Uit de Staatscourant. MAASSLUIS. Gemeenteraad. Ingezonden Mededeelingen. Kerk en Schooi. De heer Den Beer Poortugael erlangt het woord om als zijn oordeel te kennen te geven dat het amendement van den heer Crozier berust op het zelfde beginsel dat is ueder- gelegd in punt 3 van paragraaf I van het amendement. Kolonel Zjilinski zet de redenen uiteen waarom de eenmaal aangenomen formule niet zou kunnen veranderd worden, en ver zoekt de hcwge vergadering, het amendement niet aan te nemen. Indien de heer Crozier eenïge woorden aan de bestaande formule mocht wiilen toevoegen, zal hij zich niet daartegen verzetten. Kapitein Crozier beantwoordt de sprekers die het woord hebben gevoerd. Er ontspint zich eene gedachtenwisseling tusschen kolonel Zjilinski en kapitein Crozier, De heer Zjilinski vraagt de prioriteit voor de stemming over de oorspronkelijke formule, die met nauwgezetheid is bewerkt na weken van arbeid. De heer Van Karnebeek is van oordeel, dat het voorstel van den heer Crozier niet is een amendement, maar een nieuw voorstel naast den ouden tekst, die door de eerste commissie is voorgedragen. De heer Raffalowitsj wenscht dat de ver gadering zelve beslisse over de prioriteit die aan den eenen of den anderen tekst zal worden gegeven. De heer White betreurt het oprechteiijk dat hg zich niet kan vereenigen met de redac tie van liet rapport, dat de delegatie der Ver- eenigde Staten onvoldoende achthij ver zoekt dit punt van het rapport te ren- voyeeren naar de eerste commissie. Kolonel Zjilinski verzet zich nadrukkelijk tegen dat renvooi. Graaf De Macedo licht toe, waarom hij voor het voorstel van den heer White zal stemmen. In stemming gebracht, wordt dat voorstel verworpen met 20 tegen 5 stemmen. Met 17 tegen S stemmen beslist de con ferentie dat het voorstel van den heer Crozier niet de prioriteit zal hebben en neemt met algemeene steramen op 2 na en 1 onthouding den oorspronkelijken tekst aan van het rap port van den heer Van Karnebeek. Het overige deel van het rapport wordt goedgekeurd. De heer Mahan licht de redenen toe waarom de 3 artikelen, strekkende om de 10 artikelen der conventie van Genève aan te vullen, welke toepasselijk zijn verklaard op den oorlog ter zee, gelijk zij waren voor gesteld door de delegatie der Vereenigde Staten, zijn ingetrokken. Om half één gaat de vergadering uit elkaar. Internationaal Oogheelkundig Congres. Omtrent het negende internationaal oog heelkundig congres, dat van 14 tot 18 Aug. a.s. in het nieuwe Universiteitsgebouw te Utrecht wordt gehouden, worden de vol gende bijzonderheden gemeld. Het congres houdt algemeene en sectie vergaderingen. De algemeene vergaderin gen zullen, als het aantal deelnemers niet te groot wordt, worden gehouden, in het groot-auditorium van het Universiteitsge bouw de sectie-vergaderingen in genoem de zaal en nog twee andere zalen. In enke le zalen, zal tevens een tentoonstelling van oogheelkundige instrumenten enz. worden gehouden. Een drietal eomité's zijn gevormd: lo. een comité voor organisatie met prof. Snel len als voorzitter, prof. M. Straub te Am sterdam, ais secretaris, en prof. Snellen Jr., als penningmeester; 2o. een comité van ontvangst waarven voorzitter is de heer B. Reiger, burgemeester van Utrecht, en 3o. een comité voor de tentoonstelling, bestaan de uit de Utreehtsche professoren C. A. Pekelharing, H. Zwaardemaker en W. Kos ter. Bovendien is een iniiclitingen-bureau ge vormd, aan het hoofd waarvan staat