STADSNIEUWS. BINNENLAND. Staten-Generaal. YLAARDINGEN. R e ehtzak e n. De Belgische socialist Anseele heelt zijn Franschen partijgenoot Millera.nd geïukge- wenscht, dat deze in de gegeven omstandig heden een slrijdpost lieefi aanvaard io liet ministerie. De Fransche regeering werkt een wetsont werp uil om beleedigïngen van het hoofd van den Staat tegen te gaan. Het zal, zoodra de Kamer weer bijeenkomt, worden ingediend. Generaal Brugère zal vandaag op een in spectie-reis te Rennes het 41ste regiment infanterie inspecteeren. In een correspondentie uit Straatsburg aan de »Küln. Ztg." woidt er op gewezen dat de deelneming in Elzas-Lolharingen aan den nationalen feestdag, die in de eerste jaren na den oorlog vaak aanleiding gaf tot Frarisch- gezinde betoogingen, welke allengs minder zijn geworden, op dezen 14den Juli al bij zonder gering was. De voet-verstuiking der Duitsche Keizeiin is niet van ernstigen aard. Maar een poosje rust houden is noodig. "Volgens de ïLiberté" zijn naar aanleiding van het overlijden van grootvorst George telegrammen gewisseld tusschen president Loubet en den Czaar, die echter niet gepu bliceerd zjjn. De Czaar heeft aan de kinderen van groot vorst George uit diens morganatisch huwelijk met prinses Orkowski, adellijke titels en een aanzienlijk jaargeld veileend. De Fransche regeering heeft den vertegen woordiger van don Carlos in Frankrijk, markies Cerraibo, bevolen de Spaansche grens te verlaten en, zoo hij in Fi ank rijk wil blijven, een woonplaats te kiezen ten Noorden van de Loire. In den Spaanschen Senaat interpelleerde de hertog van Almenas gisteren over de quaestie der gevangenen op de Philippijnen. De minister-president Siivela weigerde inlich tingen te geven, daar die de onderhandelingen zouden schaden. De tribunes waren vol bloedverwanten van de ongelukkige gevangenen. Te Bilbao neemt de werkstaking allengs een ernstiger aanzien aan. Naar uit Rome aan de nPol. Corr." wordt gemeld, luiden de laatste rappporten van den gouverneur van Erythraea over den toestand der Italiaansche kolonie zeer gunstig. Uit Belgrado komen zeer treurige berich ten- Het sehgnt dat Milan er een soort schrik bewind voert, hetgeen ten gevolge heeft dat een groot aantal inwoners naar Rumenië, Bulgarije en Rusland de wijk nemen. Uit het interview van het Berliner Tage- blatt" met prins Karageorgewitsch den Ser- vischen troonpretendent, kan nog worden vermeld dat deze den opzet van den aanslag aan Milan zelf toeschrijft. ïMilan laten dooden", zei hij, mis onnoodig. Hij doodt zich zelf langzamerhand, en zijn zoon met hem. Voor een Karageorgewitsch is er geen beter ijveraar dan deze Obreno kvilsch." Aan de bladen te Buda-Pest wordt uit Konstantinopel gemeld dat de Sultan lijdt aan zwakheid van geestvermogens, en dat de Jong-Turken een ernstige poging willen wa gen om Abdul- Humid van den troon te stool en en te vervangen door zijn gevangen broeder Murad, die in 1876 onttroond word, of door Mahmoud Rpchad Eflendi, den vermoedelijken troonsopvofger. Uit Athene verneemt de ïPoI. Corr." dat te Berlyn en Londen toezeggingen zijn ge daan omtrent het zenden van officieren tot reorganisatie van hel Grieksche leger. De staatssecretaris van oorlog der Ver- eenigde Staten, de veel bestreden Alger, is nu toch afgetreden. Vermoedelijk volgt kolonel Roosevelt, de aanvoerder der sRough Riders", hem op. Te New-York heeft het trampersoneel het werk gestaakt en zich aan ernstige geweld dadigheden schuldig gemaakt. De stakers lieten een tram derailleeren en verwondden een agent van politie en een stoker. De politie had moeite om de manifestanten uiteen ie doen gaanzij schoot over de hoofden der menigte heen. Te Brooklyn heeft men gisteren beproefd de gebouwen en het