53"<e Jaargang. Woensdag 26 Juli T899. No. 9994. CIRCUSSLAVEN, BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 11. 4.25. Franco per post fl. 4.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 40 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat 6$, [lililiiiiii'iiitiff/iiliiMi jy lifn Prijs der Advertentiën: Van 47 regels 11. 0.90iedere regel meer 42% cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Knterc. Telefoon A'o. 123. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 25 Juli '99. Op 7 Augustus is thans officieel de aan vang van het proces-Dreyfus bepaald. Aan de verschillende autoriteiten is daarvan kennis gegeven. Onmiddellijk worden nu de laatste maatregelen genomen; er worden telefoonlijnen gelegd tusselien de prefec tuur, den krijgsraad, de gendarmeriekazer- ne en het bureau van politie. Bovendien worden er, met het oog op de verwachte drukte, voor extra-telegraaflijnen naar Pa rijs gezorgd. Ook ten opzichte van. het garnizoen zijn bijzondere bevelen gegeven. De officieren die met verlof zijn, moeten bijv. vóór 4 Augustus terug zijn. Gelukkig dat Déroulède niet te Rennes komt spreken tijdens het proces-Dreyfus. Verschillende bladen hadden beweerd dat hij in die dagen eiken avond heb woord zou voeren en het dien dag voor den krijgs raad behandelde zou uitpluizen, natuurlijk tot meerdere glorie der patriotten. Maar Déroulède zegt zelf dat hij overal over de zaak-Dreyfus zal spreken, behalve juist te Rennes, om de behandeling der Zaak voor den krijgsraad niet te hinderen. Laat ons dus hopen dat het proces een ordelijk verloop zal hebben. Met het oog op de warmte is bepaald dat de zittingen reeds om half zeven beginnen en duren tot 2 uur 's middags, 'tldee is nog zoo kwaad niet, want de heeren zullen wel een koel hoofd noodig hebben. Van beide zijden gaat men inmiddels voort materiaal te verzamelen vóór en te gen Dreyfus. Zoo vertelt een verwoed anti revisionist als een hoogst belangrijk feit, dat. in een boekwinkel, waar Dreyfus, toen hij te Bourges was, altijd papier kocht, het zelfde soort mailpapier te krijgen is als waarop het borderel is geschreven. Van heel wat meer belang is een ontdek king van Trarieux die door de „Temps" na onderzoek bevestigd worde. Een soldaat, Thomas, die eenige maanden geleden ter dood is veroordeeld wegens poging tot moord op een zijner superieuren, heeft, toen hij te Bourges was, het geheim der bom Ro bin aan Duitschland verkocht. De man heeft dit zelf bekend, toen hij op grond van een brief aan zijn adres, die hem in een ver dacht daglicht stelde, verhoord werd. Van dit verhoor en 's mans bekentenis ligt het dossier op het ministerie van oorlog. Om Dreyfus als den veriader aan te wij zen en Esterliazy te ontlasten, is voortdu rend beweerd dat alleen een artillerie-kapi tein te Bourges dit geheim kon machtig worden. En zie, een gewoon soldaat kon het geheim verkoopen. Het wordt'steeds duidelijker dat te Ren nes alle beschuldigingen tegen Dreyfus een voudig tot niets terug zullen worden ge bracht. Reuter's bureau te Londen ontving gis teren uit Johannesburg de sensationeele tij ding dat president Kruger was afgetreden, en wel op grond van de oppositie van den ^Volksraad tegen de voorstellen omtrent heb dynainiet-monopolie. De waarheid is dat de vergadering van den UitvoerendenRaad Maandagmorgen DOOE AMYIE REAJDE. 