de heer M. M. C. van de Kamp, Nieuwe- gracht 151 te Utrecht, die aan eiken deel nemer van het congres een gids van Utrecht en Omstreken zal ter hand stellen. Het inlichtingenbureau houdt zitting op 14 dezer van 108 uur, en van 15 tot en met 18 dezer van 83 uur in de gothisehc ga lerij van het Universiteitsgebouw. Meer dan 200 doctoren en professoren uit verschillende landen hebben zich reeds voor deelneming aan bet congres opgege ven, waaronder ongeveer 60 met hun da mes. Bovendien nemen aan liet congres een 17-tai eereleden deel. Behalve de dames al- zoo pl. m. 225 deelnemers tot op lieden. Met het oog op de beperkte ruimte zuilen eenige congresleden te Sckeveningen, Den Haag en Amsterdam in hotels hun intrek nemen en dagelijks te Utrecht komen tot bijwoning der zittingen. De indeeling van de zittingen en de fees ten is als volgt voorloopig vastgesteld. Maandag 14 Aug. Aankomst en in stallatie der congresleden, 's Avonds 8 uur receptie ten stadhuize door burgemeester en wethouders der gemeente Utrecht. Concert in Park Tivoli. Dinsdag 15 Aug. 10 uur. Opening van het Congres in algemeene vergadering. Van 11l uur en van 24 uur sectie-vergade ringen. Na afloop reünie in Tivoli, waar te 6 uur een banket wordt gegeven, door het Congres aan de deelnemers aangeboden. Concert in Tivoli. Woensdag 16 Aug. 9.30 algemeene vergadering van het congres. Van 10 30 12.30 en van 1.303.30 sectie-vergaderin gen; 4 uur excursie naar Amsterdam met extra treinen heen en terug, aangeboden door den directeur-generaal der Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen. Te Amsterdam zal men wandelen naar het Rijksmuseum, dat ten behoeve der congresleden later dan gewoonlijk zal open blijven. Na bezichtiging van het museum rijtoer door de stad langs Heeren- en Kei zersgracht, enz., waarna in de Koningszaal in „Artis" liet middagmaal wordt gebruikt. Terugkomst te Utrecht 11 uur. Donderdag 17 Aug. 9.30 algemeene vergadering en van 10.3012.30 sectie-ver gaderingen. 4 uur excursie naar Soestdijk en Baant en terug met extra-treinen, be schikbaar gesteld door den directeur der Ned. Oentraalspoorweg Mij. Vrijdag IS Aug. 9.30 algemeene ver gadering; van 10.301.30 sectie-vergade ringen van 2.303.30 laatste algemeene vergadering, sluiting van het congres; 4 uur excursie naar Scheveningen en terug met extra-treinen, aangeboden door den di recteur-generaal der M. t. E. v. S. S.diner m het Kurhaus te Scheveningen. De dames der congresleden zullen onder leiding van Utreehtsche dames uitstapjes maken in de Omstreken der gemeente, en Hilversum, Driebergen, Zeist enz. bezoe ken. In het geheel worden omstreeks hon derd voordrachten gehouden, voor iedere sectie ruim 30. Notarieel Staatsexamen. Geslaagd voor het eerste gedeelte van het Notarieel Staatsexamen de heeren B. H. Stuinpel, Hof van Delft; A. J. da Costa, AmsterdamC. J. M. Heufke, 's-Gravenha- go; W. H. Hoogstraaten, idem; C. H. de Gidts, Pijnacker; J. Boser, Groningen. Voor het tweede gedeelte de heeren A. van Riel, Zaandam; J. van der Werf, Hee renveen I. H. van de Roemer, Amers foort; J. Ter Laag, Zaandam; J. A. Wil- linge, 's Gravenhage. Provinciale Onthondersdag. Aanstaanden Woensdag zal, van wege het Provinciaal Comité voor Zuid-Holland van de Nationale Christ-n Geheelonthouders Ver- eeniging, een openbare samenkomst -worden gehouden in de open lucht en wel op de buitenplaats van den heer Mr. C. J. A, Bichon van IJselmonde, hetzelfde landgoed, waar 44 dagen