r BINNENLAND. J B< STADSNIEUWS. TLAARDINGrEN. MAASSLUIS. SPORT'. Staten-Qeneraal. 0emcngd Nieuws. De minister-president Georgewiteh die op reis was, is te Belgrado teruggekeerd en heelt de leiding drr zaken waar aanvaard. Van offieieele zijde wordt liet iri de bladen genoemde getal gevangenen overdreven ge noemd. Evenmin is het overeenkomstig de waarheid dat alle gevangenen tot de radicale partij behooren. De gezant te Konstantinopel heeft zijn ontslag genomen. Men denkt dat ook George- wifsch' dagen geteld zijn. De vraag is alleen een opvolger voor hem te vinden. Stojan Ribaraz, de leider der liberalen, heeft reeds geweigerd. Weer worden allerlei paleis-intriges uit Peking gemeld. Nu zou de Keizerin-Weduwe hervormingsgezind zijn en de Keizer behou dend. Een jaar geleden was 't omgekeerd. Reuter seint do. gisteren uit Nevv-York dat iri den voiige nacht, tot negen uur des morgens, geen verdeie rustveistoriugen door de stakers hebben plaats gegrepen. De natio nale garde, te New-York en te Brooklyn samen 7235 man, wordt gereed gehouden voor geval van nood. Als reden voor de staking wordt opge geven dat het trampersoneel dagen van 14 a 15 uur maakt. Wet op het Notarisambt. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de wet cp hel notarisambt. Met hetgeen in 1886, toen aandeStaten- Generaal werd aangeboden een ontwerp eener geheel nieuwe wet tot regeling van het notarisambt, met behoud echter van het tegen woordige karakter van bet ambt, werd aan gevoerd ter bestrijding van het zoogenaamde vrije notariaat, kan de Regeering zich vol komen vereenigen. Daardoor zou bovendien zulk een ontzettende inbreuk worden ge maakt op het historisch karakter van het notariaat, een inbreuk, die, hoevele gebreken ook aan de tegenwoordige regeling der in stelling mogen kleven, zoo weinig gerecht vaardigd zou zijn, dat de Regeering over de terzijdestelling van dat stelsel geen oogenblik geaarzeld heeft. Ook het stelsel dat den notaris tot een be zoldigd Rijksambtenaar zou maken, beeft de Regeering gemeend niet tot grondslag van haar ontwerp te moeten nemen. Daargelaten de ünancieele bezwaren, schijnt ook de vrees niet ongegrond, dat waar de op zich zelf niet ongeoorloofde prikkel der verdiensten bij den notaris zou ontbreken, het publiek niet ten allen tijde zoo goed gediend zou zijn als thans het geval is. De regeering heeft gemeend zoolang niet is aangetoond, dat de gebreken, die onder de werking der bestaande wet gebleken zijn aan het notariaat te kleven, een uitvloeisel zijn van het tegenwoordig kai nkter van den nota ris, en dat die gebreken niet met behoud van dat karakter op te heffen zijn, het beginsel van het notariaat onaangetast te moeten laten. Na aandachtige overweging schijnt het den minister van justitie, die het hiermede eens- is, dat de bestaande grondslagen waarop de tegenwoordige wetgeving op het notarisambt rust vooralsnog niet behoeven te worden losgelaten, toe, dat, waar in het wezen van het notariaat niet behoeft te worden inge grepen, een geheel nieuwe wet op het notaris ambt noodzakelijk noch wenschelijk is en dat de noodig geworden veranderingen kunnen worden verkregen en dienen te worden aan gebracht langs den in den laatsten tijd zoo menigmaal met goed gevolg ingeslagen weg van partieele wijziging. Op vijf hoofdpunten brengt het ingediende wetsontwerp wijziging in de bestaande wet en die punten betreffenlo. De vereischten om tot het examen te worden toegelaten en de benoembaarheid2o. de tijdelijke ver vanging der notarissen; 3o. het toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen4o. de beschikkingsbevoegdheid over het protocol en 5o. het notarieel tarief. Wat betreft die vereischten om tot het examen te worden toegelaten en de benoem baarheid, wenscht de Regeering