BINNENLAND. STADSNIEUWS. TL A AllDIN GEN. MAASSLUIS. R e c h t z a k e n. Ranst en Wetenschap. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Admiraal Dewey, de held van Cavita, wordt Woensdag, van Port-Said komende, te Triest verwacht. De Garden-party. De Garden-party ten liove, op het lust slot het Loo Vrijdagmiddag gegeven, was een schitterend feest, dat om kwart over twee uur een aanvang nam en ten half vijf eindigde. Het weder, dat in den. beginne zich slecht liet aanzien, daar het regende klaarde weldra op, en de gcnoodigde dames en keeren konden zich reeds om half drie in het heerlijke park van 't paleis bewegen De muziek van het 8e regiment infanterie deed zich hooren. In het paleis hadden zich verzameld de personen, die nog niet aan H. M. de Ko ningin waren voorgesteld. Nadat daar de voorstelling had plaats gehad, begaf zich Hare Majesteit de Ko ningin met haar Doorluchtige Moeder naar het Park, vergezeld van het dienstdoend personeel, waar H. H. M. M. zich minzaam met allen onderhielden. Op verschillende punten van het park waren rijk voorziene buffetten opgesteld. Onder de autoriteiten uit andere plaat sen werden opgemerkt baron Mollerus van Westkerke, commissaris der Koningin in de provincie Gelderland; generaal-maj. Lang- guth, divisie-commandant; de Sitter, presi dent van het gerechtshof te Arnhem; mr. Alpherts, officier van justitie te Arnhem luit -kol. Higly, commandant van het le reg. huzaren; luit.-kol. Grevers, comman dant der Koloniale Reserve; luit.-kolonel Harms van het 2e reg. inf., de burgemees ter van Zutplien Storm Buijsing enz, enz. Na afloop der garden-party reed H. M. de Koningin te paard uit, vergezeld door den stalmeester baron Bentinck, onder luide toejuichingen van het talrijke publiek in en om het paleis. Plan-Coolcn. Eindverslag, tegelijk bevattende het ant woord der Regeering op het sectieverslag der Eerste Kamer is uitgebracht omtrent het ontwerp tot wijziging van de militie- wet. Hcogst aangenaam blijkt 't der Regec- ring te zijn te vernemen, niet alleen dat de meerderheid der Kamer zich met dit voorstel ingenomen verklaarde, maar ook dat onder die meerderheid leden voorkwa men, die tegenstanders geweest ware a van de wet van 2 Juli 1898, waarin de Regee ring een bewijs te meer ziet, hoezeer dat wetsvoorstel gerechtvaardigd mag heeten. De bedenking van verschillende leden dal het ontwerp strekt om het geheele instituut der vrijwilligers bij rle militie uit onze mih- tiewet te doen vervallen, beantwoordt de Regeering o. a. met de herinnering, dat het beginsel „om de m i 1 i t i e zooveel mo gelijk uit vrijwilligers samen te stellen be reids werd losgelaten door den Grondwet geven van 1887, die slechts een soort van dienstplichtigen kent; dat meer dan 89 ja ren lang vrijwilligers bij de militie zeer zeldzaam waren en dus de bepalingen be trekkelijk zulke vrijwilligers zoo goed als een doode letter bleken te zijn, zoodat ei weinig of niets pleit voor het behoud van het instituut van wezenlijke vrijwilligers bij de militie, dat het instituut, waartegen geen overwegend bezwaar bestond, zoolang het zich verdroeg met liet beginsel van den persoonlijk te vervullen dienstplicht, niet langer, zij het dan ook voorloopig, kan wor den gehandhaafd, nu het dienstbaar wordt gemaakt om, door vermomde plaatsvervan ging, het beginsel van persoonlijken dienst plicht aan te tasten. In deze aanranding van het beginsel, door den wetgever - an 1898 gewild, steekt het kwaad. De Regeering deelt voorts mede, dat bi; verwezenlijking van liet plan van dcu mi nister van oorlog om een soort reservekader te scheppen, „waarvan uitsluitend dc klei ne luyden kunnen profiteeren", een nieuw soort