vroeger, het Zuider-Zendingsfeest werd gehouden. Als sprekers treden op ds. James van Vlaardingen, ds, Montijn van Maassluis, ds. Plet, Ger. pred. te Wezep, ds. Talma van Arnhem en ds. Roose van Rotterdam. Handenarbeid. De Vereenïging ter bevordering van het onderwijs in handenarbeid in Nederland houdt haar jaarlijksche algemeene vergadering dit jaar te Amsterdam op Zaterdag 12 Aug, a.s. Behalve de gewone huishoudelijke zaken komen aan de orde Bij de opvoeding moeten alle vermogens van het kind worden ontwikkeld. Van zulk een opvoeding moet oefening van oog en hand een der voornaamste factoren zjjn. In te leiden door dea heer J. Ham, te Amsterdam. Debat over de in het tijdschrift van de vereeniging opgenomen lezingen van de hee ren J. E. K. van Wijnen en D. Been. Met den gewonen trein van 12.39 van Amsterdam kwam Donderdag de vorst van Reuss een bezoek brengen aan II. M. de Koningin op het Loo. Z. H. werd aan het station begroet door Hr. Ms. adjudant luite nant-kolonel jhr, van de Pol en den burge meester van Apeldoorn. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal Woensdag a.s. niet plaats hebben. Te 's-Gravenhago is, 82 jaar oud, overle den de heer W. Hester, gep. dirigecrend of ficier van gezondheid le kl. van liet O.-I. leger, ridder van den Ncd. Leeuw. Bij Kon. besluit is benoemd tot raadsheer in het Gerechtshot te Amsterdam mr. A. J. Karseboom, thans vice-president der recht bank nldaai. Bij Kon. besluit zijn, wegens periodieke aftreding, de heeren J. Hudïg, cargadoor, te Rotterdam, en A. Muller, directeur der Oost- Afrikaansche Compagnie, aldaar, met 1 Aug. 1899 opnieuw benoemd tot leden van den raad van beroep, ingesteld bij art. 20 der wet van 20 April, 1895, »Stbl. no. 54", houdende nadere bepalingen omtrent de heffing van invoerrecht naar de waarde der goederen. Volgens beschikking van den Minister van Financiën van 21 Juli 1899 is genoemde heer J, Iludig met '1 Aug. a. s. opnieuw gekozen tot plaatsvervangend voorzitter van dien raad. Bij Kon. besluit zijn lo. benoemd bij liet wapen der Kon. marechaussee bij de 3e divisie tot luit.-kol. de maj. W. De Rooy, komm. dier divisiebij de 2e divisie tot maj. en komm. dier divisie de kapt. J. T. Oosterman, van den gen. staf, en 2o. in hun rang over geplaatst bij het wapen der inf. en wel bij het 8e reg. de kapt. D. L. Hoogkamer, van den gen. staf; bij den gen. staf de kapts. M. C. Van der Hoog, van liet 4e reg. vest.- art., en W. H. Van Terwisga, van het 5e reg. inf. Bij Kon. besluit zijn met 16 Julilo. in het college van curatoren van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut benoemd tot lid en voorz. dr. J. Bosscha, secr. van de Hol!. Mij. der Wetensch., te Haarlem tot leden de heeren dr. II. G. van de Sande Bakhuyzen, hoogl. aan de Rijks-univ. te Leiden dr. H. Kamer- lingh Onnes, hoogl. aan de Rijks-univ. te Leiden B. Reiger, curator van de Ryks-univ. te Utrecht, en II. A. Schippers, gepens. kapt. ter zee, te 's-Gravenhageen is 2o. voor den tijd van vijf jaren benoemd tot secr. van het college van curatoren, sublo. bedoeld, dr. II. A. J. Valkema Blouw, te Haarlem. Gisteravond te 74 uur geraakte even bo ven deze gemeente door den lagen water stand aan den grond het- inkomende Eng. s.s. Highlander, van Garrucha met ijzererts naar Rotterdam. Zonder assisten tie kwam het ten 11 uur met opkomend water vlot en stoomde op naar Rotterdam. Het Noorsche s.s. Marie, komende van Oxelosund met ijzererts naar