voortaan alleen hen tot het afleggen van het notarieel examen toe te laten, die in het bezit zijn van een diploma van een bij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen voor bereidend staatsexamen of van afgelegd eind examen van het gymnasium of de vijf-jarige hoogere burgerschoolzoo zal de wetgever er voor zorgen, dat zij, die wegens gebrek aan algemeene ontwikkeling de deur gesloten vinden voor andere betrekkingen, voortaan niet meer in het notariaat een veilig heen komen kunnen vinden, ook vleit de Regeering zich door de voorgestelde regeling het aantal eandidaten te houden binnen de perken der bestaande behoefte, waardoor maatregelen tegen overproductie onnoodig worden, die, als de voorgestelde schorsing voor het exa men, hoeveel er ook tegen aan te voeren is, anders in ernstige overweging dienden genomen te worden. De Minister meent, dat een werktijd van twee jaren in den regel niet toereikend mag heeten voor een voldoende praktische ontwik keling. Vandaar dat het ingediende ontwerp een werktijd van 5jaren verplicht wil stellen. In den werktijd moet ten minste een jaar vallen binnen den loop der laatste twee jaren aan de benoeming tot notaris onmiddeiijk voorafgaande. Aangaande de tijdelijke vervanging der notarissen, herinnert de Minister dat volgens de tegenwoordige wet, wanneer een notaris kantoor tijdelijk onbeheerd is, een naburig notaris met de waarneming daarvan belast wordt. Vooral ten platten lande ondervindt men groot ongerief van de tegenwoordige regeling De verschillende bezwaren hebben den Minister doen uitzien naar een regeling die aan alle billijke eischen voldoet en prac- tisch doeltreffend zoude zijn. Zij gaat uit van de stelling dat plaatsvervanging door eandidaten gewenscht en wenschelijk is, maar •wiijkt toch io vele punten af zoowel van het oatwerp-Sanders als van het Regeerings- vooi-stel. Volgens de ingediende w^tsvoor dracht zal de candidaat zich niet weer be schikbaar behoeven te stellen voor hetgeheele ressort, voor alle kantoren er, voor alle gevallen in eens hij kan zich beschikbaar stellen enkel om zijn tegenwooidigen patroon of zijn patroon in 't algemeen te vervangen, om het kantoor, waaraan hij werkzaam zal zijn, waar te nemen, hij kan zich beschik baar stellen voor bepaalde kantoren, voor bepaalde omstandigheden enz. enz. Het tegenwoordige ontwerp laat voorts de waarneming zoowel door den notaris als door den candidaat toe. Heeft geen enkel candi- daat-notaris binnen bet ressort der Kamer van Toezicht zich voor eene waarneming be schikbaar gesteld, of wel wordt geen der beschikbaar gestelden geschikt geacht, dan zal danrmede een naburig notaris worden be last. De Minister verklaart nadrukkelijk dat er geen sprake van kan zijn dat een candidaat- notaris, die bij verplaatsing of overlijden van zijn patroon gedurende eenigen tijd met de waai neming is belast geweest, daaraan aan spraken zou kunnen ontkenen om op die, vaceerende standplaats tot notaris te worden benoemd. Betreflende liet toezicht blijkt o. a. dat eene Kamer van Toezicht zal bestsan uit den president der rechtbank als voorzitter, twee leden, waarvan een kantonrechter, door de Regeering te benoemen en twee notarissen daartoe door hunne ambtgenooten aan te wij zen. Aanwijzing van de notarissen door de Regeeriug, schijnt niet wenschelijk. De Reg. heeft het registratie-element niet voorgoed van het lidmaatschap der Kamer van Toezicht uitgesloten, maar van den anderen kant de opneming ook niet verplicht gesteld. Het wetsvoorstel onderwerpt voortaan ook mede de "candidaat-notarissen aan toezicht. De Regeering heeft wijders een tweesiach tige wijze van behandeling van disciplinair aangelegenheden zooveel mogelijk trachten te ontgaan, door elke verwaarloozing dei- ambtsplichten voor zoover