vrijwilligers voor het reservepersoneel ontstaan zal, die met de vrijwilligers bij de militie der thans bestaande wet niets ge meens hebben. Die nieuwe vrijwilligers zul len worden toegelaten vóór 1 Januari van het jaar waarin zij voor de militie beliooren te worden ingeschreven, en dan niet mede- rekenen tot het bepalen van de hoegroot heid van de lichting en van het daarin dooi de provinciën e*i door de gemeenten te dra gen. aandeel. Met deze mededeehng rescon treert de Regeering tevens de meening dat de vrijwilligers-reservisten in effecta gelijk te stellen zijn met vrijwilligers bij de mili tie en dat op dien grond het instituut dei- reservisten valt met dat der vrijwilligers bij de militie. De wensch van die leden, die verklaarden dat hun instemming met dit ontwerp geens zins wegnam dat zij een regeling als dooi den minister van oorlog wordt overwogen, indien mogelijk, raadzaam zouden achten, in het bijzonder als daarvan het gevolg was dat langs dien weg met uitbreiding van het beginsel van art. 49 3e lid Militiewet aan broeders de keus kon worden gela ten, wie hunner als dienstplichtige bij de militie zou optreden gaat samen met dien van den minister van oorlog. Posterijen en telegrafie. Het bestuur van den Bond van conduc teurs der brievenmalen heelt aan den direc teur-generaal der posterijen en telegrafie een verzoekschrift gericht, waarin dezen gevraagd wordt het daarheen te willen leiden, dat het maximum tractement voor alle klassen worde verhoogd de thans plaatsvindende regeling in de bevordering der klassen, zoodanig worde toegepast, dat conducteurs welke vijftien jaren en langer deze betrekking vervullen, worden bevorderd tot conducteur ie klasse de toelage van zes cent per uur uitsluitend worde verstrekt, voor verblijfkosten buiten de standplaats, en de tractementen daarnaar worden geregeld de diensten van de conducteurs der brie venmalen zich uitsluitend bepalen binnen de postrqtuigen aan conducteurs der brievenmalen, welke op groote en dure standplaatsen moeten wonen eene tijdelijke toelage, als tegemoet koming in dezen, worde verstrekt; bij eene eventueele herziening der pensioen wet voor burgerlijke ambtenaren, de dienst jaren voor conducteurs der brievenmalen worden geregeld op den voet, zooals thans geschiedt bij consulaire ambtenaren en mili tairen in onze overzee.sche bezittingen en zij aanspraak mogen maken op vol peiisioen na dertig effectieve dienstjaren, gepaard gaande met vijf-en-vijftigjarigen leeftijd; een maximum diensttijd en een minimum rusttijd per dag worde vastgesteld het reglement van orde voor conducteurs der brievenmalen herzien worde de eischen van bekwaamheid, voor eene aanstelling als conducteur der brievenmalen, meer in overeenstemming worden gebracht, met de uit te voeren werkzaamheden, opdat meer ontwikkelde beambten in het corps worden opgenomen; bij het toepassen van boete, rekening worde gehouden, met de omstandigheden, waaronder de fouten of nalatigheden plaats vonden bij verlof of ziekte door conducteur-plaats vervangers in den dienst worde voorzien. Het bestuur van den Ned. Post- en tele graafbond heeft eene brochure uitgegeven: De reorganisatie van 1891 bij posterijen en telegraphic en hare gevolgen ten opzichte van de telegrafisten en klerken." Daarin wordt een overzicht gegeven van de positie en de vooruitzichten der telegrafisten en klerken bij de posterijen en de telegraphie. Als doel daarvan wordt aangegevenden ongunstigen ambtelijken toestand en de slechte vooruitzichten meer algemeen hekend te maken. In de brochuie worden behandeld: A. de oprichting van den bondB. eenige konink lijke besluiten op de personeelsorganisatie betrekking hebbende, toegelicht