21) „Ik zal u toonen wat m ij n wet is," zei hij met een wreeden grijns op zijn gelaat, terwijl hij met zijn stok op den grond tikte. „Je ziet dat, niet waar?" zei hij, den jon gen bij zijn arm nemend en op twee parter- re-relcken wijzend die in het midden der kamer stonden, met strak gespannen stalen touwen vastgehecht aan den grond. Terwijl hij dit zeide, duwde hij het kind voor zich uit naar een dunne wollen matras die tus- schen en onder de rekken lag. „Vooruit nu één, twee, drie spring en pak heb rek of ik zal je Maar de toer ging boven de krachten van het kind, en hij bleef verscheiden centime ters beneden den rekstok De stok kwam neer op het dun gekleede lichaam, totdat het kind het van angst uit schreeuwde. „O, houd op, houd op!" jammerde Leila. „Hoe kan u zoo wreed zijn Maar Horrox bekommerde zich niet om haar smeekbeden. Zij zag hoe zijn gelaat nog steeds wreeder en onbarmhartiger werd. „Pak het rek, ezelsveulen," brulde hij, „of ik zal je wel leeren." „Ik kan het niet, werkelijk, ik kan het niet," snikte het verschrikte kind. „Vooruit! Je zal het doen! Versta je me?" beslissende" vraag door de door Kruger niet werd bijgewoond. Daaren tegen was de Staatspresident met generaal Joubert tegenwoordig in de 's middags ge houden geheime zitting van den Volksraad. Trouwens, het zou in 't geheel niet met Oom Paul's karakter strooken om in moei lijke tijden het roer van staat uit handen te geven. Eer zou men van hem een krach tige houding tegenover den Volksraad ver wachten. Zijn meening te kunnen doorzet ten, heeft president Kruger gelukkig al tijd tot heil van het land steeds getoond. Maar te Johannesburg gaat men voort onrust te stoken. Daarvoor zijn alle midde len „goed. Ook het bericht der Johannes- burgsche correspondent*^ van verschillen de Londensclie bladen moet daartoe die nen: volgens hen heeft het Britsclie minis terie de Üitlanders doen weten dat het geen vermindering van sir A. Milner's eischen ten opzichte van het kiesrecht aanneemt. De correspondent der „Times" voegt er bij dat de eigenlijke crisis nu eerst aanbreekt, terwijl andere berichtgevers den nadruk leggen op het groote nadeel dat iedere dag vertraging toebrengt aan het "duidelijke for muleeren der Engelsche regeering. In toongevende Transvaalsche kringen neemt men daarentegen aan dab de crisis voorbij is. En ook de „Times" geeft wei is waar toe dat de regeering aan heb esscn- tieele van sr A. Milner's eischen vasthoudt, maar dat daarmee volstrekt niet gezegd wordt, dat zij de onlangs aangenomen kies wet beschouwt als de inleiding tot een nieu we crisis; integendeel, zij hoopt op dien grondslag tot een oplossing te komen in de richting van sir A. Milner's eischen. Wat natuurlijk niet anders wil zeggen dan dat over eenigen tijd de aanval op de Transvaalsche onafhankelijkheid zal wor den hervat. De imperialistische bladen zijn intus- schen erg slecht te spreken op het Kaap- sehe Afrikaander-ministerie en de geheele partij. Maar vooral op Schreiner, die ge handeld heeft als leider der Afrikaander- partij, wat Hofmeyr feitelijk is, en buiten zijn boekje van constitutioneel raadsman van den gouverneur is gegaan. Schreiner zal er zich wel niet veel van aantrekken. Gemengde Mededceïlngen. Het wetsontwerp op de kerkelijke tienden is door het Engelsche Hoogerhuis met 113 -gen 23 stemmen in tweede lezing aange nomen. De Belgische „Patriote" constateert dat de evenredige vertegenwoordiging steeds meer aanhangers vindt, en dat de commis sie van XV zich ten gunste van dit stelsel zal verklaren. Het gerucht van Vandenpeereboom's aan staand aftreden als minister-president is nog niet tegengesproken. Keizer Wilhelm komt 14 Augustus te Arolsen de onthulling van een gedenktee- ken voor zijn grootvader bijwonen. Wellicht komt de Keizer ook nog te Dortmund. De Duitsche Keizerin gaat zoo