viaduct van den lucht- spoorweg in de lucht te doen vliegen, waai bij twee pijlers zwaar beschadigd werden. Ook dit wordt aan de stakers of hun aanhangers toegeschreven. De politie heeft althans onmid dellijk verscheiden leiders der werkstaking gevangengenomen. De ontvangkantoren worden nu verdeeld in negen klassen, te weten: le kl. trakte ment f 4300 en daarboven; 2e kl. f4000 tot beneden f4500; 3e kl, f3500 tot bene den f4000 4e kl. f 3000 tot beneden f3500 5e kl. f 2500 tot beneden f3000; 6e k! 2000 tot beneden f2500; 7e kl. f1600 tot beneden f 2000; 8e kl. f 1400 tot beneden flGOO; 9e kl. beneden f1400. Naar wij vernemen is benoemd tot directeur van het Kabinet der Koningin, jhr. Vegelin van Claerbergen, thans belast met de waar neming dier betrekking. De Turkscbe gezant bij ons Hof wordt heden uit het buitenland in Den Haag temgver wacht. In eeu vorig nummer hebben wij een be richt opgenomen, ontleend aan »De Maas bode", omtrent de voorbereiding van een congres voor R.-K. Jongelings-Vereenigingen waarmede zich de heeren dr. Ariëns en Van den Biesen zouden bezighouden. Dr. Ariëns verzoekt »I)e Tijd" mede te deelen dat hem daarvan niets bekend is. Hofbericht. H.H. M.M. de Koninginnen zullen morgen (Vrijdag) te 1 u. 17 m. plaatselijken tijd per extra-trein te Velp aankomen om van daar het Kon. Koloniaal Militair Invalidenhuis op Bronbeek en de Geneeskundige Historische Tentoonstelling en het Diaconessenhuis te Arnhem bezoeken. Daarna zullen de Vorstin nen per rijtuig naar het Loo terugkeeren. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de bezol diging van de ontvangers der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen en van den waarborg en de belasting der gouden en zil veren wei ken, ook van hen die tot dusver percentsgewijze belooning genoten, voortaan uit vast traktement bestaat. Alle kosten van beheer van een kantoor zijn voor rekening des ontvangers behoudens door den Minister van Financiën te bepalen vaste jaariijksche vergoeding. Wanneer een ontvanger kan aantoonen, dat zijne belooning over 1898, voor het in dat jaar beheerd kantoor, 2uiver meer heeft bedragen dan het volgens het Kon. besluit voor dat kantoor vastgesteld traktement, kon bij zich tot de Kroon wenden met verzoek om verhooging van het traktement zoolang bij dat kantoor waarneemt. Gisterenavond hield de Commissie voor de in September hier ter stede te houden gas- en watertentoODStelling in de Officieren Vereeriiging eene vergadering. Als lid, tevens vice-voorzilter werd de heer mr. W. H. Jansen door den voorzitter, den heer Van Westendorp, welkom geheeten Hierna deed de secretaris, de heer De Bats, in de verschillende zalen, veranda's enz. aanwijzing, waar de étalages der exposanten zullen worden aangebrachthet bleek hierbij, dat alle beschikbare ruimte geheel is in be slag genomen, zoodat mochten er nog meer aanvragen komen deze moeten worden afge wezen, tenzij men alsnog meerdere ruimte kan beschikbaar stellen. Na de vrq langdurige ommegang keerde men weder naar de vergaderzaal terug, waar door den secretaris allereerst werd medege deeld, dat de heeren, die gevraagd waren eene jury te vormen, de/e uitnoodiging hadden aangenomen. Bij monde van den heer Th. A. J. Zoet mulder bracht de Commissie voor de Ver makelijkheden hierop rapport uit. Het bleek, dat men zich voorstelde een gansche reeks festiviteiten aan de tentoon- stellingbezoekers aan te bieden. De opening zoude op den 9 September met eenige plechtigheid, in tegenwoordigheid van te noodigen autoriteiten, geschieden er zal dien dag vermoedelijk een dejeuner zijn voor het Comité en de officieele gasten, samen ongeveer 30 pevsonendes avonds is er concert. Den volgenden Zondag geeft de Officieren- vereeniging