en met elkaar in verband gebrachtC. eene tabel weerge vende den ambtelijken toestand der verschil lende categorieën van ambtenaren en beamb ten bij de posterijen en telegraphie; D. afschriften van een paar ingediende reques- ten; E. Uittreksels uit de beraadslagingen over de artikelen van Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting over de jaren 1893 en 1898, benevens eene ingediende nota; F. een woord tot slot. In dit slotwoord wordt geconcludeerd, dat duidelijk is aangetoond 1o. dal die van vóór 1891 bestaande rechten der klerken tot mededinging naar zekere directies door het bepaalde bij de kop. besluiten van 31 Maart 1891 en 21 Maart 1894 zeer zijn verkort 2. dat de bij laatstgenoemde kon, beslui ten vastgestelde rechten op hunne beurt in ons nadeel werden gewijzigd door het be paalde bij kon. besluit van 25 Juni 1898; 3o. dat voor de klerken geen examen voor hooger rang is ingesteld. Afschaffing van Sterken Drank, Zooals wij vermeldden zal de Neder!. Ver- eenigïng tot Afschaffing van Sterken drank Woensdag 2 Aug. a.s. te Zwolle haar alge- meene vergadering houden. Er zijn nog eenige punten ter kennisse der afdeelingen en algemeene leden gebracht. De afgevaardigden moeten uiterlijk 27 Juli bij de waarn. algemeene secretares, mevr. II, Mendels-Stokvis, hun geloofsbrieven in zenden. Er is nog een voorstel ingekomen van de afd. Middelburg. De afdeeling betreurt het dat als leeraren aan de opleidingsscholen voor onderwijzers, benoemd om onderwijs te geven over het alcoholvraagstuk, bijna zonder uitzondering personen zijn aangewezen welke tot dusver niet blijk hebben gegeven dat zij bijzondere studie van dit vraagstuk hebben gemaakt of ernstig belang stellen in den drankstrijd. Zij vreest dat de aanstaande onderwijzers gebrekkig voorgelicht, wellicht versterkt zullen worden in de bekende ver derfelijke veroordeelen en op bet opkomend geslacht grootendeels een belemmerenden, gevaarlijken invloed zullen gaan uitoefenen. Daarom wil de afdeeling hel hoofdbestuur opdragen a. de regeeriog hare verwondering en teleurstelling te kennen te geven, en l. zooveel mogelijk te bevorderen eo te steunen alle pogingeD, die in het werk gesteld kun nen worden of reeds worden, om de leerlingen dier inrichtingen beter voor te lichten aan gaande den alcohol en de alcoholkwestie. Weesp stelt nog voor: Het hoofdbestuur dringe er bij verschillende spoorwegmaat schappijen op aan, dat zij den sterken drank uit hunne wachtlokalen weren. Djambi. De correspondent van de «N. R. C." te Batavia seint: Vijfhondeid Djambineezen loo- pen stroopend het land af. Het flottielje vaartuig E d i is van Palembang naar Djambi vertrokken. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, den lichten Hofrouw heeft aangenomen voor den tijd van veertien dagen, ingaande op heden, 15 Juli, wegens het overlijden van Zijne Keizerlijke Hoogheid Prins George Alexandrowitsj, Grootvorst- troonopvolger van Rusland. (St.-Cl.) De minister van oorlog verleent deze week geen audiëntie. De minister van marine, jhr. Roëll, heeft zich met verlof naar Innsbrüek (Tirol) be geven. Naar de «N. R. Ct." verneemt, zijn de nieuwe Legerwetten sedert eenige dagen in onderzoek bij den Raad van State. Wij vernemen, dat de beer J. Schepel te Winsum, lid der Tweede Kamer, ongesteld is, en in bedenkeljjken toestand verkeert, (»N. R. C.") In Indië hebben voldaan aan het toela tingsexamen voor de Kon. Mil. Academie te Breda de jongelieden Veenstra, Razoux Schultz, Büno Heslinga en Rhemrev, allen bestemd voor het wapen der inf. O.