daarop bij de wet op het notarisambt geen bepaalde straf is gesteld, of elke handeling strijdig met de eer of waardigheid van het ambt te reser veeren aan de kennisneming der Kamer van Toezicht en te bedreigen met waarschuwing. Bij eene eerste waarschuwing laat de wet het er bij, maar na een voldoende waarschuwiug kan de Kamer van Toezicht eene gemotiveerde voordracht tot schorsing doen, waarna op in dieniug van het Openb. Min. de rechter schorsing kan uitspreken. Het blijkt voorts, betreflende de beschik king der notarissen over het protocol, dat, waar het algemeen belang zich zoo sterk verzet tegen handhaving vari een maatregel als Je toekenning van de beschikkingsbe voegdheid, dat de regeeiing niet voorstelt dien maatregel in liet privaat belang, ten behoeve van de tegenwoordige bekleeders van het notarisambt te handhaven. het adres van het Nederlandsche aan het Engelsche volk achterwege te houden. (j>N. R. C.") De gemeenteraad van Dordrecht benoemde gisteren tot secretaris mr. D. van Houten Jzn., commies-redacteur ter gemeente-secre tarie te Groningen, met 9 stemmen tegen 7 uitgebracht op mr. G. Bisschop, secretaris der gemeente Vlissingen. Tegen de gemeenteraadsverkiezing te Besoyen zijn bezwaren ingebracht omdat aan de stemming en herstemming is deelgenomen door een inwoner, die niet genaturaliseerd is, welke stem op de verkiezing van invloed is. Tot ingenieur der gemeentewerken te Utrecht is benoemd de heer A. W. C. Dwars, civiel- en bouwkundig ingenieur te Rotterdam. Door de afd. Schiedam van den Ned. Prot. Bond is in haar gisteravond gehouden ver gadering benoemd tot godsdienstonderwijzer de heer D. Rook te Beilen. Gisterenavond kwamen de kinderen* der gezondheidskolonie terug. De kleinen zagen er allen flink uit. Na in het weeshuis eerst gewogen te zijn, trokken zij zeer voldaan naar de ouderlijke woning ieder een stuk chocolade medenemende. De kinderen zijn van 4 tot 3 kilo in ge wicht toegenomen. BURGERLIJKE STAND. Geboren 20 Juli. Arend Lodewijk, zoon van A. L Roosekrans en M.Gagestein, Westnieuwland, 21 Juli. Geerlruida, dochter vau J. ICor- naat en A. Koopman, Markt, Heden werd aan de kaasmarkt aangevoerd 31 stapels kaas, wegende 12649 KG. Prijs: 18— 25'/a ct. Ilandel gewoon. de Visschersliaven te Sclieyeningen. Met 30 tegen 13 stemmen heeft de Eerste Kamer gisteren, zooals wij in het grootste deel onzer oplage reeds gemeld hebben, het wetsontwerp, betreffende de Zeehaven te Scheveningen aangenomen. Luide bravo's weerklonken bij de mede- deeling van den uitslag van de stampvolle tribunes. En voor de Kamer zelve was dat slot óok een verademing, na epn debat, tot vijt uur gerekt, en een door den toevloed van een zoo talrijk publiek niet weinig verhoogde temperatuur. Toch was er in de geheele discussie geen enkel nieuw gezichtspunt geopend. Van de zjjile van voor- en tegenstanders werd slechts herhaald, wat er uit een finantieel, oecono- misch en defensie-oogpunt voor en tegen de bommenhaven is gezegd en geschreven. Slechts éen feit 'hebben we dan ook te constateeren. De heer De Ras had in de Tweede Kamer, op 't uiterst oogenblik, een ïbom" in het kamp geworpen, met verstik kend kruit-, hij beweerde met apodictische zekerheid dat, ook bij het tot stand komen van de haven, de Scheveoingsche reeders elders zouden gaan nhavenen". Welnu, de Minister van Waterstaat, die in de andere Kamer geen gelegenheid meer had om het gevaarlijke »argument" te weerleggen, kon heden aan de Eerste Kamer een verklaring mededeelen van alle Scheveningsche ree ders, dat zij zich verbonden van de nieuwe bommenhaven gebruik te maken. Surnumerairs, De minister van Financiën maakt in de sSt.