haar leden concert in den feeste- lijken tuin, terwijl des Woensdags een dames- kapel een matinee en een avondconcert zal geven. Donderdag 44 Juli houdt de Veieeniging van Ned. Glasfabrikanten hier eene buiten gewone vergadering met feestdiner; des avonds is er dan concert met illuminatie; Vrijdag zal de tentoonstelling tegen een minimumentrée (10 cent) geopend zijn, ter wijl er Zaterdagavond concert is met schitte rend vuurwerk. Zondag is er dan weer matinée en Maandagavond avondconcert. Ziedaar het schitterend plan voor de feestelijkheden. Er zullen doorloopende kaarten uitgegeven worden, persoonlijk op naarn, voor f 2.50, terwijl familiekaarten (toegang gevende voor alle leden van het huisgezin behalve logé's) a f5 00 te krijgen zullen zijn. De enkele enliée's voor bepaalde dagen varieeren van fl op den openingsdag tot 10 cent op den Vrijdag; meestal is de entrée 25 cects. Het behoeft nauwe'yks vermeld, dal de vergadering gaarne hare adhaesie hechtte aan de plannen der sub-commissie, die van zulk een goed inzicht getuigden en boven dien de groote veidienste hadden, dat zij bij een het-tegendeel-van-een-geflalteerde- begiooting aan de algemeene kas geen eischen stelden. Ook de begrooting voor de tentoonstelling zelve bleek, dank zij de ruime inschrijvingen, te sluiten, terwyl, loopt het weer wat mee, vermoedelijk geen gebruik zal behoeven te worden gemaakt van het subsidie van f400 uit de fondsen der gasfabriek. Over het punt smedailles" ontspon 2ich een breede discussie; reeds zijn een aantal gouden medailles aangeboden en staande de vergadering werd dit getal met nog twee vermeerderdechter wil men in iedere hoofd afdeling wat zeer gewenscht is en met het belaog der inzendingen volkomen strookt, een gouden medaille kunnen geven, dan dient de Commissie over nog eenige medailles te kunnen beschikken. Zij twijfelt er echter niet aan of enkele notabele ingezetenen zuilen bereid bevonden worden ter beschik king van de Commissie de noodige eereblyken te stellen. Hierna werd in den breede beraadslaagd over de wijze waarop de officieele opening zoude plaats hebben en welke autoriteiten men daarbij zou vragen; wij achten het beter vooralsnog hier niet meer over mede te deelen, omdat wij wenschen af te wachten welke officieele personen eventueel eene uitnoodiging zullen aanvaarden. Tegen elf uur werd de vergadering, die door den burgemeester-eere-voorzitter werd bijgewoond, gesloten. De zeventiende algemeene vergadering van de onderwQzersvereeniging in het arrondisse ment Schiedam zal gehouden worden in een der bovenlokalen van het gebouw »Tivo!i" (Rotterdam, Coolsingel) op Zaterdag den 29 Juli 1899, des voormiddags te lO'/s uur. De werkzaamheden omvatten 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Rapport rekening 189899begrooting 18991900. 4, Verslag omtrent de arron dissenten ts-biblio- theek. 5. Jaarverslag der vereeniging. 0. »Eenige opmerkingen over den leerplicht", in te leiden door den heer mr. H. Smeenge, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. 7. Bijdragen. Na de pauze za! de heer A. A. Beekman sprekea over J>De Rijn, als groote handels weg in oazen tijd." Ieder deelnemer kan zich, door opgaaf vóór of op den 25 Juli a.s. bij den secretaris (Schiedam, Hoogstraat 71), van een couvert aan den gemeenschappelyken maaltijd ver zekeren. Naar men ons mededeelt zullen aan de op te richten chocoladefabriek van den heer H. M. Karis een 40 a 50 tal personen werkzaam zijn. Voor zoo ver deze niet door de firma kunnen worden medegebracht uit Rotterdam, zullen ze door werklieden uit deze gemeente worden aangevuld. A. F. Sto'ik werden resp, als voorzitter en secretaris herkozen. De heer D. Clay van Maassluis hield een rede over Mirabeau en