-I. leger. Naar de «Tw. Ct." verneemt zal Abbè Daens Vrijdag 21 Juli in de Groote Sociëteit te Enschede een lezing houden. De 11e algemeene vergadering der Neder landsche Heidemaatschappij zal gehouden worden te Enschede op Vrijdag 15 Septem ber e.k. Waarschijnlijk zal er een excursie op den volgenden dag aan verbonden worden Bij S.S. zal binnenkort weer plaatsing bestaan als surnumerair voor verschillende jongelieden die een einddiploma II. B. 3- of 5-jar. cursus hebben verworven of tot de 4e kl. daarvan zijn toegelaten, of wel tot de 4e kl. gymnasium of eind-examen daar van aflegden. 'KETHEL EN SPALAND, 17 Juli. In de afgeloopen week heeft men, in den nacht toen liet kermisgezelschap hier bivakkeerde, de aardigheid gehad in den tuin van den heer F. W. al de aardbeziën, kruisbessen en groote boonen te plukken. Het moet echter gebleken zijn dat bovengenoemd gezelschap niets met deze plukkerij te maken heeft gehad. De schuldige heeft al de vruchten uit aardigheid medegenomen. De kaarsenfabriek «Apollo" alhier, heeft thans, in verbinding met de andere Neder- landsche kaarsenfabrieken, een adres aan de Tweede Kamer gezonden in zake de Onge valienwet, ter ondersteuning van het bekende adres-van Marken. De Airedale-terrier Wasp-Homely van den lieer P. J. van Harderwijk alhier, verwierf op de tentoonstelling te Rotterdam niet één, maar drie le prijzen, t. w. in de Open, de Nieuvvelsngs- en de Jeugdklasse; bovendien een specialen prijs. Hedenmorgen te 5Va uur ontstond een be gin van brand ten huize van den slager v. d. Klink, wonende aan de Lange Kerkstraat, doordien een stuk kleeding in aanraking kwam met den vlam van een petroleumtoestel. Eenige andere kleedingstukken geraakten mede ia brand doch werden door de tegen woordigheid van geest der bewoonster ge bluscht daar deze al het brandende onder den kraan der waterleiding wierp. Zaterdagnamiddag kregen schipper G. Hamerslag en F. M. Zoetmulder twist over de ligplaats hunner schepen in de Buiten haven. Het bloed begon daarbij al te warm te worden en schipper Hamerslag sloeg toen met een haak naar zijn collega maar trof diens vrouw in den arm waardoor die een tamelijk ernstige kwetsuur bekwam. Genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Door een hooiwagen werd Zaterdagmiddag de lantaarnarm afgereden die uit den muur steekt aan den hoek der Oranjestraat. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 15 Juli. NotarisW. J. A. Roldanus. Een woonhuis met tuin en erve aan den Oostringel, no. 45, groot 248 centiaren, in veiling f1750, verkocht voor f1800. Notarismr. H. M. C. Poortman. Een woonhuis met schuur, erve en open plaats, aan de Breedstraat nr. 35, groot 61 viera. ellen, in veiling f1000, verkocht voor f 1070, BURGERLIJKE STAND. Geboren i 14 Juli. Hendrik en Jacobus, zoons van J. Moor en M. van den Bos, Hoogstraat. Jan, zoon van P. Verhoeven en K, Andeweg, Noorderstraat. 15 Juli. llendiik, zoon van L. ter Voorde en H. van Ilonselt, Tuinstraat. 10 Juli. Hendrik, zoon P. van der Velde en P. Aieman, Gedempte Broersvest. De heer A. C. van Dam alhier is geslaagd bij het eindexamen aan de rijkstuinbouw school te Wageningen. Tot de 1ste klasse der II. B. S. met 3- jarigen cursus te Rotterdam is nog toegela ten H. Schollen (voorwaardelijk). Aan de H. B. S. voor meisjes met 5-jari- gen cursus te Rotterdam is van de le naar de 2e kl. bevorderd de leerlinge M, Lotsy, terwijl bij bet eindexamen het diploma werii toegekend aan mej. E. A. Poortman. De alhier op Donderdag en Vrijdag jl. gehouden collecte ten behoeve van de ver- eeniging „Het Vaderland getrouw" heeft opgebracht een bedrag van ƒ45.05. *De voetbalclub „Oiyinpia" alhier heeft gistermiddag van eenige begunstigers ten geschenke gekregen een blauw fluweelen vaandel met het opschrift in vergulde let ters „Vlaardingsche voetbalclub „Olym- pia". October 1898." *Door een aannemer is hedenmorgen aan gifte gedaan bij de politie van de ontvreem ding van een groote plank op het erf van een in aanbouw zijnd pand op den Schie- damschcn Weg alhier. Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd: Een gouden medaillon met portret, twee huissleutels, een sleutel en een breikous. De rechthebbenden kunnen zich ter tc- rugbekoming vervoegen aan gemeld politie bureau. De schutterplichtigen van dit jaar en de ingelijfdcn van vroegere jaren, die vermee- nen redenen te hebben van vrijstelling of uitsluiting van den dienst, moeten op Don derdag, den 20en Juli a.s., des voormiddags te 12-1 uren, in het gemeentehuis verschij nen voor de hiertoe benoemde commissie. In deze zitting zullen tevens worden on derzocht de noinmervenvisselaars, die voor andern verlangen op to treden, zoodal «J gene, die van het voorrecht van nommerver wisseling wenscht gebruik te maken, hier van binnen 8 dagen na heden behoort ken nis te geven aan de commissie, met opgave van den persoon, die hem zal vervangen van het door dezen getrokken nommer. BURGERLIJKE STAND. Geboren IC Juli. Teunic- zoon van J, v. d. Linden en C. J. v. d. Kooij, Ged. Biersloot. Overleden 16 Juli. Adriaoa Roelofs, oud 3 maanden, Westnieuwland. Jacob van 1 jaar, Dijksteeg. den Berg, oud «Staatscourant" 165 bevat de wijzigingen der statuten van den Sleepdienst «Hoek van Holland" alhier bewilligd bij Kon. besluit van 23 Juni 1899. Bij de op Zaterdag door B. en W. alhier gehouden aanbesteding, betreflende het dem pen van een gedeelte sloot, het onder profiel brengen, benevens bet bestraten, rioleeren en afrasteren van het Zandpad waren inge komen 11 biljetten. Ingeschreven werd door de heeren: R. Maarleveld, Vlaai dingen voor f 6039 W. Kriens, Brielle - 5300 B. Muis, Hiilegersberg - 4998 P. A. v. Dongen Jr., Rotterdam - 4985 R. Schoonboom, Voorburg - 4920 J. Schuurman, Ammerstol - 4885 J. Vogel, Vlaardingen - 4650 L. van Rossen, Maassluis - 4400 J. de Kloe, Albiasserdam - 4256 M. Goossen, Maassluis - 4082 J. P. Wimmers, - 3995 Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. In een Vrijdagavond gehouden vergadering van aandeelhouders is besloten de reederij J. Leverstein Co. alhier onder denzelfden naam te doen voortbestaan en zijn tot boek houders benoemd de heer H. Overman en J. Hegelmetjer in de plaats van wijlen den heer J. Leverstein. ZaakTroelstra. Bij de voorzetting van de behandeling der zaak-Troelstra voor de Haagsclie recht bank, deelde beklaagde mede wat hem aan leiding gaf tot zijn optreden in de meeting zooals hij dat gedaan heeft. Na tijdens zijn voorbereiding voor zijn verkiezing Paulus van Dijk te hebben ontmoet, die met hem gon te praten over de inbraak en zich volgens hem angstig toonde en verdacht ge droeg, had bekl. zich met een nauwkeur'g onderzoek der zaak-Hogerhuis bezig gehou den. Hij verklaarde Klaas Stienstra niet, doch Eeltje Ringia wel betrouwbaar te ach ten in hetgeen zij omtrent de inbraak me dedeelden. Verder wees bekl. op verscliillen- omstandigkeden waaruit z. i. blijkt dat de officier van justitie te Leeuwarden, mr. Schimmelpcnninck, zich vooringenomen toonde en in de zaak-Hogerhuis een politie ke zaak zocht. Dat de door bekl. aangewe zen daders, welke hij uitnoodigde te bewij zen dat hij (bekl.) een lasteraar is, niet op die uitnoodiging verschenen, heeft hem voorts versterkt xn zijn opvatting dat niet de Ilogerhuizen, maar van Dijk, Dijkstra en Allard de daders zijn geweest van de in- ii bi-aak. Bekl.'s beschuldiging tegen den officier van justitie te Leeuwarden is dat deze amb tenaar zijn beschikking zoo heeft ingericht dat ze een door hem gewilden indruk op