Rotterdam, geraakte hedenmorgen door mist in den Hoorn beneden deze gemeente aan den grond. De sleepbooten Zuiderzee en Rotterdam zijn aangenomen om het schip met rijzend water vlot te sleepen. Gisteravond werd de heer J. v. d. S. te Schiedam, per rijwiel huiswaarts keerende, aan de Boonersluis even buiten deze ge meente, aangevallen door een grooten kees hond. die het hem zeer lastig maaküe en ten slotte een groot stuk uit zijn broek beet. Door een handige manoeuvre reed hij over den keffer heen, die, daarop zeker niet bedacht, een oogenblik suizebollend bleef liggen. Hiervan maakte de heer v. d. S. ge bruik hem een duchtig pak slaag toe tc die nen, zoodat Kees voorloopig wel genezen zal zijn fietsrijders lastig te vallen. Vergadering op 21 Juli 1809, des nam. ri/s uur- Tegenwoordig 11 leden. Voorzitter de heer G. Ripping, burgemeester. Na opening der vergadering zegt de voorzitter Mijne Heeren Sedert de laatste vergadering heb ben wij onzen jongsten wethouder, den heer J. Levcrstein, door den cood verloren. Het is U allen bekend hoe werkzaam hij was. Ik ben over tuigd dat het uw aller goedkeuring zal wegdra gen, dat het Dagelijksch Bestuur, ook namens den Raad, een adres van rouwbeklag heeft gezonden aan de weduwe. Zijne plaats in den Raad zal spoedig worden vervuld, doch ik geloof, dat zijne nagedachtenis nog lang bij ons allen in aange name herinnering zal blijven. {Applaus.) Daarna worden de notulen van het verhandelde in de vorige vergadering door den secretaris voor gelezen cn ongewijzigd goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling, dat van Ged. Staten goedgekeurd zijn terugontvangen de raads besluiten dd. 19 Juni jl. tot wijziging van de gemeentc-begrooting dienst 1898. Vervolgens wordt overgelegd het proces-verbaal betreffende de op beden plaats gehad hebbende opneming der boeken en kas van den gemeente ontvanger. In kas blijkt te zijn f3906.59. Beide stukken worden aangenomen voor kennis geving. De voorzitter zegt, dat is ingekomen een adres van de heeren J. H. van der Lciij, als boekhouder van de Maatschappij Znid-IIoIland alhier, en G. v. d. Vlagt, bouwondernemer tc Maasland, daarbij te kennen gevende, dat op het terrein aan de Burgemeester dc Jonghkave alhier gedurende de laatste jaren ongeveer 70 nieuwe woningen zijn bijgebouwd terwijl binnen korten tijd met den bouw van 20 woningen zal worden begonnen. Dat de 9 M. breede hoofdstraat en een gedeelte der zij- of dwarsstraten van riolen zijn voorzien, die aansluiten aan het gem. riool in de Burgemeester de Jongkade, en verzoeken, dat de gemeente die straten met de riolen om niet zal overnemen zooals dat vroeger is geschied met straten van de heeren Bruigom, Poortman Van der Endt en Wimmers Van Rossen, en dat de gemeente die straten voor hare rekening zal be straten en verlichten. Wordt besloten het adres naar B. en W. tc renvoyeeren om onderzoek en advies. Nog is ingekomen het rapport van de raads commissie, benoemd in zake het adres van den heer Uitdenbogaardt om uitdieping van het Hel- linggat. Do commissie deelt daarin mede dat haar uit onderscheidene oude stukken is gebleken, dat het Hcllinggat in 1839 bij den bouw van de brug is gebracht op een diepte van 2.30 M D. P. of 2.54 A. P. dat uit de onlangs door den gemeente-archi tect gehouden peilingen de diepte thans zeer afwisselend is en dringend verbetering eischt. Mitsdien stelt de Commissie voor het Helling gat thans te doen uitbaggeren tot op een diepte