zijn zoogenaamd ver raad. Vervolgens spiak de heer M. J. jan Doorn uit Maassluis over Van Deysel, van wien spr. eenige fragmenten voordroeg. Na afloop brachten vele der aanwezigen een bezoek aan de Ryksmarinewerf, waar o. a. de R e y- nier Claessens bezichtigd werd. Een gezellig diner besloot den dag dezer jaariijk sche bijeenkomst. Ook enkele correctiefoulen za! de welwillende lezer wel verbeterd hebben. Ook de heer B. de Vries, consul van Tur kije, is door den rechter van instructie ge- hoord in de zaak der conferentie onlangs te 's-Gravenhage gehouden door de vertegen woordigers van „Jong-Turkije". Heden maakte de 4e klasse der le koste- looze school een schoolwandeling. Met den tram van 1.20 naar Delftshaven vertrekkende zal gewandeld worden langs de Haven aldaar; vervolgens wordt bezocht het huisje van Piet Hein en diens standbeeld, waarna wordt gewandeld naar het Park. Aan den Maasoever zal het belangrijkste wat daar te zien is worden besproken, om ten slotte naar de nMelkkop" te gaan waar weer ge legenheid zal worden gegeven aan de jeugdige reizigers om zich te restaureeren. Daarna zal de terugreis worden aangevangen. Toen de tram met de kinderen zou weg rijden stond de Koemarkt vol belangstel lenden, moeders, zusjes en broertjes, buur vrouwen, enz., die by het vertrek met een luid hoera werden gegroet. Van de 2e lusschenschool zijn alle di ie de klassen heden een schoolwandeling gaan maken. De 4e klasse is per tram naar Delftshaven gegaan en vertrok te 1 uur. In Delftshaven zal een bezoek worden gebracht aan het standbeeld van Piet Hein daarna zal gewan deld worden naar het Park waar Tollens zal worden bezocht; dan gaat het langs den Maas oever,, naar de Maasbiug, het Burgemeester- llofmacplein, het Stieltjes-monument naar het Witte Huis. Van daar gaat de weg naar Erasmus en v, Hogendorp en de Passage om ten slotte per tram te O'/s uur terug te keeren. De 5e en Ge klasse zijn ongeveer ter zelfder tijd naar Overschie gewandeld om van daar te t'/s uur per bootje naar Deiit te vertrekken. Aldaar zal een bezoek gebracht worden aan de Nieuwe Kerk waar de veri-chillende grafmonumenten, en natuurlijk in de eerste plaats dat van Willem den Zwijger, zullen worden bezichtigd. Dan wordt een bezoek gebracht aan dan Prinsenhof, aan Hugo de Groot, aan de antieke Oostpoort, en het Agnetapark om ten G'/s uur weer per bootje uit Delft te vertrekken, terwjjl van Ove-- schie weer zal gewandeld worden. Op beide tochten zullen de kinderen ont haald worden en wjj stellen ons voor dat het een prettig gezicht zal zijn de opgewekte kinderschaar, vol van de nieuwe indrukken die zij opdeden, te zien terugkeeren. Gisterenavond le 0'A uur ontstoud brand in de woning van den bakker Tempelaais. Het gordijn in de kamer was n in aanra king gekomen met de gasvlam en in een oogenblik ontwikkelde zich een groote vlam. Juffrouw Tempelaars rukte onmiddellijk liet vlammende gordijn af en bliischte het vuur met water, waai bij echter nog ernige kle dingstukken en het lijf van de japon die zij droeg door liet vuur werden aangetast. Door haar kloek optreden werd echter uitbreiding voorkomen. Terwijl de 10-jarige L. Klaassen, wonende in het Nieuwsticht, hedenmorgen tej>en 9 uur naar school ging, werd hij plotseling nabij den Rotlerdarmchen dijk door een hond in het gelaat gebeten, zoodat hij door een ge neesheer moest verbonden worden. De as van het rijtuig van dr. Nolet brak hedenmiddag terwjjl dit het politiebureau passeerde. Het gevolg was dat het recliter- achterwiel afliep en het rijtuig kantelde. De dokter kon echter ongedeerd uit het rijtuig stappen en ging binnen bij den heer Zoet mulder, waarna het rijtuig werd weggebracht. BURGERLIJKE STAND. Cehuwd 20 Juli. C. Blokland, 28 jaar, en M. van der Sluis, 27 jaar. P. Wapenaar, 20 jaar, en N. Winkelman, 22 jaar. Geborens 18 Juli. Maria, dochter van P. de Bruin en M. F, Dolleman, II.