het publiek moest maken. Bekl. neemt aan dat Haitsma in liet begin in den waan ver keerde dat de Hogerhuizen de daders wa ren, maar later op die meening teruggeko men moet zijn en onder suggestie zijn be schuldiging volgehouden heeft. Wie die groote suggestieve persoon was, hoopt bekl. wanneer hij in de revisie mocht gehoord worden, aan te toonen. Hij wijst er op dat o. a. de kwestie der lengte van de personen in de beschikking onbesproken zijn gelaten, en houdt vol dat de officier, hoewel beter kunnende weten een verklaring heeft afge- d omtrent Haitsma's betrouwbaarheid welke een redelijk denkend wezen niet kan aannemen. Waar de officier het woord „volhouden" in briefjes van gevangenen op vat in den voor de Hogerhuizen ongun stigen zin van hun onschuld vol te houden, meent bekl. dit te moeten uitleggen in den voor hen gunstigen zin van den moed niet te laten zakken. Voorts verklaart bekl. na der dc houding van Klaas Stienstra dien hij thans betrouwbaar acht. Ten slotte dankt Lij den president voor de wijze waar op deze de zaak heeft geleid. Het Openbaar Ministerie, waargenomen door den subst.-off. van justitie, mr. Maclai- ne Pont, verklaarde muurvast overtuigd tc zijn dat de Hogerhuizen terecht zijn ver oordeeld. Voorts bestrijdt het O. M. de klacht wegens meineed tegen Haitsma in gebracht. In zijn kritiek van de beschik king van den Officier te Leeuwarden, maakte bekl. zich volgens het O. M. schul dig aan poging tot ondermijning en ver dachtmaking van het gezag. De eisch tegen Mr. Troelstra luidde: veroordeeling wegens smaad een amltenaar in de uitoefening zijner bediening aangedaan tot 4 maanden gevange nisstraf. Zoowel de bekl. als de verdediger mr. Limburg, kwamen op tegen den toon, dien het O. M. heeft aangeslagen. Deze getuigde, zeide bekl., van criminaliteit, maar maakte geen indruk. De heer Troelstra, zeide de verdediger, heeft lanp legalen weg getracht revisie te verkrijgen van het vonnis in zake Hogerhuis. Toen hem, aan „de grens van het beloofde land" door mr. Schimmelpen- ninek het middel tot revisie werd ontno men, greep mr. Troelstra het revolutionaire middel aan, waarvoor hij thans terecht stond. Inmiddels werd in de Staten-Gene- raal de revisie uitgebreid met 't oog op de zaak-Hogerhuis. Wat het delict-zelf betreft, verwees pl. het O. M. naar het 3e lid van art. 261 Strafr. (Noch smaad, noch smaadschrift be staat voor zoover de dader klaarblijkelijk heeft gehandeld in 't algemeen belang of tot noodzakelijke verdediging.) Dit geval is hier aanwezig. Het doen zegevieren van de waarheid in zake Hogerhuis is een alge meen belang. Waar geen smaad is (in den zin van art. 261 3e lid) kan hier ook geen beleediging zijn, zoodat vrijspraak zal moe ten volgen. Pl. zelf twijfelt te goeder trouw aan de schuld van de gebr. Hogerhuis. Begrijpelijk is 't dat de officier van justitie te Leeuwar den Stienstra c.s. wantrouwde, maar twijfel aan de goede trouw van dien rechterlijken ambtenaar bestaat ook bij pl. niet. Doch hij trachtte aan te toonen de zwakheid der beschikking van den Officier te Leeuwar den. Het alibi van P. van Dijk staat vol strekt niet zoo vast als het O. M. hier meendevooral het klokkenverschil in de dorpen pleit daartegen. Ook ten opzichte van de afmetingen van het raam is de be schikking zwak en had zij den toets van een objectieve critiek niet. doorstaan. In de meeste gevallen van smaad en smaadschrift is in den laatsten tijd alleen geldboete opgelegd. Mr. Troelstra is te goe der trouw, wilde de justitie volstrekt niet beleedigen, hetgeen hij vooral bewees door zijn gematigde houding in de Kamer. Hij heeft gestreden met open vizier. Hij heeft gestreden voor het rechtsgevoel van