten. Wellicht is deze scheuring onder de socialisten in Frankrijk de voorbereiding van latere krachtigere aaneensluiting. Nü is die scheuring koren op den molen der reactionairen en conservatieven. Méli- ne en de zijnen lachen. Zij berekenen dat, wanneer de Kamer weer bijeenkomt, Wal deck-Rousseau op minstens twintig stem men minder zal kunnen rekenen, een ver mindering die voldoende zal zijn om het Kabinet ten val te brengen. 't Kan zijn, maar intussclien zal het li quidatie-ministerie zeker Fx-ankrijk veriest hebben van de zaak-Dreyfus en daarmede zijn taak hebben vervuld. In dit opzicht hebben de revisionisten re den tot blijdschap. De onthullingen van de schandelijke mishandelingen waarvan Drey fus het offer is geweest, dank zij de bar- COURANT. Prijs der Advertentiën: Yan 17 regels fl. 0.90iedere regel meer 121/2 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. t In de nummersdie Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Itleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc, Telefoon BTo. 123. DOOK AMYIE R.EADE. 14) Leila voelde cenigen aandrang om in tra nen uit tapbarsten, nu het onderhoud was afgoloopcn; een oogenblik zat zij als dooi den bliksem getroffen. Plotseling hoorde zij luide stemmen uit de keuken, achter in het huis, tot haar doordringen. Zij opende de deur weer en luisterde. Een vrouwestem zeide „U deed beter met haar familie te waar schuwen, voordat het te laat is. Vertel die hoe de zaken staan, en waarschuw ze dat dit huwelijk niet te vertrouwen is. Hij zal haar nooit tot zijn vrouw maken." Toen antwoordde haar hospita „Ik vermoedde wel dat er iets aan de hand waseerst kwam die hond, en wer den er iederen dag boeken voor haar ge bracht en de meeste dagen een paard om op te rijden. En de meester zelf komt ook nogal dikwijls. Altijd komt er iemand. Maar toch is het mijn. zaak niet, me met mijn logees te bemoeien. Als zij trouwen wil, dan moet het maar. Ik behoef niet op haar te passen. De dokter heeft haar hier heen gezonden. Ik diende bij hem voordat ik trouwde. Ik heb er niets mee te maken." „Maar, beste vrouw, u zal u zelf heel wat onaangenaamheden op den hajs balen als zij er met hem van door gaat. Wees ver standig en schrijf aan haar familie. Hij is bepaald een slechte kerel. Het zou haar on geluk zijn. Er moet een stokje voor gesto ken worden voordat het te laat is." „Och, ik wil mijn man wel vragen een lettertje aan den dokter te schrijven. Hij komt vanavond thuis. Dat kan geen kwaad. Ten minste, ik hoop van niet; want de dokter maakt dat ik de meeste seizoenen mijn kamers bezet heb." Daar klonk geschuifel van voetende stemmen kwamen dichterbij en Leila ver moedde dat de vrouw naar de straatdeur liep. Daarom sloot zij zachtjes haar deur. Zij had genoeg gehoord om haar zielsbe droefd te maken.* Zij besloot terstond aan Castelli te schrijven en van zijn lippen te vernemen of het wreede verhaal waarheid behelsde. Zij stelde nog even groot vertrouwen in hem. Haar hart was nog niet geschokt; op zijn liefde was nog haar innigste hoop ge vestigd. Maar toch scheen, de zomer niet meer zoo schoonwant in weerwil van haar wensch om te vergeten, zou de herinnering haar kwellen als ccn stekende wonde. Eenige tranen teekenden dezen dag. VI. Geen onverdeelde blijdschap. Leila was bleek en zag er zeer afgetobd uit, toen zij naar de bekende plaats aan den voet der steile, grauwe rotsen ging om Cas telli te ontmoeten. De lange slapelooze uren van den nacht hadden haar van haar schoonheid beroofd. De schittering van haar heerlijke oogen was verflauwd, en had plaats gemaakt voor een angstigen, treurigen blik, en er waren don kere kringen onder haar oogen die een zie ke uitdrukking aan haar lief gelaat gaven. O, er is niet veel voor noodig om de lelie van haar liefelijk waas te berooven. Eén scherpe wind en haar schoonheid is weg. baarsclie bevelen van den toenmaligen mi nister Lebon, hebben de zaak der herzie ning _goed gedaan. Steeds duidelijkex; blijkt de keutex-ing in de publieke opinie. Een aar dig bewijs is o. a. dat Zaterdag zestig vrou wen te Rexincs mevrouw Dreyfus zijn ko men groeten, toen deze de gevangenis ver liet, waar zij een bezoek aan baar man had gebracht. Wanneer