van 2.50 A. P. met dien verstande dat men eenige meters verder uit den wal blijft ton einde de beschoeiing van de Gemeente en die achter de huizen van de familie Maurisso niet in gevaar te brengen welk baggeren ongeveer fliOO a f700 zal kosten. De voorzitter zegt, dat B. en W. zich met dat voorstel vereenigen, en stelt voor conform te besluiten. Hiertoe besloten. Verder deelt de voorzitter mede dat de heer van Thicl dc Vries tc Rossum thans aan nemer van het baggerwerk in de haven alhier, geneigd is het baggeiwerk uit te voeren tegen 05 cent per Mgemeten in profiel en 55 cent per M' gemeten in de middelen van vervoer. De voorzitter stelt namens B. en W. voor het wcïk door genoemden aannemer te doen uit voeren tegen f0.65 per M1 gemeten in profiel. Hiertoe besloten. Daarna deelt de voorzitter mede, dat dit jaar de Rijks- en prov. subsidie voor het bagger werk in de haven voor het laatst wordt verleend cn stelt voor, B. en W. tc machtigen, de noodige stappen te doen ten einde die subsidie met eenige jaren te doen verlengen. Conform besloten. Namens B. en W. biedt de voorzitter aan de rekeningen der gemeente, die der schutterij en van het burgerlijk armbestuur allen dienst 1898 en stelt voor deze te stellen in handen van de daartoe benoemde commissie ten fine van onder zoek en rapport. Spreker zegt, dat do gemcenterekening sluit roet een batig saldo van f 856.35 Vs, doch datnit dezen dienst is betaald f2050 aankoop grond voor do inrichting van een asehstaal. f1000 voor de kroningsfeesten en f900 voor hot repareeren van het uurwerk in den grooten toren. Daarna wordt de heer J. van der Spek met 6 van de II stemmen benoemd tot tijdelijk wethou der en verklaart de benoemde de benoeming aan te nemen. De heer Moerman verkreeg 3 stemmen de heeren A. Zonneveld en J. Y. Sonneveld elk 1 stem. De Raad besluit aan de volgende personen af schrijving te vcrleenen van hun aanslag in de belasting op het inkomen dienst 1899 we geDS vertrek uit de gemeenteJ. Kap, 5 rand., B. Scherpenberg, P. J. Voogd, L. A. van Drim- melen en J. F. Tiemeijer elk 6 mnd. Vervolgens wordt de beer A. Zonneveld be noemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Bij derde stemming staakten de stemmen tusschen den heor Van Dalen en Zonneveld en moest, over eenkomstig het reglement van orde, het lot be slissen. Alsnu werd overgegaan tot het opmaken van een voordracht van twee personen ter benoeming van een lid in het college van zetters. Na stem ming en herstemming wordt op de voordracht geplaatst de heer H. van Rossen no. 1 en C. Doelman no. 2. Na rondvraag van den voorzitter verlangt nie mand het woorden wordt de vergadering gesloten. 30 cent per regel. HAKDIlOOUIMIlElf». Een fyke dame welke door dr. Nicholson's kunst-trommel vlies van hardhoorigheid en oorsuizen is genezen, heeft aan zijn Instituut een ge schenk van 20.000 Mark aangeboden, ten einde daarvoor doove en hardhoorige perso nen, die geen middelen bezitten zich het kunst-trommelvlies aan te schaffen, dit gratis te verschaffen. Brieven te adresseeren Ri chardson Bros. 9, Great Russell Street, London, W. C. Inhoud van den Huisvriend no. 38. De inseparables". Oorspronkelijke novelle, door Nebb. Hêimbach aan de Roer. Met illustration. (Slot.) Genezen. Oorspronke lijke novelle, door Ellen Forest. Uit on zen tijdHet observatorium te Green wich. Met illustratie. GravureEen seheepsongeluk in liet Suez-kanaal Ad vertentiebladVan Week tot Week. Advertentiën. Ned. Herv. Kerk. Algemeene