allen, niet voor een persoonlijke zaak. Uitspraak 28 Juli. Dirk Haspels is weer zoo goed als hersteld. Ter herinnering aan den kunstavond van 17 Juni, aangeboden aan de Vredesconferentie, heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken aan den heer N. A. Bouman, directeur der Kon. Mil. Kapel, een fraai gebonden, bruin- leeren portefeuille doen toekomen met den muzikalen tekst van het oud-Hollandsche lied «Bergen op Zoom" en met eene gecal- ligiapheerde opdracht. De Consul-Generaal van Oranje-Vrijstaat van het XXVste Nederlandsch Taal- en Let terkundig Congres, Dr. Hendrik Muller, heeft aan de Regelingscornmissie het verheugend bericht laten geworden dat Zijn Hoogedele staatspresident Steyn ook aan het aanstaande Congres zijne hooge bescherming verleent. Minister Sehollaert heeft ook laten weten, dat de heer Fl. Heuvelmans, lid der Kamer van Volksvertegenwoordigers, aangeduid is om het Belgisch Staatsbestuur te vertegenwoor digen op het Congres. De koninklijke Belgische Academie beeft een barer leden, den heer Julius Vuylsteke, aangeduid als baar afgevaardigde. Van degenen, die onlangs bij hst Congres toegetreden zijn, kunnen we aanstippen M. Van der Cruyssen, Mr. J. C. Overvoerde, E. H. E. de Vos, N. Órlay, W. Quistwater, Gheysens, P. Gassée, F. Janmart, Dr. Fr. Heymans, Prof. Dr. J. 11. Gallée, Mevrouw Th. Hoven, Mej. Peaux, L. Uien, E. L. S. van Dantzig, J. Iluf. van Buren, Karei van Acker, C, A. J. van Dishoeck, A. van Wiche- len-Baele. Door den uilgever S L. van Looy te Amsterdam zal in het najaar een bundel «Schetsen uit de middeleeuwen" van den rijksarchivaris te Utrecht mr. S. Muller Fzn, in 't licht worden gegeven. Middelbaar onderwijs. Na afgelegd eindexamen aan de Rijkstuin bouwschool te Wageningeu, hebben het diploma verworven: Ch. d'Ancona, Magelang; A. C. van Dam, Vlaardiugen; E. J. v. Ililten, Amsterdam; L. A. liissink, l)en Helder; A. Kruymel, Dordrecht; L. Maks, Amsterdam; K. Roog, Haariem; A. II. Schünfeld, Ried; W. II. v. d. Veen, Rotterdam; S. Voorhoeve, Rotterdam; J. Wilson, Amsterdam. Sanatorium. Ofschoon reeds in het begin van de vo rige maand door eenige leden der commis sie van de vereeniging tot oprichting van volkssanatoria in Nederland aan de ge meente Hellendoorn in Overijsel een bezoek werd gebracht, ten einde uit te zien naar een geschikt terrein voor de plaatsing van het sanatorium, dat in die gemeente zal verrijzen, verkeerde het groots|p gedeelte der bevolking nog altijd in het onzekere, wat betrof de aangewezen plaats. Thans heeft de onzekerheid opgehouden te bestaan; de gronden voor do stichting van het sanatorium benoodigd, zijn aange kocht; het gebouw zal worden gesticht op ongeveer een half uur afstand van het dorp Hellendoorn. De plaats zelf is gelegen nabij „den Hol lander", een aldus genaamd uitgestrekt boschaehtig terrein, tegen de bosschen van den „Ellerberg", een buitenverblijf van de» heer Yening Meinesz, burgemeester van Amsterdam. Ze is te bereiken gedeeltelijk over den grindweg naar Ommen, gedeeltelijk door een zandweg, die echter zal worden ver hard. Naar wij vernemen, zal het gebouw waar schijnlijk een front krijgen van pl. m. 200 M. lengte en zal het dus een vrij groote op pervlakte grond in beslag nemen. Verder zou het plan bestaan om het gebouw 2 ver diepingen hoog te maken. Reeds is van wege den architect, die met de uitvoering van de voorloopige werkzaam heden is belast, door twee heeren een aan vang gemaakt met het doen van de ver- eischte opmetingen, waterpassen, enz. Het behoeft natuurlijk geen betoog, dat deze voorloopige verrichtingen reeds met genoegen door de ingezetenen worden waar-

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2