geregeld vooruit, dat er geen bulletins meer worden uitgegeven. Het kind deed nog een wanhopige poging om aan het bevel zijns meesters te voldoen, maar helaashet zwakke lichaampje bezat niet de noodige kracht. De sprong was hem te zwaar. „Hij kan het niet doen. Waarom vraagt u bet?" riep Leila bijna in wanhoop uit. „Hij zal doen wat ik hem zeg of ik zal u laten zien hoe ik hem ransel," schreeuw de Horrox woedend. „U is hier gekomen om het trainen te zien; nu zal u het ook zien." Weer probeerde bet kind 't, weer misluk te het, en het viel met een smak neer op de matras. In een oogwenk, voordat Leila ook maar kon gissen wat hij ging doen, vloog Horrox op den jongen toe, greep diens handen en sloeg er op totdat heb bloed er van neerliep en scherpe, afschuwelijke vlekken maakte op het dunne tricot. Met een gil van vreeselijke pijn viel het kind op den grond, terwijl het zijn bloeden de handjes plat tegen elkaar drukte als om de pijn te verzachten. „Daar, jonge duivel, als je voor mij niet kunt werken, zal je het ook voor niemand anders doen." Zoo sprekende schopte hij den jongen on barmhartig. Leila leunde, als om een steun te zoeken, tegen de deur. Zij begon zich on wel te voelen en ademde met moeite. „Je bent een beest! Ik zal het aan mijn man zeggen." Zij kon niets meer zeggen; haar hart bonsde zoo hevig. Zij begon bang te worden voor den geweldenaar voor haar. „Je man, och kom! Hij is nogal een fijn Wcetier bladen melden uit Aussee, dat den 9en Augustus te Alt-Aussee een ont moeting zal plaats vinden van den Duit- schen rijkskanselier prins Hohenlohe, en ^den Oostenrijksclien minister van buiten- landsche zaken graaf Goluehowski. Het lijk van grootvorst George is giste renmiddag te St. Petersburg aangekomen en met groote praal overgebracht naar de Peter- en Paulskerk. De Czaar en do groot vorsten, de Keizerin-Moeder en de groot vorstinnen volgden den lijkwagen. In de kerk werd een plechtige lijkmis gecele breerd. Alle studenten die wegens de onlusten aan de Russische universiteiten, van de lessen waren uitgesloten, zijn door den Czaar begenadigd en mogen bun studie voortzetten. „Siècle" en „Éclair" verzekeren dat het telegram van den Czaar aan prins Louis Napoleon vervalscht is, volgens laatstge noemd blad een manoeuvre der imperialis ten ten gunste van prins Louis. De „Petit Bleu" heeft echter van den secretaris van prms Victor vernomen dat de verhouding tussehen beide broeders uitmuntend is, en dab prins Louis zijn ouderen broeder erkent als den pretendent. De »Gaulois" meent te weten dat generaal De Peilieux een kommando buiten Parijs zal krijgen, terwijl kapitein Guyot-Villeneuve op non-aetiviteit zal worden gesteld. De deelnemeis aan en de soldaten van de expeditie-Marchand wachten nog altijd op uitbetaling van 90,000 frs. voor soldij en on kosten. Een officier is nu van Toulon naar Parijs gereisd om de rekeningen over te leg gen en met name aan te dringen op een spoedige uitbetaling der neger-soldaten, die ook hun akte van het door c'e Kamers toe gestane jaarlijksche pensioen van 50 francs willen meenemen. Daar deze quaestie eerst afgewikkeld dient, is het vertrek der zwart jes, dat vandaag zou plaats hebben, nog verschoven. Verschillende bladen beweren dat Mar- eliand, die Parijs reeds heette verlaten te hebben, er Zondag nog was. Met Habert en Judet moet hij toen bij Georges Tbiébaud gedineerd hebben. Nationalistische en anbi-semietische bla den hebben beweerd dat een leeraar aan een der lycea te Parijs een opstel heeft op gegeven over dit onderwerp „De heer Lou- bet woont de parade van 14 Juli bij. Aan