Synode. In de Donderdag gehouden vergadering deelde de voorzitter de samenstelling der commis- siën mede. Benoemd zijn tot leden der com missie voor de verslagen der prov. kerkbe sturen en de "Waalsehe commissie over de examina en den staat van het hulpprediker schap de hh. W. Okken en A. P. Nauta voor die over de kerkvisitatie en voor de berichten nopens de herstelling van onregel matigheden, gebleken bij de voorlaatste kerk visitatie de hh. H, A. Leenmans Jr., I. D. C. Koch en A. A. van Meurs; over de voor drachten tot toekenning van kleine toelagen uit het fonds voor noodlijdende kerken en personen, de quaestor-generaal en de hh. G. van der Flier en P. J. Siegersvoor de con sideration der prov. kerkbesturen en der Waalsehe commissie en der class, vergade ringen over de voorloopig aangenomen wets wijzigingen de hh. dr. A. W. Bronsveld, dr. Anton Boon en dr. P. Q. Brondgeest'voor de nieuwe wetsvoorstellen prof. dr. I. Offer- haus Lzmr. I. M. Rens, J. van Witzenburg, B. D. Breunese en H. H. Heerspink voor de stukken ter behandeling prof. dr. T. Canne- gieter, dr. G. J. van der Flier, P. Romijo, I. van Witzenburg en C. van Gorcumvoor de beoordeeling van afschriften van besluiten en uitspraken de hh. prof. dr. I. Offerhaus Lz. en A. Scholte; voor de eindredactie en de voorloopig aangenomen of vastgestelde wets wijzigingen prof. dr. T. Cannegieter en dr. A. W, Bronsveldover het beklag van den kerkeraad te Seharnegoutum over een besluit van het prov. kerkbestuur van Friesland prof. dr. I. Offerhaus Lz.; voor het bericht van het classicaal bestuur van 's-Gravenhage over het beheer eener erfstelling van de diaconie der Nederduitsch Herv. gemeente te 's-Gravenhage, dr. A. W. Bronsveld. Door prof. Cannegieter werd een voorstel ingediend tot wijziging van art. 46 regl. kerk. opzicht en tucht enz. en door dr. Bronsveld een tot wijziging van artt. 59 en 37 van het alg. reglement. Zij werden in handen gege ven der commissie voor de nieuwe wetsvoor stellen. Aan de orde stelde de president daarop het verslag in de Bijlagen over de financieele aangelegenheden in het algemeen. Alles was in de beste orde bevonden. Dit verslag werd voor kennisgeving aangenomen, evenals dat van den staat der kas. Kennis werd genomen van het verslag over de rekeningen der verschillende fondsen, die in orde waren bevonden. Op voorstel der Synodale commissie werd besloten, hulde te brengen aan den quaestor-generaal voor zijn gehouden beheer en door hem gevoerde ad ministratie, de rekeningen goed te keuren en hem utt te noodigeu zich weder met de administratie te willen blijven belasten en gelijke uitnoodiging te richten tot zijn secun dus mr. Hogerzeil te 's-Gravenhage. Op een verzoek van den ring Sommclsdijk om eenige exemplaren van de handelingen der Synode met bijlagen uit het archief te mogen ontvangen, wordt besloten aan veree- nigingen of personen, voor zoover de voorraad het veroorlooft, exemplaren af te staan tegen den prijs van f 2.50 per exemplaar. Omtrent een verzoek van Anne R. Matood te Pitsburg U.S.A. om den 4n Sabbath in November jaarlijks te bestemmen voor een «Temperance day" wordt besloten te ant woorden dat er geen termen voor de Synode bestaan om aan dat verzoek te voldoen. liet verzoek van het provinciaal kerkbe stuur in Gelderland om goedkeuring van het besluit tot verandering der grensscheiding tusschen de gemeenten te Drempt en te Dieren, werd goedgekeurd. Nog werd besloten naar