-Ct." bekend lo. dat in de maand October 1899 kan worden aangesteld een surnumerair bij den dienst van 's Rijks schatkist 2o, dat op Dinsdag 26 en Woensdag 27 Sept. 1899, en zoo noodig op daaropvolgende dagen te 's-Gravenhage het vergelijkend exa men daarvoor zal worden afgenomen, en 3o. dat vóór of uiterlijk op Maandag 14 Aug. 1899, bij liet Departement van Finan ciën (afdeeling Generale Thesaurie) de ver zoekschriften om tot dat examen te worden toegelaten, vergezeld van de vereisehte be wijsstukken moeten zijn ingekomen. Een -wetsontwerp tot uitbreiding van het personeel der arrond.-rechtbank te Rotter dam is ingediend, strekkende om dat college vooitaan te doen bestaan uit: 1 president, 2 vice-presidenten, 9 a 15 rechters, 1 offi cier, 3 a 4 substituut-officier, 1 griffier en 3 a 4 substituut-griffiers. Naar wij vernemen komt het bestuur van de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeni- ging heden te Amsterdam bijeen om het adres aan het Engelsche volk, een protest tegen een oorlog met de Zuid-Afrikaansche Republiek, vast te stellen. Juist een week geleden kregen wij bericht, dat het adres in voorbereiding was. Met dergelijke verwikke lingen tusschen staten kan er in een week heel wat gebeuren, en zoo is het gevaar, dat enkele dagen geleden nog dreigde, sedert Dinsdag of Woensdag, althans voorioopig, geweken. Het bestuur van de N. Z. A. Ver- eenigiog zal heden dan ook wel besluiten, In ons stukje over de gastentoonstelling. in September alhier te houden, zeiden wij dat de vergadering van de Vereeniging voor Gasfabrikauten op 14 Juli plaats zou vinden bedoeld is natuurlijk 14 September, tijdens de tentoonstelling. Gisterenavond te ruim 7 uur had Jan Greve, 8 jaar, wonende aan de Broersvest, het ongeluk om bij het vischjes vangen van den wal aan de schutsluis in de Buitenhaven te vallen, waai bij hij onmiddellijk in de diepte verdween en daar blijkbaar in het een of ander vast geraakte. Onmiddellijk nadat dit gebleken was sprong schipper G. Hamerslag den knaap na doch toen ook deze draalde met weer boven te komen werd een ladder in het water gezet en met haken gezocht. Gelukkig kwam de redder weidia weder te voorschijn en klom tegen den ladder op den wal, terwijl de sluiswachter Van den Bos die met een roeibootje ter hulp was gekomen den aan de oppervlakte ge- brachten knaap in zijn schuitje haalde. De redding van den knaap had noga! eenigen tijd in beslag genomen zoodat hij van geluk mag spreken dat hij nog zoo goed is terecht gekomen. Door een man uit de stad is hij in den looppas medegenomen om zoodoende aan een geregelde bloedsomloop tegemoet tekomen. Hedenmiddag te 4 uur had in de melasse- spiritus-fabriek van den heer W. J. M. No- lefc aan de Willemskade alhier een ongeluk plaats dat nog betrekkelijk gelukkig is af- geloopen. Terwijl een jongen, Bosman, met een kruik zwavelzuur een open ijzeren trap op klom, struikelde hij, niet het gevolg dat de kruik brak en het gevaarlijke goedje hem over rechter arm en been liep, waardoor hij op die lichaamsdeelen brandwonden be kwam. Een daar dienst doende ambtenaar, de heer Malkus, wonende Tuinstraat, kreeg een golf van het zwavelzuur op het achter hoofd en bekwam eveneens belangrijke kwetsuren. Beiden zijn per vigilante naar hun woning gebracht, nadat geneeskundige hulp was verleend. Terwijl hedenmiddag tegen 2 uur de schroefstoomboot Zeelandia door de Varkenssluis voer, geraakte bij het achter uit stoomen de schroef in het vangtouw van de roeiboot, waardoor dit touw eenige malen om de schroef draaide en het bootje met den kop onder water ging. Zonder schade, doch met een half uur op onthoud werd dit ongeluk hersteld. en Zeben, 28 jaar BURGERLIJKESTAND. Ingeschreven van 14 tot 21 Juli 1899. Ondertrouwd Pieter Schoonenberg, 20 jaar, en Klara Looij. 