zijn rechterhand bevindt zich kapitein Dreyfus, aan zijn linker kolonel Picquart. De dichter peinst daarover. Het was maar een droom," De vice-rector der Universiteit heeft een onderzoek ingesteld. De Sp-.ansclie minister van binnenland- sehe zaken verzekert dat de aartsbisschop van Sevilla ter verantwoording zal worden geroepen, indien hij zich met samenzwerin gen waagt in te laten. Voorts verzekerde de minister dat de berichten over betooglUgen te Barcelona overdreven zijn, de schuldigen zullen gestraft worden; de meerderheid der bevolking wil trouw blijven aan Spanje. Intusschen is het Zondagavond juist te Barcelona weer zeer rumoerig geweest na afloop der feestelijkheden ter eere der Fran- sche zeelieden. De manifestanten riepen perceel. Hoor eens, juffertje," vervolgde hij met onderdrukte woede in zijn stem, „je man is even wreed als ik veel erger nog, hij is een beest, versta je, en het is alleen omdat je zoo'n onnoozel fe«usje bent, die pas komt kijken, dat hij jef niet durft zeg gen wat hij is. Je hebt hem nooit zijn paar den zien trainen, niet waar, onschuldig duifje?" voegde hij er met een spotlach bij. „Voordat je hier weer eens komt spionee ren, moet je je geluk eens bij hem beproe ven. Neem maar eens een kijkje in de arena op een morgen als hij repetitie houdt; dan zal je een ander tooneeltje zien, niet beter dan dit, misschien nog wel een beetje ru wer." Het kind kreunde en snikte voortdurend, en dit maakte 's mans toorn weer gaande. „Houd je satanschen bek of ik zal je nog een pak slaag geven." Het was bijna doodstil in de kamer. Leila durfde bijna niet ademhalen, en de jongen onderdrukte zijn snikken. Horrox, die bang werd voor den last van een vrouw die flauw valt, en ook wel bang was voor Castelli's toorn, ging naar de'deur toe. „Mijn man heeft zich nooit schuldig ge maakt aan wreedheid. Je liegt! Hij is de vriendelijkste, de beste man die ooit leef de; maar jij maar jij jij bent een wreede duivel." En toen wendde zij zich tot het kind, dat doodsbleek was en rilde van angst. „Ik zal je helpen, Willie-liefwacht maar tot vanavonddan zal je verlost wor den van dien satan," en zij wees op Horrox, met een uitdrukking van afschuw en wal ging op haar lief gelaat. „Hahaha!" lachte hij ruw, terwijl hij de „Leve het vrije Catalonië!" De politie moest met de blanke wapens de orde her stellen. Naar uit Belgrado wordt gemeld, zal slechts een deel der gearresteerden vervolgd worden wegens den aanslag op ex-koning Milan. Generaal Gruitsoh, do gezant te St. Pe tersburg, heeft nu besloten gevolg te geven aan het bevel der regeenng en naar zijn land terug te keeren. De radicalen verheu gen zich zeer over zijn besluit, dat Gruitsch naar hij aan zijn vrienden schreef, genomen heeft in het volle bewustzijn van zijn on schuld on zijn loyauteit. Volgens de „Wiener Allg. Montags-Zei- lung" heeft de Oostenrijksch-Hongaarsche gezant terstond na de eerste arrestaties de Servische regeering mondeling in verzoe nenden geest raad gegeven. De iTimes" meldt dat Japan's invloed in China steeds giooter wordt. Er moeten twee Chineesehe afgezanten naar Tokio zijn, quasi met een handelsdoel, maai in werkelijkheid om over het sluiten van een verbond tus sehen Chiria en Japan te ondei handelen. Yung-li en Li-Hurig-Tschang moeten daar tegen zijn. Rusland slaat met een w lakzaam oog de onderhandelingen gade, die goed schijnen te vorderen. Reeds is beweerd dat het vei bond gesloten is, maar de sTimes" gelooft dit niet. Ook Reuter noemt die geruchten praema- tuur, maar bevestigt overigens de mededee- Üngen der jTimes". Elihu Root die