aanleiding der gevoerde gedachtenwisseling over de grens scheiding tusschen gemeenten, aan de leden der provinciale kerkbesturen ter Synode aan wezig, op te dragen in de eerstvolgende ver gadering van hun respectieve besturen de aandacht te vestigen op het Synodale schre ven van den 11 Augustus 1897 en er op aan te dringen dat aan den daarin uitge- drukten wensch gevolg worde gegeven. Het prov. kerkbestuur van Overijssel behoefde echter niet in mora te worden gesteld, daar het aan den wensch der synode reeds heeft voldaan. De quaestor-generaal die Vrijdag de zit ting bijwoonde, verklaarde zich bereid zijn taak voort te zetten. Daarop nam de verga dering kennis van de verkorte rekening met de memorie van toelichting en het ontwerp van begrooting over den dienst 1899, door den quaestor-generaal opgemaakt en door de synodale commissie onderzocht en van de naar aanleiding van het onderzoek schriftelijk ter tafel gebrachte opmerkingen van deze commissie. De rekening sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f60,257.50. De collecten brachten f 1000 omstreeks minder op dan zij geraamd waren. De jaarlijksche aanzienlijke gift van H. M. de Koningin nd f2000 kwam wederom in, terwijl later nog een tweede gift van f200 ten behoeve van den kerkbouw op het eiland Marken toegezonden werd. Het ingeschreven kapitaal is gestegen tot f 236,800 2% pet. Nation. Schuld. Volgens de ingediende begrooting was er beschikbaar voor groote toelagen f12,115 en voor kleine f10,400, samen f22,515. Met de opmerkingen der synodale com missie naar aanleiding van het onderzoek der rekeningen verklaarde de vergadering in te «temmen, op ééne na waarop later zal wor den beslist. De voordrachten van de synodale commissie tot toekenning van een groote toelage uit het fonds voor noodlijdende kerken en personen, tot herstelling of vernieuwing van kerken of pastorieën, ten getale van negen, tot een gezamenlijk bedrag van f 13,161 werden voorloopig toegekend. Een definitieve beslissing is verdaagd tot dat kennis genomen is van de voordracht tot toekenning eener kleine toelage uit ge noemd fonds aan hulpbehoevende gemeenten om te voorzien in de gewone kosten harer administratie en in hulpbehoevenden staaat nagelaten betrekkingen van predikanten. Deze voordrachten komen later in behandeling. Nog werd rapport uitgebracht door den vice- president over het onderzoek der registers van ingekomen en uitgezonden stukken. Alles was in goede orde bevonden en den secre taris dank betuigd voor zijn bij vernieuwing gebleken nauwkeurigheid. Nog nam de vergadering kennis van ver schillende aangelegenheden betreffende het foods door de synodale commissie behandeld en vermeld in de Bylagen. De handelingen der synodale commissie te dezer zake werden door de vergadering zonder hoofdelijke stem ming bekrachtigd. Het provinciaal kerkbestuur van Noord- Brabant met Limburg heeft aan den heer D. G. M. Roldanus, pred. te's-IIertogenbosch, op diens verzoek, na vervulde ruim veertig jarige evangeliebediening, eervol emeritaat verleend, in te gaan 1 October e. k. Beroepen: te Wolvega, A. W. Voors, te Kuinrete IJselmonde, J. Hoekstra, te Heteren c. a. .Te Venhuizen, L. Onnes, te IJzend ijke. Bedankt: voor Wanneperveen, door II. E. J. Westerman Holstyn, cand. te Leidenvoor Bovensmilde, door P. .1. van der Meulen, te Tabbergen. Voor Nieuw-Beierland, door J. P. de Bie le Rot terdam. Geref. Kerken. Van j.l. Maandag tot gisteren vergaderde te Utrecht