20 jaar. Hendrik en Maartje Janzen, 24 jaar. Gehuwd Hendrik Anthonie Cats en Lena Booster. Geboren Clasina, dochter van J. H. Wilhelmus en G. van Es. Johanna Suzanna, dochter van A. lagendijk en J. S. Stefler. Jacobus en Geiaidus, zoons van J. v. d. Kuil en G. E. de Zeeuw. Johannes Jacob Pieter, zoon van J, Kastelein en A. Visser, Overleden Pleun Johannes Degeling, oud 8 maanden. Christiaan Wilhelm Besemer, oud 5 maan den. Levenloos aangegeven zoon van A. Ommert en W. Valkenburg, Heden werd door de Maassluische politie alhier aangebracht een minderjarige jongen uit Amsterdam die te Brielle was aange houden en thans op transport was om aan zijn ouders te worden teruggegeven. Door de po litie alhier is hij naar Delft gebracht. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aangevoerd 3 partijen schol, tong en tarbot de prijzen waren voor schol f 0.30 tot f 1.05, tong fl.tot f4.42Vs, tarbot f 5.57'/s, alles per koop. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politie: een paar manchetten, een rozenkrans, een zweep, 2 papieren met stalen van stoffen, twee vrouwenzakken, elk o.a. met 1 zakdoek, een zilveren oorbelletje, een koperen deksel, een gutta pereha wielband, een voile, een kinderschoentje, een armband en een jon- genspet. 5. Terug te bekomen aan de volgende adres sen een goud kinderoorbelletje, bij Groene- weg, Adrianastraat 13, een ring met 6 sleu tels, brj Leuman, Baan 25, een schaar, bij Wolsky, Korte Dam, een nikkel sleuteltje, gemerkt 548, bij Martens, Lange Achterweg 21, een bont schort, bij Scholte, Oude Kerk hof 13, een mand aardappelen, bij Groene- weg, Singel 194', een gouden oorbelletje, bij Van Waart, Doeihofje 20, een gouden ring, bij Van Katwijk, Broersveld 65, een gouden ringetje, gemerkt m. k. 24/3 99, bq Wed. Tengeler, Hoogstraat 113, een rozenkrans, bq Smeets, Oosterstraat 52, een gouden kinderoorbelletje, bij Van Dijk, Laan 20, eeu bloedkoralen armband, bij Van Pelt, Over- schiesche weg 20, een handkoffer met vuil waschgoed, bij Beumer, Dam 46, een gouden damesringetje, bij De Heer, Zalmstraat 6 en een bedrag van f 1.86, bij Tanis, Ketelstr. 21. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 20 Juli. L. J. M. van Noppen, 26 jaar, en A. van der Laan, 23 jaar. A. B. Brinkman, 22 jaar, en M. van den Berg, 24 jaar. Overleden 18 Juli. Petras Johannes Nels, oud 2 maanden, Lauronstraat. 19 Juli. Willem Johannes Suttorp, oud maanden, Botterd. dijJc. Kors van Oosterhoud, oud 74 jaar en 10 maanden, Broertveld. Op Zondag a.s. zal op de kegelbanen van »Land en Schiezieht", den buitentuin te Overschie, een groot nationaal kegelconcours worden gehouden welke is uitgeschreven door de Overschiesche kegelclub Recht door Zee". Deze korpswedstrijd zal geopend wor den te 11 uur teiwiji tegelijkertijd een personeele wedstrijd zal aanvangen. Een zeer fraaie collectie gouden en zilveren medailles is voor de winners beschikbaar en daaronder bepaalde prachtstukken op dit gebied. De komngspiijs b. v. is een prachtige zilveren medaille waarop is gegraveerd een gezicht op de Schie met de houtzaagmolens en houtloodsen omgeven door een fiaai be werkten lossen bloemrand. Behalve de gewone prijzen is er bij den corpswedstrijd een nsgenprijs, zilveren me daille, een prijs voor de hoogste serie, zilveren medaille, benevens een zilveren consolatie- prijs beschikbaar gesteld, terwijl bij den per- soneelen wedstrijd zijn uitgeloofd: le prijs massief geslagen gouden medaille, 2e prijs veiguld zilveren medaille, 3e prijs groote zil vei en medaille, 4e prijs verguld zilveren medaille, 5e, 6e en 7e prijs een zilveren me daille, negenprqs groote zilveren medaille, consolatieprxjs bronzen medaille. Voor hen, die in die serie het hoogst aan tal punten behalen, zijn 2 verrassingsprijzen beschikbaar gesteld. De kegelbaan is voor dit concours weder geheel in orde gemaakt en ziet er nu