dank zij de bescherming van den republikeinschen „boss" Platt, tot staatssecretaris van oorlog der Vereemgde Staten is benoemd, is advocaat te New- York. Van militaire aangelegenheden weet hij niet veel af, en hij is vrijwel een geest verwant van zijn voorganger Alger. De democraten wrijven zich in de han den. Hoe slechter de boel gaat, hoe meer kans een democratischen opvolger van Mc Kmley gekozen te krijgen. Een staking van het trampersoneel is nu uitgebroken te Cleveland (Ohio). Ook daar werken de stakers met dynamiet. Zij heb ben daarmede een volle tram vernield20 reizigers werden gewond. Te Poona (Voor-Indië) breidt de pest zich uit. Zondag werden 110 gevallen, waarvan 82 met doodelijken afloop, geconstateerd. De inwoners ontvluchten de stad. Vredesconferentie. Gister heeft, naar wij vernemen, de Com missie van Redactie van de Algemeene Akte der Conferentie onder voorzitterschap van mr. Asser eene vergadering gehouden die van 3 tot 6 uur heeft geduurd en die be halve door de leden der Commissie werd bijgewoond door onderscheidene andere ge delegeerden als de graaf Von Munster, de hertog van Fetuin, graaf de Macedo, sir Julian Pauncefote, baron Bildt, Turkhan Pacha enz. alsmede door den voorzitter der Conferentie, den heer De Staal. Men is het in die vergadering eens gewor den over den geheelen inhoud van de Acte final en men heeft besloten aan de Confe- deur open sloot. „Het is mij zeer aange naam geweest je in ons beroep te mogen introduceeren, en liet heeft je lieve, goede o ja, vriendelijke, niet waar? man een onaangenaam karreweitje bespaard." Met die woorden duwde hij haar de ka mer uit. Hoe zwak en ziek zij zich ook voelde, pleitte zij toch nog eens voor het kind. „Sla hem niet meerhij is zoo kleinbe loof me, voordat ik wegga, dat u het niet zal doen." „Loop naar de hel! Je zult mij niet in pakken met je lief gezichtje en je listige praatjes. Laat den jongen maar aan mij over; ik zal hem wel zijn bekomst geven." „Dan zal ik mij tot den commissaris van politie wenden, en je laten dagvaarden zoo-" dra mijn man thuis is." „O ja, dat zou ik ook doen als ik je was. Je man zal je wel verteller hoe je dat moet aanleggen. Hij is zoo goea en zoo vriende lijk, weet je," voegde hij er met een grijns bij. Zij ging naar haar kamer en weende. Het verdriet op het gelaat van den knaap en zijn zwakke, smartelijke kreet om mede lijden waren haar in de ziel gedrongen als een dolk, en had haar frisch-jeugdig leven vergiftigd. In dat uur was zij jaren ouder geworden. De Jeugd had eensklaps haar tooverstaf weggetrokken. De tijd ging voorbij en nog zat zij te denken toen haar een telegram werd over handigd door de dochter der huisjuffrouw. Het was van haar echtgenoot, die haas ver zocht niet ongerust te zijn, omdat hij niet aan tafel kwam. Sinds zij getrouwd waren, rentie voor te stellen dat de Mogendheden, die thans nog niet, in staat zouden zijn de drie trnctaten te ondei teekenen, daartoe tot 34 December van dit jaar de gelegenheid zullen hebben. Na afloop van dien teimijn zal niet meer onderteekening ran de trnctaten kun nen plaats hebben maai de toetreding moeten geschieden op eene nudere voor ieder traclaat te bepalen wijze. Zooals wij gisteien reeds mededeelden is de bedoeling, de conferentie a.s. Donderdag te sluiten. Doel) zeketheid hieromtrent kan daaiom niet gegeven worden, omdat vooraf moet gaan de onderteekening van het slot- protoco! en de verschillende overeenkomsten eti verklaringen, en de juiste redactie van het slotpi'otocol zeer nauwlettend moet wor den overwogen. Daarbij eischt het gereedmaken der docu