-Gahahtraat, Jaco bus Johannes, zoon van J. J. Krommenhoek en C. de Jong, Broevsveld 19 Juli. Johanna Catharïna, dochter van F. M. Meijer en C. Middendorp, Noordmolen straat. Wilhelmina Mariha Philomina, dochter van J. F. M. Smits en E. J. M. Havermans, Hoogstraat. Elisabeth, dochter van M. C. Plooij en A. Oranje, Lange Haven, Overleden 19 Juli. Nicolaas Maria Offerman, oud 6 maanden, Damlaan. Zaterdag werd te Hellevoetsluis de verga dering van onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Vlaardingen gehouden onder voorzitterschap van den heer D. L. Hardeman, hoofd eener school te Hellevoet- sluis. Aanwezig waren 70 leden. Tegenwoor dig was ook de heer A. R. van Beekum Maurisse, arrondissement-schoolopziener. De vooizitter bracht in zijn inleiding een woord van hulde aan den overleden inspecteur van het L. O., de heer A. Moens. Ook bracht spr. hulde aan H. M. de Koningin, onder wier regeering de eerste vergadering dezer vereeniging plaats heeft. De rekening van den penningmeester sloot met een batig slot van f 14.85. De heeren D. L. Hardeman en De kinderen door de Vereeniging vanGe- zomislieidskolouiën naar het Liesbosch bij Breda uitgezonden, keeren heden, Donder dag, met den trein van 7.16's avonds alhier terug. Zij hebben prachtig weer gehad en heerlijk genoten. Bij hunne terugkomst wor den zij eerst gewogen De stoomlogger Oranje Nassau, schipper Z. van Deventer, van de Dogger maatschappij, deed heden een proefreis naar de Noordzee, en zal Vrijdag a. s. ter haring- visscherij vertrekken. Het maken van de gebouwen van de glas fabriek op het terrein aan de Noordzijde van de Willielminahaven, voor rekening van de heeren directeuren L. A. Pelgrim eu T. de Meester, is by ouderhandsche aanbesteding gegund aan de heeren J. Piuster en L. vau Eijk, aannemers te Schiedam, voor f60000.— begonnen. Fan Hall. De weikzaamheden zijn deze week 2aak IIaasmr. De voorzitter geeft heden onmiddellijk na de opening der terechtzitting het woord aan mr. Van Hall. Bekl. vangt zijn verdediging aan met een herinnering dat hij, behalve zijn zichtbare, ook onzichtbare rechters heeft in. zijn ge vierde voorzaten, wier naam hij nimmer oneer aandeed of zal aandoen. Stelde zijn wakkere, gemoedelijke verdediger zich op het standpunt dat de in de dagvaarding ge noemde feiten niet strafbaar zijn, altnans dat hij aan die feiten geen deel heeft, bekl. zou enkel kunnen zeggen onschuldig te zijn. Daarom zal hij zich niet vermoeien met ju ndische vertoogen, maar aantoonen dat hij nimmer afdoolde, althans nimmer zich aan misdaad schuldig maakte. Spr. zegt dan dat in het geding geen enkele getuige dan die Jacobs die Ckiconeesclie Jacobs zich tegen hem verklaard heeft, dat geen letter schrift bij de huiszoekingen gevonden is dat tegen hem kon gebezigd worden. Daarom dwaalde de Officier van Justitie toen hij bevel tot zijn. hechtenis gaf. „Erra- re humanum est" (Het is menschelijk te dwalen). Dit te erkennen is hard, het be kennen is goddelijk, te volharden in zijn dwaling in diabolisch. En dit doet de Offi cier. Ongetwijfeld ter goeder trouw. Het vergaat Z.EdelAchtb. ais de man die zich halt blind getuurd heeft in de groote roode vlek op een stuk wit papier, en die vlek ook nog ziet als hij dat stuk papier voor een ge heel wit stuk heeft verwisseld. Deze ambte naar van het O. M. acht spr. niet volko men bevoegd om te spreken zooals hij deed, daar hij, nog kort in Amsterdam, niet vol komen op de hoogte is van de handelstoe standen alhier. En hierna levert hij dan een apologie over zijn persoon door te gewagen van zijn studenten- en