weer kranig uit; ruim, flink, prettig ziet de baan er uit met zijn hoog koepeldak. Een flinke restauratie-zaal behoort tot deze banen, zoodat zij die van het buffet willen gebruik maken zich niet uit de banen be hoeven te verwijderen. Naar wij vernemen zal de wedstrqd zeer belangrijk zijn daar vele vereenigingen zich tot deelname hebben aangemeld. Ook de personeele wedstrijd zal nogal wat deelnemers lokken, daar natuurlijk de ligging vau »Land en Schiezieht" er wel toe zal bij dragen om velen daarheen te lokken. Per fiets en per boot is de weg daarheen aanbe velenswaard, zoowel uit Rotterdam als uit Schiedam en Delft. uit de Willemsvaart naar Oosterhout, waar voor reeds lang te vergeefs Rijkssteun ja gevraagd. Maar blijft de Regeering weiger, achtig, dan zal spr. (in 't vervolg zijnerzijdj alle gelden voor werken in andere provm- cien weigeren, want de schatkist is even- goed voor Noord-Brabant. De heer Regout wil gaarne medewerken aan verbetering van den toestand van Am sterdam, maar dringt ook op meer gelijke besteding van het geld voor alle provinciën aan en z. i. mag niet vergeten worden de verbetering van de vaart van Rotterdam— Y enloRoermond. De Minister van Waterstaat, het ontwerp verdedigend, kan geen belofte afleggen om trent nieuwe werken, waarvoor overleg met den Minister van Financiën noodig is. Een hangende- of zweefbrug is niet zoo bruikbaar als een stoompont en vervanging vau de bestaande brug door een pontveer acht de Minister van overwegend belang voor de scheepvaart. Ook de verhoogmg van de spoorbrug te Yelsen is noodzakelijk. Deze quaestie bij de onteigeningswet nader ter sprake te brengen, acht hij niet onmo gelijk. De Minister van Oorlog zegt dat de ver- hooging van de brug zoodanig is beperkt dat de defensie geen nadeel lijdt en de scheepvaart zoo min mogelijk belemmerd wordt. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelij. ke stemming goedgekeurd. Daarna kwam in behandeling de motie van den heer Reekers, waarbij de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat de bepalin gen van liet reglement van den Rijksvisch- afslag in de visschershaven te IJmuiden, bij de wet moeten worden geregeld. De Minister van Waterstaat is bereid het desbetreffend Kon. besluit en de rege ling te herzien, zoodat de ministerieele be schikking van 28 Juni worde opgenomen in het K. B., echter met behoud van den visehafslag, want de.Minister verklaart zich ten volle bevoegd den bandel in de haven te regelen. De heer Rahusen blijft dit beroep op be voegdheid afkeuren en geeft in overweging bij eventueele herziening van het reglement de verwijzing naar de Haarlemsche Bank vereeniging te doen vervallen. Ook de heer Rutgers ontkent de bevoegd heid van den Minister en zal voor de motie- Reekers stemmen. De heer Vening Meinesz zal tegen de motie stemmen, vertrouwende dat de Mi nister bij de toegezegde wijziging de belem mering van de vrijheid van handeldrijven in de haven zal opueffen. De heer Sassen zal voor de motie stem men als de bedoeling daarvan is dat nien wil uitspreken dat de vischhal te IJmuiden geen venduhuis maar een beurs is, en dus de strekking niet is om onrechtsgeldig te maken de maatregelen van inwendig be stuur. De heer Reekers trok zijn motie in, na dat de Minister had verklaard dat de ge- lieele regeling naar aanleiding van de ge voerde discussiën aan een scherp onderzoek zal worden onderworpen en dat de Raad van State zal gehoord worden. Hierna kwam aan de orde de motie van den heer Fransen van de Putte, luiden de De Kamer, handhavende haar recht om haar oordeel uit te spreken over elke regeeringsdaad, gaat over tot de orde van den dag. De heer Rengers stelde dit gelijk met het induwen van een open deur. Na eenige verdere discussie berustte de Kamer zonder stemming