het proces-Dreyfus zal begin nen, blijft nog altijd onzeker. Terwijl de „Temps" spreekt van tusschen 1 en 6 Augustus, noemt de „Figaro" een der da gen tusschen 3 en 7. Het is nu zeker dat Quesnay de Beaurepaire zal worden ge hoord wat ongetwijfeld gewenscht is. Even- we! heeft de voorzitter terecht bepaald dat de oud-raadsheer alleen gehoord zal worden over de feiten die het Hof van Cassatie aan den krijgsraad heeft voorgelegd. Zaterdag is Quesnay opgeroepen door den regeerings- commissans. Dat generaal De Pellieux niet lang meer in het leger zal blijven, wordt thans alge meen aangenomen. Bij de groote revue, Vrijdag jl., heeft men den generaal niet ge zien. De regeering wilde nl. niet dat De Pellieux daarbij een eereplaats zou inne men aan het hoofd der troepen. Daarom was do garde républicaine aangewezen om de orde te handhaven, met de bedoeling het contingent zoodanig te verminderen, dat De Pellieux kon ingedeeld worden bij den staf, waar hij door het publiek niet werd opgemerkt. kien verwacht ook een nieuwe enquête ter aanvulling van Duchesne's onderzoek. Toen de getuigen van den senator Delpuecli zich bij minister De Gallifet om inlichtin gen vervoegden, verklaarde deze dat het onderzoek van Duchesne afgeloopen was met voor De Pellieux gunstige conclusion. Toen de senatoren Ranc en Isaac, Del- puech's getqigen. daarop vroegen of er een aanvullend onderzoek zou plaats vinden, zei De Gallifet dat hij daarop „ja" noch „neen" kon zeggen. Ranc en Isaac hebben toen aan De Pellieux's getuigen medegedeeld dat het duel niet kan plaats vinden, omdat naar hun overtuiging het onderzoek tegen De Pellieux nog niet definitief is gesloten. De laatste concessies van het Transvaal- selie gouvernement hebben bij vele Engel- schen in de Zuid-Afrikaansche Republiek en in Engeland zelf de balans doen over slaan naar den kant des vredes. Te Lijdenburg bijv. is een meeting van Uitlanders gehouden, die zich voldaan ver klaarden over de laatste voorstellen van Kruger en den Volksraad. Zoo is men ook in handelskringen te Liverpool niet gepor teerd voor een oorlog tegen Transvaal. Daar en te Manchester zijn in de laatste dagen verscheiden meetings gehouden ten gunste van den vrede. In Chamberlain ziet men terecht de „béte noire" van bet mi nisterie, en men is overtuigd dat vooral Sa lisbury's vredelievendheid een uitbarsting tegenhoudt. Op den eerste-minister is de hoop der vredelievenden gevestigdmen hoopt dat zijn invloed een oorlog zal weten te voorkomen. Wie zal het winnenChamberlain of Sa lisbury? Voor den eerste zou een vredelie- Leila glimlachte flauw toen Castelli baai- naderde. Hij was er op voorbereid dat baar blik droevig zou zijn. Haar dringende brief, die hem tot haar riep, had hem doen blij ken hoe bedroefd zij was, maar hij was tocli verschrikt, nu hij de verandering op haar gelaat zag. Hij kuste haar met warmte en zei toen „Lieveling, wat deert je Ben je ziek Ik ben zoo spoedig mogelijk overgekomen op de ontvangst van je brief. Vertel mij al je leed, al wat er is voorgevallen." „Ik ben bang, Emilio, vreeselijk bang," cn zij verborg liaar gelaat tegen zijn arm. „Ik durf je haast niet vertellen al wat ik gehoord heb; het is zoo verschrikke lijk." „Wees niet bevreesd," antwoordde Cas telli, en uit zijn vriendelijke stem sprak liefde. „Heb ik niet het recht je te helpen, Lcila? Kom, ga zitten en deel mij alles mee wat er gebeurd is." Zij ging zitten met haar slanke blanke hand in de zijne, en vertelde hem toen de geheele geschiedenis van Cleo. Soms was zij zóó zenuwachtig dat zij haar verhaal bijna niet kon voortzetten, en toen zij klaar was, barstte zij uit in tranen. Castelli keek zeer ernstig, en zei op vas ten, maar zacbten toon „Ween niet, Leila, maar luister naar mij. Al wat die vrouw je heeft verteld, is on waar, totaal gelogen. Om haar eigen doel te bereiken, beeft zij je voorgelogen. Zij lioopt nog de overwinning op je te behalen door haar hardheidzij hoopt je te doen terugdeinzen voor haar bedreigingen en te beletten dat wij man en vrouw worden. Mijn liefde voor jou heeft haar toom op gewekt. Zij haat mij, en uit wraakzucht vende oplossing der crisis bepaald het ka rakter van een persoonlijk échec hebben. Want "liet is duidelijk dat de minister van koloniën 't liefst met bet zwaard in de hand den toestand in Zuid-Afrika zou regelen. Dat dit nog zal gebeuren, wordt echter steeds onwaarschijnlijker, schoon men van Engelsche zijde voortgaat met bedreigingen in den vorm van troepenzendingen. Zater dagmiddag nog zijn te Southampton 15 of ficieren en 213 man scheep gegaan voor de Kaap met 31 paarden en 8 stukken ge schut. Maar dat het ergste gevaar als geweken kan worden beschouwd, is niet te looche nen. Gemengde Bcdcileclingcn. Uit de mededeeling in de Russische Staats courant blijkt nu, dat grootvorst George op een automobiel-tocht was, toen hesn plotse ling een bloedspuwing overviel. Een boerin die in de buurt was, zag wat er gebeurde en vroegïWat scheelt u De grootvorst antwoorddesNiets". De boerin gaf den prins water en hielp hem op den grond te gaan liggen. Zij verfrischte nog zijn lippen, en een oogenblik later stierf de grootvorst zacht en zonder pijn. Het lijk werd oogen- blikkelijk naar het paleis gebracht. Om de plaats waar de prins stierf, is een hek gezet. Dat koning Oscar van Zweden en Noor wegen naar aanleiding van keizer Wilhelm's bezoek aan de Iphigénie schriftelijk zijn blijdschap aan den Keizer en president Lou- bet zou hebben betuigd, blijkt een verzinsel te zijn. De verzoeningsraad in zake de Deensche uitsluiting heeft zich ontbonden, daar zijn bemiddelende pogingen ten eenen male mis lukt zijn, Men kondigt de verloving aan van de bijna 16-jarige aartshertogin Elisabeth, de dochter van wijien kroonprins Rudolf van Oostenrijk, met den 26-jarigen hertog Robert van Wurtemberg, Volgens de s Petit Nipois" is generaal Giletta di San Guiseppe door de Fransche regeering in vrijheid gesteld, omdat de Ita liaansche regeering dreigde bekend te maken dat het Fransche gezantschap te Rome zich door een soort inbraak op het Italiaansche ministerie van 001 log van twee belangvijke stukken heeft weten meester te maken. 't Vei haal ly kt wel wat op dergelijke fabeltjes uit de zaak-Dreyfus. Ballay, de gouverneur van Guyaua, heeft op voorstel van den minister van koloniën, hef civiele kommandeurskruis van het Legioen van Eer gektegen. De aankondiging van nieuwe stukken over Du Paty de Clam door den ïFigaro" heeft de sLiberté" bewogen Du Paty's advocaat mr. Mónard te intervieweo. Deze zeide zich met ie kunnen voorstellen welke stukken nog gepubliceerd zouden worden. Tegeljjk beklaagde hij zicli over Du Paty's onwettige gevangenneming. Kapitein Tavernier, die de zaak instrueert, heeft een nieuwe expertise van de telegrammen Blanche" en rSperanza" tracht zij jou gedachten te vergiftigen en vertelt zij je dat ik gemeen en valsch ben. Leila," en hij drukte teeder haar handen, „twijfel j ij aan me Zijn toon vervulde liaar met een gevoel van ontzag. Nooit had zij hem op zulk een vreemde, welsprekende manier hooien spre ken. Hij riep schaamte en berouw in haar wakker, daar hij haar met recht verwijtend zou kunnen vragen of zij de vrouw had kunnen gelooven die zulk een smet op zijn naam trachtte te weipen. „Ik kon immers niet aan je twijfelen, Emiliodat moest je weten. Ik was er ze ker van dat je met haar niet wilde trouwen. Maar is alles, alles wat zij zeide, onwaar Heb je in elke stad die je bezocht, er een meisje op na gehouden?" „Eén meisje heb ik gehad, Leila, en dat ben jij," antwoordde bij op vleienden toon. „Nooit is een andere vrouw mij dierbaar geweest. Ik heb nooit tot eenige andere woorden van liefde gefluisterd of mij met innige verrukking de genoegens van een liuiselijken aard voorgesteld dan met en voor jou." Hij slaakte een zucht toen hij opliield met spreken, en het scheen Leila toe dat die voortkwam uit zijn bedrukt hart. In een oogwenk werd al haar teederheid, al liaar liefde wakker geroepen, en zij ant woordde op zacbten toon „Ik geloof je, Emilio, lieve Emilio, maar waarom heeft die vrouw dan zulke vreese- lijke dingen gezegd 1 Ik kan de gedachte er aan niet verdragen." „Omdat zij ons haat, Leila, en als zij ons geluk kan verstoren, zal haar blijdschap volkomen zijn. Maar dat zal nooit gebeu ren, mijn Leila, want zijn onze harten niet bevolen ondanks de rechter van instructie Bertulus indertijd