menten voor do ondes teekening ook ijjd. Behalve het slotprotocol zelf moeten onder- leekend worden drie overeenkomsten be- ti effende de vredelievende regeling der inter nationale geschillen (de arbitrage-overeen komsten dus); die betreflenie de wettenen gebruiken van den oorlog te land en die tot toepassing der Roode Kiuis-conventie op zee oorlogen. Verder drie vei klaringen verbiedende het wei pen van kogels uit luchtballons, het ge- biuilc van kogels met verstikkende of ver- doovende gassen, het gebruik van zich in het lichaam uitzettende kogels. En dan dienen in het slotstuk der Confe rentie nog te worden opgenomen de bekende wensehen voor bepeiking der militaire las ten, liet onderwerpen aan een volgende Con ferentie van de quaestie der rechten en plichten van neutrale staten, van eene een vormige regeling van type en kaliber van geweien en geschut der maiine, het spoedig bijeenroepen van een bijzondere Conferentie voor herziening der Geneefsclie conventie en eindelijk de wensch om door een volgende Conferentie te doen onderzoeken, voorstellen belreflende de onschendbaarheid van parti culier eigendom ter zee en het bombarde ment van havens, steden en dorpen door scheepsmacht. Het voornemen bestaat bij de gedelegeer den ter Vredesconferentie om een groote afscheidspartij te geven ter eere van de Neder- laridsche legeering en autoriteiten, waartoe allen zouden genoodigd zijn, die aan de con ferentie hoffelijkheden hebben bewezen. De Russische delegatie zou de leiding van het feest gehad hebben. Ten gevolge van het overlijden van den grootvorst-troonopvolger van Rusland is, naar wij vernemen, van het plan afgezien moeten worden. Haven te Schei eningen. Wij vernemen dat H.M. de Koningin het wetsontwerp betrekkelijk de visschershaven te Sclieveningen heeft bekrachtigd. Patrimonium. De achttiende jaarvergadering van het Christelijk Werkliedenverbond Patrimo nium zaï~öp 21 en 22 Augustus te Amster dam worden gehouden. Behalve de gewone werkzaamheden zul len 4 rapporten worden uitgebracht over de navolgende onderwerpen had hij nooit verzuimd haar bericht te stu ren, als zijn bezigheden hem verhinderden. Zij wist dat het laat zou worden voordat zij hem zag, en dus besloot zij op eigen gele genheid te handelen ten behoeve van liet mishandelde kind. Zij begaf zich haastig naar het politie bureau, waar zij den commissaris aantrof. Zij diende een formeele klacht in tegen Horrox, en de commissaris beloofde haar, dat hij zou worden gedagvaard om te ver schijnen, en dat het kind op het bureau be hoorlijk zou worden onderzocht. Toen zij dit in orde had gemaakt, voelde zij zich gelukkiger, maar haar verlangen om meer van de kinderen te hooren, be woog haar heur hospita op te zoeken, aan wie zij zich voornam alles te vertellen wat er gebeurd was. Dien avond vertelde zij haar dan ook m de ouderwetsch gemeubelde zitkamer al wat zij gezien had, en zij verwachtte dat haar hospita even verbaasd en ontsteld zou zijn als zij zelf, maar tot haar verbazing nam deze haar mededeelingen zeer kalm op. „Hij is de hardste trainer dien ik hier ooit heb gehad," begon zij. „Sedert hij hier is gekomen, hebben we niets dan lawaai ge had. D'r zijn heel fatsoenlijke trainers, maar die Horrox is bepaald een hond voor zijn leerlingen. Enfin, hij blijft hier niet. O, u weet er niet half zooveel van als ik, hoe ze kinderen mishandelen." „Zij zullen niet meer lijden," ging Leila voort. „Ik ben er op uit geweest om hem te laten dagvaarden. Die zal hem morgen be- teekend worden en dan is het uit." {Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1