in de motie-Fran sen van de Putte. Na de behandeling der huishoudelijke ra ming in comité-generaal is de Kamer op reces gegaan. EERSTE KAMER. Zitting «jan Vrijdag 21 Juli. Por telegraaf.) Heden kwam aan de orde de verbetering van bet Noordzeekanaal. De heer Schimmelpenninck acht de uit gaaf voor verhooging van de spoorbrug te Velsen niet gerechtvaardigd door het ge ringe scheepvaartverkeer en ziet in de daar mede in verband staande verhooging van de spoorbaan een bepaald nadeel voor 's lands defensie. Deze ernstige aangelegen heid zou spr. later nog wel eens afzonder lijk willen behandelen, en daartoe wil hij een voorstel doen, tenzij de Minister bij de onteigeningswet een afzonderlijke behande ling van genoemd punt in uitzicht stelt. Ook de heer Melvïll van Lijnden meent dat voor de binnenscheepvaart verhooging van de spoorbrug te Velsen niet noodig is, en de daarvoor uitgetrokken aanzienlijke kosten kunnen worden uitgespaard. Ook te gen de wegruiming van de tweede brug bij Yelsen, en het daarvoor in de plaats stel len van een stoompontveer heeft spreker bezwaar. Hij betoogt dat voor die oprui ming de Staat de bevoegdheid mist, en hij trekt in twijfel de doelmatigheid van de voorgestelde stoompont onder alle omstan digheden. Hij wijst op Algerie, waar een hangende pont met mechanische kracht in gericht, uitmuntend werkt, en dit denk beeld geeft hij aan den Minister in overwe ging. De heer Yan der Biesen zal voor dit ont werp stemmen, maar hij komt er tegen op dat millioenen aan groote steden en andere provinciën worden gegeven en aan Noord- Brabant de billijkate eisch wordt ontzegd. Spr. heeft hierbij op het oog het Kanaal Vreugde te Scheveningen. Men meldt ons uit Den Haag: De bekrachtiging van het wetsontwerp tot aanleg van een haven te Scheveningen door de Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft aanleiding gegeven tot groote vreug debetoon te Scheveningen. Het geheele dorp vlagt en in de straten heerscht een levendig gewoel en groote vroolijkheid. De kinderen zijn met oranjesjerpen, getooid en trekken in optochten door het dorp. Tegen half tien gingen alle vereenigin gen te Scheveningen den minister van Wa terstaat, Handel en Nijverheid, den heer Lely, een serenade brengen. Er vormde zich op het erf van den heer De Niet, aan de Badhuiskade, een lichtstoet, die zich in deze volgorde langs den Badhuisweg, Gevers Deynoot- en Badweg begaf naar de woning van den minister aan den Parkweg: De Permanente Commissie uit de reede- rijen, gezeten in open landauersleden van den Gemeenteraad; de vereeniging „Ben dracht", uit de reeders; de vakvereeniging „liet Leesgezelschap"; de „Reederij-Maat- schappij"; het „Nut van 't Algemeen"; „Scheveningsch Mannenkoor"; „Vincentius Paulo"; „Eendracht maakt Macht"; „Voor Ons door Ons"„Patrimonium" ,De hulp des Heeren zij ons Schild"; de .Christelijk Historische Kiesvereenigiug" de „R. C. Kiesvereeniging"„Nederland en Oranje" en de „Gymnastiek- en Turn- vereeniging". De deelnemers aan den optocht droegen ieder een Venetiaansche ballon. De stoet werd voorafgegaan door een orkest en be- wpog zich tusschen de dichte rijen van men- schen langs den weg. De leden van de Per manente Commissie droegen als onderscbei- dmgsteeken een oranjekleurige lelie in het knoopsgat en alle deelnemers in den stoet hadden bloemen in het knoopsgat. De betooging ging in de beste orde op marseh naar de woning van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, den heer Lely. Verder wordt ons geseina Nadat de stoot zich voor de deur had op gesteld, deed de muziek de nationale liede ren hooren en ging de permanente com missie, met het bestuur van „Scheveningsch. Belang" de woning van den minister i bin nen. i

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2