in het kerkgebouw der Christ, geref. gemeente, de synode der christ. geref. kei k, onder voorzitterschap van den lieer Wisse, pred. te 's-Gravenhage; vice-president was ds. v. d. Vegt van Utrecht; scriba ds. F. J. M. de Bruio, van Apeldoorn, Een der belangrijkste besluiten dezer ver gadering was de aankoop van een groote villa te Rijswijk, bij 's-Gravenhage, Aldaar zal nu de theologische school der Christ. geref. kerk worden gevestigd. Gelijk men weet, konden die Christ. gereformeeiden, die in 1892 niet in de vereeniging met de doleerenden mee gingen, geen rechten doen gelden op hunne theol. school te Kampen, en moesten dus weer in deze behoefte voorzien. («U. D.") Beroepen: Te Middelstum, A. S. Schaafsma, te Boornbergum c. a. Bedankt: voor Winterswijk, door W. Breukelaar, te Halfwegvoor Grand Rapids en Muskegon (N - A,), door M. H. A. van der Valk, te Dantumawoude. R. K. Kerk. Uit Roermond wordt aan «Oei Centrum" gemeld, dat de consecratie van mgr. Drehmanns op verlangen des Pausen is uitge steld tot 27 Juli. Middelbaar Onderwijs. Tot leeraar in de Hoogduitsehe taal aan de fi. B. School en het gymnasium te Dord recht is benoemd de heer A. J. Postma, leeraar aan de Rijks II. B. S. en liet gym nasium te Gouda, inet 11 legen 5 op den lieer J. Verver, leeraar aan de H. B. S. en liet gymnasium te Tiel. Tevens werd medegedeeld, dat aanvragen om ontslag waren ingekomen van de heeren dr. Romeny en v. Leeuwen, en van mej. Kóiiig, allen verbonden bij het M. O. s po ET Naar wij vernemen, wordt te 's Graven hage op het Sportterrein. 30 Juli de „Grand Prix de la Haye" verreden. Mededingers zijn o. a. Tommasselli, winnaar Grand Prix de Paris 1899Henri Meyers, kampioen van Nederland; Jaap Eden, en verscheide ne andere beroemde renners. A.s. Zondag krijgen we op heb Sportter rein behalve Cordang en Fischer (100 K.M.) nog twee sportnummers voor amateurs en professionals. Volgens (»Üe Velo") heeft de Paus een electrisch rijtuig (automobiel) besteld. Met een zoo groot mogelijke onpartijdig heid hebben wij ons, waar liet noodig was, even vaak op het standpunt van het pu bliek geplaatst, wanneer het overlast werd aangedaan door de wielrijders, als op dat van de wielrijders, indien zij zich rechtma tig over het publiek hadden te beklagen. Hoe dikwijls de wielrijders dan ook gelijk hadden, wanneer zij hun grieven kenbaar maakten tegen een plaagziek, onwillig ge deelte van het straatpubliek, even dikwijls hadden bezadigde wandelaars gelijk, wan neer zij protesteerden tegen de dolheid en vlegelachtige aanmatiging van enkele wiel rijders. Men heeft van beide' zijden incer •dan eens raadgevingen kunnen liooren, hoe beider belangen te laten samengaan en het pijnlijk contrast tusschen wielrijders cn wandelaars zooveel mogelijk te voorkomen. Men heeft zelfs strafbepalingen aan de hand gedaan: Doch door een verbolgenheid als die van een Antwerpschen wielrijder, die getuige was van het overrijden van een dame, heeft nog geen der aanprijzers van strafbepalin gen zich laten leiden. In het „Handelsblad v. Antwerpen" uit een inzender zich in deze woorden „Maandag verleden, tegen den avond, is er in de nabijheid van de Warande een dame door een velorijder omverre gereden. Erg gekwetst en buiten haar zelve liggen de, snelde aanstonds een menigte toe, on der andere ook om het slachtoffer te ver lichten en haar geldbeugel, een dertigtal francs inhoudende£ te stelen.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6