huwelijksleven waarin hij trouw was en veel geluk had, tot de dood in 1896 zijn lieve gade van hem rukte. Het huis waarp zij leefde, bleef tot heden voor ieder gesloten, daarin verwijlt spr. enkel en alleen des Zondags om de aangename her inneringen aan zijn huwelijksgeluk leven dig te houden. Hierna deelt spr. mede hoe hij vier mod derpoelen in Friesland in vruchtbare lan den deed verkeeren. Hoe hij vele jaren een Nedcrlandscke Opera, die hem jaax-lijks f 25000 kostte, staande hield om de kunst te dienen en velen te onderhouden. Aan meer dan één dagblad gaf hij bij de 2 ton steun, overtuigd dat „du choc des opinions jaillit la vérité". Het Paleis voor Volksvlijt wel verre van het in een poel van zonde te doen verkeeren, redde hij van totalen on dergang. En ton bewijze dat dit gebouw geen poel is van zonde en ontucht beroept bekl. zich op de bezoeken van vele hoogge plaatste personen tijdens Tentoonstellingen onder wie zelfs H. H. M. M. de Koningin nen. Bij zijn uitweiding over de onverdiende beschuldigingen door den Officier hem naar het hoofd geslingerd, valt de voorzitter be klaagde meermalen in de rede met de ver maning zich in zijn uitlatingen te matigen, en zich tot zijn verdediging te bepalen. Bekl. zegt dan het overige wat hij nog te zeggen had over die grove en onbewezen be schuldigingen, achterwege te zullen laten, en zich nu te zullen bepalen tot weerleg ging der hoofdbeschuldigingen tegen hem ingebracht. Bekl. zegt daarbij o. a. dat hij gelooft dat Justitie ter goeder trouw was, toen zij hem hier bracht, maar dat die han deling onnoodig en praematunr was, is, meent hij, reeds voldoende gebleken. Te gen mr. Hugenpoth zegt bekl. niets onbe hoorlijks gezegd te hebben, wat daarvan is verluid, is of vergroot öf met twee monden gesproken. Bij de verdere uiteenzetting der historia facti tracht Van Hall de onbetrouwbaar heid der verklaring van Jacobs aan te too- nen, die getuige waardelooze Fransche ef fecten gegeven hebben. Aan het slot zijner rede bracht bekl. dank aan zijn verdediger, mr. Worst, en diende hij het verzoek in om in vrijheid gesteld te worden. Bekl. Haas verzocht een lichte straf om spoedig te kunnen goedmaken wat hij mis deed. Het verzoek om invrijheidstelling van Van Hall werd afgewezen. Uitspraak 2 Augustus. Abusievelijk is in ons verslag in d» zaak- Bijsterveld blijven staan eisch 20 dagen hechtenis; dit moet zijn 80dagen hechtenis. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 20 Juli, (l'cr telegraaf.) Inter pellati e-R eekers over de vischhal te IJ muiden. De heer Reekers bestrijdt hei reglement over de visscherslmven te IJmuiden, omdat daarbij de handel aan banden wordt gelegd. De ministerieele beschikking van 28 Junij 1. verschenen naar aanleiding van de interpel latie-De Waai Maleiijt, neemt niet alle be zwaren weg. Het bestaan van de corr.missio- naris te IJmuiden wordt feitelijk opgeheven. De maatregelen van den minister strijden volgens interpeiianl met onze begrippen van vryueid baudei te drijven zooals meri vei kiest, en met de vrijheid te beschikken over eigen goed. Bljjft de toestand ongewijzigd, dan voelt spreker dat de bloei van de haven te IJmui den bedreigd woidt, daar het gevaar bestaat dat de handel zich zal verplaatsen. Hij vraagt of de toestand na 28 Juni j.l. is overeenkomstig het advies van liet College voor de zeevisscherijeo; en voorts lo. meent de Minister dat de genomen ingrijpende be palingen voor de doelmatigheid en de veilig- heid van de haven noodig warén en beiusten zij op de wet. 2u. Is het 's Ministers voor nemen de bepalingen uit te tiekken voorde geheeie haven De Minister van Waterstaat schetst den hudigen toestand die zoodanig is dat hij die zijn visch publiek wil doen afslaan dit