bevolen heeft het onder zoek omtrent die stukken, te staken» De »Figaro'' publiceert de akte van be schuldiging tegen Esterhazy wegens oplichting en de betreffende memorie van Gluistiaan Esterhazy, waaruit nog weer eens duidelijk blijkt welk een doortrapts schelm de majoor is. Zaterdagavond heeft Marchand na de voor stelling in den Chótelet-schouwburg afscheid genomen van zijn Senegaleezen. De soldaten die Vrijdagavond te Cherbourg zoo te keer gingen, waren dronken mariniers. Zij gingen burgers, maar ook infanterie- soldaten te lijf en haalden ergerlijke balda digheden uit. Zoo werd een vrouw op straat geheel ontkleed. Van de gewonden is gelukkig niemand doodelijk getroffen. Te Marseille heerscht groofe verbittering legen de Italianen, omdat een Italiaansch weikman in een vechtpartij een Fransch werkman overhoop heeft gestoken. Fran*chen en Italianen geraken herhaaldelijk slaags. Te Kanea zijn Fransche en Italiaansche soldaten slaags geraakt. Van beide zijden werd één man gedood, verscheidenen liepen verwondingen op. De officieren en de consuls zijn er in ge slaagd de orde te herstellen. De Italiaansche troepen zijn in hun kazernes geconsigneerd. De officieren en de consuls woonden de be grafenis der beide slachiofiers bij. Te Bilbao staken nu reeds 10.000 man. De toestand wordt bedenkelijk geacht door dat Bilbao bekend staat als een broeiplaats van Carlistische woelingen. De verkiezingen voor den gemeenteraad te Milaan hebben in Juni 1.1. een socialis- tisch-repubiikeinsche meerderheid opgeleverd. Volgens de sPerseveranza" is de regeering voornemens den raad, zoodra deze in de vol gende week bijeenkomt, te ontbinden. Dr. Lapponi, 's Pausen lijfarts, schrijft in de sVox Urbis", dat de Paus geheel her steld is en best honderd jaar kan worden. In Servië duren de arrestaties nog steeds voort. De dPoï. Corr.", die voor een offici eus orgaan der Servische regeering doorgaat, zegt dat het voor het ouderzoek van het grootste belang is op de sporen der samen- zwei ing naar Genève, de woonplaats van Peter Karageorgewitsch, leiden. Deze, preten dent naar den Servischen troon, moet kort voor den aanslag te Pancora en Semlin zijn gezien. Bozo Pelrowitsch, de neef van den vorst van Montenegro, die eveneens gearresteerd was,"1 is op bevel van koning Alexander op vrije voeten gesteld. Hij wordt echter uit liet land gebannen en naar Semlin getrans porteerd, vanwaar hjj vermoedelijk naar Rus land zal gaan. Pi ins George van Griekenland zal, naar de sPol. Corr." uit Atheensche hofkringen verneemt, in begin September Kreta voor een week of vier verlaten, om te St. Peters burg, Parys, Londen en Rome te gaan be danken voor het hem geschonken vertrouwen. sterk door een groote liefde, te diep om uit- gewiseht te worden „Ja, o ja," antwoordde zij, maar toch met een lichte aarzeling, terwijl een blos haar bleek gelaat overtoog. Er was iets in haar houding, dat hem zeide dat zij niet geheel tevreden was ge steld. De woorden van Cleo hadden haar zekere vrees ingeboezemd, een gevoel van een schaduw die in de toekomst dreigde neer te dalen, en zij kon dat voorgevoel, van hoe voorbijgaanden aard ook, nog niet geheel van zich afschudden. De klank van haar stem trof hem onmid dellijk, en hij hernam „Er is nog iets dat je hindert, Leila. Wil je mij niet zeggen wat het is, Leiia Zijn rechtstreeksche vraag onbeantwoord latend, vroeg zij zeer schuchter „Zijn alle circusmenscben wreed tegen vrouwen en paarden Uit haar stem sprak de innige hoop dat hij ook dit zou logenstraffen; maar toch lag er ook de begeerte, de bede in dat zijn lippen haar de waarheid zouden zeggen. „Geen van ons allen, Leila; het zou voor ons niet voordeelig wezen wreed te zijn. Na tuurlijk zijn wij flink; het trainen ver- eischt de krachtige hand van een meester; anders sou er voor het publiek geen circus kunnen zijnen om gevaar van ons af te wenden en ons leven te beschermen, moeten wij streng zijn. Soms wordt een vreeselijke strijd gevoerd tusschen een paard en zijn berijeter en moeten wij eens voor al onze heerseliapij handhaven." „Maar wat was dat dan met mile. Do- nis?" vroeg Leila met plotselinge nieuws gierigheid. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1