moet doen dooi middel van den Rijksafsiag. Be Minister heelt geen bezwaar tegen onder- haudsclien verkoop, mits deze niet ontaard in een f e 11 e 1 ij k en afslag. Van oiileigeniug van vi»eh is geea spiake. Niemand wordt verplicht te veikoopen. Men kan vrij met de visch de haven binnen komen en verlaten. Hij betwist dan ook dat de bepalingen strijden met onze handelsbe- grippen of met de wet. Door de ministerieele beschikking van 28 Juni is de vrijheid van handelen volkomen gewaat borgd. Van het uitstrekken der vooigeschreven bepalingen tot het buitenkauaal kan geen spiake zijn. De minister verhouwt dat de oppositie binnen eenigen tijd wel zal inzien dat het Rijk slechts beoogt den handel te IJmuiden tut bloei te brengen, 't Zal steeds ministeis streven zijn den afslag zoodanig in te richten dat aan leciumalige klachten wordt tegemoet gekomen. Wat liet wezen der zaak betreft, beant woordt de tegenwoordige toestand in hoofd zaak aan het advies van liet college voor de zeevissclierijen. De heer Rutgers van Rozenburg meent dat de bepalingen wel degelijk inbreuk ma ken op de vrije beschikking over handels artikelen, waartoe niets afdoet de belofte om van art. 22 zooveel mogelijk dispensatie te verleenen, waardoor de Minister zich een autocratische macht toekent. Ook de heer Rahusen is van meening dat men met het casseuse stukje van wetgeving, dat deze vischafslag te zien geeft, een ge vaarlijken weg opgaat ten aanzien van ons vrijhandelstelsel. Hij hoopt dat het gelieele Ministerie de vrijheid van handel zal handhaven. Uit drukkelijk verklaart spreker nog dat liet College voor de Zeevissclierijen wel degelijk bezwaren heeft tegen de bepalingen van het reglement. De heer Reekers handhaaft zijn bezwa ren. Volkomen de macht erkennende van de Regeering op eigen gebied, meent hij dat de Minister zich te groote macht heeft toe gekend en eenvoudig gedacht heeft„l'état c'est moiDaarom stelt hij de volgende motie voor: „Do Kamer, van oordeel dat de bepalin gen zoo ingrijpend als die van art. 22 van. het K. B. van 25 Maart 1899 aan de goed keuring van de Wetgevende Macht dienen onderworpen te worden, gaat over tot de orde van den dag." De heer Fransen van de Dutte, herinne rend aan de critiek, vroeger geleverd tegen een door hem voorgestelde motie, stelt de volgende motie voor „De Kamer, handhavende haar recht om haar oordeel uit te spreken over elke regee- ringsdaad, gaat over tot de orde van den dag." De Voorzitter stelt voor, deze moties te behandelen op een nader te bepalen dag. De heer Reekers behoudt zich voor hier omtrent een nader voorstel te doen. De Voorzitter bepaalt na de pauze dat de motiën behandeld zullen worden na af loop van de aan de orde zijnde onderwer- pen. Scheveningsche Visschershaven. De heer Laan, de instandhouding van de vissclierij een groot Rijksbelang achtende, meent dat bij de bommemhaven te Selieve- ningen geen Rijksbelang betrokken is. Let tende op de vermindering der bommen en vermeerdering der diepgaande schepen, zal z. i. de havenquaestie door dit halve werk niet geëindigd zijn. Hij is tegen het ont werp, vooral ook uit een economisch oog punt. Naijver noch goedgeefschheid mag op de stemming invloed hebben. Ook de heer Schimmelpenninck is tegen het ontwerp. Hij ontwikkelt zijn bezwaren van een militair standpunt tegen de haven, daar elke haven die zeewaardige schepen toelaat, de vermeestering van de kust voor den aanvaller vergemakkelijkt. Diep of minder diep, heeft z. i. de haven altijd een verdedigingswerk noodig. Ook spr. meent met den heer Laan dat de ha ven geen afdoend middel is. Het is een pal liatief dat geen 3 millioen waard is. De heer Van Alphen ziet geen gevaar

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2